ΓΟΝΕΙΣ: αιτήσεις κατάργησης προσευχής και θρησκ. συμβόλων

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

kapages έγραψε:...για μενα εχει μεγαλυτερη αξια το να προστατεψω την ελευθερια της πλειοψηφιας...
Η πλειοψηφία δεν έχει ανάγκη την προστασία σου, dude.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα συμφωνήσω με τον noxteryn. Από πότε οι πλειοψηφίες έχουν ανάγκη προστασίας; Μου θυμίζεις τον χριστόδουλο που ζητούσε να παραμείνει το θρήσκευμα στις ταυτότητες με την λογική ότι δεν μπορεί να καταπιεστεί η πλειοψηφία
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Εξ ορισμου σε μια δημοκρατια η πλειοψηφια δικαιουται προστασια,
με εξαιρεση τις περιπτωσεις παραβιασης ατομικων δικαιωματων της μειοψηφιας (οπως οι ταυτοτητες του Χριστοδουλου).

Το προβλημα ειναι ποιος θα ορισει αντικειμενικα αυτες τις περιπτωσεις.
Θα το αφησουμε στη πλειοψηφια που ενδεχεται να καταχραστει τη δυναμη της, ή στις μειονοτητες και μειοψηφιες που ενδεχεται να υπερβαλλουν στις απαιτησεις τους;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα δικαιώματα της πλειοψηφίας είναι κατοχυρωμένα ακριβώς γιατί ως πλειοψηφία κανείς δεν τολμά να της πάει κόντρα.

Το πρόβλημα βρίσκεται όταν οι μειοψηφίες διεκδικούν τα δικά τους δικαιώματα και πάντα πέφτουν στον τοίχο που έχει υψώσει η πλειοψηφία.

Νομίζω όμως ότι στο συγκεκριμένο θέμα δεν τίθεται θέμα δικαιωμάτων αλλά αλλαγή σε μία «παράδοση», όπως ακριβώς και με τις ταυτότητες, κανείς δεν θα αισθανθεί λιγότερο χριστιανός αν λείψουν οι εικόνες και οι σταυροί από τα δημόσια κτήρια.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@Kapages
Χμ… Δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημά σου βασικά. Νομίζω πως συμφωνείς ως προς το γιατί βρίσκεται ο σταυρός στις τάξεις και δεν καταλαβαίνω γιατί διαφωνείς. Περισσότερο κόλλημα μου φαίνεται παρά ουσιαστική διαφωνία να σου πω την αλήθεια.

Τα σύμβολα πάντα κάτι συμβολίζουν (αυτονόητο, οπότε αυτό που λες για τα σύμβολα από μόνα τους δεν στέκει – δεν υπάρχουν σύμβολα μόνα τους). Και το τι συμβολίζει ο σταυρός στην τάξη δεν το ορίζω εγώ αλλά η αντίληψη της πλειοψηφίας για το συγκεκριμένο σύμβολο. Δεν είναι προσωπική άποψη είναι γεγονός. Το οποίο δέχτηκες κι εσύ κάπου.

Όσοι θέλουν να μείνει ο σταυρός στην τάξη το θέλουν απλά για να φαίνεται πως η τάξη είναι χριστιανορθόδοξη. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να το θέλουν.
Γενικα, καθε αλλαγη που γινεται επειδη η πλειοψηφια αντιλαμβανεται το συμφερον της, ειναι χιλιες φορες καλυτερη, απο καθε αλλαγη που γινεται εκβιαστικα, μεσω δικαστηριων.
Συμφωνώ. Όμως το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Επίσης καμιά φορά η πλειοψηφία είναι τόσο καθυστερημένη που χειραγωγείται για πλάκα. Πάρε παράδειγμα τις ταυτότητες. Έγινε χαμός, φώναζαν, έλεγαν πως η πίστη ΜΑΣ και η χώρα ΜΑΣ απειλείται (δεν θα σχολιάσω καν το παράλογο αυτών των δηλώσεων και το πόσο ενοχλητικό είναι αυτό το ΜΑΣ). Και μετά από 1 χρόνο το ξέχασαν. Γιατί στην ουσία χεσμένες τις είχαν τις ταυτότητες, απλά χειραγωγήθηκαν σαν καλά προβατάκια από την εκκλησία. Αν περιμέναμε να συνειδητοποιήσουν από μόνοι τους πως ήταν σωστή η αλλαγή στις ταυτότητες ακόμα θα περιμέναμε. Έτσι γίνεται και τώρα.

Συμφωνώ και με τα παιδιά από πάνω.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

...Αν αρχίσω και κρεμμάω το σήμα της Coca Cola σε κάθε αίθουσα, δεν θα θεωρηθεί διαφήμιση; Υπενθυμίζω ότι πολλά παιδιά πίνουν κοκα κόλα, άρα είναι αποδεκτό σύμβολο. Παράλληλα μπορώ να το κάνω με το σήμα του playboy, δεχόμενος ότι κάποια παιδιά διαβάζουν playboy... Γιατί η ανάρτηση ενός θρησκευτικού συμβόλου δεν θεωρείται διαφήμιση; :S
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν το κάνεις με φωτογραφίες από το Playboy ίσως γίνεις εθνικός ήρωας! :)
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

οπως εγραψα παραπανω, δεν διαφωνω να φυγει ο σταυρος απο τις αιθουσες.
Διαφωνω με τη λογικη του να φυγει επειδη παραβιαζει ατομικα δικαιωματα της μειοψηφιας.

Γιατι δεν καταλαβαινεις ποιο ειναι το προβλημα μου;

Το προβλημα μου γενικοτερα ειναι η ταση των εκαστοτε μειοψηφιων να εγειρουν ζητηματα παραβιασης ατομικων τους δικαιωματων, ακομα και οταν αυτα δεν υφιστανται.

Και επειδη ως αθεος ανηκω σε μειοψηφια, δεν σημαινει οτι ως Γιωργος δεν ανηκω ταυτοχρονα σε αλλες ομαδες πλειοψηφικες.

Αρα, θελω ενα οσο το δυνατον πιο αντικειμενικο συστημα προσδιορισμου του ποτε ενα προβλημα ανηκει στη κατηγορια της παραβιασης ατομικων δικαιωματων των μειοψηφιων, και ποτε δεν ανηκει.

Το δικαστηριο σε μεσες ακρες προσδιορισε ενα τετοιο συστημα.

Ενα παθητικο συμβολο οπως ο σταυρος, η σβαστιγκα, το 1821, η σημαια, οτιδηποτε, δεν παραβιαζει απο μονο του ατομικα δικαιωματα,
αλλα μια ενεργητικη συμμετοχη σε ενα δρωμενο ή τελετουργικο ή αποκλεισμος απο αυτο το κανει.

Εμενα μου αρεσει αυτη η λογικη. Ειναι λιγο χοντροκομμενη, αλλα μου αρεσει.
Με βαση αυτη τη λογικη, πρεπει να καταργηθει αμεσως ο εκκλησιασμος, η κατηχηση, η προσευχη απο τα σχολεια.

Οταν τα καταργησουμε λοιπον ολα αυτα, θα ειναι πολυ πιο ευκολο να πειστει η κοινωνια να αφαιρεσει και το σταυρο που θα εχει μεινει ως πραγματικο απολειφαδι ενος παλιου θρησκευτικου σχολειου οπου καποτε τα καναμε ολα τα παραπανω.

Αν δεν ειναι ακομα σαφες μετα απο τοσο επεξηγηση εκ μερους μου γιατι εχω ενσταση και γιατι το βλεπω ετσι, καντε το κοπο να διαβασετε την ιδια την αποφαση του δικαστηριου.
Η οποια ετσι που διατυπωνεται μας δινει σημαντικα νομικα εφοδια.
Αντι να πανηγυριζουμε που εχουμε ενα υπεροπλο πλεον στα χερια μας, μιζεριαζουμε για το σταυρο. Αυριο κιολας μπορουμε να ζητησουμε επιτακτικα να φυγουν τα θρησκευτικα ο εκκλησιασμος και η προσευχη.
Και μετα εγω ειμαι ο κολλημενος...

ΥΓ. Γιατι αναφερετε συνεχως το θεμα των ταυτοτητων; :think:
Καλως καταργηθηκαν επειδη παραβιαζαν ατομικα δικαιωματα.
Οτιδηποτε αλλο ειναι εκτος θεματος, εκτος και αν θελετε να μιλησουμε για τη δημοκρατια και το πως καθοδηγουνται οι μαζες.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν καταλαβαίνω πότε οι μειοψηφίες μπορεί να καταπιέσουν την πλειοψηφία.
Δώσε μου ένα παράδειγμα γιατί εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ.

Πράγματι ούτε εγώ αισθάνομαι (ούτε αισθάνθηκα ποτέ) ότι καταπιέζονται τα ατομικά μου δικαιώματα – θα προτιμούσα όμως να διδάσκομαι βιολογία και φυσική μακριά από το ακούραστο βλέμμα του υιού του παντογνώστη, παντοκράτορα, «πανταχού παρών» θεού.

Όμως απέναντι στους ΧΟ δεν βρίσκονται μόνον οι άθεοι, αλλά και όλοι όσοι ανήκουν σε διαφορετικές θρησκείες και, ακόμα και αν δεν θίγονται πχ οι καθολικοί ή οι μουσουλμάνοι, ίσως θίγονται πχ οι εβραίοι ή οι βουδιστές.
Μπορεί αυτοί να είναι η μειονότητα της μειονότητας, όμως θα πρέπει να είναι σεβαστά και τα δικά τους αισθήματα.
Με βαση αυτη τη λογικη, πρεπει να καταργηθει αμεσως ο εκκλησιασμος, η κατηχηση, η προσευχη απο τα σχολεια.
Δεν διαφωνώ στην βάση της σκέψης σου, ότι δηλαδή δεν πρέπει να ασχολούμαστε με μικρής σημασίας θέματα αλλά με τα μεγαλύτερα, θεωρώ όμως σημαντικό ότι ξεκινά μία συζήτηση μεταξύ όσων θέλουν κοσμικό κράτος και όσων αδιαφορούν (που είναι και η σιωπηρή πλειοψηφία) για όλα τα παραπάνω, αλλά δεν βρίσκουν και κανένα λόγο να καταργηθούν. Ανοίγοντας τον διάλογο ίσως κάποιοι να πειστούν και να μην αντιδράσουν όταν θα έρθει η κατάργηση.
Οταν τα καταργησουμε λοιπον ολα αυτα, θα ειναι πολυ πιο ευκολο να πειστει η κοινωνια να αφαιρεσει και το σταυρο που θα εχει μεινει ως πραγματικο απολειφαδι ενος παλιου θρησκευτικου σχολειου οπου καποτε τα καναμε ολα τα παραπανω.
Οι κοινωνίες, σαν σύνολο, δεν είναι ποτέ έτοιμες να δεχτούν αλλαγή στην παράδοσή τους, οι αλλαγές έρχονται πάντα βίαια, είτε από τις πολιτικές ηγεσίες είτε μετά από δικαστικές αποφάσεις.


Τις ταυτότητες τις ανέφερα μόνο γιατί χρησιμοποίησες το ίδιο επιχείρημα με τους θεούσους, χωρίς βεβαίως να υπονοώ κάτι.
Επίσης είναι ένα καλό παράδειγμα πολιτικής πυγμής που αδιαφόρησε για τις υπογραφές και τις λαοσυνάξεις και προχώρησε βίαια στην κατάργηση έχοντας απέναντί της την πλειοψηφία των ψηφοφόρων.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

συγνωμη που θα ειμαι λιγο αποτομος φιλε mirage, αλλα ενω συμφωνω με τα παρακατω που γραφεις,

-θα προτιμούσα όμως να διδάσκομαι βιολογία και φυσική μακριά από το ακούραστο βλέμμα του υιού του παντογνώστη, παντοκράτορα, «πανταχού παρών» θεού.
-Μπορεί αυτοί να είναι η μειονότητα της μειονότητας, όμως θα πρέπει να είναι σεβαστά και τα δικά τους αισθήματα.
-Ανοίγοντας τον διάλογο ίσως κάποιοι να πειστούν και να μην αντιδράσουν όταν θα έρθει η κατάργηση.
-είναι ένα καλό παράδειγμα πολιτικής πυγμής που αδιαφόρησε για τις υπογραφές και τις λαοσυνάξεις και προχώρησε βίαια στην κατάργηση έχοντας απέναντί της την πλειοψηφία των ψηφοφόρων.

δεν εχεις καταλαβει τη βαση της σκεψης μου η οποια ΔΕΝ ειναι αυτη που αναφερεις:
-βάση της σκέψης σου, ότι δηλαδή δεν πρέπει να ασχολούμαστε με μικρής σημασίας θέματα αλλά με τα μεγαλύτερα

αλλα ειναι αυτη:
-θελω ενα οσο το δυνατον πιο αντικειμενικο συστημα προσδιορισμου του ποτε ενα προβλημα ανηκει στη κατηγορια της παραβιασης ατομικων δικαιωματων των μειοψηφιων, και ποτε δεν ανηκει.

Αν η παρουσια του σταυρου οντως παραβιαζει ατομικα δικαιωματα και κανω λαθος, τοτε θα γινω πολυ πιο φανατικος απο εσενα ωστε να καταργηθει! Οπως ημουν φανατικος και με τις ταυτοτητες και ηθελα να καταργηθουν (τοτε ημουν και νεοτερος βεβαιως!).

Αν δεν παραβιαζει ατομικα δικαιωματα, αλλα απλα ενοχλει τα αισθηματα καποιων (και τα δικα μου μεταξυ αυτων), τοτε ναι, θελω να καταργηθει και παλι, δεν αλαλζει αυτο, αλλα οχι επειδη μου παραβιαζει τα ατομικα δικαιωματα
αλλα επειδη δεν μου αρεσει και το θεωρω επιζημιο για την εκπαιδευση και δεν εχει θεση στο σχολειο, και γενικα επειδη χιλια δυο αλλα επιχειρηματα.

Αν τελικα εγω ως μειοψηφια καταφερω να επιβαλλω την αποψη μου ως παραβιαση ατομικων δικαιωματων, χωρις αυτο τελικα να ισχυει, τοτε εχουμε ενα παραδειγμα του ποτε "πότε οι μειοψηφίες μπορεί να καταπιέσουν την πλειοψηφία".
Οταν επικαλουνται παραβιαση ατομικων δικαιωματων χωρις αυτο να συμβαινει.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
korkscrew
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 30 Μαρ 2011 23:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Σωστός ο kapages, έτσι να ιεραρχούμε σωστά τα προτάγματά μας για την αθεϊα, πρώτα τα σημαντικά και μετά οι λεπτομέρειες...
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Ίσως δεν ήμουν σαφής, όταν μιλάω για αισθήματα εννοώ το θρησκευτικό αίσθημα των αλλόθρησκων και όταν αυτό θίγεται, είναι παραβίαση ατομικών δικαιωμάτων


Σε θέματα πίστης (ή μη πίστης) δεν μπορεί να μπουν αντικειμενικά κριτήρια.
Τα ατομικά δικαιώματα θίγονται όταν μία ομάδα (πλειοψηφία) χαίρει ευνοϊκής διάκρισης απέναντι σε άλλες ομάδες.

(δεν σε βρήκα απότομο :-P )
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Διαφωνω με τη λογικη του να φυγει επειδη παραβιαζει ατομικα δικαιωματα της μειοψηφιας.
Kατά τη γνώμη μου η παρουσία του σταυρού δεν παραβιάζει κανένα δικαίωμα καμιάς μειοψηφίας. Παραβιάζει την αρχή της ιδεολογικής ουδετερότητας του κράτους που συνιστά βασική καταστατική αρχή του κράτους δικαίου. Και βέβαια το ξέρω ότι στην πράξη ιδεολογικά ουδέτερο κράτος δεν είναι δυνατόν να υπάρξει αλλά αυτό δεν σημαίνει πως α) δεν πρέπει να αγωνιζόμαστε για το καλύτερο δυνατό και β)ότι δεν έχει μεγάλη σημασία να τηρούνται έστω τα προσχήματα.

Κατά τα άλλο mirage θα συμφωνήσω με τον Kapages (που φοβάμαι πως θα διαφωνήσει με την συμφωνία μου και lol εκ των προτέρων μπροστά σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο). Δεν έχεις δικαίωμα να μην θίγεσαι ούτε όσον αφορά το θρησκευτικό σου συναίσθημα (το οποίο αν είσαι άθεος μάλλον απουσιάζει άλλωστε).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ο Σόλων δεν ήταν αυτός που είπε ότι το αδίκημα προς τον ελάχιστο οφείλει να αποτελεί αδίκημα προς όλη την πολιτεία?
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Kατά τη γνώμη μου η παρουσία του σταυρού δεν παραβιάζει κανένα δικαίωμα καμιάς μειοψηφίας. Παραβιάζει την αρχή της ιδεολογικής ουδετερότητας του κράτους που συνιστά βασική καταστατική αρχή του κράτους δικαίου.
καλοδεχουμενη η συμφωνια στο πρωτο κομματι :lol: ,
Ιδεολογια μπορουν να θεωρηθουν τα παντα, απο τη προστασια της ζωης μεχρι το πολιτευμα, και σαφως εχει το δικαιωμα ενα κρατος να ειναι προκατειλλημενο ιδεολογικα σε καποιες περιπτωσεις.
Θα ελεγα οτι δεν συναδει με την θρησκευτικη ουδετεροτητα που θα επρεπε να εχει το κρατος.
Αυτο ομως δεν ειναι υποχρεωτικο απο καποια διεθνη συνθηκη η νομοθεσια. Σε ευρωπαικο επιπεδο υπαρχει μια σαφης ταση αποθρησκειοποιησης του κρατους, η οποια ειναι πολυ αργη.
Εμεις ειμαστε παρεα με κρατη οπως η Βρετανια και η Δανια, που θεωρουν τη θρησκεια κομματι του κρατους, ντεμι ειναι η Ολλανδια το βελγιο και το Λουξεμβουργο, που αν και εχουν απεγκλωβιστει απο τη θρησκεια πχ ο μναρχης τους πρεπει να ειναι καλβινιστης ή καθολικος, ενω χωρες οπως η Γερμανια, Γαλλια, αλλα και Ιταλια, αφησαν το ομολογιακο συστημα αναγνωρισης της θρησκειας και μπηκαν στη λογικη της θρησκευτικης ουδετεροτητας του κρατους.

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ!
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
atheiarising
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 26 Μαρ 2011 16:37
Όνομα Ιστότοπου: -

"να τηρούνται έστω τα προσχήματα"
νομίζω συμφωνήσατε, μιας και η συγκεκριμένη κουβέντα και δράση και απο τις δυο πλευρές απο οτι φαίνεται γίνεται κυρίως για τα προσχήματα.

Άλλα είναι τα σημαντικά πάντως, προσχήματα υπάρχουν πολλά και ούτε τα βασικά δε τηρούνται στη χώρα μας!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

εγω νομιζω οτι σπαμαρεις πολυ υποπτα, θελοντας να υποβιβασεις ετσι τις συζητησεις μας με μια ξεκομμενη αναφορα περι προσχηματων.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:εγω νομιζω οτι σπαμαρεις πολυ υποπτα, θελοντας να υποβιβασεις ετσι τις συζητησεις μας με μια ξεκομμενη αναφορα περι προσχηματων.
Η μόνιμη συμμετοχή της Εκκλησίας σε θέματα που ούτε καν την αφορούν τί είναι, τότε; :|
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Court rules teacher can’t refer to ‘God’ in classroom banners
Spoiler: Εμφάνιση
A federal appeals court ruled Tuesday that the Poway school district did not violate the First Amendment rights of a high school calculus teacher when it ordered him to remove classroom banners that referred to God.

The unanimous decision by a three-judge panel of the 9th U.S. Circuit Court of Appeals came in the case of Bradley Johnson, a teacher at Westview High School in Rancho Peñasquitos. The appeals court reversed a 2010 decision by U.S. District Judge Roger Benitez, who concluded that the school district had infringed on Johnson’s rights and ordered the district to allow him to put the banners back up in his classroom.

Johnson had for many years displayed large banners — about 7 feet wide and 2 feet high — with various phrases on them.

One, with all the words in uppercase, reads: “In God We Trust,” “One Nation Under God,” “God Bless America” and “God Sheds his Grace On Thee.” Another says: “All Men Are Created Equal, They Are Endowed By Their Creator,” with the last word all written in uppercase.

The appeals court relied on previous U.S. Supreme Court cases that said governments can limit the free speech rights of public employees in the workplace. Appeals court Judge Richard C. Tallman wrote the school district was within its rights to order Johnson to remove the banners.

“Just as the Constitution would not protect Johnson were he to decide that he no longer wished to teach math at all, preferring to discuss Shakespeare rather than Newton, it does not permit him to speak as freely at work in his role as a teacher about his views on God, our Nation’s history, or God’s role in our Nation’s history as he might on a sidewalk, in a park, at his dinner table, or in countless other locations,” Tallman wrote.
Documents »
Download: Johnson v. Poway ruling

Johnson’s lawyer promised to appeal and criticized the court for a ruling that he said would allow a school district to restrict teacher speech only to points of view that the district found acceptable.

“Anyone who respects freedom of speech should be troubled by this,” said Robert Muise, a lawyer with the Thomas More Law Center, a law firm that takes cases advocating for the religious freedom of Christians

Johnson and the school district have been battling in court since 2007, when he was told that the banners had to be removed. After Benitez’s ruling last year, he put them back up.

“They’re still up,” Johnson said Tuesday, after the school day ended. “I haven’t been told to take them down yet.”

Although Johnson and his lawyer said they would appeal, the president of the Poway school board, Penny Ranftle, said in a statement the district is “hoping to move forward without further calls on our limited resources in defending this lawsuit.”

Johnson has been a teacher for three decades and began teaching at Westview in 2003. He is also a faculty sponsor of a Christian club at the school, the court said. He has displayed the banners since 1982 in his classrooms, and said they were patriotic messages with no religious purposes.

The district said that they communicate a Judeo-Christian viewpoint that is at odds with the nonreligious educational mission of public schools.

Jack Sleeth, the district’s lawyer, said Tuesday that Johnson could display banners with the same patriotic messages — such as one extolling the Bill of Rights, for example — without being as focused on religion as the current banners are.

Johnson was never disciplined for displaying the messages but was told they had to be removed, Sleeth said.

“This is a situation where we had good people with different opinions on this issue who took this dispute to court,” Sleeth said.

As part of his defense, Johnson noted that other classrooms display religious-themed messages. One room has Tibetan prayer flags, and another has a poster of Mahatma Ghandi, the late political leader of India who advocated for nonviolence.

But the court said the messages for those items were different. The Tibetan flags, for example, are in a science teacher’s room and are used when teaching about Mount Everest and the fossils there. That showed they are intended to “stimulate scientific interest, not religious pressure,” the court said.

The case drew the attention of several advocacy groups, including the San Diego chapter of the American Civil Liberties Union, which sided with Johnson but on different grounds. David Blair-Loy, the ACLU’s legal director, said the school district was correct to tell Johnson to remove the banners because they violated the constitutional ban on government endorsement of religion.

But, he said, allowing the Tibetan prayer flags to be displayed was unfair and meant the district was preferring one religious display over another. He said the court should uphold Benitez’s ruling but on the grounds that Johnson was being treated differently than others.

Blair-Loy said Tuesday that the appeals court ruling goes too far and could be used to infringe on the academic freedom of high school teachers to say things that do not adhere to district-approved curriculum. In the ruling, the judges said academic free speech exceptions don’t apply to high school or elementary school teachers.

“If a teacher deviates in any way, shape or form from the exact letter of the school curriculum, they have no free speech protections,” he said. “That’s the danger I see potentially coming from that part of this opinion.”
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση