Σατανισμός, κανείς;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Το καταλαβαίνω απόλυτα, και καλά κάνεις, όσο το έχεις ανάγκη. Επειδή σε ξέρω, δεν ανησυχώ ότι θ' αρχίσεις να σφάζεις κοτόπουλα σε νεκροταφεία τα μεσάνυχτα και να ξεκοιλιάζεις νεαρές παρθένες (είμαι σίγουρη ότι έχεις καλύτερα πράματα να κάνεις με τις νεαρές παρθένες:-)
LOLZ xD

Να μην ανυσηχείς. Άλλωστε αυτά πιο πολύ σχέση έχουν με χριστιανική προπαγάνδα παρά με σατανισμό.
:O
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

[youtube]no2QX5CI7Xg[/youtube]
:O
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ
Γράψτε εντός θέματος ή καθόλου.Τέρμα οι οι εικονικές πεομαχίες εδώ.Βρείτε άλλο χώρο.
ΤΕΛΟΣ ΣΗΜΕΙΩΣΗΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑΣ: Οι εκτός θέματος αναρτήσεις διαγράφηκαν. Υπενθυμίζω τους κανόνες συζήτησης:
Απαγορεύεται:
* [...] η διάσπαση ή ο εκτροχιασμός μιας συζήτησης με [...] ή εκτός θέματος σχόλια, [..]
Σχόλια που παραβιάζουν τους παραπάνω κανόνες θα διαγράφονται άμεσα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

λογοκρισία alert:

μόνο ένα ποστ δικό μου και ένα του Πυθέα ήταν on topic????

τι έγινε, δεν πάει καλα η αθεϊστική εκστρατεία και επεκτείνετε τη λογοκρισία και σε άλλα θέματα πέρα από τις ενότητες μεταφυσική και επιστήμη?

αντί να κάνετε παρατήρηση στον άθλιο τύπο που με προσβάλει συνεχώς πιάσατε και σβήσατε όλα τα post που ήταν σχετικότατα με τη συζήτηση?
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Χμ από ότι κατάλαβα ειπώθηκαν διάφορα και σβήστηκαν κάποια ποστ αλλά εγώ δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση τις προηγούμενες μέρες οπότε θα σχολιάσω στο θέμα.
Η σοβαρότερη διαφωνία μου με την ταμπέλα "σατανιστής" είναι αυτή που ανέφερε κάπως και η Μελάνη. Ότι πρόκειται για μια φιλοσοφία και με την ταμπέλα την αποδέχεσαι όλη και κατά κάποιον τρόπο δεσμέυεσαι να την υποστηρίξεις. Δηλαδή μπορείς να λες κάλλιστα ότι διάβασα από αυτή τη φιλοσοφία και τη βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα κλπ χωρίς τη δέσμευση του ονόματος. Αντίθετα με τον τίτλο "άθεος" δεν ασπάζεσαι καμιά φιλοσοφία. Απλώς δηλώνεις ότι δεν πίστευεις σε κανέναν Θεό. Από κει και πέρα σου αφήνει απόλυτη ελευθερία να αναπτύξεις την προσωπική σου φιλοσοφία.
Όσο για την πρόκληση, δεν καταλαβαίνω γιατί πέσατε να τον φάτε. Είναι ένας τρόπος να δοκιμάζουμε την ελευθερία και την ανεκτικότητα της κοινωνίας. Από κει βέβαια μέχρι να σκεφτόμαστε και να δρούμε με βάση μια αντίδραση υπάρχει απόσταση. Αλλά αυτό είναι στην ευχέρια του καθενός να το αποφασίσει. Παρεπιπτόντως με έχουν πει σατανίστρια/εβραία/παγανίστρια/wikkan κλπ επείδη φοράω πεντάλφα. Η αλήθεια είναι ότι τη φοράω γιατί είναι δώρο και συμβολίζει κάτι για μένα αλλά καμιά φορά διασκεδάζω και με τις αντιδράσεις. ;)
Για να πάει λίγο πιο φιλοσοφικά η συζήτηση, και επειδή δεν έχω το χρόνο να διαβάζω κατεβατά, ήθελα να ρωτήσω το Γιώργο τι του άρεσε και τον τράβηξε περισσότερο στη συγκεριμένη φιλοσοφία. Διάβασα τις αρχές και είχαν ένα ενδιαφέρον...
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

bozonio έγραψε:Όσο για την πρόκληση, δεν καταλαβαίνω γιατί πέσατε να τον φάτε.
- Τι άποψη έχετε για το Α;
- Κατά την γνώμη μου το Α, ενώ το Β...
- Εεεε, με εκνευρίζει να μου λενε τι να κάνω!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πρώτον δεν σβήστηκε τίποτα,απλά πήγαν όλα εκεί που τους άξιζαν (Σκουπιδότοπος)
Δεύτερον τα συγκεκριμένα ήταν ο ορισμός της ασχετοσύνης,όπως μπορεί κανείς να δει εμφανώς στον σκουπιδότοπο.Τα περί λογοκρισίας αλλού.Εδώ δεν περνάνε αυτά.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Πρώτον δεν σβήστηκε τίποτα,απλά πήγαν όλα εκεί που τους άξιζαν (Σκουπιδότοπος)
Δεύτερον τα συγκεκριμένα ήταν ο ορισμός της ασχετοσύνης,όπως μπορεί κανείς να δει εμφανώς στον σκουπιδότοπο.Τα περί λογοκρισίας αλλού.Εδώ δεν περνάνε αυτά.
τα σκουπιδια δεν μπορουμε να τα δουμε..... δωστε skoypidia στο λαο.... δωστε σκουπιδια στο λαο
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Θέλουμε trash Θέλουμε trash - ο σκουπιδότοπος έχει πορτιέρη και δε μας αφήνει να μπούμε μέσα. Φαντάζομαι αυτό δείχνει οτι τα σκουπίδια είναι πολύτιμα και όχι για όποιον κι όποιον.
Όσο για την πρόκληση, δεν καταλαβαίνω γιατί πέσατε να τον φάτε.
δεν καταλαβαίνεις γιατί σβήστηκαν καμια 10ρια τουλάχιστον ποστς

και σβήστηκαν επίσης τα Links απο τραγούδια και άλλα συμπαθητικά που είχαμε δώσει - συμπεριλαμβανονται και τα τραγύδια που βρήκα χτες από ένα φινλανδικό συγκρότημα που δεν είχα κρατήσει.

Λέει ο γιατρός δε περνάνε αυτά! Μπορώ να έχω λοιπόν τα links μου γιατι μου τα πήρατε και μου τα στερήσατε π.χ. με εκείνο το συγκρότημα με βιολί και ακκορντεον??

re:Κόμης?
Όσο για την πρόκληση, δεν καταλαβαίνω γιατί πέσατε να τον φάτε.
- Τι άποψη έχετε για το Α;
- Κατά την γνώμη μου το Α, ενώ το Β...
- Εεεε, με εκνευρίζει να μου λενε τι να κάνω!
εεεεεε? :think:
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Όσο για την πρόκληση, δεν καταλαβαίνω γιατί πέσατε να τον φάτε.
- Τι άποψη έχετε για το Α;
- Κατά την γνώμη μου το Α, ενώ το Β...
- Εεεε, με εκνευρίζει να μου λενε τι να κάνω!
Κόμη, το Μποζόνιο νομίζω αναφέρεται στον Γιώργο, που λέγαμε ότι επέλεξε τον σατανισμό για να προκαλέσει.

Εσύ με τον μίνι-διάλογο αναφέρεσαι στα εκτός θέματος σχόλια που διαγράφηκαν, υποθέτω, ενώ το Μποζόνιο δεν τα είχε υπόψη του.

Ο σκουπιδότοπος δεν είναι ορατός στα απλά μέλη, υποθέτω ο Γιατρός δεν το σκέφτηκε αυτό όταν έδινε το λινκ. Τα σχόλια που αφαιρούνται δεν διαγράφονται αλλά πηγαίνουν εκεί, ώστε αν έχει γίνει κάποιο σφάλμα ή αν υπάρχει διαφωνία μεταξύ συντονιστών, να μπορούν να επανέλθουν.

Ράντικαλ, θα σου στείλω τους συνδέσμους με πμ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Οχι Μελάνη, για τον Γιώργο μιλάω και εγώ, και συγκεκριμένα για τα viewtopic.php?f=43&t=1413&start=40#p27921 και viewtopic.php?f=43&t=1413&start=40#p27924 .
Εκτιμώ τον Γιώργο, αλλά εκεί έδειξε απέναντί σου ένα overreaction.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

που ακριβώς εντοπίζεις το overreaction?
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Να σου πω, εγώ overreaction η αλήθεια δεν είδα, αλλά είναι γεγονός ότι χάνει τη μπάλα, γιατί παραλληλίζει το σατανισμό με το FSM. Μάλλον αυτό θέλει να πει ο Κόμης.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

εγώ εντοπίζω overaction στο οτι ένα παλικάρι [Γιώργος] ανακάλυψε κάτι που του άρεσε, το 'σατανισμό' του LaVey, διάβασε ένα βιβλίο και μισοαστεία μισοσοβαρά δήλωσε σατανιστής, αλλά με εμφανή καλαμπουριτζήδικη διάθεση. Και εσείς πέσατε κατα κάποιο τρόπο να τον φάτε, διότι αυτά είναι ανωριμότητες, κτλ κτλ

εκεί εντοπίζω εγώ το overaction και ως εκ τουτού, τα ειρωνικά σχολιάκια που σβήστηκαν οτι γεράσατε, οτι δεν καταλαβαίνετε τη νεολαία, οτι δεν δέχεστε ένα αστειάκι, μια πρόκληση κτλ κτλ είναι εγκυρότατα και εκεί άλλωστε υφίσταται και η λογοκρισία.

α, γιατρε και μελάνη εγώ οταν βλέπω λογοκρισία θα το λέω. Αν δε θέλετε να το λέω, κάντε με ban ή να μη λογοκρίνετε τις συζητήσεις

Οι δε ιδεές του LaVey, χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, είναι αξιολογότατες και ενδιαφέρουσες
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Πυθέας έγραψε: ο πάνας παραείναι καλός για αρχέτυπο του σειταν
?

Αχχ, ο Πάνας...

Τώρα μου θύμισες "Το Άρωμα του Ονείρου", του Τομ Ρόμπινς, άλλαξαν τελείως κάποια πράγματα που πίστευα...


Νομίζω ότι η εικόνα του Σατανά στον χριστιανισμό όντως προήλθε απ'την απεικόνιση του Πάνα, ως τράγου με κέρατα κτλ. Βέβαια σήμερα το έχουν κάψει με τις "σατανικές" μαλακίες που σχεδιάζουν xD
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:γεράσατε, οτι δεν καταλαβαίνετε τη νεολαία, οτι δεν δέχεστε ένα αστειάκι, μια πρόκληση κτλ κτλ ...
είδες ρε παιδί μου κατάντια... απορώ τι θες και μας καταδέχεσαι!
Radical έγραψε:α, γιατρε και μελάνη εγώ οταν βλέπω λογοκρισία θα το λέω.
ο συνήγορος του φορουμίτη! τώρα ησύχασα!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

απορώ τι θες και μας καταδέχεσαι!
τη βρίσκω, δε το έχεις καταλάβει? :D

επίσης μπέρδεψες κάτι. Εσείς με υποτιμάτε οχι εγώ. Εγώ σας θεωρώ όλους [σχεδόν] πολύ αξιόλογους ανθρώπους.
Τώρα μου θύμισες "Το Άρωμα του Ονείρου", του Τομ Ρόμπινς, άλλαξαν τελείως κάποια πράγματα που πίστευα...
καταπληκτικό βιβλίο, ίσως το κορυφαίο του
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010 09:53
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:ο ευοσφορος που συμφωνα με την αθεια δεν υπαρχει εγινε αντιεξουσιαστης?
Ο εωσφόρος λέγεται οτι όταν θέλησε να αμφισβητήσει και να μοιραστεί την εξουσία του μονάρχη η δικτάτορα θεού,όπως θές το παίρνεις, τότε ο θεός τον εξόρισε μαζί με όσους τον ακολουθούσαν.
Τότε,ο εκπεσόντας άγγελος,ο σατανάς,γύρισε και είπε στον θεό " NON SERVIAM" ,που σημαίνει δεν θα υπηρετήσω.
Το να καταγγείλεις τις απάτες ενός ανθρώπου,λέγεται καταγγελία.
Το να καταγγείλεις τις (αυτ)απάτες μιας κοινωνίας,λέγεται Αναρχία.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:τη βρίσκω, δε το έχεις καταλάβει? :D
...αν το έχω καταλάβει λέει! :violin:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση