Θρησκεία και ...ψυχικές ασθένειες!

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

"Υπάρχουν άραγε ψυχικές ασθένειες που προκαλούνται από τη θρησκεία;

«Βέβαια, υπάρχουν -θρησκευτικές ψυχώσεις κ.λπ. Η θρησκεία, με τους περιορισμούς που θέτει, αναστέλλει την ψυχική ανάπτυξη του ανθρώπου, καταπνίγει τη σεξουαλικότητά του -η θρησκεία είναι ένας έντονα συντηρητικός θεσμός, μια μορφή συντηρητισμού πολύ επικίνδυνη εντέλει, ακριβώς επειδή φρενάρει την πρόοδο και την ανάπτυξη»."

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=78990

http://snipurl.com/v03hc
Από συνέντευξη του Μισέλ Λομπρό, που φαίνεται αξιόλογος...
(Εγώ τό 'λεγα πάντα...)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

πάρα πολύ καλό
say "Hi!"
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Όπως είπε ο πατέρας της ψυχανάλυσης Σίγκμουντ Φρόϋντ : " Η θρησκεία είναι η νεύρωση της κοινωνίας"

Όταν από το Δημοτικό μέχρι την Γ Λυκείου σε απειλούν δεν μπορούμε και τόσο σίγουροι για την ψυχική υγεία των αποφοίτων του Λυκείου. Επιβάλλεται να μετανοήσεις ,να νηστέψεις , να κοινωνήσεις ,να πας στη θεία λειτουργία γιατί διαφορετικά θα καίγεσαι στην κολάση αιώνια. Τα θρησκευτικά στα σχολεία είναι μια συνεχής τρομοκρατία χιλιάδων παιδιών.Υπάρχουν βέβαια και μερικά παιδιά που έχουν την ατυχία να έχουν θρήσκους γονείς που τα στέλνουν στο κατηχητικό .

Η θρησκεία μας μαθαίνει ότι οι προγαμιαίες σχέσεις είναι αμαρτία.
Δηλαδή το παιδί αισθάνεται ένοχο για κάτι απολύτως φυσιολογικό .
Μας νεκρώνουν το νού ,μας προβατοποιούν γιατί μας μαθαίνουν να δεχόμαστε άκριτα όποιο παραλογισμό επειδή έχει θεική σφραγίδα.
Άβαταρ μέλους
Giorugosu
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Αύγ 2010 23:18
Όνομα Ιστότοπου: Fukuru
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:Όπως είπε ο πατέρας της ψυχανάλυσης Σίγκμουντ Φρόϋντ : " Η θρησκεία είναι η νεύρωση της κοινωνίας"

Όταν από το Δημοτικό μέχρι την Γ Λυκείου σε απειλούν δεν μπορούμε και τόσο σίγουροι για την ψυχική υγεία των αποφοίτων του Λυκείου. Επιβάλλεται να μετανοήσεις ,να νηστέψεις , να κοινωνήσεις ,να πας στη θεία λειτουργία γιατί διαφορετικά θα καίγεσαι στην κολάση αιώνια. Τα θρησκευτικά στα σχολεία είναι μια συνεχής τρομοκρατία χιλιάδων παιδιών.Υπάρχουν βέβαια και μερικά παιδιά που έχουν την ατυχία να έχουν θρήσκους γονείς που τα στέλνουν στο κατηχητικό .

Η θρησκεία μας μαθαίνει ότι οι προγαμιαίες σχέσεις είναι αμαρτία.
Δηλαδή το παιδί αισθάνεται ένοχο για κάτι απολύτως φυσιολογικό .
Μας νεκρώνουν το νού ,μας προβατοποιούν γιατί μας μαθαίνουν να δεχόμαστε άκριτα όποιο παραλογισμό επειδή έχει θεική σφραγίδα.
Να προσθέσω και την προσχολική ηλικία, όταν το παιδί από βρέφος ακόμη το πηγαίνεις σε εκκλησίες για να κοινωνήσει και δέχεται όλα αυτά τα τρομακτικά οπτικοακουστικά ερεθίσματα, δεν γνωρίζω πως, αλλά πιστεύω ότι επηρρεάζει κάπως τον ψυχισμό. Ειδικά η βάπτιση είναι τραυματική εμπειρία για βρέφος! Το ότι πλαντάζουν στο κλάμα, δεν είναι χαριτωμένο, όπως αρκετοί γονείς πιστεύουν.
Todo para todos, nada para nosotros...
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Νομίζω πως πρέπει να υπάρχει προδιάθεση και άλλοι περιβαλλοντικοί παράγοντες, μου φαίνεται απίστευτο δηλαδή η θρησκεία από μόνη της να δημιουργεί ψυχικές ασθένειες. Δημιουργεί βέβαια συντηρητικές συμπεριφορές και καταπίεση κάποιες φορές αλλά και πάλι αυτό εξαρτάται από το περιβάλλον και το ίδιο το άτομο. Όλοι βαφτίζονται, όλοι κάνουν θρησκευτικά στο σχολείο, πολλοί πάνε στο κατηχητικό... Είναι λάθος όλα αυτά αλλά για άλλους λόγους, οι ψυχικές ασθένειες μου φαίνεται τραβηγμένη δικαιολογία. Δεν ξέρω κιόλας βέβαια, δεν το έχω μελετήσει το θέμα, θα πρέπει να δω έρευνες για να καταλήξω κάπου... Ωραία συνέντευξη πάντως.
Off Topic
Όταν ήμουν μικρή μ'άρεσε να πηγαίνω στην εκκλησία. Βαριόμουν λίγο αλλά χάζευα τις "ζωγραφιές" στους τοίχους, παρατηρούσα τα χρώματα κυρίως, και όλες οι κυρίες εκεί με πρόσεχαν και μου έδιναν γλυκάκια : brrr :
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Υπάρχουν και πιο άμεσες συνέπειες: Βλ. Σύνδρομο της Ιερουσαλήμ
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εμένα μου άρεσε και ακόμα μου αρέσει στις εκκλησίες. Μου αρέσει γενικότερα η όλη ατμόσφαιρα εκεί μέσα αν και μερικές φορές βαριέμαι. Και από ότι μου έχουν πεί εγώ στο βαπτισμά δεν έκλαιγα καθόλου.Ίσως να μην με έπιασε το βάπτισμα .Όσο για το κατηχητικό ποτέ δεν πάτησα το πόδι μου εκεί. Η Θεολόγος μου στο γυμνάσιο όταν πήγαινα στην Γ πήγε τους συμμαθητές μου της Γ εκδρομή ένα ολόκληρο σαββατοκύριακο σε ένα μοναστήρι. Μετά από ότι μου είπαν οι συμμαθητές μου δεν μπορούσαν να κοιμηθούν το βράδυ στο μοναστήρι γιατί νομίζαν ότι θα τους επισκεφθεί ο Άγιος του μοναστηριού. Έβλεπαν τις αράχνες στους τοίχους και τις νόμιζαν για δαίμονες από την αποκάλυψη.

Η ιδέα και μόνο ότι υπάρχει ένας παγκόσμιος χωροφύλακας πανταχού παρών που αν αμφισβητήσεις την ύπαρξή του και τη δύναμή του και παραβείς μια ομάδα από εντολές του θα σε παραδώσει στον εισαγγελέα αμέσως μόλις πεθάνεις και από εκεί μετά σε μια ατέλειωτη φυλακή είναι από μόνη της αιτία νεύρωσης . Λένε οι ζηλωτές για τον Θεό της αγάπης. Εγώ πάντως στο γυμνάσιο γνώρισα το Θεό της καταστολής.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Κάθε τι που έχει σχέση με αποκρυφισμό, μυστήρια, μυστικισμό, μυστικές υπηρεσίες και τα τοιαύτα είναι γενικά μια άρρωστη κατάσταση. Οι αρχηγοί, οι θεμελιωτές, οι ιδρυτές μάλιστα τέτοιων δογμάτων, απόψεων και υπηρεσιών, όσο "έξυπνοι, ξύπνιοι ή σοφοί" και αν χαρακτηρίστηκαν πάσχουν από μία αρρώστια που ο Ηράκλειτος την ονόμασε "οίηση". "Ενομίζονται" δηλαδή, έχουν μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους. Θεωρούν τους εαυτούς τους ικανούς να κοροϊεύουν και να χαλιναγωγούν τις μάζες. Αυτή η αρρώστια δεν χαρακτηρίζει μόνο τους ιδρυτές και τους θεμελιωτές των θρησκευτικών αλλά και των επιστημονικών δογμάτων.
Οι ασύνετοι που ακολουθούν όλους αυτούς, επειδή είναι θύματα απάτης ζουν σε έναν φανταστικό κόσμο και με την έννοια αυτή είναι "φαντασιόπληκτοι".
Όλη αυτή η κατάσταση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί υγιής και προφανώς αυτοί που συνειδητά την καλλιεργούν ή από άγνοια την υφίστανται είναι ψυχικά διαταραγμένοι, ο καθένας στο βαθμό που τον χτύπησε η αυταπάτη του.
Απάντηση