Διαγραφή από τα αρχεία της εκκλησίας - Ακύρωση θρησκεύματος

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Πήγα σήμερα και πήρα από την εκκλησια μια βεβαίωση βάπτισης. Δεν είδα του τι είδους αρχεία κρατάνε καθώς ήταν είδη έτοιμη όταν πήγα.

Η βεβαίωση έχει τιν εξής μορφή, αντίγραφο από το χαρτί
Ιερα μητροπολις <Ονομα Μητροπολις>

Ιερος Ναος <Ονομα Ναου>

<Αριθμος Πρωτοκολου> - <Ημερομινια εκδοσις βεβαιωσις>

Βεβαιωσις

Ως προκυπτει εκ των τηρουμενων παρ ημιν Βιβλιων του Ιερου Ναου, βεβαιουται οτι, την <Ημερομινια>, ετελεσθη το Μυστηριον του Βαπτισματος, κατα την ταξιν της Μιας Αγιας Καθολικης κατα Ανατολας Ορθοδοξου Εκκλησιας, του <φυλο> τεκνου του <Ονομα πατρος> και της <Ονομα μυτρος> γεννηθεντος εν <τοπος γενισις>, την <Ημερομινια γενισις> και λαβοντος το ονομα <Ονομα>, υπο του πρεσβυτερου <Ονομα Ιερεα>, Αναδοχου δε παρασταντος τις <Ονομα νονας>

Ο βεβαιων Εφημεριος <Υπογραφη>

Πρεσβυτερος <ονομα Πρεσβυτερου>
Η βεβαίωση φέρι σφραγίδα από την μητρόπολη με υπογραφή του μητροπολίτη (υποθέτω) όπου βεβαιώνει το γνήσιο τις υπογραφής του Ιερέα καθώς και σφραγίδα του Ναού όπου έγινε η βάπτιση

Για τις βεβαίωση χρίστηκε να πληρώσουμε κλιρικοσιμο (έτσι το ανέφερε ο βοηθός του ιερέα που μας την έδωσε) το οποιο γραφή πάνω ΤΠΟΕΚΕ. Με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο το ΤΠΟΕΚΕ ειναι
Τα αρχικά ΤΠΟΕΚΕ σημαίνουν Τομέας Πρόνοιας Ορθοδόξου Εφημεριακού Κλήρου Ελλάδος.

Το ΤΠΟΕΚΕ είναι το ασφαλιστικό ταμείο των Ιερέων καθώς και των Εκκλησιαστικών υπαλλήλων. Είναι Ν.Π.Δ.Δ. και στην σημερινή του μορφή έγινε με το άρθρο 21 του Ν 2084 /1992 με το οποίο οι κλάδοι Συντάξεως και Ασθενείας του Ταμείου και το σύνολο των σχετικών υποχρεώσεων ανέλαβε το Δημόσιο. Οι ασφαλισμένοι του ανέρχονται σήμερα περίπου στους 10.500. Οι υπηρεσίες του Ταμείου διαρθρώθηκαν με τον Κ.69/94 που τροποποιήθηκε με τον Κ 150/02 σε α) ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ β) ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ. Οι περιφερειακές υπηρεσίες αποτελούνται από τα Τοπικά Τ.Π.Ο.Ε.Κ.Ε, που λειτουργούν στις έδρες όλων των Μητροπόλεων μέσα στην Ελληνική επικράτεια.

Συνεπώς σε κάθε η Ιερά Μητρόπολή υπάρχει το Τοπικό Τ.Π.Ο.Ε.Κ.Ε το οποίο έχει σαν σκοπό να εισπράττει και να αποδίδει της εισφορές υπέρ του ταμείου.
Οι εισφορές πραγματοποιούνται κατά ποσοστιαία αναλογία επί των πραγματικών εισπράξεων, και είναι οι εξής :
• Από τους Ενοριακούς Ι. Ναούς 6% + 1% = 7% ( το άρθρο 1 παρ. 4 + άρθρο 2 παρ.1 ) ¹
• Από μη Ενοριακούς Ναούς 6% ¹
• Από Μοναστηριακούς Ναούς Εντός Πόλεως 6% ¹
• Από Ησυχαστήρια «οπουδήποτε κειμένων» 6% αρκεί να έχουν έσοδα πάνω από (200.000 δρχ) ¹
• Τα Ιερα Προσκυνήματα 6%
• Σε κάθε Δαπάνη για εκκλησιαστικό έργο κράτηση 4%
• Κληρικόσημα
http://efimeriosgr.blogspot.gr/2010/07/ ... t_783.html

Το κλιρικοσιμο γραφή πάνω 2 ευρώ, πήραμε 2 βεβαίωσις άρα θα έπρεπε να πληρώσουμε 4 ευρώ για την σύνταξη τον Ιερέων, σωστά ? Όχι, ο βοηθός του Ιερέα μας είπε "Ο Ιερέας μου είπε να δώσετε 10 ευρώ". Αναρωτιέμαι που πήγαν τα έξτρα 6 ευρώ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

πολύ χρήσιμο, ευχαριστούμε για την παράθεση.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Σχετικό άσχετο
Μετά τη δημοσίευση του ν. 3607/2007 καταργείται από 1ης Απριλίου 2008 το νομικό πρόσωπο του Τ.Π.Ο.Ε.Κ.Ε. και εντάσσεται ως κλάδος στο νομικό πρόσωπο του Ταμείου Προνοίας Δημοσίων Υπαλλήλων (Τ.Π.Δ.Υ.), η λειτουργία του οποίου δεν θα χρηματοδοτείται από την λοιπή υφιστάμενη περιουσία του ΤΠΔΥ.

Κατά την ίδια ημερομηνία τα παρεκκλήσια και εξωκκλήσια του καταργούμενου ΤΠΟΕΚΕ περιέρχονται «στις οικείες Εκκλησιαστικές αρχές» με όλη την περιουσία τους, δύναται όμως ο Υπουργός Απασχόλησης μετά από σχετική γνώμη του Δ.Σ. του ΤΠΔΥ να προβλέψει την παρακράτηση ποσοστού από τα ετήσια έσοδά τους υπέρ του ΤΠΟΕΚΕ.

Τα ακίνητα του ΤΠΟΕΚΕ (και του ΤΑΚΕ) αποκτώνται κατά τα 2/3 από το Ελληνικό Δημόσιο και κατά το 1/3 από το ΤΠΔΥ. Ο νομοθέτης κατανέμει ρητώς τα έσοδα από την ακίνητη περιουσία, προβλέποντας (παρ. 12 του άρθρου) ότι τα έσοδα από όλα τα ακίνητα περιέρχονται στο Ελληνικό Δημόσιο, ενώ τα έσοδα συγκεκριμένων ακινήτων εισπράττει ο συστηνόμενος Κλάδος Προνοίας Ορθοδόξου Εφημεριακού Κλήρου Ελλάδος του ΤΠΔΥ.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ως προκυπτει εκ των τηρουμενων παρ ημιν Βιβλιων του Ιερου Ναου...
Άρα εκεί είναι τα αρχεία. Από κει πρέπει κάπως να μπορούμε να ζητήσουμε διαγραφή, στον ναό που βαφτίστηκε ο καθένας μας. Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Και τα γαμησιάτικα συνεχίζουν και παρανόμως να πληρώνονται. :shhh:

ΕΔΙΤ
Θα μπορούσαμε ίσως να κάνουμε μια κινητοποίηση στην ομάδα του φέισμπουκ να πάνε όσο το δυνατόν περισσότεροι να ζητήσουν τις διαγραφές τους απ' τα αρχεία, ώστε να δούμε αν γίνεται και πώς, καθώς και τι απαντήσεις θα πάρουν και τι κλίμα και στάσεις θα συναντήσουν.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ότι εκεί είναι τα αρχεία είναι σίγουρο.

Το αν τηρούνται ΚΑΙ αλλού, αυτό δεν το ξέρουμε: η εκκλησίαλέει όχι, και η ΑΠΔΠΧ δεν έχει λάβει γνώση, άρα είτε δεν τηρούνται, είτε τηρούνται παρανόμως - όπως και να έχει, δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Εγώ όπως ξέρετε είχα στείλει μέιλ κάποτε ρωτώντας αν τηρούνται αρχεία, δε μου απάντησαν ποτέ, πήγα να καταθέσω αίτηση στην Αρχιεπισκοπή για να με ενημερώσουν, δεν δέχτηκαν να την παραλάβουν επικαλούμενοι αναρμοδιότητα, με έστειλαν στην τοπική μητρόπολη, ούτε εκεί την παρέλαβαν, με ενημέρωσαν προφορικά.

Πιστεύω ότι πρέπει να ξαναγίνει μια τέτοια κίνηση - μπορεί να την κάνω κι εγώ η ίδια μάλιστα, σύντομα.

Τώρα, όσον αφορά τα βιβλία του κάθε ναού, τα οποία σίγουρα υπάρχουν, είμαι της γνώμης να πάει ένς ή δύο στην αρχή, όχι πολλοί, όχι μπούγιο. Πρώτα να το σταντάρουμε, να πάνε ένα δυο άτομα διαβασμένα και προετοιμασμένα (εγώ π.χ. ή άλλος ενήμερος και μπασμένος στα θέματα) και μετά να βγει ανακοίνωση "έγινε αυτό μπλα μπλα και τώρα θα κάνουμε μαζική επιχείρηση διαγραφής από ναούς".

Το να "κόψουμε κίνηση και αντιδράσεις" δεν βλέπω να χρησιμεύει σε κάτι. Ίσα-ίσα για να σπαστούν οι παπάδες ή τα άτομα που θα πάνε και για να έχουμε να λέμε μετά - δεν μας ωφελεί σε τίποτε. Καλύτερα να πάνε λίγα άτομα που όμως να ξέρουν καλά το νόμο και τα δικαιώματά τους, για να δημιουργήσουμε προηγούμενο
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

svoin έγραψε:Το κλιρικοσιμο γραφή πάνω 2 ευρώ, πήραμε 2 βεβαίωσις άρα θα έπρεπε να πληρώσουμε 4 ευρώ για την σύνταξη τον Ιερέων, σωστά ? Όχι, ο βοηθός του Ιερέα μας είπε "Ο Ιερέας μου είπε να δώσετε 10 ευρώ". Αναρωτιέμαι που πήγαν τα έξτρα 6 ευρώ
Πληροφοριακά το κληρικόσημο καταργείται απο 1/1/2015 (viewtopic.php?f=43&t=2693&p=136505#p136505). Είναι, πάντως κι εσύ τώρα που πήγαν τα 6 €... Δεν άκουσες τη συνέντευξη του Άνθιμου στην Ανίτα; Τέρμα τα χαρτονομιςματα στο παγκάρι και τοεγαλύτερο νόμισμα το 50λεπτο. Πού να βγουν οι εκκλησίες με τόσα έξοδα που έχουν...
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρόσφατα μπήκε ένας ιερέας στην ομάδα, οποτε βρήκα την ευκαιρία και τον ρώτησα σχετικά.

Η απάντηση του
Στους Ναούς τηρούνται βιβλία , Βαπτίσεων, γάμων, κηδειών ….
Για πράξεις που έγιναν! και πρέπει εκ του Νόμου να υπάρχει ένα αρχείο...
Στο περιθώριο η στα σχόλια της Βαπτισεώς σου μπορείς να ζητήσεις και να υποβάλεις μια υπεύθυνη δήλωση στην εκκλησία σου ότι δεν θέλεις να είσαι ποιά Χριστιανός.
-π.χ. στους Γάμους βάζουμε καμιά φορά την παρατήρηση/σχόλιο: το υπ’ αριθμό (τάδε Διαζευκτήριο) όταν βγεί το Διαζύγιο.. ώστε αν ζητήση χαρτί για άλλον Γάμο, να ξέρουμε τι Πιστοποιητικό Αγαμίας θα του Δώσουμε...
Οποτε, σύμφωνα με τον ιερέα, υποβάλλοντας μια υπεύθυνη δήλωση στην εκκλησια όπου βαπτιστικές μπορεί να καταχωρηθεί στα σχόλια τις εγγραφης βάπτισης σου ότι δεν είσαι πλέον Χριστιανός. Αυτό βεβαια δεν είναι διαγραφή, αλλα έχουμε μια απάντηση έως έναν βαθμό
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

Πολύ ενδιαφέρον πώς προέκυψε η πορεία από το "δεν υπάρχει κανενός είδους αρχείο στην Εκκλησία" στα τόσα αρχεία που κρατάνε, έχουν κερατόσημα και εκδίδουν επίσημα πιστοποιητικά, χμ. Αναρωτιέμαι τί έχει να πει επ'αυτού ο ιερέας που έδωσε την πρώτη απάντηση, τότε, στη Μελάνη. :whistle:
(ακόμα δε μ'έχει βγάλει ο δρόμος μου προς Μαρούσι εμένα :( ...αλλά πού θα πάει... έτοιμη την έχω την Υ.Δ. και συμπληρωμένη, μόνο ημ/νία και υπογραφή λείπουν)
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Πες μας τη θα σου πουνε οταν την κανεις.

Ερωτηση, θεωρείτε καλη ειδεα να ξεκινισουμε καπια κινηση για διαγραφη απο τα αρχεια τον ναον, η για μεταβολη τον στιχειον ?
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ΜΕταφέρω εδώ σχόλιο που άφησα σε σχετικό ερώτημα στο facebook, συγκεκριμένα "Από την ενορία που με βάφτισαν πώς μπορώ να διαγραφώ από τα αρχεία τους;".
Περιγράφω συνοπτικά τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει κανείς, ας το έχουμε πρόχειρο ώστε αν κάποιος ψάχνει να την βρει εύκολα:
Για το βιβλίο της ενορίας, μπορείς να πας στον ιερό ναό όπου έγινε η βάπτισή σου και να κάνεις μια αίτηση βάσει των άρθρων 12 και 13 του Ν.2472/97 (δικαίωμα πρόσβασης και δικαίωμα αντίρρησης, αντίστοιχα), στην οποία θα ζητάς να διαγραφούν από τα αρχεία τους ολα τα προσωπικά σου δεδομένα (αναφέροντας "ενδεικτικά αλλά όχι περιοριστικά: όνομα, επώνυμο, πατρώνυμο, μητρώνυμο, ημερομηνία γέννησης, ημερομηνία βάπτισης"). Θα ζητήσεις να το πρωτοκολλήσουν (έχε αντίγραφο μαζί σου και σημείωσε επάνω τον Α.Π.). Αν δεν σου απαντήσουν εγγράφως εντός 15 ημερών ή αν η απάντησή τους δεν είναι ικανοποιητική (π.χ. αρνηθούν να τα διαγράψουν) θα κάνεις καταγγελία στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα και θα σε κατευθύνουν εκείνοι μετά.

Αν χρειαστείς βοήθεια επικοινώνησε μαζί μου. Και αν το κάνεις τελικά πες μας την εμπειρία σου, για να ξέρουν και οι επόμενοι.

Νόμος 2472/1997

ΑΠΔΠΧ για καταγγελίες
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-bravo: δεν το θυμόμουν. Να έμπαινε και στην ιστοσελίδα κάπου;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
αυστριακός
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 27 Σεπ 2016 23:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Απλώς από περιέργεια
υπάρχει η δυνατότητα διαγραφής από την εκκλησία στην Ελλάδα
Μέχρι τα 18 μου ήμουν "μέλος" της καθολικής εκκλ., μετά έκανα αίτηση γιά διαγραφή, έκτοτε είμαι ελεύθερο πουλί
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

εξ όσων γνωρίζω, δεν υπάρχει κάποια δρομολογημένη τυπική διαδικασία. Μπορείς ωστόσο να κάνεις αίτηση στον ιερό ναό όπου βαπτίστηκες, ζητώντας να διαγράψουν από το βιβλίο του ναού όλα τα προσωπικά σου δεδομένα, όπως δικαιούσαι βάσει του νόμου περί προσωπικών δεδομένων. Παραθέτω από εδώ:
Για το βιβλίο της ενορίας, μπορείς να πας στον ιερό ναό όπου έγινε η βάπτισή σου και να κάνεις μια αίτηση βάσει των άρθρων 12 και 13 του Ν.2472/97 (δικαίωμα πρόσβασης και δικαίωμα αντίρρησης, αντίστοιχα), στην οποία θα ζητάς να διαγραφούν από τα αρχεία τους ολα τα προσωπικά σου δεδομένα (αναφέροντας "ενδεικτικά αλλά όχι περιοριστικά: όνομα, επώνυμο, πατρώνυμο, μητρώνυμο, ημερομηνία γέννησης, ημερομηνία βάπτισης"). Θα ζητήσεις να το πρωτοκολλήσουν (έχε αντίγραφο μαζί σου και σημείωσε επάνω τον Α.Π.). Αν δεν σου απαντήσουν εγγράφως εντός 15 ημερών ή αν η απάντησή τους δεν είναι ικανοποιητική (π.χ. αρνηθούν να τα διαγράψουν) θα κάνεις καταγγελία στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα και θα σε κατευθύνουν εκείνοι μετά.

Αν χρειαστείς βοήθεια επικοινώνησε μαζί μου. Και αν το κάνεις τελικά πες μας την εμπειρία σου, για να ξέρουν και οι επόμενοι.

Νόμος 2472/1997

ΑΠΔΠΧ για καταγγελίες

Το παράθεμα είναι από το νήμα Διαγραφή από τα αρχεία της εκκλησίας
Ίσως κάποιος συντονιστής θα μπορούσε να συγχωνεύσει τα δύο θέματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τεμπελόσκυλο την 10 Οκτ 2016 14:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Συγχωνεύτηκε
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το θέμα συζητήθηκε ξανά στο facebook πρόσφατα με αφορμή δύο άτομα που ενδιαφέρθηκαν να διαγραφούν από τυχόν αρχεία της εκκλησίας. Δεν είναι η πρώτη φορά που επανέρχεται, φαίνεται ότι υπάρχει ενδιαφέρον από αρκετούς.

Το ένα από τα άτομα αυτά είπε σε κληρικό ότι δηλώνει άθεος και ο κληρικός του απάντησε "αφου εχεις βαπτιστει και εισαι γραμμενος στην μητροπολη οτι και να δηλωνεις εσυ....για την εκκλησια εισαι χριστιανος." Από αυτό βγαίνει το συμπέρασμα ότι τηρούνται αρχία και στις Μητροπόλεις, αντίθετα με αυτά που μου είπαν προφορικά. Ενδέχεται βέβαια να ήταν τρόπος του λέγειν και να εννοούσε τα βιβλίο της ενορίας ή απλώς να μην ξέρει τι αρχεία τηρούνται, αλλά θεωρώ ότι αξίζει να το ψάξουμε.

Θα κάνω ξανά κάποια κίνηση με γραπτό ερώτημα προς τη Μητρόπολη και προς την Αρχιεπισκοπή και προς την ΑΠΔΠΧ, από Σεπτέμβρη όμως πια. Το αφήνω εδώ να βρίσκεται μήπως θελήσει να το κινήσει και κάποιος άλλος (θα του ήμουν ευγνώμων, ένα βάρος λιγότερο για μένα). Αναρωτιέμαι αν είναι σκόπιμο να στείλουμε ερώτημα (και) ως Ένωση Αθέων ή καλύτερα ως απλός πολίτης με έννομο δικαίωμα. Τι γνώμη έχετε;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Υπήρξε καμία εξέλιξη με αυτό το θέμα; Τελικά ποιοι τηρούν αρχεία;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δυστυχώς όχι, δεν έχουμε ασχοληθεί ακόμη. Πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα κι αυτό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Από συζήτηση στο facebook. Θεωρώ πολύ χρήσιμο αυτό που λέει, να ζητήσει κανείς πρώτα πιστοποιητικό βάπτισης, ώστε να είναι ξεκάθαρο ότι ξέρουν πού έχουν το αρχείο και να μην μπορούν να προσποιηθούν ότι δεν το βρίσκουν.
Άννα Αλμυρού Το είχα αρχίσει, μου αρνήθηκαν και δεν συνέχισα με την Αρχή προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα.
Βασικα στην Αρχή πήγα και μου είπαν να περιμένω τηλέφωνο αλλά δεν με πήραν ποτέ

Τατιάνα Ραπακούλια Σου αρνήθηκαν γραπτά ή προφορικά;
Τατιάνα Ραπακούλια Και στην Αρχή μίλησες προφορικά ή έκανες γραπτή καταγγελία;

Άννα Αλμυρού Γραπτά και τα δύο

Τατιάνα Ραπακούλια Μάλιστα, οπότε όταν έχεις όρεξη, μπορείς να το συνεχίσεις.
Τατιάνα Ραπακούλια Είναι απαράδεκτο πάντως να μας βάζουν τόσα προσκόμματα. Ειδικά η Αρχή, που ούτε στο δικό μου ερώτημα τότε είχε απαντήσει (γραπτό κι εκείνο).

Άννα Αλμυρού Μου είχαν δώσει και αριθμό ανθρώπου που ανέλαβε την υπόθεση αλλά περίμενε περίμενε, το ξέχασα κι εγώ.
Πάντως το hint που έχω να δώσω εις αίτηση το εξής:

Αν πας να ζητήσεις διαγραφή θα σου πουν πως δεν ξέρουν που είναι το αρχείο και θα κάνουν τον Κινέζο, οπότε πρώτα ζητάς καλύτερα ένα πιστοποιητικό βαπτίσεως, γιατί έτσι μπορείς να τους πεις ότι από το αρχείο που βρήκατε και μου τυπώσετε το πιστοποιητικό, από εκεί πέρα πηγαίνετε και σβήστε με.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
renakp
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 07 Σεπ 2020 08:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα ηθελα να καταλαβω ποιο σκοπο εξυπηρετει το να ζητησει ενας αθεος αυτη τη διαγραφη. Βγαινουν απο αυτα στατιστικα στοιχεια για το ποσοι χριστιανοι υπαρχουν στη χωρα; Σε τι χρησιμοποιουνται αυτα τα χαρτια;

Αν η μονη χρησιμοτητα ειναι οτι η εκκλησια σε θεωρει χριστιανο, απο τη στιγμη που εγω δεν ειμαι, δε με νοιαζει τι με θεωρει.

Ειμαι σιγουρη οτι εχει καποιο νοημα να μπει καποιος σε αυτον τον κοπο, αλλα επειδη δεν το βλεπω γι αυτο ρωταω
Irini
Άβαταρ μέλους
Υακίνθη
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: 30 Οκτ 2012 09:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχει πολλαπλό όφελος πρακτικού , αλλά ακόμα και συμβολικού χαρακτήρα. Αρχικά κάνουμε χρήση του δικαιώματος μας να μην ανήκουμε πλέον στην ομάδα των χριστιανών όπου μας έβαλαν ερήμην ημών. Ακόμα και για τον εαυτό μας αυτό έχει μια σημασία να προβούμε στην αποκατάσταση αυτής της "ζημιάς". Μετά υπάρχει και το σκέλος των στατιστικών στοιχείων που μετράει και αυτό . Είναι διαφορετικό να λέμε ότι το 2020 ζήτησαν διαγραφή θρησκεύματος 3 άτομα η 100. Επίσης η κοινωνία επηρεάζεται ,και με την πράξη σου αυτή προτρέπεις άλλους να τολμήσουν ,εφόσον το θέλουν βλέποντας ότι είναι εύκολο.
Προσωπικά βρήκα απολαυστική την αντίδραση κάποιων υπαλλήλων στο ληξιαρχείο, κάποιοι με εξέπληξαν ευχάριστα και κάποιοι άλλοι είχαν απλά κωμική συμπεριφορά με περισσή αμηχανία.
Καλώς ήρθες στην Ένωση 😊
Άβαταρ μέλους
renakp
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 07 Σεπ 2020 08:03
Όνομα Ιστότοπου: -

ΟΚ ευχαριστώ!

Αναρωτιέμαι, αν κάνω ακύρωση θρησκεύματος, μετά χρειάζεται να κάνω και συμβολαιογραφική πράξη για πολιτική κηδεία; Ή τουλάχιστον γλιτώνω αυτό και πάει αυτόματα;
Irini
Απάντηση