ΓΟΝΕΙΣ: αιτήσεις κατάργησης προσευχής και θρησκ. συμβόλων

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αφότου πληροφορήθηκα ότι ήδη, μέσω δελτίου τύπου του ΕΠΣΕ, έγινε και στην Ελλάδα αίτηση από μητέρα για κατάργηση της προσευχής και των θρησκευτικών συμβόλων στο σχολειο όπου φοιτά το παιδί της, ήρθα σε επαφή με το ΕΠΣΕ και μίλησα με έναν εκπρόσωπό του.

Όσο περισσότερα άτομα καταθέσουν τέτοιες αιτήσεις, τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα υπάρχει να έχουν αποτέλεσμα. Οι αιτήσεις μπορούν να γίνουν με εξουσιοδότηση προς το ΕΠΣΕ, και μπορούν να απευθύνονται στον Συνήγορο του Πολίτη.

Τα προσωπικά στοιχεία του αιτούντος είναι εμπιστευτικά και δεν θα δημοσιοποιηθούν. Ο Συνήγορος του ΠΟλίτη θα κινήσει την υπόθεση ερχόμενος σε επαφή με το Υπουργέιο Παιδείας χωρίς να χρειαστεί να αποκαλύψει τα προσωπικά στοιχεία του αιτούντος. Ειδικά σε ό,τι αφορά προσωπικά στοιχεία ανηλίκου (μια και οι αιτήσεις θα αναφέρονται στα παιδιά) ο νόμος είναι πολύ αυστηρός ως προς την προστασία τους. Επομένως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ως προς αυτό.

Οι κινήσεις μπορούν να γίνουν όλες μέσω fax και δι' αλληλογραφίας, επομένως δεν χρειάζεται να αφιερώσει κανείς χρόνο σε μετακινήσεις.

Όποιος ενδιαφέρεται να κάνει την κίνηση ας έρθει σε επαφή με το office@greekhelsinki.gr για να τον κατευθύνουν.

Από πλευράς μου θέλω να παροτρύνω όσους γονείς έχουν παιδιά σε σχολική ηλικία κι επομένως νομιμοποιούνται να κάνουν μια τέτοια κίνηση, να προχωρήσουν άμεσα. Όσο περισσότερες τέτοιες αιτήσεις δεχτεί ο Συνήγορος του Πολίτη, τόσο το καλύτερο, διότι θα μπορέσει να κινήσει συλλογικά την υπόθεση κι ενδεχομένως να την γενικεύσει σε όλα τα σχολεία.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Demetrios the Traveller
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:30
Όνομα Ιστότοπου: fade blue dot
Τοποθεσία: Athens, Greece
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Αφότου πληροφορήθηκα ότι ήδη, μέσω δελτίου τύπου του ΕΠΣΕ, έγινε και στην Ελλάδα αίτηση από μητέρα για κατάργηση της προσευχής και των θρησκευτικών συμβόλων στο σχολειο όπου φοιτά το παιδί της, ήρθα σε επαφή με το ΕΠΣΕ και μίλησα με έναν εκπρόσωπό του.

Όσο περισσότερα άτομα καταθέσουν τέτοιες αιτήσεις, τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα υπάρχει να έχουν αποτέλεσμα. Οι αιτήσεις μπορούν να γίνουν με εξουσιοδότηση προς το ΕΠΣΕ, και μπορούν να απευθύνονται στον Συνήγορο του Πολίτη.
αν το θεμα το τοσο σοβαρο το "ετρεχε" οποια αλλη ΜΚΟ, οργανισμος, ομαδα ατομων εκτος απο το ΕΠΣΕ θα ημουν μαζι σας 100%, αλλα εχω βασικες διαφωνειες με τις πρακτικες, τους τροπους και τις επιλογες της συγκεκριμενης ΜΚΟ...

ευχαριστω παντως και αν υπαρχει αλλος τροπος παρακαλω να μου τον προτεινετε...
Δημητρης
"Ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν."
Ηράκλειτος
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Demetrios the Traveller έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Αφότου πληροφορήθηκα ότι ήδη, μέσω δελτίου τύπου του ΕΠΣΕ, έγινε και στην Ελλάδα αίτηση από μητέρα για κατάργηση της προσευχής και των θρησκευτικών συμβόλων στο σχολειο όπου φοιτά το παιδί της, ήρθα σε επαφή με το ΕΠΣΕ και μίλησα με έναν εκπρόσωπό του.

Όσο περισσότερα άτομα καταθέσουν τέτοιες αιτήσεις, τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα υπάρχει να έχουν αποτέλεσμα. Οι αιτήσεις μπορούν να γίνουν με εξουσιοδότηση προς το ΕΠΣΕ, και μπορούν να απευθύνονται στον Συνήγορο του Πολίτη.
αν το θεμα το τοσο σοβαρο το "ετρεχε" οποια αλλη ΜΚΟ, οργανισμος, ομαδα ατομων εκτος απο το ΕΠΣΕ θα ημουν μαζι σας 100%, αλλα εχω βασικες διαφωνειες με τις πρακτικες, τους τροπους και τις επιλογες της συγκεκριμενης ΜΚΟ...

ευχαριστω παντως και αν υπαρχει αλλος τροπος παρακαλω να μου τον προτεινετε...
Δημητρης
Δημήτρη, μπορείς να το αναπτύξεις λίγο αυτό;
Και, για ένα θέμα τόσο σοβαρό όπως η διεκδίκηση της θρησκευτικής ουδετερότητας της πολιτείας, αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος, θα προτιμήσεις να μην δραστηριοποιηθείς εξ αιτίας του ΕΠΣΕ;
(Εγώ θα το έκανα αύριο κι όλας, αλλά θέλουμε λίγο καιρό ακόμα για να πάει ο μικρός σχολείο...)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Οι ενέργειες μπορούν να γίνουν και προσωπικά από κάθε ενδιαφερόμενο, χωρίς τη μεσολάβηση του ΕΠΣΕ ή κανενός άλλου φορέα. Οι αιτήσεις μπορούν να απευθύνονται είτε στον Συνήγορο του Πολίτη, είτε στο Υπουργείο Παιδείας με παράλληλη κοινοποίηση του εγγράφου στον Συνήγορο του Πολίτη ζητώντας τις ενέργειές του. Για το κείμενο της αίτησης μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν πρότυπο η αίτηση που υπάρχει στο δελτίο τύπου του ΕΠΣΕ (βλέπε σύνδεσμο στην αρχική ανάρτηση, σελίδες 12 και 13 του εγγράφου), προσαρμόζοντας ανάλογα τα στοιχεία του αιτούντος.

Από το ΕΠΣΕ μου είπαν ότι απευθυνόμενοι απευθείας στο Υπουργείο (με κοινοποίηση στον Συνήγορο) κερδίζουμε χρόνο, αλλά ότι από το Υπουργείο αφενός είναι λίγο πιο πιθανό να διαρρεύσουν τα προσωπικά στοιχεία (παρά το γεγονός ότι ο νόμος δηλώνει ρητώς ότι είναι εμπιστευτικά), αφετέρου μπορεί να απευθυνθεί στη δική του νομική υπηρεσία (δεν θυμάμαι τώρα τον τίτλο της) και όχι στον Συνήγορο, με αποτέλεσμα τόσο καθυστερήσεις όσο και ενδεχομένως αρνητικό πόρισμα για την υποθεση. Επομένως η άμεση προσφυγή στον Συνήγορο ενδείκνυται. Πιστεύω ότι αν απευθυνθείτε εκεί με το αίτημά σας, θα σας κατευθύνουν και θα σας βοηθήσουν στην σύνταξη και την κατάθεση της αίτησης.

Η μεσολάβηση του ΕΠΣΕ δεν είναι απαραίτητη, απλά διευκολύνει. Αν επιπλέον κάνετε και πληρεξούσιο στο ΕΠΣΕ ξενοιάζετε κι από την αλληλογραφία και το τρέξιμο. Εννοείται όμως ότι αυτό είναι προαιρετικό, καθένας μπορεί να κινηθεί ελεύθερα όπως νομίζει, και να απευθυνθεί απευθείας στον Συνήγορο ή στο Υπουργείο, όπως ειπώθηκε παραπάνω.

Δημήτρη, θα σε παρακαλέσω κι εγώ να μας πεις τι διαφωνίες έχεις με τις πρακτικές του ΕΠΣΕ, για να είμαστε κι εμείς ενήμεροι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Heliotypon
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009 20:56
Όνομα Ιστότοπου: Μουνί
Τοποθεσία: Κορωπί
Επικοινωνία:

Το δικό μου ερώτημα, πέραν από το τι συβαίνει με το ΕΠΣΕ (ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι αρνητικό) αν νομιμοποιείται και ο πολίτης που δεν είναι γονέας να υποβάλει αίτημα για την απομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων από σχολεία, δικαστήρια και κάθε δημόσια υπηρεσία, θα έλεγα. Βέβαια το βασικό αίτημα θα έπρεπε να είναι ο χωρισμός πολιτείας και εκκλησίας, αλλά ας αρχίσουμε από το μέρος για να φτάσουμε (κάποτε) στο όλον.
Ας ρίξουμε φως στο έρεβος...
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Εμένα η κόρη μου πάει νήπιο και ο ο υιός μου προνήπιο και δεν κάνουν προσευχές ομαδικές έξω. Βέβαια γνωρίζω ότι πέρυσι έκαναν αλλά φέτος είναι σε άλλο σχολείο και δεν ξέρω. Να κάνω αίτηση έτσι και αλλιώς, ή να περιμένω του χρόνου ;
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
imagine
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Αύγ 2009 17:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Heliotypon έγραψε:Το δικό μου ερώτημα, πέραν από το τι συβαίνει με το ΕΠΣΕ (ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι αρνητικό) αν νομιμοποιείται και ο πολίτης που δεν είναι γονέας να υποβάλει αίτημα για την απομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων από σχολεία, δικαστήρια και κάθε δημόσια υπηρεσία, θα έλεγα. Βέβαια το βασικό αίτημα θα έπρεπε να είναι ο χωρισμός πολιτείας και εκκλησίας, αλλά ας αρχίσουμε από το μέρος για να φτάσουμε (κάποτε) στο όλον.
Αυτή είναι και η δική μου απορία. Φαντάζομαι ότι δε μπορούμε να υποβάλλουμε τέτοιο αίτημα σε ό,τι έχει να κάνει με σχολεία επειδή δε θιγόμαστε άμεσα. Όμως, εαν υπάρχουν θρησκευτικά σύμβολα σε άλλες δημόσιες υπηρεσίες (δήμους, νομαρχίες, εφορίες, αστυνομία κτλ.) όπου το κράτος μας αναγκάζει να κινούμαστε για διεκπεράιωση διαφόρων θεμάτων, γιατί να μην μπορεί να γίνει κάτι; Παρακαλώ ενημερώστε εαν γνωρίζετε κατά πόσο μπορεί να υλοποιηθεί μια τέτοια ενέργεια!
Να θυμάσαι: οι προλετάριοι δεν έχουνε πατρίδα
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καρακίτσο, δεν ξέρω. Θα πρέπει να ρωτήσεις στο ΕΠΣΕ, είναι πολύ εξυπηρετικοί, στείλε ένα mail και ρώτα.
Όταν έρθω σ' επαφή μαζί τους ξανά, θα ρωτήσω κι εγώ.

Ξέρω ότι σε όλα τα νηπιαγωγεία γίνεται προσευχή μέσα στην τάξη, πριν την έναρξη του μαθήματος. Λογικά, θα πρέπει να γίνεται και στο δικό σου. Στους παιδικούς σταθμούς δεν ξέρω τι παίζει. Ο μόνος τρόπος να ξέρεις σίγουρα, είναι να ρωτήσεις - είτε τα παιδιά, αν νομίζεις ότι θα σου πουν αλήθεια και αν νομίζεις ότι δεν θα τα στρεσάρει η ερώτηση, είτε τους δασκάλους, αν δεν σε πειράζει να γνωρίζουν ότι θες να μάθεις (εγώ είχα πει στην νηπιαγωγό ότι είμαστε άθεοι, ώστε να ξέρει ότι το παιδί μου δεν γνωρίζει χριστιανική μυθολογία και έθιμα, και ότι δεν επιθυμώ να τα μάθει - μην τυχόν αρχίσει και του μαθαίνει προσευχές ή το βάζει να σταυροκοπιέται στα καλά καθούμενα).

Ηλιότυπο, αυτό που με ρωτάς επίσης θα πρέπει να το ρωτήσεις στο ΕΠΣΕ ή κατευθείαν στον Συνήγορο του Πολίτη.
Και πάλι, θα το ρωτήσω μόλις ευκαιρήσω.

Όμως ρε παιδιά, κινηθείτε κι εσείς. Εγώ από το υστέρημα του χρόνου μου τα κάνω όλα αυτά, για μένα βέβαια τα κάνω και μετά χαράς, αλλά όποιος έχει διάθεση και θέλει να κάνει κάτι, ας το κάνει, ας μην περιμένει από άλλους. Ψάξτε, κινηθείτε, πληροφορηθείτε!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Μελάνη, μας είπες να στείλουμε μήνυμα εδώ office@greekhelsinki.gr και ότι δεν θα ανακατευτούν με ονόματα.
Αμέσως ανταποκρίθηκα εγώ και σαν απάντηση πήρα αυτό το μήνυμα
dosmou stoiheia sou kai ton paidion me tis taxeis kai ta tmimata kai ta gymnasia i lykeia pou einai kai ti diefthinsi kai tha sou steilo tin epistoli

Και εδώ ανταποκρίθηκα και τους έστειλα τα στοιχεία που μου ζήτησαν.
Περιμένω και θα σας πω τη συνέχεια μόλις μου απαντήσουν!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Άθεε, καλό θα είναι να μιλήσεις μαζί τους και τηλεφωνικά, θα είναι πιο εύκολο να σου τα διευκρινίσουν όλα.

Τα προσωπικά στοιχεία θα χρειαστούν. Ίσως δεν ήμουν σαφής ως προς αυτό. Η αίτηση θα πρέπει να γίνει με όλα τα προσωπικά στοιχεία, όνομα πατέρα και όνομα παιδιού και όνομα του σχολείου όπου φοιτά. Απλώς, τα στοιχεία θα δοθούν μόνο στον Συνήγορο του Πολίτη, και όχι παραέξω. Ο Συνήγορος θα απευθυνθεί στο Υπουργείο Παιδείας κατ' αρχήν χωρίς ονόματα, λέγοντας ότι έχει 5 ή 10 ή 20 αιτήσεις τέτοιες. Μπορεί όμως να χρειαστεί να δοθούν τα ονόματα στο Υπουργείο. Επίσης, μπορεί να χρειαστεί να μάθουν τα ονόματα οι διευθυντές των συγκεκριμένων σχολείων όπου φοιτούν τα παιδιά. Μπορεί και όχι, μπορεί όμως και ναι. Καλό είναι να το ξέρετε αυτό πριν υπογράψετε.

Σας συνιστώ, πριν υπογράψετε και προχωρήσετε στην αίτηση, να μιλήσετε με εκπρόσωπο του ΕΠΣΕ για να σας λύσει όλες τις απορίες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Σήμερα πήρα αυτό το μήνυμα μαζί με ένα συνημμένο (diki dior...doc (81,0 ΚΒ).
des to synimmeno

an einai ola OK ypograpse to kai petaxou mehri ena KEP gia theorisi gnisiou ypografis kai meta to stelneis me scanned file i fax (2106018760) se mas na to steiloume sto Synigoro tou Politi eno meta tahydromika (P.O. Box 60820 15304 Glyka Nera) stelneis kai to prototypo.

Αυτό πήρες κι εσύ Μελάνη; Που γράφει:
Ενώπιον του Δ’ Τριμελούς Πλημμελειοδικείου Αθηνών

ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ
(ΑΡΘΡΟ 141 ΠΑΡΑ. 2 ΚΠΔ) ΤΩΝ ΑΙΤΟΥΝΤΩΝ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ (Αναφέρεται σε δυο ονόματα)

Δεν μου φαίνεται όμως αυτό για αίτηση. Ποιοι είναι αυτοί. Δεν μπορούμε να το στείλουμε εμείς στο Συνήγορο του πολίτη… Αλλιώς μας τα είπες και αλλιώς τα βλέπω. Μόλις το πήρα το μήνυμα αυτό και δεν πρόλαβα να το διαβάσω επιδή θα φύγω. Θέλω όμως να σας ενημερώσω. Καλά πάμε ή χρειάζεται κάτι άλλο…
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Όχι, δεν μοιάζει να είναι αυτό το έγγραφο, έτσι όπως μου το περιγράφεις. Θα κοιτάξω να το κάνω upload για να το δείτε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ιδού το κείμενο της αίτησης (με ενσωματωμένη εξουσιοδότηση προς τους δικηγόρους του ΕΠΣΕ - βλέπε κόκκινο χρώμα - η οποία μπορεί να παραλειφθεί, αν θέλετε να απευθυνείτε μόνοι σας στον Συνήγορο του Πολίτη, χωρίς μεσολαβητές):
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ ΤΩΝ ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ ΤΟΥ ΕΛΣΙΝΚΙ (ΕΠΣΕ)
Τ.Θ. 60820, 15304 Γλυκά Νερά, Tηλ. 2103472259 Fax: 2106018760
email: office@greekhelsinki.gr ιστοσελίδα: http://cm.greekhelsinki.gr/

Συνήγορο του Πολίτη

26 Νοεμβρίου 2009

Κυρίες/Κύριοι,

Η υπογράφουσα/ Ο υπογράφων ……………………………………….., κάτοικος ……………….., οδός …………………..αριθμός ……………., μητέρα της/του …………………………………….., μαθήτριας/μαθητή της …… τάξης του Νηπιαγωγείου/Δημοτικού/Γυμνασίου/Λυκείου, παρακαλώ για τη διαμεσολάβησή σας ώστε να απομακρυνθούν τα θρησκευτικά σύμβολα από το ………………… Σχολείο ………………….., και ιδιαίτερα από την τάξη …………………… όπου φοιτά το παιδί μου, και όπως σταματήσει η πρωινή προσευχή. Όπως είναι αυτονόητο, για λόγους προστασίας της ιδιωτικότητας και των προσωπικών δεδομένων του παιδιού, η παρούσα αίτηση είναι εμπιστευτική και παρακαλώ ο χειρισμός της να περιβληθεί τις σχετικές εγγυήσεις απορρήτου, ώστε να αποφευχθούν τυχόν ανεπιθύμητες συνέπειες στις σχέσεις του με τους άλλους μαθητές, το προσωπικό του σχολείου και κάθε τρίτο. Για το λόγο αυτό, και επειδή ούτως ή άλλως αντιλαμβάνομαι πως παρόμοια απόφαση δεν μπορεί να πάρει ο διευθυντής του σχολείου χωρίς προηγούμενη νομική κατοχύρωσή του από το Υπουργείο Παιδείας ή/και τη δική σας Αρχή, αποστέλλω την παρούσα αναφορά κατ’ ευθεία στην Αρχή σας.

Το αίτημα υποβάλλεται με βάση την πρόσφατη απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Δικαιωμάτων του Ανθρώπου για την αφαίρεση θρησκευτικών συμβόλων από σχολείο στην Ιταλία που αναλύεται στη συνέχεια επειδή προσβάλλουν τη θρησκευτική ελευθερία των μη χριστιανών μαθητών όπως του παιδιού μου. Για τον παραπέρα χειρισμό του αιτήματος, εξουσιοδοτώ το νόμιμο εκπρόσωπο του Ελληνικού Παρατηρητηρίου των Συμφωνιών του Ελσίνκι (ΕΠΣΕ) Παναγιώτη Δημητρά και το νομικό σύμβουλο του ΕΠΣΕ Βασίλη Σωτηρόπουλο να με εκπροσωπούν ενώπιον κάθε διοικητικής αρχής και παρακαλώ η αλληλογραφία να αποστέλλεται στην ΤΘ 60820 15304 Γλυκά Νερά.

Η Μη Κυβερνητική Οργάνωση (ΜΚΟ) Ελληνικού Παρατηρητηρίου των Συμφωνιών του Ελσίνκι (ΕΠΣΕ) έκανε παρέμβαση στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΔΔΑ) ως τρίτος στην υπόθεση Lautsi v. Italy (προσφυγή 30814/06). Στις 3 Νοεμβρίου 2009, το ΕΔΔΑ δημοσιοποίησε την απόφασή του (http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view. ... 6DEA398649 - στα γαλλικά και http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view. ... 6DEA398649 - αγγλική περίληψη), με την οποία διαπίστωσε παραβίαση του άρθρου 2 του πρώτου προσθέτου Πρωτοκόλλου σε συνδυασμό με το άρθρο 9 της Ευρωπαϊκής Σύμβασης Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΣΔΑ), λόγω της ανάρτησης του «εσταυρωμένου» στα δημόσια ιταλικά σχολεία. Στις παραγράφους 45 και 46 της απόφασης αναφέρεται σε περίληψη η παρέμβαση του ΕΠΣΕ.

Το ΕΔΔΑ κατέληξε στην ύπαρξη παραβίασης με βάση το ακόλουθο σκεπτικό (μετάφραση ΕΠΣΕ)(1):

«48. Για το Δικαστήριο, τα επιχειρήματα αυτά οδηγούν στην υποχρέωση του Κράτους να απέχει από την, έστω και έμμεση, επιβολή δογμάτων στα μέρη όπου τα άτομα εξαρτώνται από αυτό ή ακόμα στους τόπους όπου τα άτομα είναι ιδιαίτερα ευάλωτα.

53. Η προσφεύγουσα ισχυρίζεται πως το σύμβολο θίγει τις πεποιθήσεις της και παραβιάζει το δικαίωμα των παιδιών της να μην ακολουθούν την καθολική θρησκεία. Οι πεποιθήσεις της χαρακτηρίζονται από ένα βαθμό σοβαρότητας και συνοχής που είναι επαρκής ώστε η υποχρεωτική παρουσία του εσταυρωμένου μπορεί λογικά να εκληφθεί από την ίδια πως είναι σε σύγκρουση με τις πεποιθήσεις της. Η ενδιαφερόμενη θεωρεί την έκθεση του εσταυρωμένου ως σημάδι ότι το Κράτος τάσσεται με την πλευρά της καθολικής θρησκείας. Αυτή είναι και η σημασία που δίνει επίσημα η Καθολική Εκκλησία, η οποία αποδίδει στον εσταυρωμένο ένα θεμελιώδες μήνυμα. Άρα, ο φόβος της προσφεύγουσας δεν είναι αυθαίρετος.

55. … Η αρνητική ελευθερία δεν περιορίζεται στην απουσία θρησκευτικών τελετών ή θρησκευτικής διδασκαλίας. Επεκτείνεται στις πρακτικές και στα σύμβολα που εκφράζουν, εδικά ή γενικά, μια δοξασία, μια θρησκεία ή τον αθεϊσμό. Αυτό το αρνητικό δικαίωμα πρέπει να προστατεύεται ιδιαίτερα αν είναι το Κράτος που εκφράζει ένα δόγμα και αν το πρόσωπο βρίσκεται σε θέση από την οποία δεν μπορεί να βγει ή για να το πετύχει πρέπει να κάνει δυσανάλογες προσπάθειες και θυσίες.

57. Το Δικαστήριο εκτιμά ότι η υποχρεωτική έκθεση ενός συμβόλου μιας συγκεκριμένης πίστης κατά την άσκηση του δημόσιου λειτουργήματος σε σχέση με ειδικές καταστάσεις που είναι υπό τον έλεγχο της κυβέρνησης, και ειδικότερα στις αίθουσες διδασκαλίας, περιορίζει το δικαίωμα των γονέων να εκπαιδεύουν τα παιδιά τους σύμφωνα με τις πεποιθήσεις τους καθώς και το δικαίωμα των μαθητών να πιστεύουν ή να μην πιστεύουν. Το Δικαστήριο θεωρεί ότι αυτό το μέτρο συνιστά παραβίαση των δικαιωμάτων αυτών γιατί οι περιορισμοί είναι ασυμβίβαστοι με την υποχρέωση που έχει το Κράτος να σέβεται την ουδετερότητα στην άσκηση του δημόσιου λειτουργήματος, και ειδικότερα στον τομέα της εκπαίδευσης.»

Κατ’ αναλογία, και το ελληνικό κράτος οφείλει να απέχει από την επιβολή ενός συγκεκριμένου θρησκευτικού δόγματος σε χώρους όπου το άτομο βρίσκεται σε σχέση εξάρτησης από την πολιτεία, όπως είναι η δημόσια εκπαίδευση. Η παρουσία των εικόνων και η πρωινή προσευχή μπορούν να εκληφθούν ως ένδειξη πως η πολιτεία και η δικαιοσύνη τάσσεται με το μέρος της χριστιανικής θρησκείας, στην οποία δεν ανήκουν οι εδώ αιτούντες. Το αρνητικό δικαίωμα θρησκευτικής ελευθερίας περιλαμβάνει την απουσία συμβόλων θρησκειών ή αθεϊσμού και πρέπει να προστατεύεται ιδιαίτερα όταν η ελληνική πολιτεία και ειδικότερα η ελληνική δημόσια εκπαίδευση με την παρουσία των εικόνων και της πρωινής προσευχής εκφράζει μια πίστη ενώ ταυτόχρονα ο μη Χριστιανός πολίτης χρειάζεται να καταβάλλει ειδικότερη και δυσανάλογη προσπάθεια για να εξασφαλίσει το δικαίωμά του, όπως για παράδειγμα να δηλώνει τη μη χριστιανική θρησκεία για να εξαιρεθεί από την προσευχή ή τα θρησκευτικά. Ιδιαίτερα δυσάρεστη είναι η συναισθηματική φόρτιση των παιδιών κατά την πρωινή προσευχή αφού είτε πρέπει να σταθούν χωριστά από τα άλλα παιδιά και έτσι να τονίζεται η διαφορετικότητα και να δηλώνεται καθημερινά η θρησκευτική ταυτότητά τους, είτε αλλιώς να παραμένουν στις γραμμές με τα άλλα παιδιά και να συμμετέχουν έτσι παρά τη θέλησή τους σε μια θρησκευτική τελετή που δεν αποτελεί μέρος των δικών τους θρησκευτικών πεποιθήσεων. Το ελληνικό κράτος οφείλει να διατηρεί αυστηρή ουδετερότητα στην άσκηση της δημόσιας λειτουργίας, ειδικότερα δε στο χώρο της δημόσιας εκπαίδευσης.

Την άποψη αυτή έχει εκφράσει άλλωστε ο Καθηγητής Πανεπιστημίου Μιχάλης Σταθόπουλος:

«…Η ανάγκη προστασίας της ελευθερίας συνείδησης και του τελευταίου πολίτη σημαίνει ότι το κράτος, ως προς τις κρατικές λειτουργίες του, που απευθύνονται σ’ όλους τους πολίτες, πρέπει να είναι θρησκευτικά ουδέτερο, να μη δημιουργεί σε κανένα το αίσθημα της μειονεξίας για την όποια πίστη του. Το κράτος δεν δικαιούται να θρησκεύεται. Γιατί αλλιώς δείχνει έλλειψη σεβασμού στα ατομικά δικαιώματα των μειονοτήτων ή των πολιτών που δεν ακολουθούν τις κρατούσες θρησκευτικές αντιλήψεις… Η μη τήρηση της θρησκευτικής ουδετερότητας του κράτους θίγει ανθρώπινα δικαιώματα… Τα ατομικά δικαιώματα, που απορρέουν από την αξία του ανθρώπου, θα πρέπει να τα απολαμβάνει ο καθένας, έστω και αν είναι διαφορετικός, ακόμη κι αν είναι ο μόνος διαφορετικός από τους άλλους. Αυτό θα πει «ατομικό» δικαίωμα. Είναι, επομένως θέμα σεβασμού των ατομικών δικαιωμάτων, θέμα δημοκρατίας, η Πολιτεία να μη θρησκεύεται, άρα να μην αφήνει έξω απ’ αυτήν, στο περιθώριο, σαν πολίτες δεύτερης κατηγορίας, εκείνους που δεν ασπάζονται τη θρησκευτική πίστη της πλειοψηφίας.» (Μιχάλη Σταθόπουλου, «Η συνταγματική κατοχύρωση της θρησκευτικής ελευθερίας και οι σχέσεις Πολιτείας – Εκκλησίας» σε Δημήτρη Χριστόπουλου (επιμ.) «Νομικά ζητήματα θρησκευτικής ετερότητας», Εκδόσεις Κριτική-ΚΕΜΟ, Αθήνα, 1999)

Για όλους αυτούς τους λόγους, υποβάλλεται το αίτημα να απομακρυνθούν οι εικόνες και να καταργηθεί η πρωινή προσευχή από το ............................... Σχολείο ............................, ώστε να μην παραβιάζεται το Άρθρο 2 του Πρωτοκόλλου 1 της ΕΣΔΑ για την υποχρέωση που έχει το Κράτος να σέβεται την ουδετερότητα στην άσκηση του δημόσιου λειτουργήματος, και ειδικότερα στον τομέα της εκπαίδευσης. σε συνδυασμό με το Άρθρο 9 της ΕΣΔΑ για το σεβασμό της θρησκευτικής ελευθερίας και την πρόσφατη νομολογία στην υπόθεση Lautsi v. Italy.

Με τιμή

(1) Το γαλλικό πρωτότυπο: «48. Pour la Cour, ces considérations conduisent à l'obligation pour l'Etat de s'abstenir d'imposer, même indirectement, des croyances, dans les lieux où les personnes sont dépendantes de lui ou encore dans les endroits où elles sont particulièrement vulnérables… 53. La requérante allègue que le symbole heurte ses convictions et viole le droit de ses enfants de ne pas professer la religion catholique. Ses convictions atteignent un degré de sérieux et de cohérence suffisant pour que la présence obligatoire du crucifix puisse être raisonnablement comprise par elle comme étant en conflit avec celles-ci. L'intéressée voit dans l'exposition du crucifix le signe que l'Etat se range du côté de la religion catholique. Telle est la signification officiellement retenue dans l'Eglise catholique, qui attribue au crucifix un message fondamental. Dès lors, l'appréhension de la requérante n'est pas arbitraire... 55. … La liberté négative n'est pas limitée à l'absence de services religieux ou d'enseignement religieux. Elle s'étend aux pratiques et aux symboles exprimant, en particulier ou en général, une croyance, une religion ou l'athéisme. Ce droit négatif mérite une protection particulière si c'est l'Etat qui exprime une croyance et si la personne est placée dans une situation dont elle ne peut se dégager ou seulement en consentant des efforts et un sacrifice disproportionnés… 57. La Cour estime que l'exposition obligatoire d'un symbole d'une confession donnée dans l'exercice de la fonction publique relativement à des situations spécifiques relevant du contrôle gouvernemental, en particulier dans les salles de classe, restreint le droit des parents d'éduquer leurs enfants selon leurs convictions ainsi que le droit des enfants scolarisés de croire ou de ne pas croire. La Cour considère que cette mesure emporte violation de ces droits car les restrictions sont incompatibles avec le devoir incombant à l'Etat de respecter la neutralité dans l'exercice de la fonction publique, en particulier dans le domaine de l'éducation.»
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Όπως μας πληροφορεί το ΕΠΣΕ, ήδη έχουν κατατεθεί τρεις αιτήσεις από γονείς στον Συνήγορο του Πολίτη.

Τα προσωπικά στοιχεία θα κρατηθούν εμπιστευτικά και η υπόθεση θα κινηθεί συλλογικά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Έχω βάλει το θέμα και στο buzz, (ναι, αυτομπαζαρίστηκα, τρομάρα μου, αλλά είναι για καλό σκοπό)
http://buzz.reality-tape.com/index.php?part=week
Είναι αρκετά ψηλά στην δημοτικότητα, τρίτο θέμα της εβδομάδας, αυτή τη στιγμή. Όσοι έχετε buzz ψηφίστε το (this is an order).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

ΝΑ δούμε και τι θα απαντήσει ο τύπος που διαφωνεί με την μέθοδο...
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΠΣΕ - 6 Ιανουαρίου 2010

Αιτήματα απομάκρυνσης θρησκευτικών συμβόλων, κατάργησης προσευχής & εκκλησιασμού

http://cm.greekhelsinki.gr/index.php?sec=192&cid=3569

Έμαθα ότι δημοσιεύτηκε σχετικό άρθχο προχθές στην Ελευθεροτυπία και χθες στην Καθημερινή, αλλά δεν προλαβαίνω να τα ψάξω τώρα, όποιος να βρει ας βάλει το λινκ.
Επίσης ο Sky έχει ετοιμάσει ένα ρεπορτάζ που μάλλον θα προβληθεί σήμερα, και ο Alter ετοιμάζει άλλο ένα σήμερα που δεν ξέρω πότε θα προβληθεί (σήμερα ή αύριο), για το θέμα αυτό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ανοίγει τώρα η συζήτηση για τα σύμβολα - Η Καθημερινή - ‎πριν από 2 ώρες‎
Μετά την προσφυγή τεσσάρων γονέων στον Συνήγορο του Πολίτη για «αποκαθήλωση» των θρησκευτικών συμβόλων από τις σχολικές αίθουσες, άνοιξε και στην Ελλάδα ο δημόσιος διάλογος γύρω από το ακανθώδες θέμα. Ταυτόχρονα, μαθήτρια προσέφυγε στην ίδια Αρχή για ...

Προσφυγή γονέων για την αφαίρεση θρησκευτικών συμβόλων από σχολεία - Τα Νέα Οnline - ‎πριν από 2 ώρες‎
Στον Συνήγορο του Πολίτη προσέφυγαν τέσσερις γονείς με αίτημα την αφαίρεση των εικόνων από τα σχολεία όπου φοιτούν τα παιδιά τους, ανοίγοντας και στη χώρα μας τη συζήτηση για το ακανθώδες ζήτημα της απομάκρυνσης των θρησκευτικών συμβόλων. ...

«Ανοίγει» και στη χώρα μας η «ακανθώδης» συζήτηση για τα θρησκευτικά σύμβολα
- Η Καθημερινή - ‎πριν από 2 ώρες‎
«Ανοίγει» και στη χώρα μας η «ακανθώδης» συζήτηση για τα θρησκευτικά σύμβολα με την προσφυγή τεσσάρων γονέων στον Συνήγορο του Πολίτη με αίτημα την αφαίρεση των εικόνων στα σχολεία όπου φοιτούν τα παιδιά τους. Οπως σημειώνει στην «Κ» ο εκπρόσωπος του ...

Ανοίγει η συζήτηση για τα θρησκευτικά σύμβολα
- Madata.gr - ‎πριν από 3 ώρες‎
«Ανοίγει» και στη χώρα μας η συζήτηση για τα θρησκευτικά σύμβολα, μετά την προσφυγή τεσσάρων γονέων στο Συνήγορο του Πολίτη, ζητώντας την αφαίρεση των εικόνων από τα σχολεία των παιδιών τους. Μάλιστα σε περίπτωση που η δικαιοσύνη δεν αποφανθεί υπέρ της ...

Προσφυγή στον Συνήγορο για τα θρησκευτικά σύμβολα - Ε-παιδεία - ‎08 Ιαν 2010‎
Ο Συνήγορος του Πολίτη καλείται τώρα να αποφασίσει αν πρέπει να αφαιρεθούν ή όχι τα θρησκευτικά σύμβολα από τις σχολικές τάξεις, εάν θα καταργηθεί η πρωινή προσευχή και ο εκκλησιασμός σε ώρες σχολείου. Το θέμα, σύμφωνα με την Ελευθεροτυπία (7/1/2010), ...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Και το άρθρο στην Ελευθεροτυπία (7/1) είναι εδώ http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&dat ... &id=118351
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το σχόλιο του Emil of Crete μεταφέρθηκε στο νήμα Απαλλαγή από τα θρησκευτικά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση