Απαλλαγή από τα θρησκευτικά.

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Αναρωτιέμαι, αυτοί οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν ότι έτσι θέτουν ακόμα περισσότερο σε κίνδυνο το ήδη επισφαλές εργασιακό μέλλον των μελών τους;
Οταν θέτεις το δίλημμα "Ολα ή τίποτα", προφανώς η πιθανοθεωρία στο μυαλό σου προβλέπει "Ολα".
Η παράβλεψη των τάσεων και των μη εμφανών παραμέτρων είναι το συνηθέστερο λάθος σε τέτοιες biased αναλύσεις.
Προφανώς αυτές οι απόψεις δρούν εις βάρος τους, aka προς όφελος δικό μας.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:Η ΠΕΘ επιμένει να προωθεί τη συνέχιση του μαθήματος με τη μορφή που τώρα έχει, της κατήχησης και του προσηλυτισμού στο κυρίαρχο δόγμα.
Ο κ. Γιαγκάζογλου, Θεολόγος και σύμβουλος του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου μετείχε τη Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου σε συνάντηση της Πανελλήνιας Ένωσης Θεολόγων με τον Πρόεδρο του Π.Ι. Προφανώς συζητήθηκε η Έκθεση του Υπουργείου προς την ΕΕΔΑ και ο κ. Γιαγκάζογλου ενημέρωσε τους θεολόγους πως από το μάθημα των θρησκευτικών απαλλάσσονται ΚΑΙ οι ορθόδοξοι μαθητές.
Ωστόσο με επιστολή του στο eSOS αποδίδει τα αναφερόμενα σε αυτόν σε σχετική ανακοίνωση της ΠΕΘ, ως απόδοση «κατά το δοκούν».
Spoiler: Εμφάνιση
Από την ανακοίνωση της ΠΕΘ, 10/12/2010 (το συντακτικό δικό τους):
Ο κ. Γιαγκάζογλου μεταξύ των άλλων ισχυρίστηκε ότι το μάθημα των θρησκευτικών δεν μπορεί να έχει χαρακτήρα κατηχητικό-δογματικό και ότι πρέπει να είναι μάθημα για όλους θρησκειολογικό-πολιτιστικό, και αναφέρθηκε στην ομάδα Εργασίας του Π.Ι. για το μάθημα των θρησκευτικών και κατέληξε με την παρατήρηση ότι από το μάθημα των θρησκευτικών απαλλάσσονται και οι ορθόδοξοι μαθητές.
Η απάντηση του κ. Γιαγκάζογλου:
Αγαπητοί υπέυθυνοι του esos.gr
Η ανάρτησή σας σχετικά με φερόμενες θέσεις ή διατυπώσεις μου ως Συμβούλου του Π.Ι. σχετικά με το μάθημα των Θρησκευτικών δεν εκφράζουν ούτε εμένα ούτε το Π.Ι., αλλά αφορούν τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται και αποδίδει κατά το δοκούν τη συζήτηση που είχε η ΠΕΘ (Πανελλήνια Ένωση Θεολόγων) σε μια ενημερωτική συνάντηση στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, ύστερα από πρόσκληση του Προέδρου του.
Η απορία μου: Ποιο ακριβώς από τα τέσσερα σημεία που αναφέρεται η ΠΕΘ στο άτομό του δεν εκφράζει τον κ. Γιαγκάζογλου; Τα πρώτα δύο αφορούν το χαρακτήρα του μαθήματος και ή τον εκφράζει κάποιο, ή επιθυμεί την ολοκληρωτική κατάργηση στην πρωτοβάθμια. Το τρίτο σημείο είναι απλή αναφορά στην Ομάδα Εργασίας, και το τέταρτο, η δυνατότητα απαλλαγής των Ορθόδοξων, έχει ήδη αποφασιστεί.

Πάντως, η απάντησή του δεν αποτελεί ευθεία διάψευση, αλλά ερμηνεία της Ανακοίνωσης της ΠΕΘ.
Έτσι, του οφείλουμε συγχαρητήρια που απευθυνόμενος σε φονταμενταλιστές θεολόγους επιβεβαιώνει αυτό που κανείς μέχρι τώρα δεν βγήκε να παραδεχτεί ανοιχτά. Ότι δηλαδή η απαλλαγή από το ΜτΘ αφορά ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως τους μαθητές.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Είναι καιρός να καταλάβουν ότι ο "ομολογιακός" χαρακτήρας του μαθήματος δεν μπορεί να συνεχιστεί, γιατί παραβιάζει δικαιώματα και θεμελιώδεις ελευθερίες. Όσο δικαίωμα έχουν κάποιοι να απαιτούν απ' το κράτος να κάνει πλύση εγκεφάλου στα παιδιά τους, τόσο δικαίωμα έχουμε κι εμείς να απαιτούμε απ' το κράτος να μην κάνει πλύση εγκεφάλου στα δικά μας.
Μα ακριβώς: σου λένε ότι έχεις δικαίωμα να πάρεις απαλλαγή από το μάθημα, το οποίο όμως εξακολουθεί να έχει ομολογιακό χαρακτήρα και να είναι "υποχρεωτικό" δηλαδή να εντάσσεται υποχρεωτικά στο ωρολόγιο πρόγραμμα. Και φυσικά ξέρουν καλά ότι μόνο λίγοι συνειδητοί πολίτες θα κάνουν τον κόπο να απαλλάξουν τα παιδιά τους από την κατήχηση, ενώ οι πολλοί και αδρανείς απλώς θα ακολουθήσουν την πεπατημένη

Μακροπρόθεσμα ο στόχος μας θα πρέπει να είναι να απαγορεύεται η πλύση εγκεφάλου σε ΟΛΑ τα παιδιά. Γιατί το θεμελιώδες δικαίωμα που παραβιάζεται με την κατήχηση (με το ομολογιακό μάθημα δηλαδή) είναι το δικαίωμα της ανάπτυξης ελεύθερης και κριτικής σκέψης, χωρίς δεισιδαιμονίες και προκαταλήψεις.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
breadfan έγραψε:Αναρωτιέμαι, αυτοί οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν ότι έτσι θέτουν ακόμα περισσότερο σε κίνδυνο το ήδη επισφαλές εργασιακό μέλλον των μελών τους;
Οταν θέτεις το δίλημμα "Ολα ή τίποτα", προφανώς η πιθανοθεωρία στο μυαλό σου προβλέπει "Ολα".
Η παράβλεψη των τάσεων και των μη εμφανών παραμέτρων είναι το συνηθέστερο λάθος σε τέτοιες biased αναλύσεις.
Προφανώς αυτές οι απόψεις δρούν εις βάρος τους, aka προς όφελος δικό μας.
Χτες ξενύχτησα για να σχολιάσω Ανοικτή επιστολή προς τα thriskeftika.blog.spot.. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα για όποιον θέλει να μάθει τι συμβαίνει μέσα στους κύκλους των Θεολόγων.

Σας παραθέτω εδώ το κλείσιμο γιατί είναι ακριβώς στο πνεύμα αυτών που γράφετε κι εσείς:
Επιτρέψτε μου λοιπόν κύριε Παπαδόπουλε, να προτείνω με ειλικρινή διάθεση τόσο στην ένωση ΚΑΙΡΟΣ, όσο και στον δεύτερο Θεολόγο του Π.Ι. να διατηρήσετε τους χαμηλούς τόνους και να αγνοήσετε τις κραυγές που βγαίνουν από αυτό το ιστολόγιο. Την πρόταση αυτή ελπίζω να την εκτιμήσετε γιατί την καταθέτω με κόστος στο σκοπό που επιδιώκω. (Ευνόητο είναι πως με συμφέρει απέναντί μου να έχω ένα διασπασμένο σώμα Θεολόγων που αλληλοσπαράσσονται αντί να κινούνται ενωμένοι, οδηγώντας έτσι και πιστούς ακόμα στην απαλλαγή από το μάθημά σας.) Το σημαντικό της όλης υπόθεσης είναι οι μαθητές στα σχολεία μας και τι συμφέρει καλύτερα αυτούς.

Όσο για μένα, δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να συμφωνήσω τα παιδιά μου να διδαχθούν θρησκευτικά στο σχολείο, ό,τι χαρακτήρα και να πάρει το μάθημα αυτό, τη στιγμή που ο συγκεκριμένος blogger δηλώνει ευθαρσώς στο κλείσιμο του προαναφερθέντος άρθρου του: «Στην πράξη δε οι θεολόγοι των σχολείων θα απορρίψουν την αλλοιωμένη θρησκευτική παιδεία, αν αυτή τελικά εισαχθεί στα σχολικά βιβλία και θα διδάσκουν στο εξής τους μαθητές μέσα από τις πηγές της Ορθόδοξης Παράδοσής μας, την Αγία Γραφή, την πατερική θεολογία και τους βίους των Αγίων. Δεν πρόκειται να δηλητηριάσουμε τις συνειδήσεις των μαθητών μας με μικρόβια της σύγχρονης παραθεολογίας.»
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Σχετικά με το συγκεκριμένο ζήτημα, προτείνω την επισύναψη στη δήλωση (που υπάρχει στο http://blog.atheia.gr/alsoread/draseis/ ... iskeftika/) των δηλώσεων του Συνήγορου του πολίτη σχετικά με το ζήτημα. Ακόμη, την ύπαρξη ενός αρχείου word/pdf έτοιμου προς εκτύπωση το οποίο να περιλαμβάνει το κείμενο των εγκυκλίων/ δελτίων τύπου αυτούσιο προκειμένου να μην μπορούν οι διάφοροι διευθυντές κλπ να κωλυσιεργούν προφασιζόμενοι έλεγχο των εγκυκλίων κλπ.

Επίσης προτείνω ανάρτηση του λινκ η και των αρχείων στο 1ο post αυτού του thread
(μπορεί να γίνει μεταφορά της συζήτησης αυτής σε καινούριο θέμα όπου το πρώτο post θα είναι κάποιου συντονιστή και στο οποίο θα συγκεντρώνονται όλες οι πληροφορίες καθώς και τα (προτεινόμενα) αρχεία).

Αυτά γιατί πιστεύω ότι όσο πιο εύκολη είναι η διαδικασία για αυτούς που δεν θέλουν να ψάξουν, τόσο περισσότερα παιδιά θα βοηθήσουμε να απαλλαγούν.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:Αυτά γιατί πιστεύω ότι όσο πιο εύκολη είναι η διαδικασία για αυτούς που δεν θέλουν να ψάξουν, τόσο περισσότερα παιδιά θα βοηθήσουμε να απαλλαγούν.
+1
Και εγώ που δίνω εγκρίσεις βάσει νομοθεσίας, όταν μου επισυνάπτουν τις σχετικές διατάξεις εξυπηρετούνται στο πιτς φυτίλι, αλλιώς...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

όταν στο δημοτικό μετακομίζει η "οικογένεια" και το παιδάκι στο νεο σχολειο εχει ηδη θέμα επανένταξης και η διευθύντρια που μας πήρε και με καλό μάτι (!) διδάσκει τα θρησκευτικά αλλα κατα τα άλλα το σχολειο ειναι καλό και πολυποίκιλο

δικαιολογω την αγαμη μαμα, που δεν θέλει να ταράξει τη βάρκα, σε ένα μικρό χωριό, μιας ασυγκρότητης αθήνας

για κάτι που το ανήλικο θα κάνει από μόνο του όταν μεγαλώσει

--------------------------

υπάρχουν τρόποι ζωής, επιλογές και επιπτώσεις
-που προκαλούν την μέση "λογική" του συντηρητικού εθιμοτυπικού
-που σαν εξελιγμένες ή εναλλακτικές ή απλά διαφορετικές χρειάζονται ΄΄ηδη εισαγωγη και ορθολογικη εξηγηση σε σκεπτομενους ανθρώπους για αποδοχή και κατανόηση


και για αυτο σημερα
νιώθω ότι η μονόπλευρη προσωπική απαλλάγη, αν και απόλυτα δίκαιη και νομοταγής
απλά δεν αρκει

ποιά προβλήματα δημιουργεί
και ποιά λύνει?

δουλεύει η μπαλάντζα?

τους γονείς που το έπραξαν, τους κοιτώ με θαυμασμό και συμπάθειο και ελπίδα
ότι θα αναγνωριστει στα μάτια των παιδιών
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

η μετακόμιση είναι μια πολύ καλή αιτία για να ανησυχήσεις για το τι γίνεται σε μια πόλη χιλιόμετρα μακριά, αφού αυτοί που μένουν ήδη εκεί αναπαύονται

τα βάζεις στην μπαλάντζα
βλέπεις πού γέρνει
να αφήσεις το μυαλό να γεμίσει κοπριά
ή να φροντίσεις ως οφείλεις

έκανες καλή δουλειά;
όπλισες με θάρρος της γνώμης;
με γνώση του διαφορετικού;

που δεν το αποδέχονται όλοι;

είμαστε εμείς ότι είναι όλοι;
είμαστε κοπάδι;
ή δυνατοί και μόνοι;

δυνατοί και μαζί

αντέχεις;

ναι

θέλεις να ακολουθήσεις;

όχι - να ακολουθήσουν αυτοί εμένα.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Αχ, Πάτροκλε, Πάτροκλε… τι σου ‘μελε να πάθεις!!

Βέρα, το ψαράκι θα έπρεπε να ξεκόβει προς τα αριστερά.

Δεξιά πάνε μόνο οι κατά την κρίση των θεών «δίκαιοι». Εμείς ως άθεοι είμαστε άδικοι και καταδικασμένοι να τραβήξουμε προς τα αριστερά και κάτω. (Πλάτων, «Πολιτέια» 614c).
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Έτσι πάω καλά; :D
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Έλαβα χθες απάντηση στο από 15/12/2010 μήνυμά μου προς τη Διεύθυνση Α/βάθμιας Εκπαίδευσης
Spoiler: Εμφάνιση
Βέρα έγραψε:προςΥπουργείο Παιδείας <spudonpe@ypepth.gr>
ημερομηνία15 Δεκεμβρίου 2010 12:54 μ.μ.
θέμαΑπολυτήριος Τίτλος
εστάλη-απόgmail.com

Προς τη Διεύθυνση Σπουδών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης
Τμήμα Γ Μαθητικών Θεμάτων

Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2010

Παρακαλώ όπως με ενημερώσετε για τον απολυτήριο τίτλο του Δημοτικού, σχετικά με το εξής ερώτημα:
Ένας μαθητής που γράφτηκε στο Δημοτικό από το 2000 και έπειτα, με πιστοποιητικό γέννησης που δεν αναγράφεται το θρήσκευμα, αν δεν έχει ζητήσει απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών, πώς συμπληρώνεται το υπάρχων πεδίο Θρήσκευμα στον απολυτήριο τίτλο;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

(Το ίδιο mail απευθύνθηκε και στο αντίστοιχο γραφείο της περιοχής μου: Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, Τμήμα Εκπαιδευτικών Θεμάτων. Όποιος θέλει, ας ψάξει στο google το γραφείο της περιοχής του και ας στείλει το ίδιο mail εκεί, ώστε να συγκρίνουμε απαντήσεις. Αν χρειάζεστε οποιαδήποτε σχετική βοήθεια στείλτε μου pm.

Ο λόγος που οριοθετώ την περίοδο από το 2000 και έπειτα, είναι ότι τότε εκδόθηκε η Απόφαση 1446/2000 Πιστοποιητικά Δήμων με πεδίο Θρήσκευμα, της ΑΠΔΠΧ.)
Σας την παραθέτω:
Θέμα : Απάντηση σε ηλεκτρονικό μήνυμα

Σε απάντηση του από 15 -12-2010 ηλεκτρονικού μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:
Σύμφωνα με το άρθρο 13 § 10γ του Π.Δ. 201/98 (ΦΕΚ 161Α) «Αν οι γονείς επιθυμούν να αναγράφεται στα επίσημα έγγραφα ή βιβλία του σχολείου ότι ακολουθούν άλλο δόγμα ή θρησκεία πρέπει να προσκομίσουν πιστοποιητικό Μητρώου ή Δημοτολογίου, στο οποίο να αναγράφεται ότι ακολουθούν το συγκεκριμένο δόγμα».
Αν επιθυμούν να μην αναγράφεται το θρήσκευμα στο απολυτήριο ή στους τίτλους σπουδών, αυτό θα ζητηθεί με υπεύθυνη δήλωσή τους, που θα κατατεθεί στο σχολείο.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ

Εσωτερική Διανομή:
Δ/νση Σπουδών Π.Ε.
Τμήμα Γ΄


Διαπιστώνεται ότι και σήμερα και επισήμως το Υπουργείο τοποθετείται διαφορετικά από την ΑΠΔΠΧ, τόσο στην Απόφαση 510/17/2000 (ταυτότητες), όσο και στην Απόφαση 77Α/2002 (απαλλαγή και απολυτήρια). Επίσης διαφορετικά από τις σχετικές αποφάσεις ΣτΕ 2279-2285 Ολ.

Συμπεραίνεται επίσης, ότι "Έλληνες Ισραηλίτες" (σ.σ. και γιατί όχι και μουσουλμάνοι, καθολικοί, άθεοι) που δεν απαλλάσσονται γιατί οι γονείς τους "...ήθελαν και θέλουν τα παιδιά τους να παρακολουθούν το μάθημα των θρησκευτικών στα σχολεία μας, άσχετα από τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις, ακριβώς για να γνωρίζουν το περιβάλλον στο οποίο ζουν"* αποκομίζουν ως ενθύμιο αυτής της γνώσης ένα απολυτήριο που τους προσδιορίζει ως Χ.Ο.
*Από το Υπόμνημα της ομάδας πρωτοβουλίας 7 πανεπιστημιακών καθηγητών: "Το μάθημα των θρησκευτικών (το πρόβλημα και η λύση του)" που απευθύνθηκε στον τότε Υπουργό Παιδείας κ. Α. Σπηλιωτόπουλο στις 3 Ιουνίου 2009.

Από τη Διεύθυνση Α/βάθμιας Εκπαίδευσης της περιοχής μου, είχαν επικοινωνήσει τηλεφωνικώς αυθημερόν για να με ενημερώσουν ότι έπρεπε να απευθυνθώ στο διευθυντή του σχολείου μου ο οποίος ήταν αρμόδιος για να μου απαντήσει. Αν δεν με ικανοποιούσε η απάντησή του, τότε μπορούσα να απευθυνώ σε αυτούς, με κοινοποίηση. Ο διευθυντής του σχολείου μας είναι άψογος, το ερώτημά μου αποσκοπούσε στο να έχω επίσημη απάντηση για την πολιτική του Υπουργείου, οπότε δεν απευθύνθηκα σε αυτόν.

Θα σας ενημερώσω για τη συνέχεια.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε συνέχεια του σχολίου μου εδώ και της σχετικής αναφοράς μου εδώ
έλαβα σήμερα κοινοποίηση από το Παιδείας και συγκεκριμένα από τον Διευθυντή του Ενιαίου Διοικητικού Τομέα Π/βάθμιας και Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης κ. Στ. Μερκούρη.
Η κοινοποίηση αφορά έγγραφο του Τομέα προς την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής:
Θέμα: "Διαβίβαση αναφοράς"

Σας διαβιβάζουμε την από 3-12-2010 αναφορά της κας --- Βέρας και τα συνημμένα σε αυτή, που μας απεστάλη με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο και παρακαλούμε, αφού εξετάσετε τα αναγραφόμενα, για τις δικές σας ενέργειες."
Τα συνημμένα είναι φωτογραφία του κειμένου που προκάλεσε την αναφορά μου (για την περίπτωση που αποσυρόταν το κείμενο από τις ιστοσελίδες που το βρήκα).
Προφανώς οι αναφορές πάνε ιεραρχικά (;) και αν δεν ικανοποιηθείς από το αποτέλεσμα προχωράς στον ανώτερο (;). Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Βέρα έγραψε:Ή να φροντίσεις ως οφείλεις?
οφείλεις να στηρίζεις χωρίς να πολυ-μπλέκεσαι
Βέρα έγραψε:έκανες καλή δουλειά?
θα δείξει, ύποπτο νιώθω το έντονο αίσθημα "καθήκοντος"
Βέρα έγραψε:όπλισες με θάρρος της γνώμης;με γνώση του διαφορετικού;που δεν το αποδέχονται όλοι?
εφοδίασες με ευρυτητα και διαφάνεια την κοινωνική νοημοσύνη να σε αποδέχονται αυτοι που χρειάζεσαι?
Βέρα έγραψε:είμαστε εμείς ότι είναι όλοι?
ουσιαστικά ναί
Βέρα έγραψε:είμαστε κοπάδι?
περιοδικά και κοπάδι, και αγέλη, και ομάδα
Βέρα έγραψε:ή δυνατοί και μόνοι?
και σόλο γίνεται αλλά πάντα είναι κάτι σαν παρένθεση
Βέρα έγραψε: δυνατοί και μαζί
αντέχεις;
ναι
θέλεις να ακολουθήσεις;
όχι - να ακολουθήσουν αυτοί εμένα.
αδύναμοι και μαζί
μου μοιάζει εμένα
πιο ακριβής περιγραφή
των τεκτενομενων
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:
Βέρα έγραψε:έκανες καλή δουλειά?
θα δείξει, ύποπτο νιώθω το έντονο αίσθημα "καθήκοντος"
Βρε Πάτροκλε, τι εννοείς εδώ;
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Ψάχνοντας πριν καιρό για πληροφορίες, έπεσα πάνω στο site του Γρηγόρη Ψαριανού που είχε αναρτημένη μία ερώτησή του στη Βουλή από τον καιρό που ήταν ακόμα βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ. Όσο και να έψαξα στο site της Βουλής και στο διαδίκτυο, την απάντηση δεν μπόρεσα να τη βρω. Τον παρακάλεσα λοιπόν με ηλ. μήνυμα και μου έστειλε το έγγραφο εκείνος. Σας παραθέτω ερώτηση και απάντηση για να καμαρώσουμε μαζί την κατάσταση που επικρατεί.
09/11/2009 έγραψε:ΕΡΩΤΗΣΗ

Προς την κ. Υπουργό Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων

Θέμα: Απαράδεκτη εγκύκλιος περί «αλλοπίστων»

Σύμφωνα με δημοσίευμα αλλά και καταγγελία προς τη ΔΟΕ, εστάλη προ ημερών στα σχολεία της περιοχής κείμενο από τον προϊστάμενο του 2ου Γραφείου της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας, σε μορφή εγκυκλίου που αναφέρεται σε εισροή αλλοπίστων που... αλλοιώνουν τον πληθυσμό. Η εγκύκλιος αυτή προτρέπει τα σχολεία να συνεργαστούν με τους ιερείς των ενοριών για τη δημιουργία κατηχητικών σχολείων, καθώς η παραπάνω «αλλοίωση του πληθυσμού» επιβάλλει επαγρύπνηση. Η εγκύκλιος αυτή προέκυψε μετά από σχετικό σημείωμα του μητροπολίτη Διονυσίου, ο οποίος εκφράζεται με αυτόν ακριβώς τον τρόπο και συγκεκριμένα αναφέρει: "Η αλλοίωσις του πληθυσμού με την εισροή εις την χώρα μας αλλοπίστων, ο ηθικός ξεπεσμός (...) επιβάλλουσιν επαγρύπνησιν και ανάληψιν δραστηριοτήτων υφ΄ ημών των ποιμένων διά του ευαίσθητου χώρου της νεότητος"».

Με βάση τα παραπάνω ερωτάται η αρμόδια κ. Υπουργός:

• Είναι ενήμερο το υπουργείο για το παραπάνω συμβάν;
• Τι μέτρα προτίθεται να λάβει το υπουργείο για την αντιμετώπιση και την αποτροπή τέτοιων ενεργειών και πρωτοβουλιών, όπως του μητροπολίτη και του εν λόγω προϊστάμενου εκπαίδευσης, καθώς τέτοιες ενέργειες ενισχύουν τα αισθήματα μισαλλοδοξίας και εχθρότητας;

Οι ερωτώντες βουλευτές

Γρηγόρης Ψαριανός

Νίκος Τσούκαλης
Αναζήτηση για τις υπόλοιπες ΑναδημοσιεύσειςΤηςΒουλής
Απάντηση Διαμαντοπούλου σε Ερ. Ψαριανού 838-9.11.09[1].png
Απάντηση Διαμαντοπούλου σε Ερ. Ψαριανού 838-9.11.09[1].png (74.05 KiB) Προβλήθηκε 8758 φορές
Απάντηση Διαμαντοπούλου σε Ερ. Ψαριανού 838-9.11.09[2].png
Απάντηση Διαμαντοπούλου σε Ερ. Ψαριανού 838-9.11.09[2].png (22.99 KiB) Προβλήθηκε 8758 φορές
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeleytheros την 23 Φεβ 2011 17:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσθήκη link και keyword
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε συνέχεια της ερώτησης του ΛΑΟΣ που αναρτήθηκε εδώ, σας παραθέτω την απάντηση της υφυπουργού κ. Χριστοφιλοπούλου...
Απάντηση Χριστοφιλοπούλου στην Ερώτηση ΛΑ.Ο.Σ με θέμα Ενδεχόμενη κατάργηση του μαθήματος των Θρησκευτικών.PNG
Απάντηση Χριστοφιλοπούλου στην Ερώτηση ΛΑ.Ο.Σ με θέμα Ενδεχόμενη κατάργηση του μαθήματος των Θρησκευτικών.PNG (144.45 KiB) Προβλήθηκε 8745 φορές
Αναζήτηση για τις υπόλοιπες ΑναδημοσιεύσειςΤηςΒουλής
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeleytheros την 23 Φεβ 2011 17:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσθήκη link και keyword
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Βέρα έγραψε:Δείτε αυτό το άρθρο
Παρέμβαση για τις απαλλαγές από το μάθημα των Θρησκευτικών

Σε αυτό μπορείτε να σχολιάσετε.
Έχει δημοσιευθεί και στο άλλο blog που τα σχόλια αν δεν είναι του Ορθό "τα τρώει η μαρμάγκα" :D ;)
Μόλις σχολίασα τα εξής (δεν ξέρω αν θα κοινοποιηθούν):
"Εγώ που το παιδί μου το βάφτισα υπό την πίεση του κοινωνικού περιγύρου, ενώ το χαρτί της βάφτισης ουδέποτε το πήγα στο ληξιαρχείο (η ονοματοδοσία είχε γίνει πιο πριν με το δέοντα νόμιμο τρόπο), σε ποια κατηγορία να μπω; Είναι ποτέ δυνατό να βάζουμε ταμπέλες σε παιδιά και εφήβους; Αν ισχύει αυτό, με την ίδια φιλοσοφία και νοοτροπία όταν πηγαίνω στις εκλογές να ψηφίζω, να ρίχνω και μία εξτρά ψήφο για το παιδί μου, αφού επαφίεται σε μένα να αποφασίσω τι θα γίνει αυτό όταν ενηλικιωθεί (πολιτικό κόμμα=θρήσκευμα). Σε ποιο έτος (και κράτος) ζούμε ώστε να φοβόμαστε να απαλλάξουμε τα παιδιά μας από δογματισμούς και κατηχήσεις; Και είναι ποτέ δυνατό να έχει λογική βάση ότι «βάζουμε στην αρχή πολύ εύκολα και ανερυθρίαστα την ταμπέλα του Χ.Ο. και μετά επαφίεται στον καθένα να την αποτάξει δια της όποιας νόμιμης οδού»; Μου θυμίζει κάτι από το μαρκάρισμα των ζώων στα ράντσα. Αν το βρει πρώτος το πρόβατο ο ράντσερ «Χριστός» το μαρκάρει αυτός, αν το βρει πρώτος ο «Αλλάχ» αυτός κ.ο.κ., κι άντε μετά το πρόβατο ν’ αποδείξει ότι δεν είναι… ελέφαντας."
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Βέρα έγραψε:Αφού ενημερώθηκα για την "Παρέμβαση για τις απαλλαγές από το μάθημα των Θρησκευτικών" που ο κ. Ιωάννης Μαρκότσης υπέγραφε με την ιδιότητά του του Προϊστάμενου του 4ου Γραφείου Δ.Ε. Β' Αθήνας αποφάσισα πως το θέμα δεν έπρεπε να περάσει έτσι και έστειλα mail στο Υπουργείο, εκφράζοντας τη δυσαρέσκειά μου και απορίες μου από τη συμπεριφορά του εν λόγω (και όχι μόνο αυτού) υπαλλήλου μας. Γιατί φίλοι μου, περί αυτού ακριβώς πρόκειται. Η κυβέρνηση που κάθε φορά εμείς εκλέγουμε διορίζει υπαλλήλους σε διάφορα διοικητικά πόστα, για να φροντίζουν για την εύρυθμη λειτουργία των διάφορων Υπηρεσιών του Κράτους προς τους πολίτες του. Όταν αυτοί οι Υπάλληλοι παρεμβαίνουν κατ' αυτόν τον τρόπο, αν εμείς δεν διαμαρτυρηθούμε, αν εμείς δεχτούμε αυτή τη συμπεριφορά, δεν πρόκειται ποτέ να τη σταματήσουν από... φιλότιμο (ποιος το 'χασε για να το βρουν άλλωστε).
Βέρα, για πολλοστή φορά μπράβο και, ως γονέας, ευχαριστώ. :clap: :clap: :clap: Ευτυχώς δεν είμαστε όλοι στη δημόσια Διοίκηση ίδιοι. Αυτό που βλέπω λέγεται πολύ απλά κατάχρηση εξουσίας. :x
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ σε ευχαριστώ που πήρες λίγο από τον ελεύθερο χρόνο σου για να σχολιάσεις στο blog. (Παρεπιπτόντως το παράδειγμα με τους ράντσερ ήταν ευφυέστατο!) Είναι ουσιώδες τόσο το να καταθέτουμε τη γνώμη μας, όσο και να ενεργούμε καταλλήλως, ώστε κανείς να μην ενεργεί αυθαίρετα.

Επί τη ευκαιρία να σας ενημερώσω ότι ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση ούτε από το Υπουργείο, ούτε από τη Διεύθυνση της Περιφέρειάς του που θα διενεργούσε τον σχετικό έλεγχο.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Αφού κατάφερα και διάβασα όοοοοολο το θέμα (δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ανατρέξω κι αλλού), κι εφόσον τα θρησκευτικά ξεκινάνε (εσείς είπατε, εγώ δε θυμάμαι-ξέρω) από την Τρίτη Δημοτικού, δηλαδή διδάσκονται αρχικά από Δασκάλους και όχι καθηγητές-θεολόγους, έχω την εξής ηλίθια απορία: Αποκλείεται να υπάρχει Δάσκαλος αλλόθρησκος (ή άθεος) κι αν υπάρχει, τι σκατά διδάσκει στο εν λόγω μάθημα; Κατ' αρχάς δεν ξέρω αν υπάρχει εδώ κανένας δάσκαλος, ώστε να μου λύσει ατάκα κι επιτόπου την απορία. Τό 'χει σκεφτεί κανείς σας ή τό 'χετε κατά λάθος αναλύσει κάπου αλλού; Ή μήπως αγνοώ κάτι σημαντικό κι η απορία μου ανάγεται σε σφαίρα ασχετοσύνης;

Επιπλέον να ξαναναφέρω ότι εν μέρει συμπλέω με το Νοχ, θέλοντας μέσω του παιδιού μου να δημιουργήσω τριγμούς στην τάξη κι ενδεχομένως να δημιουργηθούν κι άλλοι αντιρρησίες και σκεπτόμενοι, καθώς και να υποκινώ απορίες και αντίθετες απόψεις-διαψεύσεις-αντικρούσεις, τουλάχιστον μέχρι το ίδιο μου το παιδί να λάβει αποφάσεις ή να δημιουργηθούν προβλήματα όχι με τους συμμαθητές, όπως διαβεβαιώνει η Βέρα, αλλά με τη βαθμολογία και την έχθρα φανατικών δασκάλων-καθηγητών. Ειλικρινά, Βέρα, σ' αυτόν τον ευαίσθητο τομέα δεν παρατηρήθηκε καμία αρνητικότητα ή επίπτωση, π.χ. όταν ο φανατικά θρησκευόμενος φιλόλογος μαθαίνει τα καθέκαστα για τα παιδιά σου, να έχει αυτό άμεση επίπτωση στη βαθμολογία τους;

Επίσης, επειδή είπατε για την ιεραρχική υποβολή εγγράφων, διευκρινίζω ότι είναι απόλυτα λογικό μία έγγραφη ερώτηση που κατατίθεται σε έναν φορέα να διαβιβάζεται ιεραρχικά για απάντηση στην ανώτερη Υπηρεσία η οποία υπογράφει και την έκδοση του υπό αμφισβήτηση κειμένου, γιατί εξάλλου να πάρει την ευθύνη της ερμηνείας-απάντησης ένας απλός υπάλληλος οιασδήποτε βαθμίδας; Με λίγα λόγια αν ο/η Υπουργός υπέγραψε τη μαλακία κάνοντάς τα σκατά, ας πάει μόνος/-η του/της να τα καθαρίσει.

Τέλος, τι σκατά είναι αυτός ο λογαριασμός google; Είναι χρήσιμο να έχουμε και υπεράνω υποψίας;

Υ.Γ. Ο.Κ. Απελεύθερε; Βελτιώνομαι καθόλου;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση