Απαλλαγή από τα θρησκευτικά.

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
onou12345
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 26 Αύγ 2009 14:43
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κόρινθος

Μα ρε παιδιά όποιος παίρνει απαλλαγή από την γυμναστική (έχω δύο συμμαθητές) δεν πάει σε άλλη τάξη να κάνει μάθημα. Γιατί να συμβαίνει έτσι με τα θρησκευτικά;
Πάντως έχω έναν αλλόθρησκο συμμαθητή που έχει πάρει απαλλαγή από τα θρησκευτικά και ο θρησκευτικός του είπε πως θα πρέπει να κάνει μάθημα σε άλλη τάξη. Ενώ οι συμμαθητές μου που έχουν πάρει απαλλαγή από την γυμναστική κάθονται και μας κοιτάνε. Κάλα γιατί συμβαίνει αυτό; (Τώρα έκανα τον συνειρμό.)
''Extraordinary claims require extraordinary evidence''
Carl Sagan
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Οχι, διαφωνώ κάθετα. Δεν μπορεί η απαλλαγή από τα θρησκευτικά να σημαίνει λούφα και κενή ώρα. :naughty: Ολα κι όλα!
Τι να πω... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πιστεύετε οτι πρέπει να αναπληρωθεί από κάποιο άλλο μάθημα. Εξάλλου όπως είπε και ο onou12345 η απαλλαγή από τη Γυμναστική (και από το μάθημα της Μουσικής να συμπληρώσω) δεν υποχρεώνει τον μαθητή να παρακολουθήσει κάποιο άλλο μάθημα. Γιατί να συμβαίνει στα Θρησκευτικά ?
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

onou12345 έγραψε:Πάντως έχω έναν αλλόθρησκο συμμαθητή που έχει πάρει απαλλαγή από τα θρησκευτικά και ο θρησκευτικός του είπε πως θα πρέπει να κάνει μάθημα σε άλλη τάξη. Ενώ οι συμμαθητές μου που έχουν πάρει απαλλαγή από την γυμναστική κάθονται και μας κοιτάνε. Κάλα γιατί συμβαίνει αυτό;
Προφανώς, διότι οι μανδαρίνοι του Υπουργείου θεωρούν ότι τα Θρησκευτικά είναι σοβαρό μάθημα και η μη παρακολούθησή του συνιστά λούφα, ενώ η Γυμναστική ... χ&%$@κε η φοράδα στ' αλώνι! Δεν έχουν εννοήσει ακόμα οι δημοσιοϋπαλληλίσκοι, που δείχνουν να ζούν στη μεταξική εποχή, ότι με την αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά τους καταστρέφουν τα νομικά επιχειρήματα, που νομίζουν ότι θα μπορέσουν κάποια στιγμή να επικαλεστούν.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω ότι λέμε για το τι θα έπρεπε να γίνετε και όχι για το τι γίνετε.


Πιο πριν ηπα "από οποιο δήποτε μάθημα" άρα συμπεριλάμβανα και την γυμναστική και οποιο δήποτε άλλο μάθημα μπορεί κάποιος να πάρει απαλλαγή

Ο μαθητής μπορεί να παρακουλουθήσει κάποιο μάθημα που υστερεί η δεν κατανοεί πλήρως, λογικές λύσης υπάρχουν.

Αυτό δεν θα έπρεπε να γίνετε επειδή θα "ζηλεύουν" η άλλη αλλα επειδή είναι σχόλιο και εκεί πάμε για να αποκτήσουμε γνώσης και παιδιa και όχι για να βγάλουμε υποχρέωση και να βρούμε τρόπους να κάνουμε λούφα...η έτσι θα έπρεπε τουλάχιστον.

Και με στεναχωρεί παρα πολύ όταν βλέπω μαθητές να κάνουν κατάληψης χωρίς λόγο και αιτια αμαυρώνοντας έτσι τις κατάληψης άλλον μαθητών που έχουν σοβαρά προβλήματα και προσπαθούν να διεκδικήσουν κάτι. Με αυτόν τον τρόπο δίνουνε βήμα στον κάθε δημοσιογραφίσκο εντολοδόχο να θάψει όλους όσους αγωνίζονται για κάτι.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Στο σχόλιο δεν υπογραφής ένα συμβόλαιο ότι θα κανεις τα τάδε μαθήματα και πας να βγάλεις την υποχρέωση και ότι γλιτώσεις το γλίτωσες, πας για να απόκτησης γνώσης και παιδια από την στιγμή που κάτι δεν θα το παρακολούθησης επειδή είναι εναντια στα πιστεύω σου η παίρνεις απαλλαγή για οποιον δήποτε άλλο λόγο θα απόκτησης τις γνώσης από κάποιο άλλο μάθημα η δραστηριότητα. Θα έπρεπε να ΑΠΕΤΗΣ να αναπληρώνεται αυτή η χαμένη ώρα από το δικαίωμα σου στην εκπαίδευση και στην γνώση (χαμένη ακόμα και όταν γίνετε).
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Αν είχαμε το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα, με ενεργητικούς καθηγητές, με όρεξη για συζήτηση και σοβαρά μαθήματα, ένα σύστημα δηλαδή που ουδεμία σχέση έχει με το Ελληνικό, τότε ναι, θα ζητούσα εγώ ο ίδιος να αναπληρωθεί η χαμένη ώρα.

Αλλά ζούμε στην Ελλάδα. Όχι μόνο γνώση δεν θα "αποκτήσω" παρακολουθώντας κάποιο μάθημα αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα ξεχάσω και αυτά που ήξερα, έτσι όπως διδάσκει η πλειονότητα των καθηγητών δημοσίου.

Λες και φέτος, πέρα απ'αυτό, δεν έχω αρκετά στο κεφάλι μου με τις Πανελλήνιες. Πίστεψε με μόνο "χαμένη" δεν πάει η κενή ώρα των Θρησκευτικών.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εχης και εσύ τα δίκια σου
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μαθήτρια υποχρεώθηκε το Νοέμβριο 2009 να παρακολουθήσει θρησκευτικά μετά από δίχρονη απαλλαγή της!

http://cm.greekhelsinki.gr/index.php?sec=192&cid=3570
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Και, από την άλλη μεριά:
Λύκειο στην Αθήνα επέβαλλε σε μαθήτρια του, να παρακολουθεί το μάθημα των θρησκευτικών, απορρίπτοντας το αίτημα των γονέων της για την απαλλαγή της. Η μαθήτρια κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια είχε απαλλαγεί χωρίς κανένα πρόβλημα από το μάθημα, ωστόσο ο νέος διευθυντής του σχολείου έκρινε πως έχει το δικαίωμα να αποφασίζει ποια είναι η θρησκεία της μαθήτριας, προβάλλοντας το επιχείρημα ότι «δεν επιτρέπεται η απαλλαγή από αυτό μαθητών που το σχολείο θεωρεί πως είναι Ορθόδοξοι!».

Οι γονείς της μαθήτριας μέσω του Ελληνικού Παρατηρητηρίου των Συμφωνιών του Ελσίνκι (ΕΠΣΕ), προσέφυγαν στο Συνήγορο του Πολίτη για να διαμεσολαβήσει ώστε να ανατραπεί απόφαση διευθυντή. Ο Συνήγορος του Πολίτη, με τη σειρά του, επεσήμανε το πρόβλημα στο Υπουργείο Παιδείας από τις 4 Ιουνίου 2009, κάνοντας λόγο για πρακτική που παραβιάζει τα θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα. Παρολ’αυτά μέχρι σήμερα το πρόβλημα δεν έχει διευθετηθεί, παρόλο που «το Σύνταγμα κατοχυρώνει την αρχή της ανεξιθρησκίας, αρχή την οποία η Κυβέρνηση σέβεται και υπηρετεί. Οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν ή μη σε μαθήματα και εκδηλώσεις ανάλογα με τη θρησκευτική τους πεποίθηση»!.

Οι γονείς της μαθήτριας διαμήνυσαν πως σε περίπτωση που δεν γίνει σεβαστο το Σύνταγμα και η Ευρωπαϊκή Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, θα προσφύγουν στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου.

Πηγή: Ελληνικό Παρατηρητηρίο των Συμφωνιών του Ελσίνκι
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ας πούμε ότι ο νόμος λέει ότι απαλλάσονται οι αλλόθρησκοι-ετερόδοξοι, και όχι οι ΧΟ.
Αν πας και πεις "δεν θέλω να παρακολουθώ θρησκευτικά" θα σου πει ο Διευθυντής "εισαι υποχρεωμένος γιατί είσαι βαφτισμένος και ΧΟ".
Τότε μπορεί να αναδυθεί το επιχείρημα "δεν βαφτίστηκα, με βάφτισαν την εποχή που είχα το ακαταλόγιστο".
Δηλαδή, αν προχωρήσει το θέμα έτσι, μήπως μιά νέα μορφή ακτιβισμού να επιδιώκει την απαγόρευση βαφτίσματος σε ανηλίκους; :think:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Καταπληκτικό το βρίσκω!
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Αλλά, λέει κάτι τέτοιο ο νόμος;
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σκοπεύω να στείλω μια επιστολή στο ΥΔιΒιΜαΠαικαιΘ (ωραίο αρκτικόλεξο, μη μου πείτε!) για να τους αναγκάσω να πάρουν θέση επιτέλους στο θέμα της απαλλαγής των θρησκευτικών. Δείτε το και πείτε μου πώς το βρίσκετε:
ΘΕΜΑ: Απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών στην μέση εκπαίδευση

Αξιότιμοι κύριοι,

Είμαι μητέρα ενός παιδιού του δημοτικού και θέλω να πληροφορηθώ τι ισχύει σε σχέση με τη δυνατότητα απαλλαγής από το μάθημα των θρησκευτικών στην μέση εκπαίδευση. Παρακαλώ να μου απαντήσετε γραπτώς σε όλα και σε κάθε ένα από τα παραπάνω ερωτήματα:

1. Έχουν δικαίωμα όλοι οι μαθητές, ανεξαρτήτως θρησκεύματος, ιδεολογίας και θρησκευτικών πεποιθήσεων, να απαλλαγούν από το μάθημα των θρησκευτικών;
2. Οι μαθητές που θεωρούνται χριστιανοί ορθόδοξοι (συγκεκριμένα οι μαθητές που έχουν βαπτιστεί χριστιανοί ορθόδοξοι, οι μαθητές που είναι καταγεγραμμένοι στα ληξιαρχεία ως χριστιανοί ορθόδοξοι, οι μαθητές που μεγαλώνουν σε οικογένειες όπου ο ένας ή και οι δύο γονείς είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και κάθε άλλη περίπτωση μαθητού που μπορεί να θεωρηθεί χριστιανός ορθόδοξος) έχουν δικαίωμα να απαλλαγούν από το μάθημα των θρησκευτικών;
3. Προκειμένου να απαλλαγεί ένας μαθητής από το μάθημα των θρησκευτικών χρειάζεται να δηλώσει το θρήσκευμά του;
4. Προκειμένου να απαλλαγεί από το μάθημα των θρησκευτικών ένας μαθητής που θεωρείται χριστιανός ορθόδοξος (υπό την ίδια έννοια που αναφέρθηκε στο σημείο 2) χρειάζεται να δηλώσει το θρήσκευμά του;
5. Οι μαθητές που παίρνουν απαλλαγή από τα θρησκευτικά παρακολουθούν υποχρεωτικά κάποιο άλλο μάθημα την ώρα που η τάξη τους έχει μάθημα θρησκευτικών; Αν ναι, με ποιον τρόπο επιλέγεται το μάθημα αυτό; Ισχύει το ίδιο για όλους τους μαθητές, ανεξαρτήτως θρησκεύματος, ιδεολογίας και θρησκευτικών πεποιθήσεων;
6. Οι μαθητές που παίρνουν απαλλαγή από τα θρησκευτικά δικαιούνται να μην παρακολουθήσουν άλλο μάθημα την ώρα που η τάξη τους έχει μάθημα θρησκευτικών; Αν ναι, υπό ποιες προϋποθέσεις και με ποια διαδικασία πρέπει να το ζητήσουν; Ισχύουν οι ίδιες προϋποθέσεις για όλους τους μαθητές, ανεξαρτήτως θρησκεύματος, ιδεολογίας και θρησκευτικών πεποιθήσεων;
7. Ποιες εγκύκλιοι του Υπουργείου Παιδείας ή/και ποια άλλα έγγραφα ή/και ποιοι νόμοι του ελληνικού ή/και διεθνούς δικαίου καθορίζουν :
(α) το ποιοι έχουν δικαίωμα να απαλλαγούν από τα θρησκευτικά
(β) τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η αίτηση για την απαλλαγή από τα θρησκευτικά
(γ) τις προϋποθέσεις σύμφωνα με τις οποίες χορηγείται η απαλλαγή από τα θρησκευτικά
(δ) το πώς θα απασχολούνται οι μαθητές που παίρνουν απαλλαγή κατά την ώρα διδασκαλίας των θρησκευτικών

Αναφορικά με τα σημεία 5 και 6 θέλω να επισημάνω το γεγονός ότι οι μαθητές που απαλλάσσονται από τα μαθήματα της γυμναστικής και της μουσικής δεν υποχρεούνται να παρακολουθήσουν άλλο μάθημα την ώρα εκείνη, γεγονός που θεωρώ οτι οφείλει να ληφθεί υπ' όψην κατά τη ρύθμιση του θέματος αυτού, ώστε να υπάρχει ομοιόμορφη και ισότιμη αντιμετώπιση των μαθημάτων.

Παρακαλώ όλες οι ερωτήσεις, και ιδιαίτερα οι ερωτήσεις που κάνουν ιδιαίτερη μνεία τους χριστιανούς ορθόδοξους, να απαντηθούν κάθε μία χωριστά και σαφώς, διότι γνωρίζω από πολλούς γονείς ότι έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο διευθυντών σχολείων που μεταχειρίζονται διαφορετικά τους μαθητές ανάλογα με το θρήσκευμά τους.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

θα πρότεινα στο τέλος εκεί που λες "μεταχειρίζονται διαφορετικά τους μαθητές ανάλογα με το θρήσκευμά τους" να πεις περίπου "μεταχειρίζονται διαφορετικά τους μαθητές ανάλογα με το πιθανολογούμενο θρήσκευμά τους" ή κάτι τέτοιο, καθώς οι διευθυντάδες τεκμαίρουν το τι είναι -τυπικά- το παιδί από τον γονέα και το επώνυμο. Αν είναι Ρετζάϊ ή Αλί, πάνε πάσο. Αν είναι -όπουλος, -ίδης και τα συναφή, γιούργια να μην χάσουμε την πελατεία.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

επίσης φρόντισε να το κοινοποιήσεις και σε άλλες υπηρεσίες, όταν βλέπουν ότι είναι κοινοποιημένο σε πολλές υπηρεσίες αγχώνονται και απαντάνε πιο γρήγορα για να μην εκτεθούν.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

:think:

Aν συνυπέγραφαν πλέον του ενός γονέως, θα ήταν καλύτερα;

Αν η ίδια επιστολή απευθυνόταν σε πλέον του ενός σχολείου, θα ήταν καλύτερα;

(Λέω τώρα εγώ...)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Emil, η επιστολή δεν απευθύνεται σε σχολεία, αλλά στο υπουργείο Παιδείας.

Μελάνη, αν χρειάζεται επιπλέον υπογραφές, ευχαρίστως βάζω και τη δική μου.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

oops, έχεις δίκιο bread, κεκτημένη ταχύτης... :oops:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Μελάνη αυτό το είδες;

http://www.ana.gr/anaweb/user/showprel? ... oc=8715213
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Ωστόσο, όπως αναφέρεται, σε πρόσφατες αιτήσεις γονέων για απαλλαγή μαθητών από το μάθημα των Θρησκευτικών, οι απαντήσεις των Διευθυντών σχολικών μονάδων είναι αρνητικές, με την επίκληση παλαιότερων υπηρεσιακών εγγράφων του ΥΠ.Ε.Π.Θ., όπου αναφέρεται ότι «η απαλλαγή για λόγους συνείδησης δεν αφορά ορθοδόξους μαθητές αλλά μόνο αλλοθρήσκους ή ετερόδοξους».
Ακριβώς αυτό που μου συνέβη! Πρέπει να βγει νέα ξεκάθαρη εγκύκλιος.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Χμμ...

Αμφιβάλλω να υπάρχουν πολλοί γονείς που θα δέχονταν να υπογράψουν την υπέυθυνη δήλωση απαλλαγής, και γι'αυτό δεν πολυπιστεύω ότι βοηθά ιδιαίτερα. Καλύτερα θα ήταν η επιλογή να εξαρτώνταν εξ ολοκλήρου από τους μαθητές...
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Απάντηση