ΞΟΥ ΞΟΥ ΞΟΥ 666 666 666!

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Κι ακόμα δεν είδατε τίποτα...:
"Αστυνομικός αντάρτης για Κάρτα"
http://news247.gr/ellada/apotaxthhke_gi ... 93820.html
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Γαμώ το κέρατό μου! Πίστεψε τις δεισιδαιμονίες των φονταμενταλιστών παπάδων και έχασε ο άνθρωπος τη δουλειά του, επειδή εμπιστεύθηκε λάθος ανθρώπους!! Πού θα πάει αυτό, ρε παιδιά;! Ο Αριχεπίσκοπος τι στο διάολο κάνει; Δεν έχει ευθύνη να βγει και να κάνει μια επίσημη ανακοίνωση;!
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Πίστεψε τις δεισιδαιμονίες των φονταμενταλιστών παπάδων και έχασε ο άνθρωπος τη δουλειά του, επειδή εμπιστεύθηκε λάθος ανθρώπους!
μπα δεν νομιζω..... Εχω την εντυπωση οτι και ο ιδιος ειναι φονταμελιστης. η επισημη εκκλησια δεν λεει τιποτα για τις νεες ταυτοτητες των αστυνομικων. ενω παραλληλα εχει συγκροτηση επιτροπη για να δωσει πορισμα για τις κάρτες του πολίτη.
Επισης εχω την εντυπωση πως ειναι μες την τρελη χαρα που γινεται μαρτυρας ια τον ιησου χριστο
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Πολύ ευγενικός είσαι. Χωρίς όλους τους γραφικούς ινστρούχτορες που τρομοκρατούν τον κόσμο για τη νέα ταυτότητα, θα ασχολούνταν κανένας με το ζήτημα;
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

σίγουρα όχι (Δεν θα ασχολιόταν) αλλα και αυτοι που ασχολούνται με αυτο το τροπο γινονται γραφικοί. ειναι για λύπηση*.- τιποτα αλλο, οποιαδηποτε πραξη απο μερους τριτου απλος δυσκολεύει την κατασταση και των δυο. Απο εκει και περα ΝΑ ΛΟΙΠΟΥΝ ΟΙ ΕΥΓΕΝΙΕΣ ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤΤ ΑΠΟ ΔΩ ΒΡΩ-ΜΟ-ΣΚΥΛΑ ΤΡΟΜΑΖΕΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ

:D :D :D :D :D :D :D :D :D






*παντα τους λυπομουν, και πριν χασουν την δουλεια τους, υπαρχουν πολλοι για να λυπηθω. Αυτοι δεν εχουν μυαλο, οι αλλοι δεν εχουν φαγητο.
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Σίγουρα φταίει η εκκλησία για την κατάσταση στην ελλάδα όμως και ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του... Άμα ο άλλος φανατίζεται και δεν μπορεί να σκεφτεί καθαρά φταίει κι αυτός για ό,τι του συμβαίνει, δεν φταίει μόνο η εκκλησία.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Εγώ περιμένω τον Geronimo να μιλήσει για το ζήτημα και να καθησυχάσει τον κόσμο. Οι παλαβοί καλάν λεν χαζαμάρες. Οι "επίσημη εκκλησία" τι διάολο κάνει; Εκτός κι αμα βγει και πει τα ίδια, οπότε ώρα να αρχίσει το πανηγύρι.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καλα εκανε ο αστυνομος μαγκια του και ακομα ποιο καλα που δεν ειναι ποια αστυνομος επτελους πρεπει ο καθε ενας να εχει της θεσεις του οχι εποιδη ειναι σε σωματα ασφαλειας να κανει οτι τους πουνε πχ ριξτε χημικα πρεπει να τα ριξουμε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

αλλη μια φορα εχω την εντυπωση οτι και ο ιερωνυμο για τους φανατικους ειναι μασονος. Για αυτους ακομα και να πει: παιδες οκ δεν ειναι το χαραγμα του θηριου αυτο παρτε τις ταυτοτητες, απλος δεν θα τον πιστεψουνε.

Γενικα και εγω συμφωνω με την αναληψη των ευθυνων των πραξεων εκτος πλεον αν εχουν παραπλανηθει τοσο πολυ. Σε αυτες τις περιπτωσεις ομως οι ανθρωποι αρεσκονται σε ιστοριες με αρκουδες. δηλαδη θελουν να παραπλανηθουν με ζηλο. δεχομαι οτι οι πιστοι-κοροιδα παραπλανουνται απο τις θρησκειες, μαγους, αιρεσεις, πολιτικους αλλα συγχρονος ειναι κερδισμενοι γιατι τους κερνανε ελπιδες(και οπως ειπε ο πετροπουλος καλυτερα ψευτικη ελπιδα παρα καθολου) αντιθετα εγω θα πρεπει να ζησω με την γνωση του θανατου, της καταστασης μου που δεν μπορω να βρω γυναικα
Spoiler: Εμφάνιση
αυτο παει στους μαγους
, της κοινονικοπολιτικης καταστασης

Εχω εναν γνωστο παντρεμενος με παιδι ο οποιος σηκωνεται το βραδυ απο τον υπνο του και κανει 2 ωρες προσευχη και αυτο για να μην εχει δυναμεις αρα και σεξουαλικες ορεξεις την υπολοιπη μερα (δεν νομιζω οτι πρεπει να εξηγησω γιατι για αυτον ειναι κακο να εχεις σεξουαλικες ορεξεις). Αυτου του ειπανε οτι το σεξ ειναι κακο και αμαρτια και θα πρεπει να κανει μονο για αναπαραγωγη κανενας δεν του ειπε να μην κοιματε ή να κοιματε ασχημα-αστατα. μονος του το αποφασισε οτι αυτο ειναι το σωστο. Μονος του αποφασισε να μην κανει σεξ με την γυναικα του και τις μη γονιμες μερες Αλλα ακομα και αν καποιος τον προετρεψε προς αυτη την συμπεριφορα και αυτος την δεχτηκε αλλα και την υπερασπιζεται θα πρεπει εγω να το παιξω σωτηρας και να τον σωσω. Οπως ειπε και ο γιατρος καποτε, θα πρεπει η γρια να θελει να περασει απεναντη. Εγω του ειπα οτι αυτα ειναι βλακειες (οχι συμφωνα με την αθεϊα μου
Spoiler: Εμφάνιση
δεν ειμαι αθεος
αλλα συμφωνα με το τι λεει η θρησκεια του) και βρηκα τον μπελλα μου : εγω ειμαι το θυμα που δεν εφαρμοζω τις νηστιες, προσευχες, θελω το κακο του, αυτος την βρισκει ετσι και νιωθει καλυτερα κτλ.

εν κατακλείδι τους λυπαμε γιατι ειναι φτωχοι στο πνευμα αλλα ολοι οι χαζοι δεν αυτοτιμωρουνται χωρις αιτια
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

? ο γνωστος σου σηκονεται και προσευχεται 2 ωρες για να κουραστει και να μην κανει σεξ?

? δε μπορω να κανω σχολιο τωρα αστο,,,, βρε τι γινεται στην ελλαδα,,,,


στο θεμα μας, δεν εχει σημασια τα 6αρια και τα 7αρια οκ αυτα ειναι βλακειες
αυτο που μας πειραζει εμενα προσοπικα ειναι γιατι να γινονται ολα ηλεκτρονικα? μηπως ο στοχος ειναι να κοψουν καποια επαγγελματα τα οποια θα αντικατασταθουν απο της μηχανες?

και αν ειναι ετσι τοτε δε θα χασει την δουλεια του μονο ενας που στεναχωριεσται αλλα θα χασουν της δουλειες τους πολλοι οχι μονο στο συγκεκριμενο θεμα με την συγκεκριμενη καρτα αλλα γενικα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Doppelganger
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010 14:29
Όνομα Ιστότοπου: Doppel's Den
Επικοινωνία:

Δεν νομίζω να αντικαταστήσει καμιά δουλειά η κάρτα του πολίτη. Ηλεκτρονικά δεν σημαίνει αυτομάτως πως δεν πρέπει να υπάρχει άνθρωπος να επιβλέψει, να ψάξει, ρυθμίσει, ελέγξει. Απλά είναι εύχρηστο σύστημα.
Τώρα φυσικά και θα ενδιέφερε την κάθε εταιρία να έχει όσο το δυνατόν λιγότερους υπαλλήλους με την ίδια απόδοση, αλλά απέχουμε ακόμη από αυτή την πραγματικότητα πιστεύω. Καθαρά συνομοσιολογικά κάποιοι θέλουν τους ανθρώπους εξαθλιωμένους και απένταρους (πχ μασόνοι/αντίχριστος για να τους βάλουν στο χέρι και να τους έχουν οπαδούς τάζοντας τους λαγούς και πετραχήλια). Καθαρά ρεαλιστικά κάποιοι απλά θέλουν περισσότερο κέρδος, βλέποντας τους υπαλλήλους ως αριθμούς.
Περισσότερο υπολογιστές και συστήματα με τεχνητή νοημοσύνη θα αντικαταστήσουν τον άνθρωπο (όπως έχει γίνει στα εργοστάσια με τους αυτοματισμούς πχ), παρά η ηλεκτρονική αποθήκευση πληροφοριών. Αυτή ενέχει άλλους κινδύνους, όπως προσβολή μερικών τμημάτων της ιδιωτικής μας ζωής. Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, δεν είναι απαραίτητο να εξοστρακίσουμε την συγκεκριμένη τεχνολογία, όσο να απαιτήσουμε κανονισμούς ελέγχου της πρόσβασης των δεδομένων αυτών από το κράτος κι εταιρίες.

Αν συνεχιστούν περιστατικά, όπως αυτό του αστυνομικού (που πολύ φοβάμαι πως θα συνεχιστούν, μιας και το μικρόβιο του 666 μπορεί να προσβάλει κάθε σχετικώς θρησκευόμενο ορθόδοξο άτομο που ακολουθεί τη "λογική" της θρησκείας) θα πρέπει άτομα σαν κι εμάς να βγουν και να δείξουν και την άλλη πλευρά. Δλδ, οκ, να μου τα πρήζουν οι θρήσκοι, αλλά, όχι και να χάνουν τις δουλειές τους ή να ζουν μέσα στο άγχος και την εξαθλίωση από ένα άθλιο μιμίδιο βαρεμένων γερόντων.
"The God of the Old Testament is arguably the most unpleasant character in all fiction: jealous and proud of it; a petty, unjust, unforgiving control-freak; a vindictive, bloodthirsty ethnic cleanser; a misogynistic, homophobic, racist, infanticidal, genocidal, filicidal, pestilential, megalomaniacal, sadomasochistic, capriciously malevolent bully."
— Richard Dawkins
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Doppelganger, συμφωνώ με όσα γράφεις, αλλά στο τέλος δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις;
Τι μπορούμε να κάνουμε για αυτόν που έχασε τη δουλειά του;
Είναι ενήλικος, ήξερε τις επιπτώσεις, και επέλεξε να τις αγνοήσει.
Θα αναγνωρίσουμε στον κάθε θρησκευόμενο το δικαίωμα ειδικής μεταχείρισης από την πολιτεία λόγω της θρησκείας του;
(όχι φυσικά πως το παραπάνω δεν γίνεται υπέρ όσων ανήκουν στην κυρίαρχη θρησκεία, αλλά λέμε τώρα...)
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Doppelganger
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010 14:29
Όνομα Ιστότοπου: Doppel's Den
Επικοινωνία:

Όχι, όχι, καμία ειδική μεταχείριση! Απλώς, να στείλουμε επιστολές σε εφημερίδες, να πιάσουμε τα forum, να κάνουμε εκδηλώσεις για να τονίσουμε πόσο χαζή δισειδαιμονία είναι η συγκεκριμένη. Αφύπνιση, δηλαδή, του κόσμου. Όχι, κατ'ανάγκην καλώντας τους σε αθεϊστικές αντιλήψεις, σιγά - σιγά οι αλλαγές, lol :lol:

Γιατί, ναι μεν ο καθένας φέρει ευθύνη για τις πράξεις του και χαζομάρα του αστυνομικού που πιστεύει λόγια φονταμενταλιστών, αλλά, όταν συναναστρέφεσαι και μιλάς συνέχεια με ανάλογα άτομα κατ'ανάγκην είσαι εκτεθειμένος μόνο στη συγκεκριμένη πλευρά των πραγμάτων. Τι μερίδιο είχες επομένως στην επιλογή, όταν σου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και πιστεύεις ακράδαντα πως αυτό που σου λένε είναι απόλυτο, η μόνη αλήθεια και δεν σκέφτεσαι καν (επειδή είναι αμαρτία κιόλας) να αμφισβητήσεις και να δεις την άλλη πλευρά του νομίσματος;
Δεν ξέρω, όσο κι αν μου τη σπάνε οι συγκεκριμένοι (σχεδόν φανατισμένοι, με παρωπίδες) θρησκευόμενοι, άλλα τόσο τους λυπάμαι. Δεν χαραμίζουν μόνο τη δική τους ζωή, αλλά, να, ο αστυνομικός, χαραμίζει και τη ζωή των παιδιών του. Μόνο και μόνο για να περάσουν τα χρόνια και να δει πως κανένας αντίχριστος δεν ήρθε και πως σάπισε στη ζωή του για να χαθεί, όχι στις αυλές του παραδείσου, αλλά στη λήθη.
"The God of the Old Testament is arguably the most unpleasant character in all fiction: jealous and proud of it; a petty, unjust, unforgiving control-freak; a vindictive, bloodthirsty ethnic cleanser; a misogynistic, homophobic, racist, infanticidal, genocidal, filicidal, pestilential, megalomaniacal, sadomasochistic, capriciously malevolent bully."
— Richard Dawkins
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

το θέμα δέν είναι απλως μία τυπική αλλαγή στην ταυτότητα που έχουμε σήμερα.
η κάρτα του πολίτη είναι ένα βήμα ωστε να ενώσουμε τα πάντα σε μία κάρτα ακόμα και πιστωτικές κάρτες.

πρόσφατα ακούστηκε και για άλλη κάρτα, την κάρτα του φορολογούμενου
http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/32576

στο τέλος θα έρθει και η κατάργηση του χρήματος και όλα θα γίνονται ηλεκτρονικά.
ο καθένας θα έχει μία κάρτα για όλα, και δέν θα μπορεί να αγοράσει τίποτα χωρίς αυτήν για χάρη της πάταξης της φορολογίας.

εμένα αυτό το είδος ηλεκρτονικής σκλαβιάς που επιβάλουν δέν μου αρέσει καθόλου. ούτε θέλω να γίνω απλά μια άβουλη μονάδα σκλαβος του κράτους.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε: η κάρτα του πολίτη είναι ένα βήμα ωστε να ενώσουμε τα πάντα σε μία κάρτα ακόμα και πιστωτικές κάρτες.

στο τέλος θα έρθει και η κατάργηση του χρήματος και όλα θα γίνονται ηλεκτρονικά.
ο καθένας θα έχει μία κάρτα για όλα, και δέν θα μπορεί να αγοράσει τίποτα χωρίς αυτήν για χάρη της πάταξης της φορολογίας.

είδος ηλεκρτονικής σκλαβιάς που επιβάλουν
Όοοολα αυτά τα απεργάζονται αι δημόσιαι υπηρεσίαι της Ελλάδος;! Κι εγώ τους είχα για κοπρόσκυλα του κερατά, που δεν άλλο από τη λούφα δεν ξέρουν ....
Γκρινιάρης

Αγησίας έγραψε:[...]Κι εγώ τους είχα για κοπρόσκυλα του κερατά, που δεν άλλο από τη λούφα δεν ξέρουν ....
ξέρουμε και παραλλαγή! : brrr :
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

η κάρτα του πολίτη είναι ένα βήμα ωστε να ενώσουμε τα πάντα σε μία κάρτα ακόμα και πιστωτικές κάρτες.
Αυτό με τις πιστωτικές πού ακούστηκε; Το είπε κάποιος επίσημος; Διότι δε μου φαίνεται και πολύ εφικτό από πλευράς τραπεζών. Κατά τ'άλλα, γι'αυτούς που έχουν 500 κάρτες, πρακτικό ακούγεται. Εννοείται πως το σημαντικό είναι πώς θα είναι κωδικοποιημένες οι πληροφορίες και ποιος θα έχει πρόσβαση. Εκεί είναι όλο το πρόβλημα.
στο τέλος θα έρθει και η κατάργηση του χρήματος και όλα θα γίνονται ηλεκτρονικά.
Ενώ τώρα που ψωνίζουμε με χρωματιστά χαρτιά, είμαστε cool. Ας μην κοροϊδευόμαστε. Χρήμα με ουσιαστική αξία έχει πάψει να υπάρχει μετά τον Β' Παγκόσμιο και την αποσύνδεση χαρτονομισμάτων και χρυσού.
εμένα αυτό το είδος ηλεκρτονικής σκλαβιάς που επιβάλουν δέν μου αρέσει καθόλου. ούτε θέλω να γίνω απλά μια άβουλη μονάδα σκλαβος του κράτους.
Το δεύτερο δεν προκύπτει από το πρώτο. Από τη στιγμή που δουλεύουμε κάπου, ήδη βρισκόμαστε υπό ένα είδος δουλείας, ειδικά τώρα που ο κάθε εργοδότης μπορεί να σε εκβιάσει αβέρτα με την απειλή της απόλυσης εν μέσω κρίσης. Κοινώς, χέσε μέσα.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

το χρήμα μπορεί να μήν έχει αντικειμενική αξία, αλλά μπορείς να κάνεις μια συναλλαγή χωρίς να παρεμβαίνουν τρίτοι.
άν γίνουν όλα ηλεκτρονικά και το χρήμα καταργηθεί, τότε όλες οι συναλλαγές θα γίνονται μέσω τραπεζών, και θα παρακολουθούνται όλες με το πρόσχημα της τέλειας φορολογίας.

το θέμα δέν είναι αποκλειστικά θρησκευτικό, οι κάρτα του πολίτη είναι βήμα προς τον ελένχο των πολιτών-μαζών.

ο καθένας έχει δικαίωμα να πεί όχι στην αντιμετώπιση του ανθρώπου ώς ένα ψηφιακό νούμερο που φορολογείται.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Η κάρτα του πολίτη δεν κάνει κάτι που δεν μπορούσε να γίνει πριν.
Η κάρτα αποδείξεων είναι πιό αθώα από τις αποδείξεις. Και αυτό γιατί διαβιβάζει ΑΦΜ μαγαζιού και ποσό, ενω η απόδειξη αναφέρει και το τι αγόρασα.
Και στην τελική, αν μου τεθει το δίλημμα:
Να ξέρει το κράτος ότι αγόρασα πατατάκια και να μαζέψει καλύτερα τους φόρους του,
ή να μην ξέρει το κράτος ότι αγόρασα πατατάκια και οι πάντες να φοροδιαφεύγουν
,
μπορείς να φανταστείς τι θα προτιμήσω?
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

στο τέλος θα έρθει και η κατάργηση του χρήματος και όλα θα γίνονται ηλεκτρονικά

[ΑΠ, οριστε μια μελοντικια ιστορια :) ]

πολιτης, καλησπερα οριστε η καρτα μου θα ηθελα ενα πακετο πατατακια και μια σοκολατα παρακαλω

περιπτερας οριστε κοστιζουν 2,20 λεπτα η καρτα σας εχει 2ευρω αρα θα χρωστατε και 20 λεπτα με την επομενη αγωρα

πληρωνεσαι πας να κανεις νεα ψωνια και δειχνοντας την καρτα σου λεει οτι χρωστας και 20 λεπτα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση