Σατανισμός, κανείς;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

@Πυθέας

ΣΑΤΑΝΑΣ*

*Γιατί έτσι.
:O
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιώργος έγραψε:@Πυθέας

ΣΑΤΑΝΑΣ*

*Γιατί έτσι.

ΟΚ!

πότε θα σφάξουμε τον πρώτο μας παπά?
say "Hi!"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

ειστε όσο ελεύθεροι σας αφήνουν οι επιλογές σας
μεγάλε δάσκαλε, θα μας διδάξεις την ελευθερία?
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Μαλακίες.

Θέλουμε δεν θέλουμε, τα σύμβολα και οι λέξεις έχουν ένα φορτίο.

Όποιος αμφιβάλλει, μπορεί να κάνει το εξής επιστημονικό πείραμα: Να ξυρίσει τα μαλλιά του και να κάνει τατουάζ πάνω στο κεφάλι του μια σβάστικα, και μετά να πάει μια βόλτα και να μαζέψει ...αντιδράσεις. Μπορείτε κάλλιστα την ώρα που "τις μαζεύετε", να δοκιμάσετε να εξηγήσετε ότι η σβάστικα είναι ένα πανάρχαιο σύμβολο που σφετερίστικε ο ναζισμός και έχει θετικό νόημα.

Η παρουσίαση του σατανισμού ως ελευθεριακή νοοτροπία μου θυμίζει φτηνά χριστιανικά κόλπα του τύπου: "Α, ξέρετε, όταν λέμε κόλαση, δεν εννοούμε ένα μέρος με φωτιές, αλλά ότι μετά το θάνατο η ψυχή του ανθρώπου είναι αποκομμένη απ' το Θεό."

Του κώλου τα εννιάμερα.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Οπότε τι θες να πεις;

Υπονοείς ότι ο Σατανισμός έχει ένα πολύ διαφορετικό φορτίο πριν τον LaVey το οποίο μάλιστα θα ήταν και ανεπιθήμυτο;
:O
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

υπονοει αντι να ασχολιστε με ασχετες μπουρδες καντε κατι καλο για το καλο του λαου μας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι χαζομάρες λέτε στο άτομο μωρέ. Ο σατανισμός δεν είναι κάτι συγκεκριμένο έχει πολλά παρακλάδια.Ο σατανισμός του LAvey είναι αθεϊστικός σατανισμός με μια έντονη ατομικιστική φιλοσοφία με πολλές επιρροές από Νίτσε , Στίρνερ κ άλλους.
υπονοει αντι να ασχολιστε με ασχετες μπουρδες καντε κατι καλο για το καλο του λαου μας
Το καλό του λαού μας? αχαχαχαχα τι καλό δηλαδή να κάνει το παιδί?
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

λεω οτι απ τον ασχολιστε[γενικα παει αυτο] με μπουρδες περι διαολον και λοιπων δε θα ηταν ποιο καλα να κανατε κατι ποιο δημιουργικο?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Το τι θεωρεί ο καθένας δημιουργικό είναι αυστηρά υποκειμενικό ζήτημα και μετά από την εξήγηση που έδωσε ο Γιώργος πάνω στο ζήτημα του σατανισμού που ακολουθεί είναι απλά χαζό να χρησιμοποιείς εκφράσεις τύπου "μπούρδες περί διαολων".
  ▲
▲ ▲
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Sapisa έγραψε:Τι χαζομάρες λέτε στο άτομο μωρέ. Ο σατανισμός δεν είναι κάτι συγκεκριμένο έχει πολλά παρακλάδια.Ο σατανισμός του LAvey είναι αθεϊστικός σατανισμός με μια έντονη ατομικιστική φιλοσοφία με πολλές επιρροές από Νίτσε , Στίρνερ κ άλλους.

ποιός έφτιαξε την λέξη σατανάς και γιατί?

Satan (Hebrew: הַשָׂטָן ha-Satan ("the accuser"); Persian "sheytân"; Arabic: الشيطان ash-Shayṭān ("the adversary") - both from the Semitic root: Ś-Ṭ-N) is an embodiment of antagonism that originates from the Abrahamic religions, being traditionally considered an angel in Judeo-Christian belief, and a Jinn in Islamic belief. Originally, the term was used as a title for various entities that challenged the religious faith of humans in the Hebrew Bible.

http://en.wikipedia.org/wiki/LaVeyan_Satanism

http://en.wikipedia.org/wiki/Left-Hand_ ... -Hand_Path

In particular, the distinction that is drawn is between one set of groups (those on the "Right-Hand Path") who are said to focus on the elevation of the spiritual over the carnal, faith-based worship of something greater than themselves, and the observance of strict moral codes, all of which are supposed by their adherents to bring humans closer to the Divine or a moral good, as opposed to the other set of groups (those on the "Left-Hand Path") who focus on the advancement and preservation of the self, glorification of the earthly, and the development of personal power.

"ο σατανας ως σύμβολο της σάρκας και των γήινων αξιών, της ενδόμυχης φύσης του ανθρώπου" εξηγεί ο Lavey.

Unlike Theistic Satanism, LaVeyan Satanism does not involve the literal worship of any being other than the self,[1] but rather uses "Satan" as a symbol of carnality and earthly values, of man's inherent nature, in what it calls 'ritual psychodramas'.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
εμεις οι ελληνόφωνοι έχουμε καλύτερο σύμβολο
τον λέγανε Διόνυσο
δεν ανταγωνίστηκε κανέναν,
δεν χρειαζόταν μια ΄θετική" δράση για να οριστεί ως αρνητική αντίδραση
ηταν και κακός και καλός
πιο αληθοφανής όπως και το αρχέτυπο
δλδ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ
ΤΟ LEFT HAND KAI TO RIGHT HAND ΕΝΏΝΩΝΤΑΙ ΣTO CENTRAL ΒODY, ME TO CENTRAL DICK KAI TO CENTRAL PUSSY

http://en.wikipedia.org/wiki/Moral_disengagement
say "Hi!"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Είναι απλά θέμα ηλικίας. 'Το παλιό γνωστό θέμα: το χάσμα των γενεών' χαχαχα.

Θυμήθηκα τώρα ένα στριπάκι από τον Κόκκορα του Αρκά. Περιγράφω μέσες άκρες:
------

κλασικά ο κόκκορας μιζεριάζει, προβληματισμένος με το οτι έχει αποκοπεί από τις νεαρότερες ηλικίες και τις νέες τασεις και σε μια φάση λέει στο γουρούνι μονολογώντας :

"Τελικά, ίσως είναι λογικό να μην καταλαβαίνουμε τη νέα γενιά, κάθε γενιά έχει τα δικά της χαρακτηριστικά.. ίσως τελικά πρέπει να το δεχτούμε οτι μεγαλώσαμε και οτι είναι μάταιο να προσπαθούμε να παραμείνουμε μικροί"

γυρνάει λοιπόν και βλέπει έκπληκτος το γουρούνι να παίζει κυνηγητό με κάτι κοτοπουλάκια να του λέει:

"Καθόλου δε μεγαλώσαμε, απλά εσύ γέρασες και δε μας καταλαβαίνεις!!!!"

ΥΓ:
δε θα ηταν ποιο καλα να κανατε κατι ποιο δημιουργικο?
Αρη, έχω παρατηρήσει οτι αυτό το λένε πολύ συχνά αυτοί που δεν έχουμε κάτι πιο δημιουργικό να κάνουν από το να λένε στους άλλους να κάνουν τίποτα πιο δημιουργικό... :D :D :D

ΥΓ2 [πυθέα]: Μου έφτιαξες τη μέρα. Σχολάω τώρα και αισθάνομαι την έμπνευση να ξεχειλίζει από τα αυτιά. Upload του τραγουδιού πιθανότατα το βράδυ.
nature
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010 22:45
Όνομα Ιστότοπου: -

[youtube]<object width="480" height="385"><param name="movie" value=" name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/youtube]

βεβαια ο σατανισμος εχει κ αυτος την κρυφη αξια του

δηλ οταν μιλας με καποιους (ασ πουμε πιστους)
και καθε φορα που ανοιγουν το στομα τους
σε κανουν να θελεις να χτυπησεις το κεφαλι σου στο τοιχο
ενω οι ιδιοι παραμενουν εντελως αταραχοι

μια δυο τρεις...
καποια στιγμη χρειαζεσαι εκδικηση
κ εκει αρχιζει η τρελλα

διοτι με την αθεια δεν συγκινουνται
με το σατανα ομως....
γουρλωνει το ματι τους κατευθειαν

δοκιμασμενο... trust me χαχαχαχαχαχα
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Μαλακίες.

Θέλουμε δεν θέλουμε, τα σύμβολα και οι λέξεις έχουν ένα φορτίο.

Όποιος αμφιβάλλει, μπορεί να κάνει το εξής επιστημονικό πείραμα: Να ξυρίσει τα μαλλιά του και να κάνει τατουάζ πάνω στο κεφάλι του μια σβάστικα, και μετά να πάει μια βόλτα και να μαζέψει ...αντιδράσεις. Μπορείτε κάλλιστα την ώρα που "τις μαζεύετε", να δοκιμάσετε να εξηγήσετε ότι η σβάστικα είναι ένα πανάρχαιο σύμβολο που σφετερίστικε ο ναζισμός και έχει θετικό νόημα.

Η παρουσίαση του σατανισμού ως ελευθεριακή νοοτροπία μου θυμίζει φτηνά χριστιανικά κόλπα του τύπου: "Α, ξέρετε, όταν λέμε κόλαση, δεν εννοούμε ένα μέρος με φωτιές, αλλά ότι μετά το θάνατο η ψυχή του ανθρώπου είναι αποκομμένη απ' το Θεό."

Του κώλου τα εννιάμερα.
Δεν είναι φτηνό χριστιανικό κόλπο,είναι η επίσημη γραμμή της εκκλησίας εδώ και αιώνες...


Btw,για τον τυπά που έχει τζίφρα Μαξ Στίρνερ...τράβα αυτοσυστήσου ρε.Αν γουστάρεις τον θείο Μαξ,θα τα πάμε καλά οι δυό μας :-P
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Γιώργος έγραψε:Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς όταν λες “Πιο απλά: είτε σατανιστής είσαι, είτε χριστιανός, είναι ένα και το αυτό.” Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί το σνομπάρετε όλοι ως δείγμα ανωριμότητας.
Γιατί το να θέλεις να λέγεσαι σατανιστής, για μένα δηλώνει κραυγαλέα ότι ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για τον χριστιανισμό ώστε να θες να προδιοριστείς ως αντίποδάς του. Ωριμότητα σημαίνει αυτοπροσδιορισμός, και ο σατανισμός είναι ετεροπροσδιορισμός.

Αν βρίσκεις ελκυστικά κάποια στοιχεία της φιλοσοφίας του σατανισμού, κράτησέ τα, πάρε και άλλα στοιχεία από άλλες φιλοσοφίες ή ιδεολογίες, και χτίσε την προσωπική σου θέση. Το να θες να κρατάς τον σατανά ως σύμβολο μιας κοσμοθέασης για μένα δείχνει κόλλημα, δείχνει αντίδραση.
Όλοι μας περνάμε μια φάση αντίδρασης καθώς μεγαλώνουμε, και ο ίδος ο αθεϊσμός ενέχει αντίδραση στη θρησκεία - υπό αυτήν την έννοια μπορεί κανείς να πει ότι όλοι είμαστε ανώριμοι γιατί καθόμαστε και ασχολούμαστε με κάτι που δεν υπάρχει επειδή μας επέβαλαν να συμπεριφερόμαστε σαν να υπάρχει.
Εγώ τον πρώτο καιρό που ήμουν άθεη ένιωθα πιο έντονη αντίδραση στον χριστιανισμό, τώρα δεν νιώθω τόση.
Αν δεν ήταν η πολιτική εξουσία που ασκούν οι εκκλησίες, νομίζω δεν θα σκοτιζόμουν και πολύ για δαύτους.
Γιώργος έγραψε:Προσωπικά θα έλεγα ότι είμαι άθεος με την έννοια ότι δεν πιστεύω σε τίποτα “μεταφυσικό” και σατανιστής επειδή ζω και σκέφτομαι με παρόμοια φιλοσοφία και επειδή μου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο η συγκεκριμένη φιλοσοφία αντιτίθεται σε όλες τις άλλες θρησκείες και σε όλους τους άλλους θεούς.
Και γιατί δεν μπορείς να ενστερνιστείς τη συγκεκριμένη φιλοσοφία, ή ακόμη καλύτερα το κομμάτι αυτής της φιλοσοφίας που σε εκφράζει (μαζί με άλλα κομμάτια από άλλες φιλοσοφίες) χωρίς να φορέσεις και την ταμπέλα "σατανιστής";
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Και γιατί δεν μπορείς να ενστερνιστείς τη συγκεκριμένη φιλοσοφία, ή ακόμη καλύτερα το κομμάτι αυτής της φιλοσοφίας που σε εκφράζει (μαζί με άλλα κομμάτια από άλλες φιλοσοφίες) χωρίς να φορέσεις και την ταμπέλα "σατανιστής";
Και γιατί όχι;

Επίσης, όσο θα έχω ανθρώπους γύρω μου που θα μου λένε πως θέλουν εκείνοι να σκέφτομαι και γενικότερα τι να κάνω με τη ζωή μου θα αντιδρώ.
Γιατί το να θέλεις να λέγεσαι σατανιστής, για μένα δηλώνει κραυγαλέα ότι ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για τον χριστιανισμό ώστε να θες να προδιοριστείς ως αντίποδάς του. Ωριμότητα σημαίνει αυτοπροσδιορισμός, και ο σατανισμός είναι ετεροπροσδιορισμός.
Ο Σατανισμός δεν αντιτίθεται μόνο στον Χρηστιανισμό. Και μη μου πείτε ότι "Ο Σατανάς προέρχεται από τη χριστιανική μυθολογία άρα αντιτίθεσαι στον χριστιανισμό" γιατί με την ίδια λογική αντιτίθεται και στους εβραίους και στους μουσουλμάνους. Επίσης, όσο θα έχω ανθρώπους γύρω μου που θα μου λένε πως θέλουν εκείνοι να σκέφτομαι και γενικότερα τι να κάνω με τη ζωή μου θα αντιδρώ. Δεν είναι δηλαδή ότι ενδιαφέρομαι για το χριστιανισμό αλλά όταν μου τον τρίβουν στη μούρη τι περιμένεις να κάνω;

Βασικά νομίζω ότι το παίρνετε όλοι πολύ πιο σοβαρά από εμένα. Θα κάνατε τον ίδιο σαματά αν έκανα ξεχωριστό thread για το FSM?
:O
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Γιώργος έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Και γιατί δεν μπορείς να ενστερνιστείς τη συγκεκριμένη φιλοσοφία, ή ακόμη καλύτερα το κομμάτι αυτής της φιλοσοφίας που σε εκφράζει (μαζί με άλλα κομμάτια από άλλες φιλοσοφίες) χωρίς να φορέσεις και την ταμπέλα "σατανιστής";
Και γιατί όχι;
Επίσης, όσο θα έχω ανθρώπους γύρω μου που θα μου λένε πως θέλουν εκείνοι να σκέφτομαι και γενικότερα τι να κάνω με τη ζωή μου θα αντιδρώ.
Γιώργο, είσαι σε ένα φόρουμ που υπάρχουν θέμαατα να λέει κανείς την άποψή του, και η ΑΜ αυτό ακριβώς έκανε.
Δεν σε έπιασε από το χέρι ούτε σε πίεσε να κάνεις κάτι.
Επιπροσθέτως, αυτό που λέει είναι σωστό κατά την άποψή μου.
Είσαι στην ηλικία του overreaction. Στην ηλικία που νοιώθεις ότι έχεις να αποδείξεις πράγματα.
Η ΑΜ που πλησιάζει τα 35 (περιμένω γλυκά) έχει ένα πιό ορθολογιστικό τρόπο να σκέφτεται, και εγώ είμαι κάπου στα ίδια.

Είμαι σίγουρος πως ξέρεις την ιστορία του FSM, οπότε το ερώτημά σου είναι έωλο.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Η ΑΜ που πλησιάζει τα 35 (περιμένω γλυκά) έχει ένα πιό ορθολογιστικό τρόπο να σκέφτεται, και εγώ είμαι κάπου στα ίδια.
που να φτάσει και τα 43 :mrgreen:

Η χρήση του ονόματος σατανισμός είναι για να προβοκάρει και να πουλήσει
Θέλουμε δεν θέλουμε, τα σύμβολα και οι λέξεις έχουν ένα φορτίο.
και όποιος διαφωνεί ας πάει στο άουσβιτς να φτιάξει κατασκήνωση για Εβραίους να δούμε θα έρθει κανείς?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:Είναι απλά θέμα ηλικίας. 'Το παλιό γνωστό θέμα: το χάσμα των γενεών' χαχαχα.
Radical υπονοείς ότι είσαι 19 ή ότι έχεις το μυαλό των 19? Δεν είναι παράλογο μεγαλώνοντας να αναθεωρεί ο άνθρωπος κάποια πράγματα και να μην κινείται με βάση την αντίδραση, όπως δεν είναι και παράλογο κάποιος να κινείται έτσι στην εφηβεία. Ο Γιώργος ρώτησε κάτι και ο καθένας του απάντησε με βάση αυτά που πιστεύει - και θεωρώ πως μακροπρόθεσμα είναι πολύ πιο εποικοδομητικό αυτό από το να συμφωνούσαν όλοι μαζί του άσχετα με το τι σκέφτονται μόνο και μόνο για να το παίξουν προχωρημένοι, να βρουν έναν σύμμαχο, να προσβάλλουν κάποιον άλλον ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η ΑΜ που πλησιάζει τα 35 (περιμένω γλυκά)
Τα πλησιάζω ασυμπτωτικά. Και να λειπουν τα σχόλια.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Γιώργος έγραψε:Όσο θα έχω ανθρώπους γύρω μου που θα μου λένε πως θέλουν εκείνοι να σκέφτομαι και γενικότερα τι να κάνω με τη ζωή μου θα αντιδρώ. [...] Δεν είναι δηλαδή ότι ενδιαφέρομαι για το χριστιανισμό αλλά όταν μου τον τρίβουν στη μούρη τι περιμένεις να κάνω;
Το καταλαβαίνω απόλυτα, και καλά κάνεις, όσο το έχεις ανάγκη. Επειδή σε ξέρω, δεν ανησυχώ ότι θ' αρχίσεις να σφάζεις κοτόπουλα σε νεκροταφεία τα μεσάνυχτα και να ξεκοιλιάζεις νεαρές παρθένες (είμαι σίγουρη ότι έχεις καλύτερα πράματα να κάνεις με τις νεαρές παρθένες:-)
Γιώργος έγραψε:Βασικά νομίζω ότι το παίρνετε όλοι πολύ πιο σοβαρά από εμένα. Θα κάνατε τον ίδιο σαματά αν έκανα ξεχωριστό thread για το FSM?
Ίσως να έχεις και δίκιο, δεν είναι για να το παίρνει κανείς στα σοβαρά. Η διαφορά σατανισμού και fsm είναι ακριβώς ότι ο πρώτος αξιώνει να τον παίρνουν στα σοβαρά ενώ το δεύτερο όχι (ακριβώς το αντίθετο μάλιστα).
breadfan έγραψε:Θέλουμε δεν θέλουμε, τα σύμβολα και οι λέξεις έχουν ένα φορτίο.
Ακριβώς έτσι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση