Προσηλυτισμός & βάπτιση

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:Αντίθετα είμαι τώρα έννομα χριστιανός ορθόδοξος επειδή βαπτίσθηκα και η βάπτιση με εντάσσει σε οργανωμένη θρησκεία και επομένως έχει έννομα αποτελέσματα αφού επισήμως είμαι ακόμα χριστιανός ορθόδοξος και όχι άθεος που είμαι στην πραγματικότητα.
οχι, εισαι καταγεγραμμενος ορθοδοξος χριστιανος επειδη καταχρηστικα τηρουνται τα σχετικα πιστοποιητικα και χαρτια.
Σε οτι αφορα το ληξιαρχειο, δεν θα επρεπε να τηρουνται ποτε, εφοσον το κρατος δεν προβαινει σε καποια νομιμη αλλα και αναγκαια για το δημοσιο συμφερον στατιστικη χρηση τους.

Σε οτι αφορα τα βιβλια της εκκλησιας, θα επρεπε να ειχαν καταστραφει εντος ευλογου χρονικου διαστηματος μετα το ετος της ενηλικιωσης σου, εκτος και αν επιβεβαιωνες εσυ στο μεταξυ αυτοπροσωπως οτι αποδεχεσαι τη βαπτιση.
Η δια της αδρανειας αποδοχη οτι παραμενεις ΧΟ θεωρω οτι ειναι καταχρηστικη, χωρις ομως να εχω νομικα επιχειρηματα.
Γιατι δεν αφιερωνεις την ενεργεια σου στα παραπανω να βοηθησεις;

σορυ για τη παρεμβαση, εγραψα επειδη ειπωθηκε κατι καινουργιο ή τουλαχιστον ειχε να διατυπωθει αρκετο καιρο (σιγουρα το εχεις ξαναγραψει, και σιγουρα το εχω ξαναπει καπου-καποτε, αλλα χανεται μεσα στα υπολοιπα).

Για τα υπολοιπα, παροτι συμφωνω οτι το παιδι ειναι προσωπο, εχουμε διαφωνησει με καθε δυνατο τροπο διατυπωσης.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Yianis έγραψε: Η Ένωση Αθέων παραδέχεται στον ιστότοπο της, εμμέσως πλην σαφώς , ότι η βάπτιση έχει ουσιώδη σχέση με την υποχρέωση των μαθητών να παρακολουθήσουν χριστιανικά θρησκευτικά.
Αν ίσχυε αυτό, δεν θα έδινε οδηγίες διαγραφής του θρησκεύματος στην ίδια σελίδα στην οποία αναφέρεσαι, ώστε να μην μπορεί να επικαλεστεί το συμβάν το σχολείο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:
Yianis έγραψε: Η Ένωση Αθέων παραδέχεται στον ιστότοπο της, εμμέσως πλην σαφώς , ότι η βάπτιση έχει ουσιώδη σχέση με την υποχρέωση των μαθητών να παρακολουθήσουν χριστιανικά θρησκευτικά.
Αν ίσχυε αυτό, δεν θα έδινε οδηγίες διαγραφής του θρησκεύματος στην ίδια σελίδα στην οποία αναφέρεσαι, ώστε να μην μπορεί να επικαλεστεί το συμβάν το σχολείο.
Αυτο που εγραψες σκετο ενισχυει την αποψη του Γιαννη.
Off Topic
Ετσι, για να μην λεει οτι τον παιζουμε αδικα...
Να συμπληρωσω λοιπον για πολλοστη φορα, οτι η αντισυνταγματικη χρηση του συμβαντος δεν το καθιστα αντισυνταγματικο.
Αρα, η Ενωση δεν παραδεχεται οτι η βαπτιση εχει "ουσιωδη σχεση με την υποχρέωση των μαθητών να παρακολουθήσουν χριστιανικά θρησκευτικά", αλλα οτι η κακη χρηση του πιστοποιητικου βαπτισης εχει αυτη τη σχεση.
Για αυτο και ζηταει μεταξυ αλλων την καταργηση της αναγραφης στο ληξιαρχειο.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Να και κάποιος που δεν έχει πρόβλημα κατανόησης.

Αλλά ξέχασα, εσύ είσαι "δικός μας"...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Δεν σας καταλαβαίνω. Αν πιστεύω ότι "επειδή βαπτίστηκες πρέπει να κάνεις θρησκευτικά", για ποιο διεστραμμένο λόγο να σου δίνω οδηγίες να απαλλαγείς από το μάθημα; Δεν το πιστεύω, το σχολείο το πιστεύει σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο, και σε υποχρεώνει. Αν το πρόβλημα είναι η χρήση των "βάπτιση", "συμβάν" & "θρήσκευμα", αντί "πιστοποιητικού βάπτισης", να ενημερώσω ότι για το ελληνικό δημόσιο είναι το ένα και το αυτό, αν δεν υφίσταται το ένα δεν υφίσταται το άλλο (για το ορθόδοξο δόγμα).
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:
Yianis έγραψε: Η Ένωση Αθέων παραδέχεται στον ιστότοπο της, εμμέσως πλην σαφώς , ότι η βάπτιση έχει ουσιώδη σχέση με την υποχρέωση των μαθητών να παρακολουθήσουν χριστιανικά θρησκευτικά.
Αν ίσχυε αυτό, δεν θα έδινε οδηγίες διαγραφής του θρησκεύματος στην ίδια σελίδα στην οποία αναφέρεσαι, ώστε να μην μπορεί να επικαλεστεί το συμβάν το σχολείο.
apeleytheros μόλις έπεσες στην παγίδα την οποία δεν την έστησα καν εγώ!!!!

Ευτυχώς εσένα δεν θα χρειαστεί να σου εξηγήσω τι σημαίνει «Causality».

Ξέρεις apeleytheros έστω κι έναν άνθρωπο στον πλανήτη ο οποίος είναι μέλος της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας του Χριστού χωρίς να έχει βαπτιστεί;;;;
Όχι γιατί η βάπτιση είναι ο μόνος τρόπος «εγγραφής».
Επομένως όχι μόνο η ιστοσελίδα αλλά ολόκληρη η Ένωση υπάρχει επειδή η βάπτιση έχει έννομα αποτελέσματα.

Ο λόγος λοιπόν που η Ένωση δίνει οδηγίες διαγραφής του θρησκεύματος στην ίδια σελίδα είναι γιατί με την βάπτιση κατοχυρώθηκε επίσημα και με έννομα αποτελέσματα το θρήσκευμα του μαθητή.
Γι’ αυτό δίνετε οδηγίες για να το «ξεγράψετε» εκτός και εάν δίνετε οδηγίες για το πώς ξεγράφει κάτι το οποίο δεν είναι γραμμένο.

Πρόσεξε τώρα: στην ίδια σελίδα δίνει η Ένωση οδηγίες διαγραφής του θρησκεύματος ... ώστε να μην μπορεί να επικαλεστεί το συμβάν το σχολείο.
Δηλαδή apeleytheros συμφωνείς με μένα ότι το σχολείο επικαλείται την βάπτιση προκειμένου να σε υποχρεώσει σε χριστιανικά θρησκευτικά και όχι γενική θρησκειολογία όπως ορίζει το 16.2 του Συντάγματος.

Μπράβο apeleytheros
Μου πήρε έναν χρόνο και δύο μήνες συν ατσάλινα νεύρα για να αντιμετωπίσω τους αφορισμούς σας αλλά τελικά συμφωνήσαμε.

Και αλήθεια apeleytheros… τι ακριβώς είναι λάσπη από αυτό που είπα και είναι αυτό το οποίο εσύ σωστά παρέθεσες;
Δεν λες τώρα και στον συνάδελφο σου να ζητήσει συγνώμη;

Και δεν μου φέρνεις και το άρθρο, νόμο, διάταγμα, διεθνή σύμβαση όπου ως «πρόσωπο» εννοείται μόνο ο ενήλικας;

ΥΓ
kapages σου υπόσχομαι ότι θα σου απαντήσω την δημοσίευση σου. Άσε όμως πρώτα να απαντήσει ο apeleytheros.
Αναρωτιέμαι τι θα σκαρφιστεί για να βγει από την τρύπα που πήγε και έπεσε μόνος του.


EDIT
apeleytheros έγραψε:Δεν σας καταλαβαίνω. Αν πιστεύω ότι "επειδή βαπτίστηκες πρέπει να κάνεις θρησκευτικά", για ποιο διεστραμμένο λόγο να σου δίνω οδηγίες να απαλλαγείς από το μάθημα;
γιατί έχεις το δικαίωμα να αλλάξεις γνώμη, δηλαδή στο διάστημα από την βάπτιση μέχρι την ώρα που πήγε το παιδί σχολείο ο γονέας έχει γίνει άθεος. Επομένως σε μια δημοκρατία έχεις το δικαίωμα να αλλάξεις γνώμη και μπορείς να πάρεις απαλλαγή έστω και εάν πρωτύτερα είχες διαφορετική άποψη (την βάπτιση εννοώ)
Κανενός οι «φιλοσοφικές» του πεποιθήσεις είναι πάγιες.
Εάν εσύ βάπτισες τον γιο σου αλλά μετά οι «φιλοσοφικές» σου πεποιθήσεις άλλαξαν το άρθρο 18.1 που ανέφερα σου δίνει το δικαίωμα απαλλαγής αφού δεν είσαι πλέον χριστιανός.

Διάβασε την εισήγηση του Βενιζέλου…
Απίστευτο αλλά ο διεφθαρμένος χοντρός τα έχει πει τέλεια για περίπου 95% της εισήγησης. Στο υπόλοιπο 5%, σαν γλοιώδης πολιτικάντης που είναι, υμνεί και γλείφει εκεί που για 95% έφτυνε.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Ξέρεις apeleytheros έστω κι έναν άνθρωπο στον πλανήτη ο οποίος είναι μέλος της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας του Χριστού χωρίς να έχει βαπτιστεί;;;;
θεολογικά:
http://www.philologus.gr/4/72-2010-01-0 ... 7-19-37-17
επίσης, ψάξε και τη σημασία του "πιστεύω" (ομολογία πίστεως) για το ορθόδοξο δόγμα.


κρατικά: όχι, δε ξέρω. Ξέρω ωστόσο άτομα, που ενώ βαπτίστηκαν, δεν θεωρούνται μέλη της εκκλησίας για το κράτος, αυτοί είναι όσοι δεν πήγαν το πιστοποιητικό βάπτισης, η όσοι προέβησαν σε μεταβολή θρησκεύματος σε μεγαλύτερη ηλικία.

Μάλλον έχεις παρανοήσει η δεν ξέρεις: η βάπτιση καταχωρείται και δίνει θρήσκευμα στο μέλος. Αν δεν καταχωρηθεί βάπτιση, δεν καταχωρείται θρήσκευμα χ.ο.. Ωστόσο, στη ληξιαρχική πράξη, η καταχώρηση βάπτισης δεν διαγράφεται, θεωρείται τετελεσμένο γεγονός. Αλλάζει το πεδίο θρήσκευμα στην σχετική ληξιαρχική καταχώρηση, με προσθήκη σημείωσης στην λ.π. που λέει ότι "ο *ήρθε τάδε ημερομηνία και δήλωσε ότι μετέβαλλε το θρήσκευμα του (από χ.ο.) χωρίς να μας δηλώσει το καινούριο". Η, αν θέλει, μπορεί να δηλώσει νέο θρήσκευμα, αλλά το θέμα είναι η κατάργηση της καταγραφής του θρησκεύματος από το κράτος, όχι το διαφορετικό φακέλωμα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Spoiler: Εμφάνιση
Γιανη, ο Απελευθερος εχει IQ τουλαχιστον 140, κρινοντας με αυτα που διαβαζω στο μπλογκ του. Δεν αισθανομαι οτι χρειαζεται τη βοηθεια μου για να βγει απο τη παγιδα που επεσε. :lol:
Off Topic
Το εξυπνο πουλι απο τη μυτη πιανεται.
Ειναι κριμα ομως που δεν βλεπεις την αγνοτητα των προθεσεων του. Αν χαρακτηριζονταν απο σκοπιμοτητα, δεν θα ειχε απαντησει ετσι.

Εν πασει περιπτωσει, σεβομαι το αιτημα σου και δεν θα ασχοληθω. Ελπιζω τα επιχειρηματα μου να μην εχουν μονο αρνητικη χρηση (το να σε αντικρουω), αλλα και θετικη (οι αρμοδιοι εκπροσωποι της Ενωσης να εμπλουτισουν την επιχειρηματολογια τους).
-----
ανεξαρτητως των παραπανω, θα ειχε ενδιαφερον να αναζητησουμε το αν ειναι αντισυνταγματικο να διατηρειται το θρησκευμα στο ληξιαρχειο, οχι μονο λογω προσωπικων δεδομενων, αλλα και επειδη αντιβαινει επι της αρχης στην ελευθερη αναπτυξη της προσωπικοτητας και της συνειδησης.

Εφοσον η θρησκεια ειναι σημαντικο στοιχειο συνειδησης,
εφοσον το κρατος θεωρει νομιμο (που δεν ειναι) το να καταγραφεται σε επισημα εγγραφα η αρχικη ενταξη του βρεφους σε επισημη θρησκεια,
εφοσον το κρατος εχει συνταγματικο σκοπο να βοηθησει στη διαμορφωση ελευθερης θρησκευτικης συνειδησης των παιδιων,
εφοσον σεβεται την ελευθερια της θρησκευτικης συνειδησης,

ειναι τουλαχιστον περιεργο που στο τελος της παιδικης ηλικιας, δεν επιβεβαιωνει και δεν αναγνωριζει με μια συμβολικη κινηση απαλειψης της θρησκειας απο τις σχετικες βασεις δεδομενων, αυτον τον σεβασμο και αυτην την ελευθερια.

Αφου εχω ελευθερη συνειδηση, διεγραψε αυτοδικαια ως ακυρη τη θρησκεια στην οποια ενταχθηκα σε εποχη ελλειψης συνειδησης. Πλεον ειμαι ενηλικος, παρηλθε η ισχυς καθε προσωπικου δεδομενου που με χαρακτηρισε ως παιδι.
Αφου σεβεσαι την ελευθερια μου, μην με αναγκαζεις να προβω εγω σε δραση διαγραφης (συνεπαγεται χρονο, κοστος, ισχυρη βουληση αλλα και κινδυνο για τα προσωπικα μου δεδομενα).
Εαν ισχυριζεσαι οτι η καταγραφη δεν εχει κανενα πρακτικο αποτελεσμα, απεδειξε το με το να την διαγραψεις εσυ.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Kapages δεν ξέρω πόσο είναι το IQ του αλλά το αναλώνει όλο για να υπεκφεύγει και να αποπροσανατολίζει την συζήτηση. Σίγουρα το κάνει πολύ πετυχημένα και εάν σκεφτώ και την ανάλυση του στην διένεξη που είχαμε περί εκτός θέματος συζητήσεις θα πρέπει όντως να είναι τουλάχιστον 140 καθώς εμένα με έπιασε πονοκέφαλος μέχρι να καταλάβω τι έλεγε τότε.

Αλλά από την άλλη πόσο ιδιοφυές είναι να στρουθοκαμηλίζεις βάζοντας την συνοχή της ομάδας υπεράνω λογικής;

Δεν απάντησε σε τίποτα από αυτά που τον ρώτησα και αυτά που ανέπτυξε ως απάντηση είναι άσχετα με την/τις ερώτηση/σεις ή θέσεις μου.

Ο στόχος είναι το κουκούλωμα και για αυτό παίρνει μια οξεία μου λάθος σε ένα μηδαμινής σημασίας θέμα και την διατυμπανίζει ως επιτυχημένο αντεπιχείρημα:

Οἱ πρὸ Χριστοῦ δίκαιοι τόσο τοῦ ᾿Ισραὴλ ὅσο καὶ τῆς λοιπῆς ἀνθρωπότητος, ποὺ ἄκουσαν καὶ πίστευσαν στὸ κήρυγμα τοῦ Κυρίου κατὰ τὸ τριήμερο ποὺ κατέβηκε ὡς νεκρὸς στὸν ᾅδη (Α΄ Πε 3,19-20), σώθηκαν χωρὶς νὰ βαπτιστοῦν.

Ξέρει λοιπόν και πέντε έξι που σώθηκαν (εγώ για μέλη μίλησα) πριν από 2000 χρόνια χωρίς να βαπτιστούν κατά το τριήμερο που κατέβηκε (ο Χριστούλης) ὡς νεκρὸς στὸν ᾅδη, και επομένως είχα άδικο στην τοποθέτηση μου…

Τι να πω τώρα….
Να τοποθετηθώ σε αυτό για να τον βοηθήσω να πάμε την κουβέντα εκεί που θέλει, δηλαδή στον Άδη;
Άσε καλύτερα…

Ας ξαναρωτήσω λοιπόν μπας και επανέρθουμε στην συζήτηση: «πόσο ιδιοφυές είναι να στρουθοκαμηλίζεις βάζοντας την συνοχή της ομάδας υπεράνω λογικής;»
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Επειδή ο apeleytheros δεν πρόκειται να απαντήσει θα απαντήσω εγώ σε σένα kapages, όπως εξάλλου και υποσχέθηκα.
Λες Για τα υπολοιπα, παροτι συμφωνω οτι το παιδι ειναι προσωπο, εχουμε διαφωνησει με καθε δυνατο τροπο διατυπωσης.

Μπαίνεις σε ένα άλλο υποκατάστημα της τράπεζας σου, άλλο από αυτό που σε γνωρίζουν και μπορούν να σε εξυπηρετήσουν χωρίς ταυτότητα, και πας στον γκισέ να κάνεις ανάληψη. Ταυτότητα ρωτάει ο υπάλληλος.
Δεν έχω λες εσύ.
Τότε άντε γεια δεν παίρνεις φράγκο.
Μα είμαι ο kapages στο ορκίζομαι. Να έχω εδώ και μια βεβαίωση του πατέρα μου που λέει ότι εγώ είμαι εγώ. Και πάρε και την ταυτότητα μέλους στο βιντεοκλάμπ της γειτονιάς μου.
Τον πούλο κύριος… ο επόμενος παρακαλώ.

Μπορείς από αυτό το απλό παράδειγμα να καταλάβεις τα έννομα αποτελέσματα ενός εγγράφου;
Ή να καταλάβεις ότι αυτό που εσύ ξέρεις, όχι νομίζεις αλλά 120% ξέρεις, δεν έχει καμιά νομική ισχύ;

Δεν έχει απολύτως καμία νομική ισχύ τι εσύ πιστεύεις ότι είναι ο ορισμός του προσώπου έστω και αν είσαι 100% βέβαιος. Μέχρι λοιπόν να μου φέρεις ένα νόμο, ένα άρθρο, μια διεθνή και επικυρωμένη σύμβαση ή ότι άλλο έννομο έγγραφο μπορείς να βρεις, το οποίο θα λέει ότι το βρέφος δεν είναι πρόσωπο, τότε το βρέφος έχει το δικαίωμα να επιλέξει μόνο του την θρησκεία του.

Η θρησκευτική διαπαιδαγώγηση των γονέων μου στην ορθοδοξία δεν είναι αντίθετη ούτε με το Σύνταγμα ούτε και με το άρθρο 2 του προσθέτου πρωτοκόλλου της Ευρωπαϊκής Σύμβασης Δικαιωμάτων του Ανθρώπου διότι εγώ τώρα είμαι άθεος και επομένως όντως επέλεξα και προσδιόρισα μόνος μου την θρησκευτική μου ταυτότητα σύμφωνα με το Σύνταγμα και τις διεθνείς συμβάσεις.
Αντίθετα είμαι τώρα έννομα χριστιανός ορθόδοξος επειδή βαπτίσθηκα και η βάπτιση με εντάσσει σε οργανωμένη θρησκεία και επομένως έχει έννομα αποτελέσματα αφού επισήμως είμαι ακόμα χριστιανός ορθόδοξος και όχι άθεος που είμαι στην πραγματικότητα.


Τα έννομα αποτελέσματα δικάζονται στα δικαστήριο και όχι οι προθέσεις ή οι σκέψεις.

Έχω δείξει με πλήρη ορθολογισμό ότι πεντακάθαρα καταπατούνται τα δικαιώματα μου τόσο από το Σύνταγμα όσο και από τις διεθνείς επικυρωμένες συμβάσεις όταν μου στερούν να ορίσω και να επιλέξω μόνος μου την θρησκεία η οποία έννομα με αντιπροσωπεύει.

Εσείς έχετε δείξει με αφορισμούς και αυθαίρετες υποθέσεις ότι λέω μαλακίες.
Επί πλέον λέτε ότι λέω μαλακίες και προσπαθείτε να το αποδείξετε παραθέτοντας επιχειρήματα που επιβεβαιώνουν εμένα!!!!!!!
Τελευταίος ο apeleytheros ο οποίος σε μια γραμμή είπε όλα αυτά που λέω εγώ σε 24 σελίδες.
Και για να μπορέσεις να μαζέψεις 24 σελίδες σε μια σύντομη πρόταση πρέπει να έχεις indeed περισσότερο από 140 IQ.
Τουλάχιστον 200 θα έλεγα…
apeleytheros έγραψε:
Yianis έγραψε: Η Ένωση Αθέων παραδέχεται στον ιστότοπο της, εμμέσως πλην σαφώς , ότι η βάπτιση έχει ουσιώδη σχέση με την υποχρέωση των μαθητών να παρακολουθήσουν χριστιανικά θρησκευτικά.
Αν ίσχυε αυτό, δεν θα έδινε οδηγίες διαγραφής του θρησκεύματος στην ίδια σελίδα στην οποία αναφέρεσαι, ώστε να μην μπορεί να επικαλεστεί το συμβάν το σχολείο.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Οι εκτός θέματος δημοσιεύσεις μεταφέρθηκαν εδώ viewtopic.php?f=43&t=7837
It is by will alone I set my mind in motion.
Νάνδρος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Οκτ 2015 13:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εις τα πέριξ

'
Έριξα μια γρήγορη ματιά στις τελευταίες 5 σελίδες του νήματος.
Ο αγαπητός απολογητής πατάει στο άρθρο 16.2 του Συντάγματος του 1975 όπου αναφέρεται η υποχρέωση του κράτους για την ανάπτυξη εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης.
Θέλει να μας επιβάλει μέσω του Συντάγματος να έχουμε οπωσδήποτε θρησκευτική συνείδηση.
Δεν ασχολείται με την "εθνική" μας συνείδηση, αφού είναι δευτερεύον πράγμα, του πεταματού, αλλά αυτό είναι θέμα που χρήζει ιδιαιτέρου νήματος για την θέση της Εκκλησίας ΑΕ στα εθνικά θέματα.
Ο απολογητής μας "αγνοεί" την τεράστια επιρροή της Εκκλησίας ΑΕ επί του κράτους - και την αγαστή συνεργασία της με την οποιανδήποτε εξουσία - πριν και τότε και τώρα και στο μέλλον.
Μάλλον ήταν αγέννητος το 1975 όταν ψηφίστηκε το Σύνταγμα και αδυνατεί να αντιληφθεί πώς ήταν η Ελληνική κοινωνία πριν 40 χρόνια, όταν την λέξη Αθεΐα την έβρισκες μόνον στα λεξικά. Ακόμα και οι κομμουνιστές ένθεοι ήσαν!
Οι νομοθέτες - όντες οι ίδιοι ΧΟ - δεν μπορούσαν να προβλέψουν τα μελλούμενα και να προσαρμόσουν το Σύνταγμα αναλόγως.
Αδυνατεί να αντιληφθεί ότι η θρησκεία είναι - μάλλον θα έπρεπε να είναι - προσωπική επιλογή και όχι επιβλητέα, όπως επιλογές είναι πχ το κόμμα που ψηφίζουμε ή η ομάδα μας ή τα φαγητά που μας αρέσουν, τα βιβλία που διαβάζουμε, τα χόμπυ, κοκ.

Το γεγονός ότι νηπιοβαπτίστηκα ΧΟ - χωρίς την συναίνεση μου - δεν εμποδίζει τώρα την καθημερινότητα μου και με απαλλάσσει από τον μπελά να τρέχω να διαγράψω το ΧΟ από τα κιτάπια που έχει το κράτος για μένα.

Αν έχει τα κότσια η Εκκλησία ΑΕ ας καταργήσει τον νηπιοβαπτισμό και τότε θα δείτε πόσοι θα μείνετε: Τρεις κι ο κούκος!
Τώρα αν θεωρείς όλους αυτούς που στα χαρτιά είναι καταχωρημένοι ως ΧΟ ότι είναι πραγματικά, πλανάσαι πλάνην οικτράν. Πόσοι από αυτούς τήρουν πλήρως τις εντολές της θρησκείας; Η τρανταχτή πλειοψηφία είναι ΧΟ από κεκτημένη ταχύτητα λόγω αδρανείας και πάνε εκκλησία στους γάμους, κηδείες, βαφτίσια, ανάσταση, κλπ.
Έτσι και κάνει την πλάκα ο τΣΥΡΙΖΑ να βάλει θρησκευτικό τέλος στο Ε1, αλά Γερμανία, θα πέσει το γέλιο της αρκούδας. Οι πάντες θα γίνουν άθεοι!
.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Επειδή δεν κατάφερα να συνδέσω την δημοσίευση σου με το υπόλοιπο νήμα, θα μπορούσες ίσως να εξηγήσεις ποιος είναι ο αγαπητός απολογητής και σε ποιον από τους συγγραφείς τους νήματος απευθύνεσαι;
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:Εχω καταστησει σαφες με παρα πολλους τροπους οτι το βρεφος ειναι , ΕΙΝΑΙ, προσωπο, και εχει ΠΛΗΡΗ ατομικα και συνταγματικα δικαιωματα και δικαιουται πληρους προστασιας για αυτα. Εχω φερει και εξειδικευμενες νομικες εργασιες που το επιβεβαιωνουν. Και εχω επισημανει επισης σε οποιον διαφωνει με αυτο, οτι κανει λαθος. Δεν ηταν αυτος ο λογος της διαφωνιας μας. Αλλα οπως μαζι συμφωνησαμε, δεν ανοιγω τη κουβεντα αυτη ξανα μαζι σου, ουτε εδω μεσα ουτε πουθενα αλλου. Ολα ειναι γραμμενα, οποιος εχει υπομονη ας διαβασει...
Κατάλαβες kapages γιατί σου είπα ότι δεν θέλω να το συζητήσω άλλο μαζί σου;
Γιατί αυτά που ισχυρίζεσαι αντικρούουν αυτά που ισχυρίζεσαι!!!!!!

Ισχυρίζεσαι ότι το βρέφος είναι πρόσωπο και δικαιούται πλήρως προστασίας έχοντας ΠΛΗΡΗ ατομικά και συνταγματικά δικαιώματα.

Και όταν σε ρωτώ γιατί δεν ισχύει για το βρέφος το Διεθνές Σύμφωνο για τα Ατομικά και Πολιτικά Δικαιώματα, το οποίο λέει ότι το κάθε πρόσωπο, άρα και το βρέφος, έχει το δικαίωμα και την ελευθερία να υιοθετεί τη θρησκεία ή την πεποίθηση της επιλογής του μου λες ότι το βρέφος δεν έχει δικαίωμα να επιλέξει επικαλούμενος την διαίσθηση σου και όχι κάποιον νόμο, άρθρο ή διεθνή συνθήκη από όπου απορρέει ο ισχυρισμός σου.

Και δεν το κάνεις μόνο εσύ αλλά και όλοι οι υπόλοιποι.
Το Διεθνές Σύμφωνο για τα Ατομικά και Πολιτικά Δικαιώματα, το οποίο σε περίπτωση αντίθεσης υπερισχύει των εθνικών νόμων, δεν ισχύει για το πρόσωπο βρέφος γιατί έτσι λέει η διαίσθηση σας.

Όταν ρωτώ πως στηρίζεται νομικά αυτή η άποψη απλά δεν απαντάτε.

Και ο λόγος που δεν απαντάτε είναι επειδή ο εγωισμός είναι υπεράνω ορθολογισμού, όχι μόνο σε εσάς αλλά γενικώς στο ανθρώπινο είδος…

Εμένα πάντως καρφάκι δεν μου καίγεται να έχω δίκιο…
Όποιος μου αποδείξει ότι έχω άδικο βάσει κάποιας συγκεκριμένης νομοθεσίας και όχι απλά επειδή «έτσι γουστάρω» τότε δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα να ζητήσω συγνώμη που σας ζάλισα τόσο καιρό.
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:Σκέψου ότι είσαι 35 χρονών αβάπτιστος άθεος και λόγω ατυχήματος είσαι σε αναπηρικό καροτσάκι.
Μια μέρα σε παίρνουν οι γονείς σου ενάντια στην θέληση σου από το σπίτι σου και δια της βίας σε σέρνουν σε ένα χώρο λατρείας των χριστιανών όπου σε χρίζουν με το έτσι θέλω χριστιανό ορθόδοξο.



Ο Τάσος Κουράκης αναπληρωτής υπουργός παιδείας είναι άθεος και είχε προεκλογικά ζητήσει να πληρώνουν μόνο οι χριστιανοί τους μισθούς των παπάδων και για αυτό του έστειλα εκείνου την επιστολή.
Είναι τεράστια ευκαιρία τώρα που στην κυβέρνηση είναι ορθολογιστές να κάνουμε συντονισμένες κινήσεις ώστε όταν ηχούν οι καμπάνες το μεσημέρι να τους κάνουμε μήνυση για διατάραξη κοινής ησυχίας.
Το να σε σέρνουν με τη βία στην εκκλησία,στο τζαμί,στη συναγωγή και γενικά όπου αλλού αν δε κάνω λάθος αποτελεί κατάφορη παραβίαση των ατομικών σου επιλογών με βάση το ότι εσύ διαλέγεις τι θα κάνεις....στο άλλο να τους κάνουμε μήνυση για τις καμπάνες δε συμφωνώ....ούτε στην κοσμική Γαλλία δεν συμβαίνει αυτό....τώρα για τον Τάσο Κουράκη πράγματι είναι έτσι όπως τα λές αλλά δε νομίζω ότι μπορεί κανείς να περιμένει πολλά ούτε από αυτή την κυβέρνηση.Τόσο καιρό δεν κάνει τίποτα....πέρα από την πολτική ορκομωσία του Τσίπρα και των περισσότερων υπουργών δεν έχουν γίνει τόσο καιρό άλλα βήματα για χωρισμό κράτους-εκκλησίας...Αν και ίσως πρέπει να γίνει μια ακόμα προσπάθεια εκ μέρους μας γιατί αν βγεί η ΝΔ δεν νομίζω να περιμένει κανείς να ασχοληθεί με μας....πόσο μάλλον με τον Άδωνι αντιπρόεδρο που η θέση του είναι επανελλειμένα διατυπωμ΄νη για τις σχέσεις κράτους και εκκλησίας....
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε: Και όταν σε ρωτώ γιατί δεν ισχύει για το βρέφος το Διεθνές Σύμφωνο για τα Ατομικά και Πολιτικά Δικαιώματα, το οποίο λέει ότι το κάθε πρόσωπο, άρα και το βρέφος, έχει το δικαίωμα και την ελευθερία να υιοθετεί τη θρησκεία ή την πεποίθηση της επιλογής του μου λες ότι το βρέφος δεν έχει δικαίωμα να επιλέξει επικαλούμενος την διαίσθηση σου και όχι κάποιον νόμο, άρθρο ή διεθνή συνθήκη από όπου απορρέει ο ισχυρισμός σου.

Και δεν το κάνεις μόνο εσύ αλλά και όλοι οι υπόλοιποι.
Το Διεθνές Σύμφωνο για τα Ατομικά και Πολιτικά Δικαιώματα, το οποίο σε περίπτωση αντίθεσης υπερισχύει των εθνικών νόμων, δεν ισχύει για το πρόσωπο βρέφος γιατί έτσι λέει η διαίσθηση σας.

Όταν ρωτώ πως στηρίζεται νομικά αυτή η άποψη απλά δεν απαντάτε.
Εχω επικαλεστει Νομους, Διεθνεις Συνθηκες με ακριβη αναφορα σε συγκεκριμενα αρθρα, και ερμηνεια απο εξειδικευμενες νομικες μελετες.
Οπως ακριβως ελεγες ψεμματα στο προηγουμενο thread οτι υποστηριζω το αντιθετο,
ετσι και τωρα ψευδεσαι ασυστολως, παροτι τα εχουμε συζητησει απειρες φορες, και στα εχω γραψει με ολους τους διαφορετικους τροπους.

Σε καμια περιπτωση δεν αποδεχομαι τη δικαιολογια της ασθενους μνημης.

Σου δινω μια τελευταια ευκαιρια να ανακαλεσεις.

Αν δεν το κανεις, θα επακολουθησει καταιγισμος απο links , που θα σε διαψευσουν, και στο πρωτο ψεμμα, και στο δευτερο.

Δεν σου κανω αναφορα για τρολαρισμα, γιατι θελω να σε γλεντησω προσωπικα εαν επιλεξεις λαθος και δεν ανακαλεσεις....
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:Εμένα πάντως καρφάκι δεν μου καίγεται να έχω δίκιο…
Όποιος μου αποδείξει ότι έχω άδικο βάσει κάποιας συγκεκριμένης νομοθεσίας και όχι απλά επειδή «έτσι γουστάρω» τότε δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα να ζητήσω συγνώμη που σας ζάλισα τόσο καιρό.
αυτό μάλλον σου διέφυγε kapages.

Θα μου δώσεις έναν νόμο, διάλεξε τον πιο αντιπροσωπευτικό, και όχι καταιγισμό για δημιουργία εντυπώσεων.
Κι εγώ όχι μόνο θα ανακαλέσω αλλά θα ζητήσω και συγνώμη…
Το έγραψα πριν άλλα σου διέφυγε όπως και όλα τα άλλα…

Μην μου παραθέσεις όμως κανέναν νόμο ή διεθνή σύμβαση η οποία λέει ότι οι γονείς έχουν το δικαίωμα να γαλουχήσουν τα παιδιά τους σε όποια κοσμοθεωρία επιθυμούν.
Εγώ τώρα είμαι έννομα χριστιανός ορθόδοξος όχι λόγω της διαπαιδαγώγησης των γονέων μου άλλα λόγω της νόμιμης ένταξης μου σε θρήσκευμα όταν βαπτίστηκα.

Και όταν βαπτίστηκα μου επεβλήθη ένα θρήσκευμα το οποίο δεν ήταν της επιλογής μου, όπως θα έπρεπε να ήταν σύμφωνα με το Διεθνές Σύμφωνο για τα Ατομικά και Πολιτικά Δικαιώματα.
Και αυτό το θρήσκευμα το κουβαλάω ακόμα στον έννομο βίο μου σε αντίθεση με το ίδιο θρήσκευμα που οι γονείς μου μου δίδαξαν και εγώ απέρριψα.

Περιμένω…
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν θα μου υποδειξεις πως θα απαντησω ψευταρε. Με κατηγορησες, χωρις να ανακαλεσεις παροτι σου εδωσα την ευκαιρια, για συγκεκριμενα πραγματα:

α) οτι, θεωρω οτι " το βρέφος δεν είναι πρόσωπο, όπως αυτό ορίζεται από το Σύνταγμα, τους νόμους και το διεθνές δίκαιο και επομένως δικαίως παίρνει έννομα θρήσκευμα στα πλαίσια της γονικής μέριμνας. "

β) οτι σου απαντω "επικαλούμενος την διαίσθηση μου και όχι κάποιον νόμο, άρθρο ή διεθνή συνθήκη από όπου απορρέει ο ισχυρισμός μου.".

------------------------------------------------------

viewtopic.php?f=41&t=7499&start=320#p156429
Εδω καταγραφω τη συμφωνια μου οτι το παιδι εχει αυτοτελη δικαιωματα και δεν ειναι ιδιοκτησια του γονεα. Επισης, κανω μια πρωτη ερμηνεια στο ζητημα του μεχρι ποιο σημειο φτανει το δικαιωμα του παιδιου, το γονεα και του κρατους.

viewtopic.php?f=41&t=7499&start=340#p156442
Εδω, αναλυω περαιτερω το σκεπτικο μου, οτι ) γονεας, β) κρατος, γ) παιδι ειναι ολοι φορεις ανταγωνιστικων ή συμπληρωματικων μεταξυ τους δικαιωματων με απωτερο στοχο την δημιουργια ενος ελευθερου ενηλικα.
Με συγκεκριμενες παραπομπες σε:
-Αρθρο 2 του Πρώτου Πρόσθετου Πρωτοκόλλου της ΕΣΔΑ, στην
-Οικουμενική διακύρηξη των Ηνωμένων Εθνών για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα στο άρθρο 26.3.,
- άρθρο 14 της Διεθνούς Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Παιδιου
και παραθετω αυτουσια αποσπασματα απο νομικες μελετες με link που εδωσα εδω:
viewtopic.php?f=41&t=7499&start=320#p156426


viewtopic.php?f=41&t=7499&start=340#p156458
Εδω διατυπωνω με αλλο τροπο την παραπανω αποψη, οτι δεν εχει νοημα η συζητηση οπου διαλεγουμε ενα αρθρο, μια λεξη, και αρχιζουμε την αναλυση. Ή θα ειδωθει ολιστικα σαν πακετο, ή δεν εχει νοημα.Συνοπτικα:
Spoiler: Εμφάνιση
Η αναπτυξη θρησκευτικης συνειδησης, οπως υποδηλωνει και η λεξη, ειναι σταδιακη, και η θρησκευτικη συνειδηση το τελικο αποτελεσμα, και ειναι επιθυμητη και συνταγματικη, μονο εφοσον τηρειται το 13.2 περι ελευθερης αναπτυξης προσωπικοτητας.
Τοσο ο γονεας, οσο και το κρατος μεσω της παιδειας, συμβαλλουν σε αυτο, με ανταγωνιστικα δικαιωματα που λειτουργουν σαν μηχανισμοι αλληλοελεγχου.
Ο γονεας, εκ μερους του παιδιου, και ως κατα τεκμηριο και νομο αρμοδιος να φροντιζει τα συμφεροντα του παιδιου, ασκει το δικαιωμα μυησης στη θρησκεια του, και εχει δικαιωμα να αποκλεισει αλλοτρια κρατικη ή ιδιωτικη προπαγανδα.
Το κρατος εχει το δικαιωμα να ελεγξει και να διασφαλισει οσο μπορει οτι ο γονεας λειτουργει οντως προς το συμφερον του παιδιου.
viewtopic.php?f=41&t=7499&start=340#p156491
Εδω ο vesid επισημαινει, διαφωνοντας με τη δικη του λογικη, αυτο που εγραψα παραπανω:Συνοπτικα:
"Το ανήλικο άτομο στο ελληνικό Σύνταγμα και γενικά στην ελληνική νομολογία αναγνωρίζεται ως αυτοτελής φορέας των βασικών δικαιωμάτων που διαπλέκονται στην ελευθερία της θρησκευτικής εκπαίδευσης και όχι μόνο.
Οι γονεις ασκουν τα δικαιωματα για λογαριασμο του παιδιου, για το συμφερον του, δεν τα αποκτουν οι ιδιοι. Συνεπως ειναι μαχητο το αν κανουν καλα τη δουλεια τους."

viewtopic.php?f=41&t=7499&start=360#p156533
εδω αναφερω ξεκαθαρα οτι " Δεν ειναι σωστο αυτο που λες vesid, οτι το παιδι δεν εχει όλα τα δικαιωματα του 13.1, απο τη στιγμη της γεννησης του. Δεν ισχυει αυτο επ'ουδενι."
Μετα επαναλαμβανω τα ιδια με αλλη διατυπωση, με αναφορα και στον ΑΚ (1512, 1517). Συνοπτικα:
Spoiler: Εμφάνιση
Οτι το δικαιωμα ειναι του παιδιου, αλλα ο γονιος το ασκει νομιμα για λογαριασμο του, στα πλαισια της γονικης μεριμνας. ΑΚ (1512, 1517).
To αγαθο, το δικαιωμα, ανηκει λοιπον στο παιδι το ιδιο. Παγκοσμιως ομως, παγκοσμιως, εχει κριθει, οτι το συγκεκριμενο δικαιωμα, μπορει να το ασκησει ο γονεας / οι γονεις, για λογαριασμο του παιδιου του, στα πλαισια της ασκησης γονικης μεριμνας.
Εχω γραψει παραπανω τις διαταξεις της ΕΣΔΑ και των αρθρων για τα Δικαιωματα του Παιδιου, που δινουν πρωταγωνιστικο ρολο στο γονεα, περαν των διαταξεων του ΑΚ (1512, 1517). Οι λογοι πολλοι, κυριως λογω ανωριμοτητας, προστασιας απο αλλοτριες επιρροες και κρατικη προπαγανδα.
Και εδω αναλυω την εννοια της καταχρησης της γονικης μεριμνας με παραδειγματα. Συνοπτικα:
Spoiler: Εμφάνιση
γ) Οχι ομως απεριοριστα. Εαν το καταχραστει ο γονεας, το χανει. Οπως και τα αλλα δικαιωματα (ελευθεριας, ζωης, μορφωσης κλπ), που του ανατιθενται να τα ασκει για λογαριασμο του παιδιου, αν τα καταχραστει, τα χανει. Του αφαιρειται η σχετικη γονικη μεριμνα.
δ) τι εννοουμε ομως καταχρηση; Περαν των γενικων και αοριστων διαταξεων του ΑΚ (281 = χρηση δικαιωματος αντίθετη προς την κρατούσα και σύμφωνη προς τον πολιτισμό της χώρας διαμορφωθείσα ηθική), στη πραξη, ο ορος χρησιμοποιειται με πολυ μεγαλη φειδω. κλπ κλπ με παραδειγματα. Πχ γονεις χιλιαστες που δεν θελουν μεταγγιση αιματος στο παιδι τους
viewtopic.php?f=41&t=7499&start=360#p156542
Εδω εξηγω ξανα, πως το παιδι εχει αυτοτελη δικαιωματα, που δεν μεταβιβαζονται στον γονεα, μεταβιβαζεται η ευθυνη ασκησης στο γονεα, για λογαριασμο και προς το συμφερον του παιδιου του.

viewtopic.php?f=41&t=7499&start=400#p156661
εδω , αντε παλι, εξηγω με συγκεκριμενες παραπομπες, οτι "ο κρατος εχει υποχρεωση να σεβαστει το θρησκευμα του γονιου, αλλα οχι την υποχρεωση να σεβαστει τη καθε ερμηνεια του γονιου για το θρησκευμα." Οπως ακριβως δεν θα σεβαστει τις πολιτικες αποψες ενος ναζιστη γονεα, προκειμενου να κανει στο παιδι μαθημα πολιτικης αγωγης.

viewtopic.php?f=41&t=7499&start=420#p160551
εδω συνοψιζω ξανα τα επχιειρηματα με συγκεκριεμενες νομικες παραπομπες και επιχειρηματα , γιατι και παλι ειχες ξεχασει τι γραφαμε και επαναλαμβανες τις ιδιες βλακειες . Λεω λοιπον με πληρη επιχειρηματα και σχετικες παραπομπες για καθε ενα:Συνοπτικα:

Α) Η βαπτιση, σαν τελετη, ειναι συνταγματικη, νομιμη και συμβατη με τα διεθνως αναγνωρισμενα δικαιωματα των παιδιων, με 4 νομικα επιχειρηματα.
Β) Η βαπτιση σαν εγγραφο ή πιστοποιητικο, ειναι ακαταμαχητο απο αυτοτελη αποψη, με 3 επιχειρηματα, και πολλα υποεπιχειρηματα.
Γ) Η βαπτιση σαν εγγραφο τυγχανει κακης χρησης, με 3 επιχειρηματα. Επισημαινεται, οτι πηγαμε και σε δικηγορο σαν Ενωση για το θεμα αυτο.
Δ) τα ανωτερω

viewtopic.php?f=41&t=7499&start=440#p160582
Εδω επισημαινω την ειρωνεια, οτι μετα απο 20 σελιδες, γυρισαμε σε αυτο που επεσημανε η Μελανι σε δυο γραμμες, στη πρωτη σελιδα!
viewtopic.php?f=41&t=7499&start=440#p160593
Εδω απαντω με λογικα επιχειρηματα, σε παραλογισμους. Το τελος της κουβεντας ειναι κοντα για μενα.

viewtopic.php?f=41&t=7499&start=460#p160751
και εδω, στο τελος, στη ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΕΛΙΔΑ, ακομα μια φορα, γραφω:
"παροτι συμφωνω οτι το παιδι ειναι προσωπο, εχουμε διαφωνησει με καθε δυνατο τροπο διατυπωσης."

--------------------------------------------------------------------------------
Ετσι λοιπον αποδεικνυεται περιτρανα ποσο μεγαλος ψευτης εισαι οταν ειπες οτι ισχυριζομαι οτι το παιδι δεν ειναι προσωπο κ.λπ. ακομα και στη τελευταια σελιδα το επανελαβα.
Και φυσικα, αποδεικνυεται απο τα παραπανω ποσο μεγαλος ψευτης εισαι κατηγορωντας με οτι επιχειρηματολογω "επικαλούμενος την διαίσθηση μου και όχι κάποιον νόμο, άρθρο ή διεθνή συνθήκη από όπου απορρέει ο ισχυρισμός μου.".

Ο λογος των συνεχων επαναληψεων, ηταν οτι συνεχιζες αμετανοητος να επαναλαμβανεις ανακριβειεςκαι ηλιθιοτητες. Κουβεντα δεν προκειται να ανοιξω μαζι σου. Αλλο ειναι να διαφωνεις με τα επιχειρηματα μου, και αλλο ειναι να τρολαρεις. Μετα απο ολα αυτα, εχεις το θρασος να ισχυριζεσαι οτι δεν εχεις παρει απαντησεις στις ιδιες και πλειστακις επαναλαμβανομενες ηλιθιες ερωτησεις.

ΥΓ. σου εκανα τελικα αναφορα για τρολαρισμα. και προσωπικες επιθεσεις. .
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η ερώτηση που θέτω ένα χρόνο τώρα είναι: «εφόσον το βρέφος είναι πρόσωπο, όπως ακριβώς αποδεικνύει πέρα πάσης αμφιβολίας ο φίλος kapages, πως ακριβώς χάνει το δικαίωμα της ελεύθερης επιλογής του έννομου θρησκεύματος του, όπως αυτό το δικαίωμα κατοχυρώνεται στο Διεθνές Σύμφωνο για τα Ατομικά και Πολιτικά Δικαιώματα, το οποίο είναι υπεράνω εθνικών νόμων και συνταγματικών άρθρων;».

Και ζητώ επί πλέον η απάντηση σε αυτό το ερώτημα να μην είναι ετσιθελική αλλά να στηρίζεται σε κάποιο νόμο.

Ο μόνος νόμος στον οποίο έχει στηριχτεί ο αντίλογος είναι ο νόμος περί γονικής μέριμνας, ο οποίος όμως είναι πλήρως άσχετος με το θέμα καθώς η γονική μέριμνα ΔΕΝ προσδίδει έννομο θρήσκευμα.

Οι απαντήσεις που παίρνω έναν χρόνο τώρα είναι αφορισμοί, προσωπικές επιθέσεις και αποπροσανατολιστικά παραληρήματα όπως αυτό το τελευταίο του kapages, στον οποίο να σημειώσω δεν μίλαγα για μήνες μέχρι που μου έκανε ανοικτή πρόσκληση εδώ στο forum και μου έστειλε δύο προσωπικά μηνύματα για να του ξαναμιλήσω.

Μέχρι τώρα έχω δεχτεί δύο προτάσεις και μερικές απειλές για αποπομπή μου από την Ένωση, από όπου τελικά έφυγα μόνος μου, κανά δύο τρεις απειλές περί αναφοράς και τώρα μια όντως αναφορά όπως λέει ο kapages.

Μα καλά…
Τόσο δύσκολο είναι να ξεφορτωθείτε έναν ψεύτη, ψυχοπαθή, τρολ και όλα τα άλλα τα ωραία με τα οποία με έχετε λούσει?
Ή έχει όρια η καταπάτηση της λογικής;

ΥΓ
Την ερώτηση κανείς ακόμα δεν την έχει απαντήσει…
Ούτε και ο δικηγόρος της Ένωσης.
Η μάλλον αυτός απάντησε με παρόμοιους και χειρότερους αφορισμούς.
Ο δικηγόρος του Άναρχου είναι ο μόνος που τελικά έδωσε την απάντηση στην ερώτηση και η οποία απάντηση του περιγράφει πλήρως την κατάσταση: «Εάν έχετε χρόνο και χρήμα να πάτε στην ευρωπαϊκή ένωση καθώς στο Ελλάς δεν θα βρεθεί δικαστής να πάει κόντρα στην εκκλησία και το κατεστημένο.»
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο λόγος της επιμονής μου με αυτό το θέμα είναι επειδή δεν υπάρχει περίπτωση στις επόμενες δεκαετίες να επιτευχθεί ο στόχος της Ένωσης για αναθεώρηση των θρησκευτικών άρθρων του Συντάγματος και επομένως η οποιοδήποτε δράση πρέπει να είναι με την υπάρχουσα νομοθεσία.

Το κάλεσμα για κοκορέτσι την Μ. Παρασκευή είναι μεγαλύτερη πρόκληση από μια δικαστική δράση, όπως και προβλέπει το καταστατικό της Ένωσης, για την τήρηση των νόμων από την εκκλησία.
Και εάν χαθεί η δίκη τι θα γίνει;
Σε αυτήν την ερώτηση ο apeleytheros έχει απαντήσει ότι η «χασούρα θα λειτουργήσει ανασταλτικά για το image της Ένωσης».
Κοκορέτσι την Μ. Παρασκευή σας δίνει προφανώς πόντους (την στιγμή που ακόμα και άθεοι σας κατέκριναν για αυτήν την δράση)

Καπάγεια λογική…
Απάντηση