Όργανο του Σιωνισμού και ο Χίτλερ

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Πάντως και εμένα μου φαίνεται περίεργη η ποινικοποίηση της άρνησης του ολοκαυτώματος.
+1
Δεν εμπίπτει στην ελευθερία του λόγου αυτό η οποία είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα;
Έχω την ...«αίσθηση» ότι το σύνταγμα υπερισχύει υπέρ όλων, άρα με ποια κριτήρια βγαίνει ένας νόμος που περιορίζει την ελευθερία του λόγου;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι ποινικά κολάσιμο να πεις ότι δεν υπήρξε ολοκαύτωμα; (ειλικρινής ερώτηση - όντως δεν γνωρίζω)
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Από τη wikipedia
Στην Ελλάδα, η άρνηση του Ολοκαυτώματος αποτελεί γενικότερα παραβίαση του αντιρατσιστικού νόμου ενώ πρόσφατα υπήρξε εκδίκαση σχετικής υπόθεσης και καταδικαστική απόφαση[47].
εδώ
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE% ... te_note-46
έχει άρθρα της Ελευθεροτυπίας για το θέμα
Για την ιστορία, ο καταδικασμένος είναι ο Πλεύρης. (ο γνωστός Χ.Ο. του ΛΑΟΣ :whistle: :whistle: :whistle: )

Για την υπόλοιπη ευρώπη
http://tvxs.gr/userpost/%CE%BC%CE%AD%CE ... F%84%CE%B1

Edit:
Αναζήτηση στο http://www.e-themis.gov.gr με τη λέξη «ολοκαύτωμα» στα νομοθετήματα επέστρεψε μόνο ένα άσχετο αποτέλεσμα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο πατέρας Πλεύρης έχει αποσυσχετίσει τον εαυτό του από το ΛΑ.Ο.Σ. . Η συμμετοχή του γιου του είναι κάτι σαν ιστορικός συμβιβασμός μεταξύ του Καρατζαφέρη και του πατέρα Πλεύρη. Μεγάλο παρασκήνιο για άλλο νήμα, σίγουρα πάντως ο Καρατζαφέρης έχει φλερτάρει με ό,τι υπάρχει δίπλα του ή "δεξιά" του όχι πάντα με επιτυχία, επίσης ο πατέρας Πλεύρης έχει μεγάλη πέραση στη νεολαία του κόμματος. Πολιτικά κουτσομπολιά :mrgreen:

Σε κάθε περίπτωση, ο Πλεύρης απ' ό,τι έμαθα δεν καταδικάστηκε γιατί αρνήθηκε το ολοκαύτωμα αλλά γιατί θεωρήθηκε ότι υποκινούσε σε πράξεις βίας εναντίον συγκεκριμένης ομάδας του πληθυσμού. Όπως και να' χει, η νομοθεσία μας δεν προβλέπει ρητά ποινές για όποιον αρνείται το ολοκαύτωμα και πολύ καλά κάνει γιατί, αν ανοίξει βιομηχανία διαταγμάτων που απαγορεύουν την εξαγωγή συγκεκριμένων ιστορικών συμπερασμάτων ή τη διατύπωση κρίσεων, δύσκολα θα κλείσει. Για παράδειγμα, ορισμένες χώρες της Ανατολικής Ευρώπης ζητούν να ποινικοποιηθεί η άρνηση της ύπαρξης και του μεγέθους των διώξεων επί σοσιαλισμού με το σκεπτικό ότι υπάρχει ήδη τέτοια νομοθεσία για τον εθνικοσοσιαλισμό. Κανονική παράνοια... Λες και η ιστορία είναι ζήτημα νομοθεσίας. Αν φοβάται κάποιος τόσο πολύ τέτοιες απόψεις, ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα: ας τις πολεμάει όπου τις βρίσκει με επιχειρήματα. Γιατί επιχειρήματα, σε αντίθεση με τα λεφτά, υπάρχουν.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Έχω την ...«αίσθηση» ότι το σύνταγμα υπερισχύει υπέρ όλων
:D απελεύθερε για να ανταποδώσω την ενημέρωση, θα σου παραθέσω αυτολεξεί ένα πρόσφατο σχόλιό μου εκτός φόρουμ, αναφορικά με το Σύνταγμα:
Υπάρχει η απόφαση ΕΔΔΑ της 30.1.1998, στην υπόθεση Ενιαίο Κομμουνιστικό Κόμμα Τουρκίας κατά Τουρκίας, όπου χαρακτηριστικά τονίζεται: «Η θεσμική και πολιτική οργάνωση των κρατών μελών πρέπει να σέβεται τα δικαιώματα και τις αρχές που έχουν καταγραφεί στη Σύμβαση (σ.σ. ΕΣΔΑ). Λίγη σημασία έχει, ως προς αυτό, ότι οι αιτιάσεις στρέφονται κατά συνταγματικών ρυθμίσεων ή απλώς νομοθετικών. Εφόσον το ενδιαφερόμενο Κράτος ασκεί δι' αυτών τη δικαιοδοσία του, οι ρυθμίσεις αυτές υπάγονται σε κρίση ως προς τη συμφωνία τους με τη Σύμβαση». Νομίζω ότι αυτές οι φράσεις αποδεικνύουν ότι η ΕΣΔΑ είναι ανώτερη του Συντάγματος όταν αυτό περιορίζει δικαιώματα που αναφέρονται σε αυτήν.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομοθεσία σχετικά με την άρνηση του Ολοκαυτώματος (όπως και ενάντια στην εμφάνιση της σβάστικας!) έχει η Γερμανία.

Το ωραίο είναι ότι έχω βιώσει τον παραλογισμό του δεύτερου νόμου λίγο περίεργα, όταν έκανα διαμαρτύρια για αυτόν μέσω ενημερωτικού post στο blog μου και ανακάλυψα μετά από λίγες ώρες ότι το Photobucket μου είχε κατεβάσει την εικόνα ως προσβλητική — και αυτό έχει επαναληφθεί τρεις φορές, παρότι κάθε φορά μου ζητούν συγγνώμη και βάζουν την εικόνα πίσω στη θέση της (πλέον βαρέθηκα και δεν ασχολούμαι άλλο)...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Επιμένει ο Αγιος -μην βράσω-Πειραιώς :

Μητροπολίτης Πειραιώς Σεραφείμ: «Είμαι αντισιωνιστής» Από το Romfea.gr

Αξίζει να το διαβάσετε.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:Αξίζει να το διαβάσετε.
Δεν άντεξα πάνω από πέντε έξι παραγράφους, αλλά σε όσο διάβασα δεν υπήρχε ούτε μια φράση χωρίς κάποιο ψέμα μέσα.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Προσοχη: η αρνηση του ολοκαυτοματος δεν ειναι ακομα ποινικο αδικημα στην ελλαδα αντιθετα στην Γερμανια ακομα και το χαι χιτλερ ειναι αδικημα και μπορει να σε τρεχουν σε τμηματα. Τους γερμανους τους εχουν κανει να ντεπονται παρα πολυ με την ιστορια του (παρολο που ειναι πραγματικα χιτλερικος λαος) απο την αλλη εμας μας κανουν και αισθανομαστε περιφανοι για το παρελθον μας
Δεν ξερω αν το ολοκαυτομα ειναι σωστη λεξη για να περιγραφει η γενοκτονια των εβραιων και αλλων ομάδων πληθυσμου. Οπως επισης πρεπει να σημειωσω οτι οταν μιλαμε για ολοκαυτομα κανουμε συνειρμο με τους εβραιους ενω θυματα δεν ηταν μονο αυτοι
οποιος εχει χρονο για σκωτομα διαβαζει:
αυτο

Για την ιστορια ο πλευρης αθωωθηκε στο δευτερο βαθμο νομιζω για νομικο ζητημα. Παραυτα θεωρω τον πλευρη μεγαλο ρητορα, το μαυρο το κανει ασπρο και την νυχτα μερα. Εχω δει εκπομπες του και πραγματικα επειδη ειναι γνωστης της Ιστοριας αναφερεται μονο σε στοιχεια και γεγονοτα που τον συμφερουν με αποτελεσμα να χανεις την μπαλα. Ειχα δει επισης και βιντεακια της δικης στην οποία καταφερνε και εξοργιζε τους μαρτυρες κατηγοριας ετσι ωστε να φωναζουν μεσα στο δικαστηριο ενω αυτος κουλ. Αν πραγματικα δεν ηξερα τιποτα για τον πλευρη και ημουν αμεροληπτος δικαστης θα τον αθωωνα με την μια.
Off Topic
ο πλευρης ειναι πραγματικα κορυφαιος ρητορας και εγω τον γουσταρω πολυ (ασχετα αν διαφωνω με αυτα που υποστηριζει) κριμα που στρατευτικε στην ακροδεξια, στο παρακατω βιντεο την λεει στον παγκαλο
[youtube]yZbUDRD6C10[/youtube]
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
mpamiatzis αυτό είναι πολύ καλύτερο

:)

[youtube]AQZcNhes2qA[/youtube]

παρεμπιπτόντως το <πάραυτα> σημαίνει αμέσως και όχι παρόλα αυτά
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εμετικός και ηλίθιος.Απορώ που βρήκατε τη ρητορική δεινότητα.Αυτό λέγεται απλά θράσος.Ο καθένας μπορεί να περάσει σαν ετοιμόλογος όταν δεν δεσμεύεται από τους στοιχειώδεις κανόνες της ανθρώπινη ευπρέπειας.

Επί της ουσίας (και ποτέ δεν πρέπει να διαχωρίζουμε την ουσία από την εκτίμηση της ρητορικής ικανότητας) και ο Πάγκαλος και ο Ραφαηλίδης είχαν δίκιο.

Και εσείς κακώς αποδίδετε ρητορικές αρετές σε κάποιον που μόνο να χειρίζεται τις ύβρεις ξέρει.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Εμετικός
άποψή σου . Το τι προκαλεί εμετό είναι υποκειμενικό
Γιατρος Του Ικα έγραψε:ηλίθιος
κάνεις λάθος . Ο Πλεύρης είναι ευφυής .


Επί των υπολοίπων που αναφέρεις να σου πω οτι κακώς είσαι τόσο συναισθηματικά φορτισμένος . Δεν θα έπρεπε .

Για το πρώτο video συμφωνώ ότι δεν ενείχε ούτε οξύνοια ούτε ετοιμολογία . Και θα μπορούσε να κατηγορήσει κάποιος τον Πλεύρη για χυδαιότητα .

Για το δεύτερο όμως δεν ισχύουν αυτά .
Το σχόλειό του ήταν και ευφυές και ετοιμόλογο .
Επίσης στο δεύτερο video o Ραφαιλίδης ήταν ο χυδαίος , και όχι μόνο χυδαίος ,
μιας και κατηγόρησε έμμεσα τον Πλεύρη ως ανέραστο και ανερωτικό....
αλλά και φτηνός συκοφάντης μιας και κάτι τέτοιο δεν ισχύει .

Ας επιστρέψουμε λίγο στο
Και θα μπορούσε να κατηγορήσει κάποιος τον Πλεύρη για χυδαιότητα .
που είπα .

Γενικά είναι αποδεκτή η ειρωνεία για την χαμηλή ευφυία κάποιου , ακόμα και σε δημόσιες συζητήσεις στην τηλεόραση . Αν κάποιος είναι βλάκας και κάποιος άλλος τον ειρωνευτεί γιαυτό ,
τότε δεν πεταρίζει η ηθική σας συνείδηση προειδοποιώντας σας για κάτι άσχημο παρά μπορεί να σας κάνει και να γελάσετε ακόμα και να ξεκαρδιστείτε

Στην περίπτωση όμως της ύπαρξης ειρωνείας για μια σωματική δυσμορφία όπως η παχυσαρκία , τότε τα πράγματα είναι διαφορετικά .
Τότε οι σφυγμοί ανεβαίνουν και κάθε προκατάληψη ζητά το βήμα για να εκφράσει τον εαυτό της , και μέσα απ την φωνή σας εκφράζεται ο όχλος και η ηθικολογία του όχλου . Ακόμα και η αισθητική του .


Από που προκύπτει ότι είναι δόκιμο να αντλείς ηδονή κοροιδεύοντας έναν βλάκα και όχι έναν χοντρό ?

Από πουθενά είναι η απάντηση . Η μάλλον ορθότερα ,
απ' τον όχλο είναι η απάντηση .

Χώρια που η κατάσταση του βλάκα είναι μη αντιστρέψιμη , σε αντίθεση με αυτή του χοντρού ,
κάτι που από πολλές απόψεις θα έπρεπε να σας κάνει να αναλογιστείτε με ποια πράγματα σπάτε πλάκα .


Αποτέλεσμα τούτων είναι να εκφράζεσαι ελαφρά τη καρδία για τον Πλεύρη αποκαλώντας τον εμετικό και ηλίθιο .
Μεταξύ μας .....,
για ρίξε μια ματιά στον Πάγκαλο να δεις τι σημαίνει εμετικός .


Εξ αφορμής αυτών που θίγω , αναφέρω την ερώτηση μιας δημοσιογράφου προς την Δήμητρα Γαλάνη , και την απάντηση που έδωσε .

δημοσιογράφος : Πείτε μου ένα πράγμα που αντιπαθείτε .... κάτι που δεν το μπορείτε καθόλου .

Γαλάνη: μμμμμ ..... μμ ...... ..... την ανθρώπινη βλακεία . Τους βλάκες . Δεν μπορώ τους βλάκες καθόλου .

Σκέψου να έλεγε
μμμμμ......μμ....... ...... το πάχος . Τους χοντρούς . Δεν μπορώ τους χοντρούς καθόλου
Αυτό απαγορεύεται .

Ανάλογα συμβαίνουν και με το τσιγάρο . Είναι συχνότατο το φαινόμενο να ακούει ένας καπνιστής σχόλια σαν τα παρακάτω ....:

<ΑΝΤΕ με αυτή την βρωμιά , πότε θα το κόψεις ? Δεν ξέρεις ότι κάνεις κακό στην υγεία σου ? Κόψτο και θα δεις οτι δεν θα μυρίζουν τα ρούχα σου πια και δεν θα ασθμαίνεις κάθε φορά που πας να ανέβεις μια σκάλα ....κτλ

και όμως είναι ταμπού να ακούει τα αντίστοιχα ένας χοντρός (ούτε καν αντίστοιχα,..., τα ίδια σχόλια εφαρμόζουν τέλεια και στην άλλη περίπτωση)

Για να μην πάω και σε τρίτη σελίδα να το κλείσω λέγοντας κάποια τελευταία πράγματα .


Μπροστά στο αποχαυνωμένο και νωχελικό πνεύμα και στην ασχήμια ενός Πάγκαλου ή ενός Ραφαιλίδη προτιμώ χίλιες φορές τον Πλεύρη που είναι καλλίοπος και ευφυής .

Και όσο για τα αρνητικά του , και γενικά για τα αρνητικά που κουβαλάνε οι άνθρωποι γενικά


Στους απέλπιδες καιρούς που ζούμε αρκούμαστε και στα λιγοστά . Λίγη εντιμότητα , λίγο πνεύμα , μια όμορφη παρουσία .... οτιδήποτε αναθαρρυντικό . Φυσικά , ταυτόχρονα με την εκτίμηση του ωραίου έρχεται και η βαθύτερη
συνειδητοποίηση της ασχήμιας . Όταν εκτιμάς το πνεύμα , ο βλάκας σου φαίνεται διπλά αποθητικός

Κατά τ' άλλα υπάρχει και η χαρά του να κοροιδεύεις



Χωρίς τις σαβούρες και τους βλάκες με τι θα σπάγαμε πλάκα κάθε μέρα ? :D




Καληνύχτα :)
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Είναι ταμπού γιατί η μισή και παραπάνω Ελλάδα είναι θεόχοντρη. (Το θεό- μπηκε εσκεμμένα 8-) )

Φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος είναι χοντρός λόγω ασθένειας αλλά αυτές είναι νομίζω λίγες.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

κακώς είσαι τόσο συναισθηματικά φορτισμένος
Το κακώς είναι υποκειμενικό.
μιας και κατηγόρησε έμμεσα τον Πλεύρη ως ανέραστο και ανερωτικό....
αλλά και φτηνός συκοφάντης μιας και κάτι τέτοιο δεν ισχύει .
Ο Ραφαηλίδης επικαλέστηκε το συμπέρασμα του βιβλίου του Βίλχελμ Ράϊχ που γράφτηκε ειδικά ως μιά ψυχαναλυτική προσέγγιση του φασισμού.Ο Πλεύρης απλώς τον είπε μαλάκα, φράση με την οποία επιβεβαίωσε τη ρήση του Βίλχελμ Ράιχ.
κάνεις λάθος . Ο Πλεύρης είναι ευφυής
Ευφυΐα που χρησιμοποιείται για να στηρίξει βλακείες είναι ηλιθιότητα.Το πολύ πολύ να πει κανείς ότι στο πλαίσιο των ηλίθιων παραδοχών του είναι εύστροφος πράγμα που ούτε αυτό ισχύει btw.

Στα άλλα που λες συμφωνώ.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

@ stratos
το γνωριζω τοβιντεο εχω δει και την εκπομπη.Ο πλευρης είναι ετοιμολογος αλλα δεν παρατηρεις οτι ο πλευρης εχει σπαστει με αυτο που του ειπε ο ραφαηλιδης και επιπροσθετος ο ραφαηλιδης γελαει σαν σαν να βρίσκει την ειρωνια στην προταση του πλευρη καινα του λεει μαλλον πρεπει να το διαβασεις εσυ. αντιθετα στο βιντεο με το παγκαλο ο παγκαλος ειναι εντελως ενοχλημενος και έχει υποπέσει σε σοβαρα λαθη (οπως δεν συζητω με αυτους, αυτοι δεν πρεπει να εχουν λογο κτλ)
@γιατρος
Γιατρε θα πρεπει να εισαι αντικειμενικος και οι ιδεες σου, πεποιθησεις σου δεν θα πρεπει να σε δηλητηριαζουν. ο Στρατος εχει δικιο, σαφως και ποιο εμετικος ειναι ο παγκαλος και δεν αναφερομαι στην εξωτερικη του εμφανηση. Ναι ο πλευρης ειναι φασιστας, ναι ειναι ψευτης αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε να του αναγνωρισουμε την ρητορικη(ναι και η ετυμολογια μεσα σε αυτη ειναι, γιατι δεν ειναι μονο η ετυμολογια αλλα και το τι θα πει). Πρωσοπικα μαλιστα θεωρω τον πλευρη τον μονο που διαθετει μυαλο απο τους φασιστες (συμπεριλαμβανομενου και του γιου του στους ανωες φασιστες. )
Τελος παντων καταθετω αποψη μου, αποψη σου ειναι να τον θεωρης ηλιθιο, βλακα και εμετικο.

Τελος παντον επειδη σε πληγωσα και εμενα μου αρεσει να ριχνω λαδι στην φωτια θα σου αφιερωσω ενα τραγουδακι ακρο-δεξιο με τιτλο η γαλανολευκος για να τρελαθεις εντελως. ειδικα με τα μαντολατα
[youtube]h43PtfGZYfE[/youtube]
Η γαλανόλευκος

Άσιμος Νικόλας

Μουσική/Στίχοι: Άσιμος Νικόλας



Χιλιοστό εννιακοσιοστό εβδομηκοστό έβδομο πρόγραμμα
25η Μαρτίου
Κυρίες και κύριοι, θ’ ακούσουμε τη χορωδία με Μαντολάτα του Ηρακλείου Κρήτης

(Α’ χορωδιακό)
Γεννήθηκες, βαφτίστηκες χριστιανός ορθόδοξος
Και πολιτογραφήθηκες ως Έλληνας υπήκοος
Το παιδικό σου σύμβολο ήταν η γαλανόλευκος.

(Εμβατηριώδες)
Και δεν σε ρώτησε κανείς πως θες να σε φωνάζουνε
Αν θες να σε σφραγίζουνε, σαν κρέας να σε σφάζουνε
Τα φλογισμένα μάτια σου δείχνουν το πως σε πλήγωσαν...

Δεν θέλω να ‘μαι υπήκοος, δεν θέλω να ‘χω χρώματα
Γουστάρω να ‘μαι άνθρωπος να κολυμπώ στα χώματα
Το παιδικό μου σύμβολο είναι γεμάτο πτώματα.

Τσαλαπατάς ένα πανί στον κεντρικό το δρόμο τους
Στη φυλακή σε κλείνουνε σύμφωνα με το νόμο τους
Κι η στερημένη μάζα τους να θε να σε λυντσάρη...

Δεν είμαστε υπήκοοι, σκιές κι απολιθώματα
Λεύτερη είν’ η φύση μας με λευτεριάς τοιχώματα
Δεν θες καρδιά μου σήμανση, δεν θέλεις φακελώματα.

Μας φτιάξατε υπάκοα κι υποταγμένα νούμερα
Μα καίμε τις ταυτότητες, γκρεμίζουμε τα σύνορα
Τα τωρινά μας όνειρα, δεν τα χωράν τα φάκελα...

Κάθε δέσμευση είν’ ολιγωρία
Άμα θες δεσμά φάε ιδεολογία...===> μην παραπλανησε σε εχω για ιδεολογο αρα και δεσμιο της ιδεολογια σου1`

(Β’ χορωδιακό)
Γεννήθηκες, βαφτίστηκες, χριστιανός ορθόδοξος
Και πολιτογραφήθηκες, ως Έλληνας υπήκοος.

(Εμβατηριώδες)
Τσαλαπατάς τα σύμβολα δεν θες καμμιά θρησκεία...
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Τελος παντον επειδη σε πληγωσα
Σώπα ρε φίλε,τι λες τώρα;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

έχω μια «παρατήρηση» σχετικά με το τι θεωρείται ηθικό και τι όχι, αν και μάλλον είναι αμφιλεγόμενη:
Ο βλάκας σε ενοχλεί στα νεύρα (με την αδικαιολόγητη επιμονή σε αυτό που πιστεύει, και όταν συνασπίζεται με άλλους βλάκες μπορεί μέσω των μηχανισμών της δημοκρατίας και την καθοδήγηση ενος μη βλάκα να σε επηρεάσει και πολύ πιο σοβαρά)
ο καπνιστής σε ενοχλεί στην αναπνοή (με τον καπνό που αποδεδειγμένα βλάπτει στην υγεία σου)

ο χοντρός που ακριβώς σε ενοχλεί; (σε μια μικροκοινωνία που το φαΐ είναι λιγοστό είναι μια χαρά θεμιτό να βρίζεις και το χοντρό, πχ σε παρέα αν υπάρχουν 5 σοκολάτες και κάποιος φάει 3 αντί 1 που του αναλογεί οι άλλοι θα τον βρίσουν ακόμα και αν δεν είναι χοντρός.lol! Το ίδιο και αν σε στριμώχνει στο κάθισμα (από μέσα σου μάλλον μην φας καμια ανάποδη) Στην τηλεόραση όμως που είναι η αντιστοιχία;)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Εικόνα

Σήμερα Κυριακή 9/1/2011
[...] ο δυναμικός Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Άνθιμος μίλησε από την Ωραία Πύλη του Ιερού Ναού της Αχειροποιήτου Θεσσαλονίκης [...]
"Αγαπούμε και τους Εβραίους"

Ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης ευχήθηκε ο Θεός να φωτίζει όλους, ηγεσία και λαό της χώρας μας και να σώσει την πατρίδα μας και όλο τον κόσμο. Σε μια αποστροφή του λόγου του ο κ.Άνθιμος κράτησε εμμέσως πλην όμως σαφώς αποστάσεις από πρόσφατες απόψεις που διατύπωσε ο Μητροπολίτης Πειραιώς.

«Όλους τους αγαπάμε. Και τους Εβραίους τους αγαπάμε. Γιατί έχουμε παλαιά σχέση με την Παλαιά Διαθήκη. Δεν είναι αλήθεια αυτά που λέγονται. Κάπου, κάπου μπορεί να λεχθεί κάτι όχι για τους Εβραίους αλλά για μια άλλη υπόθεση, δεν θέλω καν να πω τον όρο. Από εκεί και πέρα βλέπουμε τον Χριστό και κρατάμε σήμερα την εικόνα του που λέει «Εγώ είμαι το Φως του κόσμου. Όποιος με ακολουθήσει θα βρει το φως, την αλήθεια και την ζωή».

Πηγή: Amen
amen.gr/index.php?mod=news&op=article&aid=4484 κόπι πέιστ
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:έχω μια «παρατήρηση»........
απο την παρατηρηση-ερωτηση δεν μπορω να βγαλω νοημα θα σε παρακαλουσα να την ξαναριξεις
το τι ειναι ηθικο και το τι ανηθικο το τι ειναι ενοχλητικο και το τι οχι πολυ σχετικο και ειναι θεμα για αλλη συζητηση.
παντως εδω μεσα κανενας δεν ενοχληθηκε για τον ογκο-βαρος κανενος
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
sfougarisb
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010 13:33
Όνομα Ιστότοπου: sfougaris babis
Επικοινωνία:

Μπροστά στο αποχαυνωμένο και νωχελικό πνεύμα και στην ασχήμια ενός Πάγκαλου ή ενός Ραφαιλίδη προτιμώ χίλιες φορές τον Πλεύρη που είναι καλλίοπος και ευφυής
Συγνώμη δηλαδή, αλλά από πότε το "καλλίοπος" (ευειδής ?) είναι πρόκριμα για τις θέσεις κάποιου? Αν είναι έτσι, να βάλουμε μπροστά τις κοπέλες των καλλιστείων και τις απαντήσεις τους στο "τι θέλετε να καταφέρεται στον κόσμο".

Και το "ευφυής", όταν η "ευφυΐα" γίνεται εργαλείο για να κρύψει το βόρβορο των πεποιθήσεων κάποιου, δεν νομίζω ότι είναι ευκαιρία να ενθουσιαζόμαστε με κάποιον, μάλλον λόγος ανησυχίας είναι.

Εκτός και αν θέλουμε να ακολουθήσουμε υπνωτισμένοι τίποτα ετοιμόλογους, ευφραδείς, και προ πάντων καλλίγραμμους, νέο-ναζί, για να ξυπνήσουμε αργότερα και να μη ξέρουμε τι μας βρήκε, και από που μας ήρθε.
Απάντηση