ΞΟΥ ΞΟΥ ΞΟΥ 666 666 666!

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Εντάξει όλοι μπορεί να έχουμε ενστάσεις σχετικά με την κάρτα του πολίτη και την προστασία προσωπικών δεδομένων, αλλά αυτό πάει πολύ!

Ενάντια στην ηλεκτρονική κάρτα του πολίτη και το ΑΜΚΑ (ανεπίσημα όπως φαίνεται το δεύτερο):
http://news247.gr/ellada/proxwra_se_nom ... 78252.html

Και δε φαντάζομαι να κόπτονται για την προστασία των προσωπικών δεδομένων οι υπέρμαχοι των ταυτοτήτων με αναγραφή θρησκεύματος...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Αϊντάχο τι πάθαμε... :lol:
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Ουυυ, ξου ξου και δεν το ήξερα και έβγαλα ΑΜΚΑ. Βρε μπας και βαριούνται να πάνε να βγάλουν γι'αυτό ξεσηκώνονται;
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

και εγω ειμαι αντιθετος με καθε ηλεκτρονικο φακελομα

αλλα ασ πουμε και αλλα για αυτο


φακελομα οπαδων στο γηπεδο απ το 2006
φακελομα τωρα με το αμκα πως τα λενε
μετα ακουγεται οτι θα βαλουν φακελομα και στους μισθους δηλαδη θα σε πληρωνουν μεσο μικροτσιπς καρτας


περιμενα ειδικα οι οπαδοι του κκε και του συνασπισμου να αντιδρασουν περισσοτερο απ οτι οι ανθρωποι της εκκλησιας

δηλαδη δε μπορουμε να εχουμε εμπιστοσινη στους συμπολιτες μας? πρεπει να μας φακελοσουν ολους?
θα μου πεις τωρα φωβομαστε κατι και διαφωνουμε για το φακελομα? οχι αλλα οταν λεμε οτι εχουμε δημοκρατια χρειαζονται ολα αυτα?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Πάρτε το χαμπάρι. Οι παπαριές περί φακελώματος κλπ. είναι ηλιθιότητες των θρησκόπληκτων. Οι οποίες βάζουν το λιθαράκι τους σε αυτό που λέγεται "Μη μηχανογράφηση" στο ελληνικό κράτος.
Το θέλουν αυτοί που "στην αναμπουμπούλα χαίρονται".
Ετσι έχουμε φτάσει να παίρνει ο άλλος σύνταξη τυφλού και να οδηγεί μερσεντέ.
Ετσι έχουμε φτάσει να συνταγογραφούνται αντισυλληπτικά σε γριές και φάρμακα για τον προστάτη σε νιές.
Ετσι έχουμε φτάσει να παίρνει κάποιος ΕΚΑΣ και να έχει οκτάμετρο.
Ετσι έχουμε φτάσει να μην ξέρει κανείς σε ποιόν ανήκει το κάθε οικόπεδο αυτής της χώρας.
Ετσι έχουμε φτάσει να παίρνουν συντάξεις οι πεθαμένοι.
Ετσι έχουμε φτάσει οι διπλοθεσίτες να παίρνουν 2 μισθούς με μία υπεύθυνη δήλωση περί του αντιθέτου.
Ετσι έχουμε φτάσει ...
...
Είναι κοντόφθαλμο να απαιτείς "υπερβολική ελευθερία", όταν αυτή θα σε βλάψει έμμεσα περισσότερο απ' όσο θα σε ωφελήσει άμεσα.

Φαντάσου εσύ ο λαγός να είσαι στο δάσος παρέα με ενα λύκο και ένα μπάτσο, και να απαιτείς να φύγει ο μπάτσος για να νιώσεις... πιό ελεύθερος...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse "υπερβολική ελευθερία",
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Είμαι σαφώς υπέρ της προστασίας των ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων και κατά της άσκοπης καταγραφής και αναγραφής τους.

Αλλά είμαι επίσης σαφώς υπέρ της καλής οργάνωσης για την εξυπηρέτηση του πολίτη. Και κάποτε πρέπει να μάθουμε να ξεχωρίζουμε την οργάνωση από το φακέλωμα, και να μην κλίνουμε υπερβολικά ούτε προς τη μία ούτε προς την άλλη πλευρά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Κόμη,
δεν έχουμε ελπίδα..
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Γκρινιάρης

Υπερβολική Ελευθερία; Υπάρχει τέτοιο πράγμα; :teasing-whipblue:
Είναι κάτι σαν την υπερβολική υγεία; :whistle:
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ναι, υπάρχει.
Π.χ. ο κάθε xyz επιβήτορας της κοινωνίας που γαμάει και δέρνει και δεν πληρώνει, απολαμβάνει μία "υπερβολική ελευθερία", που με άλλα λόγια έχει περάσει προ πολλού τα όρια της "ασυδοσίας".
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Πριν περίπου μία εβδομάδα σύμβουλος του ΓΑΠ είχε συνάντηση με εκπροσώπους από όλες τις τράπεζες για το θέμα της κάρτας του πολίτη. Ο στόχος είναι οι κάρτες να είναι έτοιμες από 1/1/11. Οι τράπεζες απήντησαν ότι η υποδομή είναι έτοιμη και μπορούν μέσω της χρεωστικής κάρτας που διαθέτουν όλες οι τράπεζες να ξεκινήσουν από αύριο. Η απάντηση του συμβούλου ήταν, όχι, σας δώσαμε τόσα λεφτά δώστε και εσείς κάτι θέλουμε άλλη κάρτα.
Γιατί πιστεύω εγώ ότι αυτός ο κύριος θα πάρει μίζα από την καινούργια κάρτα? Δεν είναι γραφειοκρατικό να έχεις δέκα κάρτες?

Η πηγή είναι 100% έγκυρη ως προς το κομμάτι της συνάντησης, το υπόλοιπο είναι καθαρά δικιά μου εικασία.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε: Οι τράπεζες απήντησαν ότι η υποδομή είναι έτοιμη και μπορούν μέσω της χρεωστικής κάρτας που διαθέτουν όλες οι τράπεζες να ξεκινήσουν από αύριο. Η απάντηση του συμβούλου ήταν, όχι, σας δώσαμε τόσα λεφτά δώστε και εσείς κάτι θέλουμε άλλη κάρτα.
Γιατί πιστεύω εγώ ότι αυτός ο κύριος θα πάρει μίζα από την καινούργια κάρτα? Δεν είναι γραφειοκρατικό να έχεις δέκα κάρτες?
.
πολυ καλα το εθεσες το θεμα με τις καρτες που ειναι η μιζα????? Γιατι τετοιες καρτες δεν προκυται να δουμε αφου οι φανατικοι χριστιανοι θα τις καταργησουν πριν βγουν.

παντως απο το παραπανω διαλογο δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τι συζητηθηκε αλλα ετσι οπως το γραφεις το κρατος εδωσε λεφτα στις "στις τραπεζες" για να σχεδιασουν ενα συστημα και αυτες ειπαν οτι το συστημα υπαρχει (το συστημα των χρεωστικων καρτων μπορει να φιλοξενεισει αυτου του ειδους τις καρτες) και εδω σας θελω. Οι τραπεζες θα εχουν προσβαση σε καθε συνναλαγη που γινεται? (μεχρι τωρα ειχαν προσβαση στις συνναλαγες των πιστωτικων καρτων). Η δικη μου παρατηρηση ερωτηση ειναι ποιος θα χειριζεται αυτο το συστημα (η πληροφορια ειναι η εξουσια)

οφφ τοπικ
Οσον αφορα την εξυπναδα, διοτι για εξυπναδα προκειται:
Ομοίως για τους αγρότες, τους φορτηγατζήδες, τους οδηγούς βυτιοφόρων και - αποκορύφωμα - τις κινητοποιήσεις των οπαδών του Ηρακλή!
απανταω με εξυπναδες
1) Δεν υπαρχουν οπαδοι στον Ηρακλη
2) οι ανθρωποι του Ηρακλη δεν μπορουν να μοιαζουν, να σκεφτονται, και να κανουν πραγματα που ομοιαζουν με κοινους ανθρωπους και πραγματα.
3)και τελος αφου δεν ξερεις τι σκοπο ειχε η "αποκορυφωφομενη κινητοποιηση των ανθρωπων του Ηρακλη τι μιλας? Νομιζεις εσυ με το φτωχο μυαλο σου(και επιπλεον πονηρο γιατι ξερω οτι εισαι πρακτορς του 666 και θελεις να μας παραπλανησεις) οτι το κανανε για να μην πεσει ο Ηρακλης στην Β εθνικη ή για να χτισουν γηπεδο στον Ηρακλη ή για να φυγει ο προεδρος του Ηρακλη οπως οι αλλοι πραγματικοι οπαδοι των αλλων κοινων ομαδων.
αααααα έπεα πτερόεντα( και σκεψεις σου) για να σωσουν την Αντικουα το εκαναν. αλλα που να ξερεις εσυ ποια ειναι η Αντικουα και πως θα την σωσουν κοινε θνητε....

παρεπιπτοντος ουτε απεργησαν ουτε κλεισαν κανενα δρομο


( γιατι ο βλακας και ο χαζος δεν ειναι το ιδιο πραγμα)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mpamiatzis την 14 Οκτ 2010 15:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Six-six-six!The number of the beast!
Hell & fire,was spawned to be released!
:big-band:
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Μπαμιατζή το δώσαμε τόσα λεφτά πήγαινε στο ότι η κυβέρνηση έδωσε 20δις άτοκα στις τράπεζες, οπότε περιμένουν οι τράπεζες να δώσουν και αυτές κάτι σαν αντάλλαγμα .
Το πρώτο πράγμα που μου είπε ο φίλος μου που ήταν στην συνάντηση ήταν ότι όσα ξοδέψουμε για να βγει η κάρτα θα τα μετακυλήσουμε εννοείτε στους καταναλωτές, ένα το κρατούμενο.
2ον ο συγκεκριμένος σύμβουλος έχει εταιρεία με ηλεκτρονικές κάρτες τυχαίο δεν νομίζω.

Εγώ πάω στοίχημα ότι θα είναι άλλο ένα έργο που δεν θα λειτουργήσει ποτέ αλλά η μίζα μίζα.

Πριν τρία χρόνια συμμετείχα σε ένα project που είχε σαν στόχο να μπορούν νοσοκομεία ασφαλιστικοί οργανισμοί και ιδιωτικά ιατρεία να καταθέτουν νοσήλια να εκκαθαρίζονται ηλεκτρονικά και να εξοφλούνται μέσω δίας. Ξοδεύτηκαν άπειρες ώρες χρήμα έγινε η εφαρμογή, μου έφεραν δωρεάν computer που το έχω ακόμα και ποτέ δεν δούλεψε ούτε πιλοτικά. Έμαθα ότι τώρα σχεδιάζουν καινούργιο project γιατί λέει αυτό δεν πληρεί τις προϋποθέσεις.
Λεφτά υπήρχαν τελικά και τα έφαγαν μέχρι τελευταίας δεκάρας.
Συμφωνώ απόλυτα με το κόμη ότι αυτή η κατάσταση της ασυδοσίας βολεύει για να κονομάνε και πιστεύω ότι δύσκολα θα αλλάξει.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

'Ντάξει ρε mpamiatzi που θίχτηκες κιόλας! Εγώ ξέρω πόσες φορές έφαγα μποτιλιάρισμα με αυτοκίνητο και λεωφορείο...Πάλι καλά που υπήρχε και το ποδήλατο! Άσε τα φέιγ-βολάν...

Υ.Γ.: Έλα τώρα πες αλήθεια, είσαι γριά;
(σχόλιο υποψήφιο για εκτροχιασμό συζήτησης στα οπαδικά - όχι ότι ήταν στο σωστό δρόμο)
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Το κομμάτι περί καταλήψεων στα σχολεία αποκόπηκε εδώ
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Και συνεχίζει ο Σεραφείμ

http://news247.gr/ellada/h_karta_polith ... 82667.html

έχουμε να δούμε πολλά επεισόδια ακόμα.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

xarxar έγραψε:'Ντάξει ρε mpamiatzi που θίχτηκες κιόλας! Εγώ ξέρω πόσες φορές έφαγα μποτιλιάρισμα με αυτοκίνητο και λεωφορείο...Πάλι καλά που υπήρχε και το ποδήλατο! Άσε τα φέιγ-βολάν...

Υ.Γ.: Έλα τώρα πες αλήθεια, είσαι γριά;
(σχόλιο υποψήφιο για εκτροχιασμό συζήτησης στα οπαδικά - όχι ότι ήταν στο σωστό δρόμο)
Αυτο ακριβως, θελαμε να κανουμε την θεσσαλονικη ποιο ανθρωπινη, να μειωθουν τα αυτοκινητα συνεπως τα καυσαερια και το φαινομενο του θερμοκηπιου. Οι ανθρωποι να αρχισουν να περπαταν, να τρεχουν να χρησιμοποιηθουν ποδηλατα να γυρισουν στην φυση (και στο χασισι). Επιτελους να σωσουμε τον κοσμο βρε αδερφε.
Αλλα εσεις τιποτα εκει κολημενοι με τις ευκολιες και τις ανεσεις που δινει η αδικη καπιταλιστικη κοινωνια που θελει τους ανθρωπους νευρικους και απομακρυσμενους και αποκομενους απο την φυση και τους συναθρωπους. που τους θελει υποχειρια για να ειναι αβουλη οταν το θηριο περπατησει στην γη και οι ανθρωποι ειναι χαραγμενοι με το σημαδι 666

Δυστιχως δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα ο σατανας σας εχει κυριευσει


καλα ρε αλητι δεν ντρεπεσε σε γρια να την ρωτας αν ειναι γρια

ΗΡΑ ΜΑΣΤΟΥΡΑ,ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΝΔΟΥΡΑ
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Doppelganger
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010 14:29
Όνομα Ιστότοπου: Doppel's Den
Επικοινωνία:

Προσωπικά δεν είμαι κατά του "ηλεκτρονικού φακελώματος". Δλδ, όλες μας οι πληροφορίες είναι καταγεγραμμένες κάπου έτσι κι αλλιώς, ε, τώρα θα είναι κάπου όλες μαζί και μάλιστα ηλεκτρονικά. Θέλει το κράτος, αστυνομία, κάποια υπηρεσία, εταιρία να βρει πληροφορίες για σένα; Δεν θα κάνει μία ώρα, θα κάνει 5 λεπτά.

Το να αποφύγουμε τη γραφειοκρατία και τις λαμογιές μέσω της συγκεκριμένης τακτικής δεν μου φαίνεται καθόλου μεμπτό, τώρα το τι θα κάνει το κράτος τις συγκεκριμένες πληροφορίες και που θα τις χορηγεί είναι άλλο θέμα. Για μένα το ζήτημα δεν είναι η ύπαρξη του όλου συστήματος, αλλά η θέσπιση κανονισμών και επιτροπών που θα προστατεύουν τα προσωπικά μας αυτά δεδομένα. Για άλλη μια φορά δεν είναι το μέσον που πρέπει να φοβόμαστε, αλλά ο ανθρώπινος παράγοντας. Όσο έλεγχος απαιτείται για να ορθοποδήσει το κράτος, άλλο τόσος επιβάλλεται και στους διαχειριστές των στοιχείων.

Τώρα όσον αφορά το 666, γνωστό παραμύθι, γνωστή δεισιδαιμονία. Την είχα πατήσει κι εγώ για ένα διάστημα στο συγκεκριμένο ζήτημα (καθόλου καλή εμπειρία). Το λυπηρό είναι που υπάρχουν άνθρωποι (απλά ρίξτε μια ματιά στα σχόλια των links που παρέθεσε ο/η xarxar και σε κάποια χριστιανικά forum) που τα πιστεύουν και μιλάνε με ύφος λες και είναι γνώστες της Θεωρίας των Πάντων κι εμείς έρμαια και ζώα.

Όπως είπα, προσωπικά δεν με πειράζει (ακόμη) το όλο σύστημα. Αν θέλει η εκκλησία να δράσει, επειδή αισθάνεται πως απειλείται η ιδιωτική ζωή των μελών της, ας δράσει. Αλλά με αυτό το επιχείρημα κι όχι επειδή αναφέρεται ένας τριψήφιος αριθμός σε ένα βιβλίο ενός τύπου που είδε οράματα ανάλογα εκείνων που κάνουν χρήση LSD και τα επιβεβαιώνουν και εμπλουτίζουν "σοφοί" (= αγράμματοι, πιθανώς τρελοί) αγιορείτες γέροντες, που έχουν γίνει διάσημοι από το όλο θέμα και στις υπόλοιπες απόψεις τους ακολουθούν γραμμές, όπως "ο θεός μου φανερώθηκε και μου είπε πως ο Δαρβίνος έσφαλε" και "ο οικοδόμος παθαίνει ατυχήματα όταν χτίζει από έπαρση για τα επιτεύγματά του".
"The God of the Old Testament is arguably the most unpleasant character in all fiction: jealous and proud of it; a petty, unjust, unforgiving control-freak; a vindictive, bloodthirsty ethnic cleanser; a misogynistic, homophobic, racist, infanticidal, genocidal, filicidal, pestilential, megalomaniacal, sadomasochistic, capriciously malevolent bully."
— Richard Dawkins
Απάντηση