Κάρτα του Πολίτη, ΑΜΚΑ και θρησκευτική συνείδηση

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
βλάξ
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010 18:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εν τόπω χλοερό

AoratiMelani έγραψε:Εννοείται. Αλλά δεν έχω δει ακόμη (σχεδόν) κανέναν να παίρνει τα βουνά και να ζει στη σπηλιά χωρίς θέρμανση και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για να ξεφύγει από τη στυγνή εκμετάλλευση των αφεντικών. Εμ θέλουμε τα καλά της τεχνολογίας, εμ μας ενοχλεί που δεν μας τα δίνουν ανιδιοτελώς αλλά το κάνουν για δικό τους όφελος. Ας βλέπουμε τουλάχιστον και τις δυο όψεις κάθε νομίσματος.
Αυτό δεν είναι λύση. Όσο υπάρχουν αφεντικά, όπως τα αποκαλείς, κανένα μέρος δεν ειναι οκ για να ζήσεις χωρίς την εκμετάλλευση τους. Αργά ή γρήγορα θα φτάσουνε και εκεί. Οι ζαπατίστας πχ το κάνανε, και τα αφεντικά πήγαν να τους διώξουν γιατί θέλουν να κάνουν τουριστικά έργα. Υπάρχουν και άλλα τέτοια παραδείγματα.
Αλλα μην πηγαίνουμε πολύ μακρια.. Το ίδιο έγινε πρόσφατα και στον Βερτίσκο, όρος κοντα στην θεσσαλονίη, οπου εκδιώχθηκαν απο το εγκαταλελημένο για καιρό κτήριο του δασαρχείου 4 άτομα που ζούσαν εκεί κοντα 2 χρόνια. Και μάλιστα μια κοπέλα γέννησε εκει πράγμα που δείχνει οτι είχαν σοβαρές προθέσεις.
Όσο για το σχεδόν κανέναν, μάλλον δεν έψαξες πολύ. Ψάξε για Οικοκοινότητες.

Και φυσικά "εμ θέλουμε τα καλά της τεχνολογίας, εμ μας ενοχλεί που δεν μας τα δίνουν ανιδιοτελώς αλλά το κάνουν για δικό τους όφελος".Φυσικότατα. Επειδή δηλαδή μας είπαν οτι δεν γίνεται και σκύλος χορτάτος και πίτα ολάκερη, πρέπει να το πιστεύουμε και να μην το προσπαθούμε; Οι τεχνολογία θα έπρεπε να υπηρετεί άμεσα την ανθρωπότητα, όχι τους εργοστασιάρχες..
Το δικό σου, το δικό μου, το δικό του, το δικό της, το δικό τους, το δικό σας, δεν υπήρχε γιατί υπήρχε το δικό μας!

«Η θανατική ποινή είναι λάθος θεραπεία για το έγκλημα, όπως η φιλανθρωπία είναι λάθος θεραπεία για τη φτώχεια».
Χένρι Φορντ
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

ΔΕΙΤΕ ένα τραγούδι που συνέθεσαν φίλοι της οργάνωσης no2id.net για τις ηλεκτρονικές ταυτότητες που ήθελε η Αγγλική κυβέρνηση να εισάγει στη ζωή των Άγγλων. Όπως ήδη θα γνωρίζετε, το πρόγραμμα εισαγωγής ηλεκτρονικών ταυτοτήτων έχει πλέον ακυρωθεί στην Αγγλία μετά την αντίδραση των πολιτών. Το video αυτό με εύθυμο τρόπο παρουσιάζει αυτή την αντίδραση.

[youtube]9QL3MWt98Jc[/youtube]


Εικόνα
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν είναι πολύ αστείο, πώς οι χριστιανοί αντιδρούν στο "ηλεκτρονικό φακέλλωμα" ενώ πριν λίγα χρόνια κραύγαζαν διεκδικώντας το δικαίωμά τους να φακελλωθούν με την αναγραφή του θρησκεύματός τους στις ταυτότητες? Αναρωτιέμαι πώς τα συνδυάζουν μέσα στο μυαλό τους...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Δεν είναι πολύ αστείο, πώς οι χριστιανοί αντιδρούν στο "ηλεκτρονικό φακέλλωμα" ενώ πριν λίγα χρόνια κραύγαζαν διεκδικώντας το δικαίωμά τους να φακελλωθούν με την αναγραφή του θρησκεύματός τους στις ταυτότητες? Αναρωτιέμαι πώς τα συνδυάζουν μέσα στο μυαλό τους...
Δεν έχει Α.Μ. καμιά σχέση το ένα με το άλλο.

Ως χριστιανός επιθυμώ την αναγραφή του θρησκεύματος μου, είναι δικαίωμα μου και υποχρέωση μου ίσως το να το φανερώνω.

Η κάρτα του πολίτη είναι άλλη ιστορία … ιδιαίτερα πολύπλοκη όπως βλέπεις και στο βίντεο.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Συγχωνεύτηκαν ομοειδή νήματα. Παρεμπιπτόντως, αυτό δε λέγεται φίμωση αλλά φασίνα.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να δεχτώ ότι ένας χριστιανός θέλει να δείχνει ότι είναι χριστιανός. Σεβαστό. Αυτό όμως είναι δικό του θέμα, όχι του κράτους.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Δεν είναι πολύ αστείο, πώς οι χριστιανοί αντιδρούν στο "ηλεκτρονικό φακέλλωμα" ενώ πριν λίγα χρόνια κραύγαζαν διεκδικώντας το δικαίωμά τους να φακελλωθούν με την αναγραφή του θρησκεύματός τους στις ταυτότητες? Αναρωτιέμαι πώς τα συνδυάζουν μέσα στο μυαλό τους...
Δεν έχει Α.Μ. καμιά σχέση το ένα με το άλλο.

....
Η κάρτα του πολίτη είναι άλλη ιστορία … ιδιαίτερα πολύπλοκη όπως βλέπεις και στο βίντεο.
Πρώτα απ΄όλα είναι εντελώς παράλογο να βγάζει κανείς συμπεράσματα από ένα αγγλικό βιντεάκι για πράγματα, που σχεδιάζει η κυβέρνηση του Ελλαδιστάν. Ακόμη και οι χριστιανοί γνωρίζουν ότι η Αγγλία είναι σοβαρή χώρα, ενώ η Ελλάδα δεν είναι σοβαρή χώρα.

Έπειτα, όποιος θέλει να σε θάψει, μπορεί να το κάνει όποια ώρα θέλει, χωρίς καμία ηλεκτρονική υποστήριξη. Π.χ: μεγάλο όνομα του τόπου πλακώνει στο ξύλο τον Κώστα. Ο Νίκος το βλέπει και δηλώνει πρόθυμος να καταθέσει εναντίον του επωνύμου. Το ίδιο βράδυ σε αναίτιο μπλόκο χωρίς μάρτυρες αστυνομικοί βρίσκουν ... ναρκωτικά στο πορτμπαγκάζ του Νίκου. Ο Νίκος το πιάνει το υπονοούμενο, ξεχνάει το περιστατικό με τον Κώστα και η αστυνομία ξεχνάει τα ... ναρκωτικά. Σ' αυτό το πραγματικό περιστατικό χρησιμοποιήθηκαν μόνο τα στοιχεία ταυτότητας και ο αριθμός κυκλοφορίας - τίποτα το ηλεκτρονικό.

Εμένα η δουλειά μου με φέρνει σε καθημερινή επαφή με τη διοίκηση και μετά από 20+ χρόνια έχω αηδιάσει με όλα τα τσογλανάκια, που πρωταρχικό μέλημά τους είναι να σε διώξουν άπρακτο από το γκισέ τους και ζητάνε ό,τι τους κατέβει. Επιλεκτικά όμως! Άλλα ζητάνε από τον Επωνυμίδη και άλλα από τον Τρεχαγυρευόπουλο.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ως χριστιανός επιθυμώ την αναγραφή του θρησκεύματος μου, είναι δικαίωμα μου και υποχρέωση μου ίσως το να το φανερώνω.
Γιατί δε φτιάχνεις μια ωραία δική σου ταυτότητα; Μπορείς να κολλήσεις και μια εικονίτσα από πίσω και να την πλαστικοποιήσεις - καταπληκτική θα γίνει! Μπορείτε να τις εκδίδετε και κεντρικά, από τις ενορίες ώστε μόνο οι πραγματικοί ορθόδοξοι να τις παραλαμβάνουν, μην μπλέξετε και με τίποτα Ιεχωβάδες και σας παραπλανήσουν. Μάλιστα για μεγαλύτερη σιγουριά ενάντια στην πλαστογράφηση μπορείτε να βάλετε και κανένα chip μέσα για αυτόματη σάρωση και εξ αποστάσεως - ωχ, κάτι μου θυμίζει αυτό. Ισως τελικά να μην είναι και τόσο καλή ιδέα...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Και τι δουλειά έχει η θρησκεία σου σε κρατικό έγγραφο Ορθόδοξε;Μήπως θες να γράφει και την αγαπημένη σου ομάδα;Το αγαπημένο σου φαγητό;Το αγαπημένο σου τραγούδι;

Ένα κρατικό έγγραφο αναγνώρισης οφείλει να περιλαμβάνει μόνο εκείνα τα στοιχεία που αφορούν την λειτουργία της οργανωμένης πολιτείας και τις σχέσεις της με τον πολίτη.Τι χρειάζεται να ξέρει το κράτος τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις;Προσδοκάς διαφορετική μεταχείρηση ως οπαδός της επικρατούσας θρησκείας;

Όσον αφορά το δικαίωμά σου να διαλαλείς την πίστη σου αυτό δεν στο αφαιρεί κανείς.Όπως είπε και ο xarxar ας φτιάξει η αρχιεπισκοπή μιά ορθόδοξη ταυτότητα,κάτι σαν κάρτα μέλους σε κλάμπ να πούμε,να την κάνεις μεγένθυση 500%,να της περάσεις και μιά χοντρή αλυσίδα και να κυκλοφοράς με αυτήν έξω από τη μπλούζα ή/και το πουκάμισο.Ποσώς μας ενδιαφέρει.

Ακόμη καλύτερα κάνε ένα ανεξίτηλο τατουάζ στο κούτελο του στύλ:"Η Ορθοδοξία είναι η μόνη αλήθεια".Οκ,θα τσούξει λίγο,αλλά είμαι σίγουρος ότι ένας πιστός σαν και σένα δεν θα είχε αντίρρηση να υποφέρει λίγο για την πίστη του,έτσι δεν είναι;

Όμως η ουσία της αντίδρασης της μαυροφορεμένης συμμορίας στην εκκοσμίκευση του κράτους δεν είναι η υπεράσπιση της πίστης και ας χρησιμοποιεί τον θρησκευτικό ζήλο αφελών ανθρώπων για να προβάλει τις απαιτήσεις της.Η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι ότι χωρίς την κρατική υποστήριξη θα μειωθεί πολύ τόσο το ποίμνιο όσο και το μπαγιόκο.

Χωρίς το κράτος ποιός θα κρεμάει την εικόνα του χριστούλη στα σχολεία και στα δικαστήρια;Ποιός θα πληρώνει τους παπάδες από το δημόσιο ταμείο;Ποιός θα αναλαμβάνει να κάνει αισχρό,απροκάλυπτο και συστηματικό προσυλητισμό στα σχολεία;

ΥΓ:Τι βλακώδες και κακόγουστο βίντεο!!!!Πρέπει να μου έκαψε γύρω στις 500000 νευρικές συνάψεις.Προφανώς ο OP (original poster) δεν ένιωσε τίποτα.Εμένα με έκανε πάντως να θέλω Κάρτα του πολίτη ΤΩΡΑ.Τι λέω;Θέλω δύο!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

στην αγγλια ολοι ξερουμε οτι κανεις δεν μπορει να τους αναγκασει να εχουν κατι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Δείτε τι αποφάσισε η ΔΙΣ!

"Να μην υπάρχει ο αριθμός "666" στη νέα κάρτα του πολίτη, με οποιονδήποτε τρόπο, θέτει ως απαραίτητο όρο η ιεραρχία ώστε να κάνει ένα βήμα πίσω στο φλέγον αυτό ζήτημα. Συνιστά ψυχραιμία στους πιστούς, μέχρι τις επίσημες ανακοινώσεις"

Τα δύο συμπεράσματα της
"1). Η "Κάρτα του Πολίτη" δεν πρέπει να περιέχει κατ' ουδένα τρόπο εμφανή η αφανή τον αριθμό "666".
2). Επίσης κατ' ουδένα τρόπο πρέπει με αυτή να παραβιάζονται οι προσωπικές ελευθερίες."

Δηλαδή πρώτα το 666 και μετά οι προσωπικές ελευθερίες.
και καταλήγει

"Τα στελέχη της Ελληνικής Κυβερνήσεως δήλωσαν, ότι συμφωνούν με τις παρατηρήσεις των Μελών των αρμοδίων Επιτροπών της Εκκλησίας και θα τις λάβουν υπ' όψιν τους."

http://news247.gr/ellada/oi_oroi_ths_ek ... 41013.html
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Δηλαδή ο αύξων αριθμός των καρτών (υποθέτω ότι θα υπάρχει κάποιος) θα πάει από το 665 στο 667, από το 6659 στο 6670, και ούτω καθεξής ;;;
Off Topic
Μαθηματικό πρόβλημα: Έστω ότι τυπώνουμε 10 εκατομμύρια κάρτες αποφεύγοντας τους παραπάνω συνδυασμούς. Ποιο θα είναι το τελευταίο νούμερο που θα χρησιμοποιηθεί; :mrgreen:
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Και μετά κοροϊδέυουν τους Αμερικανούς που αποφεύγουν την αρίθμηση του 13ου ορόφου και πάνε από το 12ο στον 14ο...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Vertaler
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 25 Ιουν 2010 21:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Βέλγιο

Όταν ακούω όλες αυτές τις θεωρίες συνωμοσίας, καταστροφολογίας, κλπ σε σχέση με την κάρτα πολίτη και το θρήσκευμα, ειδικά από άτομα που γνωρίζω προσωπικά, λυπάμαι και πέφτουν στην υπόληψή μου. Επιτέλους στα κρατικά έγγραφα πρέπει να αναγράφονται μόνο τα απαραίτητα. Μήπως ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας είναι η βάση για να τους κόβεται η φόρα από την αρχή; Και τέλος πάντων πιστεύω πως οι πολιτικοί σε θέσεις-κλειδιά, οι οποίοι είτε είναι άθεοι, είτε απλά καταλαβαίνουν δύο πράγματα περί προστασίας προσωπικών δεδομένων, κλπ, ας δείξουν το παράδειγμα προς αυτή την κατεύθυνση.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Θέμα:
εκφράζουν τη διαμαρτυρία τους για την κάρτα του πολίτη και δηλώνουν ότι δεν θα τη παραλάβουν.
Κόμμα:
ΛΑ.Ο.Σ.
Ημερομηνία:
18/02/2011
Ημ. Τελευταίας Τροποποίησης:
17/02/2011
Καταθέτοντες:
Αϊβαλιώτης Ιωάννη Κωνσταντίνος
Υπουργεία:
Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης

"Θα μπορεί ακόμη και ο δυσώνυμος αριθμός 666 να προστεθεί στην κάρτα."
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Οι χριστιανοταλιμπάν, και οι εντός βουλής εκπρόσωποι τους....

______________________
Εδώ έχω μαζέψει κάποια συνήθη αντί-επιχειρήματα για τις ΚτΠ και τον αντίλογο τους για όποιον ενδιαφέρεται.
http://apeleytheros.wordpress.com/2010/12/01/new-id/
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οποιος θελει την καρτα την παιρνει

οποιος δεν την θελει την καρτα δεν την περνει

γιατι να μην γινεται αυτο?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Γιατί ο σκοπός της σε βάθος χρόνου είναι να αναβαθμιστεί τεχνολογικά το δημόσιο.

α)Αν έστω και ένας προσπαθεί να χρησιμοποιήσει την παλιά, πρέπει να υπάρχει παράλληλα και το παλιό σύστημα εξυπηρέτησης (500 έντυπα παραμάσχαλα). Φυσικά σε ένα μεταβατικό στάδιο 5τίας ίσως και παραπάνω θα υπάρχουν και τα 2, αλλά στο τέλος για να έχουμε πραγματική οικονομία πόρων, να περάσουμε σε ένα καινούριο σύστημα.

β)Αν πάει κάποιος με ένα πλαστό αντίγραφο της παλιάς σου ταυτότητας και εσύ έχεις περάσει στην καινούρια, τι γίνεται; Οι πλαστογράφοι θα συνεχίσουν να δρούν ανενόχλητοι αν κρατήσουμε και τις 2.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Δεν είναι πολύ αστείο, πώς οι χριστιανοί αντιδρούν στο "ηλεκτρονικό φακέλλωμα" ενώ πριν λίγα χρόνια κραύγαζαν διεκδικώντας το δικαίωμά τους να φακελλωθούν με την αναγραφή του θρησκεύματός τους στις ταυτότητες? Αναρωτιέμαι πώς τα συνδυάζουν μέσα στο μυαλό τους...
Δεν έχει Α.Μ. καμιά σχέση το ένα με το άλλο. Ως χριστιανός επιθυμώ την αναγραφή του θρησκεύματος μου, είναι δικαίωμα μου και υποχρέωση μου ίσως το να το φανερώνω.
Άλλο το να επιθυμείς να φανερώνεις τις πεποιθήσεις ή την ιδεολογία σου, και άλλο το να υποχρεούσαι να την καταγράφεις σε κρατικό έγγραφο. Το πρώτο μπορείς και οφείλεις να το κάνεις με δημοσιεύματα, με εκδηλώσεις, με τον τρόπο ζωής σου, το δεύτερο είναι φακέλλωμα. Είναι σα να λες "Είμαι κομουνιστής, εβραίος, ομοφυλόφιλος και παναθηναϊκός, είμαι περήφανος γι' αυτό, και απαιτώ να το γράφει η ταυτότητά μου". Τρικυμία εν κρανίω.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Λοιπόν σας έχω ένα ωραίο εύρημα, μια στιγμή να το σκανάρω. Μου το έφερε η μανούλα μου από το μοναστήρι του Οσίου Εφραίμ που πήγε εκδρομή με τα ΚΑΠΗ. Σκέφτηκε η καλή μου ότι θα με ενδιέφερε το θέμα (και πράγματι).

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Κάτι τέτοια είναι που μου θυμίζουν πόσο σημαντικές βλάβες στον εγκέφαλο μπορεί να προκαλέσει η θρησκεία...
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση