Προσηλυτισμός & βάπτιση

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

συγχέεις την ίδια την αλλαγή πεποιθήσεων με την καταχώρηση του θρησκεύματος σου σε κρατικό αρχείο από αυτούς που είναι οι μοναδικοί εξουσιοδοτημένοι από την κοινωνία να το κάνουν. Για να καταλάβεις, αν θέλει ο ένας γονιός να σου δώσει όνομα, πρέπει να έχει θεωρημένη εξουσιοδότηση του άλλου. Σίγουρα όμως δεν χρειάζεται να έχει θεωρημένη η μή εξουσιοδότηση του βρέφους του, και μη μου πεις ότι το όνομα με το οποίο σε αποκαλούν είναι λιγότερο σημαντικό στοιχείο της ταυτότητας σου από το θρήσκευμα που το γνωστοποιείς σε τρίτους μόνο αν το θέλεις.

Είτε το θέλεις είτε όχι, μέχρι να γίνεις 18 οι γονείς σου είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι και εξουσιοδοτημένοι από την κοινωνία να λαμβάνουν τις αποφάσεις που αφορούν τη σχέση σου με το κράτος. Αυτό νομικά δε χρειάζεται καν επιχειρηματολογία. Το να τους αποκαλείς τρίτους, δεν είναι καν επιχείρημα, είναι άγνοια της νομοθεσίας, και δε θα σου κερδίσει καμία δίκη.

Ως Ένωση υποστηρίζουμε ότι το κράτος δεν πρέπει να ασχολείται με το θρήσκευμα των πιστών του. Ούτε να το ρωτάει, ούτε να το καταγράφει, ούτε να το μεταβάλλει, ούτε τίποτα. Όπως δεν ασχολείται με το σχήμα μύτης που έχει ο κάθε ένας, ούτε με το αν έκανε πλαστική και την άλλαξε, δεν του ζητάει υπεύθυνη δήλωση πλαστικού χειρουργού με το ακριβές σχήμα της νέας.
Spoiler: Εμφάνιση
Για τις κατηγορίες για την «ένωση μας», αρχικά σκεφτόμουν να τις αγνοήσω. Αλλά τελικά μάλλον έχω μπουχτήσει με διάφορους που έρχονται εδώ όχι για να γίνει κάτι, αλλά για να γίνει το δικό τους σώνει και ντε, και αν δε γίνει, δεν φταίνε αυτοί η τα επιχειρήματα τους (ο κθουλού να τα κάνει τέτοια), αλλά εμείς που είμαστε λιγότερο αποτελεσματικοί από τάμα στην Τήνο. Καλό θα είναι λέω εγώ τώρα, να τσεκάρουν την απίθανοελάχιστη περίπτωση να λένε κάτι λάθος, μην πω τίποτα χοντρότερο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Γιάννη, τείνω να πιστέψω ότι αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η σύγκρουσις ...και μόνον αυτή.
Η γραμματεία της ενώσεως σου απήντησε ότι θεωρεί την πρότασί σου ασαφή και σε καλεί να την στηρίξης και να επιχειρηματολογήσης επ' αυτής στην μόνιμη ηλεκτρονική συνέλευσι της ενώσεως. ...και εσύ συνεχίζεις να επιτίθεσαι... Δηλαδή, με λίγα λόγια: Ή δέχεστε αυτά που λέω ή ....
Εκκίνησες θεωρώντας ότι, όπως εξηγεί και ο kapages, «η βαπτιση ειναι προσηλυτισμος, οτι η Εκκλησια και οι γονεις παραβιαζουν το Συνταγμα και οτι το πιστοποιητικο βαπτισης ειναι παρανομο προιον». Καταλήξαμε στο να εξετάζουμε εάν η αποδοχή του πιστοποιητικού βαπτίσεως από το κράτος και η αναγραφή του θρησκεύματος σε δημόσια έγγραφα παραβαίνουν το σύνταγμα. Προσωπική μου εκτίμησις είναι ότι μπορεί να στηριχθή μία τέτοια υπόθεσις. Οι μέθοδοι δράσεως είναι κάτι το οποίο πρέπει να εξετασθή και να αποφασισθή συλλογικά. ...και σε αυτήν την κατεύθυνσι σε καλεί η γραμματεία.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Yianis έγραψε:Παρακαλείσθε να με ενημερώσετε πως μπορώ να αποσύρω/αναιρέσω την υποστήριξη μου προς την ένωσης σας.
Στέλνεις ένα mail στο register[παπάκι]atheia.gr και ζητάς να διαγραφείς από τον κατάλογο υποστηρικτών.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος / kapages έγραψε: Εκκίνησες θεωρώντας ότι, όπως εξηγεί και ο kapages, «Αν δεν είχαμε επιχειρηματολογησει, ακομα θα πιστευες οτι η βαπτιση ειναι προσηλυτισμος
Μα ακόμα το πιστεύω… Απλά το παράτησα σαν επιχείρημα λόγω της λέξης ετεροδόξου στην περιγραφή του νόμου. Με το γράμμα του νόμου δεν είναι σωστό επιχείρημα. Με το πνεύμα του νόμου όμως είναι για λόγους που έχω ήδη εξηγήσει..
Αναρχος / kapages έγραψε: Αν δεν είχαμε επιχειρηματολογησει, ακομα θα πιστευες οτι η Εκκλησια και οι γονεις παραβιαζουν το Συνταγμα
Φυσικά και το παραβιάζουν… και συγκεκριμένα το άρθρο 13.1 που λέω συνέχεια από το πρώτο μου post καθώς με χρίζουν επίσημα χριστιανό και μου παραβιάζουν την ελευθερία να ορίσω μόνος μου την θρησκευτική μου συνείδηση. Αυτό ακριβώς λέει το Σύνταγμα στο άρθρο 13.1
Αναρχος / kapages έγραψε: Αν δεν είχαμε επιχειρηματολογησει, ακομα θα πιστευες οτι το πιστοποιητικο βαπτισης ειναι παρανομο προιον
φυσικά και είναι. Ένα προϊόν δόλου και βίας είναι πάντα παράνομο.

Κάνετε μεγάλο λάθος να νομίζετε ότι άλλαξα τις απόψεις μου. Αυτό που άλλαξα είναι η επιχειρηματολογία μου, καθώς δεν ήρθα εδώ για να σας πείσω ότι οι απόψεις μου είναι σωστές.
Και σίγουρα Αναρχε δεν ήρθα εδώ για ρήξη. Πριν ξεκινήσω αυτό το post είχαμε μαζί μια συζήτηση περί αναρχίας την οποία κοσμιότατα άφησα μετά από μερικά post καθώς αυτό που έβλεπα μπροστά ήταν ρήξη, την οποία δεν επιθυμούσα. Δεν επιθυμούσα σε ένα forum αθέων να έχω πολιτική ρήξη γιατί η εμπλοκή μου στο forum δεν έχει πολιτικά κίνητρα.

Αντίθετα ήρθα εδώ με την ελπίδα ότι θα καταφέρω να σας εμφυσήσω την ιδέα της αντισυνταγματικότητας, δηλαδή της παρανομίας, την οποία εγώ βλέπω τόσο ξεκάθαρα αλλά τελικά μόνο εγώ την βλέπω. Και το ότι την βλέπω μόνο εγώ δεν σημαίνει ότι είμαι εγώ λάθος και εσείς σωστοί αλλά βέβαια ούτε και το αντίθετο.
Μετά από την ιστορία του Αρίσταρχου από την Σάμο έχω πει ότι θα αλλάξω γνώμη μόνο εάν το συνειδητοποιήσω μέσω λογικής. Δεν θα αλλάξω γνώμη επειδή όλος ο πλανήτης πιστεύει το αντίθετο. Έχει επαναληφθεί αρκετές φορές η λογική πλάνη αυτού του ισχυρισμού.
apeleytheros έγραψε: Για να καταλάβεις, αν θέλει ο ένας γονιός να σου δώσει όνομα, πρέπει να έχει θεωρημένη εξουσιοδότηση του άλλου. Σίγουρα όμως δεν χρειάζεται να έχει θεωρημένη η μή εξουσιοδότηση του βρέφους του, και μη μου πεις ότι το όνομα με το οποίο σε αποκαλούν είναι λιγότερο σημαντικό στοιχείο της ταυτότητας σου από το θρήσκευμα που το γνωστοποιείς σε τρίτους μόνο αν το θέλεις.
Αυτή εδώ η δήλωση σου και άλλες παρόμοιες από άλλους είναι αυτό που με κάνει να νιώθω σαν τον Αρίσταρχο από την Σάμο… γιατί στα μάτια μου είναι τόσο εμφανές το λάθος του συλλογισμού σου αλλά εσύ και όλοι οι άλλοι δεν το βλέπουν, καθώς παρόμοια επιχειρήματα έχουν γίνει και σε άλλα post.

Το ότι εγώ αυτή την στιγμή φέρω ένα κωλοχριστιανικό όνομα, το οποίο χρησιμοποιώ κάθε μέρα, μου κάθεται στο στομάχι περισσότερο από το λάδι της βάπτισης που μου κάθισε στο μέτωπο, έτσι για να αυτοσαρκαστώ λιγάκι :D

Αλλά εάν πάρω φόρα από το Έβερεστ για να τους σπρώξω με την δύναμη της κεκτημένης ορμής στα δικαστήρια, το μόνο που θα καταφέρω θα είναι να τους κλάσω τα αμελέτητα καθώς δεν υπάρχει κανένα άρθρο στο Σύνταγμα που σου κατοχυρώνει την ελευθερία να διαλέξεις το όνομα σου μόνος σου.
Αντίθετα υπάρχει ένα άρθρο που σου κατοχυρώνει την απαραβίαστη ελευθερία σου να ορίσεις μόνος σου την θρησκευτική σου συνείδηση.
apeleytheros έγραψε:Είτε το θέλεις είτε όχι, μέχρι να γίνεις 18 οι γονείς σου είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι και εξουσιοδοτημένοι από την κοινωνία να λαμβάνουν τις αποφάσεις που αφορούν τη σχέση σου με το κράτος. Αυτό νομικά δε χρειάζεται καν επιχειρηματολογία. Το να τους αποκαλείς τρίτους, δεν είναι καν επιχείρημα, είναι άγνοια της νομοθεσίας, και δε θα σου κερδίσει καμία δίκη.
Τεράστιο λάθος… κανένας νόμος δεν τους δίνει το δικαίωμα να παραβιάζουν τα συνταγματικά μου δικαιώματα καθώς ασκούν την κηδεμονία μου.
και για να αποδείξεις τον ισχυρισμό μου ως λανθασμένο θα πρέπει να μου φέρεις την διάταξη/νόμο που τους το επιτρέπει.
Αναρχος έγραψε:Η γραμματεία της ενώσεως σου απήντησε ότι θεωρεί την πρότασί σου ασαφή και σε καλεί να την στηρίξης και να επιχειρηματολογήσης επ' αυτής στην μόνιμη ηλεκτρονική συνέλευσι της ενώσεως. ...και εσύ συνεχίζεις να επιτίθεσαι... Δηλαδή, με λίγα λόγια: Ή δέχεστε αυτά που λέω ή ....
Δεν έχω άλλα επιχειρήματα.

Σίγουρα είναι η απογοήτευση μου το κίνητρο που ζητώ να αποσυρθεί η υποστήριξη μου από την ένωση σας και όχι ότι αμφισβητώ τα κίνητρα σας.
Ούτε και τα κίνητρα του kapages με τον οποίο είχαμε μια πολύ άσχημη αντιπαράθεση αμφισβητώ.

Αλλά παρ' ότι είμαι επίμονος άνθρωπος αποφάσισα να σταματήσω καθώς δεν έχω άλλα επιχειρήματα.

Και θα τελειώσω αναφέροντας ξανά την δική σας λογική πλάνη. Και λέω δική σας γιατί δεν είναι μόνο του apeleytheros. Όλοι έχετε κάνει το ίδιο λάθος σε άλλα post σας.
Δεν θα πάω την μάνα μου στα δικαστήρια για το όνομα που μου έδωσε γιατί δεν έχει παρανομήσει. Η πράξη της να μου δώσει όνομα χωρίς την έγκριση μου δεν είναι αντίθετη με το Σύνταγμα ή τους νόμους της Ελλάδας.
Έχει όμως παρανομήσει όταν μου όριζε το θρήσκευμα. Μου το όρισε σε αντίθεση με ρητή επιταγή του Συντάγματος να μην μου το ορίσει.
Η κηδεμονία των γονέων δεν είναι υπεράνω Συντάγματος!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε: Μα ακόμα το πιστεύω....
:facepalm:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Γιάνη, ούτε και οι δικές μου προτάσεις έγιναν πάντα ασμένως δεκτές από την ομήγυρη. Φυσικά επιχειρηματολόγησα πάντοτε, κάποιες φορές επέμενα αρκετά, άλλες λιγότερο, άλλες επιμένω ακόμη, άλλες μεταπείσθηκα - ποτέ όμως δεν ενοχλήθηκα από το γεγονός ότι διαφωνούσαμε, ούτε έγινα εριστική. Σε κάθε περίπτωση με ενδιέφερε πρωτίστως η συνεργασία και η καλή σχέση μου με τους υπόλοιπους.
Εγώ θα το ξαναπώ αυτό. Και θα προσθέσω ότι με ορισμένες προτάσεις διαφωνούσα, είτε διότι τις θεωρούσα λάθος, είτε διότι τις θεωρούσα ατελέσφορες. Από τη στιγμή όμως που εγκρίθηκαν, όχι μόνον τις δέχθηκα αλλά και τις στήριξα. Βρέθηκα ακόμη και στη θέση όχι απλώς να υποστηρίξω αλλά και να προωθήσω και να υλοποιήσω πρόταση που δεν με εξέφραζε, διότι ήμουν μέλος της Γραμματείας τότε, και δουλειά μου στη θέση αυτή ήταν να εκφράζω τη βούληση της ομάδας και όχι τη δική μου.

Θα έπρεπε κάποια πρόταση όχι απλώς να μην με βρίσκει σύμφωνη αλλά να παραβιάζει άγρια κάποια σημαντική προσωπική μου αξία για να φτάσω στο σημείο όχι μόνο να την απορρίψω αλλά να φύγω και από την Ένωση.

Όσο για το να ξινίσω επειδή απορρίφθηκε πρότασή μου, και μάλιστα μέχρις του σημείου να φύγω, δεν το συζητώ ότι δεν θα το έκανα ποτέ.

Και δεν είμαι η μόνη. Υπάρχει άτομο εδώ μέσα, που μάλιστα συμμετέχει στην παρούσα συζήτηση, το οποίο αποσύρθηκε από τις προϊδρυτικές συζητήσεις επειδή διαφωνούσε με ένα άρθρο του καταστατικού. Παρέμεινε όμως ως απλό μέλος του φόρουμ, παρακολουθούσε και συμμετείχε στις δράσεις, και μετά από αρκετό χρονικό διάστημα τελικά γράφτηκε μέλος. Υποθέτω ότι αξιολόγησε την διαφωνία του και βρήκε ότι υπολειπόταν της συλλογικής δράσης σε σημασία.
AoratiMelani έγραψε:Μοιάζεις αρκετά ενοχλημένος που κανείς δεν έχει συμφωνήσει μαζί σου, που κανείς δεν έχει δεχθεί μέχρις στιγμής την δική σου ερμηνεία του Συντάγματος ούτε έχει παραδεχτεί ότι όντως η βάπτιση είναι σαφώς αντισυνταγματική. Αν δεν συμφωνήσει τελικά κανείς και δεν σου δώσει κανείς την απάντηση που θέλεις, τι σκοπεύεις να κάνεις; Θέλεις να έχεις γενικά μια καλή σχέση και μια συνεργασία με τα μέλη του φόρουμ ή θέλεις μόνο να λειτουργήσουν με δικούς σου όρους, να κάνουν αυτό που εσύ έχεις κατά νου και τίποτε άλλο;
Μάλλον πήραμε απάντηση σε αυτό...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Yianis έγραψε:Έχει όμως παρανομήσει όταν μου όριζε το θρήσκευμα. Μου το όρισε σε αντίθεση με ρητή επιταγή του Συντάγματος να μην μου το ορίσει.
Η κηδεμονία των γονέων δεν είναι υπεράνω Συντάγματος!
Πέρα από το σύνταγμα υπάρχει η γονική μέριμνα. Και το σύνταγμα λέει ότι ο περιορισμός της ελευθερίας απαγορεύεται (με την εξαίρεση των δικαστικών αποφάσεων), όμως δεν πρόκειται να πείσεις κανέναν ότι ήταν παραβίαση των δικαιωμάτων σου και δεν είχαν δικαίωμα να το κάνουν, επειδή δεν σε άφησαν στην ηλικία των 5 ετών να πας μόνος σου στην παιδική χαρά. Ψάξε τη νομοθεσία για γονική μέριμνα, και την ευρωπαϊκή νομοθεσία για τα δικαιώματα του παιδιού, είναι ειδικό σύνταγμα από μόνη της. Το ότι ο προσηλυτισμός είναι soft spot (ευαίσθητο σημείο) για εμάς δεν σημαίνει ότι τα επιχειρήματα μας δεν χρειάζεται να ανταποκρίνονται στο ύψος των απαιτήσεων.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Μπορούμε να σταθούμε και να εξετάσουμε στο βασικό και ουσιαστικό θέμα; Δηλαδή ότι...
Αναρχος έγραψε:... η αποδοχή του πιστοποιητικού βαπτίσεως από το κράτος και η αναγραφή του θρησκεύματος σε δημόσια έγγραφα παραβαίνουν το σύνταγμα. Προσωπική μου εκτίμησις είναι ότι μπορεί να στηριχθή μία τέτοια υπόθεσις. Οι μέθοδοι δράσεως είναι κάτι το οποίο πρέπει να εξετασθή και να αποφασισθή συλλογικά...
...και να εστιάσουμε την συζήτησι εκεί;
Το εάν αυτή η υπόθεσις μπορεί να στηριχθή νομικά είναι ένα θέμα προς διερεύνησι.
Το θέμα του νηπιοβαπτισμού είναι εσωτερικό θέμα των θρησκειών και εφαρμόζεται σε παγκόσμιο επίπεδο, οπότε νομίζω ότι προσφέρεται μάλλον μόνο για φιλοσοφική συζήτησι.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Μπορούμε να σταθούμε και να εξετάσουμε στο βασικό και ουσιαστικό θέμα; Δηλαδή ότι...
Αναρχος έγραψε:... η αποδοχή του πιστοποιητικού βαπτίσεως από το κράτος και η αναγραφή του θρησκεύματος σε δημόσια έγγραφα παραβαίνουν το σύνταγμα. Προσωπική μου εκτίμησις είναι ότι μπορεί να στηριχθή μία τέτοια υπόθεσις. Οι μέθοδοι δράσεως είναι κάτι το οποίο πρέπει να εξετασθή και να αποφασισθή συλλογικά...
...και να εστιάσουμε την συζήτησι εκεί;
Το εάν αυτή η υπόθεσις μπορεί να στηριχθή νομικά είναι ένα θέμα προς διερεύνησι.
Το θέμα του νηπιοβαπτισμού είναι εσωτερικό θέμα των θρησκειών και εφαρμόζεται σε παγκόσμιο επίπεδο, οπότε νομίζω ότι προσφέρεται μάλλον μόνο για φιλοσοφική συζήτησι.
Εγώ μπορώ.

Αλλά θα πρέπει να μπορέσουμε όλοι και όχι μόνο εγώ και εσύ.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Βήμα πρώτο στην εστίαση του θέματος που λέει ο Αναρχος, το οποίο είναι η καθαρή παρανομία της παραβίασης των συνταγματικών σου δικαιωμάτων, είναι να ξεκαθαρίσουμε ποιο επιχείρημα στέκει περισσότερο

Το δικό μου που λέει ότι η κηδεμονία, γονική μέριμνα ή όπως αλλιώς το λέτε δεν είναι υπεράνω συντάγματος ή του apeleytheros που λέει ότι «Πέρα από το σύνταγμα υπάρχει η γονική μέριμνα» δηλαδή ότι η κηδεμονία των γονέων είναι υπεράνω συντάγματος.

Δηλαδή η ερώτηση που τίθεται προς απάντηση είναι:
Έγκειται η γονική μέριμνα στις διατάξεις του Συντάγματος ή όχι.

Εάν έχω εγώ δίκιο τότε πάμε στο επόμενο βήμα.
Εάν έχει ο apeleytheros δίκιο τότε όλα σταματάνε εδώ καθώς δεν τίθεται νομικό θέμα όταν οι γονείς παραβιάζουν τα συνταγματικά δικαιώματα των ανηλίκων παιδιών τους.

Βήμα βήμα, δέντρο δέντρο είναι ο τρόπος για να μην χάσουμε το δάσος!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Να σου κάνω μια φιλική πρόταση; Αγνόησε τελείως το συγκεκριμένο θέμα και νήμα για κανένα π.χ. μήνα, περιηγήσου σε άλλους χώρους και θέματα του φόρουμ, γνώρισε καλύτερα τα μέλη από/σε άλλες συζητήσεις και δες τις δράσεις μας, τις ανακοινώσεις μας, τις άλλες προσπάθειές μας. Πάνε, αν μπορείς, σε καμιά συνάντηση να γνωριστείς από κοντά, σε πιο χαλαρό και παρεΐστικο περιβάλλον.

Η μελάνη σε ρώτησε τι θα κάνεις αν δεν γίνει αποδεκτή η πρότασή σου. Εγώ θα σε ρωτούσα τι θα έκανες αν γινόταν δεκτή και υλοποιούνταν; Θα έφευγες, σταματώντας και περιοριζόμενος μόνο σ' εκείνη, ικανοποιημένος και μόνο απ' αυτό; Ή θα προσπαθούσες μαζί μας να ενορχηστρώσεις και να διεκδικήσεις κι άλλες μάχες;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιαννη το εχω πει πολλες φορες και κανεις πως δεν το βλεπεις. Τα συνταγματικα δικαιωματα δεν αφορουν τα παιδια. Αν τα αφορουσαν τοτε εσυ και ο οποιοσδηποτε γονεας τα παραβιαζετε καθημερινα (πχ στερηση ελευθεριας).
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Το σύνταγμα δεν έχει ρόλο πλήρους νομολογίας αλλα γενικού μπουσουλα για το πολίτευμα. Τα επιμέρους καθορίζονται με νόμους.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:Γιαννη το εχω πει πολλες φορες και κανεις πως δεν το βλεπεις. Τα συνταγματικα δικαιωματα δεν αφορουν τα παιδια. Αν τα αφορουσαν τοτε εσυ και ο οποιοσδηποτε γονεας τα παραβιαζετε καθημερινα (πχ στερηση ελευθεριας).
Το έχεις πει όντως πολλές φορές αλλά δεν έκανα πως δεν τον είδα. Το έχω απαντήσει επανειλημμένα και τελευταία φορά που το απάντησα ήταν πριν από δύο post περί ονοματοδοσίας των γονέων χωρίς δικό μου πληρεξούσιο.

Θα απαντήσω ξανά ότι πρόκειται περί παντελώς άστοχου επιχειρήματος.
«Τα συνταγματικα δικαιωματα δεν αφορουν τα παιδια.»

Δεν τρέχει κάστανο εάν στο σαλόνι του σπιτιού σου δώσεις έναν μπάτσο στο τρίχρονο παιδί σου επειδή έριξε το ποτήρι με το νερό κάτω στο πάτωμα.
Εάν όμως ρίξεις έναν μπάτσο στο τρίχρονο παιδί σου σε έναν δημόσιο χώρο με αρκετούς μάρτυρες, παραδείγματος χάριν την λαϊκή της γειτονιάς σου, επειδή έριξε κάτω στον δρόμο την πιπίλα του, τότε αμφιβάλω εάν θα φτάσεις στο σπίτι σου πριν από τους μπάτσους οι οποίοι θα έρθουν να σε συλλάβουν για κακοποίηση ανήλικου.

Δεν χρειάζεται να διαβάσω την ευρωπαϊκή νομοθεσία περί γονικής μέριμνας. Υπάρχουν αναρίθμητες περιπτώσεις γονέων οι οποίοι έχασαν την μέριμνα των παιδιών τους επειδή παρανόμησαν ασκώντας την νόμιμη κηδεμονία τους.

Εσύ προφανέστατα δεν γνωρίζεις καμία τέτοια περίπτωση και για αυτό μου λες να ότι «Τα συνταγματικα δικαιωματα δεν αφορουν τα παιδια.»

Και η πλάκα είναι ότι κανείς δεν κριτικάρει αρνητικά αυτήν την φανερή «χοντράδα».

Και αυτό με την παράνομη κράτηση όταν σε κλειδώνουν στο δωμάτιο σου οι γονείς σου είναι αντίστοιχο με αυτό ή άπειρα παρόμοια που στο τέλος οι γονείς πάνε μέσα.
Το γεγονός ότι δεν τρέχει κάστανο εάν σε κλείσουν οι γονείς σου στο δωμάτιο σου για μία μερα είναι επειδή κανείς δεν το κατήγγειλε.
Και εάν την κοπέλα αυτή του τυχαίου παραδείγματος στην Κίνα την είχαν αφήσει ελεύθερη οι γονείς της αφού την είχαν πλύνει, στολίσει και αρωματίσει, τότε εάν τους έκανε μήνυση θα έπαιρνε τα τέτοια μου στο δικαστήριο καθώς θα έπρεπε να το αποδείξει ότι την είχαν κλειδωμένη.

Η παράνομη κράτηση των γονέων σου στα πλαίσια της γονικής μέριμνας δεν είναι νόμιμη. Γίνεται αντιληπτή ως νόμιμη καθώς κανείς δεν την καταγγέλλει.
Εάν καταγγελθεί και αποδειχτεί τότε καταδικάζεται.

Αυτό εννοούσα όταν έλεγα στην Μελάνη ότι θα πάω για ψάρεμα. Δεν υπάρχει τρόπος να αντιμετωπιστεί μια ομάδα ανθρώπων οι οποίοι υποστηρίζουν χοντράδες του στυλ «Τα συνταγματικα δικαιωματα δεν αφορουν τα παιδια.»

Εάν δεν βρεθεί έστω και ένας να πει ότι ο ισχυρισμός αυτός είναι χοντράδα τότε αυτό θα είναι το δικό μου τελευταίο post.

Όχι γιατί δεν περνάει το δικό μου, όπως εσφαλμένα νομίζετε, αλλά επειδή δεν υπάρχει το παραμικρό κοινό σημείο μεταξύ μας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yianis την 05 Μαρ 2015 12:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Yianis έγραψε:...Και η πλάκα είναι ότι κανείς δεν κριτικάρει αρνητικά αυτήν την φανερή «χοντράδα»...
Πέρα από το δίκαιο ή άδικο της «χοντράδας»...
Γιάννη δεν είμαστε όλοι 24 ώρες το 24ωρο σε σύνδεση για να απαντάμε αυτόματα στην κάθε δημοσίευσι... Ούτε έχουμε τον διαθέσιμο χρόνο κάθε στιγμή...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ο τυπος δεν κανει διαλογο, τρολαρει ασυστολα. Θυμιζει χριστιανους κολλημενους στο δογμα τους, ανεξαρτητως επιχειρηματων...

Χαμενος κοπος καθε προσπαθεια περαιτερω επικοινωνιας.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Για να δουμε Γιαννη ποιος λεει χοντραδες: καταγγελει καποιος στον εισαγγελεα, τον γονεα ενος τριχρονου επειδη τον ειδε να κλεινει την πορτα της αυλης του ωστε αυτο να μην βγει μονο του στον δρομο. Το παιδι εκλαιγε και του ελεγε να την ανοιξει. Τι πιστευεις οτι θα γινει;

Οι περιπτωσεις που αναφερεις (ξυλοδαρμος κλπ) αναφερονται, οπως παραδεχεσαι και ο ιδιος, σε ξεχωριστη νομοθεσια, οχι στο συνταγμα.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:Οι περιπτωσεις που αναφερεις (ξυλοδαρμος κλπ) αναφερονται, οπως παραδεχεσαι και ο ιδιος, σε ξεχωριστη νομοθεσια, οχι στο συνταγμα.
Όλοι οι νόμοι απορρέουν από το Σύνταγμα και μόνο από το Σύνταγμα.
vesid έγραψε:Για να δουμε Γιαννη ποιος λεει χοντραδες: καταγγελει καποιος στον εισαγγελεα, τον γονεα ενος τριχρονου επειδη τον ειδε να κλεινει την πορτα της αυλης του ωστε αυτο να μην βγει μονο του στον δρομο. Το παιδι εκλαιγε και του ελεγε να την ανοιξει. Τι πιστευεις οτι θα γινει;
Εάν «Τα συνταγματικα δικαιωματα δεν αφορουν τα παιδια.» τότε πως ακριβώς γίνεται να χάνουν οι γονείς με απόφαση δικαστηρίων την κηδεμονία των παιδιών τους και να πηγαίνουν με δικαστική απόφαση στο «Χαμόγελο του παιδιού» παραδείγματος χάριν? Μήπως κάπου αυτή η κηδεμονία παρανόμησε;

Kapages είναι η τρίτη φορά που λες «Χαμενος κοπος καθε προσπαθεια περαιτερω επικοινωνιας.»

Εάν ποστάρεις ξανά θα έχεις για μια ακόμα φορά ποδοπατήσει την αξιοπρέπεια σου.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Yianis έγραψε:Εάν δεν βρεθεί έστω και ένας να πει ότι ο ισχυρισμός αυτός είναι χοντράδα τότε αυτό θα είναι το δικό μου τελευταίο post.
Yianis έγραψε:Εάν ποστάρεις ξανά θα έχεις για μια ακόμα φορά ποδοπατήσει την αξιοπρέπεια σου.
Συ είπας... :violin:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:Όλοι οι νόμοι απορρέουν από το Σύνταγμα και μόνο από το Σύνταγμα.
Άλλο το απορρέουν και άλλο το αναφέρονται στα ίδια άτομα.
Yianis έγραψε:Εάν «Τα συνταγματικα δικαιωματα δεν αφορουν τα παιδια.» τότε πως ακριβώς γίνεται να χάνουν οι γονείς με απόφαση δικαστηρίων την κηδεμονία των παιδιών τους και να πηγαίνουν με δικαστική απόφαση στο «Χαμόγελο του παιδιού» παραδείγματος χάριν? Μήπως κάπου αυτή η κηδεμονία παρανόμησε;
Προφανώς και παρανόμησε όχι όμως με βάση το Σύνταγμα αλλά με βάση συγκεκριμένους νόμους (πχ Διεθνής Σύμβαση για τα δικαιώματα του παιδιού: νόμος 2101/92).

Δεν απάντησες όμως στο ερώτημά μου. Πέρα από το τι πιστεύεις ότι θα γίνει πες μου αν θες και το τι θα επιθυμούσες να γίνει.
Απάντηση