Μασονία - ποια είναι η αλήθεια;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

δε μπανίζω μια απο σύμβολα και τα τοιάυτα. νταξει, χειραψίες, κλάιν, αμα δεις το μάτι του βενιζέλου όμως μερικές φορές πως παίζει... :cry:

εγώ θέλω να ακούσω σχολιάκια, ξέρετε σεις, one-liners,ειδικά απο τους πιο politically correct

επηρεάζει η μασονία? ποιος ο ρόλος της?
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

ktinos έγραψε: Δεν ξέρω άλλους συμβολισμούς γιατί εγώ είμαι με τους Αλουμινάτους.
Ούτε εγώ ξέρω .... εγώ είμαι ολυμπιακός :mrgreen:
État de siège
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Επανάληψη της Ιστορίας. Νομίζω ότι είναι ανάγκη η ένωση άθεων να προσδιορίσει τη θέση της και να επέμβει στα γεγονότα που έρχονται. Αναφέρομαι στη διαφθορά και στη κατάληξη τους όπως το 40. Διαφθορά και φυλετισμός είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, είναι και τα δύο υποκατάστατα αναγνώρισης. Κάποιοι συγκεντρώνουν χρήματα για να αναγνωριστούνε με αποτέλεσμα κάποιοι άλλοι να οδηγούνται στο περιθώριο, οι οποίοι πάλι με τη σειρά τους για να αναγνωριστούν θα οδηγηθούν στο φυλετισμό και η σούπα του 30 είναι έτυμη. Δεν έχω πρόβλημα να αλιλοσφαχτούνε ο εβραϊκός με το κέλτικο πολιτισμό τις παράπλευρες απόλυες σκέπτομαι. Πρέπει να κάνουμε στροφή από την αθεΐα και να προβάλουμε τον άνθρωπο και τη φύση του και για να γίνω πιο συγκεκριμένος την απομυθοποίηση του Ανθρώπου ή το γκρέμισμα του υπεράνθρωπου που λέγετε και θεός. Ως άθεοι ήμαστε οι πλέων κατάλληλοι για κάτι τέτοιο. Υπεράνθρωπος ή θεός είναι η δύναμη, το θάρρος, η εξυπνάδα, η καλοσύνη, η ανωτερότητα και η εξουσία. Όλα αυτά καμία σχέση δεν έχουν με τον Άνθρωπο και είναι φαντασιώσεις στο ψεύτικο κόσμο που ζούμε.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Προτείνω συγχώνευση: viewtopic.php?f=43&t=2130&p=42520

Μακάρι να υπήρχε μια συνωμοσία που τα εξηγεί όλα. Πολύ φοβάμαι ότι κατά βάση έχουμε να κάνουμε με μεγαλομανείς, ανίκανους ή και δειλούς που δεν ακολουθάνε όλοι μαζί κάποιο σχέδιο αλλά είναι τυχοδιώκτες, έρμαια της περίστασης και για διάφορους λόγους χωρίς κανένα αίσθημα προσωπικής ευθύνης. Συνωμοσίες σαφώς υπήρξαν και υπάρχουν αλλά ο εκ των προτέρων εντοπισμός τους είναι πάρα πολύ δύσκολος ως αδύνατος γιατί η επιτυχία τους φαίνεται να προϋποθέτει μυστικοπάθεια, λίγους γνώστες - συνειδητά εμπλεκόμενους και κυρίως βραχυχρόνια σαφή στόχευση, αντίθετα με τη δημοφιλή συνωμοσιολογία που θεωρεί δεδομένο ότι κάτι πανίσχυροι τύποι εφαρμόζουν απαρέγκλιτα σχέδια δεκαετιών ή αιώνων με συνειδητή και ασυνείδητη συμμετοχή ένα σωρό ανθρώπων και τα σκέφτηκαν όλα σωστά εκτός από το να κρατήσουν μυστικό το σχέδιό τους. Ακόμα και η πιο "απλή" συνωμοσία που έχω κατά νου, οι μυστικές συμφωνίες εταιρειών για διατήρηση των τιμών ψηλά (καρτέλ το λένε συνήθως), είναι δύσκολο να τεκμηριωθεί στα δικαστήρια ακόμα και με μεγάλο δείγμα τιμών (ευτυχώς, δεν είναι αδύνατον).
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εγώ πάντως γνωρίζω προσωπικά μασόνο, μεγάλο σε ηλικία και γνωρίζοντας την πορεία του (αποτυχημένες επιχειρήσεις κλπ) δεν κρίνω πως η συμμετοχή του σε αυτό το πράγμα τον βοήθησε και ιδιαίτερα.

Επιπλέον δεν έχει και τίποτα μυστικό ή απόκρυφο το πράγμα, ο καθένας μπορεί να γίνει μασόνος, ο μόνος όρος είναι να μην είναι άθεος (σοβαρολογώ).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Γιατρος Του Ικα έγραψε: ο καθένας μπορεί να γίνει μασόνος, ο μόνος όρος είναι να μην είναι άθεος (σοβαρολογώ).
Κανένας δεν θέλει στα μέλη του άθεους ...επειδή υπάρχει κίνδυνος να ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ :lol:
État de siège
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Να βγάλουμε το Άθεοι και να βάλουμε ( Οι Καταραμένοι ) :angelic-red:
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

αυτή η μυστικότητα αλλά και η μπουρδολογία της μασονίας σίγουρα φέρνει άρωμα συνωμοσίας

αλλα ούτως ή άλλως, η νέα τάξη πραγμάτων, οι αδίστακτοι που μας κυβερνούν δεν κρύβονται πλέον επιβάλλοντας σταδιακά την παγκόσμια οικονομία επηρρεάζοντας έτσι και τοπικα ...

εγώ ξέρω ένα "μεγάλο" μασόνο. αμα τον δεις, τον περνάς για άστεγο γέρο. μεγάλος καρμίρης.

τυπικός του τι έχει ο πολύς κόσμος στο μυαλό του οτι είναι ένας μασώνος: "ένας λεφτάς παλιάνθρωπος με πολλά κοννέ"

και έτσι, πιστεύω οτι οι μασώνοι είναι μάλλον ένα κλαμπ, ιδιωτικό, για να αλληλοευνοούνται και να διαιωνίζουν την ευημερία τους, και έτσι θα έχουν ένα κάποιο λόγο στην πόλη, δεν ξέρω τώρα, παραπέρα να πω σε ποιο βαθμό..

είχα γνωρίσει και στο στρατό έναν, κάναμε καλή παρεούλα, όταν μιλήσαμε για τη μασονία, όταν τα βρήκε σκούρα, άρχισε να λέει για μια υποτιθέμενη φιλανθρωπική στόχευση μέσω της ανάδειξης του πνεύματος , και γενικολογίες αρες μαρες κουκουνάρες.

μην περιμένετε να δειτε στη wiki παντως υπόνοιες συνομοσίας ή οτι οι Rockfeller ή Rothchild, ή Bildeberg ή g8 ή οτι ίσως στοχεύουν στη μείωση του πληθυσμού. τα καθαρίζουν χρόνια τώρα οι επιστημονιστές!

αλλα αν ψάξεις στο youtube, Μπορει να βρεις ένα βιντεάκι όπου κάποιος Rockfeller το λέει έμμεσα, και τάσσεται ξεκάθαρα υπερ της 'ευγονικής' .

ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Παντως εχουν και σαν συμβολο και το σταυρο.Μου δινει την εντυπωση της ψευδοαντιπαλοτητας της εκκλησιας απεναντι στην μασονια,ασχετα με ολη την πολεμικη ρητορικη που ασκει.Μαλλον οι μασονοι στηριζουν τα τρια αβρααμικα δογματα,δηλαδη το χριστιανισμο,το ισλαμ και τον ιουδαισμο,ειναι οι καταλληλοι ανθρωποι στις καταλληλες θεσεις εξουσιας και μαλλον και οι πιο σκληροπηρυνικοι σε θεματα θρησκευτικου δογματισμου και ξεκαθαρης υποκρισιας.Η μασονια μαλλον ειναι το μακρυ χερι της θρησκειας που απλωνεται στην κοινωνια και διαπλεκεται με επιχειρηματιες,κρατικους λειτουργους και λωποδυτες του κοινου ποινικου δικαιου με μιαν ολοκληρωτικη αντιληψη επιβολης εξουσιας κι ολο αυτο καλυμμενο απο εναν μανδυα θρησκευτικης ιεροτητας.Αναλογη προφανως θα ειναι και η ποιοτητα των ανθρωπων που συμμετεχουν.
Τωρα βεβαια δεν ειμαι κι ο απολυτα ειδικος επι του θεματος αλλα σε χωρες με εντονο το θρησκευτικο συναισθημα η διαφθορα σε ολα τα επιπεδα της κοινωνιας βρισκεται σε εξαρση.Κι η Ιταλια ειναι ενα τετοιο παραδειγμα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν έχουν παρτίδες με πολιτικούς, ηθοποιούς, δημοσιογράφους, πολυεθνικές, τραπεζίτες κλπ, όλοι αυτοί είναι η παγκόσμια διακυβέρνηση. Τη κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια? :animals-cow: Και μιάς και μιλάμε για σύμβολα σίγουρα είναι για το ψυχίατρο. Τα χρώματα εκφράζουν συναισθήματα, το μαύρο είναι το κενό, άτομα που δεν εκφράζονται και κρύβουν τα συναισθήματα τους. Το κίτρινο είναι το χρώμα του κινδύνου, φοβισμένοι Άνθρωποι. Η ιεραρχία και η αυστηρότητα είναι η επιβολή, σίγουρα θέλουν να επιβάλλονται. Αυτό το πράμα ούτε σταυρός είναι ούτε κύκλος, γρανάζι είναι σίγουρα, αυτοκίνητα φτιάχνουν εκεί μέσα? Μάλλον έχουν την αίσθηση ότι είναι μηχανές, το μόνο σίγουρο με όλα αυτά τα χάλια. Η δυστυχία στο αποκορύφωμα της.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η υπαρξη μιας παγκοσμιας διακυβερνησης προυποθετει και ταυτιση παγκοσμιων συμφεροντων,πραγμα αρκετα αντιφατικο σε σχεση με τα αλληλοσυγκρουομενα υφισταμενα συμφεροντα των χωρων και που οπωσδηποτε δεν προκαθοριζονται αλλα συνεχως μεταβαλλονται αναλογα με τις εξελιξεις σε τοπικο αλλα και σε διεθνες επιπεδο.Και μεταβαλλονται και οι συσχετισμοι δυναμεων και οι συμμαχιες.Σε μια ενωση κρατων οπως η ευρωπαικη για παραδειγμα αρκει για να δειξει ποτε την ταυτιση και ποτε την συγκρουση των συμφεροντων σε χωρες μαλιστα που εχουν υπογραψει και αποδεχονται κοινες συνθηκες συνεργασιας.
Ο ορος μασονια κατ εμε παραπεμπει σε μορφες δολιοτητας,αθλιοτητας και εξυπηρετησης ευτελων μικροσυμφεροντων πολιτικης,επιχειρηματικοτητας,η αλιευσης καθε μορφης αφελων κι ανικανων που πιστευουν οτι εαν ενταχθουν καπου,σε ενα κομμα,μια ενορια,ενα συλλογο,μιαν οργανωση,η μεσα σε οτιδηποτε ομαδικο πιστευουν οτι θα αντλησουν δυναμη και θα λυσουν τα προβληματα τους εις βαρος της υπολοιπης κοινωνιας.Στην καθημερινοτητα ειναι περισσοτερο γνωστος ο ορος της διαπλοκης,η ακομα και της μαφιας.Ιεροτητα δεν υπαρχει πουθενα,ποσο μαλλον στην αγυρτεια.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Καμία σχέση δεν έχουν τα συμφέροντα κρατών με τη παγκόσμια εξουσία. Η εξουσία είναι διαστροφή και επιβάλλεται με ότι τρόπο μπορεί, ο παγκόσμιος πολιτισμός εξελίσσετε από μόνος του, και δεν έχει κέντρα διεστραμμένων. Τη δυστυχία μόνο με επιβολή μπορείς να τη μεταδόσεις, κανείς δε πρόκειται να τη διαλέξει. Η διαστροφή της εξουσίας δεν έχει έθνος ούτε κράτος γιατί είναι αποξένωση, δεν υπάρχει επικοινωνία γιατί δεν υπάρχει έκφραση. Σκοπός της είναι η παγκόσμια δυστυχία ασχέτως αν χρησιμοποιούνται τα διάφορα κράτη. Το χρήμα δεν έχει πατρίδα, ούτε οι τράπεζες, ίσος να έχουν αλληλεγγύη μεταξύ τους οι τοκογλύφοι αλλά μάλλον όσο τους συμφέρει.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ οτι η μασονία μάλλον έχει μικρή σχετικά ισχύ, τοπικού κυριως επιπέδου και ΙΣΩΣ δεν σχετίζεται με κεντρικότερους φορείς παγκόσμιας εξουσίας.

Όμως, επικούρειε, ισχυρίζεσαι οτι η νέα τάξη ειναι μάλλον παραμύθι

επειδή

"Η υπαρξη μιας παγκοσμιας διακυβερνησης προυποθετει και ταυτιση παγκοσμιων συμφεροντων" ????

μα υπάρχει ταύτιση !!! :

η ταύτιση υπάρχει σε περιουσίες ίσης αξίας.

ο κόκκαλης με το βαρδινογιάννη,
ο rockfeller με το rothchild,
O Κόμης και εγώ

αυτό το απλό πραγματάκι φτιάχνει ένα δέντρο που στη βάση του ειναι όλοι οι καταπιεσμένοι και φτωχοί, οι οποίοι παρεπιπτόντως έχουν τα ίδια συμφέροντα [συμφωνα με τις ανθρωπιστικές ιδεολογίες] αλλά ο νεοφιλευθερισμός ισχυρίζεται οτι το καλύτερο που έχουν να κάνουν οι μάζες είναι να αλληλοφαγωθούν - ανταγωνιστούν μεταξύ τους για δυο ψωροδεκάρες.

απο αυτούς που θα κονταροχτυπηθούν ελάχιστοι θα ανέβουν βαθμίδα οικονομική, αλλα μόλις ανέβουν δε θα έχουν τα ίδια συμφέροντα οικονομικά με τους πολλούς.

δηλαδή αντικαθιστώ την παλιομοδίτικη τάξη, με την οικονομική κλάση: να οι τάξεις του σήμερα...
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Σταυρούλα έγραψε:Αυτό με τη χειραψία, τί είναι; Τι παίζει; Ξέρει κανείς;
Στη μασονική χειραψία δεν σφίγγονται πλήρως οι παλάμες, αλλά μόνο τα δάχτυλα. Ο αντίχειρας του ενός καλύπτει τα δάχτυλα του άλλου κι έτσι δίνεται η εντύπωση χειραψίας. Στον μη μυημένο, δίνεται η εντύπωση μιας πρόχειρης και βιαστικής χειραψίας. Έτσι υποτίθεται ότι έχουν τα πράγματα. Το κατά πόσο είναι μύθος ή πραγματικότητα δεν το γνωρίζω και ούτε με πολυνοιάζει.

Πριν μερικά χρόνια έγινε πρόταση σε φίλο μου άθεο να εισχωρήσει στο χώρο, αρνήθηκε όμως επικαλούμενος την αθεΐα του.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-goodpost:

say more

κάτι ξέρεις εσύ
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Επιπλέον δεν έχει και τίποτα μυστικό ή απόκρυφο το πράγμα, ο καθένας μπορεί να γίνει μασόνος, ο μόνος όρος είναι να μην είναι άθεος (σοβαρολογώ).
Λιγο χειροτερα γινεται εαν δηλωσει και κοσμικος υλιστης,οικουμενικος ανθρωπιστης και το Top of the Tops εαν δηλωσει Επικουρειος,κι οχι βεβαια οτι τραβουσε δα και κανενα ιδιαιτερο ζορι για κατι τετοιο,απλα και μονο ετσι για να σπασει πλακα,αλλωστε που αλλου να ξαναβρεις τοσους πολλους μαζεμενους. : brrr : : brrr : : brrr :
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

τόσους πολλούς τι?

και συ κάτι ξέρεις επικούρειε...

για πείτε μας ρε παιδιά....
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Τι εγινε ρε παιδια,μονο σε μενα δεν εχουν κανει προταση τελικα;
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Βαση λογικης εαν το εξετασεις το ζητημα μεσα απο το δεδομενο οτι ενας μασονος πρεπει να μην ειναι αθεος,δηλαδη να πιστευει σε μια ανωτερη δυναμη και οχι μονο να αποδεχεται,αλλα κυριως να μην αμφισβητει οποιαδηποτε μεταφυσικη κοσμοθεωρια και των αλλων,τοτε καταληγουμε στο συμπερασμα οτι δεν παιζει ρολο το τι πιστευει,τα οποια μπορει να ειναι απειρα και αλληλοκαλυπτομενα,αλλα κυριως το τι πρεπει οπωσδηποτε να απορριπτει.Το εξης ενα,τον Επικουρο,ητοι καμμια θεικη προελευση,ουτε θεικη παρεμβαση,ουτε αθανασια ψυχης,οποτε παει τελειως στραφι ολακερο το μεταφυσικο οικοδομημα.
Βλεπεις απεναντι σε τι μπορεσε και υψωθηκε ο Αθηναιος,ενας και μοναδικος.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Όντως δεν μπορείς να είσαι άθεος και δεν μπορείς να είσαι και γυναίκα, μην το ξεχνάμε αυτό. Επίσης θεωρητικά είναι άτομα που έχουν κάποιο κύρος και μια σχετικά καλή οικονομική κατάσταση - δεν είναι ανάγκη να είσαι ο Νιάρχος αλλά δεν μπορείς να είσαι κι ο περιπτεράς της γειτονιάς.

Δεν ξέρω για τα μεγάλα κεφάλια πάντως για τα περισσότερα μέλη στην ελλάδα τουλάχιστον ισχύει αυτό που είπε ο γιατρός, δεν έχουν κάποια τρελά προνόμια ούτε τους βοηθάει τρελά στη ζωή τους. Το μόνο που μπορεί να θεωρηθεί θετικό για τους ίδιους είναι ότι βοηθάνε ο ένας τον άλλον γιατί είναι "σαν οικογένεια", κι αυτό όμως γίνεται πάντα στα πλαίσια των δυνατοτήτων τους.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση