Μασονία - ποια είναι η αλήθεια;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Έκρινα σκόπιμο πως πρέπει να υπάρξει και ένα θέμε για τους Μασόνους γιατί αυτό το θέμα δεν το έχουμε θίξει καθόλου;
Τι ισχύει άραγε γι αυτούς; Πέρα από τη συνομωσιολογία δεν γνωρίζουμε τίποτε. Εγώ προσωπικά έχω την εντύπωση οτί αυτοί είναι η συνέχεια των παγανιστικών μυστηρίων στην αρχαιότητα όπως και των γνωστικών χριστιανών αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Μασόνοι ή ελευθεροτέκτονες... Πολύ της μόδας, όπως γενικά οι μυστικές οργανώσεις, στην Ευρώπη του 18ου και 19ου αιώνα και ανά τους αιώνες πολλά γνωστά πρόσωπα ήταν μέλη. Υπάρχουν και σήμερα και απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω δεν κρύβονται ενώ έχουν και διαφωνίες ως προς την "κανονικότητα".

Έχουν ακουστεί πάρα πάρα πολλά πράγματα γι' αυτούς. Δε θα μπω στη διαδικασία να τα αναφέρω όλα, άλλωστε με μια απλή έρευνα μπορείτε να τα βρείτε πχ ότι είναι όργανο των Εβραίων για κατάκτηση του κόσμου, ότι πρέπει να είσαι υποχρεωτικά μασόνος για να ανελιχτείς κοινωνικά κτλ. , με τα περισσότερα να τα θεωρώ είτε καθαρά ψέματα είτε μυθεύματα που βασίζονται σε ένα δυο περιστατικά ή στοές και δε χαρακτηρίζουν το σύνολο ή την πλειοψηφία τους.

Το μόνο που κρατάω, και κάπου εκεί τελειώνει το θέμα για μένα, είναι ότι ένας άθεος δεν μπορεί να είναι μασόνος. Όχι επειδή το λέω εγώ αλλά επειδή οι μασόνοι είναι θεϊστές. Πιστεύουν στο θείο και την ύπαρξη και αθανασία της ψυχής. Δεν είναι θρησκεία και δεν έχουν ξεχωριστό θεό όμως. Απλώς αναφέρονται στο ΜΑΤΣ - Μέγα Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος ώστε να μην υιοθετείται το όνομα του θεού της μίας ή της άλλης θρησκείας ή τουλάχιστον έτσι λέει η "ορθοδοξία" τους: δεν ξέρω οι "μη κανονικές" στοές τι βιολί βαράνε.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλωσήρθες Ευθύμη

Εϊσαι ο πρώτος που απαντάει σε αυτό το θέμα ελπίζω όχι και ο τελευταίος.

Το μόνο που γνωρίζω εγώ για τις τεκτονικές στοές είναι οι συνομωσιολογίες από Χριστιανικά Φερέφωνα και έχουν αντισημιτική ρητορεία. Δεν είναι κατά τη γνώμη μου η θρησκεία που κυβερνάει αλλά τα οικονομικά συμφέροντα. Γιατί για μένα η μασονία θρησκεία είναι. Και η προσέγγιση μου είναι καθαρά θρησκειολογική .
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:
Το μόνο που κρατάω, και κάπου εκεί τελειώνει το θέμα για μένα, είναι ότι ένας άθεος δεν μπορεί να είναι μασόνος. Όχι επειδή το λέω εγώ αλλά επειδή οι μασόνοι είναι θεϊστές. Πιστεύουν στο θείο και την ύπαρξη και αθανασία της ψυχής. Δεν είναι θρησκεία και δεν έχουν ξεχωριστό θεό όμως. Απλώς αναφέρονται στο ΜΑΤΣ - Μέγα Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος ώστε να μην υιοθετείται το όνομα του θεού της μίας ή της άλλης θρησκείας ή τουλάχιστον έτσι λέει η "ορθοδοξία" τους: δεν ξέρω οι "μη κανονικές" στοές τι βιολί βαράνε.
Ευθυμη εχω την εντυπωση οτι υπαρχουν πολλοι κρυφοαθεοι μασονοι :D και οχι μονο μασονοι.μάλλον ειναι πολυ της μοδας να δηλωνεις ενθεος ενω εισαι καρααθεος ειδικα στους πολιτικους
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ πιθανό. :D

Κάπου είχα δει έναν κατάλογο με γνωστά μέλη μασονικών στοών αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τον ξαναβρώ... :|
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι, αυτός ήταν! Ωραίος.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά, έχουν την ίδια δύναμη οι τέκτονες με την Εκκλησία της Ελλάδος ;
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Απ'όσο έχω διαβάσει εγώ η Μασονία έγινε ευρέως γνωστή γύρω στα 1700 στην Αγγλία, όταν γράφτηκε ένα βιβλίο από Αρχιμασώνο και μάλλον πρόκειται για ηλιολατρική θρησκεία. Περισσότερα αξιόπιστα δεν έχω διαβάσει, πέρα από προπαγάνδα των ΧΟ
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ προσωπικά έχω την υποψία ότι είναι οι απόγονοι των γνωστικών χριστιανών και των παγανιστικών μυστηρίων γιατί κάπου διάβασα κάνουν αναφορές οι τέκτονες και στον Πυθαγόρα.
Άβαταρ μέλους
Giorugosu
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Αύγ 2010 23:18
Όνομα Ιστότοπου: Fukuru
Επικοινωνία:

Μόνο την λίστα να δει κανείς, θα καταλάβει ότι αυτά που λένε στους απ'έξω, είναι μέγιστες μπαρούφες!

Σκοπός τους είναι να βοηθήσουν την ανθρωπότητα και την κοινωνία κλπ. κλπ.
Yeah right! Τότε και η Βαρδινογιάννη είναι σίγουρα φιλάνθρωπος!
Προσωπικά και μόνο που υπάρχει αυτή η ιεραρχία και τα διάφορα στάδια τα οποία περνάς για να "εξελιχθείς" με απωθούν πολύ περισσότερο από το ότι πρέπει να πιστεύεις σε κάποιο θεό για να σε δεχτούν.
Todo para todos, nada para nosotros...
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:Το μόνο που γνωρίζω εγώ για τις τεκτονικές στοές είναι οι συνομωσιολογίες από Χριστιανικά Φερέφωνα και έχουν αντισημιτική ρητορεία.
Όπου ακούς πολλές συνομωσιολογίες κράτα μικρό καλάθι ;). Γενικά από ό,τι ακούω ούτε τα μισά δεν πιστεύω, ειδικά για "μυστικές" οργανώσεις που τις ξέρει όλος ο κόσμος (καλά πλέον έχουν και επίσημα site)...

Αν τα πας καλά με τα αγγλικά έχει κάποιες πληροφορίες εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Freemasonry (γράφει και για την σχέση τους με τις θρησκείες)
Και μια λίστα εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Freemasons
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ δεν πιστεύω αυτές τις συνομωσιολογίες.Κανείς δεν επιδιώκει σήμερα θρησκευτική κυριαρχία.Υπάρχει σε μεγάλο βαθμό ανοχή προς τις θρησκείες ,επιφυλάσσομαι για τους άθρησκους. Η μασονία αν δεν κάνω λάθος θέλει να ενώσει όλες τις θρησκείες σε μια. Οι τέκτονες υποστηρίζουν ότι η οργάνωσή τους δεν είναι θρησκεία αλλά αμφιβάλλω, γιατί πιστεύουν στον Μέγα Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος. Για θρησκειολογική μελέτη εγώ ασχολούμαι και όχι για τις διάφορες θεωρίες γνωστών εθνοπατέρων τηλεπλασιέ βιβλίων.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

η αποψη μου ειναι οτι προκειται για ενωσεις προσωπων "της αστικης τηαξης" για την υποστηριξη των συμφερωντων, των ιδιων. Η δημιουργια ενος μικρο(σχετικα) πυρινα που πιεζει για δικαιωματα και χρημα με οποιοδηποτε μεσο και απο καθε ποστο.(μασονοι στην πολιτικη, ΜΜΕ,πανεπιστημια,αθλητισμο, οικονομια.).
Ολες οι μυστικες "πρωην" εταιριες και οι φανερες αυτο τον σκοπο εχουν.
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis

και ο θρησκευτικός μανδύας σε τι χρειάζεται;
Για καμουφλάζ;Μάλλον της μικροαστικής τάξης πιστεύω. Άραγε δέχονται στις τάξεις τους οι μασόνοι άτομα της εργατικής τάξης; Στην ιστοσελίδα τους ως προυπθέσεις για να γίνει κάποιος μασόνος είναι να πιστεύει σε κάποιο Θεό.
rationalist
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Ιαν 2011 20:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι μύθος ότι άθεοι δεν μπορούν να γίνουν ελευθεροτέκτονες. Η Μεγάλη Ανατολή της Γαλλίας (το δεύτερο μεγάλο μασονικό Παράδειγμα αφότου αποσχίσθηκε από την Ενωμένη Μεγάλη Στοά της Αγγλίας το 1877) σε αντίθεση με την Ενωμένη Στοά της Αγγλίας δεν προϋποθέτει να πιστεύει κάποιος σε ένα Ανώτερο Ον για να μυηθεί στον τεκτονισμό, ούτε να πιστεύει στον λεγόμενο Μέγα Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος. Στην Ελλάδα βέβαια δεν υπάρχει στοά αναγνωρισμένη από τη Μεγάλη Ανατολή της Γαλλίας και αν έχει κάποιος μυηθεί σε Γαλλικού τύπου στοά, δεν μπορεί να εισέλθει σε στοές αναγνωρισμένες από την mainstream αγγλική στοά, όπως πχ η μεγάλη στοά της ελλάδας στην αχαρνών.
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Giorugosu έγραψε:Μόνο την λίστα να δει κανείς, θα καταλάβει ότι αυτά που λένε στους απ'έξω, είναι μέγιστες μπαρούφες!

Σκοπός τους είναι να βοηθήσουν την ανθρωπότητα και την κοινωνία κλπ. κλπ.
Yeah right! Τότε και η Βαρδινογιάννη είναι σίγουρα φιλάνθρωπος!
Προσωπικά και μόνο που υπάρχει αυτή η ιεραρχία και τα διάφορα στάδια τα οποία περνάς για να "εξελιχθείς" με απωθούν πολύ περισσότερο από το ότι πρέπει να πιστεύεις σε κάποιο θεό για να σε δεχτούν.
Έχεις πρόβλημα με την ιεραρχία; Ενδιαφέρον.. :think:
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

προφανώς στο παρακάτω βιντεάκι οι περισσότερες φωτό είναι απο ομιλίες / παρουσίες σε στοές και εβραίκές γιορτές, αλλά κάποιες φωτό έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, όπως αυτή με το Γιωργάκη με την στολή.

[youtube]47RWb1X0nUk[/youtube]

Παρεπιπτόντως το τραγούδι τα σπάει. Ξέρει κανείς ποια μπάντα είναι? 666?

Ο Γιωργάκης, ο Μητσοτάκης, ο Βενιζέλος = μασόνοι φουλ ον

====

ΥΓ: δεν ήξερα που να το βάλω, και το έβαλα εδώ. Δεν μου πήγαινε στο παραεπιστήμη!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τεμπελόσκυλο την 03 Απρ 2012 07:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Συγχωνεύτηκε με ήδη υπάρχον θέμα για τη Μασονία
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Αυτό με τη χειραψία, τί είναι; Τι παίζει; Ξέρει κανείς;
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ένα μάτσο εκλεκτοί ( βαρεμένοι ) όπως είναι όλες οι οργανώσεις , κάτι πρέπει να κάνουν για να ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους, για να φτάσεις σε αυτό το χάλι πρέπει να μη πιστεύεις στον εαυτό σου. Το μόνο σύμβολο που ξέρω είναι το αστέρι, είναι τόξα προς διαφορετικές κατευθύνσεις, κάτι σαν διαλυμένη προσωπικότητα, Σταυρούλα αν σου αρέσει αυτό το σύμβολο να αρχίσεις να ανησυχείς. Αντίθετο είναι ο κύκλος που συμβολίζει τη πληρότητα. Δεν ξέρω άλλους συμβολισμούς γιατί εγώ είμαι με τους Αλουμινάτους.
Απάντηση