«Προς το Λαό»: Προετοιμάζονται να κατεβάσουν κόμμα;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Πιστός έγραψε:Κάνεις την παραδοχή ότι οτιδήποτε είναι βυζαντινό(ρωμαικό για σένα) δεν είναι ελληνικό, που είναι λάθος
Χωρίς να διαφωνώ απαραίτητα, νομίζω ότι για το παραπάνω αλλά και για πολλά άλλα που έχεις με πλήρη βεβαιότητα δηλώσει οφείλεις να παρουσιάσεις ένα συγκεκριμένο σκεπτικό με την αναγκαία τεκμηρίωση βεβαίως. Προσωπικά δε βλέπω γιατί πρέπει να συσχετίζομαι με τη Βυζαντινή Αυτοκρατορία - όχι παραπάνω από τη Ρωμαϊκή anyway. Γιατί αντίστοιχα τόσοι και τόσοι λαοί δεν το κάνουν. Μήπως γιατί η πιο λογική εξήγηση είναι αυτή που είπες;
Πιστός έγραψε:είμαστε απο τους λιγους λαους στην χερσόνησο του Αίμου που θεωρούμε τους εαυτόυς μας συνεχιστές του βυζαντίου και διδασκόμαστε την ιστορία σαν κατι δικό μας.
Κάτι μου θυμίζει αυτό...που θα πάει θα το θυμηθώ...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Βαπτίζουν, παντρεύουν , κηδεύουν

κερδίζεις τον οχετό μέσα μου

σαν καταρράκτη

κατά το "η θάλασσα μέσα μου"

κοντόφθαλμη άβρεχτη καραμούζα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

il mare dentro!
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Κάνεις την παραδοχή ότι οτιδήποτε είναι βυζαντινό(ρωμαικό για σένα) δεν είναι ελληνικό, που είναι λάθος
Απ΄ό,τι καταλαβαίνω οι χριστιανοί έχουν δύο κύριες τάσεις. Η μία είναι η χριστιανοβαρεμένη και η άλλη η ελληνορθοδόξως ορθή (δικοί μου οι χαρακτηρισμοί). Η πρώτη κατηχεί ότι ήταν Έλληνας ο οποιοσδήποτε ασιάτης κατόρθωνε να σφάξει τους περισσότερους και να δωροδοκήσει τους καταλληλότερους, ώστε να γίνει αυτοκράτορας σε ένα πολυεθνικό μόρφωμα με επίσημη θρησκεία την ορθοδοξία και με επίσημη γλώσσα θρησκείας τε και κράτους την ελληνική. Όλην αυτή τη Σάρα, τη Μάρα και το κακό συναπάντημα τους θεωρεί Έλληνες, χωρίς να μπαίνει στον κόπο να διερευνήσει αν και πόσο καλά οι ίδιοι μιλούσαν την επίσημη γλώσσα του κράτους, που διοικούσαν.

Η δεύτερη είναι εντιμότερη και ομολογεί ότι η ελληνική εθνική συνείδηση άρχισε να αναπτύσσεται μεταξύ 1204 και 1453, οπότε η απώλεια των περισσοτέρων ασιατικών εδαφών (τα οποία όπως παλαιότερα είχαν "διαπιστώσει" την αλήθεια του χριστιανισμού, έτσι στη συνέχεια "διαπίστωσαν" την πρότερη πλάνη τους και τη μοναδική αλήθεια του ισλάμ) δημιούργησε την ανάγκη τόνωσης του εθνικού φρονήματος.

Οι δεύτεροι δίνουν μια τουλάχιστον λογικοφανή εξήγηση, κάνοντας ωστόσο γαργάρα το τι περίμενε όποιον δήλωνε Έλληνας μέχρι την εποχή επανανακάλυψης της εθνικής ταυτότητας. Οι πρώτοι, οι αποδεχόμενοι την ασιατική Σάρα, τη Μάρα και το κακό συναπάντημα ως εξ αίματος Έλληνες (ως προς τον πολιτισμό ας μην αποτολμήσουν να εκφέρουν κιχ) δεν δίνουν πειστικές εξηγήσεις.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

3η προειδοποίηση προς το μέλος: patroklos
Links: viewtopic.php?p=51807#p51807
Αιτία: Προσωπική επίθεση
Ενέργεια: 24 ώρες αποκλεισμός
Στην επόμενη προειδοποίηση: 1 μήνας αποκλεισμός
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ
Ενέργεια: 24 ώρες αποκλεισμός
Στην επόμενη προειδοποίηση: 1 μήνας αποκλεισμός
danke sehr

χάρηκα την σωφρονιστική εφαρμογή
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:Ε; Γιατί είναι λειτουργοί οι παπάδες; Λειτουργός που πρέπει να πληρώνεται από το κράτος είναι κάποιος που προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο. Θα κάνω την καλή και θα δεχτώ πως οι παπάδες προσφέρουν στους πιστούς τους, το κράτος όμως αντιπροσωπεύει όλους τους πολίτες, όχι μόνο τους χριστιανούς. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να δίνει χρηματική υποστήριξη σε «λειτουργούς» όλων των θρησκειών και μετά να δεις τι θα χρωστάμε…
Πρώτον, τον όρο «λειτουργοί» τον χρησιμοποιώ με την καθαρά κυριολεκτική σημασία εδώ. Οι ιερείς έχουν κάποιες νομικές υποχρεώσεις, ας πούμε, και, πέραν του ιερατικού τους ρόλου (τον οποίο, νομικά, τελούν επίσης ως λειτουργοί, και όχι ως υπάλληλοι), εφόσον κάνουν αγαθοεργίες που δεν περιορίζονται δοξαστικά, όπως σητισμούς, οφείλουν νομικά να δεχθούν οποιονδήποτε, ανεξαρτήτως δόγματος ή άλλων κριτηρίων. Επίσης, τίθεται το θέμα της μη κερδοσκοπικής λειτουργίας.

Εκεί είναι, όμως, που τα πράγματα περιπλέκονται. Μακάρι να είχα λύσεις, αλλά τουλάχιστον κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν. Εκεί ακριβώς είναι που περιπλέκονται και αυτές οι δύο ακόλουθες απόψεις.
Spoiler: Εμφάνιση
AoratiMelani έγραψε:Προσοχή, εδώ ελλοχεύει μια σοβαρή παγίδα: αν θεωρήσουμε ότι οι ιερείς προσφέρουν κάτι, έστω κι αν το προσφέρουν σε ορισμένους μόνο, τότε ανοίγουμε την πόρτα στο να θεωρηθεί αποδεκτό να χρηματοδοτούνται από το κράτος, για να είναι η προσφορά αυτή προσιτή στους πολίτες, έστω και σε μια ομάδα πολιτών μόνο.

Σκεφτείτε: δεν αφορούν όλες οι παροχές όλους τους πολίτες. Το επίδομα των πολύτεκνων π.χ. δεν μας αφορά όλους, αφορά μόνο τους πολύτεκνους. Οι εκ πεποιθήσεως μπακούρηδες θα μπορούσαν να πουν "δε μας αφορά αυτό, να μην το πληρώνει το κράτος από τους φόρους μας, όσοι θέλουν πολλά παιδιά να κάνουν έρανο να τα θρέψουν". Αλλά έχουμε αποδεχτεί ως κοινωνικό σύνολο ότι η τεκνοποίηση είναι αξία και την πριμοδοτούμε (στην Κίνα πριμοδοτούν το αντίθετο - άλλη κουβέντα αυτή).

Και τι γίνεται με τις πολιτιστικές εκδηλώσεις? Το κράτος επιχορηγεί θέατρα, συναυλίες, ένα σωρό πολυτέλειες που δεν είναι πρώτης ανάγκης (δε θα πεθάνεις αν δε δεις Αριστοφάνη στην Επίδαυρο). Θα μπορούσε καθένας να πει "πώς σας κατέβηκε να πληρώνετε αυτές τις ανοησίες από τους φόρους μου, δε με αφορούν, θέλω να εξαιρεθώ, να βάλουν ακριβό εισιτήριο και να βγάλουν τα έξοδά τους". Και όμως έχουμε αποδεχτεί ότι οι τέχνες είναι αξία, και αδιαμαρτύρητα δεχόμαστε τους φόρους μας να πηγαίνουν εκεί.

Και τι να πούμε για το στρατό? Δεν θα είχαν κάθε δίκιο οι αντιμιλιταριστές να πουν "δεν δεχόμαστε να πληρώνουμε εμείς τα έξοδα της πολεμικής μηχανής, όσοι θέλουνε στρατό να πληρώσουν εκείνοι"? Κι όμως κανείς δε βγήκε να πει κάτι τέτοιο.

Αυτό είναι το νόημα του "πληρώνω τους παπάδες από τον κρατικό κορβανά": υποτίθεται ότι προσφέρουν κάτι πολύτιμο σε μια μερίδα του πληθυσμού. Αυτό που λέμε εμείς είναι ότι δεν προσφέρουν απολύτως τίποτε και δεν συντρέχει κανένας λόγος να πριμοδοτούνται από το κράτος για να επιτελέσουν το έργο τους.
Πιστός έγραψε:Πως δεν προσφέρουν; Προσφέρουν περισσότερα απο ότι ένας άθεος.
Βαπτίζουν, παντρεύουν , κηδεύουν, οργανώνουν φιλανθρωπίες, εξομολογούν.
Αν για έναν άθεο δεν είναι τίποτα αυτά, τότε δεν προσφέρουν.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Νομίζω ότι πρέπει να γίνετε πιο διπλωμάτες, και φιλελεύθεροι.Δείτε τι γίνεται στη βουλή με τους βουλευτές και τα κόμματα. Μαλωνουν , βρίζονται αλλά μετά καφεδάκι μαζί. Σαν τους δικηγόρους σε παράσταση στο δικαστήριο. Σαν θέατρο δηλαδή.

Αρα σαν συμβουλή. Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός; Δεν χρειάζεται τόσο εχθρότητα με τους μάλλον όχι αντιπάλους σας. Γιατί νομίζω ότι η επίσημη εκκλησία δεν έχει εχθρούς ούτε εχθεύεται κανέναν.

Ζητήστε μια συνάντηση με τους επισήμους της εκκλησίας. Συζητήστε, γνωριστείτε. Ετσι θα καταφέρετε περισότερα, χωρις μισαλλόδοξιες κλπ.

Μια ευγενική πρόταση.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Νομίζω ότι πρέπει να γίνετε πιο διπλωμάτες, και φιλελεύθεροι.
Όσον αφορά τη διπλωματία, ίσως ισχύει σε κάποιο βαθμό, αλλά πιστεύω ότι μπορείς να διακρίνεις από κείμενα σαν το δικό μου ότι δεν είναι, σίγουρα, κάτι ιδιαίτερα αναγκαίο (αν και διακρίνω πολύ συχνά οργή και μίσος, δεν είναι σπάνιο να υπάρχει και δίκαιο σε αυτές τις διαθέσεις — αν και, φοβάμαι, πολύ συχνά χάνεται το μέτρο και η επαφή που χρειάζεται).

Το περί φιλελευθερισμού, συμπάθα με που θα στο πω, αλλά ήταν άτοπο, θυμίζει δε την ακατάσχετη χρήση λέξεων όπως «ρατσισμός» και «φασισμός.»
Πιστός έγραψε:Δείτε τι γίνεται στη βουλή με τους βουλευτές και τα κόμματα. Μαλωνουν , βρίζονται αλλά μετά καφεδάκι μαζί. Σαν τους δικηγόρους σε παράσταση στο δικαστήριο. Σαν θέατρο δηλαδή.
Ευελπιστώ ότι δεν προτείνεις να περιέλθουμε στην κατάντια του μέσου απατεώνα πολιτικού ή δικηγόρου.
Πιστός έγραψε:Αρα σαν συμβουλή. Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός;
Δε διακρίνω μίσος, ούτε αλληλοσπαραγμό; Υπερβολές και ανακρίβειες, φοβάμαι, ενίοτε, αλλά έως εκεί, γενικά.
Πιστός έγραψε:Δεν χρειάζεται τόσο εχθρότητα με τους μάλλον όχι αντιπάλους σας. Γιατί νομίζω ότι η επίσημη εκκλησία δεν έχει εχθρούς ούτε εχθεύεται κανέναν.
Άλλο αντίπαλος, άλλο εχθρός. Και αν κάποιες οργανώσεις και κάποια άτομα δε μας εχθρεύονται, δεν ισχύει και για το αν αντιπαλεύονται εμάς και τα όσα επιζητούμε να λάβουν χώρα (βλέπε αποκαθήλωση θρησκευτικών συμβόλων από δημόσιες υπηρεσίες).
Πιστός έγραψε:Ζητήστε μια συνάντηση με τους επισήμους της εκκλησίας. Συζητήστε, γνωριστείτε. Ετσι θα καταφέρετε περισότερα, χωρις μισαλλόδοξιες κλπ.

Μια ευγενική πρόταση.
Θα σου αντιγυρίσω μία πρόταση: πώς σου φαίνονται βασικότατες και λογικώς ορθότερες τοποθετήσεις σε θέματα όπου έχει επιδείξει σθεναρή αντίσταση ένα μέρος των Χριστιανών (και δει των χριστιανικών εκκλησιών), όπως η αποκαθήλωση εικόνων & σταυρώσεων, η πιο ουδέτερη παρουσίαση του μαθήματος των θρησκευτικών και η μετατροπή του σε προεραιτικό, κανονική σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στο σχολείο, και άλλα;
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Ζητήστε μια συνάντηση με τους επισήμους της εκκλησίας. Συζητήστε, γνωριστείτε. Ετσι θα καταφέρετε περισότερα, χωρις μισαλλόδοξιες κλπ.
Εδώ συναντήθηκε με τους παπάδες ο πρωθυπουργός που υποτίθεται έχει το μαχαίρι και το πεπόνι* και δεν κατάφερε να τους κάνει να δώσουν ούτε φράγκο για την αντιμετώπιση της κρίσης, και θα το επιτύχουμε εμείς με μία συνάντηση;
Μάλλον δεν το έχεις σκεφτεί καλά νομίζω...

(*) Να υπενθυμίσω ότι το ίδιο μαχαίρι καρφώθηκε στο δικό μου πεπόνι υπερ του δέοντος
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Η πρόταση δεν είναι κακή αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι θα μπορούσε να συζητηθεί σε μια τέτοια συνάντηση...
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Η αντίλιψη μου είναι ότι δεν θα πρέπει να τα "έχετε" με την εκκλησία ,που χρόνια τώρα και αιώνες έχει κάποια δικαιώματα σ' αυτό το κράτος , για διάφορους λόγους. Είναι και ένας απο τους θεσμούς αυτού του κράτους.
Αρα το πρόβλημα δεν είναι η επικρατούσα θρησκεία , αλλά το κράτος , που συμφωνα με τη γνωμη σας πρέπει να αλλάξει.
Αν η εκκλησία αυτή τη στιγμή δεν της αρέσουν οι αλλάγές του κράτους , ή θέλει μερικές αλλαγές, εσείς γιατί να μην προτείνετε τη γνώμη σας;
Μιλάω πάντα σε θεσμικό επίπεδο. Δεν μιλάω για τον μέσο έλληνα , ή τον μέσο Χριστιανό Ορθόδοξο που δεν θέλει να αλλάξει το κράτος και να γίνει κοσμικό , αλλά να παραμείνει θεοκεντρικό όπως πρωτοδημιουργήθηκε.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
Πιστός έγραψε:Ζητήστε μια συνάντηση με τους επισήμους της εκκλησίας. Συζητήστε, γνωριστείτε. Ετσι θα καταφέρετε περισότερα, χωρις μισαλλόδοξιες κλπ.
Εδώ συναντήθηκε με τους παπάδες ο πρωθυπουργός που υποτίθεται έχει το μαχαίρι και το πεπόνι* και δεν κατάφερε να τους κάνει να δώσουν ούτε φράγκο για την αντιμετώπιση της κρίσης, και θα το επιτύχουμε εμείς με μία συνάντηση;
Μάλλον δεν το έχεις σκεφτεί καλά νομίζω...

(*) Να υπενθυμίσω ότι το ίδιο μαχαίρι καρφώθηκε στο δικό μου πεπόνι υπερ του δέοντος
Μη τα λές αυτά γιατί υπέγραψε μνημόνιο η εκκλησια με την κυβέρνηση για συνεργασία για κοινωνική βοήθεια. Και κανει πολλά η εκκλησία για τους πολίτες και για το ίδιο το κράτος που θα μπορούσατε να τα μάθετε και να τα συζητήσετε άμεσα και απλά.

Και θα είναι λάθος να νομίσει κανείς ότι εκπροσωπώ την εκκλησία εδώ μέσα.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό θέλει η Ένωση και το κάνει, να προτείνει αλλαγές. Αν ξέρεις όμως ότι η άλλη πλευρά δεν πρόκειται να τις δεχτεί, κατά πόσο μπορεί να υπάρξει άμεσος διάλογος; Θα δεχόταν ποτέ η εκκλησία το διοικητικό της διαχωρισμό από το κράτος;
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Η αντίλιψη μου είναι ότι δεν θα πρέπει να τα "έχετε" με την εκκλησία ,που χρόνια τώρα και αιώνες έχει κάποια δικαιώματα σ' αυτό το κράτος , για διάφορους λόγους. Είναι και ένας απο τους θεσμούς αυτού του κράτους.
Όπως όλοι οι θεσμοί, όμως, αφορά δεδομένο πλαίσιο του ανθρώπινου πληθυσμού, ενώ αυτός, καταχρηστικά, επιζητεί όχι μόνο να τον αφορούν όλοι, γινόμενοι μέλη του, αλλά να... «χώνει τη μύτη του» ακόμα και στις δουλειές όσων δεν το επιζητούν.
Πιστός έγραψε:Αρα το πρόβλημα δεν είναι η επικρατούσα θρησκεία , αλλά το κράτος , που συμφωνα με τη γνωμη σας πρέπει να αλλάξει.
Διαφωνώ: πρέπει να «ξεδοντιαστεί,» μεν, η κοσμική εξουσία του οργανισμού που διακηρύττει τα εν λόγω θρησκευτικά πιστεύω, αλλά συνεχίζουμε να έχουμε πρόβλημα και με κάθε ιερατείο που νομίζει ότι είναι δικαίωμά του να ασκεί κάθε είδους αλλαγή (ή να εμποδίζει θετικές αλλαγές) στην ζωή μας, όταν αυτό δεν ισχύει νομικά, λογικά, ή ανθρωπιστικά.
Πιστός έγραψε:Αν η εκκλησία αυτή τη στιγμή δεν της αρέσουν οι αλλάγές του κράτους , ή θέλει μερικές αλλαγές, εσείς γιατί να μην προτείνετε τη γνώμη σας;
Μιλάω πάντα σε θεσμικό επίπεδο. Δεν μιλάω για τον μέσο έλληνα , ή τον μέσο Χριστιανό Ορθόδοξο που δεν θέλει να αλλάξει το κράτος και να γίνει κοσμικό , αλλά να παραμείνει θεοκεντρικό όπως πρωτοδημιουργήθηκε.
Πρώτον, φυσικά και προτείνουμε αλλαγές. Όσον αφορά το «θεοκεντρικό» — μάλλον κάνεις λάθος, ή αναφέρεσαι σε όσους έχουν σχετική γνώμη (και εδώ έχουμε μια μεγάλη ιστορική ειρωνία).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

απο το παγκαρι, τις "επενδυσεις" και τον πιστο-προβατο, στα κρατικα ταμεια, τις μιζες και τον ψηφοφορο του βολεματος...
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Παρατήρησα ότι στην Ελλάδα μιλάνε πολύ και λένε πολλά όσοι δεν ξέρουν. Όσοι ξέρουν μιλανε συνήθως όταν τους ρωτάνε.
Και εγώ πράγματι λέω πολλά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Τι ταπεινότης!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Καμιά ταπεινότης.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Παρατήρησα ότι στην Ελλάδα μιλάνε πολύ και λένε πολλά όσοι δεν ξέρουν. Όσοι ξέρουν μιλανε συνήθως όταν τους ρωτάνε.
Και εγώ πράγματι λέω πολλά.
Ανταπόκριση στα προς απάντησιν των ερωτημάτων σου, όμως, δε διακρίνω. :(
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση