ΓΟΝΕΙΣ: αιτήσεις κατάργησης προσευχής και θρησκ. συμβόλων

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Nikos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Μάιος 2010 14:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχει ενδιαφέρον να διαβάσει κανείς το σκεπτικό της απόφασης. Κρατάω 3 σημεία:

1. Το ΕΔΑΔ δε θέλει να πάρει την ευθύνη και στην ουσία ρίχνει το μπαλάκι στις χώρες-μέλη (όπως έκανε και με τους γάμους ομοφύλων).
The Court concludes in the present case that the decision whether crucifixes should be present in State-school classrooms is, in principle, a matter falling within the margin of appreciation of the respondent State. Moreover, the fact that there is no European consensus on the question of the presence of religious symbols in State schools (see paragraphs 26-28 above) speaks in favour of that approach.
2. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το σταυρό στις ιταλικές αίθουσες, γιατί δεν συνοδεύεται από προσηλυτισμό, αλλά είναι ένα "παθητικό σύμβολο" (ισχύει αυτό στην Ελλάδα;;;):
Furthermore, a crucifix on a wall is an essentially passive symbol and this point is of importance in the Court's view, particularly having regard to the principle of neutrality (see paragraph 60 above). It cannot be deemed to have an influence on pupils comparable to that of didactic speech or participation in religious activities
[...]
Firstly, the presence of crucifixes is not associated with compulsory teaching about Christianity (see the comparative-law information set out in Zengin, cited above, § 33). Secondly, according to the indications provided by the Government, Italy opens up the school environment in parallel to other religions.
3. Ο σταυρός πρέπει να επιτρέπεται να υπάρχει γιατί υπήρχε εκεί για εκατοντάδες χρόνια (!).
A court of human rights cannot allow itself to suffer from historical Alzheimer's. It has no right to disregard the cultural continuum of a nation's flow through time, nor to ignore what, over the centuries, has served to mould and define the profile of a people. (CONCURRING OPINION OF JUDGE BONELLO)
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Νικο συγχαρητηρια!
Εφερες το ζουμι της αποφασης!
Exactly my point!

καταργηση ενεργων στοιχεων και μεθοδοων προσυλητισμου και επιρροης οπως η προσευχη, ο ορκος, τα θρησκευτικα, που παραβιαζουν ατομικα δικαιωματα

αλλα να μεινουν εικονες, σταυροι κλπ, κατα τη κριση της κρατικης πλειοψηφιας, που εχουν παθητικο ρολο και δεν παραβιαζουν ατομικες ελευθεριες εξ ορισμου.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

κάτσε ρε παιδιά. Τι πάει να πει σε σύγκριση με την κατήχηση και τον εκκλησιασμό; είναι αυτό κρίση για το αν είναι θρησκευτικό σύμβολο η όχι;

Επιπλέον, ο σταυρός με τον εσταυρωμένο πάνω, πάνω από τον καθηγητή και τον πίνακα δεν είναι θρησκευτικό μήνυμα;! τι λένε;!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν διαφωνεις και θεωρεις οτι οι σταυροι και οι εικονες εχουν θρησκεθτικη σημασια, εγω ισχυριζομαι οτι και η θετιδα εχει θρησκευτικη σημασια.
και το αν η παρουσια της θεας Θετιδος εχει θρησκευτικη σημασια ποιος το κρινει; Εσυ που εισαι αδιαφορος; Ή εγω που θεωρητικα προσβαλλομαι;
Απόδειξε το. Το ότι ο σταυρος/εικόνες στα σχόλια κτλ υπάρχουν ως θρησκευτικά σύμβολα είναι γεγονός, το ότι η παρουσία τις θέτιδας έχει θρησκευτικό χαρακτήρα πρέπει να το απόδειξης.

Όχι δεν σύμφωνο. Γιατί η παρουσία θρησκευτικών συμβόλων μια συγκεκριμένης θρησκείας σε δημόσιες υπηρεσίες και υοθετήσει τους από δημόσιες υπηρεσίες και οργανισμούς σημαίνει προώθηση και αποδοχή μιας συγκεκριμένης θρησκείας και θρησκευτικής άποψης σε βάρος κάποιας άλλης. Aμα οι μαθητές θέλουν να φέρουν ένα εικονοστάσι από το σπίτι και να το πάρουν φεύγοντας δεν με ενδιαφέρει, το σχόλιο ως οργανισμός πρέπει να μένει ουδέτερο. Θα με ενοχλούσε το ίδιο αν υπήρχαν αθεϊστικά "σύμβολα" στην θέση τον εικονισμάτων, σταυρών κτλ

Και όπως ηπα για εμενα δεν είναι θέμα προσβολής αλλα κοσμικού κράτους και κατά ποσο ένα κράτος πρέπει να παίρνει θέση στα θρησκευτικά θέματα. Και προφανώς με το να αποδέχεται μια θρησκεία παίρνει θέση.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ο τζιζας οντως ειναι λιγο χοντρος ωστε να φαγωθει ως ουδετερο πολιτιστικο συμβολο,
αλλα με την αυστηρη λογικη, και αυτος δεν μπορει να θεωρηθει θρησκευτικο απαραιτητα μηνυμα. Τουλαχιστον οχι περισσοτερο απο τη θεα Θετιδα.
Απλα τυχαινει να ειναι πιο προσφατος και τυχαινει να εχει περισσοτερους θαυμαστες!

Αλλα τα ατομικα δικαιωματα δεν ειναι θεμα αριθμων.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Nikos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Μάιος 2010 14:46
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:κάτσε ρε παιδιά. Τι πάει να πει σε σύγκριση με την κατήχηση και τον εκκλησιασμό; είναι αυτό κρίση για το αν είναι θρησκευτικό σύμβολο η όχι;

Επιπλέον, ο σταυρός με τον εσταυρωμένο πάνω, πάνω από τον καθηγητή και τον πίνακα δεν είναι θρησκευτικό μήνυμα;! τι λένε;!
Είναι εμφανές ότι το ΕΔΑΔ "φοβάται" να ανακατευτεί αποφασιστικά σε θέματα που θίγουν τις ισχυρές ευρωπαϊκές θρησκείες και τις εταιρείες τους. Η απόφαση κατά τη γνώμη μου είναι, με απλά λόγια: "Κάντε ό,τι θέλετε ο καθένας στη χώρα του, αν δεν έχετε όμως σχετικό νόμο για τα θρησκευτικά σύμβολα, μη ζητάτε από εμάς να τα απαγορεύσουμε..."
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:ο τζιζας οντως ειναι λιγο χοντρος ωστε να φαγωθει ως ουδετερο πολιτιστικο συμβολο,
αλλα με την αυστηρη λογικη, και αυτος δεν μπορει να θεωρηθει θρησκευτικο απαραιτητα μηνυμα. Τουλαχιστον οχι περισσοτερο απο τη θεα Θετιδα.
Απλα τυχαινει να ειναι πιο προσφατος και τυχαινει να εχει περισσοτερους θαυμαστες!

Αλλα τα ατομικα δικαιωματα δεν ειναι θεμα αριθμων.
Δηλαδή πιστεύεις πραγματικά ότι τα χριστιανικά σύμβολα στα δικαστήρια, σχόλια και η χριστιανικές αναφορές στο σύνταγμα δεν είναι μέσα με την θρησκευτική τους οντότητα αλλα ως "μεταφορική" εννιά ? Αυτό δηλαδή που είναι η παρουσία τις θέτιδας σήμερα (όπως και κάθε αρχαιοελληνική παράδοση), ένα απλό πολιτιστικό κατάλοιπο του παρελθόντος που κανεις δεν τις δίνη καμια θρησκευτική υπόσταση.

Γιατί και ο παρθενώνας θα μπορούσες να πεις ότι σε προσβάλει και το ελληνικό κράτος προβάλει τον 12θεϊσμό με το να χαλάει λεφτά για την συντήρηση του αλλα προφανώς ο παρθενώνας δεν έχει καμια θρησκευτική υπόσταση πια και η συντήρηση του δεν γίνετε για κανένα θρησκευτικό λόγο η για να ικανοποιηθεί το θρησκευτικό αίσθημα κάποιου.

Και εγώ ας πούμε αν το κράτος χάλαγε λεφτά για την συντήρηση κάποιας εκκλησιας, εικόνας, έργο τέχνης θρησκευτικού περιοχομένου που έχει πολιτιστική και αρχαιολογική σημασία δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

kapages έγραψε:vlakedie σου επιτρεπω να με χαρακτηρισεις οπως θελεις με βαση αυτη την αποψη που εξεφρασα.
Προτεινω ΨΥΧΟΠΑΘΗΣ το λιγοτερο που χρίζει άμεσης βοήθειας!
Admin εχω δωσει το ελευθερο οποτε μην μπαναρετε.
ΥΓ. να αυτοβριζομαστε εχουμε δικαιωμα ετσι; LOL!
Οχι, kapages. Ο σεβασμός στην προσωπικότητα δεν περιορίζεται στον άλλο, αλλά περιλαμβάνει και τον εαυτό μας.
Αν ξανα-αυτοχαρακτηριστείς με άπρεπες λέξεις, θα πάρεις προειδοποίηση.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Comte de Toulouse έγραψε:Αν ξανα-αυτοχαρακτηριστείς με άπρεπες λέξεις, θα πάρεις προειδοποίηση.
από τον εαυτό σου, ο οποίος και θα πατήσει το κουμπάκι... :lol:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:κάτσε ρε παιδιά. Τι πάει να πει σε σύγκριση με την κατήχηση και τον εκκλησιασμό; είναι αυτό κρίση για το αν είναι θρησκευτικό σύμβολο η όχι;
Είναι το χαριτωμένο περί «παθητικότητας» του συμβόλου· ομοίως και άλλοι λένε ότι η προσευχή στα σχολεία δε διαχωρίζει τους μαθητές! :lol:
apeleytheros έγραψε:Επιπλέον, ο σταυρός με τον εσταυρωμένο πάνω, πάνω από τον καθηγητή και τον πίνακα δεν είναι θρησκευτικό μήνυμα;! τι λένε;!
Αυτό, δε, το σχολίασα νωρίτερα· συγκεκριμένα, φέρνω και διαδικτυακά παραδείγματα από εικονίσματα:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Προσέξατε τις εικόνες; :roll:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:
Δηλαδή πιστεύεις πραγματικά ότι τα χριστιανικά σύμβολα στα δικαστήρια, σχόλια και η χριστιανικές αναφορές στο σύνταγμα δεν είναι μέσα με την θρησκευτική τους οντότητα αλλα ως "μεταφορική" εννιά ? Αυτό δηλαδή που είναι η παρουσία τις θέτιδας σήμερα (όπως και κάθε αρχαιοελληνική παράδοση), ένα απλό πολιτιστικό κατάλοιπο του παρελθόντος που κανεις δεν τις δίνη καμια θρησκευτική υπόσταση.

Γιατί και ο παρθενώνας θα μπορούσες να πεις ότι σε προσβάλει και το ελληνικό κράτος προβάλει τον 12θεϊσμό με το να χαλάει λεφτά για την συντήρηση του αλλα προφανώς ο παρθενώνας δεν έχει καμια θρησκευτική υπόσταση πια και η συντήρηση του δεν γίνετε για κανένα θρησκευτικό λόγο η για να ικανοποιηθεί το θρησκευτικό αίσθημα κάποιου.

Και εγώ ας πούμε αν το κράτος χάλαγε λεφτά για την συντήρηση κάποιας εκκλησιας, εικόνας, έργο τέχνης θρησκευτικού περιοχομένου που έχει πολιτιστική και αρχαιολογική σημασία δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.
αθεε μου, δεν ειναι θεμα τι πιστευω εγω. Εγω δεν πιστευω τιποτα, ενα παραδειγμα εφερα.

Ειναι θεμα αρχης. Εστω και ενας να υπαρχει που να θεωρει οτι η Θεμιδα εκφραζει θρησκευτικοτητα, συμφωνα με τη δικη σου λογικη, πρεπει να φυγει, αφου ειναι επισης παλιο θρησκευτικο συμβολο και μπορει να εκφραζει θρησκευτικο μηνυμα.
Αυτη τη λογικη σου εγω τη θεωρω παραλογισμο.
Δεν εχεις δικαιωμα εσυ να οριζεις αντικειμενικα τι εκφραζει καθε εικονα και καθε συμβολο.
Δεν σε ορισε κανενας κριτη και δικαστη της καθε εικονας, ωστε να εκφερεις αντικειμενικη αποψη επ αυτης.
Προσωπικη σου αποψη ειναι οτι η εικονα του χριστου ειναι θρησκευτικη.
Υπαρχει κοσμος που τη βλεπει ως φολκλορ, ή ως κομματι της παραδοσης. Αντιστοιχα με αυτους που βλεπουν ετσι τη Θεμιδα.
Επειδη εσυ ενοχλεισαι, δεν δικαιουσαι να απαγορεψεις. Εσυ εχεις το προβλημα.

Δικαιουσαι να ενοχλεισαι οταν καλεισαι να συμμετχεις ενεργα σε κατι θρησκευτικο. να πεις μια προσευχη ή να δωσεις θρησκευτικο ορκο.
Αλλα απο συμβολα και εικονες δεν εχεις δικαιωμα να αξιωνεις να μην ενοχλεισαι!
Μονο η πλειοψηφια μπορει να αξιωνει να μην ενοχλειται με τη δημοκρατικη ψηφο της.
Εχεις λοιπον το δικαιωμα να πεισεις τους γυρω σου να φυγει ο σταυρος και δημοκρατικα με ψηφους να το καταφερετε.
Αλλα με το ετσι θελω, οχι!
Δεν ειναι θεμα ατομικων δικαιωματων.

<ελπιζω να το καταλαβες τι εννοω. <δεν μπορω να τα ξαναεπαναλαβω.




το τι λεφτα χαλαει το κρατος ειναι ασχετο με το θεμα μας. Ο παρθενωνας ειναι ασχετος με το θεμα μας. Το συνταγμα ειναι ασχετο με το θεμα μας.

ΥΓ. Οκ Κομη, αυτη τη φορα ειναι προφανες οτι εκανα πλακα, αλλα καλο ειναι να το εχω υποψιν μου γιατι που και που με ποιανουν φοβερες τασεις αυτοκριτικης!!!! : brrr :
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Kapages δεν έχω διάθεση να ανοίξουμε ένα νέο κύκλο αντιπαράθεσης που θα είναι στείρος, γιατί στην ουσία θα αποδειχθεί πάλι ότι υπάρχει παρεξήγηση.
Καλό θα ήταν να αποφεύγονται οι χαρακτηρισμοί του στυλ "κομπλεξικός", ειδικά όταν αφορούν άτομα τα οποία μπαίνουν μπροστά όχι για να φροντίσουν τον εαυτό τους, αλλά το σύνολο, στο οποίο μέσα υπάρχουν και άνθρωποι που δεν έχουν τη δική σου ισχυρή προσωπικότητα.
Στην περίπτωση Lautsi στην Ιταλία, αυτό που προσβάλλει είναι ο εσταυρωμένος στα σχολεία, θυμίζει ανά πάσα στιγμή σε ανήλικα παιδιά τη θηριωδία που υπέστη ένας άνθρωπος. (Το αντίστοιχο εδώ θα ήταν να υπάρχει η εικόνα του Διάκου σουβλισμένου με το πρόσωπό του παραμορφωμένο από τον πόνο.) Η Ιταλία είναι κοσμικό κράτος και έχει αφομοιώσει τους μετανάστες εδώ και αρκετό καιρό, σε βαθμό που να εορτάζονται και οι δικές τους θρησκευτικές γιορτές, ισότιμα, μέσα στη σχολική κοινότητα.

Εδώ τόσο ο σταυρός, όσο και τα εικονίσματα είναι καθαρά θρησκευτικά σύμβολα και κανείς δεν μπορεί να επικαλεστεί ότι δεν τίθεται θέμα επιβολής της επιθυμίας της πλειοψηφίας (=επικρατούσα θρησκεία) στους λίγους.
Εσύ που δεν προσβάλλεσαι από αυτά και που αύριο μεθαύριο θα αφήσεις το παιδί σου να παρακολουθεί το ΜτΘ ώστε να είναι ο Θεολόγος που θα σε παρακαλά να το απαλλάξεις (ύστερα από το κάζο που θα του κάνει ο μικρός μέσα στο μάθημα) είσαι από τους λίγους που έχουν αρκετά ισχυρή προσωπικότητα ώστε να μην τους νοιάζει τι λένε οι άλλοι και να μην επηρρεάζεται από τις απόψεις και τις ενέργειές τους. Είναι όμως όλοι έτσι; Είμαστε εδώ κι εσύ μαζί μας, για να φτιάξουμε ένα καλύτερο περιβάλλον, τόσο για εμάς τους ίδιους, όσο και για όσους χρειάζονται τη βοήθειά μας. Αν δεν μας ενδιέφεραν και οι υπόλοιποι δεν θα υπήρχε λόγος να δημιουργηθεί η Ένωση, ή ακόμα χειρότερα, δεν θα υπήρχαν δυνατοί χαρακτήρες να μπουν μπροστά για τη δημιουργία και τη συνέχειά της, αφού αυτοί -όπως εσύ- δεν θα ασχολούνταν με πράγματα που δεν τους ενοχλούν ιδιαίτερα, οι δε αδύναμοι, ως τέτοιοι, ποτέ δεν θα τολμούσαν να μπουν μπροστάρηδες και να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους.

(Για αυτό που απάντησες όσο έγραφα):
Προσωπικη σου αποψη ειναι οτι η εικονα του χριστου ειναι θρησκευτικη.
Υπαρχει κοσμος που τη βλεπει ως φολκλορ, ή ως κομματι της παραδοσης. Αντιστοιχα με αυτους που βλεπουν ετσι τη Θεμιδα.
Επειδη εσυ ενοχλεισαι, δεν δικαιουσαι να απαγορεψεις. Εσυ εχεις το προβλημα.
Είναι ελάχιστοι αυτοί που θα πουν ότι η εικόνα του Χριστού δεν είναι θρησκευτικό σύμβολο. Οι γύρω μας στην πλειοψηφία τους είναι βολεμένοι σε μία κατάσταση, εσύ δεν ενοχλείσαι από αυτήν, οπότε η μόνη λύση είναι το ΕΔΔΑ (ή ΕΔΑΔ όπως το λένε άλλοι). Πήγε η Ιταλία και είχαμε αυτό το αποτέλεσμα. Για να δούμε, όταν πάει και η Ελλάδα, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο;
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Βερα δυστυχως δεν φερνεις κανενα νεο επιχειρημα στη κουβεντα απλα ξαναδιατυπωνεις τις ιδιες λανθασμενες αποψεις που εκφραστηκαν παραπανω. Δεν μπορω να επαναλαμβανω τα ιδια, και νομιζω οτι απαγορευεται και απο τους κανονισμους.

Το να καταγραφεις τις προσωπικες μου αποψεις περι ΜτΘ δεν σε τιμα ιδιαιτερα, αφου ετσι προσωποποιεις τη κουβεντα.
Ακομα και ετσι, εγω πηρα ξεκαθαρα θεση υπερ της καταργησης του ΜτΘ παραπανω, παρα το οτι προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο. Οπως ακριβως και με τον ορκο, με τη προσευχη, τις παρελασεις κλπ.

εγω βαζω ενα οριο ομως, τον διαχωρισμο ενεργητικης συμμετοχης σε κατι θρησκευτικο και παθητικης ληψης ενος μηνυματος που μπορει να θεωρηθει και μπορει και οχι θρησκευτικο.

Ευτυχως, το δικαστηριο, και πολυ σοφα, με δικαιωνει.
Αν τωρα εσυ θες να πας κοντρα στο δικαστηριο, οι δρομοι ελευθεροι! Εγω δεν ακολουθω.

Εγω φτανω μεχρι τη καταργηση των ενεργητικων θρησκευτικων εκδηλωσεων. Οταν καταργηθουν αυτες, τοτε συζηταμε για τα υπολοιπα.
Αν μη τι αλλο, να κοιταξουμε το μειζον πρωτα πριν μιζεριαζομαστε για το ελασσον.

Και οι αντιπαραθεσεις μου ειναι ολες γονιμοτατες, thank you very much!!!!

YG. Ως προς τη λεξη κομπλεξικος, ειναι προφανες απο το τροπο της χρησης της οτι δεν εκανα επιθεση σε καποιον συγκεκριμενα και επιτρεπεται απο τους κανονισμους.
Ενα σωρο διαχειριστες δε, εγραψαν κατω και πανω απο το μηνυμα μου χωρις κανενα σχολιο. Αυτο δεν σημαινει βεβαια και πολλα πραγματα, αλλα αυτη τη φορα εχουν δικιο...
"πολυ σωστη αποφαση, μπορει να ειμαι αθεος, αλλα δεν ειμαι κομπλεξικος ωστε να ζηταω καταργηση του σταυρου γενικα απο το δημοσιο βιο. Υπαρχουν και συμβολα που εχουν ξεφυγει απο τη θρησκευτικοτητα και εχουν περασει στο συλλογικο εθνικο υποσυνειδητο. "
Αν καποιος ομως παρεξηγηθηκε επειδη εβαλε τον εαυτο του στη κατηγορια που περιεγραψα, την αποσυρω για λογους ευγενειας και καλης πιστης.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ηπα πουθενά ότι θα απαγορεύσω με το έτσι θέλω, δεν μπορώ και δεν έχω δικαίωμα να απαγορεύσω τίποτα. Μπορώ όμως να προβάλω την άποψη μου και η άποψη μου είναι αυτή.

Το κράτος δεν πρέπει να έχει καμια θέση πάνω στην θρησκεία επειδή δεν είναι δουλειά του κράτους να αποφασίζει πια θρησκεία είναι πιο cool από τις άλλες αλλα αυτο είναι μια προσωπική υπόθεση του καθένα.

Αυτό είναι η θέση μου και η άποψη μου, και δεν είναι θέμα "ενοχλήσεις". Προσωπικά δεν με ενοχλεί και δεν με προσβάλει κανένα θρησκευτικό σύμβολο.

Όταν το κράτος διαλέγει, έστω και με παθητικά σύμβολα, ότι μια θρησκεία είναι η σωστή και "επίσημη" προωθεί αυτή την θρησκεία σε βάρος άλλον. Αποφασίζει ότι αυτοί είναι η "σωστή" θρησκεία.

Η ακρόπολη έχει απόλυτη σχέση με αυτό που είπες για την Θέτιδα. Μπορεί κάποιος να ισχυριστεί το ίδιο πράμα για την ακρόπολη αλλα προφανώς η ακρόπολη για τον κρατικό μηχανισμό δεν αποτελεί κανένα θρησκευτικό σύμβολο.

Ο καθένας μπορεί να πει ότι του κατεβει στο κεφάλι αλλα δεν βλέπω πουθενά να προβάλλεται από το επίσημο κράτος η ακρόπολη ως θρησκευτικό σύμβολο αλλα βλέπω να γίνετε το αντίστοιχο για τα εικονίσματα και τους σταυρούς.

Ο καθένας προσωπικά μπορεί να θεωρεί ότι γουστάρει θρησκευτικό σύμβολο και να το προσκυνάει. Aμα θέλει να προσκυνά την Θέτιδα να την προσκυνά, άμα θέλει να περνα κάτω από την ακρόπολη και να λέει ύμνους να το κάνει, εμενα δεν με αφορά. Από την στιγμή όμως που ο κρατικός μηχανισμός και επίσημο κράτος θα αρχίσει να αντιμετωπίζει αυτά ως θρησκευτικά σύμβολα και θα παίρνει θέση υπέρ τις θρησκείας που αντιπροσωπεύουν τότε ναι θα αντιδράσω.

Και σε αντίθεση με την Θέτιδα, η σταυροί και εικόνες είναι θρησκευτικά σύμβολα και αντιμετωπίζονται ως τέτοια από τον κρατικό μηχανισμό. Ως τι τα αντιμετωπίζει ο καθένας προσωπικά και ατομικά δεν με αφορά
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

:angry-banghead: :angry-banghead: :confusion-seeingstars: :auto-ambulance: :scared-ghostface:

δε πειραζει βρε svoin, εκει θα τα χαλασουμε τωρα;
τουλαχιστον συμφωνουμε οτι δεν θελεις να επιβαλλεις τις αποψεις σου ως μειοψηφια αλλα απλα να τις εκφρα;ζεις και να πεισεις τη πλειοψηφια ωστε να εφαρμοστουν.
In that case, και εγω μαζι σου.
Προσωπικα και εμενα με ενοχλει η εικονα του σταυρωμενου χριστου στο σχολειο.
κΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.
Αλλο αυτο, και αλλο διαμαρτυρομαι ωστε να φυγει επειδη παραβιαζει τα ατομικα μου δικαιωματα.
Την αισθητικη μου ναι, και εμενα την παραβιαζει.

Αυτα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Αλήθεια ποσο παθητική είναι η έκθεση σε μια θρησκεία όταν στην μαθητική σου ζωή στο χορό διδασκαλίας και μάθησης βλέπεις τα σύμβολα μονο μιας θρησκείας ?

Τι συμπέρασμα θα έβγαζες πχ αν δεν έβλεπες κανένα σύμβολο η αν ο τείχος ήταν γεμάτος από τα σύμβολα καμιας 50αριας θρησκειών ? Σίγουρα διαφορετικό.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν είμαι παιδοψυχολογος για να σου πω σιγουρα τι συμπερασματα θα εβγαζα αν ημουν σε ενα σχολειο χωρις προσευχη και χωρις θρησκευτικα και απλα υπηρχε μια εικονα του χριστου στο πινακα, στο ασχετο.

Αν κρινω απο τις εμπειριες μου στο σχολειο, σε ελαχιστο χρονο, θα θεωρουσα την εικονα σαν μερος του τοιχου, και δεν θα με απασχολουσε καθολου η υπαρξη της!
Και πιστεψε με, εγω ημουν απο τα πιο περιεργα και παρατηρητικα παιδια της ταξης μου!

Αν τωρα στο τοιχο ειχε μια ποδοσφαιρικη ομαδα της Βραζιλιας, χμμ, μπορει να με επηρεαζε περισσοτερο.
Αλλα μια απλη εικονα εσταυρωμενου...nope, δεν μπορω να φανταστω ποσο πειραγμενο στο μυαλο πρεπει να ειναι καποιο παιδι ωστε να επηρεαστει απο αυτην σκετη.
Αλλα οπως ειπα δεν ειμαι παιδοψυχολογος.
Εσυ εισαι;

σαφως αν υπηρχαν καμια 50αρια συμβολα θρησκειων θα επηρεαζομουν αρκετα. <θα ηταν ενδιαφερον!
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Nikos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Μάιος 2010 14:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο αγκυλωτός σταυρός είναι άραγε ένα "παθητικό σύμβολο" εφόσον δεν συνοδεύεται από διδασκαλία περί ναζισμού;
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ο αγκυλωτος σταυρος απορριπτεται ως συμβολο απο την πλειοψηφια της κοινωνιας οποτε δεν αφορα το θεμα.

ειναι σαν να με ρωτας, το κωλοδαχτυλο ειναι παθητικο συμβολο εφοσον δεν συνοδευεται απο διδασκαλια περι ....
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

πού έλεγε η απόφαση ότι το παθητικό σύμβολο πρέπει να είναι ευρέως αποδεκτό;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση