Ποια από τις 3 μονοθεϊστικές θρησκείες αντιπαθείτε the most?

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους

Ποια από τις 3 μονοθεϊστικές θρησκείες αντιπαθείτε περισσότερο?

Χριστιανισμός
10
24%
Ισλάμ
15
36%
Εβραϊσμός
1
2%
Δεν καταλαβαίνω το νόημα του poll αυτού
16
38%
 
Σύνολο ψήφων: 42
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

αρα όλοι οι έλληνες είμαστε ορθόδοξοι?
όχι είμαστε παρτάκηδες, καλοπερασάκηδες και ζαμανφουτιστές

εσύ είσαι από βορρά βέβαια, οπότε μπορεί να είσαι πιο καλός άνθρωπος ;)
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

madmen60 έγραψε: Δεν απείλησε κανένα φίλε μου, αλλά δεν θα τον ένοιαζε αν δίπλα του σκοτώσουν κάποιοι ένα παιδάκι αν είναι εβραιόπουλο , μουσουλμανάκι η μαυράκι, ο χίτλερ, οι Νεότουρκοι,οι Ισραηλινοί κλπ. έκαναν και κάνουν δολοφονίες λαών,φυλών,ομάδων γιατί κάποιοι ανέχτηκαν και ανέχονται και δεν αντέδρασαν και δεν αντιδρούν ποτέ!
Το παραπάνω έχει ήδη συζητηθεί εδώ
madmen60 έγραψε: Σε ορισμένους κλάδους όπως τον αθλητισμό, την επιστήμη, κλπ, κάποιες φυλές διαπρέπουν αυτό δεν αποδεικνύει ότι άλλες φυλές δεν μπορούν ας πούμε να τρέξουν η να παίξουν μπάσκετ , οι όλοι οι εβραίοι είναι μαθηματικές διάνοιες, οι όλοι οι αιγύπτιοι θα γίνουν καρδιολόγοι, οι γυναίκες δεν είναι καλές για επιστήμονες? οι ομοφυλόφιλοι είναι καλοί μόνο για την μόδα? ελα φίλε μου προσπάθησε να είσαι πιο ανεκτικός με τους άλλους!
Με μπερδεύεις. Είπε ποτέ κανείς ότι κάποια φυλή π.χ. δεν μπορεί να παράγει επιστήμονες ή κάτι αντίστοιχο; Δεν καταλαβαίνω. Γιατί είναι ΟΚ να αποδίδεις θετικά χαρακτηριστικά σε μια ομάδα ανθρώπων ενώ από την άλλη είναι ρατσιστικό να αποδίδεις αρνητικά χαρακτηριστικά; Άλλωστε δεν ανέφερα πουθενά ότι όλοι οι Ινδοί είναι επιστήμονες, ούτε ότι δεν μπορούν να διαπρέψουν άλλοι στον ίδιο τομέα. Τους απέδωσα ένα γενικό χαρακτηριστικό όπως αυτά που ανέφερα. Αν δεν κατάλαβες καλά αυτό που είπα ΟΚ, αλλά μη διαστρεβλώνεις τα λόγια μου.
madmen60 έγραψε: Σαν άθεοι ζητάμε αποδείξεις για κάθε τι που λέει κάποιος μην μου αραδιάζεις λοιπόν στερεότυπα και προκατάληψεις. Γενικότερη νοοτροπία ενός έθνους? αρα όλοι οι έλληνες είμαστε ορθόδοξοι?
Στα αραδιάζω γιατί τα χρησιμοποιούμε καθημερινά. Ακόμα κι όταν διαλέγεις αυτοκίνητο, κάνεις διάκριση σε γερμανικό ή ιαπωνικό (μεταξύ άλλων) . Ποιός ο λόγος; Δεν μπορούν οι μεν να παράγουν καλύτερα αυτοκίνητα από τους δε;
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

madmen60 έγραψε:Μιάς και ξέρεις και αποκωδικοποιής τον Πάτροκλο δώσε μου μια εξήγησει σε εμένα τον αδαή να καταλάβω οτι δεν ήταν ρατσιστικά τα λεγόμενα του? ;)
Οι ρατσιστές δεν ευδοκιμούν στο φόρουμ. Ο Πάτροκλος είναι παλιός, αρχικά έγραφε ως Πυθέας.
Σου διαφεύγει όμως η ουσία του πράγματος: χάνεις το δίκιο σου όταν καταφεύγεις στην προσωπική επίθεση.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

madmen60 έγραψε: δώσε μου μια εξήγησει σε εμένα τον αδαή να καταλάβω οτι δεν ήταν ρατσιστικά τα λεγόμενα του? μήπως να ακούμε και ανέκδοτα του τύπου -ρίξε κ άλλων εβραίο στην φωτιά γιατί έπιασε κρύο?
Σύμφωνα με τις μοντέρνες θεωρήσεις και πειραματικά δεδομένα,
εκτος από την καθιερωμενη "νοημοσυνη" που μετριέται (μερικώς) απο διάφορα τεστ IQ
αναγνωρίστηκε και η λεγόμενη συναισθηματική νοημοσύνη.

Επιπλέον υπάρχει μια θεώρηση αυτου του θέματος, συμφωνα με την οποια κατανοούμε τις επιδόσεις και αρετές ενος ατόμου σε ενα βιοηθικό πατρόν-μπούσουλα από την μια, με καποιες αρχετυπες αρετες και δυνάμεις του χαρακτηρα,
και απο την αλλη σε ενα σετ απο 9 διαφορετικες κλιμακες νοημοσυνης
http://en.wikipedia.org/wiki/Theory_of_ ... elligences

Η ιδεα ειναι οτι αυτη η θεωρηση ισχυει για καθε μοντερνο ανθρωπο, μοντερνο βιολογικα , ολοι οσοι περπατησαν αυτη την γη απο το 5000 πχ μεχρι και σημερα (μην κολλατε στην χρονολογια-αυτό το σπρεντ αρκεί)

Επιπλεον υπάρχουν και αναγνωρισμενα κεντρα (νευρόνες-καθρέπτες) στον εγκεφαλο που σου επιτρεπουν την κατανοηση των συναισθηματων του αλλου "ενσυναισθηματισμος" στα αγγλικα empathy

ολα τα ανωθι συνδιάζονται και παράγουν τις αντιδράσεις μας απο πλευράς ηθικης, καλο-κακο σε αμεση συσχετιση με την βιωματικη εμπειρια.


για Χ, Ψ και Γ λόγους μπορει τα κεντρα να ειναι πειραγμενα, ή να μην υπάρχει αρκετο "καρβουνο" σε κάποιο τομεα των ικανοτητητων νοημοσυνης, ή απλά να μην υπάρχει επαρκης επικοινωνια μεταξυ αντιληψης και κατανόησης

εν ολίγοις

δεν υπαρχουν κακοι
υπάρχουν διαφόρων ειδών βλάκες
-----------------------------------------

Δεν με κατάλαβες , αλλα επρεπε να αντιδράσεις. Εχεις να πεις πολλα εναντιον των ρατσιστων, των φασιστων.
Τους βλεπεις εκει που υπάρχουν? δεν υπάρχουν?

η αφέλεια στην σαπιλα και στον αναρχο βόθρο φανταζει σαν αρετή
λιγο παρα έξω στα ξερά και στεγνα- εκει να σε δω

κι εγω μακεδόνας ειμαι
κι εγω σλαβαλβανοτουρκολατίνος
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

τις αντιπαθω και τις τρεις (μαζι και ολες τις υπολοιπες) αλλα "μισω" τον χριστιανισμο γιατι τις επιπτωσεις του δικου του σκοταδισμου αντιλαμβανομαι στην κοινωνια που ζω.
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

madmen60 έγραψε:
Lacidar είπε : madmen, όντως παρεξήγησες τον πάτροκλο.

οι εβραϊκή θρησκεία είναι η βάση της κάθε μονοθεϊστικής θρησκείας. Στους εβραίους αποδίδονται και άλλα. Όπως και στους χριστιανούς και τους μουσουλμάνους. Υπάρχουν άνθρωποι που στηρίζουν και τηρούν τη θρησκεία τους. Η επίσημες εκδοχές των 3 θρησκειών αυτών είναι κλιμακούμενα απάνθρωπες.

π.χ. το ισλαμ είναι το χειρότερο από αυτή τη άποψη

Μιλούμε για αντιπάθεια, ακόμα και μίσος για τύπους ανθρώπων που στηρίζουν το αισχρό, οχι για να δώσουμε αφορμή στους ρατσιστές και τους αισχρούς, αλλά κατ' εμε, γιατι μου αρέσει να συζητώ.

welcome στο δεύτερο που δείχνει υπερβάλλουσα αντιρατσιστική πολιτική ορθότητα
Φίλε μου! σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση! Όμως δεν θεωρώ ότι το Ισλάμ είναι το χειρότερο από αυτή τη άποψη τουλάχιστον για παλαιοτέρα, σήμερα μπορεί. Η σταυροφορίες και οι σφαγές δεν έγιναν από το Σαλαντίν αλλά από τον Ριχάρδο νομίζω?
Το πώς αντιδρούν οι πιστοί και μάλιστα φανατικοί πιστοί αλλάζει ανάλογα από την πίεση και την ανασφάλεια που έχουν οι πιστοί. Έτσι λοιπόν με πρώτους διδάξαντες τους χριστιανούς έχουμε Φανατικούς και στις τρείς θρησκείες, αλλά δεν τους τσουβαλιάζουμε όλους δεν λέμε όλους τους εβραίους φανατικούς, υπάρχουν στο Ισραήλ άτομα που αντιδρούν παρόλο που υφίστανται πολλά! Δεν φταίνε όλοι οι μουσουλμάνοι για τους φανατικούς βομβιστές! Ούτε όλοι οι χριστιανοί για τους παπάδες που βιάζουν παιδάκια, ούτε αν βομβαρδίζουν αμερικανοί χριστιανοί παιδάκια στο Ιράν, Αφγανιστάν, και αλλού.
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Lacidar έγραψε:
αρα όλοι οι έλληνες είμαστε ορθόδοξοι?
όχι είμαστε παρτάκηδες, καλοπερασάκηδες και ζαμανφουτιστές

εσύ είσαι από βορρά βέβαια, οπότε μπορεί να είσαι πιο καλός άνθρωπος ;)
Δεν είμαι καλλίτερος απλώς γεροντότερος φαίνετε, (τα πενήντα είναι μια καλή ηλικία.....αν είσαι πεύκο βέβαια) : που καιρός για πάρτη, και καλοπέραση, ασε που για ζαμανφου πρέπει να έχεις φου :lol:
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

εγώ θα προτιμούσα την Καινή Διαθήκη αποκομένη από την Παλαιά . Θέλω τον Ιησού Χριστό των ευαγγελίων αποκομμένο απο τον Ιουδαϊκό Ιεχωβά της παλαιάς διαθήκης .
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

How so?
Τα ίδια σκατά είναι και οι δύο.
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:εγώ θα προτιμούσα την Καινή Διαθήκη αποκομένη από την Παλαιά . Θέλω τον Ιησού Χριστό των ευαγγελίων αποκομμένο απο τον Ιουδαϊκό Ιεχωβά της παλαιάς διαθήκης .
Και χωρίς τον Ιουδαϊκό Ιεχωβά τι μπαμπά θα έχει ο Ιησούς Χριστός των ευαγγελίων που δεν θα είναι παρά ένα big fat zero (O Επικουρίδης θα με σκοτώσει) αφού δεν κατασκεύασε το σύμπαν;
noxteryn έγραψε:How so?
Τα ίδια σκατά είναι και οι δύο.
:think:
Bullshit! (δεν την γλυτώνω!) Τα Ομηρικά έπη είναι σύγχρονα της ΠΔ, σκατά είναι κι αυτά;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Τα Ομηρικά έπη είναι σύγχρονα της ΠΔ, σκατά είναι κι αυτά;
Να σου πω.Αν κάποιοι μου πουν ότι πρέπει να ζω τη ζωή μου σύμφωνα με τα ομηρικά πρότυπα (που είναι μάλλον καλύτερα από τα βιβλικά) και αν αυτοί οι κάποιοι ιδρύσουν έναν οργανισμό που να απαιτεί φοροαπαλλαγές,να διδάσκονται τα ομηρικά έπη ως η μοναδική αλήθεια στην εκπαίδευση,να με βάζουν να ορκίζομαι στο δικαστήριο στην Ιλιάδα κ.ο.κ. τότε μάλλον θα έλεγα πως τα ομηρικά έπη είναι ψιλοσκατά.

Τα έχουμε ξαναπεί ρε συ Dtango αλλά εδώ μέσα κάνουμε διάλογο κουφών.Η βίβλος θεωρείται ακόμη και σήμερα ως πρότυπο,ως η βασική πηγή ηθικής,έμπνευσης και αυθεντίας εδώ και 20 αιώνες.

Πρέπει να κάνει κανείς μεγάααααλη αφαίρεση (και αναδιάταξη πορτεραιοτήτων) για να τα δει κυρίως ως μαρτυρίες της συλλογικής συνείδησης ενός αρχαίου λαού ή ως λογοτεχνικά κείμενα.

Γιατί για την τεράστια πλειονότητα των ανθρώπων είναι ο λόγος του παντοδύναμου δημιουργού του σύμπαντος.Και κανένας εξορθολογισμός του στυλ "εδώ γράφει για γίγαντες,ρε μπας και είναι οι καταπιεσμένοι Νεάτερνταλ;" δεν πρόκειται να το αλλάξει αυτό.

Η αποδόμηση της αυθεντίας των κειμένων,η αποιεροποίησή τους μπορεί να μας επιτρέψει κάποια στιγμή να τα δούμε και με άλλο μάτι.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε: με βάζουν να ορκίζομαι στο δικαστήριο στην Ιλιάδα κ.ο.κ. τότε μάλλον θα έλεγα πως τα ομηρικά έπη είναι ψιλοσκατά.
Και πάλι θα επιμείνω λέγοντας ότι ψιλοσκατά θα ήταν εκείνοι που θα σε ανάγκαζαν να πράττεις ανόητα εν ονόματι των κειμένων και όχι τα κείμενα.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Τα έχουμε ξαναπεί ρε συ Dtango αλλά εδώ μέσα κάνουμε διάλογο κουφών.
[…]
Η αποδόμηση της αυθεντίας των κειμένων,η αποιεροποίησή τους μπορεί να μας επιτρέψει κάποια στιγμή να τα δούμε και με άλλο μάτι.
Ωραία! Και εμείς θα πρέπει να περιμένουμε παθητικά να φτάσει αυτή η στιγμή ενώ γνωρίζουμε ότι θα ήταν προς το συμφέρον μας να την βοηθήσουμε να έρθει νωρίτερα;
Τι είναι πιο φρόνιμο; Να λέμε «Η Π.Δ. γράφει ανοησίες, ψεύδη και βρωμιές. Μην την πιστεύετε!», όπως κάνουμε τώρα, ή «Η Π.Δ. είναι ένα πανάρχαιο κείμενο. Μην πιστεύετε τους ανήθικους και ανέντιμους που την εκμεταλλεύονται!»

Μπορείς να μου πεις ποια είναι η κοινή θέση που έχουμε ως άθεοι;
Τι βρίσκει εκείνος που πρωτομπαίνει στο φόρουμ για να μας πάρει στα σοβαρά;

Ούτε καν για την Καινή Διαθήκη δεν έχουμε διαμορφώσει κοινή άποψη.
Μάλλον πρέπει να ανοίξουμε ένα νήμα με τίτλο «Κριτική και αυτοκριτική άθεων» για να μπορεί κανείς να πει αυτό που νιώθει χωρίς να φοβάται ότι θα τον κάνουν ντα ντά!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: Μπορείς να μου πεις ποια είναι η κοινή θέση που έχουμε ως άθεοι;
Τι βρίσκει εκείνος που πρωτομπαίνει στο φόρουμ για να μας πάρει στα σοβαρά;

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
ΔΙΑΡΚΗΣ ΑΒΕΒΑΙΗ ΕΡΕΥΝΑ
ΥΠΟΨΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΣΗ


διοτι αυτη ειναι η εικονα του κοσμου
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Όποιος βρίσκεται στο στάδιο της αναζήτησης δεν δηλώνει ότι βρήκε εκείνο που αναζητά και ότι επομένως γνωρίζει.
Όποιος δεν γνωρίζει δεν δηλώνει γνώστης και δεν αυτοχαρακτηρίζεται.
patroklos έγραψε:ΔΙΑΡΚΗΣ ΑΒΕΒΑΙΗ ΕΡΕΥΝΑ
Η έρευνα οφείλει να είναι διαρκής. Αβέβαιες είναι μόνο οι διανοητικές κωλοτούμπες των στοχαστών .
patroklos έγραψε:ΥΠΟΨΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΣΗ
+1
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Τι είναι πιο φρόνιμο; Να λέμε «Η Π.Δ. γράφει ανοησίες, ψεύδη και βρωμιές. Μην την πιστεύετε!», όπως κάνουμε τώρα, ή «Η Π.Δ. είναι ένα πανάρχαιο κείμενο. Μην πιστεύετε τους ανήθικους και ανέντιμους που την εκμεταλλεύονται!»
Θα προτιμούσα κάτι του στυλ «Η ΠΔ δεν είναι θεόπνευστη, γιατί γράφει ανήθικα και παράλογα πράγματα. Αν θες να την αντιμετωπίσεις ως ένα λογοτεχνικό/μυθολογικό κείμενο και μόνο, ελεύθερα...»
dtango έγραψε:Μπορείς να μου πεις ποια είναι η κοινή θέση που έχουμε ως άθεοι;
Αν αναφέρεσαι στην ΠΔ, νομίζω πως όλοι εδώ μέσα θα συμφωνήσουμε στο ότι δεν είναι θεόπνευστη/ιερή/μπούσουλας ηθικής. Αν μιλάς γενικότερα (π.χ. για κοινωνικά/πολιτικά/οικονομικά ζητήματα), να το ξεκαθαρίσουμε για ακόμα μια φορά, ότι δεν χρειάζεται - και δεν μπορούμε - να έχουμε μια κοινή θέση ως άθεοι.
dtango έγραψε:Τι βρίσκει εκείνος που πρωτομπαίνει στο φόρουμ για να μας πάρει στα σοβαρά;
Αμφιβάλλω ότι με τις παρανοϊκές ψευδοεπιστημονικές θεωρίες επί παντός επιστητού που μονοπωλούν τις περισσότερες συζητήσεις, μπορεί ένας νεοφερμένος να μας πάρει στα σοβαρά...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

dtango
Ωραία! Και εμείς θα πρέπει να περιμένουμε παθητικά να φτάσει αυτή η στιγμή ενώ γνωρίζουμε ότι θα ήταν προς το συμφέρον μας να την βοηθήσουμε να έρθει νωρίτερα;
Όχι βέβαια, κάνουμε ό,τι ο καθένας θεωρεί πιο αποτελεσματικό. Το ότι δεν συμφωνούμε όλοι στο τι είναι πιο αποτελεσματικό δεν είναι κακό, είναι ανθρώπινο και λογικό. Το θέμα είναι να μπορούμε να επικοινωνούμε τουλάχιστον.
Τι είναι πιο φρόνιμο; Να λέμε «Η Π.Δ. γράφει ανοησίες, ψεύδη και βρωμιές. Μην την πιστεύετε!», όπως κάνουμε τώρα, ή «Η Π.Δ. είναι ένα πανάρχαιο κείμενο. Μην πιστεύετε τους ανήθικους και ανέντιμους που την εκμεταλλεύονται!»
Καταρχάς το δεύτερο ακούγεται πολύ συχνά στο forum από πολλούς, οπότε δεν τίθεται θέμα ή το ένα ή το άλλο. Όμως νομίζω πως για το 99% του ένθεου πληθυσμού η παραπάνω προτάσεις δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Το λέω αυτό σαν πρώην (πολύ) πιστή χριστιανή και με πλήθος χριστιανών φίλων… Παρόλα αυτά συμφωνώ σε ένα πράγμα, δεν μπορώ να κατηγορήσω την Π.Δ για το χάλι του χριστιανισμού σήμερα. Αυτοί που την έγραψαν ζούσαν σε άλλο κόσμο (χρονικά και τοπικά) και την έγραψαν με βάση τα δεδομένα του κόσμου τους, δεν νομίζω να περίμεναν πως κάποιοι χιλιάδες χρόνια μετά θα την ακολουθούσαν σαν αυθεντία.
Μπορείς να μου πεις ποια είναι η κοινή θέση που έχουμε ως άθεοι;
Τι βρίσκει εκείνος που πρωτομπαίνει στο φόρουμ για να μας πάρει στα σοβαρά;
Δεν πιστεύουμε πως υπάρχει θεός; :p

Το να βάλεις τον άλλον στην διαδικασία της αμφισβήτησης και να του δείξεις πως υπάρχουν κι εκδοχές διαφορετικές από αυτές που έχει μάθει τόσα χρόνια είναι ίσως το πιο σημαντικό που μπορείς να κάνεις αυτή την στιγμή και νομίζω πως όλοι συμφωνούμε σ'αυτό. Από εκεί και πέρα υπάρχουν διάφορα πράγματα που είναι σημαντικά, όπως η αλλαγή της κατάστασης στην ελλάδα όσον αφορά την εκκλησία πχ.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση