Να γίνει συλλογή υπογραφών για κατάργηση θρησκ. συμβόλων?

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κάνω copy paste την συζήτηση που άνοιξα στο facebook στην ομάδα "Να αφαιρεθούν τα θρησκευτικά σύμβολα απο σχολεία και δημόσιες υπηρεσίες..." (και φυσικά όσοι θέλετε, να γίνετε μέλη της ομάδας). Αν δούμε ότι υπάρχει ανταπόκριση, θα έλεγα να οργανώσουμε μια τέτοια κίνηση.
Στο σχετικό άρθρο στα σημερινά "Νέα", http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&a ... 44550&ct=1, στάθηκα σε μια φράση του γραμματέα της ένωσης θεολόγων:

"Τέτοια σύμβολα όπως είναι οι εικόνες, αποτελούν την έκφρασή μας, την ιστορία μας, την ταυτότητά μας. Άλλωστε έως σήμερα δεν έχουν υπάρξει αντιδράσεις."

Αυτό το τελευταίο με έβαλε σε σκέψεις. Να είναι αλήθεια άραγε ότι δεν έχουν υπάρξει αντιδράσεις; Μήπως θα ήταν καλό να υπάρξουν; Μήπως θα μπορούσαμε εμείς να κάνουμε κάτι γι' αυτό;

Σκέφτηκα λοιπόν να συντάξουμε ένα κείμενο, να συλλέξουμε υπογραφές υπέρ της κατάργησης θρησκευτικών συμβόλων στα σχολεία και να τις στείλουμε στο ΥΠΕΠΘ και στην Βουλή. Δεν έχω κάνει ποτέ μου κάτι παρόμοιο, ομολογώ ότι δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω. Πιστεύω όμως ότι αξίζει να ακουστεί και η φωνή των ανθρώπων που θέλουν την κατάργηση, ώστε να μην ευσταθεί το επιχείρημα "δεν υπάρχουν αντιδράσεις".

Επίσης θεωρώ σημαντικό να φανεί ότι οι άνθρωποι που θέλουν την κατάργηση δεν είναι αναγκαστικά μέλη άλλων θρησκειών ούτε μετανάστες. Σαφώς και πρέπει να γίνεται σεβαστή η διαφορετικότητα, οι διαφορετικές θρησκευτικές πεποιθήσεις, οι διαφορετικές εθνότητες. Ωστόσο θα πρέπει να υπάρχει συναίσθηση του γεγονότος ότι πολλοί άνθρωποι ελληνικής εθνικότητας και μη ανήκοντες σε θρήσκευμα, επιθυμούν την κατάργηση των συμβόλων.

Για να μην χρεώνονται όλα στους "κακούς άλλους".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχει το επιχείρημα που λέει ότι ο χριστιανισμός είναι κομμάτι της ιστορίας της Ελλάδας κι εκφράζει ακόμα και σήμερα την πλειοψηφία των Ελλήνων. Προσωπικά δε θα με πείραζε να υπάρχουν εικόνες αγίων ή σταυροί σε μια αίθουσα αλλά μόνο με τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνονται κομμάτια της ιστορίας και όχι κομμάτια του παρόντος. Τι εννοώ; Σε μια γωνιά στην αίθουσα μπορεί να υπάρχει πχ μια φωτογραφία ενός αρχαίου ελληνικού ναού, ένα ποίημα για το Διγενή Ακρίτα γραμμένο σε χαρτόνι, καναδυό χριστιανικές εικόνες, μερικοί αρχηγοί από την Επανάσταση του 1821 κτλ. , δηλαδή σε συνδυασμό με άλλα αναγνωρίσιμα στοιχεία της ιστορίας του τόπου.

ΟΚ εδώ κάποιος μπορεί να πει αρκετά για τον προσανατολισμό της εκπαίδευσης κτλ. , θεωρώ όμως ότι, ανεξάρτητα αν στο σχολείο τα παιδιά διδάσκονται άμεσα ή εμμέσως πλην σαφώς ότι το ελληνικό έθνος είναι ένα κουτί που το περιεχόμενό του έμεινε αναλλοίωτο με τα χρόνια, τα χριστιανικά σύμβολα έχουν θέση στην παρουσίαση του μαθήματος της ιστορίας, δεν έχουν όμως καμία θέση πάνω από το κεφάλι του δασκάλου.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:Σε μια γωνιά στην αίθουσα μπορεί να υπάρχει πχ μια φωτογραφία ενός αρχαίου ελληνικού ναού, ένα ποίημα για το Διγενή Ακρίτα γραμμένο σε χαρτόνι, καναδυό χριστιανικές εικόνες, μερικοί αρχηγοί από την Επανάσταση του 1821 κτλ. , δηλαδή σε συνδυασμό με άλλα αναγνωρίσιμα στοιχεία της ιστορίας του τόπου.
Ναι αλλά γιατί; Διδάσκονται ιστορία, δεν φτάνει; Πρέπει να κάνουμε τις τάξεις τσίρκο; Επίσης το ότι είναι μέρος της Ελληνικής ιστορίας ο χριστιανισμός δεν μου λέει και πολλά, ας διδάσκεται στην ιστορία και φτάνει, γιατί πρέπει να έχει ξεχωριστή θέση στο σχολείο;;

Συμφωνώ με την Μελάνη γενικά αλλά έχω μια ερώτηση:

Από την στιγμή που το ευρωπαϊκό δικαστήριο έβγαλε μια απόφαση, αυτή δεν ισχύει για όλες τις χώρες; Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε αυτό που αποφασίστηκε έτσι κι αλλιώς; Απλά το υπουργείο κάνει την πάπια, μια υπενθύμιση όμως κανονικά θα έπρεπε να αρκεί. Είμαι μέσα στο να κάνουμε κίνηση, καιρός είναι να κάνουμε κάτι πρακτικό. Και ξέρω αρκετά άτομα (και χριστιανούς) που νομίζω πως θα υπέγραφαν κάτι τέτοιο. Άντε και στην κατάργηση του μαθήματος των θρησκευτικών μετά!!!
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Στις τάξεις πολλές φορές οι μαθητές φτιάχνουν τέτοιες γωνίες με σκοπό τόσο τη διακόσμηση όσο και τη μάθηση. Το ευχάριστο με το ωφέλιμο υποτίθεται. Η θέση της εικόνας δε θα διαφέρει από τη θέση πχ της φωτογραφίας ενός αρχαίου ελληνικού αγάλματος.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ιοκάστη, η απόφαση που αφορά την Ιταλία βασίστηκε, αν δεν κάνω λάθος, στο ιταλικό σύνταγμα, όπου έχει ΗΔΗ γίνει διαχωρισμός εκκλησίας κράτους (όσο απίστευτο κι αν μοιάζει αυτό για την χώρα που φιλοξενεί το Βατικανό). Το ελληνικό σύνταγμα αρχίζει "εις το όνομα της αγίας, ομοουσίου και αδιαιρέτου τριάδος" και συνεχίζει ανάλογα. Δεν έχουμε νομικό πάτημα.

Καλό θα ήταν πάντως να πει μια γνώμη κι ο νομικός της παρέας. Αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, ίσως θα ήταν καλύτερα να κινηθούμε έτσι. Ή μάλλον να κινηθούμε ΚΑΙ έτσι ΚΑΙ γιουβέτσι.
Ευθύμης έγραψε:τα χριστιανικά σύμβολα έχουν θέση στην παρουσίαση του μαθήματος της ιστορίας, δεν έχουν όμως καμία θέση πάνω από το κεφάλι του δασκάλου.
Αυτό αρκεί, Ευθύμη. Αυτό συζητάμε να καταργηθεί.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Μελάνη απλά διάβασα αυτό:

"Ομως το Ευρωδικαστήριο καταδίκασε την Ιταλία για παραβίαση του άρθρου 2 του πρόσθετου πρωτοκόλλου της Ευρωπαϊκής Σύμβασης Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (δικαίωμα εκπαίδευσης σύμφωνα με τις θρησκευτικές και φιλοσοφικές πεποιθήσεις των γονέων) σε συνδυασμό με το άρθρο 9 της ΕΣΔΑ (θρησκευτική ελευθερία). *"

εδώ, το bold δικό μου. Οπότε θεώρησα πως η απόφαση ήταν ανεξάρτητη με το σύνταγμα της Ιταλίας και βασίζεται στην ΕΣΔΑ μόνο που ισχύει για όλες τις χώρες μέλη...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Ρε, αν μας πάρετε τον Χριστό απ'τις τάξεις, εμείς ποιον θα πετυχαίνουμε με καπάκια, κιμωλίες, σάντουιτς κτλ, όταν μας χτυπάει η βαρεμάρα την ώρα του μαθήματος ; :P
Άβαταρ μέλους
apostaths
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 23:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο καθηγητής γι αυτό τον λόγο είναι εκεί μέσα Σίσυφε... :dance: :dance:
Εικόνα
onou12345
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 26 Αύγ 2009 14:43
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κόρινθος

Ναι συμφωνώ να καταργηθούν. Σίγουρα στην ελληνική ιστορία έπαιξε ρόλο ο χριστιανισμός αλλά δεν χρειάζονται οι εικόνες μέσα σε κάθε τάξη. Μα ο σταυρός στην σημαία δεν δείχνει από μόνος του αυτό το κομμάτι της ελληνικής ιστορίας;;
''Extraordinary claims require extraordinary evidence''
Carl Sagan
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Θα είμαι ωμός. Για οποιαδήποτε δράση που θέλουμε να καλυφθεί από τα ΜΜΕ (φαντάζομαι ότι αυτό είναι ζητούμενο) αν ο δημοσιογράφος δεν μπορεί να πει "Πάνω από χίλιες υπογραφές μαζεύτηκαν...":
α) Δεν θα προβληθεί καν η είδηση
β) Θα αναφερθεί ως μάζωξη εκκεντρικών.
Πιστεύω ότι για τον πληθυσμό της Ελλάδας, το 1000 είναι αριθμός κλειδί για οποιαδήποτε προσπάθεια.

Ο γραμματέας της Ένωσης Θεολόγων δεν είναι ειλικρινής. Δεν τον ενδιαφέρει αν υπάρχουν ή όχι αντιδράσεις. Και να υπήρχαν θα έλεγε:
"...Άλλωστε έως σήμερα, ελάχιστοι έχουν αντιδράσει"
"...δε θα αλλάξουμε επειδή διαμαρτυρήθηκαν 5 άτομα"
"...οι αντιδράσεις είναι μεμονωμένες και αντιμετωπίζονται κατά περίπτωση"
Ας μην περιμένουμε σοβαρή ενημέρωση απ'το συνδικαλιστικό όργανο του "αντιπάλου".

Bottom Line: Συμμερίζομαι την ανησυχία της Μελάνης για την γενικότερη συλλογική μας αδράνεια, ειδικά όταν η ίδια το παλεύει τόσο σε ατομικό επίπεδο. Το ίδιο κάνω κι εγώ όσο μπορώ, αλλά δεν πιστεύω ότι είμαστε σε θέση να κάνουμε την οποιαδήποτε συλλογική δράση, όσο είμαστε τρεις κι ο κούκος. Βασικό αυτή τη στιγμή είναι να "διαφημιστούμε", όπως είχε γίνει και με το θέμα στον Αlpha και στο Έψιλον. Αν μπορεί να βρεθεί και κάποιος δημοσιογράφος που συμμερίζεται τις θέσεις μας και μπορεί να μεροληπτήσει και λίγο υπέρ ημών, ακόμα καλύτερα. Παρόμοιες κινήσεις είναι που χρειάζονται αυτή τη στιγμή. Αν ζορίσουμε πολύ νωρίς τα πράγματα θα ακουστούν έντονες και κοροϊδευτικές αντιδράσεις από την άλλη μεριά που θα οδηγήσουν πίσω στη ντουλάπα όσους ήταν έτοιμοι να ξεμυτίσουν. Θα έλεγες στον πατέρα σου "είμαι άθεος" αν μόλις είχε δει ένα τέτοιο ρεπορτάζ για τις εικόνες στα σχολεία και είχε αρχίσει με "ανθέλληνες, ηλίθιοι, θα πάνε στην κόλαση" και διάφορα τέτοια ευχάριστα; Πρέπει να αρχίσουμε δημιουργώντας θετικό κλίμα υπέρ μας. Βήμα-βήμα.

Ξέρω ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο, ενώ είσαι έτοιμος για γιουρούσι, να σου λέει κάποιος, στάκα και περίμενε, αλλά όλα είναι θέμα timing και resources (για να το πω ελληνικά :P) Το Βατοπέδι μας προσέφερε timing, αλλά σε περίοδο χωρίς resources. Κρίμα. Αλλά θα πρέπει να περιμένουμε το επόμενο παράθυρο ευκαιρίας, ελπίζοντας ότι θα είμαστε έτοιμοι τότε.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
Ευθύμης έγραψε:τα χριστιανικά σύμβολα έχουν θέση στην παρουσίαση του μαθήματος της ιστορίας, δεν έχουν όμως καμία θέση πάνω από το κεφάλι του δασκάλου.
Αυτό αρκεί, Ευθύμη. Αυτό συζητάμε να καταργηθεί.
Δεν αρκεί, θα πρέπει να υπάρχει διευκρίνηση ότι μπορούν τα θρησκευτικά σύμβολα να χρησιμοποιηθούν στα πλαίσια εργασιών και γενικά για διδακτικούς σκοπούς.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ΟΚ Ιοκάστη, μάλλον είχα καταλάβει λάθος εγώ.

Οκ Ευθύμη, ας γίνει η διευκρίνιση. Όλα αυτά θα πρέπει να προσεχθούν στη διατύπωση του προς ψήφιση κειμένου.

Το πιο βασικό είναι αυτό που λέει ο Ευθύμης: αν είμαστε τρεις κι ο κούκος, δουλειά δεν γίνεται. Όμως στο facebook εχτές η ομάδα είχε γύρω στα 700 άτομα και σήμερα ξεπέρασε τα 1000. Νομίζω ότι σε λίγες μέρες θα έχει μαζέψει πολλούς περισσότερους. Και οι μισοί να υπογράψουν, καλό θα είναι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Το πιο βασικό είναι αυτό που λέει ο Ευθύμης: αν είμαστε τρεις κι ο κούκος, δουλειά δεν γίνεται. Όμως στο facebook εχτές η ομάδα είχε γύρω στα 700 άτομα και σήμερα ξεπέρασε τα 1000. Νομίζω ότι σε λίγες μέρες θα έχει μαζέψει πολλούς περισσότερους. Και οι μισοί να υπογράψουν, καλό θα είναι.
Ο EvanT το είπε :P
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Πώς θα γίνει η συλλογή υπογραφών; Αν γίνει μέσω Ίντερνετ (online petition) νομίζω πως θα μαζευτεί διπλάσιος αριθμός ατόμων.
Ο καθηγητής γι αυτό τον λόγο είναι εκεί μέσα Σίσυφε... :dance: :dance:
Άσε, το έχω δοκιμάσει (μία φορά με κιμωλία και μία φορά με τσουρέκι 7days - κατά λάθος) και δεν ήταν και τόσο καλή ιδέα :D :D .
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

AoratiMelani

Απλά μια υπόθεση έκανα όμως, μπορεί και να μην ισχύει αυτό που λέω κι όντως οι δικοί μας να το παρακάμψουν λόγω συντάγματος - δεν έχω ιδέα από νομικά δυστυχώς... Θα πρέπει να μας πει κάποιος που ξέρει.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ιοκάστη, έχεις δίκιο εσύ. Διαβάστε εδώ την ανακοίνωση τύπου του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων για την υπόθεση. Η απόφαση όντως βασίστηκε στο άρθρο 2 του 1ου ευρωπαϊκού πρωτοκόλλου ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Η δική μου εντύπωση είχε μείνει από τις προηγούμενες αγωγές που έγιναν σε Ιταλικά δικαστήρια και τα επιχειρήματα της ενάγουσας βασίζονταν στο σύνταγμα (αυτό αναφέρεται στο κείμενο της παραπάνω απόφασης).

Λοιπόν νομίζω ότι θα πρέπει να το ψάξουμε το θέμα. Θα γράψω στον elawyer να ζητήσω τη γνώμη του, κι αν είναι θετική θα κάνω την αγωγή εγώ αυτοπροσώπως, και θα κάνω έρανο για τα έξοδα. Και μια που παίζει, θα βάλω και την πρωινή προσευχή μέσα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δείτε τι ανέβασε κάποιος στο facebook εδώ (είναι μεγάλο το κείμενο, βάζω μόνο την πρώτη παράγραφο που μας αφορά):
Το Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι (ΕΠΣΕ) γνωστοποιεί πως αύριο 9 Νοεμβρίου 2009, στα πλαίσια προγραμματισμένης δίκης στο Γ’ Τριμελές Εφετείο Αθηνών (αίθουσα Δ80Γ, 2ος όροφος, ώρα 9πμ, αριθμός πινακίου 2Α) για διόρθωση παλαιότερης απόφασης, τα στελέχη του ΕΠΣΕ Andrea Gilbert και Παναγιώτης Δημητράς και ο νομικός σύμβουλος του ΕΠΣΕ Βασίλης Σωτηρόπουλος θα ζητήσουν από το δικαστήριο την απομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων (εικόνα Χριστού και Ευαγγέλιο) σε εφαρμογή και της πρόσφατης καταδίκης της Ιταλίας από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΔΔΑ) αλλά και των γενικών αρχών δικαίου, όπως έχουν αναπτυχθεί ειδικά για το θέμα αυτό (υποχρέωση ουδετερότητας της πολιτείας στα θέματα θρησκείας) από τον Καθηγητή Νομικής Μιχάλη Σταθόπουλο.
Εγώ άφησα σχόλιο στον elawyer, περιμένω απάντηση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
psyche
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: αθήνα

Ανοίγει θέμα απομάκρυνσης θρησκευτικών συμβόλων από σχολεία και δικαστήρια
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=244
The finality of death is the coldest truth one must face. Religion makes the perfect distraction.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δόξα τω θεώ! (sic). :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Προς θεού (ουπς! :)), ρε παιδιά, μην ενθουσιαζόμαστε.
Μακάρι να απομακρυνθούν τα σύμβολα (απ' το στόμα μου και στου θεού - ξανα-ουπς! :D - τ' αυτί), αλλά φοβάμαι ότι στο Ελληνιστάν οι χριστιανοταλιμπάν θα βγουν στους δρόμους, και τότε, ποιος είδε το θεό (έλα ντε...) και δεν τον φοβήθηκε. Και οι πολιτικοί μας δεν έχουν και το καλύτερο δείγμα γραφής (ποιος ξεχνάει το ξεφτιλίκι του Καραμανλή που πήγε να υπογράψει για τις ταυτότητες;)
Πάντως, σωστή η κίνηση του Ψαριανού.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Απάντηση