Να γίνει συλλογή υπογραφών για κατάργηση θρησκ. συμβόλων?

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αναρωτιέμαι, αν γίνει ψηφοφορία, με ποιον τρόπο θα πρέπει να γίνει για να έχει κάποια ισχύ, κάποιο αντίκτυπο. Όπως έγραψα στο θέμα "Ψηφοφορία υπέρ της φορολόγησης της εκκλησίας":
AoratiMelani έγραψε:Δεν ξέρω τι εγκυρότητα έχουν οι ηλεκτρονικές ψηφοφορίες, εμένα πάντως δε μου γεμίζουν το μάτι. Πώς στην ευχή ξέρουμε ότι καθένας όντως είναι αυτός που λέει ότι είναι; Από το email; Το σωστό θα ήταν να βάζουν αριθμό ταυτότητας και κανονική υπογραφή - μόνο που φυσικά αυτό σημαίνει μπελάδες, σημαίνει να πάρεις τους δρόμους και να τρέχεις, ή να βάλεις τον κόσμο να τρέχει στα ταχυδρομεία, και όλοι βαριούνται.

Με απασχολεί όμως το θέμα, γιατί έχω την εντύπωση ότι αν πάω στο υπουργείο με ένα μάτσο ηλεκτρονικές υπογραφές (για την κατάργηση των θρησκευτικών συμβόλων π.χ.), θα χαμογελάσουν ευγενικά και θα με γράψουν εκεί που δεν πιάνει το μελάνι.
Comte de Toulouse έγραψε:Αν πας με υπογραφές από ΚΑΘΕ Ελληνα που θα λέει να γίνει κάτι, ουδόλως θα ιδρώσει κάποιος χαμηλώτερα από τους μετακλητούς και πάνω (εως υπουργούς) που μετρούν και τα ψηφαλάκια. Η κυρία Μαρία στο γκισέ δεν καταλαβαίνει από τέτοια.
Έχουμε κανέναν έμπειρο στα ακτιβιστικά ή/και κανέναν νομικό να μας πει μια γνώμη;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Αβάντι πόπολο, α λα ρισκόρσα... :lol:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Πάρης
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 28 Σεπ 2009 19:19
Όνομα Ιστότοπου: Πάρης Μπρούζος
Επικοινωνία:

Ευθύμης
Δεν αρκεί, θα πρέπει να υπάρχει διευκρίνηση ότι μπορούν τα θρησκευτικά σύμβολα να χρησιμοποιηθούν στα πλαίσια εργασιών και γενικά για διδακτικούς σκοπούς.
Νομίζω δε χρειάζεται καμία διευκρίνιση. Είναι αυτονόητο ότι θρησκευτικά σύμβολα μπορεί να χρησιμοποιούνται σε εργασίες στο σχολείο.
Δε μπορεί να γίνει το σχολείο μια αποστειρωμένη διαδικασία όπου για το κάθε τι θα πρέπει να υπάρχει νομική διευκρίνιση. Η απόφαση για απομάκρυνση θρησκευτικών συμβόλων είναι σαφές ότι θα αναφέρεται αποκλειστικά στη χρήση τους ως διαφημιστικό υλικό.

Προσωπικά θα υπέγραφα μία τέτοια πρόταση αν και το βασικό θα είναι η επιχειρηματολογία που θα έχει το κείμενο. Οι υπογραφές από μόνες τους είναι αδιάφορες όσες και αν είναι. Εξάλλου θα μπορούσε και η άλλη πλευρά να μαζέψει υπογραφε΄ς για την διατήρηση των συμβόλων και στην περίπτωση αυτή θα έχει σίγουρα το πάνω χέρι. Αν εμείς πάμε 2000-3000 αυτοί θα φέρουν 100.000. Για αυτό είναι σημαντιό το όποιο κείμενο να έχει ισχυρά νομικά και πολιτικά επιχειρήματα.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πάρης έγραψε:Προσωπικά θα υπέγραφα μία τέτοια πρόταση αν και το βασικό θα είναι η επιχειρηματολογία που θα έχει το κείμενο. Οι υπογραφές από μόνες τους είναι αδιάφορες όσες και αν είναι. Εξάλλου θα μπορούσε και η άλλη πλευρά να μαζέψει υπογραφές για την διατήρηση των συμβόλων και στην περίπτωση αυτή θα έχει σίγουρα το πάνω χέρι. Αν εμείς πάμε 2000-3000 αυτοί θα φέρουν 100.000. Για αυτό είναι σημαντικό το όποιο κείμενο να έχει ισχυρά νομικά και πολιτικά επιχειρήματα.
Έχεις δίκιο Πάρη. Φοβάμαι ότι η συλλογή υπογραφών θα είναι μια τρύπα στο νερό από την άποψη αυτή. Καλύτερα να βασιστεί κανείς σε νομικά επιχειρήματα, και φαίνεται ότι αυτό γίνεται ήδη από ορισμένους (π.χ. Παρατηρητήριο του Ελσίνκι).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

Δεν μπορειτε να φανταστειτε ρε παιδεια ποσο χαρηκα οταν πρωτοακουσα αυτην την ειδηση, και ποσο θελω να συμβει. Θα ειναι το πρωτο βημα για την απεξαρτητοποιηση του κρατους απο την εκκλησια. Πρεπει ρε παιδια να δραστηριοποιηθουμε. Να βρουμε msn κλπ διασημων ελληνων αθεων και να κανονισουμε ενα μπαραζ επιθεσεων στο δογματισμο.

Χωρις πλακα πρεπει να δραστηριοποιηθουμε.

@FOM@
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
imagine
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Αύγ 2009 17:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπορείτε να διαβάσετε κάποιες ενέργειες της ΕΠΣΕ (που ανέφερε η AoratiMelani) σχετικά με τη διεκδίκηση της θρησκευτικής ουδετερότητας, σε αυτό το αρχείο:

http://cm.greekhelsinki.gr/index.php?sec=192&cid=3546
Να θυμάσαι: οι προλετάριοι δεν έχουνε πατρίδα
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ευχαριστούμε, imagine.

Το θέμα φαίνεται ότι προχωρεί προς την επιθυμητή κατεύθυνση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Από tvxs.gr:

«Αν το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων επιμείνει στην αρχική απόφασή του να αποκαθηλωθούν τα θρησκευτικά σύμβολα απ’ όλα τα δημόσια καταστήματα, νομίζω πως η χώρα μας θα πρέπει να προσαρμοστεί στα δεδομένα που διαμορφώνει η απόφασή του. Αλλά η προσαρμογή αυτή, θα γίνει μονάχα μετά από συνεννόηση με την Εκκλησία της Ελλάδος».

Τα παραπάνω ανέφερε ο υπουργός Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, Χάρης Καστανίδης, απαντώντας σε επίκαιρη ερώτηση του βουλευτή του ΛΑΟΣ, Αστέριου Ροντούλη, σχετικά με το αίτημα του Ελληνικού Παρατηρητηρίου των Συμφωνιών του Ελσίνκι για αποκαθήλωση των χριστιανικών συμβόλων από τα σχολεία, τα δικαστήρια και τις δημόσιες υπηρεσίες, κατόπιν σχετικής απόφασης του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων.


Δε θα δούμε άσπρη μέρα σ'αυτή την χώρα τελικά...
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Μια τέτοια κίνηση με βρίσκει σύμφωνο αλλα πιστεύω ότι στους μαθητές/δημοσιους υπαλληλους θα πρέπει να επιτρέπεται να φέρουν πάνω τους οποιο δήποτε θρησκευτικό σύμβολο επιθυμούν, δηλαδή να μην απαγορευτεί στους μαθητές να φέρουν σταυρούς, μαντίλες κτλ το δημόσιο από την άλλη ως απρόσωπος οργανισμός να μην φέρι κανένα θρησκευτικό σύμβολο η να μην προωθεί κάποια συγκεκριμένη θρησκευτική πρακτική
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

«Αν το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων επιμείνει στην αρχική απόφασή του να αποκαθηλωθούν τα θρησκευτικά σύμβολα απ’ όλα τα δημόσια καταστήματα, νομίζω πως η χώρα μας θα πρέπει να προσαρμοστεί στα δεδομένα που διαμορφώνει η απόφασή του. Αλλά η προσαρμογή αυτή, θα γίνει μονάχα μετά από συνεννόηση με την Εκκλησία της Ελλάδος».
Να δώσω ένα ποδοσφαιρικό αντίστοιχο, για να γίνω αντιληπτός:
«Αν ο διαιτητής επιμείνει στην αρχική απόφασή του να αποβληθεί ο παίκτης, νομίζω πως ο παίκτης θα πρέπει να προσαρμοστεί στα δεδομένα που διαμορφώνει η απόφασή του. Αλλά η προσαρμογή αυτή, θα γίνει μονάχα μετά από συνεννόηση με τον παίκτη».Ναι, και οι δήμιοι στην Αμερική θα πρέπει να προχωράνε σε συνεννόηση με τους θανατοποινίτες. Μπρρρ...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μα φυσικά, Σβόιν. Δεν είπε κανείς να βγάλουν τα σταυρουδάκια τους οι άνθρωποι. Ούτε καν είπαμε να βγουν όλες οι θρησκευτκές αναφορές από όλα τα μαθήματα (παρόλο που κι αυτό ακόμη θα μπορούσε να υποστηριχτει). Είπαμε να βγουν τα σύμβολα από τις δημόσιες υπηρεσίες, διότι αποτελούν δήλωση υπέρ ενός θρησκεύματος, διότι είναι διακριτική μεταχείριση.

Κατά τα άλλα, ο υπουργός προσπαθεί να μας σερβίρει και έτσι και γιουβέτσι. Να βγάλει τα σύμβολα, αλλά με τη συναίνεση των παπάδων. Να δούμε πότε θα καταλάβουν ότι απλώς ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Και πότε θα καταλάβουν ότι δεν είναι δυνατόν να κυβερνάνε οι παπάδες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι βοσκοί εκπροσωπούν και τις ψήφους των αμνών, οπότε θέλει διπλωματία το ζήτημα.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Να δώσω ένα ποδοσφαιρικό αντίστοιχο, για να γίνω αντιληπτός:
«Αν ο διαιτητής επιμείνει στην αρχική απόφασή του να αποβληθεί ο παίκτης, νομίζω πως ο παίκτης θα πρέπει να προσαρμοστεί στα δεδομένα που διαμορφώνει η απόφασή του. Αλλά η προσαρμογή αυτή, θα γίνει μονάχα μετά από συνεννόηση με τον παίκτη».Ναι, και οι δήμιοι στην Αμερική θα πρέπει να προχωράνε σε συνεννόηση με τους θανατοποινίτες. Μπρρρ...
επέτρεψε μου αλλά έχει ένα λάθος
Εκεί που λες "Αλλά η προσαρμογή αυτή, θα γίνει μονάχα μετά από συνεννόηση με τον παίκτη" πρέπει να πεις μετά από συνεννόηση με την ομάδα ή έστω τον προπονητή.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Zitanier
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 10:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
«Αν το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων επιμείνει στην αρχική απόφασή του να αποκαθηλωθούν τα θρησκευτικά σύμβολα απ’ όλα τα δημόσια καταστήματα, νομίζω πως η χώρα μας θα πρέπει να προσαρμοστεί στα δεδομένα που διαμορφώνει η απόφασή του. Αλλά η προσαρμογή αυτή, θα γίνει μονάχα μετά από συνεννόηση με την Εκκλησία της Ελλάδος».
Να δώσω ένα ποδοσφαιρικό αντίστοιχο, για να γίνω αντιληπτός:
«Αν ο διαιτητής επιμείνει στην αρχική απόφασή του να αποβληθεί ο παίκτης, νομίζω πως ο παίκτης θα πρέπει να προσαρμοστεί στα δεδομένα που διαμορφώνει η απόφασή του. Αλλά η προσαρμογή αυτή, θα γίνει μονάχα μετά από συνεννόηση με τον παίκτη».Ναι, και οι δήμιοι στην Αμερική θα πρέπει να προχωράνε σε συνεννόηση με τους θανατοποινίτες. Μπρρρ...
Κάνεις λάθος,η εκκλησία (ευτυχώς) δεν είναι ο διαιτητής και η Ελλάδα ο παίχτης.Είναι το αντίθετο.
Το θέμα είναι αν η Ελλάδα πιέσει τους παππάδες να συμφωνήσουν.
Κάτι που δεν θα γίνει ποτέ,γιατί είναι σημαντικά όργανα της κυβέρνησης.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46 ... 22/11/2009

Ο αντιπρόεδρος του ΣτΕ έχει την γνώμη ότι στην Ιταλία υπάρχει κώλυμα λόγω ύπαρξης "λαϊκού κράτους", αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει κώλυμα επειδή δεν υπάρχει "λαϊκό κράτος".
Το ερώτημα (που ομολογώ πως θα έπρεπε να το ξέρω) είναι αν οι αποφάσεις του ΕΔΑΔ υπερισχύουν των Συνταγμάτων των κρατών και είναι υποχρεωτικά εφαρμοστέες.
Σε αυτή την περίπτωση, η άποψη του αντιπροέδρου είναι ορθή έως του σημείου της συνεκτίμησης μόνο των εθνικών μας νομοθεσιών και νομολογιών.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ νομικός δεν είμαι, αλλά παρόλα αυτά τολμώ να πω ότι ο αντιπρόεδρος του ΣτΕ κάνει λάθος. Το Σύνταγμα, λέει, δεν θεσπίζει χωρισμό εκκλησίας κράτους. Ναι, αλλά ούτε θεσπίζει και ένωση εκκλησίας-κράτους. Η δήλωση του άρθρου 3 ότι "επκρατούσα θρησκεία στην ελλάδα είναι η θρησκεία της ορθόδοξης ανατολικής εκκλησίας του χριστού" δεν είναι κανονιστική: διαπιστώνει απλώς μια κατάσταση κατά τη χρονική στιγμή συγγραφής του συντάγματος - δηλώνει ότι η επικρατούσα θρησκεία είναι αυτή, δεν ορίζει ότι οφείλουμε να την διατηρήσουμε ως επικρατούσα. (αυτό το διάβασα στον elawyer και πολύ μου άρεσε)

Το σύνταγμα θεσπίζει ελευθερία θρησκευτικής συνείδησης (άρθρο 13), η οποία περιορίζεται από την ανάρτηση συμβόλων συγκεκριμένης θρησκείας. Ergo, πρέπει να καταργηθούν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Ας περιμένουμε μερικούς μήνες ακόμα, να εξετάσει το ΕΔΑΔ την "έφεση" της Ιταλίας, και μετά τοποθετούμαστε ανάλογα με την οριστική απόφαση. Πάντως άποψή μου είναι ότι η διεθνής νομολογία έχει κλίνει οριστικά κατά των θεοκρατικών αντιλήψεων και ότι η Εκκλησία, όσο κι αν αντισταθεί, απλώς θα δώσει μάχη οπισθοφυλακής. Αυτό υπό την προϋπόθεση της συστηματικής και επίμονης δράσης μας.

Η συλλογή υπογραφών είναι ανώφελη σπατάλη χρόνου και πόρων. Το διαπίστωσε κι ο Χριστόδουλας, που μάζεψε μερικά εκατομμύρια υπογραφές.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Νομίζω πως είχε δίκιο ο Χριστόδουλος, Αγησία. Ας ξεχάσουμε λοιπόν τις υπογραφές. Η κίνηση που γίνεται τώρα με αιτήσεις στον Συνήγορο του Πολίτη είναι πολύ καλύτερη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

EDIT: το σχόλιό μου το μετέφερα στη συζήτηση "ΓΟΝΕΙΣ: αιτήσεις κατάργησης προσευχής και θρησκ. συμβόλων" που ήταν και η σωστή για να αναρτηθεί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Βέρα την 12 Νοέμ 2010 17:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση