The blasphemy challenge - προτότυπο αθεϊστικό project

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

[youtube]A9sTsfC-GKM[/youtube]

Δεν ξερω αν έχει ξαναναφερθεί, έκανα ένα πρόχειρο search και είδα οτι μάλλον δεν υπάρχει. Το βρήκα αρκετά έξυπνο, αστείο και πρωτότυπο.
tiresias09
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Οκτ 2009 19:51
Όνομα Ιστότοπου: Τειρεσίας
Επικοινωνία:

Radical έγραψε: Δεν ξερω αν έχει ξαναναφερθεί, έκανα ένα πρόχειρο search και είδα οτι μάλλον δεν υπάρχει. Το βρήκα αρκετά έξυπνο, αστείο και πρωτότυπο.
Πράγματι είναι πολύ πρωτότυπο!
Το θέμα του συνοψίζεται στην τελευταία φράση που λέει μια παιδική φωνή: «δεν φοβάμαι», αφού πάνω στην έννοια του φόβου είναι βασισμένος ο χριστιανισμός
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

"....πάνω στην έννοια του φόβου είναι βασισμένος ο χριστιανισμός"
και όχι μόνο! Ο φόβος είναι βασικό στοιχείο κάθε θρησκειας και δεν είναι υπερβολή να πούμε οτι πάρα πολλές δραστηριότητες του ανθρώπου σχετίζονται με αυτόν.
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Οντως ήταν πρωτότυπο το project, αλλά το Δεκέμβρη του '06 όταν ξεκίνησε. Παει καιρός τώρα...
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Radical έγραψε:"....πάνω στην έννοια του φόβου είναι βασισμένος ο χριστιανισμός"
και όχι μόνο! Ο φόβος είναι βασικό στοιχείο κάθε θρησκειας και δεν είναι υπερβολή να πούμε οτι πάρα πολλές δραστηριότητες του ανθρώπου σχετίζονται με αυτόν.

ο φόβος είναι βασικό στοιχείο ανθρώπινης αντίδρασης.
ο φόβος είναι παράγωγο του πόνου.
ο φόβος ενεργοποιει την μνήμη και ωθεί την λογική σε αποτελεσματικότητα.
ο πονος και ο φόβος είναι ο βασικός τρόπος που έμεις οι άνθρωποι συνειδητοποιούμε το πέρασμα του χρόνου.
ότι λέμε, σκεφτόμαστε και κάνουμε είναι
ή από φόβο ( του αποχωρισμού)
ή από αγάπη ( της αντάμωσης)

έτσι απλά
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Αν και πιθανότατα το γνωρίζετε ήδη, θα ήθελα να επισημάνω πως η βλασφημία είναι παράνομη, σύμφωνα με τον Ποινικό Κώδικα:
Άρθρο 198 έγραψε:Κακόβουλη βλασφημία
1. Με φυλάκιση μέχρι δύο ετών τιμωρείται όποιος δημόσια και κακόβουλα βρίζει με οποιονδήποτε τρόπο το Θεό.
2. Όποιος, εκτός από τη περίπτωση της παρ.1, εκδηλώνει με βλασφημία έλλειψη σεβασμού προς τα θεία, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών μηνών.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ τουλάχιστον γνωρίζω τον νόμο περί βλασφημίας και εξύβρισης των θείων, και πιστεύω και τα περισσότερα μέλη του φόρουμ επίσης τον γνωρίζουν. Ένα από τα ζητούμενα του διαχωρισμού εκκλησίας-κράτους είναι και η κατάργηση του νόμου αυτού.

Γνωρίζω επίσης ότι στην πράξη δεν εφαρμόζεται (διαφορετικά θα έπρεπε να είμαστε όλοι μέσα με τόσες χριστοπαναγίες που πέφτουν). Δεν έχει ακουστεί καμμιά καταδίκη για βλασφημία τα τελευταία χρόνια (μιλώ για βλασφημία και όχι για εξύβριση τώρα: πάρα πολύς κόσμος εκδηλώνει έλλειψη σεβασμού προς τα θεία και δεν έχει καν εναχθεί). Γνωρίζω ακόμη ότι οι περισσότεροι συγχέουν την βλασφημία με την εξύβριση, ακόμη και οι εκπρόσωποι του νόμου.

Παρόλα αυτά το πρότζεκτ είναι μια θεμιτή πρόταση (εν γνώσει βεβαίως των ενδεχόμενων συνεπειών του νόμου). Το πιθανότερο είναι ότι κανείς δεν θα σε ενάγει μόνο επειδή αρνείσαι το άγιο πνεύμα (αλλά τεχνικά μπορεί βεβαίως να το κάνει), και ότι ακόμη και αν σε ενάγει κανείς δικαστής δεν θα σε καταδικάσει (αλλά μπορεί να συμβεί κι αυτό) και τέλος ότι αν το κάνουν πάρα πολλοί άνθρωποι θα είναι ασύμφορο να καταδικαστούν (πράγμα που δεν αποκλείει το να συμβεί παρόλ' αυτά) αλλά και ότι το θέμα θα πάρει διαστάσεις στα ΜΜΕ (που ίσως τελικά να είναι και το ζητούμενο, από μια άποψη).

Από την άλλη βέβαια, όπως είδαμε, η ιδέα δεν βρήκε και πολλή ανταπόκριση εδώ στο φόρουμ.

Εμένα προσωπικά με αφήνει αδιάφορη. Δεν έχω καμμία φοβία με την αμαρτία ώστε να θέλω να την ξεπεράσω κάνοντας αυτό, ούτε βλέπω να προσφέρει κάτι αυτή η ιστορία στην προώθηση του αθεϊστικού τρόπου ζωής: αντίθετα προσδίδει αξία στις θρησκευτικές δοξασίες, γιατί μπαίνει στη διαδικασία να τις προκαλέσει δημοσίως ("κοιτάξτε με, αμαρτάνω!").
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Πήγασος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 12:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Ακόμα και στο ποδόσφαιρο αν βρίσεις τη μάνα αντίπαλου ποδοσφαιριστή, τρως μικρότερη ποινή από το αν βρίσεις τα θεία, τουλάχιστον στα χαρτιά. Σε παλιά γήπεδα μάλιστα υπήρχε και ταμπέλα "μη βλασφημείτε τα θεία" στις κερκίδες. Το θεωρώ περιττό βέβαια να κάνουμε διαγωνισμό "ποιος θα βρίσει πιο καλά/πρωτότυπα".
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

αντίθετα προσδίδει αξία στις θρησκευτικές δοξασίες, γιατί μπαίνει στη διαδικασία να τις προκαλέσει δημοσίως ("κοιτάξτε με, αμαρτάνω!").
δε νομίζω οτι η σάτιρα ή ο χλευασμός προσδίδει 'αξία' στις θρησκευτικές δοξασίες που θέλει να στιλιτεύσει, τουλάχιστον όχι περισσότερο από κάθε ομάδα, πρωτοβουλία, ατομική ή συλλογική που στέκεται κριτικά στην υπερεξουσία και τις ιδεές της εκκλησίας/θρησκείας.

Σα να λέμε δηλαδή οτι αυτοί που συμμετέχουν σε μια αντιαπαγορευτική πορεία ή gay pride πορεία προσδίδουν αξία στους νόμους που απαγορεύουν την κάνναβη ή στην ομοφοβία και το ρατσισμό αντίστοιχα.

Όπως και να έχει, πριν καιρό το βρήκα στο Youtube και το παρέθεσα, απλά...
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Για να μην παρεξηγηθώ, όταν πόσταρα το παραπάνω άρθρο, προφανώς δεν εννοούσα ότι συμφωνώ με την ύπαρξή του. Φυσικά και είμαι υπέρ της ύπαρξης κοσμικού κράτους. Ωστόσο, AoratiMelani, δε πιστεύω πως το γεγονός ότι δεν εφαρμόζεται ο νόμος παίζει ιδιαίτερο ρόλο στο όλο θέμα.

Και μιας και αναφέρθηκαν οι gay και η marijuana, παραθέτω τα λόγια του κωμικού Bill Maher, συνδυάζοντας και τα τρία:
Bill Maher έγραψε:What the Democrats are saying to the gay people sounds so much like what people have always said to me about marijuana, which is: "Bill, what do you care so much if marijuana is legal or not? You can always go outside the restaurant after dinner and smoke your pot in the alley. I've seen you do it a hundred times." And that's what the Democrats are saying: "What do you care if we call it Civil Union? You get most of the same benefits." And my answer to both is: "Fuck you."
Προσωπικά, θεωρώ ότι τέτοια σκουπίδια που βρίσκονται ανάμεσα στους νόμους μας μειώνουν δραματικά την αξία του ίδιου του νομικού μας συστήματος. Είναι τραγικό να έχουμε φτάσει στο σημείο να αντιμετωπίζουμε τον Ποινικό Κώδικα όπως οι κοινοί Χριστιανοί αντιμετωπίζουν τη Βίβλο: Επιλέγουμε σύμφωνα με την προσωπική μας ηθική ποιοι κανόνες αξίζουν να τηρούνται και ποιοι όχι, και πράττουμε αναλόγως.

Όσο για το project, εμένα μου αρέσουν τέτοιες consciousness raising κινήσεις. Κάνουν τον κόσμο να σκέφτεται...
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ξέρει κανείς τον ακριβή ορισμό της βλασφημίας σύμφωνα με το νόμο; (όχι θεολογικές αναφορές παρακαλώ, μιλάμε για τη νομική διάσταση).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Ακόμα και στο ποδόσφαιρο αν βρίσεις τη μάνα αντίπαλου ποδοσφαιριστή, τρως μικρότερη ποινή από το αν βρίσεις τα θεία,
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

είχαμε έναν ιδιωτικό διάλογο με τον Αριστοτέλη και κατόπιν άδειάς του τον αναδημοσιεύω εδώ γιατί νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον:
aristotelis_1 έγραψε:Δεν έχει ακουστεί καμμιά καταδίκη για βλασφημία τα τελευταία χρόνια
[ το 1991 ο πατερας μου ειδε μια γυναικα να βαραει με παντοφλα το μωρο της στα μουτρα νευριασε πολι αρχισε να την βριζει ε και του ξεφυγαν μερικα βλαστιμα[δε βριζει αλλα πανω στα νευρα σου ανθρωπος εισαι και ξεφευγεις]
μαζευτικε κοσμος εκει και τελικα αυτη η εν λογο μανα εκανε μινιση στον πατερα μου και τελικα τα βρηκαν οι δικηγοροι και το απεσιρε και μας ειπε η δικηγορος οτι τα δικαστιρια σε αυτο το θεμα ειναι πολυ αυστιρα]
ε τωρα για την νεα εποχη που ολοι βριζουν δε ξερω μπορει να αποσιρθηκε ο νομος
προσοπικα ειμαι αντιθετος με το να βριζει καποιος[ειδικα αθεος αλοθρησκος] κατι το οποιο δε πιστευει αλλα το κανει πιστευω μονο και μονο για σπασιμο σε αλλους ετσι για μαγκια ασ πουμε
αλλα ενταξει ξερω και πολλους χριστιανους που με το παραμικρο πιανουν τα μπινελικια
AoratiMelani έγραψε:Αρίστο, είσαι έξυπνο παιδί, μη μου το κάνεις αυτό! Μη μπερδεύεις κι εσύ τη βλασφημία με την εξύβριση! Θα σε μαλώσω!

Το να πιάσεις να βρίζεις τη γειτόνισσα (ασχέτως τι είδους βρισιές χρησιμοποιείς, αν λες γαμώ το μουνί που σε πέταγε ή γαμώ την παναγία σου) λέξεται εξύβριση. Απευθύνεται σε άνθρωπο και είναι χυδαίο και προσβλητικό.

Το να πιάσεις να βρίζεις το χριστό την παναγία και τον άγιο χαράλαμπο, λέγεται εξύβριση των θείων. Απευθύνεται σε πεποιθήσεις θρησκευτικού δόγματος και είναι χυδαίο και προσβλητικό.

Το να πεις "το χριστιανικό δόγμα είναι μια αφελής προκατάληψη" είναι βλασφημία. Αναφέρεται σε πεποιθήσεις θρησκευτικού δόγματος και δεν είναι χυδαίο αλλά αμφισβητεί και προσβάλει το δόγμα.

Το να πεις "δεν υπάρχει άγιο πνεύμα" λόγου χάρη είναι βλασφημία.
Η διαφορά βλασφημίας και εξύβρισης είναι τεράστια.
Στη βλασφημία μπορεί να μιλάς τελείως ήρεμα, ευγενικά, λογικα και νηφάλια, αρκεί να αμφισβητήσεις ένα δόγμα και θεωρείσαι βλάσφημος.
Στην εξύβριση είτε αφορά άνθρωπο είτε θρησκευτική πεποίθηση (και καλό είναι να έχουμε κατά νου ότι αυτά τα δυο πράγματα επίσης διαφέρουν μεταξύ τους, η εξύβριση προσωπου διέπεται από άλλο νόμο και η εξύβριση των θείων από άλλο) απαραίτητο στοιχείο είναι να μιλάς χυδαία και προσβλητικά.

Αν μου επιτρέπεις θα ποστάρω κι αυτόν τον διάλογο δημόσια, γιατί πολύ φοβάμαι ότι πάρα πολύς κόσμος συγχέει βλασφημία με εξύβριση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρον...
Ομολογώ ότι δεν είχα κάτσει ποτέ να σκεφτώ τη διαφοροποίηση αυτή.

Μια ημι-χιουμοριστή ερώτηση: Αν πω εγώ ότι "ο Θεός είναι ηλίθιος που σχεδίασε το λαρυγγικό νέυρο να περνά κάτω από την αορτική αψίδα αντί να πηγαίνει κατευθείαν στον εγκέφαλο", θα είμαι βλάσφημος ή εξυβριστικός?

Προσωπικά, δε νομίζω ότι έχει νόημα η νομοθέτηση για εξύβριση θείων. Η εξύβριση οφείλει να αφορά μόνο τους ανθρώπους. Όταν βρίζω τον Κώστα, ο Κώστας είναι υπαρκτός και προσβάλλεται. Όταν βρίζω κάτι που υπάρχει μόνο στη φαντασία κάποιων ανθρώπων, για ποιο λόγο να διώκομαι από το κράτος? Δηλαδή, αν πω ότι ο Άγιος Βασίλης είναι κωλόχοντρος, πρέπει να τιμωρηθώ? Επεκτείνοντας αυτό, ποια είναι τα "θεία"? Για παράδειγμα, κάποιοι θεωρούν τις αγελάδες ιερές. Αυτό σημαίνει ότι αν βρίσω μια αγελάδα, γίνομαι "χυδαίος και προσβλητικός"?

Νομίζω ότι περιπλέκονται αρκετά τα πραγματα...
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Randomas
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Απρ 2010 16:55
Όνομα Ιστότοπου: -

@AoratiMelani:
Αν ο ορισμός που δίνεις για την βλασφημία συμπίπτει με τον νομικό ορισμό της εννοιας τότε στην ερωτηση "Υπάρχει Άγιο Πνεύμα;",θα έπρεπε να απαντήσω "ναι" διαφορετικά είμαι παράνομος;Ισοδύναμα,απαγορεύεται απο τον νόμο να μην είμαι χριστιανός!

Όσον αφορά την άλλη περίπτωση βλασφημίας που παραθέτεις θέλω να σχολιάσω το εξής:

Οταν δεν μιλάμε για τυπολατρεία,αλλά για πραγματική πίστη τότε τι σημαίνει η θρηκεία για τον θρηκευόμενο;
Ακολουθώ μια θρησκεία σημαίνει εστερνίζομαι κάποιες θρησκευτικές πεποιθήσεις οι οποίες διέπουν όλο μου το είναι.
Δεν είναι απλά μια άποψη,είναι τρόπος ζωής και σκέψης γι αυτό άλλωστε το θρησκευτικό status ειναι πολυ δύσκολο να μεταβληθεί.
Θρησκεία λοιπόν είναι εξ ορισμού ότι πιο ιερό και πολύτιμο έχει ενας πιστός σ αυτόν τον κόσμο.
Επομένως ένας πιστός θεωρεί σημαντηκότερη τη θρησκεία του απ οτι την ίδια του την προσωπικότητα.
Και ερωτώ:γιατί να θεωρείται προσβολή η απευθείας έλλειψη σεβασμού/εξύβριση του ατόμου και οχι η έλλειψη σεβασμου/εξύβριση προς την θρησκεία του;
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Και ερωτώ:γιατί να θεωρείται προσβολή η απευθείας έλλειψη σεβασμού/εξύβριση του ατόμου και οχι η έλλειψη σεβασμου/εξύβριση προς την θρησκεία του;
γιατι η ίδια η θρησκεία αποδεικνύεται συχνότατα προσβολή για την ανθρώπινη προσωπικότητα

είναι σα να βάζεις τον Κούγια να σου μιλήσει για ηθική.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η υψιστη αρνηση δεν ειναι του αγιου πνευματος,που αλλωστε δεν σημαινει και παρα πολλα εκτος ισως για τους "καθολικους" και μονο.
Η πραγματικη αρνηση ειναι αυτη που οδηγει στην αληθεια,λυτρωνει απο τα δεσμα της θρησκειας,της δεισιδαιμονιας και του φοβου του θανατου,εναν φοβο που καλλιεργειται απο την απαρχη του ανθρωπινου ειδους επανω στον πλανητη.
Μονο η αρνηση του μεγαλυτερου ψεμματος,εκεινου της "μεταθανατιας ζωης" μπορει να κανει την ζωη καλυτερη,κι αυτο ειναι το ενα και το μονο και το απολυτο σημειο αναφορας,το οποιο μετατρεπει το δουλο η το ποιμνιο η τον αμνο η τον ιχθυ ξανα σε εναν ελευθερο ανθρωπο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Η διαφορά μεταξύ άμεσης/«πραγματικής» και έμμεσης/«πλασματικής» προσβολής εντοπίζεται στο ότι η πρώτη κατηγορία δε διαχωρίζει το χαρακτηρισμό από το άτομο, εν αντιθέσει με τη δεύτερη... Το να πεις: «Είσαι βλάκας.» είναι εξύβριση, ενώ το να πεις: «Έκανες βλακεία.» δεν είναι.

Ο λόγος για τον οποίο η έμμεση προσβολή του ατόμου διά της προσβολής των θείων και δει με βλασφημία αντιμετωπίζεται ως τέτοια προκύπτει λόγω της εσωτερίκευσης του θρησκευτικού χαρακτήρα από το άτομο — κάτι που γίνεται αντιληπτόν άμεσα από το γεγονός ότι οι πιστοί δε λένε: «Ακολουθώ/ασπάζομαι το δόγμα του Χριστιανισμού.» παρά: «Είμαι Χριστιανός.» και ο χαρακτηρισμός αυτός αποδίδεται ακόμα και σε βρέφη που δεν έχουν ακόμα δυνατότητα έλλογης και συνειδητής απόφασης σε θέματα μεταφυσικών διερωτημάτων (φυσικά), για να μην αναφερθούμε στο ζήτημα της όλης εντύπωσης που υπάρχει σχετικά με την έννοια της εκκλησίας (με τον τυπικό χριστιανικό ορισμό, ούτε του ναού ούτε της Εκκλησίας, δηλαδή του λαού ως ακολούθου του Χριστιανισμού)...

Εδώ ένα αγνωστικιστικό μέλος του forum μιλάει για καταβολές («ρίζες») του ελληνικού λαού στην Ορθοδοξία... :facepalm:

Πάντως, πέραν αυτής της λαϊκής προοπτικής που επεξηγώ, να πω ότι ο νόμος μάλλον προήρθε από ανάλογην περίοδο (δεν το ξέρω, απλώς εικάζω, όπως και ο νόμος περί θρησκευτικού όρκου στο δικαστήριο, που δεν προϋπήρχε).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
RaspK έγραψε:Εδώ ένα αγνωστικιστικό μέλος του forum μιλάει για καταβολές («ρίζες») του ελληνικού λαού στην Ορθοδοξία... :facepalm:
Καλά, κι εγώ μπορώ να δηλώσω γκόμενος της Σκάρλετ, δεν σημαίνει ότι την πηδάω όμως.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Off Topic
RaspK έγραψε:Εδώ ένα αγνωστικιστικό μέλος του forum μιλάει για καταβολές («ρίζες») του ελληνικού λαού στην Ορθοδοξία... :facepalm:
Καλά, κι εγώ μπορώ να δηλώσω γκόμενος της Σκάρλετ, δεν σημαίνει ότι την πηδάω όμως.
Off Topic
Κι εμείς πού το ξέρουμε; Μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι ότι ΔΕΝ την πηδάς; Ε;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Απάντηση