όταν σηκώνεις το γάντι...

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Επιφανειακή επικοινωνία.

Καθωσπρέπει υποκρισία.

Σοβαρότητα που ακυρώνεται από την σοβαροφάνεια.
----------------------------------------------------------
Τί είναι ύβρις, προσβολή, βλασφημία και χυδαιότητα?

Αν Ναζί φασίστες δέρνουν εβραίους στο δρόμο?
Αν Ταλιμπάν λιθοβολούν την "μοιχαλίδα" που βιάστηκε?
Αν οι σταυροφόροι κατασφάζουν στο όνομα της ΟΠΟΙΑΣ ιδέας?

Είμαι πόρνος και αμαρτωλός σύμφωνα με την εκκλησία της ελλάδας.
Κρίμα που δεν είμαι και γκέυ!

Με ποιό δικαίωμα προσβάλλουν την ανθρώπινη φύση εκφέροντας κρίση?
Με ποιό δικαίωμα παραβαίνουν στην εκφορά των ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ πεποιθήσεων με προσυλύτισμο και κατήχηση?
Με ποιό δικαίωμα ορίζουν και επιβάλλουν όνομα στο αόριστο?

Είμαι ο μόνος θρήσκος και θεός της θρησκείας του εαυτού μου,
λατρεύω τον συν-άνθρωπο εν συνειδήσει της ανθρώπινης εμπειρίας (φιλίας, αγάπης, πάθους,έρωτα κτλ. μεγάλη η βεντάλια των ανθρωπινων συνδέσεων), και αναλαμβάνω τις ευθύνες και τα δικαιώματα της ατομικής σύμπραξης στην κοινωνία των ανθρώπων.
Και υπάρχουν 6 δισεκκατομύρια ανθρωποι-"θεοί"

πώς τολμά ο οποιοσδήποτε ρασοφόρος ή μή, να μου υποδείξει τον τροπισμό της προσωπικής μου εγκεφαλικής λειτουργίας, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΥΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΝΟΝΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ?

Όσες χυδαίες βρισιές και να εκφράσω δεν αναλογούν, είναι λίγες στο επίπεδο της βλασφημίας και προσβολής που συντελείται συνεχώς και εκτεταμένα σε κάθε ΚΟΣΜΙΚΗ περίσταση εθνικού και κοινωνικού βεληνεκούς από την εκκλησία της ελλάδας.

Πχ. Το ότι συναντιέται ο Πρόεδρος της δημοκρατίας με τον αρχιεπίσκοπο
Πχ Το ότι περιμένει σαν κοράκι ο παπάς και έχει λόγο για την ταφή του νεκρού
Πχ. Το ότι ακούω από μεγάφωνα την ψαλμωδία σαν τα «αλλαουακμπάρ» από δήθεν χειρότερους μουσουλμάνους,
Πχ. το ότι πρέπει να εισηγηθώ για να μην υποστεί την "προσευχή" και τα ορθοδοξικά "θρησκευτικά" το παιδί

είναι πιό προσβλητικό από το να πω

σας γαμώ το χριστό ανάποδα
σας χέζω τον αλλάχ στο στόμα

διότι εγώ βρίζω το ανύπαρκτο
ενώ εσείς (παυλική κοσμική εξουσία ιεραρχίας και άβουλοι υποστηρικτές της) προσβάλλετε τον ΑΝΘΡΩΠΟ

ή πλήρη και απόλυτο διαχωρισμό θρησκεύματος και κράτους
ή αηδία και ανυποταγή στην σάπια καφρίλα και σαπίλα των «παναγιώτατων»

Γαι το υγειές της κοινωνίας δεν πρέπει να μοιράζεσαι κάποια προσωπικά δεδομένα
Το όποιο god delusion τυγχάνει να έχεις το εχεις δικαιωματικά μόνο για προσωπική κατανάλωση

Δεν σου το ειπε, το έδειξε, το φώτισε μέσα σου ο θεός, όπως
δεν σκότωσε, δεν οδήγησε το ούισκυ αλλά εσύ που το ήπιες και έπιασες το τιμόνι.

Και εγώ είμαι άγιος, γαμημένοι μπάσταρδοι.
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Προσυπογράφω το σχόλιο του Πυθέα, αν και το βρίσκω κάπως ήπιο. (Φταίει η κακή μου διάθεση...)

Το ερώτημα είναι, τις στρατιές των άβουλων υποστηρικτών πως τις αντιμετωπίζεις;
Όταν η πλύση εγκεφάλου έχει ολοκληρωθεί, και οι πλυμένοι διαιωνίζουν την πλύση, εμείς... τι;
Όταν το μαύρο ανακηρύσσεται άσπρο απ' τους πολλούς, πως το φωτίζεις για να το δουν; Φωτίζεται το μαύρο;
Τι να πεις σε όσους φωνάζουν ορθοδοξία ή θάνατος;
Τι να πεις σε όσους φωνάζουν αίμα και τιμή;
Πως ανέχεσαι τη μη ανεκτικότητα;
Πως συμβιβάζεσαι με το μούδιασμα που προκαλεί η συνειδητοποίηση της αδυναμίας σου;
Τι κάνεις όταν η πόρτα του κουφού δεν ανοίγει;
Φεύγεις;
Μένεις;
Την κλωτσάς;
Την ανατινάζεις;
Και όταν πίσω της είναι ο πατέρας σου, η μητέρα σου, ο άντρας σου, η γυναίκα σου, ο αδερφός σου; Εμφύλιος;

Μήπως να πάρω τη βοήθεια του κοινού;

Και κάτι άλλο (για να μη συμφωνούμε σε όλα): Πυθέα, εσύ θεωρείς "βλασφημία και προσβολή" που ο Πρόεδρος συναντά τον Αρχιεπίσκοπο.
Εγώ λέω ότι είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο, αφού οι δυο τους είναι το ίδιο πρόσωπο.
Κάποιος απ' τους δυο μας κάνει λάθος.
Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. (?)
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Πυθέα,όσο κουραστικό και αν βρίσκω τον τρόπο που γράφεις,εδώ συμφωνώ...
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Προσυπογράφω το σχόλιο του Πυθέα, αν και το βρίσκω κάπως ήπιο. (Φταίει η κακή μου διάθεση...)

Όταν το μαύρο ανακηρύσσεται άσπρο απ' τους πολλούς, πως το φωτίζεις για να το δουν; Φωτίζεται το μαύρο;
εγω θα συμφωνήσω με τον breadfun πολυ ηπιο. πολυ πουδρα στα ζωα δεν χρειαζεται Ολοι οι ανθρωπες δεν γιναν ανθρωποι μονο ο ενας εμαθε να χειριζεται εργαλεια και να αναβει φωτιες.... οι αλλοι αυτον τον σκοτωσαν
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι πάθαμε, κλαψομουνίαση βλέπω, έγινε κάτι;
Χαμογελάτε ρε, τους κάνει να αναρωτιούνται αν ξέρουμε κάτι παραπάνω :D
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ήπιο is the name of the game apparently, αγαπητοί.

Με την άνεση να διαγράφονται και να παρατηρούνται οι πιο "άγριες" διαθέσεις,
θα πρεπεί να "εκπολιτίζομαι" για χάρη των στρατιών των άβουλων υποστηρικτών εφόσον η πλύση εγκεφάλου έχει ολοκληρωθεί, και οι πλυμένοι διαιωνίζουν την πλύση!!

τί θα έκανα με τις στρατιές είναι και το ζουμί.

'Εχω την τάση να ρέπω προς τον μισανθρωπισμό εξαιτίας των
αλλά φυσικά αυτό αντιτίθεται στον σκοπό μου

Το ερώτημα είναι, τις στρατιές των άβουλων υποστηρικτών πως τις αντιμετωπίζεις;
με αστυνομία και νομοθεσία
Όταν η πλύση εγκεφάλου έχει ολοκληρωθεί, και οι πλυμένοι διαιωνίζουν την πλύση, εμείς... τι;
μεταναστεύουμε ή τρομοκρατούμε
Όταν το μαύρο ανακηρύσσεται άσπρο απ' τους πολλούς, πως το φωτίζεις για να το δουν;
δεν το γωτίζεις για αυτούς, δεν μένεις με αυτούς
Φωτίζεται το μαύρο;
με κατ'αλληλο φως και μάτια, ναί
Τι να πεις σε όσους φωνάζουν ορθοδοξία ή θάνατος;
θάνατος, ή σκάσε μη κανεις φασαρία, ή είδος πολυτελειας 40% φόρο
Τι να πεις σε όσους φωνάζουν αίμα και τιμή;
5 ευρο το λίτρο
Πως ανέχεσαι τη μη ανεκτικότητα;
δες τους ολλανδούς, με αστυνομία και νομοθεσία
Πως συμβιβάζεσαι με το μούδιασμα που προκαλεί η συνειδητοποίηση της αδυναμίας σου;
ποια αδυναμία? ποιό μούδιασμα?
Τι κάνεις όταν η πόρτα του κουφού δεν ανοίγει;
Φεύγεις;
Μένεις;
Την κλωτσάς;
Την ανατινάζεις;
την παραβιάζεις με επαγγελματικό τρόπο, όχι κόπο
Και όταν πίσω της είναι ο πατέρας σου, η μητέρα σου, ο άντρας σου, η γυναίκα σου, ο αδερφός σου;
τους παίρνεις ακουστικά, ή , καβγαδίζεις ως σύνηθες
Εμφύλιος;
ποια φυλή? είμαστε μια φυλή οι "ελληνες"? ή μια ψεύτικη ιδέα?

Μήπως να πάρω τη βοήθεια του κοινού;
βοήθησε εσύ το κοινό με το χαριτωμένο πλασματάκι του αβατάρ μου
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Πυθέας έγραψε:το χαριτωμένο πλασματάκι του αβατάρ μου
Μη μου πεις ότι είναι ...κολοβακτηρίδιο;
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Πυθέας έγραψε:
breadfan έγραψε: Το ερώτημα είναι, τις στρατιές των άβουλων υποστηρικτών πως τις αντιμετωπίζεις;
με αστυνομία και νομοθεσία
Ε, λοιπόν, όλα όσα κάνουν οι "άγιοι" γίνονται με νόμους που δεν ψήφισες. Και αν προσπαθήσεις να εναντιωθείς στο νόμο που τους δίνει το δικαίωμα να παίρνουν με το ζόρι τα λεφτά σου, και με αυτά να μεταφέρουν το "άγιο φως" με αεροπλάνα και βαπόρια εν χορδαίς και οργάνοις, θα βρεις μπροστά σου την αστυνομία.

Η αστυνομία και η νομοθεσία δεν είναι λύση απέναντι στη βλακεία, όσο η βλακεία είναι πλειοψηφία.
Πυθέας έγραψε:
breadfan έγραψε: Όταν η πλύση εγκεφάλου έχει ολοκληρωθεί, και οι πλυμένοι διαιωνίζουν την πλύση, εμείς... τι;
μεταναστεύουμε ή τρομοκρατούμε
Λύσεις δελεαστικές, αλλά όχι αποτελεσματικές.

Υπάρχει και τρίτη λύση.

Μιλάμε, φωνάζουμε, διεκδικούμε.
Συνέχεια, ανοιχτά, ακατάπαυστα.
Χωρίς οργή. Νηφάλια, ψύχραιμα και αποφασισμένα.
(Ναι, η οργή μας είναι δίκαιη. Αλλά το αποτέλεσμα της είναι να κλείνει αυτιά και να προσφέρει επιχειρήματα στο αντίπαλο στρατόπεδο.)
Ξυπνάμε συνειδήσεις. Μιλάμε με δεδομένα. Προσβάλλουμε σάπιες ιδέες, όχι ανθρώπους που τις δέχτηκαν αμάσητα εξ απαλών ονύχων, που δεν είχαν άλλη επιλογή. Στοχεύουμε στη νέα γενιά. Έχουμε και τη λογική και την ηθική (πλεονασμός, το ξέρω), με το μέρος μας. Και διδάσκουμε δίνοντας το παράδειγμα.

Χτυπάμε το μύθο που θέλει τον άθεο συνώνυμο του αχρείου, του ασύδοτου, αυτού που υποστηρίζει ότι "αφού δεν υπάρχει Θεός, τα πάντα επιτρέπονται".
Χτυπάμε την παράδοση, όταν αυτή είναι άχρηστη, και ιδίως όταν είναι εμπόδιο στην ευτυχία των ανθρώπων.
Χτυπάμε τη νεκρολατρεία, χτυπάμε το φόβο του θανάτου, χτυπάμε τις προλήψεις, χτυπάμε τις προκαταλήψεις.
Χτυπάμε τα άσχημα του χριστιανισμού χρησιμοποιώντας τα καλά του χριστιανισμού (κι ας είναι ως επί το πλείστον κλεμμένα).
Χτυπάμε την άγνοια, όχι αυτόν που την έχει.

Τι θέλουμε;
Δεν θέλουμε να εξαφανίσουμε τις στρατιές των άβουλων υποστηρικτών.
Θέλουμε να τις μετατρέψουμε σε ελεύθερα σκεπτόμενους ανθρώπους.
Θέλουμε ένα κόσμο όπου όσοι πιστεύουν σε παραμύθια της εποχής του χαλκού θα είναι η εξαίρεση, τους οποίους η υπόλοιπη ανθρωπότητα θα κοιτάζει με κατανόηση και ίσως με χιούμορ. Θέλουμε ένα κόσμο που οι κάθε λογής "άγιοι" θα αντιμετωπίζονται όπως αυτοί εδώ.

Και αυτό δεν μπορούμε να το πετύχουμε με νόμους, ούτε με το ζόρι, ούτε με ευχές (ή προσευχές). Και, ναι, θα αργήσουμε να φτάσουμε εκεί. Και, ναι, μέχρι τότε έχουμε να φάμε πολλές απογοητεύσεις. Όμως η πορεία έχει ξεκινήσει. Πόσοι ήμασταν παγκοσμίως πριν από εκατό χρόνια, πριν από τριάντα, και πόσοι είμαστε τώρα;

Είμαστε περισσότεροι απ' ότι νομίζουμε. Πρέπει να οργανωθούμε, όχι μόνο στο internet (που τα πηγαίνουμε θαυμάσια) αλλά και στον πραγματικό κόσμο. Να παραμερίσουμε τυχόν διαφορές μας, να μάθουμε ο ένας απ' τον άλλο, να διαμορφώσουμε στρατηγικές και να επιδιώξουμε στόχους. Αλλά πάνω απ' όλα πρέπει να γίνουμε γνωστοί ως η φωνή της λογικής, να μάθει ο κόσμος όχι μόνο ότι υπάρχουμε αλλά ότι προτείνουμε ένα καλύτερο κόσμο. Να δείξουμε σε κάθε άνθρωπο που αισθάνεται τον κλοιό του παραλογισμού να σφίγγει απελπιστικά γύρω του, ότι δεν είναι μόνος του. Και να δείξουμε σε όσους ταΐζουν τον κόσμο κουτόχορτο ότι η αντίστροφη μέτρηση άρχισε, και ότι είναι λίγα τα ψωμιά τους.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

breadfan, τα σέβη μου!
:handgestures-thumbup: :handgestures-salute: :text-bravo: :bow-yellow:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan
μαζί σου
--------------------
οι λοιπές λεπτομέρειες..

(Η αστυνομία και η νομοθεσία δεν είναι λύση απέναντι στη βλακεία, όσο η βλακεία είναι πλειοψηφία.)

πότε ΔΕΝ ήταν η πλειοψηφεία? πάρα πολύ παλιά, ίσως όταν υφίστατο δήμος πολιτων ως αληθινή εξουσία

η μόρφωση ξεκινά από το σπίτι
οταν το σπίτι δεν μπορεί, τους το μαθαίνεις με το ζόρι
ο πάγκαλος χθες στο προσκήνιο είπε "δεν το δέχομαι αυτό-να υποδείξει το κράτος στον πολίτη πώς να..."
φυσικά, δεν το δέχεται, περιέχει απολυταρχία, αυτός είναι "σοσιαλιστής".

πειθάρχησε/μόρφωσε ένα τετράχρονο-πεντάχρονο να δείς εφαρμοσμένο φασισμό και στον πιο αναρχο-αυτόνομο δημοκράτη γονιό.

(Μιλάμε, φωνάζουμε, διεκδικούμε. Συνέχεια, ανοιχτά, ακατάπαυστα. Χωρίς οργή. Νηφάλια, ψύχραιμα και αποφασισμένα. Και διδάσκουμε δίνοντας το παράδειγμα.)

1ον πολλοί μιλάνε ακατάπαυστα περιπλανώμενοι στα φανάρια
2ον το παράδειγμα= όσες φορές και να μαζεύω δημόσια τα σκουπίδια άλλων, από την παραλία, από τον δρομο ΜΟΥ ΠΟΥ ΖΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΥΘΥΝΗ, νομίζεις εμπόδισε την ταυτόχρονη ρίψη επιπλέον σκουπιδιών από "αμυαλους" επισκέπτες? Πότε δεν πάρκαρε ξανα παράνομα στην θέση ανάπηρου /γκαράζ ο "αγνωστος"? βλέποντας εμένα να περιμένω υπομονετικα στην ουρά? ή βλεποντάς με να παρκάρω νόμιμα ενα χιλιόμετρο παρακάτω γιατί ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ?
ΟΧΙ, όταν του έσπασα το τζαμι και άδειασα αυγα και σκουπίδια στο σαλόνι του, τότε δεν ξανάρθε.

-----
στα ελβετίκα καντόνια εχουν έμπρακτη συμμετοχή με τηλε δημοψηφίσματα για σχεδον τα πάντα. επίσης ΄σεβονται το νόμο και τον συνάνθρωπο. επίσης η μάζα είναι "συντηρητική". Επίσης είχαν την παλίοτερη φυλακή/τιμωρία που εφαρμοζόταν με πιστότητα με αρχεια απο το 1350. Αυτό τους συναίτισε. τρόμος της τιμωρίας- ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

(Χτυπάμε το μύθο που θέλει τον άθεο συνώνυμο του αχρείου, του ασύδοτου, αυτού που υποστηρίζει ότι "αφού δεν υπάρχει Θεός, τα πάντα επιτρέπονται).

ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΕΊΝΑΙ ο ανθρωπος συνώνυμο του αχρείου, του ασύδοτου, αυτού που υποστηρίζει ότι "αφού δεν υπάρχει επίπτωση και προσωπική ευθύνη, τα πάντα επιτρέπονται".
αυταπόδεικτα οι καπιτάλες και οι θεοκρατικοί

(Ξυπνάμε συνειδήσεις.)

έλα γειά σου, πόσοι δεν θέλουν να ξυπνήσουν
και τότε πόσοι ξυπνούν με ε φ ι α λ τ η
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

(Η αστυνομία και η νομοθεσία δεν είναι λύση απέναντι στη βλακεία, όσο η βλακεία είναι πλειοψηφία.)
αν επιτέλους ο νόμος εφαρμοστεί είναι και παρά είναι λύση. Και δεν πρόκειται για βλακεία αλλά κατάσταση που τους εξυπηρετεί.


ΟΧΙ, όταν του έσπασα το τζαμι και άδειασα αυγα και σκουπίδια στο σαλόνι του, τότε δεν ξανάρθε.

Η χειροδικία δεν είναι λύση διότι αν ο τύπος που του πετάξεις αβγά είναι δύο μέτρα ξέρει καράτε ή ακόμα χειρότερα έχει όπλο και σε δει δεν σε βλέπω καθόλου καλά.

Μου θύμισες μια ιστορία στο χωριό ενός φίλου μου στην κρήτη όπου ένας γερμανός τα έχει πάρει με την κατάσταση που επικρατεί. Μια μέρα λοιπόν βλέπει έναν κάφρο να βγαίνει με το όπλο να ρίχνει 10 μπαλωθιές και να κατεβάζει καλώδιο της ΔΕΗ. Παίρνει λοιπόν την αστυνομία το και το. Έρχεται ο αστυνόμος βλέπει την κατάσταση του λέει και ο γερμανός τα καθέκαστα και απαντάει ο μπάτσος ε να καλέσουμε την ΔΕΗ. Φυσικά ο γερμανός έβγαζε αφρούς.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:
(Η αστυνομία και η νομοθεσία δεν είναι λύση απέναντι στη βλακεία, όσο η βλακεία είναι πλειοψηφία.)
αν επιτέλους ο νόμος εφαρμοστεί είναι και παρά είναι λύση. Και δεν πρόκειται για βλακεία αλλά κατάσταση που τους εξυπηρετεί.


ΟΧΙ, όταν του έσπασα το τζαμι και άδειασα αυγα και σκουπίδια στο σαλόνι του, τότε δεν ξανάρθε.

Η χειροδικία δεν είναι λύση διότι αν ο τύπος που του πετάξεις αβγά είναι δύο μέτρα ξέρει καράτε ή ακόμα χειρότερα έχει όπλο και σε δει δεν σε βλέπω καθόλου καλά.

Μου θύμισες μια ιστορία στο χωριό ενός φίλου μου στην κρήτη όπου ένας γερμανός τα έχει πάρει με την κατάσταση που επικρατεί. Μια μέρα λοιπόν βλέπει έναν κάφρο να βγαίνει με το όπλο να ρίχνει 10 μπαλωθιές και να κατεβάζει καλώδιο της ΔΕΗ. Παίρνει λοιπόν την αστυνομία το και το. Έρχεται ο αστυνόμος βλέπει την κατάσταση του λέει και ο γερμανός τα καθέκαστα και απαντάει ο μπάτσος ε να καλέσουμε την ΔΕΗ. Φυσικά ο γερμανός έβγαζε αφρούς.

ναι, στην εφαρμογή ειναι το παιχνίδι

και ναι η χειροδικία δεν είναι λύση- όταν λειτουργεί η κρατική προστασία

μέχρι τότε ???? εμαθα καρατε και πηρα όπλα!- οχι πυροβόλα ομως
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Πυθέα, κι εγώ μαζί σου.

Μερικές σκέψεις:

Ξέρεις πόσες φορές μου έχει έρθει να σπάσω το αυτοκίνητο του τύπου που παρκάρει στις θέσεις των αναπήρων;
Για την ακρίβεια, συνηθίζω να λέω ότι πρέπει αυτούς τους τύπους να τους σπάμε τα πόδια, ώστε να παρκάρουν δικαιωματικά στους συγκεκριμένους χώρους.

Κάποτε έκανα παρατήρηση σε ένα τέτοιο τύπο. Ξέρεις τι μου είπε; "Και ποιος είσαι εσύ ρε φίλε;"

Το παραπάνω μου το είπε με πλήρη επίγνωση του ότι θα μπορούσα να του σπάσω τα μούτρα, καθώς ο τύπος είχε μειονέκτημα κατά 20 χρόνια, 20 πόντους και 20 κιλά. Κι όμως, μου το είπε γιατί γνωρίζει ότι ο νόμος στην πράξη τον προστατεύει.

Αν φώναζα την αστυνομία, μέχρι να έρθει ο τύπος θα είχε φύγει, και εγώ θα έπρεπε να τρέχω σε μια υπόθεση που ουσιαστικά θα κατέληγε σε ένα απλό πρόστιμο από πταισματοδίκη, στην καλύτερη περίπτωση. Και δεν θα έβρισκα μάρτυρες, γιατί η εντεκάτη εντολή είναι πολύ ισχυρή: "Ου μπλέξεις".
Αν του έσπαγα τα μούτρα, θα πήγαινα μέσα για επικίνδυνες σωματικές βλάβες, και αν του έσπαγα το αυτοκίνητο θα πήγαινα μέσα για φθορά ξένης περιουσίας.

Θα ψηφίζαμε ένα νόμο που θα έλεγε "όταν ο άλλος φέρεται σαν μαλάκας εν γνώσει του, το ξύλο επιτρέπεται";

Η με το ζόρι εκμάθηση θα πρέπει να γίνεται όταν δεν υπάρχει άλλος τρόπος, και το ίδιο ισχύει και για τα παιδιά και για τους μεγάλους. Κάποτε άφησα την κόρη μου να καεί στην πόρτα του φούρνου. Έτσι κατάλαβε ακριβώς τι σημαίνει η λέξη "καίει", χωρίς να χρειαστεί ο "εφαρμοσμένος φασισμός". Έχω ένα χαρούμενο παιδί που είναι πειθαρχημένο χωρίς να έχει φάει ούτε μια ξυλιά στον ποπό. Προχθές η μαμά της τής είπε "θα τη φας τη μπούφλα σου", και η κόρη μου φώναζε για ένα δεκάλεπτο, "μαμά, πάμε να τη μαγειρέψουμε τη μπούφλα". Χρειάστηκε να της πούμε ότι δεν έχουμε μπούφλα, και θα αγοράσουμε αύριο απ' το σούπερ μάρκετ. Πάντα ζητώ τη γνώμη της, και τις ελάχιστες φορές που χρειάστηκε να τη βάλω τιμωρία, η τιμωρία της είναι να παίζουμε χωρίς αυτήν, ώστε να της δείξουμε ότι όταν δεν είσαι καλός με τους άλλους, οι άλλοι θα σε βγάλουν έξω απ' την κοινωνία τους. Όμως στη δική μου οικογένεια, οι αναρχοαυτόνομοι είμαστε πλειοψηφία.

Δυστυχώς δεν υπάρχει πτυχίο γονέα. Όπως δεν υπάρχει και πτυχίο πολίτη. Πως θα μπορούσαμε να δίναμε τέτοια πτυχία; Πως θα συμφωνούμε ως προς το ποιά θα είναι η διδακτέα ύλη;

Εδώ όμως υπάρχει το ερώτημα: ποιος θα αναλάβει την με το ζόρι εκμάθηση;
Και υπάρχει και το παράλληλο ερώτημα: Πως γίνεται να μην εμπιστευόμαστε την κρίση του γείτονά μας να ασκεί βία όπου χρειάζεται, αλλά να εμπιστευόμαστε την κρίση του να εκλέγει αντιπροσώπους που θα ασκούν τη βία όπου χρειάζεται;

Λέω πως είμαι μαζί σου, και το εννοώ.
Γνωρίζω ότι δεν μιλάς για βία, αλλά για αντιβία. Για αντίδραση στη βία.

Υποστηρίζω τη βίαιη αντίδραση στη βία, όταν
α) ο σκοπός της είναι μόνο να σταματήσει την άσκηση πρότερης βίας, και δεν συνεχίζεται μετά την επίτευξη του σκοπού αυτού
β) η χρήση της γίνεται όταν έχουν εξαντληθεί όλα τα άλλα μέσα ή δεν υπάρχει άλλος τρόπος,
γ) είναι μικρότερης ή ίσης έντασης από τη βία που την προκάλεσε,
δ) δεν υπάρχει αμφιβολία για την ανηθικότητα πίσω από την πρόκληση της αρχικής βίας.

Όμως υπάρχουν αντικειμενικά προβλήματα στο να οριστούν και να ποσοτικοποιηθούν πολλά απ' τα παραπάνω. Και όχι μόνο.
Δεν αμφισβητώ τη στιγμιαία αποτρεπτική της ισχύ, αλλά αμφισβητώ την αξία της ως εργαλείο μάθησης.
Παράδειγμα #1: Πολλά απ' τα παιδιά στην ηλικία της κόρης μου έχουν ήδη φάει το ξύλο της αρκούδας. Έμαθαν τίποτα; Όχι. Ακόμα κωλόπαιδα είναι.
Παράδειγμα #2: Οι φασίστες σε κάθε γειτονιά έχουν φάει το ξύλο της αρκούδας. Έμαθαν τίποτα; Όχι. Ακόμα κωλόπαιδα είναι.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ναι βρε breadfan έτσι είναι αλλά αν ο νόμος σου επέτρεπε να δέρνεις όταν αυτό ήταν σωστό θα είχε προβλέψει να γίνεται το σωστό χωρίς να χρειάζεται να δείρεις.
Άρα καταλήγουμε στο ότι πρέπει απλά να εφαρμόζονται οι νόμοι.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Εεε... όχι.

Ο νόμος σε καμία περίπτωση δεν επιβάλλει να γίνεται το "σωστό".
Προβλέπει μόνο το νόμιμο, και τον τρόπο δράσης σε περίπτωση παρανομίας.

Και φυσικά, το σωστό και το νόμιμο δεν ταυτίζονται.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

οκ εκφράστικα λάθος. Αν ο νόμος εφαρμόζονταν θα τιμωρούσε την παραβατική συμπεριφορά και δεν θα χρειαζόταν η χειροδικία.
Από την άλλη ένας σωστός και δίκαιος νόμος που εφαρμόζεται μπορεί να μην επιβάλλει να γίνεται το σωστό αλλά σίγουρα αποτρέπει παράνομες πράξεις.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Σε SuperMarket που πηγαίνω με υπόγειο PARKING, συχνά (1 στις 2 τουλ.) κάποιοι παρκάρουν στο χώρο που είναι διάδρομος, ενώ υπάρχουν θέσεις...
Όταν έχω διάθεση και χρόνο τους αφήνω σημειωματάκια. Μια φορά είδα κοπέλα να ξεπαρκάρει (ή να παρκάρει, το ίδιο είναι) από εκεί και της είπα: "Ξέρετε, εδώ είναι διάδρομος, όχι θέση" και μου απάντησε "τα αφήνουν κι άλλοι" :shock: :shock: :shock:
Το κακό είναι που αν δημοσιεύσεις φωτό από διάφορες τέτοιες παραβάσεις, η ύπαρξη του στοιχείου της πινακίδας θεωρείται προσωπικό δεδομένο και δεν επιτρέπεται...

Πάντως, αυτούς που θα έδερνα ευχαρίστως -περισσότερο και από αυτούς που παρκάρουν σε θέσεις αναπήρων-, είναι οι γονείς με παιδιά χύμα στο αυτοκίνητο ή επάνω σε μηχανάκια (με κράνος ή χωρίς, ειδικά τα κάτω των 9 -νομίζω αυτό είναι το όριο από τον ΚΟΚ). Πολύ ευχαρίστως όμως... :violence-hammer: :violence-stickwhack: :violence-smack:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

να ανοίξουμε ένα θέμα με αυτούς που θέλουμε να δείρουμε. Έχω και εγώ κανά δυο που τους κάνω μαύρους ευχαρίστως
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
nature
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010 22:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Πυθεα

Oss!!
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε:να ανοίξουμε ένα θέμα με αυτούς που θέλουμε να δείρουμε. Έχω και εγώ κανά δυο που τους κάνω μαύρους ευχαρίστως
Τσ, τσ, για κανά-δυο, μη χαλάς τα γάντια σου... :naughty:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Απάντηση