Υπάρχει θεοκρατία στην Ελλάδα;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

ουτε θεωριτικα ουτε πρακτικα εχουμε δημοκρατια υπο την εννοια οτι η δημοκρατια = εξουσια ασκειται απο τον λαο (και τις τρεις) και μαλλον ειναι ανεφαρμοστη υπο τις συγχρονες συνθηκες της συγκροτησης του εθνικου κρατους. Σε μια πολη κρατος αυτο θα μπορουσε να γινει
Τωρα αν εννοεις δημοκρατια οτι ο λαος μπορει να εκλεξει αυτους που θα ασκησουν την εξουσια (και αυτο γινεται πρακτικα) ενταξει σηκωνω το δεξι μου ποδι.


Παντως σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω οτι εχουμε θεοκρατια ή παπαδοκρατια. Η εκκλησια ειναι μια μεγαλη επιχειρηση με μεγαλη οικονομικη δυναμη οποτε και αυτη ασκει εξουσια οπως ολοι οι μεγαλοι παιχτες-γαιοκτημονες-κεφαλαιοκρατες.
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγαπητέ Επικουρίδη, όλα τα σημεία που αναφέρεις είναι σωστά, αλλά επίτρεψέ μου να εκθέσω για ποιο λόγο δεν στοιχειοθετούν ύπαρξη θεοκρατίας. Εκτός από το πρώτο.

2- Είναι όπως λες, αλλά μας ενδιαφέρει η πολιτική εξουσία, όχι η δήθεν εξουσία κάποιου δήθεν Θεού.
3- Έτσι είναι, αλλά αυτό που λες θρησκευτική εξουσία, δηλαδή τα ανακατέματα και οι απαιτήσεις της εκκλησίας, δεν έχει την ισχύ της πολιτικής εξουσίας επάνω μας.
4- Αυτό συνέβαινε παλιά, με την ελέω Θεού βασιλεία. Η εκκλησία διδάσκει και τώρα την υποταγή σε κάθε εξουσία, αλλά τους άρχοντες που μας εξουσιάζουν τους επιλέγουμε μόνοι μας.
5- Κι αυτό αλήθεια είναι, αλλά επιβεβαιώνει αυτό που λέει ο μπαμιατζής ότι η εκκλησία είναι επιχείρηση.
Το 6 και το 7 είναι επίσης αλήθεια, αλλά δεν βλέπω με ποιον τρόπο σχετίζονται με τη θεοκρατία.

Ελπίζω να μου συγχωρήσεις όλο αυτό το 'ναι μεν αλλά'.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Λινκ: Μπροστάρης ο Αρχιεπίσκοπος εναντίον της αποχριστιανοποίησης της χώρας
Θα τσεκάρουν τα σχολικά βιβλία, για να δουν μήπως είναι αποχριστιανοποιημένα.

Grow up και ξεχωρίστε 2 πράγματα: Τι λέει ένας "προοδευτικός" νόμος και τι μπορεί να εφαρμόζεται.

Σύμφωνα με τον νόμο, εχω δικαίωμα να παρκάρω το αυτοκίνητό μου μπροστά στο νυχτερινό κέντρο, χωρίς να με διώχνει ο φουσκωτός που κρατάει τις θέσεις για τα Καγιέν. Αντε πάρκαρε εσύ.
Σύμφωνα με τον νόμο, εχω δικαίωμα να πάω να κολυμπήσω στην παραλία του τάδε ιδωτικού νησιού. Αντε κολύμπα εσύ.
Σύμφωνα με τον νόμο, εχω δικαίωμα να περπατάω στην πλατεία Βάθη την νύχτα. Αντε περπάτα εσύ.

Και κατ΄επέκταση:
Σύμφωνα με τον νόμο, εχω δικαίωμα να λέω ότι είμαι άθεος στο εργασιακό μου περιβάλλον. Αντε πέστο εσύ.
Σύμφωνα με τον νόμο, εχω δικαίωμα να μην κάνει θρησκευτικά το παιδί μου στο σχολείο. Αντε δες τι προσκόμματα σου φέρνουν.
Σύμφωνα με τον νόμο, οι τραγοκαλόγεροι πρέπει να μονάζουν, και όχι να κάνουν μπίζνες κλέβοντας δημόσια γη, δηλαδή δική μου.
Σύμφωνα με τον νόμο, όποιος βγάζει κέρδος παραπλανώντας τον άλλο (π.χ. ο παπατζής, και btw τι ωραίο όνομα για επάγγελμα, τυχαίο;) διαπράττει ΑΠΑΤΗ. Η Εκκλησία δηλαδή, τι κάνει;

Ποίος κοιμώμενος τον ύπνο του δικαίου εδώ μέσα λέει ότι δεν έχουμε θεοκρατία;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

οχι τυπικα

θεοκρατια υπαρχει στην αυτονομη αθωνικη πολιτεια

στο φαινεσθαι, η εξουσια ειναι στους πολιτικους απο τους ψηφοφορους
οι εκπροσωποι του παραλογου ασκουν επιρροη απο την εδραιωμενη θεση τους στα δεξια της εξουσιας

στην ουσια, η εξουσια ειναι σε καποιες δεκαδες οικογενειων, (οικονομικη ολιγαρχια ) οπου και οι πολιτικοι και οι εκκλησιες ειναι πιονια
ο λαος ειναι η σαβουρα

δεν ειμαστε ιραν επειδη δεν συμφερει τις "οικογενειες"
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε: Ποίος κοιμώμενος τον ύπνο του δικαίου εδώ μέσα λέει ότι δεν έχουμε θεοκρατία;
η ταμπελα ειναι πιο βαριά απ'ότι αρμοζει

αν ειχαμε θεοκρατια
θα εκλεινε στο site
θα μας εβρισκαν
και θα μας εξαφανιζαν

δεν επιβιωνει αναλογο αντικονφορμιστικο site και ανθρωποι στην κινα ή στο ιραν

αν υπάρχει θεοκρατία ΧΩΡΙΣ απολυταρχια
τοτε κανω λάθος
ειδαλλως ο ορος ειναι υπερβολη και πλανη για τα τεκταινομενα στον ελληνικο χωρο
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Grow up και ξεχωρίστε 2 πράγματα: Τι λέει ένας "προοδευτικός" νόμος και τι μπορεί να εφαρμόζεται.
πως απο το παραπάνω
Σύμφωνα με τον νόμο, ..........................
καταλήγεις εδω επειδη δεν εφαρμοζεται ο νομος:
Ποίος κοιμώμενος τον ύπνο του δικαίου εδώ μέσα λέει ότι δεν έχουμε θεοκρατία;
δεν το καταλαβενω :doh: εντελως

οτι δεν εφαρμοζεται ενας νομος κατα το μεγαλυτερο μερος φταιμε εμεις που δεν το τηρουμε και κατα 30% περιπου ο νομοθετης που κτιζει πρωτα το παραθυρο και την πορτα και μετα το νομο.
απο την αλλη εν μερει εχεις δικιο
Σύμφωνα με τον νόμο, όποιος βγάζει κέρδος παραπλανώντας τον άλλο (π.χ. ο παπατζής, και btw τι ωραίο όνομα για επάγγελμα, τυχαίο;) διαπράττει ΑΠΑΤΗ. Η Εκκλησία δηλαδή, τι κάνει;
γιατι συμφωνα με το νομο η εκκλησια δεν παραπλανει, ουτε διαπραττει απατη γιατι ο νομοθετης ειναι πιστος χριστιανος και πιστευει στο θεο. Η πιστη του νομοθετη στο θεο δεν κανει το νομοθετη αδικο και αυθαιρετο σημερα

πυθεα να ξερεις με εμας δεν ασχολουνται καθολου και μας ξερουν και αν ηθελαν να μας κλεισουν θα εβρισκαν δικαιολογια, απλος δεν ασχολουνται
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αντε να πω και εγω μια γνωμη με ενα σεντονι

αν υπηρχε θεοκρατια στην ελλαδα θα ειμασταν οπως στο ιραν επι χομεινη ωραια χρονια τοτε ετσι φιλοι μου αντιρατσιστες? :D

αν υπηρχε θεοκρατια στην ελλαδα οχι μονο θα εκλεινε το φορουμ αλλα ολα τα μελοι θα μας επερναν σε μια αποθηκη να μας βαρανε μεχρι να βαρεθουνε και θα μας κρεμουσανε

αν υπηρχε θεοκρατια στην ελλαδα οποιος εβγαινε στους δρομους να πει κατι αντιθετο για το κρατος αρα πατριδα αρα θρησκεια μας θα τον εκτελουσανε και θα λεγανε τιμη στους δολοφονους του

αν υπηρχε θεοκρατια στην ελλαδα δε θα τολμουσε κανεις να μιλησει για προσοπικα δεδομενα και διαφορετικα θρησκευτικα πιστεω θα θεοριονταν απιστος αρα εχθρος αρα κρεμαλα


ΞΕΡΩ δε πρεπει να περνουμε σαν παραδειγμα οτι εποιδη εκει ειναι χειροτερα πρεπει να βολευομαστε και να μην μηλαμε

ΞΕΡΩ οτι σε καποια πραματα μπορει να ειμαστε και εμεις πισω και ενας αλοθρησκος πολλες φορες μπορει να νιωσει ασχημα στην χωρα μας

ΞΕΡΩ οτι σας πριζω αλλα ασ μην κατηγωρουμε την ελλαδα και για αυτο, εχουμε ενα κρατος χαλια ενα συστημα δημοσιου ακομα ποιο χαλια μαζι σας και εγω
ομως σε αυτο το θεμα δεν ειμαστε τοσο πισω δεν υπαρχει ουτε θεοκρατια ουτε φανατισμος

δεν ειμαι ακροδεξιος οπως πολυ πιθανων να νομιζετε ειμαι ποιο αριστερος και ποιο αναρχικος απο αρκετους επονιμους που αυτοαποκαλιουνται ετσι το θεμα ειναι να μπορουμε να καταλαβαινουμε ποτε υπαρχουν ορια και ποτε οχι

Στην ελλαδα βγηκε το θρησκευμα απ της ταυτοτιτες, καταργιεται ο θρησκευτικος ορκος στα δικαστιρια,καταργιεται συντομα το μαθημα τον θρησκευτικων τι αλλο πια να ζητησει καποιος αθεος-αλοθρησκος?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε: πυθεα να ξερεις με εμας δεν ασχολουνται καθολου και μας ξερουν και αν ηθελαν να μας κλεισουν θα εβρισκαν δικαιολογια, απλος δεν ασχολουνται
ασφαλως και ασχολουνται! οπως κάθε αργοσχολος ασχολειται με τα του διπλανου κήπου

ξερουν για μας αλλα οχι εμας. στην θεοκρατια η διευθυνση ηλεκτρονικου εγκληματος υπάγεται στις ερευνητικες διαθεσεις τις εκκλησιας. πχ Αν ειμασταν σε παιδικη πορνοδιακινηση θα μας εβρισκαν-ηξεραν

θα ηθελαν να μας κλεισουν
δεν μπορουν τόσο ευκολα επειδη δεν ειναι θεοκρατια

ΑΛΛΑ και ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ να μας κλεισουν
αυτο ειναι και το αληθινο πρόβλημα
πολυ μεγαλυτερο απο το θέμα των θρησκευτικων μαλακιων
η αρρωστεια της βδελλας που λέγεται εκκλησια
αλλου λέγεται μαφια
ιδιου ειδους ειναι και καθε παρακρατικη εξουσια
τα καρτελ πετρελαιου?
τα καρτελ γαλακτος?
τα καρτελ τηλεοπτικης ενημερωσης?
οι "συνδικαλιστες" των "κλάδων"?
το σάπιο χερι σου που ΔΕΝ ΚΟΒΕΙΣ?
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Επικουρίδης, λυπάμαι που θα σου φανώ προσβλητικός πάλι, αλλά βρίσκω λίγο ηλίθια και αχάριστα τα επιχειρήματα του στυλ: "Hurr, δεν έχουμε δημοκρατία!!!11" Η Βόρεια Korea δεν έχει δημοκρατία. To Uzbekistan δεν έχει δημοκρατία. Η Cuba δεν έχει δημοκρατία. Η Burma δεν έχει δημοκρατία. Η Ελλάδα έχει δημοκρατία. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Φίλε Nox, μη λυπάσαι, δεν με στεναχωρείς, μ’ όποια μποφόρ σου και αν με αντιμετωπίζεις στον αντίλογο. Γιατί στις δύο επιλογές που είχα να σ’ αποδεχθώ ή να σ’ αγνοήσω προτίμησα το πρώτο
Ένας έντιμος συνομιλητής δεν έχει το δικαίωμα να αγνοήσει καθ’ έναν που παρουσιάζει διαφορετικότητα άποψης. Πέρα από αυτό είσαι αξιόλογος συνομιλητής και μέσα από τα φόρουμ που φιλοξενούμαστε δεν έχουμε το δικαίωμα να πετούμε, άσκοπα, ογκόλιθους διχαστικούς.

Αντίθετα πρέπει να συνθέτουμε αναζητώντας αυτά που μας ενώνουν.
Αυτοί οι ογκόλιθοι της διχαστικής παράνοιας, της οποίας τα νήματα κινούν αυτοί που επιδιώκουν να μαντρώνουν τον κοσμάκη στους κομματικούς και θρησκευτικούς στάβλους (Θύτες), κόστισε στη χώρα μας ανυπολόγιστες υλικές και έμψυχες απώλειες, σε βάρος των ανώνυμων πολιτών.

Οι τελευταίοι διχασμένοι σε πολιτικές και θρησκευτικές ομάδες, σ’ εμφυλιοπολεμικές περιόδους, αλληλοσκοτώνονται( γίνονται μεταξύ τους και θύτες και θύματα). Αυτά που σου περιγράφω αποτελούν πραγματικότητες που αποδεικνύονται ιστορικά. Προσωπικά τα έχω βιώσει και δεν χρειάζεται να με στείλεις στη Βόρεια Κορέα ή κάπου αλλού που έχουν αυταρχικότερα και σκληρότερα καθεστώτα. Και δεν επιτρέπεται, νομίζω, να επικαλούμαστε σκληρότερα καθεστώτα, για ν’ απαλλάξουμε δικά μας που είναι λίγο ηπιότερα. Κάθε συμπολίτης μας έχει υποχρέωση να αντιληφθεί τον αντιλαϊκό και αντικοινωνικό πολιτικό ρόλο των διαχειριστών της εξουσίας και των τυχών μας.

Πρέπει να απαιτούμε από τους δικούς μας πολιτικούς και θρησκευτικούς ηγέτες, να μας συμπεριφέρονται ως ανθρώπινες αξίες και όχι σαν αναλώσιμες δυνάμεις, για τις πολιτικές και ατομικές επιδιώξεις τους.

Στη χώρα μας, πάντα, οι όποιοι εξουσιαστές, μας βλέπουν ως καταναλωτικά στόματα και χρήστες άλλων αγαθών. Και δεν μας προστάτευσαν απ’ όποιους εχθρούς. Πάντοτε συμμαχούν με δυνατούς οικονομικούς ξένους και ντόπιους αφέντες και στρατοκράτες, γιατί έτσι επιβιώνουν, προστατεύουν τον πλούτο και τον αυγατίζουν. Μας βλέπουν πάντα ως αριθμούς-τετράποδα. Πχ είμαστε δέκα εκατομμύρια έλληνες που καταναλώνουμε-χρησιμοποιούμε 30 δις αγαθά το τρίμηνο, άρα μόνο από τους έμμεσους φόρους έχουμε επί 65% = 19, 5 δις φόρους, χώρια το ΦΠΑ και χώρια από τη άμεση φορολογία.

Αυτά όλα με πονούν και τρομάζω, γι’ εσάς τη νέα γενιά, που είστε τόσο ανεχτικοί, έναντι των όποιων νέο φαναριωτών που συνεχίζουν αμετανόητα να μας εξαθλιώνουν.

Νεαρέ μου φίλε Nox η υπερβολική ανοχή και καλοπιστία αποτελούν ηλιθιότητα και μαλακία(κάνω χρήση δικών σου λέξεων), όταν προσφέρεται σε κάποιους που μας κοροϊδεύουν και μας εξαπατούν. Και εγώ είμαι παθών, μέχρι πρότινος μαλακιζόμουνα, ήλπιζα και τους πίστευα ο ηλίθιος.

Από την άλλη οπτική δεν πρέπει να καταλήγουμε στον μηδενισμό. Το μήνυμα του Ν. Καζαντζάκη «Δεν ελπίζω τίποτε, δεν πιστεύω τίποτε, είμαι ελεύθερος» πρέπει να το τροποποιήσουμε:

«Δεν πρέπει να πάψουμε να ελπίζουμε και να αγωνιζόμαστε, για έναν σύγχρονο και πανανθρώπινο διαφωτισμό. Πρέπει να πιστέψουμε στις ανθρωπιστικές αξίες και να απελευθερώσουμε τον άνθρωπο από κάθε μορφή ομηρίας, καταπίεσης και εκμετάλλευσης».

Ο δρόμος είναι αγκαθωτός, αλλά αν προσπαθήσουμε να συσπειρώνουμε τους πολλούς και αδύναμους, ίσως αναγκάσουμε τους «μπαρμπάδες» μας να βελτιώσουνε τους όρους ζωής μας. Ας προσπαθήσουμε, με το φόρουμ, μπλοκ και Ένωση Αθεΐας, να οδηγηθούμε προς την κατεύθυνση αυτή, ενεργοποιώντας την ιδρυτική πράξη του καταστατικού μας.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Εντάξει δεν θα το έλεγα θεοκρατία με την στενή έννοια του όρου αλλά είμαστε πολύ πίσω ακόμα. Μερικοί (μάλλον αρκετοί δυστυχώς) άνθρωποι και σε μερικά μέρη στην ελλάδα ζουν σε άλλο καθεστώς, έχουν ένα δικό τους είδος θεοκρατίας...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Nox ενώ είσαι ένθερμος ορθολογιστής στην περίπτωση του καπιταλισμού και της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας δείχνεις έναν ιδιότυπο ρομαντισμό και κατά τη γνώμη μου έχεις αποδεχτεί μιάν εξιδανικευμένη εκδοχή τους ως πραγματική.

Μήπως επειδή στους διανοουμενίστικους χώρους ο αντικαπιταλισμός είναι μόδα ο αντικομφορμισμός σου σε κάνει να βλέπεις μια πραγματικότητα που δεν υπάρχει.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Far from it. Είμαι τόσο υποστηρικτής του Καπιταλισμού όσο είμαι και της Επιστημονικής Μεθόδου. Τίποτε από τα δύο δεν είναι τέλειο, αλλά είναι το τελειότερο που διαθέτουμε. Αν κάποιος μου δείξει κάτι καλύτερο, θα υποστηρίξω αυτό. Until then, ο Καπιταλισμός γαμάει.

Η αντιπροσωπευτική δημοκρατία με αφήνει αδιάφορο (τη στιγμή που δεν έχω ψηφίσει ποτέ στη ζωή μου), αλλά εφόσον γνωρίζω τον ορισμό της και γνωρίζω τι συμβαίνει σε άλλες χώρες, βρίσκω τραγικά άτοπο να μιλάμε για δικτατορίες και φασισμούς στην Ελλάδα, ακόμα και με τη χαλαρή έννοια. Μου ακούγεται πολύ ad Hitlerum.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω ότι έχει ξεχειλωθεί η έννοια της θεοκρατίας σε αυτό το νήμα, όπως ξεχειλώνεται αλλού η έννοια του φασισμού...
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Θεοκρατία δεν υπάρχει αλλά για το ότι η εκκλησία στην Ελλάδα είναι κομμάτι (όχι το κυρίαρχο αλλά οπωσδήποτε κομμάτι) του ευρύτερου κρατικού μηχανισμού και έχει ιδιαίτερα βαρύνοντα λόγο σε διοικητικές-πολιτικές αποφάσεις ούτε λόγος νομίζω.

@Nox:Οκ i see your point.Διαφωνώ και δεν είναι επί του παρόντος το να συζητήσουμε την διαφωνία μας αλλά νομίζω ότι αντιλαμβάνομαι την θέση σου.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

βρίσκω τραγικά άτοπο να μιλάμε για δικτατορίες και φασισμούς στην Ελλάδα, ακόμα και με τη χαλαρή έννοια
Off Topic
δυστυχώς δεν είναι καθόλου άτοπο και δεν θα το έλεγες αυτό αν ήσουν στην θέση του παιδιού που "έπεσε" πάνω στην ζαρντινιέρα καμιά δεκαριά φορές ή του άλλου με τα πράσινα παπούτσια. Στο χαλαρό έχουμε αρκετό φασισμό με την στενή έννοια του όρου όχι.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:................Δεν έχουμε θεοκρατία στην Ελλάδα ούτε τυπικά ούτε ουσιαστικά..
Αγαπητέ Ευθύμη βλέπεις τη φαινομενική πλευρά, αυτή που θέλουν να δεις. Δες και την κρυφή της. Σε ειδικές-κατάλληλες συνθήκες εμφανίζεται πάντοτε το θεοκρατικό ης πρόσωπο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επικουρίδης την 13 Οκτ 2010 12:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν εννοείς αυθαιρεσία, συμφωνώ. Αν επίσης για την εκκλησία εννοείτε αυτό που λέει ο ΓτΙ, ότι η εκκλησία είναι κομμάτι του κρατικού μηχανισμού με μεγάλη επιρροή, συμφωνώ και σε αυτό. Άλλο όμως αυθαιρεσία και άλλο φασισμός όπως επίσης άλλο κρατικοδίαιτο ιερατείο και άλλο θεοκρατία.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

Επικουρίδης έγραψε:
patroklos έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε: Ποίος κοιμώμενος τον ύπνο του δικαίου εδώ μέσα λέει ότι δεν έχουμε θεοκρατία;
patroklos έγραψε:[η ταμπελα ειναι πιο βαριά απ'ότι αρμοζει

αν ειχαμε θεοκρατια
θα εκλεινε στο site
θα μας εβρισκαν
και θα μας εξαφανιζαν

δεν επιβιωνει αναλογο αντικονφορμιστικο site και ανθρωποι στην κινα ή στο ιραν

αν υπάρχει θεοκρατία ΧΩΡΙΣ απολυταρχια
τοτε κανω λάθος
ειδαλλως ο ορος ειναι υπερβολη και πλανη για τα τεκταινομενα στον ελληνικο χωρο




Άντε κατακαημένη Σύβαρι τι σ’ ούμελε να πάθεις. Τη Σύβαρη την πρόδωσαν οι αριστοκρατικοί Συβαρίτες στους ομοϊδεάτες Κροτονιάτες. Οι Κροτονιάτες μαζί με τους δημοκρατικούς κατέσφαξαν και τους αριστοκρατικούς το 510 π. Χ!
Βρε αλάνια της φακής, γιατί μπερδεύετε τους στόχους και πυροβολείτε ημέτερους;

Είναι δυνατόν να μην έχουμε επισημάνει τους επικίνδυνους που απεργάζονται τις όποιες συμφορές σε βάρος της χώρας και του λαού μας; Είναι απαράδεκτο, να μη γνωρίζουμε ότι είναι αμετανόητοι ανυποχώρητοι, ανελέητοι, ποιοι ακριβώς είναι και τις μεθόδους που εφαρμόζουν.

Αν δεν προηγηθεί το ξεκαθάρισμα και η επισήμανσή τους, πως, διάβολε, θα τους καταδείξουμε σ’ αυτούς που ροχαλίζουν και κοιμούνται σε ποιμνιοστάσια; Πως θα τους αφυπνίσουμε αν δεν αναλύσουμε τι επιδιώκουν και με ποιον τρόπο; Το 1941-1949, και, για την ακρίβεια μέχρι και τη μεταπολίτευση το 1974, με την αμνήστευση της κομουνιστικής ιδεολογίας από τον Καραμανλή, ανάμεσα στους καταδότες ήσαν και άνθρωποι του κλήρου ανώτατοι και κατώτατοι.

Όταν εκτελούνταν αγωνιστές, όπως ο άνθρωπος με το γαρύφαλλο και χιλιάδες άλλοι, αυτοί έτριβαν τα χέρια τους.

Οι σκοταδιστές πολιτικοί και θρησκευτικοί, όταν απειλούνται τα κοινωνικά και οικονομικά συμφέροντά τους δεν διστάζουν να λαιμοτομήσουν δεκάδες και εκατοντάδες χιλιάδες, προκειμένου, να τρομοκρατήσουν-φιμώσουν το πάντα αδικημένο και καταπιεσμένο ποίμνιο-πολίτες.

Βεβαίως έχουν αλλάξει κάποια πράγματα και αναγκάζονται να χαμογελούν ενώ βράζουν. Η αλλαγή αυτή οφείλεται στην εξέλιξη της τεχνογνωσίας, προπαγάνδας και της ηλεκτρονικής τεχνολογίας. Επίσης και στην κατοχύρωση κάποιων ανθρωπιστικών δικαιωμάτων-αρχών. Αλλά στις οριακές στιγμές δεν ορρωδούν προ ουδενός. Δείχνουν το πραγματικό πρόσωπο και τις προθέσεις τους.

Παρακαλώ τους διαχειριστές να σβύσουν τη προηγούμενη παράθεσή μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ευθύμης την 17 Οκτ 2010 00:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Έγινε
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:
το Σύνταγμά μας ξεκινάει με επίκληση στην Αγία Τριάδα, ενώ το αμερικάνικο, ας πούμε, ξεκινάει με τη φράση Εμείς ο λαός των Ηνωμένων Πολιτειών, και το γαλλικό με τη φράση Ο γαλλικός λαός.
Μπορεί το σύνταγμα των Ηνωμένων πολιτείων να μην ξεκινάει με αναφορά σε κάποιο μεταφυσικό ον σε αντίθεση με το Ελληνικό σύνταγμα αλλά στις Ηνωμένες Πολιτείες υπάρχει πολύ μεγαλύτερη θρησκευτικότητα από ότι στην Ελλάδα.

Εδώ στην Ελλάδα όλοι γεννηθήκαμε Χριστιανοί Ορθόδοξοι και από εκεί και πέρα ούτε που μας ενδιαφέρει το θέμα. Χαρακτηριστικό της χαμηλής θρησκευτικότητας των Ελλήνων ,είναι το μικρό ποσοστό συμμετοχής του κόσμου στην Κυριακάτικη Θεία Λειτουργία και η παλλαϊκή συμμετοχή του κόσμου στις αποκριάτικες εκδηλώσεις που είναι γνωστή τοις πάσι η θέση της Ελληνόρθοδοξου Εκκλησίας για της αποκριές.

Στις ΗΠΑ από όσο γνωρίζω την κατάσταση ,δεν υπάρχει μια επίσημη θρησκεία . Ενδεικτικός είναι ο μεγάλος αριθμός θρησκειών και θρησκευτικών οργανώσεων που υπάρχουν στις ΗΠΑ.Δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι σε κάθε γειτονιά υπάρχει και απο μια θρησκευτική οργάνωση. Όπως είναι φυσικό σε κάθε μικρή θρησκευτική οργάνωση υπάρχει μεγάλος φανατισμος για λόγους συνοχής της οργάνωσης . Για την θρησκευτικότητα όμως των ΗΠΑ δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα μόνο από των μεγάλο αριθμό μικρών ζηλωτικών Θρησκευτικών ομάδων . ΄Εχουμε όλοι ακούσει από τις ειδήσεις ,είτε απο τις ταινίες ένα σώρο πράγματα για τους Αμερικάνους . Για παράδειγμα ποιά είναι η θέση των πολιτών των Ηνωμένων Πολιτειών για την διδασκαλία της εξέλιξης στα σχολεία ; Ποιό είναι το ποσοστό συμμετοχής του ποίμνιου στην λειτουργία στις Ηνωμένες Πολιτείες;
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Η εξουσία έχει πολλές μορφές . Υπάρχει η Οικονομική εξουσία ,υπάρχει και η εξουσία να μπορείς να ελέγχεις και να καθοδηγείς τις λαϊκές μάζες.

Η μεγαλύτερη δύναμη της εκκλησίας και του κλήρου δεν είναι τόσο η οικονομική αλλά η δύναμη που έχει να τρομοκρατεί τον κόσμο.Η Εκκλησία μπορεί να τρομοκρατεί τον κόσμο απειλώντας τον με αιώνια κόλαση εαν δεν υπακούσει στις εντολές του Θεού και της Εκκλησίας. Σήμερα όμως από ότι παρατηρώ η μόνη επιρροή που μπορεί να έχει η Εκκλησία σε κάτι αμόρφωτους δεισιδαίμονες ηλικιωμένους.
Απάντηση