Είναι η υποκρισία το βασικώτερο γνώρισμα των χριστιανών;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Andrameleh έγραψε:
Το ζήτημα βεβαίως στο παραπάνω περισταστικό έιναι ακριβώς το γεγονός ότι η συμφητήτρια μου αδυνατούσε να συνειδητοποιήσει την αντιφατικότητα των πράξεων της,
Αν, ωστόσο, είχε απλώς παρακαλέσει την Παναγία να μην την πιάσουνε με το σκονάκι, ήταν συνεπέστατη!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:
Andrameleh έγραψε:Το ζήτημα βεβαίως στο παραπάνω περισταστικό έιναι ακριβώς το γεγονός ότι η συμφητήτρια μου αδυνατούσε να συνειδητοποιήσει την αντιφατικότητα των πράξεων της,
Αν, ωστόσο, είχε απλώς παρακαλέσει την Παναγία να μην την πιάσουνε με το σκονάκι, ήταν συνεπέστατη!
Καλό! :lol:

Μεταξύ μας, όμως, και μόνο το: «Βοήθα, Παναγιά μου, να τα πάω καλά στο μάθημα!» είναι τελείως παρανοϊκό, και δείτε το ως εξής: σε τι θα σε βοηθήσει... η αγία; Στο να είσαι ψύχραιμος τελικά; Γιατί, για να σε περάσει στο μάθημα, ουδείς λόγος!

Για να μην πω τα ωραία ότι τα... κατά Μάρκον θαύματα (πιείτε δηλητήρια κ.λ.π.) είναι ύστερη προσθήκη, ή για την επίκληση σε αγίους (invocation/supplication)...

Ισχύει, πάντως, ότι το πιο απίθανο είναι οι επικλήσεις για την επίτευξη μιας κατά Χριστιανισμόν αμαρτίας! :twisted:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Θα άξιζε να κάνουμε μια στατιστική: ρωτάμε όλους όσους πάνε για εξετάσεις "Προσευχηθήκατε για να πάτε καλά;" και μετά τα αποτελέσματα τους ρωτάμε πώς πήγανε. Γιατί νομίζω ότι όσοι προσευχήθηκαν θα έχουν πιάσει πάτο? Προκαταλήψεις...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

μου το ειχε πει η μητερα μου
σε μια δυσκολη στιγμη θα παρακαλεσεις τον θεο να σε σωσει
15 Μαιου 1984 ημερα τριτη ΚΑΤ ειμαι στο κρεβατι και ακουω απο καποιον να λεει : παιδι μου ο θεος να σε σωσει
εκεινη την στιγμη ειδα πανω απο το κεφαλι μου μια εικονα με την παναγια και τον χριστο στην αγκαλια της και λεω:
κοιτα σε τι μαλακιες πιστευουν οι ανθρωποι........... τοτε σκεφτηκα που πιστευω εγω?
στον εαυτο μου ειπα και αρχισα να γελω, τοτε οι νοσοκομοι και οι γιατροι με μισησαν και ειπαν δεν εχεις τιποτα εσυ, γιατι γελας !
ηταν το μεγαλιτερο λαθος της ζωης μου και το πληρωνω ακομα φιλοι μου.
Σημασια δεν εχει τι δηλωνεις σε μια κοινωνια αλλα τι εισαι.
ολοι υποκρινομαστε κατι που το μαθαινουμε στην πορεια της ζωης μας.
Θα μπορουσα να πω οτι η υποκρισια ειναι το βασικοτερο γνωρισμα των ανθρωπων ,απλα θρησκοι και χριστιανοι εχουν το προβαδισμα λογω μονοθεισμου ,κολασης και ολες αυτες τις δεισιδαιμονιες που μας εχουν κανει την ζωη μας δυσκολη.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

όταν προσπαθείς να κόψεις το τσιγάρο και δεν μπορείς, τι ακριβως γινεται μέσα στον εγκεφαλό σου λιγο πριν να ενδωσεις;
Πάντα μου έκανε φοβερή εντύπωση, ότι για μερικά δευτερόλεπτα, αισθάνομαι εκ των υστέρων, ότι έχω ξεχάσει τη λογική, την ηθική μου, την αυτοδέσμευσή μου, ίσως και την αξιοπρέπειά μου και υποκύπτω.

Όταν παίζεις χαρτιά ή όταν κάτι εξαρτάται από άλλους παραγοντες, δεν σου έρχονται στο μυαλό όλες οι ηλιθιες δεισιδαιμονιες; Γρουσουζιες, παραλογισμοι κλπ. Ξέρεις ότι ειναι χαζο, αλλά το σκεφτεσαι. Πρέπει να ασκήσεις δύναμη πνευματική για να αδιαφορήσεις για όλα αυτά.

Ηθικά γκρίζες ζωνες έχουν όλοι στη ζωη τους. Πχ πόσοι φοροδιαφευγουν εδω στο φορουμ συστηματικά; Πόσοι το δικαιολογούν με Χ,Ψ τρόπο;
ποσοι θα απατουσαν τη συντροφό τους λέγοντας (οκ, τι έγινε;). ΟΚ ΤΙ ΕΓΙΝΕ, συμφωνώ, αλλά γιατί δεν το λες τοτε, αφού δεν έγινε τιποτα;
Αν ειναι 12 το βραδυ, ερημια, και οδηγεις στην ερημο. Προβαλει απο το πουθενα ενα παιδι στη μεση του δρομου, και το σκοτωνεις. Σταματας και βλεπεις οτι πεθανε. Εχεις πιει, ετρεχες, αλλα ειναι εθνικη οδος.
Τι κανεις, και τι θα ελεγες οτι θα κανεις επωνυμα;

Δε ξερω αν οι χριστιανοι ειναι περισσοτερο υποκριτες απο τους αθεους, αλλα αυτο που μου δινει στα νευρα ειναι η ηθικη ανωτεροτητα. Το κομπλεξ ανωτεροτητας απο οπου και αν προερχεται.

>Σιγα μεγαλε(γενικα μιλαω δεν αναφερομαι σε καποιον)! Σκατα εχεις στο κεφαλι σου και εσυ, οπως ολοι οι ανθρωποι! Ευτυχησες να ανακαλυψεις καποια πραγματα και καταλαβες την απατη της θρησκειας. Κοψε το υφακι και κοιτα να ανακαλυψεις περισσοτερα, απο το να καγχαζεις κοιτωντας γυρω σου. Και δες τη ταινια dogville να ξεστραβωθεις.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Δεν νομίζω πως οι χριστιανοί είναι περισσότερο ή λιγότερο υποκριτές από τους περισσότερους ανθρώπους. Ακόμη κι οι παπάδες είναι τόσο υποκριτές όσο όλοι όσοι έχουν εξουσία.

Το μόνο διαφορετικό για μένα είναι ότι οι χριστιανοί - χωρίς να το συνειδητοποιούν - υιοθετούν υποκριτική συμπεριφορά ως προς την θρησκεία τους. Από την μία θα αντιδράσουν από μέτρια ως φανατισμένα όταν νιώσουν πως απειλείται από την άλλη θα πάνε στην εκκλησία μόνο 10 λεπτά πριν την ανάσταση. Θα δεχτούν πως είναι η θρησκεία της αγάπης, θα απορρίψουν τις σταυροφορίες, θα αγανακτήσουν με την εκκλησία που τα τρώει, θα διαφωνήσουν με τον διαχωρισμό. πχ. Κάνουν μια επιλογή του τι κρατάνε και τι όχι αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το ονομάσω υποκρισία (έστω και μη συνειδητή) αυτό. Περισσότερο μπέρδεμα (που δεν θέλουν να ξεμπερδέψουν) θα το έλεγα.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:Δεν νομίζω πως οι χριστιανοί είναι περισσότερο ή λιγότερο υποκριτές από τους περισσότερους ανθρώπους.οι παπάδες είναι τόσο υποκριτές όσο όλοι όσοι έχουν εξουσία.

οι χριστιανοί - χωρίς να το συνειδητοποιούν - υιοθετούν υποκριτική συμπεριφορά ως προς την θρησκεία τους. Κάνουν μια επιλογή του τι κρατάνε και τι όχι αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το ονομάσω υποκρισία (έστω και μη συνειδητή) αυτό. Περισσότερο μπέρδεμα θα το έλεγα.
-ΕΣΚΕΜΜΕΝΗ ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΛΟΓΙΚΗΣ
-ΨΕΥΔΕΠΙΓΡΑΦΗ ΗΘΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ
-ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ
-ΟΛΙΚΗ ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ, ΕΞΗΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΜΟΥΦΛΑΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΓΩΠΑΘΕΙΑΣ ΩΣ ΘΕΙΚΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ

Το "μπέρδεμα" ειναι ωραιοποίηση
σε μια βέβηλη ατίμωση του ανθρωπίνου πνεύματος
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε: -ΕΣΚΕΜΜΕΝΗ ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΛΟΓΙΚΗΣ
-ΨΕΥΔΕΠΙΓΡΑΦΗ ΗΘΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ
-ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ
-ΟΛΙΚΗ ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ, ΕΞΗΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΜΟΥΦΛΑΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΓΩΠΑΘΕΙΑΣ ΩΣ ΘΕΙΚΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ

Το "μπέρδεμα" ειναι ωραιοποίηση
σε μια βέβηλη ατίμωση του ανθρωπίνου πνεύματος

προφανως ως "μπερδεμα" και ατίμωση του ανθρωπίνου πνεύματος θεωρεις τα τεσσερα βαρύγδουπα σημεια που παρεθεσες.
:clap: :clap: :clap: :clap:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

anapiRia έγραψε:Η χριστιανική φιλοσοφία έχει ως βασική αρχή τον αλτρουισμό, κάτι που έρχεται σε αντίθεση με την 100% εγωιστική φύση του ανθρώπου. Επομένως οι πιστοί μονίμως προσπαθούν να μεταμφιέσουν τα ένστικτά τους, να παρουσιάσουν τις ανάγκες επιβεβαίωσης και ευγνωμοσύνης σαν ''αγαθοεργίες''. Αν αυτό δε λέγεται υποκρισία, τότε τι λέγεται;;; Nasty motherfucker ο καλός Σαμαρείτης!

Διαφωνώ

αλτροισμός= ενσυναισθηματικά νευρωνικά κυκλωματα αντίληψης= γονιδιακη εξελικτική ΒΙΟΛΟΓΙΑ
δεν γινόταν να μην την προσαρτήσει και εν καιρω διατυμπανισει με χρησικτησια ο χριστιανισμός

Διαπλεκόμενη ψευδεπιγραφη λογική ηθικολογία επί των ενστίκτων που έμπρακτα ακυρώνει την ομόνοια μεταξυ ανθρώπων και υποκριτική παρουσίαση της κυρίαρχης εγωπάθειας ως "θεια ηθική και βούληση"

η χριστιανική φιλοσοφία δεν έχει αρχή δική της, ούτε και φιλοσοφία, η υποκρισία της ειναι υπερβατική.

ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και τίποτα δεν ειναι του χριστιανισμου ή του θεού.

Nasty motherfuckers ειναι οι μαλακισμενοι αναλφαβητοι στις εκκλησιες τώρα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Αυτο ειναι το δευτερο κεφαλαιο φιλε μου,
Μετα απολα αυτα συνηδητοποιησα οτι δεν με κανει ΤΙΠΟΤΑ καλιτερο απο εναν αλλο και εγω στην ιδιο ρινγκ παλευω με τα ιδια οπλα.
Ειμαι ομως μεγαλος ,δεν μπορεις να αρνηθεις οτι η η εμπειρια ειναι μεγαλο πραγμα και ειδικα οταν υπαρχει συνειδηση του ποιος εισαι , που βρισκεσαι και του πως εισαι.
Φιλε kapages
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Διακρίνω 3 ομάδες χριστιανών:
α) τους υποκριτές
Ως τέτοιους προσδιορίζω αυτούς που εσκεμμένα άλλα λένε και άλλα κάνουν. Νομίζω ότι η πλειονότητα των ιερέων ιεραρχίας είναι έτσι.
β) τους αφελείς
Αυτοί απλά έχουν χάψει το «παραμύθι» και «δεν φαντάζονται» ότι υπάρχουν οι (α) ή το αποδίδουν στο σατανά που τους διαβρώνει.
γ) τους αδιάφορους
Αυτοί απλά «ακολουθούν» αυτό που έμαθαν. είναι οι χριστιανοί τύπου 10 λεπτά χριστούγεννα/πάσχα εκκλησία, γάμοι/βαφτίσια/κηδείες. Καποιοι απο αυτούς εχουν συνδέσει τον θεσμο της εκκλησίας με την ελληνική ιστορία (κατά το σχολείο). Kάποιοι, έχουν ψαχτεί λίγο αλλά φοβούνται να το παραδεχτούν στον περίγυρο προβληματισμένοι με διλήμματα τύπου Pascal. Μπορεί κανείς να βάλει και άλλες υποκατηγορίες αλλά πιστεύω ότι η πλειονότητα του ελληνικού πληθυσμού είναι έτσι.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Αυτή είναι και η δική μου κατηγοριοποίηση apeleytheros.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

ΑΦΟΡΙΣΜΟΙ Κεφ 3 παρ γ΄
Και η φωνη ω! κυριε εισακουσθηκε.........
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

+1 και από εμένα, έτσι τους κατηγοριοποιώ και εγώ.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

epicourosan έγραψε:Αυτο ειναι το δευτερο κεφαλαιο φιλε μου,
Μετα απολα αυτα συνηδητοποιησα οτι δεν με κανει ΤΙΠΟΤΑ καλιτερο απο εναν αλλο και εγω στην ιδιο ρινγκ παλευω με τα ιδια οπλα.
Ειμαι ομως μεγαλος ,δεν μπορεις να αρνηθεις οτι η η εμπειρια ειναι μεγαλο πραγμα και ειδικα οταν υπαρχει συνειδηση του ποιος εισαι , που βρισκεσαι και του πως εισαι.
Φιλε kapages
οχι δεν μπορω να το αρνηθω. Αλλα εγω δεν ισχυριστηκα οτι δεν υπαρχουν διαφορες μεταξυ των ανθρωπων ως προς την πνευματικη προοδο και ολοκληρωση, αλλα οτι η υπαρξη κομπλεξ ανωτεροτητας εξ αυτου, μαλλον αναιρει τα οποια πλεονεκτηματα της προοδου και εμποδιζει την περαιτερω ανελιξη.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Εντάξει βρε πάτροκλε, κι εμένα με εκνευρίζει η παραποίηση της λογικής από τους χριστιανούς αλλά το θεωρώ πολύ διαφορετικό αυτό από το να πω γενικά πως οι χριστιανοί είναι υποκριτές. Δεν θα έλεγα κάποιον υποκριτή απλά και μόνο επειδή έχει εκλογικεύσει το παράλογο της θρησκείας. Οι κατηγορίες του απελεύθερου ταιριάζουν περισσότερο σ’αυτό που έχω στο μυαλό μου για τους χριστιανούς.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:Εντάξει βρε πάτροκλε, κι εμένα με εκνευρίζει η παραποίηση της λογικής από τους χριστιανούς αλλά το θεωρώ πολύ διαφορετικό αυτό από το να πω γενικά πως οι χριστιανοί είναι υποκριτές. Δεν θα έλεγα κάποιον υποκριτή απλά και μόνο επειδή έχει εκλογικεύσει το παράλογο της θρησκείας. Οι κατηγορίες του απελεύθερου ταιριάζουν περισσότερο σ’αυτό που έχω στο μυαλό μου για τους χριστιανούς.

ένα βασικό γνώρισμα δεν κατηγοριοποιεί απαραίτητα

Διακρίνω 3 ομάδες χριστιανών:
α) τους υποκριτές Ως τέτοιους προσδιορίζω αυτούς που εσκεμμένα άλλα λένε και άλλα κάνουν. Η πλειονότητα των ιερέων ιεραρχίας είναι έτσιΕΝΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ, ΔΙΟΝΥΣΙΑ ΗΘΟΠΟΙΙΑ, ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ. Ε Ν Ο Χ Ο Ι .

β) τους αφελείς Αυτοί απλά έχουν χάψει το «παραμύθι» και «δεν φαντάζονται» αλλιώς? ΕΝ ΚΑΙΡΩ, ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ, ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΦΡΟΝΗΣΗ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ, ΣΥΝΗΘΩς ΩΣ ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΑΜΕΛΗΣΑΝ ΜΙΑ ΖΩΗ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΟΥΝ. ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ.

γ) τους αδιάφορους Αυτοί απλά «ακολουθούν» αυτό που έμαθαν. είναι οι χριστιανοί τύπου 10 λεπτά χριστούγεννα/πάσχα εκκλησία, η πλειονότητα του ελληνικού πληθυσμού.ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΥΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΝ, ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΦΕΡΕΦΩΝΑ ΑΒΟΥΛΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΣΕΝΕΚΑ.ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ


τα καρκινικα κυτταρα δινουν διαφορες υπογραφες, με αντισωματα στην επιφάνεια τους (σαν σημαιες), με παράγωγα του μεταβολισμού τους, με ενεργους πυρηνικούς παράγοντες και ένζυμα.

Στο τέλος για τον χειρουργο, ειναι της μιας κατηγορίας= αρρωστα, παθογόνα, ανεπιθυμητα

Στα κακότροπα, ευτελή και ποταπά παραδείγματα ανθρώπων, η σημαια ¨χριστιανός"
ΣΥΜΠΙΠΤΕΙ ΜΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ CORRELATION
οπως και η σημαια "υψηλη συχνότητα υποκρισιας"

τιποτα παραπάνω

τιποτα λιγότερο
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Αν θεωρείς τους πάντες υποκριτές και τους αντιμετωπίζεις ως τέτοιους δεν πρόκειται να πείσεις ποτέ κανέναν.
Τουλάχιστον τους αδιάφορους μπορείς να τους πείσεις παρουσιάζοντας τους τι τους στοιχίζει η εκκλησία κάθε χρόνο (4 δις;)
Τους αφελείς μπορείς να τους πείσεις παρουσιάζοντας τους στοιχεία
Τους πραγματικούς υποκριτές δεν μπορείς να τους πείσεις. Μπορείς απλά να καταδείξεις στους υπόλοιπους ότι οι συγκεκριμένοι είναι υποκριτές δείχνοντας τι περιουσία έχουν, ότι ο Χριστόδουλος έφυγε γραμμή για μεταμόσχευση, ότι υπάρχουν μοναχοί με περιουσίες εκατομμυρίων, μονές με επιχειρήσεις και πάει λέγοντας.

Αν τους θεωρείς υποκριτές όλους απλά δεν έχεις επιχειρηματολογία για κανέναν (γνώμη μου).
Επίσης καλό θα ήταν να μην είσαι προκατειλημμένος, αρκετοί από εδώ μέσα (συμπεριλαμβανόμενου και του γράφοντος) δεν μεγάλωσαν ως άθεοι αλλά ως πιστοί και με την αναζήτηση στοιχείων άλλαξαν άποψη). Επίσης αν τους θεωρείς όλους υποκριτές (γνώμη μου) καταντάς σαν τους γραφικούς τύπους που απλά δίνουν επιχειρήματα στους άθεους.
Επίσης κανείς δεν άλλαξε γνώμη επειδή έφαγε βρίσιμο («είσαι υποκριτής!») από κάποιον άλλον..
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Αν θεωρείς τους πάντες υποκριτές και τους αντιμετωπίζεις ως τέτοιους δεν πρόκειται να πείσεις ποτέ κανέναν...
Δεν θεωρώ τους πάντες υποκριτές. Όλοι υποκρίνονται σε κάποιο βαθμό. Δεν είναι μόνο υποκριτές.
Δεν επιχειρώ να πείσω κανέναν. Την άποψή μου εκφράζω που έχει γίνει αρκετά αντι-ελληνοχριστιανική εξαιτίας της παραμονής μου στην ελλαδα τα τελευταια 7 χρονια.
Τους αντιμετωπίζω ως σιχαμένους, και υπάρχουν πολλά παραπάνω γνωρίσματα από την υποκρισία που το δικαιολογουν.
apeleytheros έγραψε:Τουλάχιστον τους αδιάφορους μπορείς να τους πείσεις παρουσιάζοντας τους τι τους στοιχίζει η εκκλησία κάθε χρόνο (4 δις;)...
Δεν θα ηταν αδιαφοροι αν δεν ειχαν χάσει την ελπίδα να ανακτήσουν τα κοινωνικά τους δικαιωματα στους φόρους , την ακρίβεια, την ενημερωση, τις υποδομές και την αγωγη ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ.
apeleytheros έγραψε: Τους αφελείς μπορείς να τους πείσεις παρουσιάζοντας τους στοιχεία...
Δεν θα ηταν αφελεις αν βασίζονταν σε στοιχεία.
apeleytheros έγραψε: Τους πραγματικούς υποκριτές δεν μπορείς να τους πείσεις. Μπορείς απλά να καταδείξεις στους υπόλοιπους ότι οι συγκεκριμένοι είναι υποκριτές δείχνοντας τι περιουσία έχουν, ότι ο Χριστόδουλος έφυγε γραμμή για μεταμόσχευση, ότι υπάρχουν μοναχοί με περιουσίες εκατομμυρίων, μονές με επιχειρήσεις και πάει λέγοντας. ...
ποιους υπόλοιπους?? ΣΤΟΥΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΙΝΑ, στους αφελεις που σε θεωρουν γραφικό και στους διαπλεκόμενους που σε γραφουν στα αρχ--- τους διοτι κρατουν την εξουσια.

Οσοι εχουν την υπομονή και μετριοπάθεια να εξηγουν και να επιχειρηματολογουν επαναληπτικά και διδακτικά μεθοδευμένα, κατέχουν αρετές που μου διαφευγουν αυτή τη χρονική περίοδο. Σε μένα δεν θα βρουν επιχειρήματα οι πιστοι της ελλαδας να αλλαξουν γνωμη,
ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΟΙ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΒΟΘΡΟ

οταν θα μεγαλωνω και εγω τα παιδια μου σε μια άλλη γλωσσα
τότε θα μου φύγει το μίσος και η αηδια
αυτου του στενου, άχαρου, άσχημου κόρσε
στην τερματικά συμβιβασμενη, ημιμαθης, υποβαθμισμενη κοινωνια των ελληνων

κακα τα ψεματα
το κ ο β ε ι ς το σαπιο
για να ανθισει το νεο

ξερεις τον πόνο της ανάδυσης ενος άρρωστου σάπιου μπουμπουκιού?
υπάρχει και η ανέλπιστη κατασταση του χαμένου τραίνου
-όσο θα επιχειρηματολογούμε
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

kapages έγραψε:
epicourosan έγραψε:Αυτο ειναι το δευτερο κεφαλαιο φιλε μου,
Μετα απολα αυτα συνηδητοποιησα οτι δεν με κανει ΤΙΠΟΤΑ καλιτερο απο εναν αλλο και εγω στην ιδιο ρινγκ παλευω με τα ιδια οπλα.
Ειμαι ομως μεγαλος ,δεν μπορεις να αρνηθεις οτι η η εμπειρια ειναι μεγαλο πραγμα και ειδικα οταν υπαρχει συνειδηση του ποιος εισαι , που βρισκεσαι και του πως εισαι.
Φιλε kapages
οχι δεν μπορω να το αρνηθω. Αλλα εγω δεν ισχυριστηκα οτι δεν υπαρχουν διαφορες μεταξυ των ανθρωπων ως προς την πνευματικη προοδο και ολοκληρωση, αλλα οτι η υπαρξη κομπλεξ ανωτεροτητας εξ αυτου, μαλλον αναιρει τα οποια πλεονεκτηματα της προοδου και εμποδιζει την περαιτερω ανελιξη.
η ανωτερότητα είναι απόλυτο μέγεθος και δεν έχει να κάνει με χριστιανικούς ή Αριστοτελικούς ή αλλους αφορισμούς .
έχεις συναντήσει στην ζωή σου κάποιον που να αισθανθείς ότι είναι ανώτερος ,αν όχι χάνεις , εγώ έχω συναντήσει πολλούς και μου άρεσε πολύ
από αυτόν που με σερβίρει στο καφενείο βράδυ ,αργία η άλλη μέρα που εγώ κάθομαι και αυτός δουλεύει μέχρι τους σκουπιδιάρηδες που τρώνε την βρώμα μου στη μάπα.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Απάντηση