Κάρτα του Πολίτη, ΑΜΚΑ και θρησκευτική συνείδηση

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Αριθμός: 13158
Τύπος: Ερώτηση
Σύνοδος/Περίοδος: Α' ΙΕ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ)
Θέμα: ΑΜΚΑ/Κάρτα Πολίτη/Προσβολή Ανθρώπινων Δικαιωμάτων
Κόμμα: ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ
Ημερομηνία: 19/07/2013
Ημ. τροποπ.: 22/07/2013
Ημ. τελευτ. τροποπ.: 30/08/2013

Καταθέτουσα: Κόλλια - Τσαρουχά Ευστρατίου Μαρία
Υπουργοί:
1. Στουρνάρας Ιωάννης (Υπουργός Οικονομικών)
2. Μιχελάκης Ιωάννης (Υπουργός Εσωτερικών)
3. Γεωργιάδης Σπυρίδων/Άδωνις (Υπουργός Υγείας)
4. Μητσοτάκης Κυριάκος (Υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης)
5. Βρούτσης Ιωάννης (Υπουργός Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας)

Περίληψη ερώτησης
Ένα μακροσκελές κείμενο (4 σελίδες) που τα πιάνει όλα (ΑΜΚΑ, κάρτα πολίτη, ηλεκτρονική συνταγογράφηση, ηλεκτρονική κάρτα υγείας, κάρτα αποδείξεων) πασπαλισμένο με (όχι πολλή είναι η αλήθεια) Χριστιανορθοδοξοσύνη. Καταλήγει ζητώντας να αποκατασταθούν οι μισθοί, οι συντάξεις, οι παροχές ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης (υπάρχει ακόμα αυτή;) σε όσους αρνούνται να πάρουν ΑΜΚΑ και να καταργηθεί το άρθρο 153 του Ν. 3655/2008 (καθιστά τον ΑΜΚΑ απαραίτητο για την απασχόληση, ασφάλιση, είσπραξη σύνταξης κ.λπ.)

Περιλήψεις απαντήσεων
1. Υπ. Οικονομικών: Αναρμόδιο.

2. Υπ. Εσωτερικών: Αναρμόδιο.

3. Υπ. Υγείας: Ο ΕΟΠΥΥ λειτουργεί σύμφωνα με τον Ν. 3655/2008 (άρθρο 153) κατά τον οποίο
- ο ΑΜΚΑ καθιερώνεται υποχρεωτικά ως αριθμός ασφαλιστικής ταυτοποίησης όλων των πολιτών της χώρας και
- κανείς δεν μπορεί να απασχοληθεί, να ασφαλιστεί, να εκδώσει/ανανεώσει βιβλιάρια ασθενείας να εισπράξει συντάξεις κ.λπ. εφόσον δεν διαθέτει ΑΜΚΑ.

4. Υπ. Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης: Αναρμόδιο.

5. Υπ. Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας:
- Ο ΑΜΚΑ καθιερώνεται υποχρεωτικά ως αριθμός εργασιακής και ασφαλιστικής ταυτοποίησης.
- Χάρη στον ΑΜΚΑ κατέστη δυνατή η δημιουργία ενός ολοκληρωμένου Ενιαίου Συστήματος Πληρωμών Συντάξεων που παίρνει στοιχεία από 93 διαφορετικά ασφαλιστικά μητρώα.
- e-συνταγογράφηση: προστατεύεται από πιστοποιητικά ασφάλειας SSL.
- e-κάρτα υγείας: δεν υπάρχει σχεδιασμός για χρήση τέτοιου είδους κάρτας από τα ασφαλιστικά ταμεία.
Τέλος, η χρήση του ΑΜΚΑ δεν γίνεται για την παραβίαση των ανθρώπινων δικαιωμάτων αλλά για τον αποτελεσματικό έλεγχο των παροχών από το ασφαλιστικό σύστημα στους πραγματικούς δικαιούχους, δηλ. η εξασφάλιση των δικαιωμάτων με ορθολογικό και δίκαιο τρόπο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasos_didymoteicho την 18 Οκτ 2013 10:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: απαντήθηκε
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

γιατρε και λοιποι ακουστε και αυτο που ακουσα

εβαλα καποιο καναλι αθηναικο και ειχε ανοικτες γραμμες πηρε καποιος κυριος και ειπε οτι τους κοψανε την συνταξη γιατι δεν ειχανε αμκα γιατι δε πατε να βγαλετε λεει? για λογους θρησκευτικους λεει αρνουμαστε και ειμαστε πολλοι που αρνουμαστε
δηλαδη πρωτιμανε να μην πληρωνονται απο το να εχουνε αμκα και την καρτα αυτη
τα συμπερασματα δικα σας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Έτσι είναι, υπάρχουν πολλοί. Είχε έρθει τις προάλλες ένας από Ελλάδα και μου τα έλεγε. Ψωμολυσάνε και παρόλα αυτά δε βγάζουν ΑΜΚΑ. Μάλλον το βλέπουν σαν ευκαιρία να γίνουν μάρτυρες ή κάτι τέτοιο.

Βέβαια το ότι τους «κόψανε» τη σύνταξη δεν είναι απόλυτα σωστό με την έννοια ότι μόλις βγάλουν ΑΜΚΑ θα πληρωθούν όλες τις συντάξεις που δεν είχαν πληρωθεί μέχρι τότε. Άρα ουσιαστικά μιλάμε για αναστολή της πληρωμής της σύνταξης.

Τι να πει κανείς... Στο όνομα της θρησκευτικής πεποίθησης μπορείς να δικαιολογήσεις σχεδόν τα πάντα. Αν κάποιος πει απλά: «δε θέλω να βγάλω ΑΜΚΑ διότι δε θέλω να φακελωθώ», τότε όλοι θα τον αγνοήσουν. Αν πει «δε θέλω να βγάλω ΑΜΚΑ διότι 666 και αντίχριστος και ορθοδοξία και Αποκάλυψη» τότε θα βρεθούν πολλοί που θα του δώσουν δίκιο.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Να κάψουν τις ταυτότητές τους τότε, να πάνε να σβήσουν το ΑΦΜ τους και το ΑΣΜ τους οι άντρες (και το θρήσκευμα :mrgreen: ) και να ζήσουν στο βουνό. Αυτό δε θέλουν άλλωστε ώστε να νιώσουν αρκούντως κυνηγημένοι και ταυτόχρονα απαλλαγμένοι από το χάραγμα του αντίχριστου (φαντάζεστε το Στουρνάρα θηρίο με 7 κεφάλια; :shock: ) ; Η εποχή προσφέρεται για "μάρτυρες" γιατί πλέον πολύς κόσμος έχει λιγότερα να χάσει σε σχέση με το όσα είχε να χάσει παίζοντας τον "αρνητή του ΑΜΚΑ" σε καλύτερες περιόδους.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ενταξει ολα αυτα ν αρνησε να απρεις την αμκα και την καρτα με τα τσιπς γιατι σημαινει το σφραγισμα

ομως γιατι να σε αναγκαζουν για να ζεις να τα εχεις ολα αυτα?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρώτον, οι γραφές τους λένε για χάραγμα στο σώμα. Δεύτερον, κι εγώ θα προτιμούσα να έχουμε έναν αναγνωριστικό αριθμό και όχι δεκαπέντε για να κάνουμε τις δουλειές μας με το κράτος αλλά τι να κάνουμε. Τρίτον, ονομάζεται τεχνολογία.

Δυστυχώς, τελευταία φορά που πήγα στην εφορία, έκλεισα το μάτι και είπα "Ευθύμης", δεν έκανα τη δουλειά μου. Ούτε γκόμενα έβγαλα. Δε συγκινήθηκε καν που την είπα ότι έχω χιλιάδες καταχωρήσεις σε αθεϊστικό χώρο συζήτησης. Οπότε αυτοί οι κακοί αριθμοί χρειάζονται.

http://www.amka.gr/faq.html

10. Πρέπει να έχω μαζί μου την Κάρτα Κοινωνικής Ασφάλισης;
Δεν είναι υποχρεωτικό να την έχετε μαζί σας, αρκεί να γνωρίζετε τον αριθμό σας.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Ευθύμης έγραψε:Να κάψουν τις ταυτότητές τους τότε, να πάνε να σβήσουν το ΑΦΜ τους και το ΑΣΜ τους οι άντρες (και το θρήσκευμα :mrgreen: ) και να ζήσουν στο βουνό.
Ας μην ξεχνάμε επίσης και όλους τους λογαριασμούς τους σε gmail/yahoo κ.λπ., facebook, linkedin και όλα τα κοινωνικά μέσα δικτύωσης. Εκεί κι αν γίνεται ηλεκτρονικό φακέλωμα.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

aristotelis_1 έγραψε:ομως γιατι να σε αναγκαζουν για να ζεις να τα εχεις ολα αυτα?
Ο βασικός λόγος που θέλω εγώ το ΑΜΚΑ, το ηλεκτρονικό συνταγολόγιο και όλα αυτά είναι για να σταματήσουν οι απάτες και οι καταχρήσεις σε βάρος του Δημοσίου.
- Αν κάποιος πεθάνει και είναι καταχωρημένο το ΑΜΚΑ του, θα σταματήσει το Δημόσιο να του στέλνει τη σύνταξή του (και όχι όπως γίνεται τώρα θα συνεχίσουν να την παίρνουν οι στενοί συγγενείς για χρόνια).
- Αν κάποιος παίρνει επίδομα επειδή είναι τυφλός δε θα μπορεί να δουλεύει ως οδηγός λεωφορείου (εφόσον το ΑΜΚΑ συνδέει την εργασία με την περίθαλψη, τα επιδόματα κ.λπ.)

Όταν υπάρχει ένας αριθμός που τα συνδέει όλα, οι έλεγχοι είναι εύκολοι και αποτελεσματικοί.

Όσο για το ότι μας «αναγκάζουν να τα έχουμε όλα αυτά για να ζούμε», υπάρχουν πολλά πράγματα που μας αναγκάζουν να έχουμε. Π.χ. τραπεζικός λογαριασμός, τηλέφωνο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος csar την 25 Ιούλ 2013 13:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Έτσι όπως το πάνε Αρίστο, σε λίγο θα μας αναγκάσουν να έχουμε και όνομα! :D
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι συνεχιζω και ρωταω και το αλλο
δηλαδη αν σου ζητανε καρτα αμκα και οτι αλλο επισημο χαρτι οπου πας και εχει τα στοιχια σου εσυ εχεις καποιο κερδος? οχι
αρα γιατι να εισαι ευχαριστημενος που θα πρεπει να τρεχεις να βγαλεις τοσα χαρτια και να φακελοθεις ακομα ποιο πολυ?
οτι και αν εχεις η ταλεπορια στο δημωσιο θα συνεχιζεται και οι ουρες θα ειναι τεραστιες μην ζειτε σε ψευτικο κοσμο
οσο για τα επιδοματα μαιμου που ανεφερες ευθημη δηλαδη δε μπορουν να ξεχωριζουν ποιος εξαπαταει το δημωσιο?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Αριστοτέλη, φαντάζομαι σε κάποια άλλη εποχή θα έλεγες
«έχεις κάποιο κέρδος να κατέβεις από το δέντρο; όχι. μη νομίζεις ότι θα βρίσκεις φαΐ έτσι, τα ίδια θα είναι.»
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

:)

και σε καποια αλλη εποχη που ολοι θα βγαινανε στο δρομο για εξεγερση εσυ αγαπητε μου απελευθερε θα ελεγες δεν εχει κερδος οποτε καθηστε σπιτι

τωρα να λεει ο καθε ενας τι πιστευει οτι θα εκανε ο αλλος? δεν εχει μαλλον νοιμα

επαναλαμβανω πιστευεται οτι αν φακελοθουμε ξανα και επισημα παντου θα εχουμε καποιο κερδος? θα μειωθουν οι ουρες και οι ταλεποριες?

μαλλον οχι οποτε γιατι τοσο εμμονη?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

βάσει ποιών στοιχείων λες «μάλλον όχι»;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οταν με το καλο ερθεις ποτε απο τα μεροι μου ελα να παμε σε μια δημωσια υπηρεσια μαζι και θα το διαπιστοσεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

ομως γιατι να σε αναγκαζουν για να ζεις να τα εχεις ολα αυτα?
ειναι σαν την ορθογραφία αρίστο. αναγκαίο κακό
Off Topic
δημόσιο, οχι δημώσιο , μου έβγαλες το μάτι, χριστιανέ μου
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

βλεπεις αλλος καλει καποιον σε τραπεζι εγω καλω καποιον σε δημωσιο υπηρεσια :D
λεο το ξερω οτι την ειρωνια την εχεις μεσα σου αλλα καθε μερα βρε? :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Νομίζω ότι ο κόσμος έχει λίγο παρξεγήσει τη λέξη «φακέλωμα».

Το φακέλωμα είναι κακό όταν χρησιμοποιείται για κακό σκοπό. Π.χ. παλιότερα «φακέλωναν» τους ανθρώπους σχετικά με τα πολιτικά τους φρονήματα και μετά αυτοί δεν μπορούσαν π.χ. να βρουν δουλειά.

Τώρα αν με φακελώσουν και έχουν στο φάκελό μου ότι π.χ. έχω ομάδα αίματος Β+ και σε κάποιο τροχαίο ενώ εγώ ψυχορραγώ βρουν τον ΑΜΚΑ μου ή την κάρτα του πολίτη μου και από αυτό ξέρουν αμέσως την ομάδα αίματός μου, τότε ας με φακελώσουν χίλιες φορές.

Σχετικά με τις ουρές να σου πω ότι όχι μόνο μειώνονται οι ουρές χάρη στο ηλεκτρονικό φακέλωμα αλλά μειώνεται και το πλήθος των ουρών στις οποίες χρειάζεται να περιμένεις. Θα σου δώσω δύο παραδείγματα.
1. Είμαι γραμμένος στο taxisnet εδώ και περισσότερα από 10 χρόνια. Η εγγραφή στο taxisnet σημαίνει αυτόματα ηλεκτρονικό φακέλωμα. Όταν κάνεις π.χ. τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ αυτές μπαίνουν κατευθείαν στο σύστημα και μπορούν ανά πάσα στιγμή να σε ελέγξουν (αντί να βάζουν τη δήλωσή σου σε ένα φάκελο που μπορεί να χαθεί στις αποθήκες της Εφορίας). Ξέρεις όμως τι ωραία είναι όταν κάνεις τη δήλωση ΦΠΑ ή τη φορολογική σου δήλωση από την άνεση του σπιτιού σου και δε χρειάζεται να περιμένεις στις ουρές της Εφορίας; Και επιπλέον να βρίσκεις και τις παλιές δηλώσεις όποτε τις χρειάζεσαι στο taxisnet χωρίς να τρέχεις στην Εφορία;

2. Ως μηχανικός είμαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά κάθε τόσο για κάποιες δουλειές χρειαζόμουν ασφαλιστική ενημερότητα από το... ΙΚΑ. Αν υπήρχε τότε ο ΑΜΚΑ δε θα έτρεχα στο ΙΚΑ κάθε τόσο και να περιμένω και εκεί σε ουρές για να πάρω ένα χαρτί που ουσιαστικά έλεγε ότι δεν είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ.

Επίσης σου ξαναλέω ότι «φακέλωμά» γίνεται από παντού (κι ας μην το έχουμε καταλάβει). Όταν στο youtube κάνεις π.χ. μία αναζήτηση «Ράδιο Αρβύλα» και το youtube σου βγάζει μαζί με τα video από το Ράδιο Αρβύλα και μερικά βίντεο με τον Γκάλη και τον Όλε Σκόμποε και κάποια άλλα με τον Richard Dawkins από πού νομίζεις ότι το youtube ξέρει τι σου αρέσει; Έχει φακελώσει τις προηγούμενες αναζητήσεις σου και έχει φτιάξει ένα προφίλ. Προσωπικά φοβάμαι πιο πολύ το youtube από το Ελληνικό Δημόσιο.

Εν κατακλείδι, αν δεν είσαι απατεώνας στις σχέσεις σου με το Δημόσιο, το ηλεκτρονικό φακέλωμα θα σου κάνει κυρίως καλό (είτε άμεσα, επειδή δε θα περιμένεις σε ουρές, είτε έμμεσα επειδή θα πιάνουν που και που κανέναν απατεώνα).
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Αριστοτέλη, αυτό είναι το φακέλωμα που πρέπει να μας ανησυχεί: http://news247.gr/eidiseis/paraksena/h_ ... 56692.html και όχι η ηλεκτρονική συνταγογράφηση.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

χωρίς ΑΦΜ μπορείς να δουλέψεις?

χωρίς ταυτότητα μπορείς να κάνεις συναλλαγές?

αν ο κάθε τρελός αποφασίζει ποιά χαρτιά δέχεται και ποιά είναι "το χάραγμα του αντιχρίστου" δεν θα μπορούμε να κάνουμε τις στοιχειώδεις συναλλαγές.

όσο για το "φακέλωμα" που ανησυχεί τους ίδιους πιστούς που έκαναν συλλαλητήρια ζητώντας να φακελώνονται οι θρησκευτικές τους πεποιθήσεις σε δημόσια έγγραφα, πλάκα μας κάνουν? ή πουλάνε τρέλα?
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Απαντήθηκε (πλην του 2 κι 6 Υπ.) η "Έλληνες πολίτες χωρίς ΑΜΚΑ".
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση