Ποια ειναι η γνωμη σας για την προσευχη στα σχολεια;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα είχε περισσότερο νόημα από την άποψη ότι είναι εθνικό κράτος.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Ζοπυ έγραψε: το να απαγορευσεις τις προσευχες ειναι φασιστικο
Αυτό δε το καταλαβαίνω! Όποιος μαθητής θέλει μπορεί να κάνει την προσευχή του στο σπίτι του ή στην εκκλησία του. Το να μη γίνεται προσευχή στο σχολείο δεν είναι φασιστικό, είναι ουδέτερο και ελέυθερο.
Ευθύμης έγραψε:Πιο λογικό θα μου φαινόταν να λένε τα παιδάκια το πρωί τον εθνικό ύμνο ή κάποιο ελληνοπρεπές ποίημα πχ από Ελύτη...
Ωραία για να προωθείται και ο εθνικισμός γιατί έχουμε έλλειψη... :lol:
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ζοπυ έγραψε:εη αποψη μου ειναι η εξης: το να απαγορευσεις τις προσευχες ειναι φασιστικο. αλλα απο την αλλη το να τις κρατησεις αναγκαζοντας τους μαθητες να παρευρισκονται στον χωρο της προσευχης ασχετα αμα πιστεουν η οχι ειναι ασεβεια προς οσους δεν ασπαζονται τον χριστιανισμο.
ως αθεη δεν γουσταρω τις προσευχες στα σχολεια. αλλα επειδη σεβομαι τις θρησκευτικες πεποιθήσεις του καθενος, θεωρω οτι οποιος θελει να κανει προσευχη ας κανει. αλλα να μην αναγκαζουν και εμας που δεν θελουμε να παραταχτουμε... ναι, ξερω δυσκολο.. σιγα μη γινει κατι τετοιο...
Να σου πω πώς το βλέπω εγώ: εδώ δεν συζητάμε να απαγορεύσουμε τίποτα. Συζητάμε να καταργηθεί η αναγκαστική προσευχή (δηλαδή η αναγκαστική εκτέλεση ενός θρησκευτικού τελετουργικού ενός συγκεκριμένου θρησκεύματος και μόνον) στη δημόσια παιδεία.

Φασιστικό δεν είναι το να μην επιβάλεις την προσευχή, φασιστικό είναι το να την επιβάλλεις.

Σκέψου λίγο: γιατί μόνο χριστιανική προσευχή? Γιατί όχι και μουσουλμανική κι εβραϊκή? Αν έχουμε ισοτιμία και ανεξιθρησκεία, αυτό δεν είναι το σωστό? Και με τους άθεους τι θα γίνει? Γιατί να μην λένε κι αυτοί ένα ποιηματάκι κάθε πρωί, κάτι σαν "πιστεύω στην ανθρωπιά, στην αλήθεια, στη γνώση και στη λογική, απορρίπτω καθε δεισιδαιμονία και σκέφτομαι ελεύθερα"? Φαντάζεσαι το μπάχαλο που θα γινόταν αν τα κάναμε όλα αυτά? Και μετά θα έπρεπε να ρωτάνε κάθε παιδάκι τι πιστεύει το ίδιο ή οι γονείς του για να δούνε ποιο ποιηματάκι θα πει, κι αν χρειάζεται χαλάκι για να γονατίσει? Καλύτερα δεν είναι να μείνει η θρησκεία στη σφαίρα της ιδιωτικής ζωής?

Λες, να μην αναγκάσουν εμάς που δε θέλουμε να παραταχτούμε. Πώς θα μάθουν ποιοι θέλουν στ' αλήθεια και ποιοι όχι? Πόσα παιδάκια θα έχουν το ψυχικό σθένος να πουν "δε θέλω"? Πώς θα νιώσει ένα πρωτάκι αν το ρωτήσουν την πρώτη μέρα στο σχολείο "θες να προσευχηθείς" και είναι το μόνο που απαντήσει "όχι"? Πόσα παιδιά άραγε δεν θα υποχρεωθούν παρ' όλα αυτά από γονείς ή/και δασκάλους να προσευχηθούν χωρίς να θέλουν? Δεν είναι εφικτό αυτό που λες. Δεν πρέπει να είναι τα παιδιά αναγκασμένα να επιλέξουν: οφείλουν οι μεγάλοι να μεριμνήσουν ώστε να μην αναγκάζονται τα παιδιά να κάνουν επιλογές που δεν αρμόζουν στην ηλικία τους.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

οποιος δε θελει δε προσευχεται αν ο αλλος θελει θα προσευχιθει τοσο απλο
Το θέμα Αρίστο δεν είναι να κάνει όποιος θέλει ότι θέλει (με αυτή τη λογική όποιος θέλει να στρώνει το πρωί χαλάκι και να βάζει GPS για τη Μέκκα,όποιος θέλει να μαζεύεται σε μιά γωνιά και να απαγγείλει Μπωντλαίρ και Μαγιακόφσκι κλπ).

Το θέμα είναι η θεσμοθετημένη καθιέρωση.Αν κάτι το θεσμοθετήσεις,ακόμη και αν προβλέψεις εξαιρέσεις ασκείς πίεση.

Ειλικρινά είμαι σίγουρος ότι όλοι όσοι είσαστε της άποψης "όποιος θέλει ας προσεύχεται,όποιος δεν θέλει ας μην προσεύχεται" δεν έχετε παιδιά και δεν ξέρετε πόσο ύπουλα λειτουργούν όλα αυτά.

Όποιος έχει δεί παιδάκι από την Ινδία να κάνει τον σταυρό του στην προσευχή για να μην το στραβοκοιτάνε οι συμμαθητές του καταλαβαίνει.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ εχω δει το δικό μου παιδάκι να κάνει το σταυρό του επειδή το κάνουν όλοι κι αυτό μου φτάνει.

Και ναι, αν είναι να κάνει καθένας ό,τι θέλει, εγώ θέλω να ραπάρω κάθε πρωί το "δεν υπάρχει κιμάς", μπορώ?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

bozonio έγραψε:Ωραία για να προωθείται και ο εθνικισμός γιατί έχουμε έλλειψη... :lol:
Εξαρτάται τι εννοείς λέγοντας τη λέξη. Όπως είπα και παραπάνω, ένα εθνικό κράτος είναι λογικό ότι θα προωθεί τη δική του εθνική ιδέα και όχι κάποια θρησκευτική ή άλλη ιδέα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

σημερα ακουσα μια κοπελα να λεει οτι στην σχολη της σε σχολειο δε καταλαβα τελος παντων τους επιβαλει ο δασκαλος γυμναστικης να φορανε ποδοσφαιρικα παπουτσια αλλιως θα φανε τιμωρια και εμας καποτε στο σχολειο μας λεγανε της ημερες της γυμναστικες θα φορατε φορμες αλλιως τιμορια πως σας φενεται αυτο δεν ειναι φασιστικο?


και ναι αν ο αλλος ειναι μουσουλμανος μπορει ανετα να κανει την δικια του προσευχη γνωμη μου
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:σημερα ακουσα μια κοπελα να λεει οτι στην σχολη της σε σχολειο δε καταλαβα τελος παντων τους επιβαλει ο δασκαλος γυμναστικης να φορανε ποδοσφαιρικα παπουτσια αλλιως θα φανε τιμωρια και εμας καποτε στο σχολειο μας λεγανε της ημερες της γυμναστικες θα φορατε φορμες αλλιως τιμορια πως σας φενεται αυτο δεν ειναι φασιστικο?
Χώρια που για να με αφήσουν να παίξω μπόουλινγκ με βάζουν να αλλάξω παπούτσια.
Φασίστα-Μπλάνο, μια-μέρα-θα-στην-κάνω!! :lol: :lol:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια Αριστοτέλη
και εμας καποτε στο σχολειο μας λεγανε της ημερες της γυμναστικες θα φορατε φορμες αλλιως τιμορια πως σας φενεται αυτο δεν ειναι φασιστικο?
Φυσικά και όχι .

Πέρα από τους λειτουργικούς σκοπούς που επιτελεί η φόρμα κατα την άθληση , σε αντίθεση με διάφορα άλλα , όπως μη ελάστικα τζιν , φούστες , τακούνια κτλ , υπάρχει και το ζήτημα της πειθαρχίας που πρέπει να έχει κανείς στον αθλητισμό
κάτι που συνεπάγεται οτι όταν κάνεις μια αθλητική δραστηριότητα πρέπει να μοιάζεις με αθλητή .

Η επιβολή της αθλητικής ενδυμασίας δεν είναι κάτι εξεζητημένο παρά το απολύτως αναγκαίο
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

γεια σου στρατο

να συμφωνισο σε αυτο που λες αλλα θα στο πω αλλιως τωρα οταν ο καθηγητης σου λεει πρεπει να ερθεις με φορμες αλλιως πεφτει τιμωρια πες μου ποια η διαφωρα με τα παλια χρονια που σου λεγανε πρεπει να ερθεις με ποδια στο σχολειο?


η που για να πας σε καποιο μαγαζι αν φορας φορμες τρως πορτα η σε κοιταζουν περιεργα αυτα δηλαδη δεν ειναι αντιδημοκρατικα?

ναι ξερω φυγαμε απ το θεμα συγνωμη
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Ευθύμης έγραψε:ένα εθνικό κράτος είναι λογικό ότι θα προωθεί τη δική του εθνική ιδέα και όχι κάποια θρησκευτική ή άλλη ιδέα.
Η ιδέα του εθνικώς ομογενούς κράτους κρύβει τόση "αλήθεια", όση και τα ευαγγέλια. Όπως υπάρχουν πολλά θρησκευτικά πιστεύω, έτσι υπάρχουν και πολλά εθνικιστικά.
Καιρός είναι ν' ασχοληθούμε με όσα μας ενώνουν ως ανθρώπους και όχι με αυτά που μας διχάζουν. Δηλαδή καιρός είναι να κοιτάξουμε το παρών και το μέλλον και να ξεκολλήσουμε απ' το παρελθόν.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το θέμα χωράει πολλή συζήτηση. Εγώ απλώς είπα ότι ένα σύγχρονο κράτος είναι λογικό να έχει σε πρώτο πλάνο την εθνική του ιδέα και όχι κάποια θρησκεία. Από εκεί και πέρα τι είναι έθνος, τι εθνική ιδέα, τι χωρίζει και τι ενώνει τους ανθρώπους κτλ. είναι άλλα ζητήματα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

αυτη η λεξη μου φερνει αηδια. προσευχη στο σχολειο, προσευχη στον στρατο και στις 2 περιπτωσεις καμπανα αν δεν εισαι σωστος χριστιανος.
στο σχολειο την εβγαζα πισω πισω (καναμε στο προαυλιο) και μιλαγα με 1-2 καθηγητες (πραγματικους δασκαλους) που ηταν αθεοι και με βοηθησαν πολυ ιδεολογικα και πρακτικα. στο στρατο απο την αλλη επειδη η επιλογη ηταν προσευχη ή αγγαρεια επελεξα τον τριτο δρομο και τους κουνησα μαντιλι.
Tritonio
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 13 Σεπ 2009 02:21

aristotelis_1 έγραψε: να συμφωνισο σε αυτο που λες αλλα θα στο πω αλλιως τωρα οταν ο καθηγητης σου λεει πρεπει να ερθεις με φορμες αλλιως πεφτει τιμωρια πες μου ποια η διαφωρα με τα παλια χρονια που σου λεγανε πρεπει να ερθεις με ποδια στο σχολειο?
Η ποδιά είναι για λόγους πιθαρχίας. Η φόρμα είναι για να μην κάνεις τα αχδιρια σου κιμά.
η που για να πας σε καποιο μαγαζι αν φορας φορμες τρως πορτα η σε κοιταζουν περιεργα αυτα δηλαδη δεν ειναι αντιδημοκρατικα?
Η "πόρτα" είναι και επίσημα παράνομη και σίγουρα κανείς μας δεν συμφωνεί. Αλλά δεν είναι το ίδιο με την φόρμα στην γυμναστική αφού η πρώτη δεν εξυπηρετεί πρακτικούς σκοπούς.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Για να πω και τη δική μου άποψη, το θέμα είναι ότι, όπως προειπώθηκε, δεν υφίσταται ελευθεροβούληση σε ένα διδακτικό περιβάλλον με κοινή γραμμή πλεύσης: κάπου είναι και μέρος του τρόπου λειτουργίας το «κάνε ό,τι κάνω» — και στο θέμα των προσευχών και εκκλησιασμών, όχι μόνο τίθεται το θέμα της περιθωριοποίησης, αλλά και οι συνεπαγόμενες συνέπειες.

Τα ελληνικά σχολεία πάσχουν σε τέσσερα σημεία: υποχρεωτικοί εκκλησιασμοί και προσευχές, υποχρεωτικά Θρησκευτικά, υποχρεωτικά χριστιανικά σύμβολα, και υποχρεωτική αίτηση για την απαλλαγή από τα... ανωτέρω υποχρεωτικά δεδομένα.

Αντ' εμού, νομίζω το κείμενο που παραθέτει και μετέφρασε ο «Διαγόρας ο Μήλιος» αρκεί:
School sponsorship of a religious message is impermissible because it sends the ancillary message to members of the audience who are nonadherents “that they are outsiders, not full members of the political community, and an accompanying message to adherents that they are insiders, favored members of the political community.”
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

themosk έγραψε:στο στρατο απο την αλλη επειδη η επιλογη ηταν προσευχη ή αγγαρεια...
Μου κάνει εντύπωση αυτό. Ένα μέλος του φόρουμ που ήταν φαντάρος πέρυσι δήλωσε άθεος, και δεν συμμετείχε σε τίποτα. Γνωρίζω και επαγγελματία στρατιωτικό που έχει κάνει το ίδιο. Επομένως, δεν είναι υποχρεωτική η προσευχή - είναι όμως υποχρεωτικό να δηλώσεις τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις, πράγμα απαράδεκτο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είχα το θάρος να δηλώσω άθεος κατά τη θητεία μου και αυτό γιατί κάποιοι ανώτεροι φάνηκαν ιδιαίτερα ενοχλημένοι από την ύπαρξη κάποιων μη χριστιανών. Παρόλαυτα θυμάμαι ότι σε όλες τις φόρμες που μου δόθηκαν στο πεδίο "θρησκεία" είχα βάλει παύλα (τα οποία είδα έπειτα αυθαίρετα συμπληρωμένα με το "ΧΟ"...).

Όσο για την προσευχή στο σχολείο πρέπει να καταργηθεί. Δεισιδαιμονίες και Hoodoo δεν έχουν καμία σχέση με τη γνώση! :twisted:
Και το πιο σημαντικό φυσικά είναι ότι στις μικρότερες ηλικίες τα παιδιά θα πάρουν μαζί τους κάποιες αχρείαστες συνήθειες χωρίς να μπορέσουν να κρίνουν. Απαράδεκτο.
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
themosk έγραψε:στο στρατο απο την αλλη επειδη η επιλογη ηταν προσευχη ή αγγαρεια...
Μου κάνει εντύπωση αυτό. Ένα μέλος του φόρουμ που ήταν φαντάρος πέρυσι δήλωσε άθεος, και δεν συμμετείχε σε τίποτα. Γνωρίζω και επαγγελματία στρατιωτικό που έχει κάνει το ίδιο. Επομένως, δεν είναι υποχρεωτική η προσευχή - είναι όμως υποχρεωτικό να δηλώσεις τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις, πράγμα απαράδεκτο.
Συμφωνώ απόλυτα· το γελοιότερο, τελικά, είναι ότι δε θα έπρεπε καν να μπαίνει η εξ ορισμού υποχρέωση αναφοράς και εξέτασης της όποιας θρησκείας (ας πούμε, στο δικαστήριο θεωρείται δεδομένο το Ευαγγέλιο, και έχουμε και το χαριτωμένο — στις ΗΠΑ — ότι έχει γίνει θέμα ως προς την αποδοχή της δήλωσης ενός άθεου από ενόρκους, αν και μια φορά απέπεμψαν τον ένορκο που αρνούταν να δεχθεί τα λεγόμενα του άθεου :twisted:).
Andy Chaoscrow έγραψε:Δεν είχα το θάρος να δηλώσω άθεος κατά τη θητεία μου και αυτό γιατί κάποιοι ανώτεροι φάνηκαν ιδιαίτερα ενοχλημένοι από την ύπαρξη κάποιων μη χριστιανών. Παρόλαυτα θυμάμαι ότι σε όλες τις φόρμες που μου δόθηκαν στο πεδίο "θρησκεία" είχα βάλει παύλα (τα οποία είδα έπειτα αυθαίρετα συμπληρωμένα με το "ΧΟ"...).
Θέλεις δε θέλεις, είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος — τελείωσε! :lol:
Andy Chaoscrow έγραψε:Όσο για την προσευχή στο σχολείο πρέπει να καταργηθεί. Δεισιδαιμονίες και Hoodoo δεν έχουν καμία σχέση με τη γνώση! :twisted:
Και το πιο σημαντικό φυσικά είναι ότι στις μικρότερες ηλικίες τα παιδιά θα πάρουν μαζί τους κάποιες αχρείαστες συνήθειες χωρίς να μπορέσουν να κρίνουν. Απαράδεκτο.
Το κυριότερο είναι ότι, αν μη τι άλλο, και παρά τα όσα θα ειπωθούν από πολλούς, είναι ότι δημιουργεί σαφή διαχωρισμό (τέτοιο που πολλοί παιδαγωγοί, ακόμα και Χριστιανοί, έχουν φτάσει να κατακρίνουν την πρωινή προσευχή), για να μην αναφέρουμε ότι είναι αντίθετη και προς το Χριστιανικό δόγμα (πράγμα που αφορά και τον όρκο στο δικαστήριο, πάντως).

Κατά το δοκούν, όπως λένε... :roll:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση