«Προς το Λαό»: Προετοιμάζονται να κατεβάσουν κόμμα;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

RaspK έγραψε:
Πιστός έγραψε:Παρατήρησα ότι στην Ελλάδα μιλάνε πολύ και λένε πολλά όσοι δεν ξέρουν. Όσοι ξέρουν μιλανε συνήθως όταν τους ρωτάνε.
Και εγώ πράγματι λέω πολλά.
Ανταπόκριση στα προς απάντησιν των ερωτημάτων σου, όμως, δε διακρίνω. :(
Σε αυτά που απάντησες είναι η αποψή σου, τα βλέπω απο τη δική μου πλευρα, και δεν έχω να απαντήσω τίποτα.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

RaspK έγραψε:Πρώτον, τον όρο «λειτουργοί» τον χρησιμοποιώ με την καθαρά κυριολεκτική σημασία εδώ. Οι ιερείς έχουν κάποιες νομικές υποχρεώσεις, ας πούμε, και, πέραν του ιερατικού τους ρόλου (τον οποίο, νομικά, τελούν επίσης ως λειτουργοί, και όχι ως υπάλληλοι), εφόσον κάνουν αγαθοεργίες που δεν περιορίζονται δοξαστικά, όπως σητισμούς, οφείλουν νομικά να δεχθούν οποιονδήποτε, ανεξαρτήτως δόγματος ή άλλων κριτηρίων. Επίσης, τίθεται το θέμα της μη κερδοσκοπικής λειτουργίας.
Κοίτα, νομίζω πως στην ελλάδα η εκκλησία έχει λίγο μπερδεμένη ταυτότητα. Για μένα είναι μια εταιρία, κερδοσκοπική και με από όλα. Έχει περιουσία και έσοδα από διάφορες επιχειρήσεις. Δεν θα το κατέκρινα αυτό αν δεν ήθελαν και τα προνόμια από το κράτος. Τα προνόμιά της θα πρέπει να είναι ίδια με κάθε άλλης εταιρίας. Δεν μπορούν να ζητάνε κάτι παραπάνω, είναι παράλογο. Αγαθοεργίες μπορεί να κάνω κι εγώ, μπορώ να πάρω μια κρατική επιχορήγηση κι έναν κρατικό μισθό;

Οι παπάδες τα θέλουν όλα δικά τους, αυτό όμως δεν γίνεται. Θεωρώπως εκεί βρίσκεται και η μεγάλη υποκρισία της εκκλησίας στην χώρα μας (και σε άλλες χώρες πιθανότατα) - από την μία θέλουν να έχουν την τεράστια περιουσία και να ζουν πλουσιοπάροχα και από την άλλη το παίζουν ταπεινοί και "σωστοί χριστιανοί" (όχι όλοι βέβαια, αλλά τα μεγάλα κεφάλια δυστυχώς έτσι είναι). Και από την στιγμή που υπάρχουν και μη χριστιανοί στην ελλάδα το θέμα στο μυαλό μου είναι τελειωμένο – διαχωρισμός. Αλλιώς θα έπρεπε αντίστοιχα προνόμια να έχουν όλες οι θρησκείες και τα κράτη θα φαλίριζαν μια ώρα αρχύτερα…
Πιστός έγραψε:Πως δεν προσφέρουν; Προσφέρουν περισσότερα απο ότι ένας άθεος.
Βαπτίζουν, παντρεύουν , κηδεύουν, οργανώνουν φιλανθρωπίες, εξομολογούν.
Αν για έναν άθεο δεν είναι τίποτα αυτά, τότε δεν προσφέρουν.
Φυσικά και τα προσφέρουν όλα αυτά. Και κατανοώ την σημασία τους. Όμως αυτά τα προσφέρουν σε ένα συγκεκριμένο κομμάτι του πληθυσμού. Στους χριστιανούς. Είναι λογικό να πληρώνω εγώ ή ο κάθε μη χριστιανός για όλα αυτά; Αν δηλαδή ζητούσαν και οι βουδιστές, μουσουλμάνοι, παγανιστές, ινδουιστές και δεν ξέρω κι εγώ ποιοι άλλοι τα ίδια προνόμια από το κράτος θα συμφωνούσες να τα πάρουν;
Αρα σαν συμβουλή. Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός;
Κάποιοι εκφράζουν μίσος όντως, ίσως οφείλεται σε δυσάρεστα προσωπικά βιώματα. Γενικότερα όμως δεν νομίζω πως υπάρχει μίσος ούτε αλληλοσπαραγμός, το να διαφωνούν οι άνθρωποι είναι υγειές αν μπορούν να συζητάνε ήρεμα.
Η αντίλιψη μου είναι ότι δεν θα πρέπει να τα "έχετε" με την εκκλησία ,που χρόνια τώρα και αιώνες έχει κάποια δικαιώματα σ' αυτό το κράτος , για διάφορους λόγους.
Μα φυσικά και πρέπει να τα «έχουμε» με την εκκλησία. Εδώ οι πιστοί τα έχουν με την εκκλησία γιατί καταστρέφει την θρησκεία τους με την ασυδοσία της. Τόσα σκάνδαλα, τόσο θράσος, δεν είναι δυνατόν να περάσουν απαρατήρητα αυτά…
Αρα το πρόβλημα δεν είναι η επικρατούσα θρησκεία , αλλά το κράτος , που συμφωνα με τη γνωμη σας πρέπει να αλλάξει.
Ναι πρέπει να αλλάξει και το κράτος σε πολλά θέματα… Ένα από αυτά είναι η ύπαρξη επικρατούσας θρησκείας...
Μιλάω πάντα σε θεσμικό επίπεδο. Δεν μιλάω για τον μέσο έλληνα , ή τον μέσο Χριστιανό Ορθόδοξο που δεν θέλει να αλλάξει το κράτος και να γίνει κοσμικό , αλλά να παραμείνει θεοκεντρικό όπως πρωτοδημιουργήθηκε.
Καταρχάς θα είχα διάφορα να πω για το πώς πρωτοδημιουργήθηκε το ελληνικό κράτος αλλά θα ξεφύγω πολύ από το θέμα... Πάντως η εκκλησία έχει ποτίσει την ιστορία με την δική της – όχι και τόσο αντικειμενική – εκδοχή των γεγονότων, δεν είναι δύσκολο όμως πια να βρει κανείς και άλλες εκδοχές και να σχηματίσει μια εικόνα για το τι πράγματι συνέβη.

Όπως και να έχει οι καταστάσεις αλλάζουν και οι άνθρωποι (και τα κράτη) πρέπει να εξελίσσονται συνεχώς, αλλιώς θα χαθούν.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:
Πιστός έγραψε: Αρα το πρόβλημα δεν είναι η επικρατούσα θρησκεία , αλλά το κράτος , που συμφωνα με τη γνωμη σας πρέπει να αλλάξει.
Ναι πρέπει να αλλάξει και το κράτος σε πολλά θέματα… Ένα από αυτά είναι η ύπαρξη επικρατούσας θρησκείας...
Η "επικρατούσα θηρησκεία" είναι μια απλή στατιστική διαπίστωση. Δεν έχει καμία απολύτως θέση στο Σύνταγμα, ούτε καν ως διαπίστωση. Επίσης είναι αδιανόητο τα στατιστικά δεδομένα να παράγουν νομικά αποτελέσματα. Π.χ. θα δεχόταν κανείς το στατιστικά διαπιστούμενο "επικρατούν επίπεδο μόρφωσης" να είναι εκείνο, το οποίο με νύχια κει με δόντια θα προσπαθούσαν το κράτος και οι φέροντες αυτό το επίπεδο να το κρατήσουν αναλοίωτο;

Εγω προσωπικά, για να αφήσω κατά μέρος "το μίσος και τον σπαραγμό", απαιτώ από τους συνομιλητές μου πρώτοι εκείνοι να αφήσουν κατά μέρος τις δικολαβίστικες μπαρούφες.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:
RaspK έγραψε:Πρώτον, τον όρο «λειτουργοί» τον χρησιμοποιώ με την καθαρά κυριολεκτική σημασία εδώ. Οι ιερείς έχουν κάποιες νομικές υποχρεώσεις, ας πούμε, και, πέραν του ιερατικού τους ρόλου (τον οποίο, νομικά, τελούν επίσης ως λειτουργοί, και όχι ως υπάλληλοι), εφόσον κάνουν αγαθοεργίες που δεν περιορίζονται δοξαστικά, όπως σητισμούς, οφείλουν νομικά να δεχθούν οποιονδήποτε, ανεξαρτήτως δόγματος ή άλλων κριτηρίων. Επίσης, τίθεται το θέμα της μη κερδοσκοπικής λειτουργίας.
Κοίτα, νομίζω πως στην ελλάδα η εκκλησία έχει λίγο μπερδεμένη ταυτότητα.
Μακάρι να το νομίζαμε μόνον, αλλά σίγουρα ισχύει αυτό που λες.
Ιοκάστη έγραψε:Για μένα είναι μια εταιρία, κερδοσκοπική και με από όλα. Έχει περιουσία και έσοδα από διάφορες επιχειρήσεις. Δεν θα το κατέκρινα αυτό αν δεν ήθελαν και τα προνόμια από το κράτος. Τα προνόμιά της θα πρέπει να είναι ίδια με κάθε άλλης εταιρίας. Δεν μπορούν να ζητάνε κάτι παραπάνω, είναι παράλογο. Αγαθοεργίες μπορεί να κάνω κι εγώ, μπορώ να πάρω μια κρατική επιχορήγηση κι έναν κρατικό μισθό;
Ακριβώς εδώ, ξέρεις, προκύπτει κι ένα σημαντικό θέμα: η εκκλησία, λόγω της φύσης της, έχει μεγάλη αδιαφάνεια... Ακόμα και ένας μη κερδοσκοπικός φιλανθρωπικός οργανισμός αντιμετωπίζει τέτοια προβλήματα, αλλά το πρόβλημα αυτό αποκτά ιδιαίτερες πτυχές, όταν οι νομικές διατάξεις αναγνωρίζουν ότι δεν είναι ούτε υπηρεσία, ούτε οργανισμός με την πιο κοσμική έννοια, και ότι κάθε φιλανθρωπική της δραστηριότητα είναι «χώρια» της κανονικής λειτουργίας της.

Εν ολίγοις, μπάχαλο!
Ιοκάστη έγραψε:Οι παπάδες τα θέλουν όλα δικά τους, αυτό όμως δεν γίνεται. Θεωρώπως εκεί βρίσκεται και η μεγάλη υποκρισία της εκκλησίας στην χώρα μας (και σε άλλες χώρες πιθανότατα) - από την μία θέλουν να έχουν την τεράστια περιουσία και να ζουν πλουσιοπάροχα και από την άλλη το παίζουν ταπεινοί και "σωστοί χριστιανοί" (όχι όλοι βέβαια, αλλά τα μεγάλα κεφάλια δυστυχώς έτσι είναι).
Η (τρόπον τινά) πεθερά μου μού είπε κάτι ωραίο σχετικά: «Ξέρεις ότι κάποιος δεν είναι σωστός Χριστιανός, όταν συνέχεια βλέπεις και ακούς για λεφτά.» Και η μητέρα μου έχει ίδιες απόψεις, και γι' αυτό πιστεύω ότι το πρόβλημα βρίσκεται και στην παράδοση.
Ιοκάστη έγραψε:Και από την στιγμή που υπάρχουν και μη χριστιανοί στην ελλάδα το θέμα στο μυαλό μου είναι τελειωμένο – διαχωρισμός. Αλλιώς θα έπρεπε αντίστοιχα προνόμια να έχουν όλες οι θρησκείες και τα κράτη θα φαλίριζαν μια ώρα αρχύτερα…
Αυτό ακριβώς είναι κι ένα από τα προβλήματα που ήθελα να θίξω. Έχω, όμως, διαφορετική στάση, και πιστεύω ότι δεν είναι λάθος να υπάρχει μια κάποια επιχορήγηση, αλλά υπό δεδομένες συνθήκες και μόνον.

Ας πούμε, δεν υπάρχει κάτι περίεργο ή λάθος στο να είναι, καθ' όλα, υπάλληλοι των εκκλησιών τους οι θρησκευτικοί λειτουργοί, αλλά να έχουν και τη δυνατότητα της λειτουργίας μιας μη κερδοσκοπικής υπηρεσίας παράλληλα, και η οποία θα είναι, με απόλυτη τυπικότητα, υπόλογη στο νόμο, όπως και όλες οι άλλες σχετικές υπηρεσίες.
Αγησίας έγραψε:
Ιοκάστη έγραψε:
Πιστός έγραψε:Αρα το πρόβλημα δεν είναι η επικρατούσα θρησκεία , αλλά το κράτος , που συμφωνα με τη γνωμη σας πρέπει να αλλάξει.
Ναι πρέπει να αλλάξει και το κράτος σε πολλά θέματα… Ένα από αυτά είναι η ύπαρξη επικρατούσας θρησκείας...
Η "επικρατούσα θηρησκεία" είναι μια απλή στατιστική διαπίστωση. Δεν έχει καμία απολύτως θέση στο Σύνταγμα, ούτε καν ως διαπίστωση. Επίσης είναι αδιανόητο τα στατιστικά δεδομένα να παράγουν νομικά αποτελέσματα. Π.χ. θα δεχόταν κανείς το στατιστικά διαπιστούμενο "επικρατούν επίπεδο μόρφωσης" να είναι εκείνο, το οποίο με νύχια κει με δόντια θα προσπαθούσαν το κράτος και οι φέροντες αυτό το επίπεδο να το κρατήσουν αναλοίωτο;

Εγω προσωπικά, για να αφήσω κατά μέρος "το μίσος και τον σπαραγμό", απαιτώ από τους συνομιλητές μου πρώτοι εκείνοι να αφήσουν κατά μέρος τις δικολαβίστικες μπαρούφες.
Δυστυχώς, όμως, μέχρι να αλλάξει αυτό (το θέμα της ύπαρξης «επικρατούσας θρησκείας» στο Σύνταγμα), ισχύει και τυπικά. :cry:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Η Ορθόδοξη εκκλησία είναι κατοχυρωμένη απο το σύνταγμα της Ελλάδος ώς επικρατόυσα θρησκεία και ως θεσμός απο τα πρώτα συντάγματα του νεοελληνικού κράτους.
Ταυτόχρονα δεν είνα ούτε εταιρία ούτε φιλανθρωπικός οργανισμός για το κράτος αλλά νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου, έτσι την αναγνωρίζει το κράτος. Όπως π.χ είναι ένας δήμος της Ελλάδος ή π.χ η ΔΕΗ.
Γι' αυτό το λόγο δεν μπορεί να κάνει πολιτικό κόμμα( θα μπορεί να κάνει όταν γίνει ιδιωτικό .π.δ.δ). Αλλά μπορεί να κάνει όλα τα άλλα. Να ιδρύσει φιλανθρωπικες οργανώσεις , οργανισμούς , εκδηλώσεις και ότι άλλο θέλει χωρίς να υποχρεούται να είναι μη κερδοσκοπικός.
Και πληρώνει φόρους στο κράτος ως ν.π.δ.δ χωρίς όμως να της αναγνωρίζονται αυτά που προσφέρει.
Τώρα επειδή διοικείται απο ανθρώπους, πάντα θα υπάρχουν τα ανθρώπινα, λάθη και ατασθαλίες ανάλογα με τις θέσεις και της προσοπικότητες του καθενός. Τα σταλέχη της Ελληνικής Εκκλησίας προέρχονται απο την ελληνική κοιωνια, οπότε ότι συμβαίνει στην ελληνική κοινωνία , σε καλύτερη εκτέλεση γίνεται και στην εκκλησία. Δηλαδή αν όλοι οι Ελληνες ήταν κλεφτες, τι θα είχε η Εκκλησία;
Τώρα τα στατιστικά δίνουν και πέρνου. Π.χ η φτώχεια και η ανεργία στην ελλάδα. Παρόλο που δεν είναι ακριβώς μετρήσιμα και βγαίνουν με παραδοχές τα δεχόμαστε.
Και επειδή η ελληνική κοινωνία αλλάζει, π.χ οι αλλόδαποί μπορούν να εκλεγουν πλεον στις δημοτικές εκλογές, δημοκρατία έχουμε. Αν έρθουν κι άλλοι ινδοι , μουσουλμάνοι και κάνουν δικό τους κομμα και βγούν στην εξουσία, ε τοτε μπορει το ελληνικό κράτος να πληρώνει το δικό τους ιερατείο. Αν και νομίζω ότι ήδη πληρώνει, τους μουφτίδες στη θράκη και ίσως τους ισραηλίτες έλληνες ραβίνους(;)
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Και πληρώνει φόρους στο κράτος ως ν.π.δ.δ
Τι λές;;;;;;;;
με τί ποσοστό;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Να σου πω μόνο π.χ ότι αν έχει ένας ναός έσοδα απο ενοίκιο πχ ενός διαμερίσματος, θα φορολογηθεί ο ναός , όσο και εσύ αν νοίκιαζες σε κάποιον ένα ίδιο διαμέρισμα.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Να σου πω μόνο π.χ ότι αν έχει ένας ναός έσοδα απο ενοίκιο πχ ενός διαμερίσματος, θα φορολογηθεί ο ναός , όσο και εσύ αν νοίκιαζες σε κάποιον ένα ίδιο διαμέρισμα.
απ όσο έχω συμπεράνει αυτό δεν ισχύει. Απο πού το ξέρεις αυτό; σχετικό νομοσχέδιο κλπ. Ο φόρος που κατάργησε ο καραμαν-λή σε τι αναφερόταν;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Η Ορθόδοξη εκκλησία είναι κατοχυρωμένη απο το σύνταγμα της Ελλάδος ώς επικρατόυσα θρησκεία και ως θεσμός απο τα πρώτα συντάγματα του νεοελληνικού κράτους.
Το οποίο είναι, γενικά, προβληματικό.
Πιστός έγραψε:Ταυτόχρονα δεν είνα ούτε εταιρία ούτε φιλανθρωπικός οργανισμός για το κράτος αλλά νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου, έτσι την αναγνωρίζει το κράτος. Όπως π.χ είναι ένας δήμος της Ελλάδος ή π.χ η ΔΕΗ.
Καλύτερο παράδειγμα, θα έλεγα, αποτελεί ο προς κατάργηση Οργανισμός Εκδόσεων Διδακτικών Βιβλίων.
Πιστός έγραψε:Γι' αυτό το λόγο δεν μπορεί να κάνει πολιτικό κόμμα( θα μπορεί να κάνει όταν γίνει ιδιωτικό .π.δ.δ).
Εννοείς «νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου.»
Πιστός έγραψε:Αλλά μπορεί να κάνει όλα τα άλλα. Να ιδρύσει φιλανθρωπικες οργανώσεις , οργανισμούς , εκδηλώσεις και ότι άλλο θέλει χωρίς να υποχρεούται να είναι μη κερδοσκοπικός.
Το ξέρω, αλλά είναι παράδοξο να αναγνωρίζεται ως τέτοιο, αφού το δημόσιο δίκαιο έχει και ιδιαίτερο κώδικα και επιταγές, που δεν έχουν και πολύ νόημα, αν σκεφτεί κανείς το χαρακτήρα για τον οποίο υποτίθεται ότι όλοι στοχεύουν.
Πιστός έγραψε:Και πληρώνει φόρους στο κράτος ως ν.π.δ.δ χωρίς όμως να της αναγνωρίζονται αυτά που προσφέρει.
Πληρώνει μόνο συγκεκριμένους φόρους, όπως ο φόρος ενοικίου που ανέφερες.
Πιστός έγραψε:Τώρα επειδή διοικείται απο ανθρώπους, πάντα θα υπάρχουν τα ανθρώπινα, λάθη και ατασθαλίες ανάλογα με τις θέσεις και της προσοπικότητες του καθενός. Τα σταλέχη της Ελληνικής Εκκλησίας προέρχονται απο την ελληνική κοιωνια, οπότε ότι συμβαίνει στην ελληνική κοινωνία , σε καλύτερη εκτέλεση γίνεται και στην εκκλησία. Δηλαδή αν όλοι οι Ελληνες ήταν κλεφτες, τι θα είχε η Εκκλησία;
Τώρα τα στατιστικά δίνουν και πέρνου. Π.χ η φτώχεια και η ανεργία στην ελλάδα. Παρόλο που δεν είναι ακριβώς μετρήσιμα και βγαίνουν με παραδοχές τα δεχόμαστε.
Και επειδή η ελληνική κοινωνία αλλάζει, π.χ οι αλλόδαποί μπορούν να εκλεγουν πλεον στις δημοτικές εκλογές, δημοκρατία έχουμε. Αν έρθουν κι άλλοι ινδοι , μουσουλμάνοι και κάνουν δικό τους κομμα και βγούν στην εξουσία, ε τοτε μπορει το ελληνικό κράτος να πληρώνει το δικό τους ιερατείο. Αν και νομίζω ότι ήδη πληρώνει, τους μουφτίδες στη θράκη και ίσως τους ισραηλίτες έλληνες ραβίνους(;)
Δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Και πληρώνει φόρους στο κράτος ως ν.π.δ.δ χωρίς όμως να της αναγνωρίζονται αυτά που προσφέρει.
Ααααα, ναι; Για διάβασε εδώ και ξαναέλα να μας τα ξαναπείς τον Σεπτέμβριο με τον πνευματικό σου.
Συγνώμη πιστέ για το ύφος, αλλά φτάνει πια με την διαστρέβλωση της πραγματικότητας!
Η εκκλησία με όλες τις εκφάνσεις της (Μητροπόλεις, μονές, εκκλησίες) είναι μιά δράκα από φιλοχρήματους θεομπαίχτες που μαζεύουν-μαζεύουν-μαζεύουν λεφτά και ακίνητη περιουσία, σκάνε από πλούτο, και τα κλαψομανιάσματα τα κάνουν για να ρίχνουν στάχτη στα μάτια των πιστών.
Οταν είπε ο ΓΑΠ να τους φορολογήσει όπως όλο τον κόσμο στα πλαίσια της κρίσης, κλαφτήκανε ότι κάνουν φιλανθρωπίες. Δηλαδή αν κάνουν φιλανθρωπίες με την αφορολογησιά, τότε στην ουσία τις φιλανθρωπίες τις κάνει το κράτος που δεν τους φορολογεί!

ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Πέστα ρε Κόμη γιατί θα αρχίσω να αφρίζω! Να κάνουμε πολιτισμένη κουβλεντα για την πίστη, ΟΚ, αλλά για την οργανωμένη θρησκεία και δη αυτή που γνωρίζουμε από πρώτο χέρι δεν μπορώ να ακούω άλλο "μα υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις" και μετά από λίγο - τσουπ - "μα η εκκλησία [συνολικά πιά, τέρμα οι φωτεινές εξαιρέσεις!] παράγει τέτοιο φιλανθρωπικό έργο που δεν της αναγνωρίζεται ". Έλεος! Την υποκρισία στην πίστη μπορεί και να τη δω σαν αφέλεια, άντε αδιαφορία, στην υπεράσπιση της οργανωμένης θρησκείας μόνο ως προκλητική υποκρισία μπορώ να τη δω από ένα άτομο στοιχειώδους νοημοσύνης...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Η Ορθόδοξη εκκλησία είναι κατοχυρωμένη απο το σύνταγμα της Ελλάδος ώς επικρατόυσα θρησκεία και ως θεσμός
Ακριβώς όπως και ο νόμος περί (μη) ευθύνης υπουργών. Και όπως εσύ ζητάς να μην αλλάξει η κατοχύρωσή της έτσι και οι πολιτικοί ζητάνε να μην αλλάξει η κατοχύρωση της δικής τους ασυδοσίας. Και με αυτές τις συνταγματικές ασυλίες και τη δια νόμου προστασία διαφόρων συντεχνιών φτάσαμε, εδώ που φτάσαμε. Βέβαια κάποιοι ούτε τώρα, με την τρόικα στο σβέρκο μας, δεν εννοούν να καταλάβουν το γιατί και επιμένουν να μην τους φταεί το ξερό τους το κεφάλι, αλλά οι σιωνιστές, οι κακοί Ευρωπαίοι και τα πράσινα ανθρωπάκια από το διάστημα.

Εσύ, Πιστέ, μπορεί να μην ψεύδεσαι στους ισχυρισμούς, που παραθέτεις χωρίς καμία απόδειξη. Πιθανότατα είσαι απόλυτα πεπεισμένος για την ορθότητά τους, αλλά αυτοί που σε έχουν πείσει ψεύδονται. Η απλούστερη απόδειξη του ψεύδους τους είναι το γεγονός ότι κανείς ποτέ δεν έχει προσκομίσει ολοκληρωμένα στοιχεία (ούτε καν greek statistics) για το ύψος της εκκλησιαστικής περιουσίας, των εσόδων, των δαπανών, του "έργου", των πάσης φύσεως, ονομασίας και προέλευσης επιδοτήσεων από τον κρατικό προϋπολογισμό και εν γένει όλων εκείνων των στοιχείων, που οι επαγγελματίες σαν και του λόγου μου χρειάζονται για να βάλουν την υπογραφή τους. Μιλάω, φυσικά, για το ΣΥΝΟΛΟ της εκκλησίας και όχι για κάποια επιμέρους νομικά πρόσωπά της.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Καλό είναι να μην ανακετεύετε τον Πνευματικό μου.
Όσο για το εδώ, και το 2020 το ίδιο εδώ θα έχεις;
Ο εδώ του Κόμη μιλάει για την Εκκλησία συγκρίνοντάς την με τα φυσικά πρόσωπα που είναι λάθος. Είπαμε ότι η Εκκλησία έχει τα προνόμια ενός νομικού πρόσοπου στην ελλάδα με ότι αυτό συνεπάγεται. Και οι δωρεές που δέχεται αν είνα πάνω απο ένα ποσο φορολογούνται αυτοτελώς και φόρους πληρώνει και οι μισθοί της είναι ελάχιστοι σε σχέση με τους μισθούς άλλων προσώπων π.χ με 8,000 Ε το μήνα και πάνω.

Αν θέλετε να ερευνήσετε ξεκινήστε απο την ενορία της γειτονιάς σας. Βρείτε τον παπα και τους επιτρόπους και ρωτήστε τους τι φόρο πληρώνουν , τι έργο παράγουν , τι περιουσία έχουν, τι εξοδα και εσοδα έχει ο ναός.
Η αριχεπισκοπή αθηνών, ψάξτε στη σελίδα της, και νομίζω ότι όλες οι μητροπόλεις κάνουν απολογισμό και προυπολογιαμό.

Και όπως καταλάβατε κι εσείς με το κτηματολόγιο γίνεται μπάχαλό όχι λόγο της εκκλησίας αλλά λόγο των συμφερόντων. Και φυσικά πρέπει να γίνει απομυθοποίηση των of shor εταιρειών. Καθε φυσικό προσοπο μπορεί με λίγα σχετικα ευρώ να κανει τέτοιες εταιρίες με ότι ωφέλη συνεπάγεται.

Επίσης όπως καταλάβατε μέσα στην εκκλησία υπάρχουν δυνάμεις που θέλουν τον χωρισμό, να γίνει ιδιωτικού δικαιου, για το καλό της ίδιας της εκκλησίας μόνο. Γιατί η Εκκλησία δεν θα χάσει αν γίνει αυτός ο νομικός χωρισμός αλλα το "θηρίο" θα ελευθερωθεί.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Επίσης όπως καταλάβατε μέσα στην εκκλησία υπάρχουν δυνάμεις που θέλουν τον χωρισμό, να γίνει ιδιωτικού δικαιου, για το καλό της ίδιας της εκκλησίας μόνο. Γιατί η Εκκλησία δεν θα χάσει αν γίνει αυτός ο νομικός χωρισμός αλλα το "θηρίο" θα ελευθερωθεί.
Πιστέ, μπορείς να εξηγήσεις περισσότερο τι ακριβώς εννοείς; Σε ποιές δυνάμεις αναφέρεσαι; Ποιο καλό θα προκύψει για την Εκκλησία αν γίνει ν.π.ι.δ.; Ποιο θηρίο θα ελευθερωθεί;
Ρωτώ, ώστε να με προφυλάξεις και να μην επιδιώκω με την ενεργό συμμετοχή μου αυτόν το χωρισμό.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Οι λέξη δυνάμεις είναι λάθος. Φωνές είναι το σωστό.
Αν γίνει χωρισμός προφανως θα μπορεί να κάνει ότι θέλει.
Και το θηρίο είναι λάθος. Δεν είναι θηρίο αλλά θα ελευθερωθεί η δυναμική της.
Αν νομίζετε ότι τώρα είναι κράτος εν κράτει , τότε θα γίνει πραγματικά κράτος εν κρέτει.
Και μη φοβάσαι τίποτα. Δεν χρειάζεται να προφυλαχθείς απο τίποτα. Επέλεξε αυτό που πιστεύεις καλύτερο για την Ελλάδα και την κοινωνία.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Εννοεί μάλλον οτι θα χρηματοδοτεί το ΛΑΟΣ :Ρ
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

το κράτος να παραμείνει θεοκεντρικό όπως όταν πρωτοδημιουργήθηκε

η επικρατουσα θρησκεια ισχυει τυπικα και ουσιαστικα οταν επιβάλλεται κρατικα

δεν ξυπνάμε γιατί δεν θέλουμε και δεν ξέρουμε πώς


Εγώ
απαιτώ
το δικαίωμα αποποίησης
της εθνικότητας
από πάνω μου

όπως ένας ισπανός μπορεί να πει
"φτάνει" σιχάθηκα να αντιπροσωπευομαι απο την ισπανια
και διαγράφεται από "ισπανός"
----------------------
τότε ξέρετε ποιά γλώσσα θα επικρατούσε στην ελλάδα?
ade fara

βλαμμένοι καχεκτικοί καραγκιόζηδες γύρω μας

...can it be c o n t a g i o u s, doc???!!!

βλαμμένοι καχεκτικοί καραγκιόζηδες και στον καθρέπτη

REDRUM τσιρίζουν όλα τα δακτυλάκια

αν χωριστεί κρατος και εκκλησια
θα αλλάξω μεταβολικά προς το ανάλαφρο και αεράτο
θα χαμογελάω στους παπάδες( όσους μείνουν) και θα ξανατραγουδησω ως ενήλικας στον επιτάφιο
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Αν θέλετε να ερευνήσετε ξεκινήστε απο ...
Με προσβάλλεις, Πιστέ! Σου ξεκαθάρισα ότι εγώ είμαι επαγγελματίας λογιστής. Σε ενημερώνω επιπλέον ότι είμαι κοντά 25 χρόνια στο κλαρί και ότι προ 10ετίας επεχείρησα να βρω άκρη. Ε, λοιπόν, άκρη δεν βγαίνει, διότι η πανάγαθος εκκλησία εκτός από την αρχιεπισκοπή και τις μητροπόλεις διαθέτει ων ουκ έστιν αριθμός μονές, μετόχια, ιδρύματα, και ότι άλλο βάλει ο νους δικαιόρων και λογιστάδων. Το χρήμα είναι σκορπισμένο σε τόσες τρύπες, που πρώτα πρέπει να βρεις πόσες και ποιές είναι και μετά να επιχειρήσεις τη λογιστική εξέταση.

Εάν εσύ μπορείς να βρεις την άκρη, βρες την και φέρτην εδώ. Κάποια στιγμή οφείλετε να κατανοήσετε, όλοι εσείς οι πιστοί, ότι δεν είναι ούτε σοβαρό ούτε αποδεκτό επειχείρημα το "εγώ λέω αυτό κι εσείς τραβάτε να αποδείξετε ότι είναι ή δεν είναι έτσι". Οφείλετε να κατανοήσετε ότι είναι δική σας υποχρέωση να τεκμηριώνετε όλα όσα λέτε.
Πιστός έγραψε:νομίζω ότι όλες οι μητροπόλεις κάνουν απολογισμό και προυπολογιαμό.
Καααααααααααλά! Φέρε μου εσύ τους ισολογισμούς (όχι μπουρδίτσες τύπου "απολογισμός" και "προϋπολογισμός") των μητροπόλεων που
1. πληρούν όλα τα λογιστικά πρότυπα, που οφείλει να πληρεί ακόμη και το μπακάλικο
2. είναι υπογεγραμμένοι από λογιστές, ελεγκτές και ορκωτούς λογιστές
3. τις φορολογικές ποινές, που έχουν ήδη επιβληθεί (και όχι εκείνες που απλώς προβλέπονται) σε μητροπόλεις ακόμη και για τις πιο ασήμαντες τυπικές παραβάσεις σε σχέση με τα τηρούμενα βιβλία και στοιχεία τους, όπως καθημερινά συμβαίνει στην πλειοψηφία των επιχειρήσεων

και μετά μπορείς να αρχίσεις την επιχειρηματολογία. Μέχρι τότε-σου τονίζω και πάλι- οι αβάσιμοι ισχυρισμοί σου είναι εξαιρετικά προσβλητικοί για τους γνώστες των πραγμάτων.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Η εκκλησία, ως κράτος εν κράτει, αρνείται τις υποχρεώσεις της ακόμα και στις λίγες περιπτώσεις που ο νόμος τις επιβάλλει.
Αρνείται να πληρώσει ΕΤΑΚ, και επίσης (το ξέρω από πρώτο χέρι) αρνείται να υποβάλλει οικονομικά στοιχεία (προϋπολογισμού-απολογισμού κλπ.) στην 39η Διεύθυνση του Γ.Λ.Κ. Και με τα διπλά βιβλία στους ναούς αρνήθηκε να πληρώσει φόρο επί των εσόδων τους.
Αυτά, από τους υποκριτές που υποστηρίζουν το "Ευκολώτερον εστί κάμηλον διά τρυπήματος ραφίδος διελθείν ή πλούσιον εις την βασιλείαν τού Θεού εισελθείν".

Ανάβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:Ανάβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...
:lol:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση