Ποια από τις 3 μονοθεϊστικές θρησκείες αντιπαθείτε the most?

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους

Ποια από τις 3 μονοθεϊστικές θρησκείες αντιπαθείτε περισσότερο?

Χριστιανισμός
10
24%
Ισλάμ
15
36%
Εβραϊσμός
1
2%
Δεν καταλαβαίνω το νόημα του poll αυτού
16
38%
 
Σύνολο ψήφων: 42
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν έπρεπε οπωσδήποτε να διαλέξετε μια από τις τρεις μονοθεϊστικές θρησκείες με αρνητικό κριτήριο, δηλαδή ποια αντιπαθείτε περισσότερο, ή ποια συμπαθείτε λιγότερο, ποια θα ήταν αυτή?

Δικαιολογήστε αν θέλετε
Άβαταρ μέλους
Zitanier
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 10:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Τις αντιπαθω ολες!
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Zitanier έγραψε:Τις αντιπαθω ολες!
:text-+1:
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Zitanier έγραψε:Τις αντιπαθω ολες!
Και οι γονείς λένε ότι αγαπούν όλα τα παιδιά τους εξίσου αλλά ψεύδονται. Πάντα υπάρχουν προτιμήσεις, θετικές ή αρνητικές.

Με σημερινά κριτήρια, για να μην «βγει λάδι» ο χριστιανισμός, αντιπαθώ περισσότερο το Ισλάμ λόγω της ανελευθερίας και του καταναγκασμού που επιβάλλει.
Δεύτερος σε αρνητική προτίμηση έρχεται ο χριστιανισμός (εκτιμώ την Π.Δ ενώ δεν τρέφω καμία εκτίμηση για την Καινή) και τελευταίος ο Εβραϊσμός. Αν δηλαδή η ταυτότητά μου θα έπρεπε να γράφει οπωσδήποτε θρήσκευμα, θα προτιμούσα το Εβραίος από το χριστιανός.

Για όσους δηλώνουν ότι δεν καταλαβαίνουν το νόημα της δημοσκόπησης, να πω την γνώμη μου η οποία είναι ότι με την δημοσκόπηση σας δίνεται η ευκαιρία να γνωρίσετε τι σας πηγαίνει και τι όχι. Κάντε μια ενδοσκόπηση και επιστρέψτε γνωρίζοντάς μας τα αποτελέσματα. Θα είναι πολύ ενδιαφέρον.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Το παράδοξο είναι πως αν και δεν γουστάρω καθόλου τον χριστιανισμό και τον εβραϊσμό, με τίποτα δεν θα άντεχα τον ισλαμισμό. Για την γνωστή "ελευθερία" που προσφέρει. Εγώ πάντως για έναν λόγο θα ήθελα να γίνω εβραία αν δεν είχα άλλη επιλογή. Για να κατακτήσω τον κόσμο...
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Nemertes έγραψε:για έναν λόγο θα ήθελα να γίνω εβραία αν δεν είχα άλλη επιλογή. Για να κατακτήσω τον κόσμο...
Σόρρυ, αλλά πολύ φτηνή & λαϊκίστικη δικαιολογία τύπου (άκρας;) δεξιάς.

Ψηφίζω ανοιχτά χριστιανισμό γιατί είναι οι οπαδοί του που έχουν προκαλέσει τις μεγαλύτερες ζημιές στον πλανήτη μας. Είναι επίσης τουλάχιστον ρηχή ανάλυση να πιστεύουμε ότι υπάρχει μόνο ένα ισλάμ. Υπάρχουν πολλές αποχρώσεις και ερμηνείες. Η ΠΔ προβλέπει ποινές για διάφορες αμαρτίες που κάνουν το κοράνι μια χαρά βιβλίο. Μια απλή ανάγνωση αρκεί.
sfougarisb
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010 13:33
Όνομα Ιστότοπου: sfougaris babis
Επικοινωνία:

Νομίζω πώς είναι λάθος να κρίνουμε τη σημερινή "εξημερωμένη" εικόνα του χριστιανισμού με την πραγματική του ταυτότητα που δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα του Ισλάμ σήμερα.

Το ότι η δύση έχει σήμερα αυτή τη σχετικά κοσμική ατμόσφαιρα, και μια light εκδοχή διαφόρων χριστιανικών σχισμάτων, είναι αποτέλεσμα πολύ αγώνα και πολλών νεκρών. Ο διαφωτισμός δέν ήταν ούτε αναίμακτος, ούτε εύκολος.

Οπότε, μη δίνουμε συχωροχάρτια τόσο εύκολα. Νομίζουμε ότι ο Πάπας, και τα χαμερπή ντόπια υποκείμενα σαν τον Άνθιμο, τον μαλάκα του Πειραιά, και τους αλήστου μνήμης Χριστόδουλο και Καντιώτης, αν τους περνούσε θα μας συμπεριφερόταν καλύτερα από ότι οι μουλάδες του Ισλάμ? Ονείρωξη έχουν κάθε βράδυ με την εικόνα του Χομεϊνί στο προσκέφαλο τους. "Αυτός ήταν ηγέτης" θα λένε και θα τελειώνουν.

Ας το δούμε έτσι: οποιοδήποτε από αυτά τα σιχάματα, αν δεν είναι διανοητικά καθυστερημένος (βλέπε Φλωρίνης), πρέπει να έχει επίγνωση του μεγέθους της απάτης στην οποία συμμετέχει.... και αυτό βέβαια για του λειτουργούς οποιασδήποτε θρησκείας. Και τι κάνουν για αυτό? κάνουν ότι μπορούν για να μη χάσουν πρόσβαση στην εξουσία. Λιγότερη μόρφωση (εκτός και αν είναι θρησκευτική), λιγότερες ελευθερίες στις γυναίκες, περισσότερος φόβος, περισσότερο θειάφι και κόλαση.

Μια ευκαιρία χρειάζονται να δείξουν το πραγματικό τους πρόσωπο, ας μην τους τη δώσουμε συζητώντας τα ανύπαρκτα, συγκριτικά τους πλεονεκτήματα.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

@ Sfougarisb, Yorgo
sfougarisb έγραψε:… […] … συζητώντας τα ανύπαρκτα, συγκριτικά τους πλεονεκτήματα.
Μα δεν συζητάμε πλεονεκτήματα. Αναγκαστική επιλογή ανάμεσα σε τρια κακά γίνεται - την οποία ουσιαστικά και εσύ έκανες.
Yorgo έγραψε:Η ΠΔ προβλέπει ποινές για διάφορες αμαρτίες που κάνουν το κοράνι μια χαρά βιβλίο. Μια απλή ανάγνωση αρκεί.
Μια απλή ανάγνωση δεν αρκεί και, επιπλέον, πρέπει να λαμβάνεται υπόψη αφενός η διαφορά ηλικίας μεταξύ των δυο βιβλίων και αφετέρου το γεγονός ότι μεγάλο μέρος της Π.Δ. αναφέρεται σε εποχές πολύ παλαιές.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

dtango έγραψε:πρέπει να λαμβάνεται υπόψη αφενός η διαφορά ηλικίας μεταξύ των δυο βιβλίων και αφετέρου το γεγονός ότι μεγάλο μέρος της Π.Δ. αναφέρεται σε εποχές πολύ παλαιές.
Λάθος, μια και για τους πιστούς όλων των (αποκαλυπτικών) θρησκειών τα ιερά τους βιβλία, όσο παλιά κι αν είναι, διατηρούν την φρεσκάδα της θείας αποκάλυψης, η οποία παραμένει πάντοτε αναλλοίωτη. Όπως μου είχε πει πριν από χρόνια ένας ραβίνος, ο νόμος του θεού δεν αλλάζει, αλλάζει η ερμηνεία του (κι έτσι δικαιολόγησε την μη εφαρμογή του λιθοβολισμού).
Όλες αυτές οι παλιές θρησκείες έχουν εφεύρει τέτοιους μηχανισμούς ερμηνείας, ώστε να δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα.
Η διαφορά ηλικίας μεταξύ των θρησκειών μπορεί (εν μέρει) να εξηγήσει το γιατί το ισλάμ περνά τώρα τον μεσαίωνά του. Σε αντίστοιχη ηλικία τον πέρασε και ο χριστιανισμός...
Γκρινιάρης

Yorgo έγραψε:[...]όσο παλιά κι αν είναι, διατηρούν την φρεσκάδα της θείας αποκάλυψης, η οποία παραμένει πάντοτε αναλλοίωτη.[...]
Η ΠΔ περισσότερο αλλά και το κοράνι, είναι ένα σύνολο κανόνων λειτουργίας της κοινωνίας.
Όταν έχεις να κάνεις με μια ομάδα του 1000πχ και πριν (η περίπτωση της ΠΔ), «λογικό» είναι οι νόμοι να είναι αυστηροί και απλοϊκοί, έτσι ώστε το μαντρί να έχει την «ησυχία» του.

Από την άλλη το κοράνι άρχισε να γράφεται μετά το 600μχ. Δηλαδή μετά από σχεδόν 2 χιλιετίες. Λογικό θα ήταν να έχει «στρογγυλεύσει» λίγο τις ποινές, γιατί είναι άλλη η κοινωνία στην οποία αναφέρεται. Βέβαια ο Μωάμεθ είχε σκοπό να ενώσει τις φυλές και με αυτή τη σκέψη στο μυαλό ήταν επίτηδες «σκληρός» ώστε να διατηρήσει (πάση θυσία) τη συνοχή.

Οπότε από άποψη προόδου του πολιτισμού το κοράνι δε θα 'πρεπε να είναι τόσο σκληρό όσο η ΠΔ.


Βέβαια να τονίσω ότι δεν είμαι σε θέση να κρίνω τα κείμενα από το κοράνι, διότι έχω ασχοληθεί μαζί του περιστασιακά και επιφανειακά. Εκφράζω γενικές απόψεις και κρίνω κυρίως από ότι ακούω και βλέπω επ' αυτού (τακτική που μπορεί να είναι και αποπροσανατολιστική καμιά φορά).
sfougarisb
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010 13:33
Όνομα Ιστότοπου: sfougaris babis
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:@ Sfougarisb, Yorgo
sfougarisb έγραψε:… […] … συζητώντας τα ανύπαρκτα, συγκριτικά τους πλεονεκτήματα.
Μα δεν συζητάμε πλεονεκτήματα. Αναγκαστική επιλογή ανάμεσα σε τρια κακά γίνεται - την οποία ουσιαστικά και εσύ έκανες.

Όταν συζητάς το ένα, αναφέρεσαι έστω και έμμεσα στο άλλο.

Η θέση μου είναι ότι τα ψέματα των θρησκειών τα εκμεταλλεύονται αδίστακτοι άνθρωποι που εκμεταλλεύονται τους αμόρφωτους για να επιβάλουν την ατζέντα τους.

Αν νομίζει κανείς ότι ο καλοκάγαθος παππούλης της χ,ψ,δ, θρησκείας δεν θα μεταμορφωθεί στον άτεγκτο μαχητή της πίστης που δια ροπάλου επιβάλει τη θεϊκή αλήθεια των βιβλίων της πίστης, για να φέρει στους άπιστους την λύτρωση, τι να πω? πρέπει να διαβάσει κάνεις περισσότερη ιστορία.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Η βασικώτερη παράμετρος που θεωρώ ότι πρέπει να ζυγίσει την επιλογή μου, είναι η ευκολία του opt-out.
Κρίνοντας με την σημερινή κατάσταση, να υποθέσω ότι η κλίμακα πάει
1. Ισλάμ
2. Εβραίαμ
3. Χριστιανάμ (δεν είναι όλοι σαν τον ΧΟ, έτσι;)
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Σαν προτίμηση θρηξσκευτικού αναγκαστικού πολιτέυματος θα ήταν ίδια η προτίμησή μου με του Κόμη, δηλαδή σε τι κοινωνία να ζούσα

αλλά ψήφισα εβραϊσμό για το λόγο του ότι γέννησε τις άλλες δυο

αναρωτιέμαι ποιοί από αυτούς που ψήφισαν οτι δεν καταλαβαίνουν το νόημα του Poll, επέλεξαν αυτή την επιλογή για να μην ψηφίσουν Εβραϊσμό. Μπορεί κανείς. Just thinking aloud :whistle:
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Lacidar έγραψε: αλλά ψήφισα εβραϊσμό για το λόγο του ότι γέννησε τις άλλες δυο
Γι αυτό και οι άλλες δυο τον αγαπούν σαν μπαμπά τους!
Μ’ αρέσει το χιούμορ σου, Radi.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Yorgo έγραψε:
Nemertes έγραψε:για έναν λόγο θα ήθελα να γίνω εβραία αν δεν είχα άλλη επιλογή. Για να κατακτήσω τον κόσμο...
Σόρρυ, αλλά πολύ φτηνή & λαϊκίστικη δικαιολογία τύπου (άκρας;) δεξιάς.
Humor κάνουμε καλέ μου. Αλλά και να μην κάνουμε, ας κατακτήσω εγώ τον κόσμο και πες με όπως θες...
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Nemertes έγραψε:Humor κάνουμε καλέ μου.
Δεν το έπιασα... Ακόμα και ως χιούμορ είναι λίγο ανατριχιαστικό. Είναι κρίμα ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι να πιστεύουν σε θεωρίες συνωμοσίας και σε μούφες τύπου "πρωτόκολλα της Σιών" ;-)
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Είναι ωραίο ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι να μιλάνε για θεωρίες συνομωσίας, την Σιών και την Καμπάλα. Απλά γιατί ξέρεις ότι κάνουν χιούμορ. ;)
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Χριστιανισμός.
Γιατί αυτός με επηρεάζει περισσότερο στην Ελλάδα,plus τον γνωρίζω και καλύτερα.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Συμφωνώ με το Zitanier, τις αντιπαθώ όλες. Μιας και δεν υπάρχει τέτοια επιλογή ψήφισα Ισλαμ όμως γιατί θεωρώ πως είναι πολύ πιο αυστηρά τα πράγματα (αν και αυτό σηκώνει κουβέντα).
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη, σαφώς και εσκεμμένα δεν υπάρχει η μεσοβέζικη και πολιτικώς ορθή επιλογή 'ΟΛΕΣ', that's the point. Το poll έχει ενδιαφέρον γιατι εξορίζει αυτή την πολιτικώς ορθότητα και προσκαλεί τους ανοιχτόμυαλους φίλους της αθεϊας [δεν είναι απαραίτητο να είσαι άθεος για να αντιπαθείς το μονοθεϊσμό] να διαλέξουν το πιο αντιπαθητικό απο τα τρια.

Ας μη γελιόμαστε, για κάθε μια από τις επιλογές υπάρχουν πάνω κάτω στάνταρ απάντησεις. Προσωπικα μπορώ να εξηγήσω γιατι θα μπορούσα να ψηφίσω κάθε ένα απο τα τρια: είναι οι εξηγήσεις που δίνετε και σεις, συγκεκριμένα οι δυο τελευταίες Ιοκάστη, L3o ΧΞΣ :

ΙΣΛΑΜ: επειδή είναι πιο συντηρητική, πιο βάρβαρη και εχθρική προς τη γυναίκα , την ανθρώπινη φύση τη γνώση και μόρφωση

ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ: επειδή ζούμε σε χριστιανική χώρα, αυτό μας αγγίζει περισσότερο, με αυτή τη θρησκεία εχουμε 'προσωπικά', απωθημένα και ανοιχτούς λογαριασμούς.

ΕΒΡΑΙΣΜΟΣ: επειδή _________ =>

=> Εξακολουθώ να βρίσκω όμως τρομερά ενδιαφέρον [η επιτυχία του Poll?] το οτι κανείς δεν αντιπαθεί τους εβραίους πιο πολύ, εκτός από μένα :) Και καθώς πληθαίνουν όσοι χρησιμοποιούν τη δυνατότητα που τους έδωσα να ψηφίσουν χωρίς να ψηφίσουν, θα ρωτήσω:

ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΨΑΓΜΕΝΟ ΝΟΗΜΑ?

{κι αν ναι πρέπει να το ξέρετε απο πριν?}

Δημήτρη χαίρομαι που εκτιμάς το χιούμορ μου.

Nemertes, χιούμορ? θες να πεις οτι αυτό που είπες είναι 100% χιούμορ και καθόλου βάσιμο?
Απάντηση