Θρησκεία

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Αντώνης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010 03:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα.Είμαι νέος στο "κλαμπ" και χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί ανακάλυψα αρκετά πρόσφατα οτι υπάρχει μια ιστοσελίδα όπου μπορώ να εκφράσω τις απόψεις μου σε άτομα τα οποία κατανοούν αυτά που θέλω να πω πάνω στο θέμα της θρησκείας.Όταν ήμουν μικρότερος, όπως ήταν φυσικό, πίστευα και γω στη θρησκεία αλλά στη πορεία κατάλαβα οτι πρόκειτα για ανυπόστατες μπούρδες οι οποίες υπάρχουν για να καταδυναστεύουν, να διαχωρίζουν, να καταπιέζουν και να ελέγχουν τους ανθρώπους.Αποφάσισα λοιπόν να το ψάξω και να μάθω τι στο καλό συμβαίνει με αυτό το, ομολογουμένως, αμφιλεγόμενο θέμα.Σιγά σιγά άρχισα να καταλαβαίνω οτι πρόκειται για παραμύθια τα οποία υποβαθμίζουν την ανθρώπινη νοημοσύνη.Στη συνέχεια θεώρησα οτι πρέπει να πιστεύω στον εαυτό μου, να στέκομαι στα πόδια μου και να βασίζομαι στις ικανότητες μου για να πορευτώ στη ζωή, παρά να έχω αυταπάτες οτι ένας διαστημικός παππούς που μένει στον ουρανό θα μου προσφέρει απλόχερα όλα όσα χρειάζομαι.Η γνώμη μου?Η θρησκεία είναι η βλακώδεις ανάγκη του ανθρώπου να (νομίζει οτι) απαντά σε ερωτήματα τα οποία απλούστατα είναι έξω απ' τα χωράφια του αλλά και η επίσης βλακώδης ανάγκη του να πιστέυει οτι μια ανώτερη δύναμη θα τον βοηθήσει, δικαιολογώντας την αδυναμία του να απαντήσει σε ορισμένα ερωτήματα τα οποία απλούστατα είναι άλυτα!Το πρόβλημα δεν έλλειψη γνώσης, αλλά η προσκόλληση σε απαντήσεις κοσμολογικού περιεχομένου οι οποίες βασίζονται σε ανακρίβειες και ψεύδη και συνήθως, αν όχι πάντα, οδηγούν σε φανατισμό και περιορισμό της ορθολογικής και κριτικής σκέψης.Το πρόβλημα δεν είναι να μην γνωρίζεις, αλλά να κάνεις οτι τα ξέρεις όλα.Το μεγαλύτερο κακό είναι οτι άνθρωποι χάνουν εδώ και πολλούς αιώνες την ζωή τους για μια βλακεία και δυστυχώς το μακελειό συνεχίζεται....
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες, Αντώνη!
Αν θέλεις το δικό σου νήμα για καλωσορίσματα κάνε μια μικρή ανάρτηση στην ενότητα «Αυτοσυστηθείτε».
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Hey man. (μπεεε)
Μονη μου διαφωνια
Η θρησκεία είναι η βλακώδεις ανάγκη του ανθρώπου να (νομίζει οτι) απαντά σε ερωτήματα τα οποία απλούστατα είναι έξω απ' τα χωράφια του
->
Η θρησκεία είναι η βλακώδεις ανάγκη του ανθρώπου να (νομίζει οτι) απαντά σε ερωτήματα τα οποία απλούστατα είναι για την ώρα έξω απ' τα χωράφια του
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ πάλι θα διαφωνήσω με το "βλακώδης". Πώς μπορεί μια οποιαδήποτε ανάγκη να είναι "βλακώδης"? Είναι μια ανθρώπινη ανάγκη, δεν μπορούμε να την κρίνουμε. Ότι οδηγεί σε δυσάρεστες και επικίνδυνες καταστάσεις, είναι γεγονός. Αλλά το ίδιο συμβαίνει και με την ανάγκη για σεξ, εδώ που τα λέμε, ή με την ανάγκη για εκτόνωση της αρσενικής επιθετικότητας.

Είμαστε όντα ατελή, προϊόντα μη κατευθυνόμενων μεταλλάξεων, προφανώς δεν υπάρχει ευφυής σχεδιαστής, γι' αυτό και έχουμε ανάγκες που συχνά αντικρούονται ή μας δημιουργούν προβλήματα. Όπως και να έχει όμως, επιβιώσαμε ως τώρα έτσι όπως είμαστε, πακέτο με την ανάγκη αυτή. Κάπου μας φάνηκε και χρήσιμη, κάποιες φορές μας βοήθησε και να επιβιώσουμε ως είδος.

Προσωπικά θέλω να κάνουμε μια στροφή προς τη λογική, γιατί θεωρώ ότι είναι συνολικά προς όφελος της ανθρωπότητας, αλλά δεν θα κατακρίνω και τους ανθρώπους που δυσκολεύονται να το κάνουν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Εγώ πάλι θα διαφωνήσω με το "βλακώδης". Πώς μπορεί μια οποιαδήποτε ανάγκη να είναι "βλακώδης"?
Εγώ πάλι θα συμφωνήσω απολύτως με το «Βλακώδης» αφού την ανάγκη αυτή την διδαχτήκαμε.
Βλακώδης είναι και η ανάγκη που νιώθει ο βλάκας να ξεπλύνει με αίμα την τιμή του, την οποία προσέβαλε ανεπανόρθωτα ο αγαπημένος/εραστής της ανύπαντρης αδελφής του.

Θεωρώ απαράδεκτο οι άθεοι να αποκαλούν την υποτιθέμενη ανάγκη για θεϊκό αποκούμπι «ανθρώπινη ανάγκη».

Υ.Γ. Μελάνη, έχει χαιρετισμούς από πολλά πολλά σκυλάκια. :)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: Θεωρώ απαράδεκτο οι άθεοι να αποκαλούν την υποτιθέμενη ανάγκη για θεϊκό αποκούμπι «ανθρώπινη ανάγκη».
http://en.wikipedia.org/wiki/Fundamental_human_needs

Εθελοτυφλείς στο συγκεκριμένο σημείο.
Είμαστε καταδικασμένοι σαν άθεοι αν δεν δεχόμαστε την υπαρκτή πλήρη περιγραφή, μέσα απο την αντικειμενική παρατήρηση, της έκφρασης των ανθρωπίνων χαρακτηριστικών.

Το τί θα θέλαμε σαν αρχικό μοντέλο ανθρώπου
και το τί έχουμε
ειναι η διακριση μεταξυ
μιας εξελικτικης δρασης (αθεια=ανθρωποι, τα ζωα και φυτα δεν εχουν εγκεφαλο δεν εχουν θεους )
και μιας ουτοπικής φαντασίας (πχ. αναρχία)
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε:
dtango έγραψε: Θεωρώ απαράδεκτο οι άθεοι να αποκαλούν την υποτιθέμενη ανάγκη για θεϊκό αποκούμπι «ανθρώπινη ανάγκη».
http://en.wikipedia.org/wiki/Fundamental_human_needs
Εθελοτυφλείς στο συγκεκριμένο σημείο.
Αδύνατον να εθελοτυφλώ αφού κρίνω από τον εαυτό μου (εκτός αν τους πραγματικούς άθεους δεν τους θεωρείς φυσιολογικά ανθρώπινα όντα :twisted: )

Πάντως ο σύνδεσμος που έδωσες δεν αναφέρει την θρησκευτική ανάγκη ανάμεσα στις βασικές και πολύ σωστά λέει They are also constant through all human cultures and across historical time periods. Δεν τολμάει δηλαδή να αγγίξει την προϊστορική περίοδο διότι, προφανώς, γνωρίζει ότι θεοί επουράνιοι δεν υπήρχαν τότε.
Στους γήινους θεούς που, κατά τα λεγόμενά των θυμάτων τους, βίαζαν τις γυναίκες τους και σκότωναν τα παιδιά τους, τι αποκούμπι να βρουν τα καημένα τα ανθρωπάκια;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Εγώ πάλι θα συμφωνήσω απολύτως με το «Βλακώδης» αφού την ανάγκη αυτή την διδαχτήκαμε.
Έλα! από ποιον?

Δεν γίνεται να διδαχτείς μια ανάγκη. Εξ ορισμού η ανάγκη είναι εγγενής. Αν είναι κάτι που διδαχτήκαμε, τότε δεν είναι ανάγκη. Αλλά
Αντώνης έγραψε: η βλακώδηςανάγκη του ανθρώπου να (νομίζει οτι) απαντά σε ερωτήματα τα οποία απλούστατα είναι έξω απ' τα χωράφια του αλλά και η επίσης βλακώδηςανάγκη του να πιστέυει οτι μια ανώτερη δύναμη θα τον βοηθήσει, δικαιολογώντας την αδυναμία του να απαντήσει σε ορισμένα ερωτήματα
θεωρώ ότι δεν είναι κάτι που διδαχτήκαμε, είναι κάτι εγγενές.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:θεωρώ ότι δεν είναι κάτι που διδαχτήκαμε, είναι κάτι εγγενές.
Σε μένα γιατί δεν είναι εγγενές;
Μήπως βρήκαμε τον ορισμό για τους συντηρητικούς άθεους; «Όσοι δεν πιστεύουν στον Θεό αλλά νιώθουν την ανάγκη του!».

For God’s sake, Inky!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:
Αδύνατον να εθελοτυφλώ αφού κρίνω από τον εαυτό μου (εκτός αν τους πραγματικούς άθεους δεν τους θεωρείς φυσιολογικά ανθρώπινα όντα


Δεν αντιπροσωπευουμε με τις προσωπικες μας επιλογες το πληθος που αναζητα θρησκεια.
παρολαυτα δεν διαφευγουμε απο τον ορισμο την αναγκης

dtango έγραψε: Πάντως ο σύνδεσμος που έδωσες δεν αναφέρει την θρησκευτική ανάγκη ανάμεσα στις βασικές και πολύ σωστά λέει They are also constant through all human cultures and across historical time periods.


General need of identity
-sense of belonging,
-self-esteem,
-consistency
-language,
-religions,
-work,
-customs,
-values,
-norms
- get to know oneself,
-grow,
-commit oneself
-places one belongs to,
-everyday settings

χρειαζεσαι οποιοδηποτε συνδοιασμο στοιχειων για να καλυφθεις. το ενα δεν αποκλειει το αλλο
εσυ διαλεγεις-self-esteem-language-customs -norms μπιφτεκι

εγω διαλεγω-self-esteem-sense of belonging-work-get to know oneself-everyday settings-κοτοπουλο

πολλοι διαλεγουν-religions,- πατατάκια "θρησκεια"

η αναγκη ειναι ΟΛΟΙ ΠΕΙΝΑΝΕ
dtango έγραψε: Δεν τολμάει δηλαδή να αγγίξει την προϊστορική περίοδο διότι, προφανώς, γνωρίζει ότι θεοί επουράνιοι δεν υπήρχαν τότε.
Εδω δοκιμαζεις και εσυ πατατάκια θρησκειας. Τα ψηνεις και τα κοβεις μονος σου. δεν εχει να κανει με τολμη αλλα με ελλειψη αντικειμενικης ανταπόκρισης, no data! Το οξυμωρο ειναι οτι προσπαθωντας να τα πουλησεις τα δικα σου πατατάκια λογικο ειναι να προσελκυσεις ανθρωπους που ψαχνουν πατατάκια, και τους απεχθανεσαι. Εικασια με κατευθυνομενη μυθολογικη εξηγηση ειναι ενα ειδος θρησκοληψιας οταν δεν παρουσιαζεται σαν αυτο που ειναι=
ποιηση, λυρικη και μή
dtango έγραψε: Στους γήινους θεούς που, κατά τα λεγόμενά των θυμάτων τους, βίαζαν τις γυναίκες τους και σκότωναν τα παιδιά τους, τι αποκούμπι να βρουν τα καημένα τα ανθρωπάκια;
ουδεν σχολιον επι ατοπου. Για να καλυψεις την αναγκη της επιβιωσης μπορεις ως θυμα να πεις πολλα και διαφορα.
Σαν να επιμενεις οτι η γη ειναι επιπεδη επειδη ο γαλιλαιος το παραδεχτηκε εγγράφως (και μετα τον σκοτωσαν)
Μεσα απο το πρισμα του νικητη προχωρα με μεγιστη επιφυλαξη. Μου το συνεστησες για τον επίκουρο. Σου το συστηνω για ολο το κεφαλαιο γνωστο ως προιστορια
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Όλοι πιστεύουμε (=θέλουμε να ελπίζουμε) ότι στα δύσκολα θα έρθει να μας βοηθήσει μιά (ή δυό) "ανώτερη δύναμη".

Όσο είμαστε παιδάκια την λέμε μαμά (ή και μπαμπά) και έχουμε δίκιο.Μετά στραβώνει το πράγμα.Στην μετάβαση από το φαντασιακό στο συμβολικό.
Με άλλα λόγια:η θρησκεία δεν είναι ανάγκη.Αλλά έρχεται να καλύψει κάποιες πραγματικές,υπαρκτές ανάγκες.Τις καλύπτει στρεβλά, ανώριμα και με μεγάλες "παράπλευρες απώλειες".

Αλλά αν ήταν παντελώς στερούμενη κοινωνικής-ψυχολογικής χρησιμότητας δεν θα αρκούσε η προπαγάνδα για να την στηρίξει και να την διαιωνίσει.

Άνοιξε τα αυτιά σου Dtango σ'αυτούς τους ανθρώπους που σου λένε ότι στην ιδέα του θεού βρίσκουν παρηγοριά και γαλήνη και κατάλαβε γιατί τα λένε όλα αυτά.Άκου πίσω απ'τα λόγια τους το μικρό παιδάκι που στέκει τρομοκρατημένο απέναντι σε έναν κόσμο πολλές φορές σκληρό και παράλογο.

Με το να τους λες "πιστεύετε σε βλακείες-γελοιότητες" και "να σας πω μιά ιστορία με Νεάτερνταλ-θεομάχους" δεν τους λες τίποτα.

ΤΙΠΟΤΑ!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:θεωρώ ότι δεν είναι κάτι που διδαχτήκαμε, είναι κάτι εγγενές.
Σε μένα γιατί δεν είναι εγγενές;
Δεν αναφέρθηκα στην "ανάγκη να πιστεύουμε σε θεούς" αλλά στην "ανάγκη να απαντάμε σε ερωτήματα που είναι έξω απ' τα χωράφια μας"* και στην "ανάγκη να πιστεύουμε ότι μια ανώτερη δύναμη θα μας βοηθήσει" (έτσι όπως τα διατύπωσε ο Αντώνης).

Μπορεί όντως να μην υπάρχουν αυτές οι ανάγκες σε όλους τους ανθρώπους. Δεν έχω κάνει έρευνες σε παγκόσμιο επίπεδο, βασίζομαι στις παρατηρήσεις μου.

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όντως υπάρχουν, ειδικά η πρώτη ανάγκη, η ανάγκη να απαντάμε σε ερωτήματα. Αυτή είναι που μας οδήγησε και στην ανάπτυξη της επιστήμης, όταν συνδυάστηκε με τη λογική και την κριτική σκέψη.

Όσο για τη δεύτερη, παρατηρώ ότι υπάρχει σε πολλούς, ακόμη και σε πολλούς που τελικά έγιναν άθεοι, γιατί συνειδητοποιησαν ότι όσο και να το λαχταράνε, ανώτερη δύναμη προφανώς δεν υπάρχει.
Off Topic
*ειδικά αυτήν την ανάγκη, dtango, εσύ θα πρέπει να είσαι σε θέση να την κατανοήσεις καλύτερα απ' όλους μας. Εσύ δεν είσαι που χωρίς να έχεις σπουδάσει αιγυπτιολογία ή έστω αρχαιολογία, χωρίς να έχεις πρόσβαση σε πανεπιστήμια και βιβλιοθήκες, χωρίς κανένα υπόβαθρο πέρα από αυτό που μόνος σου δημιούργησες και φαντάζεσαι ότι είναι επαρκές, προσπαθείς να απαντήσεις σε ένα ερώτημα τελείως έξω από τα χωράφια σου? Γιατί μη μου πεις ότι είναι στα χωράφια ενός συνταξιούχου ναυτικού η αρχαιολογική έρευνα και η ανάλυση αιγυπτιακών παπύρων, ιδίως μάλιστα όταν όλοι οι ειδικοί (που είναι στα χωράφια τους) δίνουν ερμηνείες αντίθετες από αυτές που δίνει εκείνος.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
nefeli
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2010 10:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ με την Μελάνη. Το ερώτημα που βασανίζει κυρίως τον άνθρωπο είναι γιατί να συμβαίνουν όλα αυτά τα άδικα και παράλογα στη ζωή του. Είναι πολύ πιο εύκολα να δεχτείς ότι όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο με βάση ενα σχέδιο που εσύ μεν δεν το κατανοείς, το κατανοεί όμως μια υπεράνθρωπη οντοτητα που φροντίζει για το καλό σου. Ετσι όποιος πιστεύει μπορεί βέβαια να μη εξηγεί το γιατί συμβαίνουν όλα αυτά γύρω του αλλά τουλάχιστον βρίσκει τη δύναμη να υπομένει. Άλλωστε είναι πολύ πιο δύσκολο να δεχθείς ότι πρέπει να στηριχτείς στις δικές σου δυνάμεις και να μην περιμένεις βοήθεια από υπερδύναμεις. Είναι πιστεύω μηχανισμός αυτοάμυνας του ανθρώπου μπροστά στις δυσκολίες.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Άνοιξε τα αυτιά σου Dtango σ'αυτούς τους ανθρώπους που σου λένε ότι στην ιδέα του θεού βρίσκουν παρηγοριά και γαλήνη και κατάλαβε γιατί τα λένε όλα αυτά.
Βρε παιδιά, η κόντρα όλων μας αρέσει αλλά… Μέτρον Άριστον! Να μην καταντήσουμε χάριν της κόντρας να λιβανίζουμε και την ιδέα του Θεού.

Γιατρέ, από πότε οι άνθρωποι άρχισαν να βρίσκουν παρηγοριά και γαλήνη στην σκέψη του Θεού;
Πάνω από τρεις φορές έχω παραθέσει τα λόγια του Πλούταρχου για το πώς αισθάνονταν οι Έλληνες για τους θεούς τους. Όσοι πίστευαν σ’ αυτούς τους φοβούνταν. Πλησίαζαν στα ιερά τους, γράφει ο Πλούταρχος, και ήταν σαν να πλησιάζουν φωλιές αρκούδων ή τρύπες φιδιών. Έτσι αισθάνονταν, και παραπονιέται ο ίδιος επειδή δεν πίστευαν τον Πυθαγόρα που δίδασκε πόσο καλός είναι ο Θεός και τι όμορφα νιώθουμε δίπλα του.

Βρίσκουν παρηγοριά επειδή στις δυο τελευταίες χιλιετίες τους δίδασκαν ότι εκεί βρίσκεται η παρηγοριά. Το αστείο μάλιστα, στην κωμικοτραγική αυτή υπόθεση, είναι ότι δεν σας αρέσει και η Παλαιά Διαθήκη που η καημένη βροντοφωνάζει «Βρε ποιος φιλεύσπλαχνος Θεός και πράσινα άλογα; Διαβάστε με να μάθετε τι εστί Θεός».
AoratiMelani έγραψε:Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όντως υπάρχουν, ειδικά η πρώτη ανάγκη, η ανάγκη να απαντάμε σε ερωτήματα.
Αυτή η ανάγκη είναι υπαρκτή και οδήγησε στην επιστήμη, όπως και η ίδια γράφεις στην συνέχεια.
AoratiMelani έγραψε:Όσο για τη δεύτερη, παρατηρώ ότι υπάρχει σε πολλούς, ακόμη και σε πολλούς που τελικά έγιναν άθεοι, γιατί συνειδητοποιησαν ότι όσο και να το λαχταράνε, ανώτερη δύναμη προφανώς δεν υπάρχει.
Εδώ αφήνεις να εννοηθεί ότι αυτή, η δεύτερη ανάγκη, ήταν που μας ώθησε να δημιουργήσουμε θεούς. Δεν αντιλαμβάνεσαι όμως ότι το κάνεις απούσης της πρώτης ανάγκης, αφού δεν ασχολήθηκες να απαντήσεις το ερώτημα «πως δημιουργήσαμε θεούς;»
AoratiMelani έγραψε:ειδικά αυτήν την ανάγκη, dtango, εσύ θα πρέπει να είσαι σε θέση να την κατανοήσεις καλύτερα απ' όλους μας.
Εσύ δεν είσαι που χωρίς να έχεις σπουδάσει αιγυπτιολογία ή έστω αρχαιολογία, χωρίς να έχεις πρόσβαση σε πανεπιστήμια και βιβλιοθήκες, χωρίς κανένα υπόβαθρο πέρα από αυτό που μόνος σου δημιούργησες και φαντάζεσαι ότι είναι επαρκές, προσπαθείς να απαντήσεις σε ένα ερώτημα τελείως έξω από τα χωράφια σου?
Σωστά! Αυτό κάνω.
AoratiMelani έγραψε:Γιατί μη μου πεις ότι είναι στα χωράφια ενός συνταξιούχου ναυτικού η αρχαιολογική έρευνα και η ανάλυση αιγυπτιακών παπύρων, ιδίως μάλιστα όταν όλοι οι ειδικοί (που είναι στα χωράφια τους) δίνουν ερμηνείες αντίθετες από αυτές που δίνει εκείνος.
Εδώ όμως δεν τα λες σωστά! Εφόσον ζητώ απαντήσεις που δεν μπορούν να μου δώσουν οι κάτοχοι των χωραφιών, μπαίνω στα χωράφια τους και τις αναζητώ μόνος μου.
Μάλιστα, όπως έχω γράψει ήδη αλλά φαίνεται ότι δεν το πρόσεξες, είμαι πολύ τυχερός διότι οι στρεβλές αντιλήψεις που μεταδίδουν (στον συγκεκριμένο τομέα αναφέρομαι) τα πανεπιστήμια στην μια φουρνιά φοιτητών μετά την άλλη, οδήγησαν σε ένα αδιέξοδο που πλέον τα αδικαιολόγητα δεν μπορούν να δικαιολογηθούν. Βρέθηκαν μπροστά σε ένα κείμενο που όλοι τους το μεταφράζουν και όλοι τους παραδέχονται ότι δεν το κατανοούν. Και δεν το κατανοούν επειδή έχουν περιφρονήσει την κληρονομιά που μας άφησαν οι πρόγονοι των Αιγυπτίων.
Θέλουν άυλους θεούς, ψυχές, πνεύματα, μεταθανάτια ζωή και ένα σωρό άλλες μπούρδες, αλλά το κείμενο είναι σοβαρό και μιλάει για την ζωή πάνω στη γη. Δεν έχουν διάθεση –και εδώ που τα λέμε δεν μπορούν κιόλας- να παραδεχτούν ότι έσφαλαν υποστηρίζοντας τις μπούρδες και έτσι εγώ, που δεν πήγα σε κανένα πανεπιστήμιο αλλά μελετάω μόνος μου τριάντα χρόνια τώρα, βρίσκομαι πλέον πάνω στο λοφάκι και τους βλέπω κάτω, μέσα στο χωράφι τους και γελάω (έχουν μεγάλη ευθύνη για όσα λανθασμένα πιστεύει η ανθρωπότητα).

Όσο για τις βιβλιοθήκες που αναφέρεις, ας είναι καλά το διαδίκτυο και οι ίδιοι οι αιγυπτιολόγοι που μου είπαν πώς να κατεβάσω το γερμανικό λεξικό, την νεώτερη γραμματική και διάφορα ιερογλυφικά κείμενα.
Off Topic
Θα μου κάνεις μεγάλη τιμή αν ανοίξεις αυτό το αρχείο pdf και αρχίσεις να διαβάζεις από το τέλος της τρίτης σελίδας: «The Pyramid texts…» κτλ. Θα πάρεις μια ιδέα της όλης κατάστασης. Δεν απαιτούνται ιδιαίτερες γνώσεις.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
nefeli
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2010 10:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Για να επανέλθω σε αυτά που έγραψε αρχικά ο Αντώνης σχετικά με την ανάγκη των ανθρώπων να πιστεύουν σε υπερφυσική δύναμη που τους προσταυτεύει αποτελεί και το βασικό επιχείρημα πολλών πιστών. Όταν δεν ξέρουν να απαντήσουν γιατί πιστεύουν λένε ότι αφού πιστεύει η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων άρα κάτι έχουν δεί ή νιώσει όλοι αυτοί οι άνθρωποι δεν μπορεί να είναι ομαδική παράκρουση.
Και συνεχίζουν ότι η ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει σε καποια υπερδύναμη είναι έμφυτη και υπάρχει από τότε που εμφανίστηκε ο άνθρωπος στη γή κλπ, κλπ αρα ο θεός εμφύτευσε αυτή την ανάγκη σκόπιμα στον άνθρωπο και αυτό από μόνο του αποδεικνύει την ύπαρξη του.
Τώρα πείτε μου τι απαντάς σε αυτόν τον παραλογισμό!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Η σχέση του πιστού με τον Θεό είναι σχέση αγάπης-μίσους*.Εμένα η αρχαιολογία (όπως θα έλεγε και ο Φουκώς-sic) αυτής της σχέσης δε με ενδιαφέρει.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν την θεωρώ διδακτική ή ότι δεν πρέπει να μελετηθεί,να διευκρινιστεί (από άλλους,όπως εσύ,που το θέμα τους ενδιαφέρει).Όμως το να παραβλέπει κανείς ότι τον ένα πόλο της σχέσης (τον πόλο της αγάπης) νομίζω ότι είναι μονόπλευρο και δείχνει προκατάληψη (biased για τσι αγγλώφωνοι).Όσα και να λέει ο Πλούταρχος υπάρχουν ας πούμε και οι ύμνοι της Σαπφούς προς την Αφροδίτη,ύμνοι που είναι γεμάτοι αγάπη και οικειότητα.

Και σε κάθε περίπτωση όπως σου είπα το φαινόμενο της θρησκείας είναι κοινωνικό και εξελίσσεται.Κάποιοι σημερινοί πιστοί βρίσκουν στην ιδέα του θεού παρηγοριά και γαλήνη.Το να αρνούμαστε αυτή την πλευρά της θρησκευτικής εμπειρίας σήμερα (τουλάχιστον) με το..."επιχείρημα" ότι τον θεό πριν από 3000 χρόνια και καλά τον φοβούνταν και μόνο είναι,πως να το πω;.....κάπως.


*Ή έστω φόβου,πράγμα που κατά τη γνώμη μου ενισχύει την πατρική αναλογία καθώς η πατρική φιγούρα στο πλαίσιο της πατριαρχικής οικογένειας που επικρατούσε τότε ήταν ένας άνθρωπος που αν και στηριζόσουν επάνω του δεν έπαυες να τον φοβάσαι.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Και σε κάθε περίπτωση όπως σου είπα το φαινόμενο της θρησκείας είναι κοινωνικό και εξελίσσεται.Κάποιοι σημερινοί πιστοί βρίσκουν στην ιδέα του θεού παρηγοριά και γαλήνη.Το να αρνούμαστε αυτή την πλευρά της θρησκευτικής εμπειρίας σήμερα (τουλάχιστον) με το..."επιχείρημα" ότι τον θεό πριν από 3000 χρόνια και καλά τον φοβούνταν και μόνο είναι,πως να το πω;.....κάπως.
Το θέμα ήταν κατά πόσο η ανάγκη του Θεού είναι «εγγενής», όπως έγραψε η Μελάνη, ή επίκτητη.
Είναι λοιπόν χωρίς αμφιβολία επίκτητη και μάλιστα την αποκτήσαμε και σχετικά πρόσφατα.
Επιπλέον, όταν κρατάμε αυτή την στάση ενισχύουμε τον παραλογισμό που ανέφερε η Νεφέλη: Και συνεχίζουν ότι η ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει σε καποια υπερδύναμη είναι έμφυτη και υπάρχει από τότε που εμφανίστηκε ο άνθρωπος στη γή κλπ, κλπ αρα ο θεός εμφύτευσε αυτή την ανάγκη σκόπιμα στον άνθρωπο και αυτό από μόνο του αποδεικνύει την ύπαρξη του.
Τώρα πείτε μου τι απαντάς σε αυτόν τον παραλογισμό!


Έλα ντε! :)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Το εγγενές είναι εξελικτικά επίκτητο.

Εξελικτικό πλεονέκτημα παρέχει η ανάγκη του παιδιού για αναζήτηση προστασίας απ' τον πατέρα, αλλά και ο φόβος του να παραβεί το θέλημά του.
Εξελικτικό πλεονέκτημα παρέχει η ανάγκη αναζήτησης σχέσεων αιτίου-αποτελέσματος, η ανάγκη εξήγησης όσων δεν κατανοούμε, η ανάγκη ανίχνευσης πρόθεσης (ακόμα και με false positives).

Η εγγενής δεισιδαιμονία σε ανθρώπους και άλλα ζώα δεν είναι καν υποψία, είναι αποδεδειγμένη.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

dTango έγραψε:κατά πόσο η ανάγκη του Θεού είναι «εγγενής» ή επίκτητη?
Είναι χωρίς αμφιβολία επίκτητη και μάλιστα την αποκτήσαμε και σχετικά πρόσφατα.

Eνισχύουμε τον παραλογισμό που ανέφερε η Νεφέλη: Και συνεχίζουν ότι η ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει σε καποια υπερδύναμη είναι έμφυτη και υπάρχει από τότε που εμφανίστηκε ο άνθρωπος στη γή κλπ, κλπ αρα ο θεός εμφύτευσε αυτή την ανάγκη σκόπιμα στον άνθρωπο και αυτό από μόνο του αποδεικνύει την ύπαρξη του.
Τώρα πείτε μου τι απαντάς σε αυτόν τον παραλογισμό!
breadfan έγραψε: Το εγγενές είναι εξελικτικά επίκτητο.
Εξελικτικό πλεονέκτημα παρέχει η ανάγκη του παιδιού για αναζήτηση προστασίας απ' τον πατέρα, αλλά και ο φόβος του να παραβεί το θέλημά του.Εξελικτικό πλεονέκτημα παρέχει η ανάγκη αναζήτησης σχέσεων αιτίου-αποτελέσματος, η ανάγκη εξήγησης όσων δεν κατανοούμε, η ανάγκη ανίχνευσης πρόθεσης (ακόμα και με false positives).
Η εγγενής δεισιδαιμονία σε ανθρώπους και άλλα ζώα δεν είναι καν υποψία, είναι αποδεδειγμένη.!

Δηλαδή

η "αναγκη θεου" δεν υπάρχει.
Δεν περιγράφεται έτσι.
Ειναι μια ανάγκη για συναισθηματικη ενδυνάμωση σε περιπτωσεις λογικής υπέρβασης.
Αυτη η ανάγκη ειναι εγγενης και μάλλον βασική.
Γιατί? διότι οταν εχεις εξοπλιστει με λογικη να λυνεις προβληματα και να εξηγεις και να δαμάζεις τα αιτια των φαινομενων, στις περιπτωσεις που δεν μπορεις( αλλα τα φαινομενα υφιστανται περα απο την λογικη σου)
κάτι χρειάζεσαι. Υπάρχουν ερωτήσεις που δεν μπορεσε ακόμα η επιστημη να λυσει. Ενέχεται να υπαρχουν και δομικά άλυτα προβληματα οπου η λογική μας ειναι αστοχη. Γι αυτο υπαρχει η πίστη.

Πίστη οτι θα τα καταφέρουμε
Κάπως
η ελπιδα ειναι συνωνυμο της αναγκης για την οποια μιλάμε.
Δεν στηριζεται σε λογικη

Μια επιτυχημενη απάντηση στην αναγκη της συναισθηματικης ενδυναμωσης εν παραλόγω
μας φορεθηκε επικτητα - ο θεος που εξοργιζει τον dtango
---------------------------------------------------------------------
ο παραλογισμος της νεφέλης δεν είναι καινούργιος
αλλα μειώνεται απο την συγχρονη επιστήμη

η καρδιά και η σπληνα τοποθετηθηκαν επισης απο το θεό
αλλα ειναι και ανθρωπινες, θνητες και βιολογικες οντοτητες με αναγωγη σε DNA

η αναγκη "του θεου" τοποθετηθηκε καταρχας απο το θεό
αλλα τωρα περιγραφονται και ως ανθρωπινες, θνητες και βιολογικες οντοτητες(φαινομενα) με αναγωγη σε DNA
και μ ε τ ρ ι ε τ α ι και σε αθεους.
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Το εγγενές είναι εξελικτικά επίκτητο.
Εγγενές = επίκτητο! :mrgreen:

Ειλικρινά σκέφτομαι να αρχίσω να υποστηρίζω ότι ο Χριστός δεν γεννήθηκε από παρθένα να δω τι τρόπο θα βρουν οι φίλοι μου οι άθεοι για να υποστηρίξουν την αειπαρθενία. :twisted:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Απάντηση