Σατανιστικο ελληνικο φορουμ;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: Εμένα η Καινή Διαθήκη, ως φιλοσοφικό κατασκεύασμα, δεν με απασχολεί καθόλου.

εμενα με ενοχλει
ο πλαγιαρισμός της στις αρετες του πλατωνα, την φιλια-αγαπη του επικουρου, και την διαλεκτικη του αριστοτέλη

we are the borg. you will be assimilated
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:Τελικά τις ανθρωποθυσίες ποιοί τις κάνουν; δεν έχω καταλάβει.
οι αζτεκοι
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Giorugosu
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Αύγ 2010 23:18
Όνομα Ιστότοπου: Fukuru
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:Εγώ είμαι άθεος και όχι αντίθεος.

Δεν μπορώ να πολεμήσω κάποιον που δεν υπάρχει όπως επίσης δεν μπορώ να βρώ και συμμάχους που δεν υπάρχουν αλλά ούτε και θα επιθυμούσα ποτέ να συμμαχήσω με κάποιον και ιδιαίτερα με τον Σατανά για να πολεμήσω τον Θεό.
Λες ότι είσαι άθεος... όμως βλέπω ότι δηλώνεις ανοιχτά ότι προτιμάς τον Θεό/Γιαχβέ/Ιησού από τον Σατανά! Ιδιαίτερα μάλιστα "ακούγεσαι" ενοχλημένος εάν κάποιοι προτιμούν τον Σατανά, με τις αξίες που αναφέρουν ότι αντιπροσωπεύει και όχι με ότι του φόρτωσε η Χριστιανική Εκκλησία.

Μου φαίνεται ότι σου είναι ψιλοδύσκολο να απορρίψεις και τον Θεό και τον Σατανά ως δημιουργήματα της ανθρώπινης φαντασίας. Προσωπικά περισσότερο με πειράζει η Εκκλησία της Ελλάδος παρά το συγκεκριμένο φόρουμ υπερ του Σατανισμού. Για τον απλούστατο λόγω ότι το σπίτι μου δεν περιτριγυρίζεται από Εκκλησίες του Σατανά, αλλά από Ορθόδοξες Εκκλησίες.
Todo para todos, nada para nosotros...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ναι αλλα αμερικανε ξεχασες κατι απλο

στην ορθοδοξη εκκλησια και γενικα πας ειτε απο υποχρεοση ειτε απο εθιμο αναβεις ενα κερι και τελος

στην εκκλησια του σατανα και γενικα αν μπλεξεις με σατανιστες θα χασεις ζωες βλεπει λιγο ιστορια κατσουλα και λοιπους

απλα πιστευω οτι ορισμενοι νεο αθεοι της εποχης για σπασιμο στους χριστιανους φιλους συγγενεις τους βαζουν 3 εξαρια σαν αριθμο αγαπημενο φορανε αναποδους σταυρους και ακουνε σατανικη μουσικη χωρις να ξερουν τι υπαρχει στα αληθινα πισω απ αυτην την μαυρη αιρεση
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Μα γιατί κανείς δεν διαβάζει τα προηγούμενα; aristotelis_1 ο σατανισμός δεν είναι αυτό που βλέπουμε στην τηλεόραση... Ούτε εσύ ξέρεις τι υπάρχει πίσω από αυτή την "μαύρη αίρεση" όπως λες... Μεγάλη κουβέντα και τώρα βιάζομαι, κάποια άλλη στιγμή ίσως...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:
noxteryn έγραψε:Ο Σατανάς, από την άλλη, είναι υπέρ της ελεύθερης βούλησης και της γνώσης. Επίσης, έχει ακεραιότητα χαρακτήρα, μιας και θυσίασε κυριολεκτικά τη θέση του ως άγγελος για το συμφέρον των ανθρώπων (Προμηθέας style). Γιατί να μην το συμπαθήσεις?
Δεν το έκανε για να σώσει τους ανθρώπους αλλά επειδή ήθελε και ο ίδιος να γίνει Ιεχωβάς στη θέση του Ιεχωβά. Η απληστία και η εξουσιομανία σε όλο της το μεγαλείο.
Actually, ο μοναδικός εξουσιομανής στη Βίβλο είναι ο Θεός, ο οποίος είναι επίσης ζηλιάρης, μικροπρεπής, και attention whore, ενώ ταυτόχρονα σκοτώθηκαν εκατομμύρια ύστερα από εντολή του. Ο Θεός της Βίβλου είναι lawful evil. Ο Σατανάς στην πραγματικότητα αψήφησε την εξουσιομανία και το φασισμό του Θεού, και σίγουρα θα ήταν καλύτερος κυβερνήτης από αυτόν.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Giorugosu
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Αύγ 2010 23:18
Όνομα Ιστότοπου: Fukuru
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:...αμερικανε...
Αν αναφέρεσαι σε μένα πάρτο πίσω γιατί εγώ δεν σε έβρισα!!! :P
aristotelis_1 έγραψε:στην εκκλησια του σατανα και γενικα αν μπλεξεις με σατανιστες θα χασεις ζωες βλεπει λιγο ιστορια κατσουλα και λοιπους
Η άποψη σου αυτή λίγο διαφέρει από τον συσχετισμό π.χ. heavy metal μουσικής και σατανισμού!

Εγώ αυτό που λέω είναι το εξής: Είμαι άθεος άρα δεν πιστεύω πουθενά, ούτε σε θεούς ούτε σε δαίμονες.
Στην δική μου σκέψη οι Σατανιστές είναι απλά γραφικοί, ίσως γιατί έτσι μας έχει μάθει η θρησκεία που επικρατεί στον τόπο μας. Εάν ο άλλος είναι δολοφόνος, βιαστής, σαδομαζοχιστής πιστεύω δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με το θρήσκευμα.
Θα συμφωνήσω όμως με τους υπόλοιπους ότι ο Σατανισμός είναι κάτι σαν τον σκουπιδότοπο της Χριστιανοσύνης.
Όλα τα κακά και τα άσχημα τα φόρτωσαν εκεί, βλέπεις εάν λέγανε ότι ο ένας και μοναδικός θεός ευθύνεται και για τα καλά και για τα κακά που βιώνουμε λογικά θα χάνονταν η πελατεία!
Άρα κάποιοι το τρώνε το παραμύθι και επιλέγουν ίσως από αντίδραση όπως λες να πάνε εκεί, θελημένα ή αθέλητα, και κάποιοι το τρώνε το παραμύθι και μένουν πιστοί Χριστιανοί.

Εγώ δεν ανήκω ούτε στην μία, ούτε στην άλλη κατηγορία.
Todo para todos, nada para nosotros...
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι και είμαι υπερήφανος που προτιμώ τον Ιεχωβά Ιησού.Η καινή Διαθήκη είναι αναμφίβολα ένα βιβλίο που επήρεασε εκατομμύρια ανθρώπους στο Δυτικό πολιτισμό γι αυτό και εμείς πρέπει να ασχοληθούμε μαζί της όπως πρέπει να ασχοληθούμε και με τα έργα του Μάρξ. Η καινή Διαθήκη περιέχει ηθικές διδασκαλίες έστω και κλεμμένες από τους Έλληνες φιλοσόφους. Είναι τόσο κακό που λέει να αγαπάμε τον πλησίον μας ως εαυτό μας και να μην είμαστε φιλάργυροι;Καλώς η κακώς ο πολιτισμός μας αυτό μας κληροδότησε και αυτό μας διδάξαν στο σχολείο. Ο Ιησούς είναι μια συγκρητιστική συγχώνευση Διόνυσου/Μίθρα/Όσιρι και πολλών άλλων Θεοτήτων. Ιστορικός Ιησούς μπορεί και να μην υπήρξε.Όμως μπορούμε να δεχθούμε τις ηθικές διδασκαλίες του ευαγγελίου. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μου αρέσουν όλα στο ευαγγέλιο γιατί υποστηρίζει την δουλεία και την τοκογλυφία

(ναι ,το ξέρω ότι αντιφάσκει η καινή διαθήκη με αυτά που έγραψα πιο πάνω, όλη η βίβλος αντιφάσκει απλά επιλέγουμε ότι μας αρέσει)

Μας κληροδότησε ο πολιτισμός το Χριστιανισμό αλλά δεν είμαι διατεθιμένος να αντιακαταστήσω τη μια θρησκεία με μια άλλη,
Άβαταρ μέλους
Athenian
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010 20:59
Όνομα Ιστότοπου: Ελληνικό Αρχείο
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε: Μας κληροδότησε ο πολιτισμός το Χριστιανισμό
Νομίζω φίλε μου ,οτι η λέξη "κληροδότησε" είναι εντελώς άκυρη.
Δεν είναι κληρος το καυτό σίδερο... ούτε το κλείσιμο των ακαδημιών για να ανθίσει ο χριστιανικός "πολιτισμός"
http://www.EllinikoArxeio.com
"And on the first day... Man created God..."
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είμαι Θεόφιλος ούτε και Χριστιανός Θεοβούμενος. Απλώς κάποιοι έχουν μια συμπάθεια για τον Σατανά έτσι και εγώ έχω κάποια συμπάθεια για τον Ιησού .Αφού στα Ευαγγέλια μεταφορικά μιλάνε μπορούμε να θεωρήσουμε την όλη ιστορία του Ιησού σαν μια αλληγορία και να κρατήσουμε ότι μας άρεσει χωρίς αναφορές σε Θεούς και Δαίμονες.

Απλώς μου φαίνεται ότι έχουμε ξεφύγει λίγο και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ασχοληθούμε με αυτό το ψευτοδίλλημα . Καμιά θρησκεία έτσι και αλλιώς δεν είναι καλή γιατί όλες είναι στείρες.

Σοβαρά όμως γιατί πρέπει να ασχοληθούμε μέ ένα συγκεκριμένο φόρουμ μιας φόρουμ μιας Θρησκείας; Έχουν αυτοί οι άνθρωποι την θρησκεία τους ,αναφαίρετο δικαίωμά τους και δημιούργησαν ένα φόρουμ. Εμάς τους Αθέους τι μας αφορά αυτό το θέμα;
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

tyxkatmal, γνωρίζεις τι έγραφαν τα Ευαγγέλια, ή απλώς στηρίζεσαι στο τι πιστεύει ο κοσμάκης?

Για παράδειγμα, γνωρίζεις ότι πολλά από τα "καλά" διδάγματα του Χριστού (πχ "ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω") αποτελούν μεταγενέστερες προσθήκες από τρίτους?
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:Η καινή Διαθήκη είναι αναμφίβολα ένα βιβλίο που επήρεασε εκατομμύρια ανθρώπους στο Δυτικό πολιτισμό γι αυτό και εμείς πρέπει να ασχοληθούμε μαζί της όπως πρέπει να ασχοληθούμε και με τα έργα του Μάρξ.

Λολ.Ο Μαρξ μπροστά στον Τζίζα μπορεί άνετα να θεωρηθεί ιδιοφυΐα...και να φανταστείς ότι δεν τον συμπαθώ κιόλας.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

"καλά" διδάγματα του Χριστού (πχ "ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω") αποτελούν μεταγενέστερες προσθήκες από τρίτους?

[ναι και εσενα αυτο τωρα δε σε αρεσε θες να πεις?]

ρε ειναι δυνατον να μιλαμε για σαταναδες και διαβολους σε αυτο το φορουμ?
τελος απο εμενα αυτο το θεμα συνεχιστε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:tyxkatmal, γνωρίζεις τι έγραφαν τα Ευαγγέλια, ή απλώς στηρίζεσαι στο τι πιστεύει ο κοσμάκης?

Για παράδειγμα, γνωρίζεις ότι πολλά από τα "καλά" διδάγματα του Χριστού (πχ "ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω") αποτελούν μεταγενέστερες προσθήκες από τρίτους?
Ας ξεφύγουμε λίγο από το φανατισμό που εγώ δημιούργησα.

Όχι δεν γνωρίζω τι ακριβώς έγραφαν τα πρώτα ευαγγέλια όμως γνωρίζω ότι ο Χριστιανισμός κόπηκε και ράφτηκε στα μέτρα της βυζαντινής αυτοκρατορίας. Ο αρχικός χριστιανισμός ήταν διαφορετικός από τον σημερινό. Κάποιοι όπως ο εξελληνισμένος Παύλος που είχαν γνώση των παγανιστικών μυστηρίων όπως τα Ελευσίνεια και τα Διονύσια θέλησαν να προσαρμόσουν τον Διόνυσο/ Μϊθρα /Οσίρι/ Άδωνη στον Ιουδαϊσμό και επινόησαν τον Ιησού Μεσσία. Ο Χριστιανισμός στην ουσία είναι η προσαρμογή των παγανιστικών μυστηρίων στον Ιουδαϊσμό γι αυτό και η Παλαιά Διαθήκη είναι καθαρά Εθνικιστική ενώ η Καινή Διαθήκη είναι διεθνιστική . Υπήρχαν οι μυημένοι πιστοί που έβλεπαν την ιστορία του Ιησού ως μια αλληγορία και οι αμύητοι που έβλεπαν την ιστορία του Ιησού ως πραγματικότητα. Η διαμάχη γνωστικών σχολαστικών είναι αυτό ακριβώς το πράγμα. Οι σχολαστικοί ήταν οι αμύητοι . Οι μυημένοι λόγω των ταραχώδων εκείνων καιρών πολέμοι δουλείες κ.τ.λ. δεν μπόρεσαν να μυήσουν αρκετούς και τελικά επικράτησαν οι φανατικοί σχολαστικοί. Για να ΄πάρουμε μια ιδέα τι έγραφαν τα πρώτα ευαγγέλια μπορούμε να διαβάσουμε τα απόκρυφα. Αυτά που σε λέω τα έχω διαβάσει σε βιβλίο αλλά φοβάμαι πως αν το πώ θα το κάνω διαφήμιση.

Εξάλλου το διευκρίνισα πως μπορούμε να πάρουμε την Ιστορία του Ιησού σαν μια αλληγορία. Αν και εδώ που τα λέμε οι ηθικές διδασκαλίες δεν πιστεύω να γράφτηκαν από Βυζαντινούς καλαμαράδες γιατί αυτοί έγραφαν για υποταγή του ποιμνίου στους επισκόπους. Μάλλον οι γνωστικοί θα τα έγραψαν ίσως και να τα έκλεψαν από τους Έλληνες Φιλόσοφους. Πάντως πολλοί Έλληνες φιλόσοφοι ήταν μυημένοι στα μυστήρια.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Μου κάνει εντύπωση που τόσοι πολλοί δυσκολεύονται να παίξουν μια ιδέα στο μυαλό τους, μόνο και μόνο επειδή πρόκειται για το Σατανά (ή κάτι θρησκευτικό γενικότερα). Okay, είμαστε άθεοι και δεν τα πιστεύουμε, αλλά μπορούμε να τα σχολιάσουμε σε λογοτεχνικό επίπεδο, όπως θα σχολιάζαμε το Shakespeare. Γιατί κολλάτε τόσο?
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:
tyxkatmal έγραψε:Η καινή Διαθήκη είναι αναμφίβολα ένα βιβλίο που επήρεασε εκατομμύρια ανθρώπους στο Δυτικό πολιτισμό γι αυτό και εμείς πρέπει να ασχοληθούμε μαζί της όπως πρέπει να ασχοληθούμε και με τα έργα του Μάρξ.

Λολ.Ο Μαρξ μπροστά στον Τζίζα μπορεί άνετα να θεωρηθεί ιδιοφυΐα...και να φανταστείς ότι δεν τον συμπαθώ κιόλας.
Το είχα φανταστεί ότι δεν το συμπαθείς το Μάρξ γιατί αναφέρεσαι στο Μπακούνιν. Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος και ο Μπακούνιν θεωρούσε το Σατανά ως τον πρώτο επαναστάτη. Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα θα διάβαζα με την ίδια άνεση τον Μάρξ,Ένγκελς,Λένιν και τον Μπακούνιν,Κροπότκιν , Μαλατέστα
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Noxteryn έγραψε:Okay, είμαστε άθεοι και δεν τα πιστεύουμε, αλλά μπορούμε να τα σχολιάσουμε σε λογοτεχνικό επίπεδο, όπως θα σχολιάζαμε το Shakespeare. Γιατί κολλάτε τόσο?
+10000!!! Πραγματικά κι εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Νομίζω το διδακτικότερο επεισόδιο της βίβλου για το σύμβολο του Σατανά,τη σχέση του με το καλό και το κακό και την μεταφυσική ηθική είναι το βιβλίο του Ιώβ.

ΦΟ-ΒΕ-ΡΟ.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Athenian
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010 20:59
Όνομα Ιστότοπου: Ελληνικό Αρχείο
Επικοινωνία:

H άποψη του μεγάλου Νίκου Καζαντζάκη για την "θεωρία" του Αντίχριστου, απο μια ανάλυση ενος βιβλίου του Νίτσε
http://www.ellinikoarxeio.com/2010/09/k ... zsche.html
  • Ετούτη στάθηκε μια από τις πιο αποφασιστικές στιγμές της ζωής μου. Εδώ, στη Βιβλιοθήκη της Άγιας Γενεβιέβης, με τη μεσολάβηση μιας άγνωστης φοιτήτριας, μου ‘χε στήσει καρτέρι η μοίρα μου. Εδώ με περίμενε, φλογερός, αιματωμένος, μεγάλος πολεμιστής, ο Αντίχριστος. Στην αρχή με κατατρόμαξε. Τίποτα δεν του ‘λειπε: αναίδεια κι αλαζονεία, μυαλό απροσκύνητο, λύσσα καταστροφής, σαρκασμός, κυνισμός, ανόσιο γέλιο, όλα τα νύχια, τα δόντια και τα φτερά του Εωσφόρου. Μα με είχε συνεπάρει η ορμή του κι η περηφάνια, με είχε μεθύσει ο κίντυνος και βυθίζουμουν μέσα στο έργο του με λαχτάρα και τρόμο, σα να ‘μπαινα σε βουερή ζούγκλα, γεμάτη πεινασμένα θεριά και ζαλιστικά σερνικολούλουδα.

    Βιάζουμουν να τελειώσουν τα μαθήματα στη Σορβόννη, να βραδιάσει, να γυρίσω σπίτι, να ‘ρθει η σπιτονοικοκυρά να ανάψει το τζάκι και ν’ ανοίξω τα βιβλία του –πυργώνουνταν όλα απάνω στο τραπέζι μου– και να αρχίζω μαζί του το πάλεμα. Σιγά σιγά είχα συνηθίσει τη φωνή του, την κομμένη ανάσα του, τις κραυγές του πόνου του. Δεν ήξερα, τώρα το μάθαινα, πως κι ο Αντίχριστος αγωνίζεται κι υποφέρει όπως κι ο Χριστός και πως κάποτε, στις στιγμές του πόνου τους, τα πρόσωπά τους μοιάζουν.

    Ανόσιες μου φάνταζαν βλαστήμιες τα κηρύγματά του, κι ο Υπεράνθρωπός του δολοφόνος του Θεού. Κι όμως μια μυστική γοητεία είχε ο αντάρτης ετούτος, μαυλιστικό ξόρκι τα λόγια του, που ζάλιζε και μεθούσε κι έκανε την καρδιά σου να χορεύει. Αλήθεια, ένας χορός διονυσιακός ο στοχασμός του, ένας όρθιος παιάνας που υψώνεται θριαμβευτικά στην πιο ανέλπιδη στιγμή της ανθρώπινης κι υπερανθρώπινης τραγωδίας. Καμάρωνα, χωρίς να το θέλω, τη θλίψη του, την παλικαριά του και την αγνότητα και τις στάλες τα αίματα που περιράντιζαν το μέτωπό του, σαν να φορούσε και τούτος, ο Αντίχριστος, αγκάθινο στεφάνι.

    Σιγά σιγά, χωρίς να το ‘χω διόλου συνειδητά στο νου μου, οι δυο μορφές, Χριστός κι Αντίχριστος, έσμιγαν. Δεν ήταν λοιπόν ετούτοι οι δυο, προαιώνιοι οχτροί, δεν είναι ο Εωσφόρος αντίμαχος του Θεού, μπορεί ποτέ το Κακό να μπει στην υπηρεσία του Καλού και να συνεργαστεί μαζί του; Με τον καιρό όσο μελετούσα το έργου του αντίθεου προφήτη, ανέβαινα από σκαλί σε σκαλί σε μια μυστική παράτολμη ενότητα. Το Καλό και το Κακό, έλεγα, είναι οχτροί, να το πρώτο σκαλοπάτι της μύησης. Το Καλό και το Κακό είναι συνεργάτες, αυτό είναι το δεύτερο, το πιο αψηλό σκαλοπάτι της μύησης. Το Καλό και το Κακό είναι ένα! Αυτό ‘ναι το πιο αψηλό, όπου ως τώρα μπόρεσα να φτάσω σκαλοπάτι. […]

    Λιονταρίσια η τροφή που με τάισε ο Νίτσε στην πιο κρίσιμη, την πιο πεινασμένη στιγμή της νιότης. Θράσεψα, δεν μπορούσα πια να χωρέσω στο σημερινό άνθρωπο, όπως εκατάντησε, μήτε στο Χριστό, όπως τον κατάντησαν. Α! φώναζα αγαναχτισμένος, η παμπόνηρη θρησκεία που μετατοπίζει τις αμοιβές και τιμωρίες σε μελλούμενη ζωή, για να παρηγορήσει τους σκλάβους, τους κιότηδες, τους αδικημένους, και να μπορέσουν να βαστάξουν αγόγγυστα τη σίγουρη ετούτη επίγεια ζωή και να σκύβουν υπομονετικά το σβέρκο στους αφεντάδες! Τι οβραίικη Αγία Τράπεζα η θρησκεία ετούτη, που δίνεις μια πεντάρα στην επίγεια ζωή κι εισπράττεις αθάνατα εκατομμύρια στην άλλη! Τι απλοϊκότητα, τι πονηριά, τι τοκογλυφία! Όχι, δεν μπορεί να ‘ναι λεύτερος που ελπίζει Παράδεισο ή που φοβάται την Κόλαση. Ντροπή πια να μεθούμε στις ταβέρνες της ελπίδας! Ή κάτω στα υπόγεια του φόβου. Πόσα χρόνια και δεν το ‘χα καταλάβει, κι έπρεπε να ‘ρθει ο άγριος ετούτος προφήτης να μου ανοίξει τα μάτια! […]

    Κι άξαφνα η Εκκλησία του Χριστού, όπως την κατάντησαν οι ρασοφόροι, μου φάνταξε μια μάντρα, όπου μερόνυχτα βελάζουν, ακουμπώντας το ένα στο άλλο, χιλιάδες πρόβατα κυριεμένα από πανικό κι απλώνουν το λαιμό κι αγλείφουν το χέρι και το μαχαίρι που τα σφάζει. Κι άλλα τρέμουν γιατί φοβούνται πως θα σουβλίζουνται αιώνια στις φλόγες, κι άλλα βιάζουνται να σφαχτούν για να βόσκουν στους αιώνες των αιώνων σε αθάνατο ανοιξιάτικο χορτάρι.[…]
http://www.EllinikoArxeio.com
"And on the first day... Man created God..."
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:tyxkatmal, γνωρίζεις τι έγραφαν τα Ευαγγέλια, ή απλώς στηρίζεσαι στο τι πιστεύει ο κοσμάκης?

Για παράδειγμα, γνωρίζεις ότι πολλά από τα "καλά" διδάγματα του Χριστού (πχ "ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω") αποτελούν μεταγενέστερες προσθήκες από τρίτους?
άν μπορείς να το βασίσεις κάπου αυτό τότε δώσε τα στοιχεία.

ο χρόνος συγγραφής των ευαγγελίων είναι κάτι που έχουμε ξανασυζητήσει.

τα αρχαιότερα αντίγραφα των ευαγγελίων είναι απο τον 2-3 αιώνα και είναι ακριβώς στην μορφή που τα έχουμε σήμερα χωρίς τις υποτιθέμενες προσθήκες των βυζαντινών παπάδων. Ούτε κάν υπήρχε Βυζάντιο εκείνη την εποχή.
επίσης έχουν βρεθεί αναφορές σε αυτά καθώς και συγκεκριμένα χωρία των ευαγγελίων σε άλλα παλαιότερα έγγραφα που αποδεικνύουν οτι όλα τα ευαγγέλια γράφτηκαν πρίν τον 2ο αιώνα.

πχ Οι πάπυροι του Chester Beatty.
http://en.wikipedia.org/wiki/Chester_Beatty_Papyri

μεταφέρω απο http://www.christianity-science.gr/file ... ografa.pdf

Πρόκειται για ένα σύνολο 11 χειρογράφων γραμμένων στην ελληνική γλώσσα που
περιλαμβάνουν βιβλικά αλλά και άλλα κείμενα (π.χ. ιατρικά). Οι βιβλικοί πάπυροι
περιλαμβάνουν 7 χειρόγραφα με αποσπάσματα από βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης, 3 με
αποσπάσματα από την Καινή Διαθήκη και 1 με αποσπάσματα από το βιβλίο του Ενώχ
(ανήκει στα Απόκρυφα) και ένα αγνώστου συγγραφέα γραπτό κήρυγμα. Η ανακάλυψή τους
ανακοινώθηκε το 1931 και τα περισσότερα χρονολογούνται στον 3ο αι. μ.Χ. και κάποια στον
2ο και σήμερα φυλάσσονται στη βιβλιοθήκη του Chester Beatty, στο πανεπιστήμιο του
Μίτσιγκαν και αλλού. Ο Alfred Chester Beatty αγόρασε ένα μεγάλο μέρος των παπύρων
αυτών (από όπου και πήραν το όνομά τους) από παράνομους έμπορους αρχαιοτήτων,
επομένως δεν είμαστε σίγουροι για τον τόπο εύρεσής τους (νεκροταφείο αρχαίας
Αφροδιτόπολης στην Αίγυπτο ή στο Φαγιούμ ή σε κάποιο μοναστήρι).
Τα 3 χειρόγραφα της Καινής Διαθήκης:
Το 1
ο (Ρ45) περιέχει αποσπάσματα από τα 4 ευαγγέλια και τις Πράξεις των Αποστόλων
(Ματθ. 20/21 & 25/26, Μαρκ. 4-9 & 11-12, Λουκ. 6-7 & 9-14, Ιωάν. 4-5 & 10-11 και Πραξ. 4-
17 / Συνολικά 30 αποσπάσματα). Το 1ο αυτό χειρόγραφο χρονολογείται στο α’ μισό του 3ου
αι. μ.Χ. και η ακολουθία των ευαγγελίων είναι ίδια με αυτή που συνηθίζεται σήμερα:
Ματθαίος – Μάρκος – Λουκάς – Ιωάννης.
Το 2
ο (Ρ46) χρονολογείται γύρω στο 200 μ.Χ. και περιλαμβάνει αποσπάσματα από τις
επιστολές του αποστόλου Παύλου (Ρωμ. 5-6 & 8-15, ολόκληρες τις Εβρ., Εφεσ., Γαλ., Φιλιπ.,
Κολοσ. και ουσιαστικά ολόκληρες και τις 2 προς Κορ. και από Α’ Θεσ. 1-2 & 5 / Συνολικά 85
αποσπάσματα). Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι συμπεριλαμβάνεται και η προς Εβραίους
επιστολή.
Το 3
ο (Ρ47) περιέχει σε 10 αποσπάσματα τα κεφάλαια 9-17 της Αποκάλυψης και
χρονολογείται τον 3ο αι. μ.Χ.
Πηγή:
http://en.wikipedia.org/wiki/Chester_Beatty_Papyri
***
Οι πάπυροι του Bodmer
Πρόκειται για ένα σύνολο 22 παπύρων που ανακαλύφθηκαν στην Αίγυπτο το 1952. Πήραν
το όνομά τους από τον Martin Bodmer που τους αγόρασε. Περιέχουν αποσπάσματα από
την Παλαιά Διαθήκη, την Καινή Διαθήκη, κάποια γραπτά χριστιανικής λογοτεχνίας καθώς
και αποσπάσματα από τον Όμηρο και τον Μένανδρο. Ο αρχαιότερος από αυτούς
χρονολογείται στο 200 μ.Χ. ενώ ο μεταγενέστερος τον 6ο ή 7ο αι. και σήμερα φυλάσσονται
σε ομώνυμη βιβλιοθήκη έξω από τη Γενεύη, στην Ελβετία η οποία ανακοίνωσε την
απόκτησή τους το 1954.
Ο πάπυρος Ρ
66 χρονολογείται στις αρχές του 3ου αι. και περιέχει περίπου τα 2/3 του κατά
Ιωάννην ευαγγελίου.
Ο πάπυρος Ρ
72 είναι το αρχαιότερο γνωστό αντίγραφο της καθολικής επιστολής του Ιούδα
καθώς και των δύο καθολικών επιστολών του αποστόλου Πέτρου.
Ο πάπυρος Ρ
75 (χρονολογείται μεταξύ 175 και 225 μ.Χ.) περιέχει το μεγαλύτερο μέρος των
ευαγγελίων του Ιωάννη και του Λουκά. Πρόκειται μάλιστα για το αρχαιότερο γνωστό
αντίγραφο του κατά Λουκάν ευαγγελίου και ένα από τα αρχαιότερα αντίγραφα του κατά
Ιωάννην ευαγγελίου. Οι πάπυροι Ρ74 και Ρ75 αγοράστηκαν από το Βατικανό το 2007.
Πηγή:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bodmer_Papyri
***
Το αρχαιότερο κομμάτι της Καινής Διαθήκης
Eίναι ένα τμήμα του ευαγγελίου του Ιωάννη, το οποίο περιλαμβάνει υλικό από το ιη'
κεφάλαιο. Έχει πέντε εδάφια -τρία από τη μία πλευρά (31-33) και δύο απ' την άλλη (37-38)-
και το μέγεθός του είναι 6 x 9 εκατοστά. Αγοράστηκε στην Αίγυπτο το 1920, αλλά για
χρόνια πέρασε απαρατήρητο ανάμεσα σε άλλα αποσπάσματα τέτοιων παπύρων. Στη
συνέχεια όμως, το 1934, ο C. H. Roberts του Κολεγίου του Saint John της Οξφόρδης
ταξινομούσε τους παπύρους στη βιβλιοθήκη John Rylands στο Πανεπιστήμιο του
Manchester της Αγγλίας. Το αναγνώρισε αμέσως ότι περιείχε ένα τμήμα του ευαγγελίου
του Ιωάννη και μπόρεσε να προσδιορίσει τη χρονολογία του από το στιλ της γραφής. Το
τοποθέτησε στο 100 με 150 μ.Χ. Πολλοί άλλοι διακεκριμένοι παλαιογράφοι όπως ο Sir
Frederic Kenyon, ο Sir Harold Bell, ο Adolf Deismmann, ο W. H. P. Hatch, ο Ulrich Wilcken
κ.ά. είναι σύμφωνοι μ' αυτή την εκτίμηση. Ο Deissmann ήταν πεπεισμένος ότι ανατρέχει
τουλάχιστον στην εποχή του Αυτοκράτορα Αδριανού, ο οποίος ήταν στην εξουσία από το
117 ως το 138 μ.Χ., ή ακόμη και του Τραϊανού, ο οποίος ήταν στην εξουσία από το 98 ως το
117 μ.Χ.. Αυτή η ανακάλυψη ήταν εκπληκτική. Κι αυτό γιατί τον τελευταίο αιώνα
σκεπτικιστές Γερμανοί θεολόγοι υποστήριξαν με πάθος ότι το τέταρτο ευαγγέλιο δεν είχε
καν γραφτεί νωρίτερα απ' το έτος 160 μ.Χ, μια χρονολογία πολύ απομακρυσμένη από τα
γεγονότα στη ζωή του Ιησού, ώστε να έχει μεγάλη ιστορική αξία. Οι θεολόγοι αυτοί
κατόρθωσαν να επηρεάσουν ολόκληρες γενιές επιστημόνων, οι οποίοι στη συνέχεια
περιφρόνησαν την αξιοπιστία του ευαγγέλιου του Ιωάννη. Εδώ όμως έχουμε, σε μία πολύ
παλιά χρονολογία, ένα απόσπασμα του ευαγγελίου του Ιωάννη στην περιοχή μιας
κοινότητας στο Νείλο ποταμό της Αιγύπτου, δηλαδή πολύ μακριά από την Έφεσο της
Μικράς Ασίας, όπου το ευαγγέλιο κατά πάσα πιθανότητα συντάχτηκε.
Πηγή:
http://www.cbc.gr/index.php?option=com_ ... &Itemid=33
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Απάντηση