Ορθόδοξος vs. Μάρτυρας του Ιεχωβά

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

tyxkatmal έγραψε:Επιπλέον το κύρηγμα του Ιερέα τους εγώ πιστεύω πως απευθύνεται σε άτομα διανοητικώς καθυστερημένα.
Δηλαδή τυπικό χριστιανικό κήρυγμα :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

truleysi έγραψε: Υπάρχει μία κυρία που δήθεν διαβάζει -και στην πραγματικότητα κρατάει επειδικτικά ώστε να τη βλέπει η κόσμος- την «Σκοπιά».
Φαντάζομαι το εντυπωσιακό της Ιστορία είναι ότι δεν την κρατούσε ανάποδα :lol:
État de siège
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

truleysi γιατι ψαχνεις παλια τοπικ? :D

καλα οι ιεχωβαδες ειναι φανατικοι τα εγραψα και παλιοτερα ανθρωπος που πρωτιμαει να παθει κακο η υγεια του απο φοβο ειναι χαζος

συνανταω και εγω καμια φορα κανεναν με δινουν το βιβλιο τους και το πεταω ποιο μετα


truleysi Μας πλησιάζουν δύο Μορμόνοι (καράτεκνοι, από οντισιόν τους περνάνε;) όχι για κατήχηση, αλλά για να ρωτήσουν για μία οδό. Τους πιάνουμε εμείς την κουβέντα για τα της πίστης (επειδή ήταν τεκνά, αλλιώς

σορρυ αλλα δεν αντεξα αν σας ελεγαν να πατε σε ενα σπιτι να πιειτε τον καφε αλλα μετα θα πρεπει να ερθετε να μοιραζεται φυλλαδια θα δεχοσουνα? :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Και για καφέ θα πήγαινα, και φυλλάδια θα μοίραζα.
Spoiler: Εμφάνιση
Φυλλάδια για την Ένωση Αθέων φυσικά.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασικα το ζητημα ειναι να ξεμπερδεψεις μια και καλη απο τη θρησκεια κι οχι να βρεις,η να σε βρει μια αλλη,που σε τελικη αναλυση δεν θα λυσει προβληματα,αλλα σαν καθε θρησκεια η αιρεση η δοξασια που σεβεται τον εαυτο της θα δημιουργησει καινουργια και πιο πολυπλοκα αδιεξοδα.
Κι αυτο που δεν μπορω ομως να καταλαβω με τιποτα ειναι το πως γινεται ανθρωποι κοντα στα σαραντα τους χρονια,επανω στην κορυφωση της σωματικης και πνευματικης τους ρωμης κι εχοντας βιωσει μια ελευθερια πρωτογνωρη σε σχεση με αλλες εποχες να ειναι τοσο δεκτικοι επανω σε θρησκευτικα θεματα και να παραμυθιαζονται εντελως μαγνητισμενοι κι ανικανοι να αντιπροβαλουν το παραμικρο.
Αποριας αξιον.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
dracumelenios
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010 02:54
Όνομα Ιστότοπου: http://www.youtube.com/user/dracumelenios

Πριν κανα μήνα μου χτύπησαν την πόρτα δύο Μάρτυρες του Ιεχωβά 15 και 17 ετών και αποφάσισα να μίλησω μαζί τους με την κρυφή ελπίδα ότι θα μπορέσω να τους βοηθήσω. Μιλήσαμε στην πόρτα περίπου 15 λεπτά, αντέκρουσα με χαμόγελο όσα είπαν προσπαθώντας να είμαι σαφής και κατανοητός, στη συνέχεια εκείνοι μου άφησαν το βιβλιαράκι τους με ευχαρίστησαν και έφυγαν.

Μια βδομάδα μετά ξαναήρθε ο 17χρονος μαζί με κάποιον πάνω από 40 ετών, ο οποίος ήταν μάλλον πιο ψηλά στην ιεραρχία και πιο αρμόδιος να μου λύσει τις αμφιβολίες μου για όσα υποστηρίζουν. Αυτή τη φορά τους ζήτησα να μπουν στο σπίτι, κάτι που κατάλαβα ότι δεν το πολυπερίμεναν. Αντέκρουσα με απλό και κατανοητό τρόπο όλα τα παιδικά επιχειρήματα του 40χρονου για την θεοπνευστία της Βίβλου κλπ. προσπαθώντας να μην προσβάλω ή περιφρονήσω τους ίδιους, αλλά να τους κάνω απλά να αναλογιστούν τη θέση του μη πιστού που ψάχνει να βρει την αλήθεια.

Πήρε δύο περίπου ώρες να καταλήξουμε ότι δεν έχει νόημα να προσπαθούν να δείξουν τη θεοπνευστία της Βίβλου σε κάποιον που δεν έχει αποδεχτεί σαν δεδομένο ότι υπάρχει θεός.

Φεύγοντας, μου ζήτησαν να πάω σε κάποια ανοιχτή τους συγκέντρωση για να μπορέσω να λύσω τις απορίες μου και τους απάντησα ότι εγώ δεν έχω απορίες και ότι όλα αυτά που συζητήσαμε ήταν απλά τα σημεία στα οποία 'εκείνοι' απέτυχαν να πείσουν...

Την επόμενη βδομάδα φαντάζομαι θα έρθουν πάλι με βιβλία της Σκοπιάς για να "πάρουμε τα πράγματα από την αρχή" όπως είπαν, δηλαδή να μου δείξουν ότι αποδεδειγμένα υπάρχει ο θεός πριν πάμε παρακάτω.

Διάβαζω τώρα ότι θεωρούν όλους τους μη Μάρτυρες Του Ιεχωβά ως δαίμονες και όργανα του Σατανά επί της γης, και απογορεύουν ρητά τις θρησκευτικές συζητήσεις με πρόσωπα που δεν ανήκουν στη οργάνωση των ΜΤΙ. Όντως ο νεαρότερος φαινόταν να μην είχε εκτεθεί στα επιχειρήματα της άλλης μεριάς, μάλιστα κανά δυό φορές χασκογέλασε στα κρυφά όταν ο μεγαλύτερος δεν είχε απαντήσεις σε αυτά που ρωτούσα.

Και σκέφτομαι ότι αν η μόνη δυνατότητα που έχει ένας 17χρονος ΜΤΙ να μιλήσει με έναν άθεο είναι μέσα από τις επισκέψεις που κάνουν σε σπίτια, τότε δεν αξίζει τον κόπο να είμαστε και εμείς πιο διαθέσιμοι σε τέτοιες συζητήσεις μαζί τους?
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

dracumelenios έγραψε: Την επόμενη βδομάδα φαντάζομαι θα έρθουν πάλι με βιβλία της Σκοπιάς για να "πάρουμε τα πράγματα από την αρχή" όπως είπαν, δηλαδή να μου δείξουν ότι αποδεδειγμένα υπάρχει ο θεός πριν πάμε παρακάτω.
Έχω την εντύπωση ότι ένας άθεος / άθρησκος / αγνωστικιστής θεωρείται πιο καλό λαβράκι για προσηλυτιστές (έτσι νομίζουν βέβαια, είναι εξαιρετικά δύσκολο να τα καταφέρουν), καθώς θεωρούν ότι είναι πιο εύκολο να σε πείσουν για τη θεωρητική αλήθεια όσων πρεσβεύουν, παρά να πείσουν έναν ήδη πιστό να μεταφερθεί από το ένα δόγμα στο άλλο. Αν μάλιστα θεωρήσουμε δεδομένη την μεγάλη εχθρότητα που τρέφουν γι αυτούς οι ορθόδοξοι, τα πράγματα σ' αυτήν την περίπτωση δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο.
dracumelenios έγραψε:Διάβαζω τώρα ότι θεωρούν όλους τους μη Μάρτυρες Του Ιεχωβά ως δαίμονες και όργανα του Σατανά επί της γης, και απογορεύουν ρητά τις θρησκευτικές συζητήσεις με πρόσωπα που δεν ανήκουν στη οργάνωση των ΜΤΙ.
Υπάρχει και χειρότερο σενάριο. Αν κάποιος ΜτΙ αποχωρήσει από την Εκκλησία τους, τότε κόβουν μαχαίρι οποιαδήποτε επαφή με το άτομο αυτό. Το ίδιο ισχύει ακόμα κι αν πρόκειται για συγγενή πρώτου βαθμού! Μόνη εξαίρεση δίνεται σε συγγενή πρώτου βαθμού που ζει στο ίδιο σπίτι, οπότε και επιτρέπεται μεν η τυπική συναναστροφή, αλλά απαγορεύεται οποιαδήποτε θρησκευτική συζήτηση.

Και κάτι ακόμα για τα «όργανα του Σατανά επί της γης» που ανέφερες. Την ίδια ακριβώς αναφορά κάνουν οι ΓΟΧ (παλαιοημερολογίτες) για τον Πάπα και τους Καθολικούς. Θρησκείες και δόγματα που προάγουν το μίσος (και το βασίζουν και στα ευαγγέλια παρακαλώ) ενώ κατά τ' άλλα πρεσβεύουν την δήθεν «θρησκεία της αγάπης», είναι για γέλια και για κλάματα. Αναλόγως από ποια οπτική γωνία τις αντιμετωπίζει κανείς.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

truleysi έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι ένας άθεος / άθρησκος / αγνωστικιστής θεωρείται πιο καλό λαβράκι για προσηλυτιστές (έτσι νομίζουν βέβαια, είναι εξαιρετικά δύσκολο να τα καταφέρουν), καθώς θεωρούν ότι είναι πιο εύκολο να σε πείσουν για τη θεωρητική αλήθεια όσων πρεσβεύουν, παρά να πείσουν έναν ήδη πιστό να μεταφερθεί από το ένα δόγμα στο άλλο. Αν μάλιστα θεωρήσουμε δεδομένη την μεγάλη εχθρότητα που τρέφουν γι αυτούς οι ορθόδοξοι, τα πράγματα σ' αυτήν την περίπτωση δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο. ..
Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει. Η όλη ρητορική τους είναι «προγραμματισμένη» για πιστούς. Δεν έχουν απολύτως τίποτα να πουν σε έναν που έχει απορρίψει την έννοια του ανωτέρου όντος. Η προτροπή «μελετάτε τας γραφάς» ευρίσκει πρόσφορο έδαφος μόνο σε αυτούς που θεωρούν θεοπνεύστους τας γραφάς.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

truleysi έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι ένας άθεος / άθρησκος / αγνωστικιστής θεωρείται πιο καλό λαβράκι για προσηλυτιστές
Δεν νομίζω ..... όταν πουλάς κρακ την πέφτεις στα πρεζάκια και όχι στους μαραθωνοδρόμους.
État de siège
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γενικως ελκυστικα πακετα προσφορων για να αλλαξεις τον παροχο για την επικοινωνια σου με το θεο,δωρεαν ο εξοπλισμος,τα τελη συνδεσης και οι τρεις πρωτοι μηνες,με χαμηλα παγια κι απεριοριστες αστικες και υπερπεραν κλησεις,χωρις περιορισμους για την υπερτατη απολαυση στην επικοινωνια με το θεο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

επικουρειος έγραψε:Γενικως ελκυστικα πακετα προσφορων για να αλλαξεις τον παροχο για την επικοινωνια σου με το θεο,δωρεαν ο εξοπλισμος,τα τελη συνδεσης και οι τρεις πρωτοι μηνες,με χαμηλα παγια κι απεριοριστες αστικες και υπερπεραν κλησεις,χωρις περιορισμους για την υπερτατη απολαυση στην επικοινωνια με το θεο.
Τα πακέτα όμως δεν συμπεριλαμβάνουν την χρήση κινητού τηλεφώνου :dance:

Εικόνα
État de siège
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίμων Resurrected έγραψε:Τα πακέτα όμως δεν συμπεριλαμβάνουν την χρήση κινητού τηλεφώνου :dance:
Βεβαίως και τα συμπεριλαμβάνουν Σίμωνα. Δες τον παπά την ώρα του κηρύγματος μετά από βάπτιση, να δέχεται SMS και να επιχειρεί να απαντήσει κιόλας. Εκτός αν του 'στειλε SMS o Θεός ή καμιά έκφυλη Αγία (γιατί έχασε και τα λόγια του).

[youtube]fttWNp4fKn0[/youtube]
Άβαταρ μέλους
dracumelenios
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010 02:54
Όνομα Ιστότοπου: http://www.youtube.com/user/dracumelenios

Σίμων Resurrected έγραψε:
truleysi έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι ένας άθεος / άθρησκος / αγνωστικιστής θεωρείται πιο καλό λαβράκι για προσηλυτιστές
Δεν νομίζω ..... όταν πουλάς κρακ την πέφτεις στα πρεζάκια και όχι στους μαραθωνοδρόμους.
Σήμερα το απόγευμα μια βδομάδα μετά την προηγούμενη επίσκεψη μου ξανάηρθαν δύο καλοντυμένοι ΜΤΙ, ο 17χρονος νεαρός της πρώτης φοράς μαζί με κάποιον διαφορετικό αυτή τη φορά πρεσβύτερο του, που ήταν πιο συγκροτημένος και καλομίλητος από τον προηγούμενο.

Μιλήσαμε περίπου ένα δύωρο, το οποίου το μισό ήταν στην ουσία η προσεκτική αποσαφήνιση των θέσεων μου προς το νέο άτομο της συζήτησης (τον οδηγητή του νεαρού) και το άλλο μισό ήταν η επανάληψη της απόπειρας τους να με περάσουν από την τυποποιημένη πρώτη συζήτηση που κάνουν πάντα και έχει πρώτο στόχο να σου αποσπάσουν την αποδοχή ότι η θεοπνευστία της Αγ.Γραφής φαίνεται από μια εξασκελή 'αποδείξη' που προσφέρουν οι ΜΤΙ, που περιλαμβάνει θαύματα, προφητείες κλπ, και αυτό είναι με τα πολλά το πρώτο στάδιο της δωρεάν κατ'οίκον βιβλικής μελέτης που προσφέρουν.

Φυσικά δεν πήγε μακριά η όλη συζήτηση, αλλά μου κάνει εντύπωση ότι προσπαθούν παρόλο που είμαι μάλλον δύσκολη περίπτωση για αυτούς. Στην καλύτερη περίπτωση ο 17 χρονος ΜΤΙ έρχεται για να ακούσει να λέγονται αυτά που ίσως υποψιάζεται αλλά απαγορεύεται να πει ο ίδιος στους πρεσβυτέρους του, στην χειρότερη νομίζουν ότι κάποιος χωρίς πίστη είναι καλός στόχος για προσυλητισμό γιατί δεν θα έχει στη ζωή του στόχο, νόημα, φίλους κλπ.

Εγώ πάντως όχι μόνο πέρασα καλά, αλλά συνεχίζω και να πιστεύω ότι μπορεί να κερδίσουν και οι άνθρωποι αυτοί κάτι ουσιαστικό από την κουβέντα, και ας είναι brain washed ή οτιδήποτε. Ναι, έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου για να απορρίπτουν χωρίς εξέταση οποιοδήποτε επιχείρημα δεν προέρχεται από τη δική τους βιβλιογραφία, αλλά μέσα στην αφέλεια τους είναι ειλικρινείς και έτσι υπάρχει πάντα μια ελπίδα να τους προσεγγίσεις με την ευγένια και την υπομονή, κάτι που φαίνεται να μην συναντούν και συχνά.

Θα σας πω αν υπάρχει συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
dracumelenios
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010 02:54
Όνομα Ιστότοπου: http://www.youtube.com/user/dracumelenios

Εχτές το απόγευμα ξαναήρθαν στο σπίτι μου τα δύο παιδιά των ΜΤΙ για να συνεχίσουμε την κουβέντα...

(Στο μεταξύ έχω διαβάσει ώρες για τους ΜΤΙ, κατέβασα τις φετινές εκδόσεις τους, μίλησα με αρκετούς αποστάτες (πρώην ΜΤΙ), και γενικά έμαθα αρκετά για αυτούς.)

Τους είχα ζητήσει από την προηγούμενη επίσκεψη έναν ορισμό του Θεού και στη συνέχεια να μου δείξουν πως εξακρίβωσαν ότι υπάρχει. Μου έδωσαν δύο τρεις ορισμούς του (Ιεχωβά) Θεού από ένα βιβλίο τους, και η απόδειξη της ύπαρξης του Ιεχωβά Θεού ήταν και πάλι ή ύπαρξη εκπληρωμένων προφητειών στην Αγια Γραφή. Είχαμε συζητήσει εκτενώς το σημείο αυτό την προηγούμενη φορά, αλλά στο μεταξύ έχοντας μάθει πλέον ότι είναι εκπαιδευμένοι να ξεκινούν πάντα τις συζητήσεις από αυτή την αρχική θέση δεν εκνευρίστηκα, αλλά έκανα μια επανάληψη των λόγων για τους οποίους η απόδειξη αυτή αποτυχαίνει να πείσει.

Στη συνέχεια υπαναχώρησαν, στο να υποστηρίζουν την αναγκαιότητα Δημιουργού Θεού για να υπάρχει τάξη στο Σύμπαν. Οι αποδείξεις για το Θεό ήταν τα χρώματα, τα συναισθήματα, το νερό, η συμβιωτική σχέση των ζωντανών οργανισμών, και το ότι υπάρχουν ακόμα πίθηκοι!! Και αυτό απέτυχε και οι λόγοι της αποτυχίας εξηγήθηκαν (όσο με άφησαν). Στη συνέχεια ισχυρίστηκαν ότι εφόσον δεν υπάρχουν επιστημονικές απαντήσεις για όλα, θα πρέπει να δεχτώ την ύπαρξη Θεού σαν την καλύτερη εξήγηση... και αυτό απέτυχε και εξηγήθηκε.

Η όλη συζήτηση κράτησε περίπου δυόμιση ώριτσες και όλα έγιναν σε πολύ καλή ατμόσφαιρα χωρίς να ανεβαίνουν καθόλου οι τόνοι. Στο τέλος αποχωρώντας μου είπαν και για τη συντέλεια του κόσμου κλπ, αλλά αυτό ήταν ένα καθιερωμένο τυπικό που πρέπει να κάνουν, ας πούμε κάτι σαν διευκρίνηση ότι έχουν κάνει το καθήκον τους με τον συγκεκριμένο αρνητή. Δεν νομίζω να ξαναέρθουν την επόμενη εβδομάδα αλλά ο πρεσβύτερος είπε ότι μπορεί να περάσει για καφέ κάποια στιγμή (όχι ως ΜΤΙ), και εγώ προσφέρθηκα να κάνω ένα δωρεάν μαθήμα κιθάρας στον πιτσιρικά (παρόλο που οποιαδήποτε τριβή με κοσμικούς, συνιστά κατά τους ΜΤΙ συνουσία με τον Σατανά, που είναι επαρκής λόγος για να τον διώξουν οι γονείς του από το σπίτι και να μην του ξαναμιλήσουν ποτέ)

Τα συμπεράσματα μου είναι ότι πρόκειται για ένα πολύ κλειστό και αυστηρό cult, που ελέγχει συστηματικά τα μέλη μέσω του φόβου, ψυχολογικού εκβιασμού και ελέγχου σκέψης. Εκτός από το μίνιμουμ των 30 ωρών επισκέψεων σε σπίτια (100 για τους 'προτωπόρους'), οι 7.000.000 ΜΤΙ συνευρίσκονται πολλές φορές την εβδομάδα και μελετούν λέξη λέξη τα ίδια άρθρα ενός περιοδικού, συγχρονισμένα (όσο γίνεται) σε όλο τον κόσμο. Οι καθοδηγητές των ομάδων μελέτης λαμβάνουν ξεχωριστά έντυπο υλικό που επεξηγεί τα άρθρα με συγκεκριμένο τρόπο. Οι ΜΤΙ εκπαιδεύονται πολλές ώρες στο να συζητούν, να προσυλητίζουν, να μην επηρεάζονται από τα επιχειρήματα σατανά (κάθε μη ΜΤΙ). Θεωρούν ότι η ανώτερη εκπαίδευση είναι μια ακόμα διαπλοκή του διαβόλου για να καταστρέψει τους νέους, και συνιστούν στους νέους να μην κάνουν παιδιά γιατί θα τους αποσπάσει από τις ορκισμένες υποχρεώσεις τους στον οργανισμό του Ιεχωβά Θεού. Δεν αναφέρουν κανένα εγκλήμα στις αρχές και διατηρούν ιδιότυπα δικαστήρια στα οποία δικάζουν μόνοι τους τις υποθέσεις/διαφορές μεταξύ των μελών.

Αν βρείτε κάποιον ΜΤΙ, μιλήστε του και κάντε του παρέα, πολλοί ΜΤΙ είναι εγκλωβισμένοι και χρειάζονται κάποιο στήριγμα για να ξεφύγουν, πολλοί από αυτούς έχουν μισοκαταλάβει τι γίνεται και ξέρουν ότι έχετε δίκιο, αλλά είναι αρκετά τρομοκρατημένοι ώστε να μην θέλουν να κάνουν τίποτα για αυτό. Υπάρχουν περιπτώσεις που το παιδί καρφώνει τη μάνα στον οργανισμό κλπ.
Προηγούνται σε διαζύγια και αυτοκτονίες από τις περισσότερες άλλες θρησκευτικές ομάδες.

Σκεφτείτε πριν κλείσετε την πόρτα!!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

dracumelenios πολυ ενδιαφερουσα ιστορια.Θα ηθελα πολυ να κρυφακουγα την συζητηση :)
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
dracumelenios
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010 02:54
Όνομα Ιστότοπου: http://www.youtube.com/user/dracumelenios

spylab έγραψε:dracumelenios πολυ ενδιαφερουσα ιστορια.Θα ηθελα πολυ να κρυφακουγα την συζητηση :)
Συνολικά έχω μιλήσει περίπου 8-9 ώρες με τα παιδιά. Θα ήθελα και εγώ να ξανακούσω τι είπαμε και είχα σκεφτεί να ηχογραφήσω τις συζητήσεις αλλά δεν ήθελα να τους προβληματίσει αυτό, και δεν ήθελα και να το κάνω στα κρυφά.

Πάντως από τότε που κατάλαβα το πόσο χειραγωγημένοι είναι οι ΜΤΙ τους βλέπω με τελείως άλλο μάτι πλέον.

Έχουν διαφορετικούς ορισμούς για πολλές λέξεις, έχουν πολλά δικά τους σλόγκαν/φυλακτά, απαγορεύεται η επαφή με τον 'έξω κόσμο' στον οποίο έχει κυριαρχήσει πλέον ο σατανάς. Απαγορεύονται κάθε είδους αμφιβολίες και η τριβή με οτιδήποτε γεννά αμφιβολίες για την οργάνωση των ΜΤΙ. Από την αρχή στους ΜΤΙ επιβάλλεται να διακόψουν τις σχέσεις τους με κάθε άτομο και δραστηριότητα εκτός ΜΤΙ και να ασχολούνται αποκλειστικά με τη μελέτη και προώθηση του μηνύματος τους. Αισθάνονται ιδιαίτερα τυχεροί που είναι από τους λίγους προνομιούχους που διάλεξε ο Θεός να εργάστούν για αυτόν, κατά την εκπλήρωση της τελευταίας φάσης του Θεικού σχεδίου της καταστροφής της ανθρωπότητας μετά 6000 έτη Δημιουργίας. Όποιος δεν συμμορφώνεται απόλυτα με δεκάδες αυστηρούς κανόνες απομακρύνεται από την οργάνωση, θεωρείται πλέον νεκρός και απαγορεύεται οποιαδήποτε επαφή μαζί του (οικογενειακή, προσωπική, τηλεφωνική, οπτική), ακόμα και αν πρόκειται για συγγενή, εξαρτώμενο πρόσωπο, το παιδί σου ή οποιονδήποτε. Η επαφή με πρώην ΜΤΙ θεωρείται το χειρότερο έγκλημα και τιμωρείται με απομάκρυνση.

Οι δύο στους τρεις που γενιούνται ΜΤΙ φεύγουν κάποια στιγμή μετά από χρόνια ενοχής και αμφιβολιών και κατά κανόνα με τεράστιο προσωπικό κόστος αφού χάνουν την οικογένεια τους μαζί με όλο τον κοινωνικό τους κύκλο που παραμένει εντός οργάνωσης.

Για να πάρετε μια καλύτερη ιδέα ορίστε μια λίστα με 140 απαγορεύσεις που ισχύουν για τους Μάρτυρες του Ιεχωβά (δυστυχώς μόνο στα αγγλικά). Ελπίζω να μην είναι πολύ μεγάλο για εδώ.

-Belong to another organization or club for the purpose of socializing with nonbelievers. See Religion First
-Have best friends and activity buddies who are not Jehovah's Witnesses. See Friendship with Non-believers
-Associate with people outside their organization when it is not necessary. See Friendship With A Jehovah's Witness
-Attend social functions sponsored by their employer unless attendance is required
-Associate with coworkers after business hours in a social settings
-Disagree with their organization's rules and code of conduct. See Can Jehovah's Witnesses Disagree?
-Disagree with their organization's doctrines. See Can Jehovah's Witnesses Disagree?
-Contribute to the Presidential Campaign Fund on their tax return
-Join the armed forces and defend their country
-Say the Pledge of Allegiance
-Salute the flag
-Vote
-Run for leadership in their organization. (JW's are 'appointed' and invited to be leaders.)
-Run for leadership in any organization
-Take a stand for any political issue inside their organization
-Take a stand on any political or 'worldly' issue outside of their organization
-Campaign for a political candidate
-Hold political office
-Discuss politics
-Be a union steward or shop steward
-Actively be involved in a union strike
-Use a gun for protection against humans
-Become a police officer if a gun is required
-Wear military uniforms or clothing associated with war
-Take yoga classes and practice the discipline of yoga. See Is Yoga For Christians?
-Smoke tobacco and cigars
-Work full time selling tobacco and cigars
-Attend Alcoholics Anonymous
-Donate blood
-Have blood transfusions
-Read books, magazines, publications, and literature from other religions.
-Buy anything from a church store
-Buy something at a church garage sale
-Donate items to a church run store
-Shop at the Salvation Army
-Work for the Salvation Army
-Work for another church
-Play competitive sports on a school team
-Play competitive sports professionally
-Run for class president
-Become a cheerleader
-Go to the school prom or school dance.
-Attend class reunions
-Be hypnotized
-Accept Jesus as their mediator, 1 Timothy 2:5. See Mediator
-Join the Boy Scouts
-Join the Girl Guides
-Join the YMCA
-Serve on jury duty
-Study psychology, philosophy, sociology, and viewpoints that might shake their faith
-Attend other Christian churches
-Attend nondenominational churches
-Attend non Christian churches
-Get married in another church
-Dating non believers is discouraged
-Casual dating is discouraged
-Dating someone without the intent of getting married
-Having sex before marriage
-Breaking an engagement, separation, and 'unscriptural' divorce may result in disciplinary action
-Marriage to non believers is not recommended
-Be gay or lesbian. Homosexuality is not acceptable.
-Throw rice at a wedding
-Get divorced unless the reason is adultery
-Can't remarry unless their ex commits fornication first
-Toast drinks
-Buy a raffle ticket
-Play bingo
-Gamble
-Sing any holiday songs
-Sing the National Anthem.
-Celebrate Christmas
-Celebrate New Years Eve
-Celebrate Easter
-Celebrate Mother's Day
-Celebrate Father's Day
-Celebrate birthdays
-Celebrate Thanksgiving
-Celebrate Flag Day
-Celebrate Veteran's Day
-Celebrate Independence Day
-Celebrate Saint Patrick's Day
-Celebrate Valentine's Day
-Celebrate Halloween
-Celebrate Hanukkah
-Accept holiday gifts
-Celebrate any holiday except the death of Jesus
-Partake in the bread and wine that represents Christ unless they are part of the 144,000
-Make holiday artwork for school
-Engage in holiday parties at school
-Take on a leadership role in school
-Porneia
-Do suggestive and immodest dancing in a public place
-Attend a class, workshop, or seminar, sponsored by another church
-Attend social events or fund raisers sponsored by another church
-Use of bad language (curse words) is discouraged
-Wear blue jeans, shorts, and overly casual clothing at the Kingdom Hall. See Dress Code
-Wear pants at a Kingdom Hall if you're a woman
-Wear revealing clothes or skirts that are too short (looked down upon)
-Wear long hair or facial hair if you're a man (depends on the local customs of the country you live in)
-Body piercings are discouraged
-Tattoos are discouraged
-State or imply that the Watchtower is not run by Jehovah God.
-Have discussions and express Bible based viewpoints that contradict the organization's beliefs
-Say anything negative about their organization. JW's must 'speak in agreement' and be 'like-minded'.
-Consider other religious beliefs as valid and truthful.
-Acknowledge any prayer spoken by a non believer as valid
-Take another Jehovah's Witness to court (with exceptions)
-Wear or own a cross
-Own any religious picture
-Own any religious statue
-Engage in idolatry
-Believe in miracles (except those found in the Bible) See Miracles
-Believe in ghosts
-Witchcraft
-Black magic
-White magic
-Consult with a psychic or become one
-Study tarot cards, get a reading or give a reading
-Study numerology or get a reading
-Dabble in ESP (extrasensory perception), dowsing, or divination
-Use a tool such as a pendulum to access information from the spiritual realm
-Attempt to communicate with departed spirits. See What Do Jehovah's Witnesses Believe About Death?
-Attend a seance
-Believe in good luck or say things such as 'Good luck to you'. Why?
-Believe or say anything superstitious
-Prophesy
-Speaking in tongues
-Laying on of hands
-Energy healing such as Reiki
-Read their horoscope
-Study astrology or zodiac signs
-Combat training, boxing, or martial arts
-Go to heaven unless they are part of the 144,000 ( 144000 )
-Worship Jesus as God
-Idolize any celebrity or love and admire them to excess
-Women can't be elders
-Women can't be ministerial servants (assistants to the elders)
-Divulge secret information to enemies and those not entitled to know. See Theocratic Warfare
-Greet or talk with disfellowshipped persons (with some exceptions)
-Associate with disfellowshipped persons except for immediate family living in the same house
-Keep secrets from the organization. Jehovah's Witnesses report friends and family members breaking the rules
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Εν ολίγοις, σχεδόν τα πάντα απαγορεύονται. Ας έκαναν καλύτερα λίστα με το τι επιτρέπεται και όχι με το τι απαγορεύεται. Το Index Librorum Prohibitorum ωχριά μπροστά στα ανωτέρω. Μερικές από τις απαγορεύσεις βέβαια είναι εντελώς ηλίθιες. Από ηλίθιους όμως, μόνο ηλιθιότητες μπορείς να περιμένεις. Για να γίνεις ΜτΙ, θα πρέπει να κουβαλάς πολλά κιλά μαζοχισμού απάνω σου. Ξεχωρίζω μερικά:

* Απαγορεύεται να έχεις φίλους που δεν είναι ΜτΙ
* Απαγορεύεται να έχεις κοινωνικές επαφές με συναδέλφους σου εκτός ωραρίου δουλειάς
* Απαγορεύεται να ψηφίζεις
* Απαγορεύεται να εξασκείσαι στη γιόγκα
* Απαγορεύεται να καπνίζεις
* Απαγορεύεται να παρέχεις βοήθεια στους ανώνυμους αλκοολικούς
* Απαγορεύεται να γίνεις τσιρλίντερ (!!!)
* Απαγορεύεται να κάνεις σπορ σε σχολική ομάδα
* Απαγορεύεται να υπνωτιστείς
* Απαγορεύεται να κάνεις μαθήματα χορού στο σχολείο
* Απαγορεύεται το σεξ πριν τον γάμο (αυτό δα έλειπε)
* Απαγορεύεται να είσαι gay ή λεσβία (είμαστε μία διαχρονική και διαθρησκευτική αξία εμείς!)
* Απαγορεύεται να ρίξεις ρύζι σε γάμο
* Απαγορεύεται να γιορτάζεις τη γιορτή της μητέρας
* Απαγορεύεται να δέχεσαι δώρα
* Απαγορεύεται να μετέχεις σε σχολικά πάρτυ
* Απαγορεύεται να φοράς τζιν στην Αίθουσα Βασιλείας
* Απαγορεύεται να έχεις τατουάζ
* Απαγορεύεται να τρυπάς το σώμα σου (για piercing, σκουλαρίκια κλπ., υποθέτω)
* Απαγορεύεται να έχουν μακριά μαλλιά οι γυναίκες και μούσια οι άνδρες
* Απαγορεύεται να πεις σε κάποιον «καλή τύχη»
* Απαγορεύεται να ασχολείσαι με ζώδια και ταρώ
* Απαγορεύεται να μιλάς ξένες γλώσσες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος truleysi την 04 Αύγ 2012 23:56, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Η πολύ "Θρησκευτική ελευθερία" δημιούργησε αυτά τα τερατουργήματα που το παίζουν κακομοιρουληδες όταν τρώνε εκείνοι τις σφαλιάρες, αλλά οι δικές τους απόψεις είναι κτηνώδεις ακόμα και για τα μέτρα κοινωνιών κανιβάλων.
État de siège
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ Σίμωνα. Είναι κανιβαλισμός αυτό το πράγμα.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

truleysi έγραψε:Εν ολίγοις, σχεδόν τα πάντα απαγορεύονται. Ας έκαναν καλύτερα λίστα με το τι επιτρέπεται και όχι με το τι απαγορεύεται. Το Index Librorum Prohibitorum ωχριά μπροστά στα ανωτέρω. Μερικές από τις απαγορεύσεις βέβαια είναι εντελώς ηλίθιες. Από ηλίθιους όμως, μόνο ηλιθιότητες μπορείς να περιμένεις. Για να γίνεις ΜτΙ, θα πρέπει να κουβαλάς πολλά κιλά μαζοχισμού απάνω σου. Ξεχωρίζω μερικά:

* Απαγορεύεται να έχεις φίλους που δεν είναι ΜτΙ
* Απαγορεύεται να έχεις κοινωνικές επαφές με συναδέλφους σου εκτός ωραρίου δουλειάς
* Απαγορεύεται να ψηφίζεις
* Απαγορεύεται να εξασκείσαι στη γιόγκα
* Απαγορεύεται να καπνίζεις
* Απαγορεύεται να παρέχεις βοήθεια στους ανώνυμους αλκοολικούς
* Απαγορεύεται να γίνεις τσιρλίντερ (!!!)
* Απαγορεύεται να κάνεις σπορ σε σχολική ομάδα
* Απαγορεύεται να υπνωτιστείς
* Απαγορεύεται να κάνεις μαθήματα χορού στο σχολείο
* Απαγορεύεται το σεξ πριν τον γάμο (αυτό δα έλειπε)
* Απαγορεύεται να είσαι gay ή λεσβία (είμαστε μία διαχρονική και διαθρησκευτική αξία εμείς!)
* Απαγορεύεται να ρίξεις ρύζι σε γάμο
* Απαγορεύεται να γιορτάζεις τη γιορτή της μητέρας
* Απαγορεύεται να δέχεσαι δώρα
* Απαγορεύεται να μετέχεις σε σχολικά πάρτυ
* Απαγορεύεται να φοράς τζιν στην Αίθουσα Βασιλείας
* Απαγορεύεται να έχεις τατουάζ
* Απαγορεύεται να τρυπάς το σώμα σου (για piercing, σκουλαρίκια κλπ., υποθέτω)
* Απαγορεύεται να έχουν μακριά μαλλιά οι γυναίκες και μούσια οι άνδρες
* Απαγορεύεται να πεις σε κάποιον «καλή τύχη»
* Απαγορεύεται να ασχολείσαι με ζώδια και ταρώ
* Απαγορεύεται να μιλάς ξένες γλώσσες
Ευτυχώς που είμαι ορθόδοξος.
Απάντηση