Ποια από τις 3 μονοθεϊστικές θρησκείες αντιπαθείτε the most?

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους

Ποια από τις 3 μονοθεϊστικές θρησκείες αντιπαθείτε περισσότερο?

Χριστιανισμός
10
24%
Ισλάμ
15
36%
Εβραϊσμός
1
2%
Δεν καταλαβαίνω το νόημα του poll αυτού
16
38%
 
Σύνολο ψήφων: 42
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Lacidar έγραψε:
dtango
Οι άθεοι του φόρουμ δεν είναι εβραιοφάγοι και αυτό είναι πολύ πολύ σημαντικό
γιατί είναι σημαντικό, τι εννοείς δημήτρη?
Εννοώ, όπως αναφέρθηκε και σε άλλο νήμα, ότι δεν έφτασαν στην αθεΐα μέσω της οδού του μίσους προς τους Εβραίους.
Εσύ ψήφισες εβραϊσμό επειδή εκεί τοποθετείς την ρίζα του κακού. Οπότε, κατά την άποψή μου, θα ήταν πιο σωστό να είχες ρίξει την ευθύνη στο ιερατείο της Αιγύπτου.
Ο Αλέξανδρος, π.χ., ήταν γιος του Άμμωνα, όχι του Γιαχβέ. ;)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:
cyrus έγραψε:Εντάξει, φτάνει τώρα με τα ρατσιστικά στερεότυπα ― πάμε παρακάτω...
οι φιλοι εβραοι που εχω κανουν συνειδητη προσπαθεια να καταπιεσουν την φιλαργυρια τους

οι φιλοι ελληνες που εχω κανουν συνειδητη προσπαθεια να καταπιεσουν την εγωπάθειά τους

οι φιλοι γερμανοι που εχω κανουν συνειδητη προσπαθεια να καταπιεσουν τον ρομποτισμό τους

οι φιλοι ισπανοι που εχω κανουν συνειδητη προσπαθεια να καταπιεσουν την γλιτσα τους

οι φιλοι εγγλεζοι που εχω κανουν συνειδητη προσπαθεια να καταπιεσουν την υπεροψια τους

θα βολευε να με χαρακτηρισεις ρατσιστη
ομως μιλαω για επικτητα γνωρισματα εθνικης παιδειας

ο μονος εβραιος που δεν ειναι φιλάργυρος
δεν ηξερε οτι ειναι εβραιος και μεγαλωσε σαν κατι αλλο

πως ειναι οι coconut blacks στην αγγλια?
ασπροι εσωτερικα, στην προσωπικοτητα, στον χαρακτηρα

-------------------------------------------------
αλλα μην αυταπατώμαστε για χαριν political correctness
οπως καποιες ασθενιες εχουν ξεκάθαρη φυλετικη προδιαθεση (αφρικαν /νεγρο - cardiovascular)
παραπάνω απο τις αλλες φυλες
ετσι και ειναι πολυ πιθανον να υπαρχουν και γενετικες προδιαθέσεις σε συμπεριφορικα γνωρισματα.

τον αραπη σαν τον πλενεις το σαπουνι δεν χαλας
καθαρο αυτον τον κανεις μα εσυ παντα βρωμας
Και αντί να αλλάξεις τους φίλους σου μεγάλε? μας αραδιάζεις διάφορες ρατσιστικές δήθεν σοφίες, όλοι δηλαδή τα εκατομμύρια των εβραίων, μαύρων, ελλήνων, κλπ έχουν ίδια χαρακτηριστικά, γραμμένα στο DNI τους?
Φαντάζομαι τι παιδική ηλικία πέρασες? σου έλειπε φαίνετε η στοργή ,η αγκαλιά ,το χάδι, κάποιος να σου μιλήσει με αγάπη για τους άλλους έτσι έγινες εγωιστής, ρατσιστής, υπερόπτης, φανατικός, κρίμα !!!
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:
dtango έγραψε:
Τεμπελόσκυλο έγραψε:Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείς να επιτύχεις με το συγκεκριμένο θέμα.
Ρίξε μια ματιά στα αποτελέσματα της ψηφοφορίας:

Ισλάμ 34%
Χριστιανισμός 21%
Εβραϊσμός 3%

Οι άθεοι του φόρουμ δεν είναι εβραιοφάγοι και αυτό είναι πολύ πολύ σημαντικό (θα ήταν 0% αν δεν ψήφιζε εβραΙσμό ο Radi).
αν οι εβραιοι σβηνανε απο τον χαρτη τους μουσουλμανους
α) δεν θα με χαλαγε
β) μπορει να ξανα-ανοιγε ενα ειδος auswitz με εμπεριστατωμενο λογο ως αποτελεσμα

ο χριστιανισμος ( στον κοσμο των παιχτων) ατροφει
-άλλο τί παιζεται στο τοπικο ορθοδοξο χοιροστασιο

ολοι οι καρκινοι κακοι ειναι , αλλα καποιοι εμφανιζονται πιο μεταστατικοι, πιο νοσηροι
οι μουσουλμανοι ενοχλουν πιο πολυ
γιατι δεν δικαιολογουνται, δεν καλυπτονται τοσο καλα

εξαλλου οι εβραιοι καταφεραν αυτο που ηθελαν = εξουσια για λεφτα

οι μουσουλμανοι προσπαθουν πιο χαοτικους στοχους= εξουσια για φημη, την υστεροφημια
αλλωστε ειναι τα θετα παιδια των Φαραω
η δικη τους πυραμιδα πρεπει να ειναι ζωντανη, ανθρωπινη, με ολους τους ανθρωπους
Αν εξαφανίζονταν από τον κόσμο φανατική σαν εσένα θα ήταν ο κόσμος καλλίτερος σε φαντάζομε μερικά χρόνια πριν με την κουκούλα να καταδίδεις, να βασανίζεις παιδάκια, να κρεμάς μαύρους, εβραίους, τσιγγάνους, κλπ, προσπαθώντας να εξαλείψεις τους προγόνους σου αφρικανούς, ινδοευρωπαίους, καυκάσιους ,κλπ, γιατί αν είχες γνώσεις, θα ήξερες ότι ο ελληνικός πολιτισμός, που τόσο κόπτονται τα φασιστοειδή σαν εσένα, χρωστάει το μεγαλείο του στα πολλά πολιτιστικά και φυλετικά μπερδέματα, και όχι στην καθαρότητα που δεν υπάρχει σχεδόν σε καμία φυλή εκτός από κάποιες απομονωμένες σε Αφρική, Αμαζόνιο, κλπ. Όσο για την Άρια ομοεθνία, του φιλαράκου σου του Χίτλερ, είναι μια ομοεθνία της ινδοευρωπαϊκής η ιαπετικής ομοεθνίας, που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τους γερμανούς . Άριοι λέγονται οι ινδοί και οι Πέρσες μαζί .
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

madmen60 έγραψε:
patroklos έγραψε: θα βολευε να με χαρακτηρισεις ρατσιστη
ομως μιλαω για επικτητα γνωρισματα εθνικης παιδειας
Και αντί να αλλάξεις τους φίλους σου μεγάλε? μας αραδιάζεις διάφορες ρατσιστικές δήθεν σοφίες, όλοι δηλαδή τα εκατομμύρια των εβραίων, μαύρων, ελλήνων, κλπ έχουν ίδια χαρακτηριστικά, γραμμένα στο DNI τους?
Φαντάζομαι τι παιδική ηλικία πέρασες? σου έλειπε φαίνετε η στοργή ,η αγκαλιά ,το χάδι, κάποιος να σου μιλήσει με αγάπη για τους άλλους έτσι έγινες εγωιστής, ρατσιστής, υπερόπτης, φανατικός, κρίμα !!!
Θα μου συγχωρήσεις την παρέμβαση, φίλε Μadmen60, αλλά δεν έδωσες προσοχή στις δυο παραπάνω γραμμές του Πάτροκλου. Το να δεχόμαστε την διαφορετικότητα των λαών δεν μας κάνει ρατσιστές. Το ότι όλοι οι Έλληνες, Εβραίοι ή Άγγλοι δεν είναι αντίγραφα του πρότυπου που τους χαρακτηρίζει, δεν λέει και πολλά πράγματα. Οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Εξάλλου μπορείς να δηλώσεις τα αντιρατσιστικά σου αισθήματα χωρίς να επιτεθείς προσωπικά σε κανέναν.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ
Μadmen60.Ο τρόπος με τον οποίο απευθύνεσαι στον συνομιλητή σου,εκτός του ότι δείχνει επιπολαιότητα στην εξαγωγή συμπερασμάτων για τις ιδέες του συνομιλητή σου (θα έλεγα ότι ο patroklos κάθε άλλο παρά φορέας ρατσιστικών αντιλήψεων είναι) φανερώνει και μία οξύτητα και μιά πολωτική διάθεση που δεν διευκολύνει το καλό κλίμα του διαλόγου και συνιστά προσωπική επίθεση,πράγμα που απαγορεύεται από τους κανονισμούς του forum.Το παρόν είναι επίσημη προειδοποίηση.
ΤΕΛΟΣ ΣΗΜΕΙΩΣΗΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ
Μadmen60.Ο τρόπος με τον οποίο απευθύνεσαι στον συνομιλητή σου,εκτός του ότι δείχνει επιπολαιότητα στην εξαγωγή συμπερασμάτων για τις ιδέες του συνομιλητή σου (θα έλεγα ότι ο patroklos κάθε άλλο παρά φορέας ρατσιστικών αντιλήψεων είναι) φανερώνει και μία οξύτητα και μιά πολωτική διάθεση που δεν διευκολύνει το καλό κλίμα του διαλόγου και συνιστά προσωπική επίθεση,πράγμα που απαγορεύεται από τους κανονισμούς του forum.Το παρόν είναι επίσημη προειδοποίηση.
ΤΕΛΟΣ ΣΗΜΕΙΩΣΗΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ
Με παρεξήγησες φίλε μου εκτός από το (και αντί να αλλάξεις τους φίλους σου μεγάλε?) που μοιάζει επιθετικό, και το (Αν εξαφανίζονταν από τον κόσμο φανατική σαν εσένα) που είναι προσωπικό και επιθετικό το υπόλοιπο το είπα με πραγματικό ενδιαφέρων για τον συνάνθρωπο μου (Φαντάζομαι τι παιδική ηλικία πέρασες? σου έλειπε φαίνετε η στοργή ,η αγκαλιά ,το χάδι, κάποιος να σου μιλήσει με αγάπη για τους άλλους έτσι έγινες εγωιστής, ρατσιστής, υπερόπτης, φανατικός, κρίμα !!!) δεν τον χλευάζω τον λυπάμαι για το τι μπορεί να περνάει στην ζωή του έχοντας μίσος για τους συνανθρώπους του.
Θα ήθελα να ξέρω αν τα λεγόμενα αυτά τα παρεξηγώ σαν ρατσιστικά η είναι? δείχνει επιπολαιότητα στην εξαγωγή συμπερασμάτων για τις ιδέες του συνομιλητή μου?
εξαλλου οι εβραιοι καταφεραν αυτο που ηθελαν = εξουσια για λεφτα ( άρα όλοι οι εβραιοι είναι πλούσιοι και ασκούν εξουσία?)
αν οι εβραίοι σβήναμε από τον χάρτη τους μουσουλμάνους
α) δεν θα με χαλαγε (καθόλου ρατσιστικό νομίζω?)
β) μπορει να ξανα-ανοιγε ενα ειδος auswitz με εμπεριστατωμενο λογο ως αποτελεσμα ( νομίζω αυτό δεν το λέει ρατσιστικά αλλά ως πολιτική επιλογή? κάθε άλλο παρά φορέας ρατσιστικών αντιλήψεων είναι)
τον αραπη σαν τον πλενεις το σαπουνι δεν χαλας(αν για το σαπούνι που θα χρησιμοποιήσεις έχει φτιαχτεί από εβραίο ακόμα καλύτερα!)
καθαρο αυτον τον κανεις μα εσυ παντα βρωμας (αυτό δε είναι ποιήμα?)
Συγχωρήστε με για τα λάθος συμπεράσματα έχω δυσλεξία!
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Έλα Doc του ΙΚΑ,πες την αλήθεια.Έκανες τη σημείωση αυτή μόνο και μόνο επειδή γούσταρες να γράψεις με λαχανί φωσφοριζέ χρώμα. : brrr :
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Έλα Doc του ΙΚΑ,πες την αλήθεια.Έκανες τη σημείωση αυτή μόνο και μόνο επειδή γούσταρες να γράψεις με λαχανί φωσφοριζέ χρώμα. : brrr :
L3o, μου έκαναν παρατήρηση επειδή επανέλαβα μερικές υβριστικές σου φράσεις, και καλά έκαναν διότι θα μπορούσα να διαμαρτυρηθώ που δεν τιμωρήθηκες χωρίς να τις επαναλάβω.
Τώρα τι μας λες; Ότι μπροστά σε όσα είπες εσύ τα λεγόμενα του Madmen πρέπει να θεωρηθούν αμελητέα;

Έχε υπόψη σου ότι προβλήματα με την συντονιστική ομάδα είχα και όταν διαμαρτυρήθηκα για τιμωρίες που επιβλήθηκαν.
Για να σε προλάβω λοιπόν σε πληροφορώ ότι όταν κάτι το θεωρώ άδικο διαμαρτύρομαι χωρίς να λαμβάνω υπόψη εναντίον τίνος στρέφεται η διαμαρτυρία μου.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:
madmen60 έγραψε:
patroklos έγραψε: θα βολευε να με χαρακτηρισεις ρατσιστη
ομως μιλαω για επικτητα γνωρισματα εθνικης παιδειας
Και αντί να αλλάξεις τους φίλους σου μεγάλε? μας αραδιάζεις διάφορες ρατσιστικές δήθεν σοφίες, όλοι δηλαδή τα εκατομμύρια των εβραίων, μαύρων, ελλήνων, κλπ έχουν ίδια χαρακτηριστικά, γραμμένα στο DNI τους?
Φαντάζομαι τι παιδική ηλικία πέρασες? σου έλειπε φαίνετε η στοργή ,η αγκαλιά ,το χάδι, κάποιος να σου μιλήσει με αγάπη για τους άλλους έτσι έγινες εγωιστής, ρατσιστής, υπερόπτης, φανατικός, κρίμα !!!
Θα μου συγχωρήσεις την παρέμβαση, φίλε Μadmen60, αλλά δεν έδωσες προσοχή στις δυο παραπάνω γραμμές του Πάτροκλου. Το να δεχόμαστε την διαφορετικότητα των λαών δεν μας κάνει ρατσιστές. Το ότι όλοι οι Έλληνες, Εβραίοι ή Άγγλοι δεν είναι αντίγραφα του πρότυπου που τους χαρακτηρίζει, δεν λέει και πολλά πράγματα. Οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Εξάλλου μπορείς να δηλώσεις τα αντιρατσιστικά σου αισθήματα χωρίς να επιτεθείς προσωπικά σε κανέναν.
μου λές φίλε μου ότι αναφορές σαν:
-αν οι εβραιοι σβηνανε απο τον χαρτη τους μουσουλμανους
α) δεν θα με χαλαγε
β) μπορει να ξανα-ανοιγε ενα ειδος auswitz με εμπεριστατωμενο λογο ως αποτελεσμα
ομως μιλαω για επικτητα γνωρισματα εθνικης παιδειας
-εξαλλου οι εβραιοι καταφεραν αυτο που ηθελαν = εξουσια για λεφτα
οι φιλοι εβραοι που εχω κανουν συνειδητη προσπαθεια να καταπιεσουν την φιλαργυρια τους

οι φιλοι ελληνες που εχω κανουν συνειδητη προσπαθεια να καταπιεσουν την εγωπάθειά τους

οι φιλοι γερμανοι που εχω κανουν συνειδητη προσπαθεια να καταπιεσουν τον ρομποτισμό τους

οι φιλοι ισπανοι που εχω κανουν συνειδητη προσπαθεια να καταπιεσουν την γλιτσα τους

οι φιλοι εγγλεζοι που εχω κανουν συνειδητη προσπαθεια να καταπιεσουν την υπεροψια τους
αλλα μην αυταπατώμαστε για χαριν political correctness
οπως καποιες ασθενιες εχουν ξεκάθαρη φυλετικη προδιαθεση (αφρικαν /νεγρο - cardiovascular)
παραπάνω απο τις αλλες φυλες
ετσι και ειναι πολυ πιθανον να υπαρχουν και γενετικες προδιαθέσεις σε συμπεριφορικα γνωρισματα.

τον αραπη σαν τον πλενεις το σαπουνι δεν χαλας
καθαρο αυτον τον κανεις μα εσυ παντα βρωμας
Ολα αυτά δεν περιέχουν ρατσιστική αντίληψη αλλά επιστημονική άποψη? αλήθεια πια νου? του Joseph Goebbels μήπως?
Εν πάση περιπτώσει ο ορισμός επίκτητα αναφέρει -χαρακτηριστικό που δεν είναι έμφυτο, αλλά αποκτάται. πως όμως ? δηλαδή αν μεγαλώσω με έναν εβραίο τύπου Woody Allen θα έχω τα ίδια επίκτητα χαρακτηριστικά με το αν με μεγάλωνε ο Moshe Dayanαν βάζουμε τα εκατομμύρια των ανθρώπων στο ίδιο καλούπι κάνουμε ότι έκανε ό Χίτλερ και οι λοιποί ρατσιστές και λειτουργούμε με το ίδιο σκεπτικό της Κ.Κ.Κ.
Αν λοιπόν θεωρείς ότι υπάρχουν επίκτητα χαρακτηριστικά λαών & όχι ανθρώπων ατομικά, που συμφωνώ, γιατί ο καθένας μας φέρνει μέσα του τα επίκτητα χαρακτηριστικά της οικογένειας του, τότε φίλε μου θα διαφωνήσω γιατί δεν έχω τα ίδια χαρακτηριστικά με αρκετούς Έλληνες, οπότε πιθανών να είμαι τούρκος? ;)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

L3o ΧΞΣ έγραψε:Έλα Doc του ΙΚΑ,πες την αλήθεια.Έκανες τη σημείωση αυτή μόνο και μόνο επειδή γούσταρες να γράψεις με λαχανί φωσφοριζέ χρώμα. : brrr :
:mrgreen:
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Κατ’ αρχήν γνωρίζω τον Πάτροκλο περισσότερο καιρό από εσένα και έτσι τα καταφέρνω καλύτερα στην αποκωδικοποίηση των όσων γράφει.
Το θέμα όμως δεν βρίσκεται εκεί αλλά στον τρόπο με τον οποίο εκφράζεσαι.

Δεν είμαι μόνο δογματικός άθεος, είμαι και δογματικός αντιρατσιστής. Ωστόσο ποτέ δεν πρόσβαλα τους ρατσιστές που έτυχε να περάσουν από το φόρουμ.

Τέλος, οι φυλές διαφέρουν μεταξύ τους, όπως διαφέρουν και τα γένη. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, αλλά είμαστε όλοι ίσοι.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

dtango έγραψε: L3o, μου έκαναν παρατήρηση επειδή επανέλαβα μερικές υβριστικές σου φράσεις, και καλά έκαναν διότι θα μπορούσα να διαμαρτυρηθώ που δεν τιμωρήθηκες χωρίς να τις επαναλάβω.
Τώρα τι μας λες; Ότι μπροστά σε όσα είπες εσύ τα λεγόμενα του Madmen πρέπει να θεωρηθούν αμελητέα;
Νομίζω πως είναι σαφές ότι δεν είχα καμία ένσταση με την παρατήρηση,απλώς έσπασα πλάκα με το χρωματάκι.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:
dtango έγραψε: L3o, μου έκαναν παρατήρηση επειδή επανέλαβα μερικές υβριστικές σου φράσεις, και καλά έκαναν διότι θα μπορούσα να διαμαρτυρηθώ που δεν τιμωρήθηκες χωρίς να τις επαναλάβω.
Τώρα τι μας λες; Ότι μπροστά σε όσα είπες εσύ τα λεγόμενα του Madmen πρέπει να θεωρηθούν αμελητέα;
Νομίζω πως είναι σαφές ότι δεν είχα καμία ένσταση με την παρατήρηση,απλώς έσπασα πλάκα με το χρωματάκι.
Και το ίδιο κατάλαβε ότι έκανες και οποιος (με στοιχειώδη αίσθηση του χιούμορ) δεν βλέπει παντού εχθρούς. :whistle:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:Κατ’ αρχήν γνωρίζω τον Πάτροκλο περισσότερο καιρό από εσένα και έτσι τα καταφέρνω καλύτερα στην αποκωδικοποίηση των όσων γράφει.
Το θέμα όμως δεν βρίσκεται εκεί αλλά στον τρόπο με τον οποίο εκφράζεσαι.

Δεν είμαι μόνο δογματικός άθεος, είμαι και δογματικός αντιρατσιστής. Ωστόσο ποτέ δεν πρόσβαλα τους ρατσιστές που έτυχε να περάσουν από το φόρουμ.

Τέλος, οι φυλές διαφέρουν μεταξύ τους, όπως διαφέρουν και τα γένη. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, αλλά είμαστε όλοι ίσοι.
Μιάς και ξέρεις και αποκωδικοποιής τον Πάτροκλο δώσε μου μια εξήγησει σε εμένα τον αδαή να καταλάβω οτι δεν ήταν ρατσιστικά τα λεγόμενα του? ;)
Οσο για το -Δεν είμαι μόνο δογματικός άθεος, είμαι και δογματικός αντιρατσιστής. Ωστόσο ποτέ δεν πρόσβαλα τους ρατσιστές που έτυχε να περάσουν από το φόρουμ. Συμφωνώ μαζί σου εν μέρη, και όπως λέει το ρητό <<διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμα να το λες -Βολταίρος- >> αλλά το δικαίωμα να λέω εγώ ότι θέλω ελεύθερα που χάνετε? μήπως να ακούμε και ανέκδοτα του τύπου -ρίξε κ άλλων εβραίο στην φωτιά γιατί έπιασε κρύο?
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

η ενόχληση σε σχέση με το θέμα και ίσως και με κάποιες γενικόλογες απόψεις που αποδίδουν γενικόλογα χαρακτηριστικά σε πολύ μεγάλες ομάδες ανθρώπων είναι αναγκαίο κακό [ή καλό, όπως το δει κανείς] σε μια τέτοια συζήτηση.

τόσο η ενόχλησή σου cyrus λοιπόν όσο και η αναφορά σε πολιτική ορθότητα είναι εντός θέματος και ως εκ τουτου όχι κουκουρούκου.

madmen, όντως παρεξήγησες τον πάτροκλο.

οι εβραϊκή θρησκεία είναι η βάση της κάθε μονοθεϊστικής θρησκείας. Στους εβραίους αποδίδονται και άλλα. Όπως και στους χριστιανούς και τους μουσουλμάνους. Υπάρχουν άνθρωποι που στηρίζουν και τηρούν τη θρησκεία τους. Η επίσημες εκδοχές των 3 θρησκειών αυτών είναι κλιμακούμενα απάνθρωπες.

π.χ. το ισλαμ είναι το χειρότερο από αυτή τη άποψη

Μιλούμε για αντιπάθεια, ακόμα και μίσος για τύπους ανθρώπων που στηρίζουν το αισχρό, οχι για να δώσουμε αφορμή στους ρατσιστές και τους αισχρούς, αλλά κατ' εμε, γιατι μου αρέσει να συζητώ.

welcome στο δεύτερο που δείχνει υπερβάλλουσα αντιρατσιστική πολιτική ορθότητα
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

@ Comte, Madmen60
Comte de Toulouse έγραψε:Και το ίδιο κατάλαβε ότι έκανες και οποιος (με στοιχειώδη αίσθηση του χιούμορ) δεν βλέπει παντού εχθρούς. :whistle:
Αυτό θα ίσχυε αν ήταν η πρώτη φορά που βλέπαμε το χρωματάκι.
Ο χρόνος θα δείξει, Comte!
madmen60 έγραψε:… αλλά το δικαίωμα να λέω εγώ ότι θέλω ελεύθερα που χάνετε?
Μπορούμε να λέμε ελεύθερα ότι θέλουμε, αλλά όχι ατιμώρητα πάντα.
Το δικαίωμα εσύ το χάνεις επειδή πάει βόλτα μαζί με την ψυχραιμία σου.
madmen60 έγραψε:Φαντάζομαι τι παιδική ηλικία πέρασες? σου έλειπε φαίνετε η στοργή ,η αγκαλιά ,το χάδι, κάποιος να σου μιλήσει με αγάπη για τους άλλους έτσι έγινες εγωιστής, ρατσιστής, υπερόπτης, φανατικός, κρίμα !!!
Όποιος διαβάσει τα παραπάνω θα φανταστεί ότι τον είδες να σφάζει καμιά δεκαριά.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Lacidar είπε : madmen, όντως παρεξήγησες τον πάτροκλο.

οι εβραϊκή θρησκεία είναι η βάση της κάθε μονοθεϊστικής θρησκείας. Στους εβραίους αποδίδονται και άλλα. Όπως και στους χριστιανούς και τους μουσουλμάνους. Υπάρχουν άνθρωποι που στηρίζουν και τηρούν τη θρησκεία τους. Η επίσημες εκδοχές των 3 θρησκειών αυτών είναι κλιμακούμενα απάνθρωπες.

π.χ. το ισλαμ είναι το χειρότερο από αυτή τη άποψη

Μιλούμε για αντιπάθεια, ακόμα και μίσος για τύπους ανθρώπων που στηρίζουν το αισχρό, οχι για να δώσουμε αφορμή στους ρατσιστές και τους αισχρούς, αλλά κατ' εμε, γιατι μου αρέσει να συζητώ.

welcome στο δεύτερο που δείχνει υπερβάλλουσα αντιρατσιστική πολιτική ορθότητα
Φίλε μου! σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση! Όμως δεν θεωρώ ότι το Ισλάμ είναι το χειρότερο από αυτή τη άποψη τουλάχιστον για παλαιοτέρα, σήμερα μπορεί? Η σταυροφορίες και οι σφαγές δεν έγιναν από το Σαλαντίν αλλά από τον Ριχάρδο νομίζω?
Το πώς αντιδρούν οι πιστοί και μάλιστα φανατικοί πιστοί αλλάζει ανάλογα από την πίεση και την ανασφάλεια που έχουν οι πιστοί. Έτσι λοιπόν με πρώτους διδάξαντες τους χριστιανούς έχουμε Φανατικούς και στις τρείς θρησκείες, αλλά δεν τους τσουβαλιάζουμε όλους δεν λέμε όλους τους εβραίους φανατικούς, υπάρχουν στο Ισραήλ άτομα που αντιδρούν παρόλο που υφίστανται πολλά! Δεν φταίνε όλοι οι μουσουλμάνοι για τους φανατικούς βομβιστές! Ούτε όλοι οι χριστιανοί για τους παπάδες που βιάζουν παιδάκια, ούτε αν βομβαρδίζουν αμερικανοί χριστιανοί παιδάκια στο Ιράν, Αφγανιστάν, και αλλού.
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Όσο θα έχουν το δικαίωμα να εκφράζουν τη γνώμη τους. Δεν ξέρω για σένα, αλλά την προκατάληψη την διαχωρίζω από το ρατσισμό. Τι σημασία έχει αν μισεί θανάσιμα τους εβραίους/μάυρους/μουσουλμάνους κλπ; Απείλησε κανέναν; Έβλαψε μήπως; Ή έστω παρακίνησε κάποιον να κάνει κάτι σε βάρος των παραπάνω; Και στην τελική, όταν αναφερόμαστε στη γενικότερη νοοτροπία ενός έθνους και όχι στο χρώμα του δέρματος (το οποίο ούτε το διαλέγεις αλλά ούτε μπορείς να το αλλάξεις σε αντίθεση με τη νοοτροπία σου), τότε κατά τη γνώμη μου πρόκειται για δικαιολογημένη προκατάληψη. Μπορεί βέβαια το συγκεκριμένο άτομο-λήπτης αυτής της προκατάληψης να διαφέρει, αλλά γιαυτό κι εγώ μιλάω για προκατάληψη και όχι ρατσισμό. Δεν είπαμε ούτε να τον δείρει ούτε να τον βλάψει γενικότερα. Απλά θα έχει μια πιο αρνητική αρχική στάση απέναντι στο συγκεκριμένο άτομο, το οποίο φυσικά είναι σε θέση να ανατρέψει. Ο ρατσισμός όπως τον εννοείς (αυτό που περίεγραψα ως προκατάληψη) είναι υπαρκτός. Ανέκαθεν ήταν και θα είναι. Τουλάχιστον ορισμένοι δεν το αρνούνται εικονικά.

Αλήθεια, το γεγονός ότι σε ορισμένους κλάδους της επιστήμης π.χ. προτιμούνται οι Ινδοί, το βρίσκεις ρατσιστικό;
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:@ Comte, Madmen60
Comte de Toulouse έγραψε:Και το ίδιο κατάλαβε ότι έκανες και οποιος (με στοιχειώδη αίσθηση του χιούμορ) δεν βλέπει παντού εχθρούς. :whistle:
Αυτό θα ίσχυε αν ήταν η πρώτη φορά που βλέπαμε το χρωματάκι.
Ο χρόνος θα δείξει, Comte!
madmen60 έγραψε:… αλλά το δικαίωμα να λέω εγώ ότι θέλω ελεύθερα που χάνετε?
Μπορούμε να λέμε ελεύθερα ότι θέλουμε, αλλά όχι ατιμώρητα πάντα.
Το δικαίωμα εσύ το χάνεις επειδή πάει βόλτα μαζί με την ψυχραιμία σου.
Πιστεύεις λοιπόν ότι έχασα την ψυχραιμία μου?
Με τους ήπιους νομίζω χαρακτηρισμούς μου, για τα τόσο προσβλητικά λόγια που γράφτηκαν, δεν νομίζεις ότι υπερβάλεις? αν φίλε μου ήμουν ο Σοφοκλής Σκορτσιανίτης που είναι Ελληνας όπως όλοι μας (δηλαδή ενας λαός με πολιτιστική και φυλετική μύξη πολλων φυλών) και διάβαζα <<τον αραπη σαν τον πλενεις το σαπουνι δεν χαλας
καθαρο αυτον τον κανεις μα εσυ παντα βρωμας>>
Πια θα ήταν για σένα η καλύτερη αντίδραση?
Α και κάτι ακόμα αν κάποιος εβραίος, μαύρος, Αμερικάνος, αλλοεθνής τέλος πάντων, έγραφε για τους έλληνες τους στίχους του Σαββόπουλου <<μελαμψές φυλές ,κοντοπόδαρες , Σιληνοί του κράτους που ξερναει και νατους τσιφτετελληνες,με γονεις ληστες,των συντοφων τους θυτες για αμνηστεια οι αλητες τωρα διοικητες.
Κρατος ασυστολων και πεσμενων κωλων ΚολλοΕλληνες>> που περιέχουν αρκετή δόση αλήθειας νομίζω? Πως θα αντιδρούσες ?
αν κριτικάρουμε τους άλλους δε νομίζεις ότι πρέπει να δεχόμαστε την κριτική και εμείς? Αν με πεις αράπη ( και μην πεις ότι δεν είπε εμένα, δεν με ξέρεις μπορεί να είμαι ) γιατί να σε πειράξει να σε πω φασίστα, ρατσιστή κλπ?
madmen60 έγραψε:Φαντάζομαι τι παιδική ηλικία πέρασες? σου έλειπε φαίνετε η στοργή ,η αγκαλιά ,το χάδι, κάποιος να σου μιλήσει με αγάπη για τους άλλους έτσι έγινες εγωιστής, ρατσιστής, υπερόπτης, φανατικός, κρίμα !!!
Όποιος διαβάσει τα παραπάνω θα φανταστεί ότι τον είδες να σφάζει καμιά δεκαριά.
Καταρχήν τι είναι από το παραπάνω που σε κάνει να φανταστής κάτι τέτοιο?
όπως σου είπα το παραπάνω το είπα με με λύπη και συμπάθεια! γιατί δεν πιστεύω άνθρωποι που μεγαλώνουν με στοργή, με αγκαλιές, με χάδια, τρυφερότητα! (σαν αυτήν που δίνω καθημερινά στους γιούς μου και είναι δύο υπέροχα παιδιά, φιλικά προς κάθε φυλής παιδιά και από τα λίγα που έχουν φίλους Αλβανούς! ) μπορούν να είναι ρατσιστές και να λένε - αν οι εβραίοι σβηνανε απο τον χαρτη τους μουσουλμανους
α) δεν θα με χαλαγε
β) μπορει να ξανα-ανοιγε ενα ειδος auswitz με εμπεριστατωμενο λογο ως αποτελεσμα
απο το παρακάτω ναι μπορείς να βγάλεις τέτοιο συμπέρασμα, και μπορείς να πείς πως είναι από τα πιό επιθετικά που έγραψα.
<<Αν εξαφανίζονταν από τον κόσμο φανατική σαν εσένα θα ήταν ο κόσμος καλλίτερος σε φαντάζομε μερικά χρόνια πριν με την κουκούλα να καταδίδεις, να βασανίζεις παιδάκια, να κρεμάς μαύρους, εβραίους, τσιγγάνους, κλπ, προσπαθώντας να εξαλείψεις τους προγόνους σου αφρικανούς, ινδοευρωπαίους, καυκάσιους ,κλπ,>>
αλλά όπως είπα με προσβάλει προσωπικά το λεξιλόγιο αυτό, ακόμα και για αστείο. Περισσότερο δε σαν Έλληνες που έχουμε ζήσει τον ρατσισμό στο πετσί μας δεν γίνετε να ανεχόμαστε τέτοια λόγια, τον παππού μου και την γιαγιά μου τους έλεγαν οι Οθωμανοί <<γκιαούρηδες>> και οι Ελλαδίτες <<Τουρκόσπορους >> οι Αρβανίτες λένε κολοαλβανούς τους πατριώτες τους, τελικά ως πότε θα ανεχόμαστε τύπους Καρατζαφύρερ? Και κάτι ακόμα δεν μου διευκρίνισε κανείς με αυτά που μου είπατε τελικά είναι ρατσιστικά τα σχόλια του Πάτροκλου?
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

fr0g έγραψε:Όσο θα έχουν το δικαίωμα να εκφράζουν τη γνώμη τους. Δεν ξέρω για σένα, αλλά την προκατάληψη την διαχωρίζω από το ρατσισμό. Τι σημασία έχει αν μισεί θανάσιμα τους εβραίους/μάυρους/μουσουλμάνους κλπ; Απείλησε κανέναν; Έβλαψε μήπως; Ή έστω παρακίνησε κάποιον να κάνει κάτι σε βάρος των παραπάνω; Και στην τελική, όταν αναφερόμαστε στη γενικότερη νοοτροπία ενός έθνους και όχι στο χρώμα του δέρματος (το οποίο ούτε το διαλέγεις αλλά ούτε μπορείς να το αλλάξεις σε αντίθεση με τη νοοτροπία σου), τότε κατά τη γνώμη μου πρόκειται για δικαιολογημένη προκατάληψη. Μπορεί βέβαια το συγκεκριμένο άτομο-λήπτης αυτής της προκατάληψης να διαφέρει, αλλά γιαυτό κι εγώ μιλάω για προκατάληψη και όχι ρατσισμό. Δεν είπαμε ούτε να τον δείρει ούτε να τον βλάψει γενικότερα. Απλά θα έχει μια πιο αρνητική αρχική στάση απέναντι στο συγκεκριμένο άτομο, το οποίο φυσικά είναι σε θέση να ανατρέψει. Ο ρατσισμός όπως τον εννοείς (αυτό που περίεγραψα ως προκατάληψη) είναι υπαρκτός. Ανέκαθεν ήταν και θα είναι. Τουλάχιστον ορισμένοι δεν το αρνούνται εικονικά.

Αλήθεια, το γεγονός ότι σε ορισμένους κλάδους της επιστήμης π.χ. προτιμούνται οι Ινδοί, το βρίσκεις ρατσιστικό;
Δεν απείλησε κανένα φίλε μου, αλλά δεν θα τον ένοιαζε αν δίπλα του σκοτώσουν κάποιοι ένα παιδάκι αν είναι εβραιόπουλο , μουσουλμανάκι η μαυράκι, ο χίτλερ, οι Νεότουρκοι,οι Ισραηλινοί κλπ. έκαναν και κάνουν δολοφονίες λαών,φυλών,ομάδων γιατί κάποιοι ανέχτηκαν και ανέχονται και δεν αντέδρασαν και δεν αντιδρούν ποτέ!
Σε ορισμένους κλάδους όπως τον αθλητισμό, την επιστήμη, κλπ, κάποιες φυλές διαπρέπουν αυτό δεν αποδεικνύει ότι άλλες φυλές δεν μπορούν ας πούμε να τρέξουν η να παίξουν μπάσκετ , οι όλοι οι εβραίοι είναι μαθηματικές διάνοιες, οι όλοι οι αιγύπτιοι θα γίνουν καρδιολόγοι, οι γυναίκες δεν είναι καλές για επιστήμονες? οι ομοφυλόφιλοι είναι καλοί μόνο για την μόδα? ελα φίλε μου προσπάθησε να είσαι πιο ανεκτικός με τους άλλους!
Σαν άθεοι ζητάμε αποδείξεις για κάθε τι που λέει κάποιος μην μου αραδιάζεις λοιπόν στερεότυπα και προκατάληψεις. Γενικότερη νοοτροπία ενός έθνους? αρα όλοι οι έλληνες είμαστε ορθόδοξοι?
Απάντηση