Παΐσιος και θαύματα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ισα ισα οι φιλελευθεροι θελουνε το φακελομα αλλα που να το καταλαβετε εσεις οι εξυπνοι σοβαροι

ναι γιατρε γνωριζω ασ μην παιξουμε ξανα με της λεξης ξερω οτι σε αρεσει αλλα ασ μην γινει

λεει καποιος κατι και αμεσος ειρωνια και ανοητος χαβαλες και εγω θα το κανω δεν σε ειπα το αντιθετο αλλα οταν οι απορια σου ειναι γιατι η μερα να εχει 24 ωρες και οχι 25 εκει ναι θα σε κραξω

αλλα τωρα οταν καποιος λεει κατι σοβαρο και αμεσος το ανοστο αστειο ε μονο καλο δε κανει σε μια συζιτιση
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
err
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 20:48
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν ξερω τι λετε αλλα εγω κατι κοιταζα κ ειδα αυτο στον γεροντα παστιτσιο..
Συνημμένα
paisios.png
paisios.png (12.12 KiB) Προβλήθηκε 3418 φορές
to err is human
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αφού λοιπόν ξέρεις τι είναι ειρωνεία για πες μου, που τον ειρωνεύτηκα; Είπα ότι αυτά που λέει ο γέρνων είναι σαχλαμάρες. Αυτό δεν είναι ειρωνεία. Ειρωνεία θα ήταν να του πω "τι λες βρε παιδάκι μου, εντυπωσιάστηκα από τις προφητείες του γέροντος. Πράγματι ήταν θεόπνευστος, πόσο πλανημένος ήμουν".

Ειρωνεία θηλυκό ουσιαστικό: λόγος που χαρακτηρίζεται από δηκτική διάθεση και συνήθως λέει το αντίθετο από αυτό που εννοεί.

Α και αυτό που ονομάζεις "παιχνίδι με τις λέξεις" λέγεται ομιλία, γραπτός λόγος και γλώσσα. Αν είναι να μιλάμε και ο καθένας να εννοεί με αυτά που λέει ότι νομίζει ο ίδιος ζήτω που καήκαμε.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν ειρωνευτικες εσυ αλλα ο αλλος και θα συνεχιστει αυτο προβλεψα

τετοια ισως τοπικ δεν ειναι για αυτο το φορουμ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

@vesid
Με την νέα τεχνολογία οι δυνατότητες έλεγχου του κράτους από τους πολίτες αυξήθηκε σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από τις δυνατότητες ελέγχου των πολιτών από το κράτος. Παραδείγματα: ενημέρωση από το ίντερνετ, ηλεκτρονικές υπηρεσίες όπως η διαύγεια, χακάρισμα υπηρεσιών και αποκάλυψη απόρρητων πληροφοριών, κάμερες στα χέρια όλων των πολιτών κλπ.
Καλωσορίσατε στον θαυμαστό κόσμο του κ.vesid, όπου οι πολίτες από τον καναπέ τους ελέγχουν όλον τον κρατικό μηχανισμό και οι μηχανισμοί εξουσίας όχι μόνο συναινούν, αλλά και παρέχουν γενναιόδωρα στους πολίτες υψηλή τεχνολογία για τον σκοπό αυτό.
Είμαι πλέον ψυχολογικά έτοιμος να διαβάσω και την άποψη ότι οι διαφημίσεις των σάιτ είναι σύντομα ενημερωτικά δελτία ειδήσεων.


@kapages
είπαμε είπαμε, αφού το λέει χριστιανός και μάλιστα μοναχός, είναι a priori αντιφατικό, παράλογο και δογματικά λάθος.
Ξεκάθαρα πράγματα.


@γιατρός
Και να ρωτήσω και κάτι άλλο; Τι ακριβώς σου ελέγχουν μέσω του ηλεκτρονικού φακελώματος όπως το λέτε που δεν θες να σου το ελέγχουν; Και μην απαντήσεις γενικολογίες του τύπου "τα πάντα" ή "την ζωή μου" κλπ θα ήθελα συγκεκριμένες απαντήσεις όπως "ελέγχουν τις καταναλωτικές μου συμπεριφορές" ή "ελέγχουν τις πολιτικές μου απόψεις" κλπ ώστε να γίνει διάλογος.
Έχουμε και λέμε λοιπόν:
1)Όλη την περιουσία σου. Οποιοσδήποτε έχει πρόσβαση στο θηρίο (τράπεζα δεδομένων) θα ξέρει ανά πάσα στιγμή τι έχεις και δεν έχεις, ενώ εσύ δεν ξέρεις τίποτα γι'αυτόν. Δεν επιθυμώ να είναι διάφανα τα περιουσιακά μου στοιχεία στον κάθε άγνωστο, ή στην οποιαδήποτε ομάδα ανθρώπων, χωρίς την δική μου συγκατάθεση, ούτε να αποτελούν τα στοιχεία αυτά τα οποία τα απόκτησα εγώ και όχι αυτός, το πεδίο ορισμού για στατιστικές μελέτες με σκοπό την επιβολή οικονομικών μέτρων και σχεδιασμούς που αφορούν εμένα, χωρίς εμένα. Τα όποια οικονομικά μέτρα βγαίνουν πλέον μέσα από τέτοια στατιστική ανάλυση και όχι μέσα από πολιτικές θέσεις ή προεκλογικές δεσμεύσεις (αυτό πλέον το μάθαμε πολύ καλά). Με άλλα λόγια ψηφίζεις ΟΧΙ και σου δίνουν ΝΑΙ, διότι ξέρουν ότι έχεις ακόμα λίπος στο βαρέλι για να κάψεις και θα κάτσεις στα αυγά σου.

2)Την καθημερινότητά σου. Μέσω των ηλεκτρονικών πληρωμών, το θηρίο θα γνωρίζει ανά πάσα στιγμή που πήγες (εισητήρια), πως πήγες (ταξι, λεωφορείο, όχημα), τι και πόσο ξόδεψες. Ξέρει την ποσότητα και την ποιότητα αυτού που καταναλώνεις. Μπορώ να φανταστώ ακόμα ότι εύκολα θα ξέρει και το αν βρέθηκες με κάποιον και το ποιος είναι αυτός, συνδυάζοντας τους χρόνους και τόπους χρησιμοποίησης των καρτών των κατόχων. Δεν επιθυμώ να έχουν πρόσβαση στην καθημερινότητά μου και στις παρέες μου άγνωστοι, ούτε να αποτελεί η καθημερινότητά μου βάση δεδομένων για προώθηση προϊόντων πολυεθνικών εταιριών.

3)Την υγεία σου. Όπως φαίνεται, το σύστημα ασφάλισης "εξυγιαίνεται" περνώντας σε επίπεδο επιχείρησης (δημόσιο ή ιδιωτικό δεν έχει πλέον σημασία) και ως επιχείρηση οφείλει ο μάντζερ να εμφανίσει κέρδη. Όταν λοιπόν ως ασφαλισμένος χρειαστείς κάποια περίθαλψη, ποιος σου εγγυάται ότι δεν θα αρχίσουν τα παρατράγουδα; "Βεβαίως κύριε, αλλά εδώ στην κάρτα σας φαίνεται ότι καταναλώνετε πολύ καφέ, ή δεν φροντίζετε τον εαυτό σας όπως θα οφείλατε κάνοντας κατάχρηση αλκοόλ ή καπνίσματος ή φαγητών ή ερωτικών συντρόφων, παρά το ότι εμείς μέσω των μμε και του σχολείου σας ενημερώναμε ανελλιπώς για τους κινδύνους και σας προειδοποιούσαμε εγκαίρως από την παιδική ακόμα ηλικία σας. Λυπούμαστε αλλά δεν μπορούμε να σας καλύψουμε εξαιτίας της ανοησίας και απρονοητικότητας που δείχνετε. Θα πρέπει να πληρώσετε επιπλέον."
Αυτό φυσικά θα έχει τρομερές συνέπειες σε όλη την καθημερινότητά σου, αφού ο φόβος το σύστημα να σε πετάξει έξω ως ανεπιθύμητο παραβάτη, θα είναι μόνιμος σε κάθε σου δραστηριότητα. Άσε δε που οι όροι ασφάλισης θα αλλάζουν με την κατάσταση της υγείας σου.

4)Την επαγγελματική ζωή και προοπτική. Ο εργοδότης έχει πλήρη πρόσβαση στο ιστορικό σου και σε λεπτομέρειες (υγείας) που μπορεί να επηρεάσουν την κρίση του.

5)Την ελευθερία σου και τις επιλογές σου.
Το βασικότερο για εμένα είναι ότι η αποδοχή της κάρτας είναι δρόμος χωρίς επιστροφή (κάτι σαν το ισλαμ δηλαδή: η αποστασία τιμωρείται με θάνατο). Τώρα έχουμε τη δυνατότητα να σκεφτούμε και να επιλέξουμε. Τότε δεν θα μπορούμε να επιλέξουμε.
Αυτό το τελευταίο είναι όλο το πνεύμα της επιστολής Παϊσίου (από το οποίο ο kapages δεν κατάλαβε ούτε λέξη, κυριολεκτικά ούτε λέξη). Ο γέροντας προσπαθεί (απευθυνόμενος πάντα σε χριστιανούς) να τους προτρέψει να μην συμβιβαστούν με απόψεις υποχώρησης ή συμβιβασμού (εκεί αναφέρει τα ούρα με το νερό), αλλά να είναι απόλυτα σταθεροί ακόμα και αν διωχθούν (που θα διωχθούν) μιμούμενοι τους μάρτυρες της εκκλησίας.

Ξανακάνω λοιπόν την ερώτηση:
1)Φαίνεται ότι οι εξελίξεις μας σπρώχνουν σαν ανήμπορα πρόβατα στο σφαγείο.
Το ερώτημα για μένα είναι, πως μπορεί κάποιος αν το θέλει, να αντιδράσει σε όλο αυτό;
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Κούρος έγραψε:Φαίνεται ότι οι εξελίξεις μας σπρώχνουν σαν ανήμπορα πρόβατα στο σφαγείο.
Το ερώτημα για μένα είναι, πως μπορεί κάποιος αν το θέλει, να αντιδράσει σε όλο αυτό;
Αυτό, που εσύ ονομάζεις «θηρίο», έχει όνομα... Καπιταλισμός. Προφανώς ο Ιωάννης δεν τον γνώριζε όταν έγραφε την αποκάλυψη (Ο Παΐσιος τον γνώριζε αλλά προτίμησε να συνεχίσει το παραμύθι). Εμείς σήμερα τον γνωρίζουμε, όπως τον γνώριζαν οι άνθρωποι εδώ και δυο αιώνες τώρα... και πολλοί έχουν δώσει κατά καιρούς διάφορες εκδοχές αντίστασης. Πολιτικής, βεβαίως, και όχι μεταφυσικής μορφής...
Έχεις εσύ να προτείνεις κάτι διαφορετικό από όλα όσα έχουν προταθεί ενάντια στον καπιταλισμό;
Εκτός κι αν επιμένεις ότι το θηρίο είναι ο διάολος... οπότε άσ' το...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Φοβάμαι Κούρε ότι ο μόνος τρόπος αντίδρασης σε αυτό το οποίο υπάρχει μόνο στο μυαλό το δικό σου και των ομοίων σου είναι η επίσκεψη σε ψυχίατρο.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:@kapages
είπαμε είπαμε, αφού το λέει χριστιανός και μάλιστα μοναχός, είναι a priori αντιφατικό, παράλογο και δογματικά λάθος.
Ξεκάθαρα πράγματα.
αν ηταν ετσι, τοτε δεν θα εκρινα απαραιτητο να απαντησω και να επιχειρηματολογησω, αλλα θα εμενα στην εισαγωγικη μου απορριψη. Εκτος και αν δεν γνωριζεις την σημασια του "a priori".
Σου πεταω λοιπον πισω τη κατηγορια, αφου εσυ εχεις τη συγκεκριμενη προκαταληψη.
Δηλαδή, ότι αφου το λεει αθεος, ειναι a priori προϊον αστηρικτης προκαταληψης, αναξιο απαντησης. "


Εδω μεσα ομως δεν απευθυνεσαι στο μεσο ηλιθιο που εχεις συνηθισει. Δογματικα λοιπον, ισχυριζομαι οτι κανει λαθος ο Παϊσιος. Και μαλιστα πολυ χοντρο λαθος, που ανηκει σε κατηγορια "αιρεσης". Εμμέσως πλην σαφώς, από την ηλιθιότητά του προφανώς και όχι συνειδητα,
αμφισβητει την παντοδυναμια του Θεου έναντι του Διαβόλου, την θεϊκη υπόσταση του ανθρωπου, την πανταχού παρουσία του Θεού, το καθολικό επί όλης της Κτίσεως χαρακτήρα της Θείας χάρης, και την ελεύθερη βούλησή του ανθρώπου.
Εισαγει με μια αυθαίρετη ερμηνεια ένα νέο αμάρτημα προπατορικού τύπου, που δεν αφορά μόνο όσους απομακρύνονται συνειδητά από το Θεό μέσω της αμαρτίας, αλλά παιδιά, βρέφη, ή και ενάρετους χριστιανούς που απλώς δεν αποδέχονται μια θεωρία που καμία μεγάλη χριστιανική Εκκλησια στο κόσμο δεν έχει υιοθετήσει.
Μια θεωρία, που πέραν των δογματικών προβληματων, είναι και εντελώς παράλογη.

Θα μπορούσε κάλλιστα ένας πιστός να ισχυριστεί ότι ο Παϊσιος υπηρετεί άθελά του τον Διάβολο με όσα λέει, αφού διχάζει αναίτια τον χριστιανικό πληθυσμό, απομακρύνει τους χριστιανούς από την ουσία της Πίστης που είναι η Αγαπη αλλα και μεγαλοποιεί τη Δυναμη του Διαβολου, να αποκλειεει απο τη Θεια Χαρη ένα μεγαλο μέρος του χριστιανικου πληθυσμου, όχι διαμέσου της αμαρτιας, της ψυχης, της πνευματικης του διαθεσης και καρδιακης εγγυτητας προς το Θειο, αλλα μιας τεχνικής φύσεως καταγραφης.


Εμενα σαν αθεος, σκασιλα μου, εσυ, αφου πιστευεις, θα επρεπε να ανησυχεις σφοδρα για τη ψυχη σου, που αναπαραγεις διαβολικες ανοησιες....

Σου συνιστω να μετανοησεις και να εξομολογηθεις οσο το δυνατον συντομοτερα...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Είναι ενδιαφέρον ότι ενώ μέμφεσαι τα μέσα που χρησιμοποιεί ο καπιταλισμός για να μεγιστοποιήσει τη δυνατότητα κέρδους δεν αμφισβητείς το ίδιο το κοινωνικό-οικονομικό σύστημα που έχει αυτές τις επιδιώξεις αλλά τα μέσα τα οποία μετέρχεται...Κλασσική μικροαστική αντίδραση: θέλω καπιταλισμό αλλά τον θέλω "light". Να μην κάνει αυτά που πρέπει να κάνει (εννοώ αυτά που είναι αυτονόητο ότι θα γίνουν αν υπάρχουν οι τεχνικές δυνατότητες σε ένα κοινωνικό σύστημα που λειτουργεί με βάση το κίνητρο του ατομικού κέρδους) αλλά να σέβεται την ατομάρα μου.

Εμ, παλικάρι έτσι είναι τα πράγματα. Δεν μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Αν θες καπιταλισμό θα πρέπει να ξέρει η ασφαλιστική το ιστορικό σου για να μην πετάει τα λεφτά της στον Καιάδα. Λογικό είναι. Εσύ θες καπιταλισμό χωρίς καταναλωτισμό. Πράγμα αδύνατο. Και καταναλωτισμός χωρίς marketing, χωρίς να ξέρουν δηλαδή οι εταιρείες πόσα λεφτά ξοδεύεις και που τα ξοδεύεις δεν γίνεται.

Για να μη σχολιάσω τα "θηρία" και τα σημάδια του αντίχριστου και τους άλλους παραλογισμούς.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν έχει σημασία, πείτε το όπως θέλετε.
Ήδη σας έχω προλάβει με προηγούμενη δημοσίευσή μου.
2)Όταν γράφτηκε η Αποκάλυψη (τέλη 1ου αιώνα) και μέχρι τις προηγούμενες δεκαετίες, κανένας δεν μπορούσε να διανοηθεί τι περίπου θα ήταν αυτό το χάραγμα. Οι πατέρες και οι Άγιοι, ξέρανε μέσα από την πίστη τους ότι κάποια στιγμή θα γίνει, αλλά ο κόσμος δεν μπορούσε να καταλάβει πως. Με την ανάπτυξη όμως της τεχνολογίας άρχισε να αποκαλύπτεται στην εκκλησία και ο τρόπος που αυτό θα επιτευχθεί. Και μάλιστα, μέσω των ιστορικών κινήσεων για την παγκοσμιοποίηση (Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, Βυζαντινή, Οθωμανική, Σοσιαλιστικός Διεθνισμός, Εθνικοσοσιαλισμός, Αμερικάνικος ιμπεριαλισμός) γίνεται ακόμα πιο ξεκάθαρο το κείμενο της Αποκάλυψης για την έλευση του αντίχριστου. Η τελευταία φάση παγκοσμιοποίησης που ξεκίνησε πρώτα μέσω της παγκόσμιας διαδικτυακής πλατφόρμας, προχώρησε στην οικονομική ενοποίηση (χωρίς ακόμα να έχει ολοκληρωθεί) και (κατά τους πατέρες) θα καταλήξει και στην πολιτική ενοποίηση, κάτω από μια κεντρική παγκόσμια διοίκηση. Αυτή είναι η προϋπόθεση που βάζει η Αποκάλυψη πριν την συντέλεια.
Όλες αυτές οι ιστορικές φάσεις της παγκοσμιοποίησης που είχαν πάντοτε τραγική κατάληξη (διότι πάντα η εξουσία υπερέβαινε τα όριά της με διωγμούς και καταπίεση), έχουν καταγραφεί εδώ και δύο χιλιάδες χρόνια και αποτελούν βιωματική εμπειρία μέσα στην εκκλησία, υπό το πρίσμα της Αποκάλυψης.
Οι άνθρωποι που είναι κοντά στην εκκλησία, καταλαβαίνουν τι εννοεί ο Ιωάννης, διότι η ίδια η ιστορία της εκκλησίας είναι γεμάτη από τους διωγμούς που περιγράφονται.
Ο μαρξιστής μπορεί να το πει "καπιταλισμό", ο φιλελεύθερος "ολοκληρωτισμό", ο νιτσεϊκός "θέληση για δύναμη", ο οποιοσδήποτε άνθρωπος "ακόρεστη πλεονεξία". Όλα αυτά δεν είναι παρά προσπάθειες να αποδώσουν αυτό που πρώτοι οι χριστιανοί πατέρες είπαν: "πάθος για αυτοθέωση" και ποιητικά η Γένεση μας αποκάλυψε ως "προπατορικό αμάρτημα".

Σημασία έχει ότι ο Ιωάννης δεν μένει σε μια γενικόλογη ορολογία, αλλά προχωρά σε πολύ συγκεκριμένη περιγραφή για αριθμούς ταυτοπροσωπίας και αποκλειστική δυνατότητα δοσοληψιών που σήμερα, με την ανάπτυξη της τεχνολογίας μας γίνεται ξεκάθαρο. Αυτό δεν μπόρεσε ποτέ κανένας να το προβλέψει τόσο συγκεκριμένα, αλλά έμεινε σε γενικόλογες διαπιστώσεις, ακόμα και μέχρι πριν λίγες δεκαετίες. Η εκκλησία όμως το περίμενε εδώ και δύο χιλιάδες χρόνια.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Δεν μας λες όμως ποια είναι η πρότασή σου (ή αυτή της εκκλησίας) για την αντιμετώπιση του «θηρίου».
Μετάνοια και προσευχή;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε ένα εστιατόριο, steak house παραδείγματος χάριν, αυτός που κάθεται μπροστά, δεξιά, αριστερά και πίσω σου είναι ένας εν δυνάμει δολοφόνος οπλισμένος με ένα πριονωτό μαχαίρι. Ειδικά αυτός πίσω σου μπορεί να σε «καθαρίσει» σε χρόνο dt χωρίς να το καταλάβεις.
Ο λόγος που σχεδόν κανείς μας δεν κοιτάει φοβισμένος πίσω του κάθε φορά που πηγαίνει να φάει σε ένα εστιατόριο είναι επειδή δεν πιστεύει ότι αυτός που κάθεται πίσω του είναι δολοφόνος, παρ' ότι κρατά ένα μαχαίρι στα χέρια του.
Εάν το πίστευε τότε η συμπεριφορά του θα ήταν ανάλογη και αποκλείεται να ευχαριστιόταν το φαγητό του.

Με λίγα λόγια η αντικειμενική πραγματικότητα είναι καθαρά υποκειμενική…

Το ίδιο είναι και με όλα αυτά που λέτε εδώ.

Υπάρχουν μερικοί που πιστεύουν ότι οι κάμερες στους δρόμους είναι για να σε παρακολουθεί το «θηρίο» και να ξέρει που πας και τι κάνεις και υπάρχουν και μερικοί που πιστεύουν ότι το «θηρίο» στην ουσία είναι ο Νίκος και η Μαίρη, υπαλληλάκια των 700 ευρώ που η δουλειά τους είναι να κοιτούν τις οθόνες για κάτι unusual…
Υπάρχουν και μερικοί που πιστεύουν ότι οι κάμερες στον δρόμο μπορούν να τους βοηθήσουν εάν κάποιος μεθυσμένος πέσει πάνω τους την ώρα που περνούν την διάβαση και μετά πατήσει γκάζι και φύγει.

Το ίδιο είναι και με ένα chip όπου είναι αποθηκευμένο όλο σου το ιατρικό ιστορικό.
Μερικοί πιστεύουν ότι θα τους σώσει την ζωή εάν χρειαστούν επειγόντως ιατρική βοήθεια και ο γιατρός θα μπορέσει άμεσα να κρίνει τι είναι καλύτερο για την κάθε περίπτωση.
Υπάρχουν και άλλοι που πιστεύουν ότι το «θηρίο» θα στείλει δολοφόνους στο σπίτι τους για να του πάρουν το συκώτι τους και να το δώσουν στον καπιταλιστή για να σώσει τον αλκοολικό γιο του, αντί να περιμένει για κάποιον ταιριαστό δότη να πάθει ατύχημα.

Η κακή εφαρμογή ενός νόμου - μέτρου δεν σημαίνει ότι ο νόμος - μέτρο είναι λάθος.
Δεν φταίει παραδείγματος χάριν το ελληνικό αλφάβητο για όλες αυτές τις μαλακίες που γράφει ο καθένας χρυσαυγίτης ή χριστιανός τζιχαντιστής παραδείγματος χάριν….

ΥΓ
Εάν καταργηθεί το μετρητό χρήμα και όλες οι συναλλαγές γίνουν ηλεκτρονικές αυτοί που θα χάσουν τα μέγιστα είναι οι μιζαδόροι, οι φοροφυγάδες, οι εκβιαστές, οι νταβατζήδες, οι τράπεζες, η μαφία, η εκκλησία και όλοι οι παρόμοιοι οργανισμοί – οντότητες με άπειρο μαύρο χρήμα. Και προφανώς γι’ αυτό φοβάται ο Παστίτσιος και αφορίζει την τεχνολογία.

Καθώς όσο και να προσπαθήσω δεν βλέπω πως χάνει ο μισθωτός ή ο συνταξιούχος.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι προφητειες δεν ειναι αλλο απο ενα μεσο κοινωνικης αποβλακωσης,λεγονταν απο ανεκαθεν αλλα τα τελευταια χρονια με τους τηλεβιβλιοπωλες το πραγμα γιγαντωθηκε και μεσα απο το ιντερνετ εχει τελειως παραγινει.Αναπτυχθηκε ειδικος κλαδος της βιβλιογραφιας ηλιθιοποιησης του κοινου η γεροντολογια και η σοφια της με οτι το πιο απιθανο κι εξωφρενικοτερο μπορει να σκαρφιστει ο ανθρωπινος νους κι ολο αυτο επενδεδυμενο με την απολυτη σοβαροτητα κι ευλαβικοτητα που ενας φυσιολογικος ανθρωπος οσο κι αν ηθελε να παρουσιασει κατι τετοιο δεν θα μπορουσε και θα τον επιαναν τα γελια.

Οποτε σιγουρα ολοι αυτοι φερουν σοβαροτατες διαταραχες και νευρωσεις κι οποιος τους παρει εστω και στο ελαχιστο στα σοβαρα θα παθει τα ιδια και τρις χειροτερα και θα χαζεψει εντελως κι αναπανορθωτα απο νοσους που η συγχρονη επιστημη δεν εχει ουτε καν εντοπισει οπως κωνσταντινιδισμος,λιακοπουλιαση,,πουτινιασμος στο δεξιο βελοπουλο του εγκεφαλου-μια ιδιαιτερα σοβαρη παθηση που θεραπευεται μοναχα με εξορια στο κλιμα της σιβηριας.Κι αλλες πολλες αλλα λιγοτερο σοβαρες με παρενεργειες οπως η αισθηση οτι ο αντιχριστος θα ξεπροβαλλει κατω απο το καπακι της τουαλετας μολις ερθει το πληρωμα του χρονου,οι εξωγηινοι μας παρακολουθουν τα τηλεφωνα και μετα πανε και τα λενε στους Αμερικανους,ο καπιταλισμος δεν ειναι πραγμα καλο και σε αυτο συμφωνουν οι κομμουνιστες,οι ακροδεξιοι,οι φανατικοι μουσουλμανοι,οι φανατικοι χριστιανοι κι ολοι οσοι ζηλευουν κακοφθονικα τα ξενα αποκτηματα μιας κι αυτα ειναι βλεπεις που διαφθειρουν την ψυχη κι οχι το του τρελου ολα του ξινιζουν.

Αλλα τελικα το θαυμα οντως υπαρχει ομως βρισκεται στην τοση αποβλακωση κι ευπιστια για το πως κατορθωνουν και γινονται πιστευτα ολα αυτα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν πολυασχολούμαστε δίνουμε αξία....εν πάσει περίπτωση οι ελληναράδες τρελαίνονται και παθιάζονται εύκολα....δες τι έγινε με την επίσκεψη Πούτιν στο Άγιο όρος...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δεν είναι θέμα απώλειας Yianis είναι θέμα marketing. Οι πληροφορίες για τις συναλλαγές σου μέσω πιστωτικής αξιοποιούνται από τους ειδικούς για να αναπροσαρμοστούν οι τακτικές των εταιρειών, για διαφήμιση κλπ. Ενοχλητικό είναι κάποιες φορές και αν το δεις μακροπρόθεσμα είναι και κομμάτι (αλλά σε καμιά περίπτωση το σημαντικότερο) στον φαύλο κύκλο του καταναλωτισμού. Αν φιλοσοφικά θεωρήσει κανείς ότι ο καταναλωτισμός είναι αποπροσανατολιστικός ως βασική αξία και κίνητρο λειτουργίας μιας κοινωνίας, ότι οδηγεί στο να βλέπουμε τη ζωή επιφανειακά, ότι οδηγεί σε υπονόμευση των δυνατοτήτων για καλύτερα πολιτισμικά πρότυπα και ας πούμε έχει συνέπειες και στο περιβάλλον κλπ μπορεί να τα βάλει με τον καταναλωτισμό.

Γενικά κατά τη γνώμη μου αυτή η ψύχωση με την ιδιωτικότητα είναι μικροαστική φοβία. Και λέω μικροαστική διότι είναι χαρακτηριστικό του μικροαστού το να θεωρεί ότι η ατομάρα του είναι το κέντρο του σύμπαντος.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει και σοβαρό πρόβλημα με την έλεγχο των κινημάτων αμφισβήτησης από μυστικές υπηρεσίες κλπ.

Επαναλαμβάνω: το πρόβλημα με τη ηλεκτρονική παρακολούθηση και συλλογή δεδομένων, το όποιο πρόβλημα, είναι ο καπιταλισμός. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα είναι το πως οι μηχανισμοί της εξουσίας, κρατικοί και ιδιωτικοί, αξιοποιούν την τεχνολογία με στόχο τον έλεγχο και το κέρδος. Ο χριστιανοταλιμπάν αντί να τα βάλει με αυτόν που κρατάει το μαχαίρι τα βάζει με το μαχαίρι. Τέλος πάντων.

Και τέλος το θέμα με την παγκοσμιοποίηση. Δεν θα μπω καν στη διαδικασία να εξηγήσω ότι η παγκοσμιοποίηση, όποια μορφή και αν έχει, είναι απλά μια αναδυόμενη (emergent) ιδιότητα των ανθρώπινων κοινωνιών. Όσο είχαμε δυνατότητα να πάμε μέχρι το διπλανό χωριό είχαμε τοπικές κοινωνίες. Μετά κράτη, αυτοκρατορίες μετά σιγά-σιγά μια παγκόσμια (αλλά όχι αναγκαστικά ομογενοποιημένη) κοινότητα. Το πρόβλημα αυτό καθαυτό δεν είναι η παγκοσμιοποίηση αλλά οι ανισομέρειες στην ανάπτυξη, στο συσχετισμό δύναμης, την κυριαρχία και την εκμετάλλευση. Περιττό να πω ότι την όλη φιλολογία περί αντίχριστου την θεωρώ όχι απλά παραληρηματική αλλά στο όριο της κλινικής απόκλισης.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis ΥΓ
Εάν καταργηθεί το μετρητό χρήμα και όλες οι συναλλαγές γίνουν ηλεκτρονικές αυτοί που θα χάσουν τα μέγιστα είναι οι μιζαδόροι, οι φοροφυγάδες, οι εκβιαστές, οι νταβατζήδες, οι τράπεζες, η μαφία, η εκκλησία και όλοι οι παρόμοιοι οργανισμοί – οντότητες με άπειρο μαύρο χρήμα. Και προφανώς γι’ αυτό φοβάται ο Παστίτσιος και αφορίζει την τεχνολογία.

Καθώς όσο και να προσπαθήσω δεν βλέπω πως χάνει ο μισθωτός ή ο συνταξιούχος.


τυχαιο οτι το εγραψε φιλελευθερος τωρα αυτο????????????????????????

ενταξει πατε καντε και συγκεντροση για αμεση ηλεκτρονικη καρτα με το τσιπακι και ολα τα σχετικα

συγχωρεσεμε τεμπελοσκυλε αλλα δεν αντεξα

στο θεμα τωρα

σαν φισιογνωμια ο πατερ παισιος πλεον αγιος παισιος ειχε νομιζω εναν σεβασμο ακομα και σε οσους δεν πιστευανε
αυτο και μονο λεει πολλα για τους πιστους και θα συνεχισουνε να τον πιστευουνε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πρώτον πότε είπε ο Yianis ότι είναι φιλελεύθερος;

Δεύτερον ποιος που δεν πιστεύει σέβεται τον Παΐσιο;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

σαν ανθρωπο δε νομιζω βλεποντας τον παισιο σε εικονες να βγαζεις αφρους η να βριζεις οπως βριζεις τους παπαδες?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Η μεγαλύτερη προσβολή για εναν χριστιανο, είναι η αμφισβητηση της δογματικής ορθότητας της Πίστης του, και η καταταξη της σε αιρεση, πόσο μάλλον αίρεση που μεγαλοποιεί τη δύναμη του Διαβόλου.

Ο Κουρος δεν ιδρώνει καν με τέτοια...ουτε καν απαντα.

Είναι σαφές ότι έχουμε να κανουμε με χριστιανοτρολ...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω παντως απο παισιο δεν ειχε παρει τ αυτι μου τιποτα ουτε μεσα στην δεκαετια το 80' του 90' παρα μοναχα απο το 2000 και περα οι μονοι που μιλαγαν για δαυτον ηταν οι 'τηλεβιβλιοπωλες'.Φασιστοσυμμοριτικο τεχνασμα ειναι κι απο εκει εκπορευεται κι ολοι δεξιων φρονηματων στα πλαισια της πνευματικης ανηθικοτητας που εμφορουνται θεωρουν ιερο τους καθηκον το ψευδος υπερ αυτου.Κι ολοι τους ξαφνικα τον εχουν γνωρισει,εχουν παθει θαυματα,τον ξερουν απεξω κι ανακατωτα και για οτι συνεβηκε κι οτι προκειται να συμβει για ολα εχει μιλησει ο γεροντας.

Αλλα το ποσο αληθινα και θαυματουργα μπορει να ειναι ολα αυτα φαινεται απο το οτι ηταν πανταπασιν αγνωστος για το ευρυ κοινο στον καιρο του κι εγινε γνωστος καμμια εικοσαρια χρονια μετα το θανατο του,απο τους 'τηλεβιβλιοπωλες' φυσικα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση