Έλεος πια!! Δεν έχει χορτάσει το µάτι τους;;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Από to blog του Κώστα Χαρδαβέλλα

Δεν είµαι άθεος. Δεν είµαι άθρησκος. Δεν είµαι γενικά κατά του ράσου και των παπάδων (αν και μέσα μου η "πίστη" και οι "ιερωμένοι" είναι δύο διαφορετικά θέματα) . Αυτό που με τρελαίνει όµως είναι ο άρπαγας παπάς (ή αρχιπαπάς).
Αυτός που βγαίνει την Κυριακή στην Εκκλησία και κάνει κηρύγµατα περί ελεηµοσύνης και βοήθειας στον πάσχοντα συνάνθρωπό µας και την άλλη µέρα το πρωί, βάζει το δικηγόρο του να αρπάξει χωράφια ή σπίτια που έχτισαν µε αίµα κάποιοι µεροκαµατιάρηδες, γιατί τα έχτισαν σε οικόπεδα που ανήκουν από την εποχή του Βυζαντίου µε φιρµάνια σε διάφορα Μοναστήρια και Μητροπόλεις.

Εδώ η Ελλάδα βουλιάζει, κινδυνεύει η εθνική µας κυριαρχία από την ανελέητη οικονοµική κρίση (και την επίθεση των κερδοσκόπων- καρχαριών Αµερικής και Ευρώπης) και διάφορες Μονές πάνε να αρπάξουν από το Δηµόσιο (αλλά κυρίως από δεκάδες οικογένειες της Χαλκιδικής και όλης της χώρας) χωράφια και ακίνητα. Γιατί βρήκαν , λέει , χρυσόβουλα του Σουλτάνου από το 1550 µ.Χ. ότι είναι δικά τους!
Έλεος πια!! Δεν έχει χορτάσει το µάτι τους;;Το ότι η µισή σχεδόν Ελλάδα είναι της Εκκλησίας το ξέρουµε. Το ότι το παράδειγµα του ενδοξότατου Εφραίµ της Μονής Βατοπεδίου, το ακολουθούν τώρα και άλλοι, το µαθαίνουµε. Το ότι ακίνητα - φιλέτα (θέατρα, πολυκατοικίες, πολυκαταστήµατα, παραθαλάσσια οικόπεδα κ.λ.π.) είναι της Εκκλησίας, το διαπιστώνουµε καθηµερινά.
Γιατί άραγε αυτή η µανία, αυτή η βουλιµία ορισµένων ρασοφόρων να γράψουν κι άλλα, κι άλλα, όσα µπορούν περισσότερα ακίνητα στα κιτάπια Μονών και Μητροπόλεων; Τελικά τι θα τα κάνουν, αφού µαζί τους δε µπορούν να τα πάρουν, εκεί που θα πάµε όλοι µας;
Και αφού είναι "αχόρταγοι" και τα "σαρώνουν" τα πάντα δεν μπορούν τουλάχιστον αυτοί οι παπαδο- επιχειρηµατίες, να στηρίξουν λίγο αυτή την άµοιρη χώρα που κατρακυλάει στο γκρεµό; Δεν ακούνε άραγε τη φωνή αγωνίας όλων των Ελλήνων που "ματώνουν" αυτήν την εποχή;
Δεν έχουν αυτό που τόσο απλοϊκά αποκαλεί ο λαός "τον φόβο του Θεού"; Ή μήπως τελικά δεν έχουν τον ίδιο Θεό με όλους εμάς τους υπόλοιπους χριστιανούς ορθόδοξους;
Τα λέμε...
Κώστας Χαρδαβέλλας
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Από to blog του Κώστα Χαρδαβέλλα
Τελικά τι θα τα κάνουν, αφού µαζί τους δε µπορούν να τα πάρουν, εκεί που θα πάµε όλοι µας;
Μάλλον κάτι ξέρουν που εμείς δεν ξέρουμε...
dtango έγραψε:Δεν έχουν αυτό που τόσο απλοϊκά αποκαλεί ο λαός "τον φόβο του Θεού";
...ως άνω.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είµαι άθεος. Δεν είµαι άθρησκος. Δεν είµαι γενικά κατά του ράσου και των παπάδων (αν και μέσα μου η "πίστη" και οι "ιερωμένοι" είναι δύο διαφορετικά θέματα) . /i][/quote]

Αυτοννόητο είναι ότι κακώς σφετερίζεται την μικροαστική αφέλεια το απανταχού παπαδαριό,δε θα σχολιάσω αυτό το part.Αλλά ρε παιδιά δεν είναι εξίσου αντιαισθητική η πρεμούρα του Χαρδαβέλλα και του κάθε χριστιανούλη, να απολογηθεί εκ των προτέρων σε μια μάζα που φτιάχνεται με την πολεμική στη βλασφημία?Κάτι τέτοιες λογικές παγιώνουν άλλες που αφαιρούν άτυπα τη δικαιοδοσία για κριτική από τον Άθεο.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Αλλά ρε παιδιά δεν είναι εξίσου αντιαισθητική η πρεμούρα του Χαρδαβέλλα και του κάθε χριστιανούλη, να απολογηθεί εκ των προτέρων σε μια μάζα που φτιάχνεται με την πολεμική στη βλασφημία?Κάτι τέτοιες λογικές παγιώνουν άλλες που αφαιρούν άτυπα τη δικαιοδοσία για κριτική από τον Άθεο.
Συγχαρητήρια για το άβαταρ (αυτή την φορά δεν το ξέχασα)!

Στις φράσεις: Δεν είµαι άθεος. Δεν είµαι άθρησκος. Δεν είµαι γενικά κατά του ράσου και των παπάδων, εγώ διαβάζω Eίµαι άθεος. Eίµαι άθρησκος. Eίµαι γενικά κατά του ράσου και των παπάδων (το γνωστό θέμα της ανωνυμίας).

Αν το άρθρο του Χαρδαβέλλα μου δημιουργούσε την εντύπωση που δημιούργησε σε σένα, δεν θα το παρέθετα. Θεωρώ όμως ότι η μάζα που φτιάχνεται με την πολεμική κατά της βλασφημίας έχει μπροστάρηδές της τους ρασοφόρους και έτσι υποστηρίζω όποιον τους πολεμάει.

Όταν το ιερατείο εκλείψει, το δικαίωμα για κριτική από τον άθεο πιστεύω ότι θα βρεθεί χωρίς αντικείμενο προς κρίση.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οχι ντανγκο υπαρχει η αλλη γνωμη
αν καποιος μιλησει εναντιον τον παπαδων αμεσος οι πιστοι τους λενε εισαι αθεος και τα λες αυτα? για αυτο ο χαρδαβελας εκανε την εξυγιση
δεν ειναι αθεοι οσοι κατηγωρουν τους παπαδες ουτε ειναι αθεοι αν ζητανε διαχωρισμο κρατους εκκλησιας ασχετο,,,
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Με το κείμενο, αυτό καθαυτό, συμφωνώ και συμφωνώ και με το τελευταίο σχόλιο του dtango.

Θεωρώ πως οι χριστιανοί είναι λογικό να ενοχλούνται από την ασυδοσία της εκκλησίας τους, πολλοί βασικά λένε τα ίδια με τον Χαρδαβέλλα. Κι είναι και λογικό να θέλουν να υπερασπιστούν εν μέρει την πίστη τους, δηλώνοντάς την, ενώ ταυτόχρονα κατηγορούν την εκκλησία. Φαντάζομαι πως θα είναι δύσκολο για αυτούς, εσωτερική διαμάχη ίσως και σίγουρα μεγάλη απογοήτευση.

Απλά δεν ξέρω κατά πόσο φτάνει να τα λένε μόνο, πρέπει να κάνουν και κάτι παραπάνω για να βελτιώσουν την συμπεριφορά των "αντιπροσώπων" τους…
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση