Προβοκατόρικες ερωτήσεις προς την επίσημη ορθόδοξη Εκκλησία

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Για την πρώτη ερώτηση αν θες απάντηση κάνε την στη σχετική συζήτηση.
Για την πρότασή σου τώρα, φαντάζομαι ότι αν ζητήσεις αφορισμό θα σου τον δώσουν.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο αφορισμός είναι εκκλησιαστική ποινή και επομένως δεν είναι κάτι που μπορείς να τον ζητήσεις… Σου επιβάλλεται εάν το κρίνει η εκκλησία και όχι ύστερα από δική σου απαίτηση.

Αντίθετα η εκκλησία σαν Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου είναι υποχρεωμένη να σε διαγράψει από τα μητρώα της εάν το επιθυμείς. (δεν είμαι 100% βέβαιος για αυτό που μόλις έγραψα αλλά ο καθένας έχει το δικαίωμα να αλλάξει γνώμη και να μην θέλει να είναι πλέον μέλος σε έναν έννομο οργανισμό. Ακόμα και την ελληνική σου ιθαγένεια, την οποία αποκτάς αυτόματα, μπορείς να διαγράψεις εάν το ζητήσεις. Πόσο μάλλον το θρήσκευμα σου.)
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:Δηλαδή kapages, apeleytheros, vesid, Τεμπελόσκυλο και λοιποί άθεοι ...προκειμένου να διαφωνήσετε μαζί μου θα βρείτε κάποιον λόγο για να αποδείξετε ότι δεν είστε πρόσωπα.
στον vesid απάντησα και μαλιστα απο θεολογικη αποψη. Οχι νομικη.
Yianis έγραψε: Ο kapages και οι άλλοι λένε ότι το βρέφος δεν είναι πρόσωπο, όπως αυτό ορίζεται από το Σύνταγμα, τους νόμους και το διεθνές δίκαιο και επομένως δικαίως παίρνει έννομα θρήσκευμα στα πλαίσια της γονικής μέριμνας.
Off Topic
Εχω καταστησει σαφες με παρα πολλους τροπους οτι το βρεφος ειναι , ΕΙΝΑΙ, προσωπο, και εχει ΠΛΗΡΗ ατομικα και συνταγματικα δικαιωματα και δικαιουται πληρους προστασιας για αυτα. Εχω φερει και εξειδικευμενες νομικες εργασιες που το επιβεβαιωνουν. Και εχω επισημανει επισης σε οποιον διαφωνει με αυτο, οτι κανει λαθος. Δεν ηταν αυτος ο λογος της διαφωνιας μας. Αλλα οπως μαζι συμφωνησαμε, δεν ανοιγω τη κουβεντα αυτη ξανα μαζι σου, ουτε εδω μεσα ουτε πουθενα αλλου. Ολα ειναι γραμμενα, οποιος εχει υπομονη ας διαβασει...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Να γαβγίσω τώρα για να μη μεγαλώσει το offtopic.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:Ο αφορισμός είναι εκκλησιαστική ποινή και επομένως δεν είναι κάτι που μπορείς να τον ζητήσεις… Σου επιβάλλεται εάν το κρίνει η εκκλησία και όχι ύστερα από δική σου απαίτηση.

Αντίθετα η εκκλησία σαν Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου είναι υποχρεωμένη να σε διαγράψει από τα μητρώα της εάν το επιθυμείς. (δεν είμαι 100% βέβαιος για αυτό που μόλις έγραψα αλλά ο καθένας έχει το δικαίωμα να αλλάξει γνώμη και να μην θέλει να είναι πλέον μέλος σε έναν έννομο οργανισμό. Ακόμα και την ελληνική σου ιθαγένεια, την οποία αποκτάς αυτόματα, μπορείς να διαγράψεις εάν το ζητήσεις. Πόσο μάλλον το θρήσκευμα σου.)
ουτε εγω ειμαι σιγουρος. Αντι λοιπον για κομπορρυμοσυνες, να δουμε πως αυτο που φαινεται λογικο, ειναι και νομικα υποχρεωτικο. Εχεις καμια ιδεα;
Πχ διασταλτικα εφαρμοσιμο δικαιωμα στη ληθη, τηρηση βασεως με ευαισθητα προσωπικα δεδομενα χωρις τη συγκαταθεση του υποκειμενου, κ.λπ

Κατι ασχετο με αυτο, αλλα σχετικο με προβοκατορικες ερωτησεις.

Καταστατικος Χαρτης της Εκκλησιας
Ἄρθρον 12.

3. Ἐκλόγιμοι (σ.σ. για Αρχιεπισκοπος) εἶναι πάντες οἱ Ἕλληνες τὸ γένος ἐν ἐνεργείᾳ Μητροπολῖται, ὡς καὶ οἱ ἐγγεγραμμένοι εἰς τὸν κατάλογον τῶν πρὸς ἀρχιερατείαν ἐκλογίμων τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος κληρικοί.

Ἄρθρον 18.

1. Ἵνα ἐγγραφῇ τις εἰς τὸν κατάλογον τῶν πρὸς Ἀρχιερατείαν ἐκλογίμων δέον νὰ ἔχῃ τὰ ἑξῆς προσόντα:

δ) Νὰ ἔχῃ τὴν ἑλληνικὴν ἰθαγένειαν νὰ εἶναι Ἕλλην τὸ γένος, ὅτε ἐκλεγόμενος ἀποκτᾷ αὐτοδικαίως ἀπὸ καὶ διὰ τῆς ἐκδόσεως τοῦ κατὰ τὸ ἄρθρον 29 τοῦ παρόντος περὶ ἀναγνωρίσεως αὐτοῦ Διατάγματος τὴν ἑλληνικὴν ἰθαγένειαν.

Η Οικουμενικη Εκκλησια αναγνωριζει καποια ιερη ανωτεροτητα στο ελληνικο γενος;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάλλον φταίει το ότι έχει αναγνωρίσει κάποια ιερή ανωτερότητα στο δημοσιοϋπαλληλίκι...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:ουτε εγω ειμαι σιγουρος. Αντι λοιπον για κομπορρυμοσυνες, να δούμε… κλπ
Η σωστή ορθογραφία είναι κομπορρημοσύνες…
Αλλά από που ακριβώς εξάγεις το συμπέρασμα ότι καυχιέμαι ή κομπάζω;
Καταλαβαίνεις kapages γιατί έχουμε τσακωθεί τόσες φορές;
Από το πουθενά έρχεσαι και χρησιμοποιείς προσβλητικούς χαρακτηρισμούς…
Έτσι είναι και οι υπόλοιποι της παρέας…
Από το πουθενά παίρνουν το δικαίωμα της προσωπικής επίθεσης και θεωρούν την δική μου αντίδραση ως δράση…
Ενώ είναι απλά αντίδραση…
Όπως τώρα παραδείγματος χάριν…

Για το ερώτημά σου να υποθέσω ότι εφόσον μπορείς να απαιτήσεις και να πάρεις την αναίρεση / κατάργηση της ιθαγένειας σου από το Κράτος μπορείς επίσης να απαιτήσεις και να πάρεις την αναίρεση της βάπτισης σου και επομένως της ένταξης σου ως μέλος σε έννομο οργανισμό Δημοσίου Δικαίου.

EDIT
Ίσως να είναι και μια ευκαιρία για δράση της Ένωσης.
Να αποσταλεί δηλαδή ένα φαξ στο αρμόδιο υπουργείο / οργανισμό όπου να ζητούνται οδηγίες για την διαγραφή της βάπτισης και επομένως την αποχώρηση του αιτούντος από το σώμα της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας του Χριστού.
Να υπενθυμίσω ότι η διαγραφή του θρησκεύματος από το ληξιαρχείο δεν σημαίνει κατάργηση της βάπτισης και αυτόματη αποχώρηση / διαγραφή μέλους από τον ΝΠΔΔ οργανισμό της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας του Χριστού.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιαννη, ειλικρινα, στον vesid απαντησα, ακριβως κατω απο το δικο του ποστ, δεν ειχα καμια διαθεση για αντιπαραθεσεις.
Το σχολιο μου ηταν θεολογικο, και μαλιστα ΣΚΩΠΤΙΚΟ και ελαφρως ειρωνικο προς την Εκκλησια.
Εσυ πεταχτηκες ξαφνικα και αρχισες να μιλας επι προσωπικου, λες και σου εθιξα τα ιερα και τα οσια.

δεν εγραψες οτι εγω και αλλοι 3 θα λυσσαξουν να σε αντικρουσουν ακομα και με παραλογα επιχειρηματα;
υπαρχει αλλη λεξη για αυτο, αλλα επελεξα την κομπορρημοσυνη απο ευγενεια....
Spoiler: Εμφάνιση
"Αλλά προκειμένου να διαφωνήσετε μαζί μου θα βρείτε κάποιον λόγο για να αποδείξετε ότι δεν είστε πρόσωπα.
Και ότι εκκλησία δεν οφείλει να υπακούει το Σύνταγμα και τις διεθνείς κυρωμένες συνθήκες.
Θα βρείτε κάποιον λόγο να αποδείξετε ότι δεν έχετε το δικαίωμα στον έννομο ορισμό του θρησκεύματος σας από επιλογή στα τριάντα σας και βάλε.
Το έννομο θρήσκευμα σας πρέπει να είναι φυτευτό και ετσιθελικό, όπως ήταν όταν σας βάπτισαν."

και οχι μονο αυτο. Με κατηγορησες ΑΤΟΜΙΚΑ, οτι εχω μια αποψη, ενω εχω δηλωμενη πολλες φορες ακριβως την ΑΝΤΙΘΕΤΗ της, και μαλιστα με τεκμηριωση.

και για αυτο υπαρχει λεξη, αλλα σου τη χαρισα.

και ανοιγεις για αλλη μια φορα το γνωστο θεμα, ενω τα συμφωνησαμε οτι διαφωνουμε.

εσυ καταλαβαινεις γιατι εχεις τσακωθει με ολο το κοσμο;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:εσυ καταλαβαινεις γιατι εχεις τσακωθει με ολο το κοσμο;
Off Topic
kapages πάλι ανακρίβειες γράφεις.
Δεν έχω τσακωθεί με όλον τον κόσμο…
Έχω τσακωθεί με σχεδόν όλον τον κόσμο…

Και όχι μόνο καταλαβαίνω γιατί αλλά το ξέρω πολύ καλά από τότε που ήμουν παιδάκι στο δημοτικό.
Τότε που αντιλήφθηκα ότι σε αυτή τη ζωή σχεδόν όλοι βρίζουν τους άλλους που περνούν με κόκκινο και ποτέ τον εαυτό τους.
Τότε κατάλαβα ότι είτε θα είμαι με την αγέλη είτε θα περιθωριοποιηθώ…
Μάντεψε τι έχει γίνει γενικώς στην ζωή μου και όχι μόνο εδώ…
Τώρα επί της ουσίας έχεις να πεις τίποτα ή θα χάσουμε πάλι το δάσος από τα πολλά δέντρα, ως συνήθως;
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

με ταπωσες. Θα σιωπησω για λιγο διαβαζοντας με ζηλια και κακεντρεχεια τα ουσιαστικα σου σχολια. Αλλα με το που θα βρω ευκαιρια, θα σου ξαναεπιτεθω με υπουλες ανορθογραφες λεξεις. Αφου παρω το οκ, απο τον αρχηγο της αγελης βεβαιως...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Απάντηση