Προσηλυτισμός & βάπτιση

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το Σύνταγμα υπερτερεί του νόμου και επομένως νόμος και Σύνταγμα δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Για αυτό νόμοι που έχουν ψηφιστεί από την Βουλή και έχουν πάρει ΦΕΚ καταργούνται ως αντισυνταγματικοί στο Συμβούλιο της Επικρατείας. Το Συμβούλιο της Επικρατείας αυτή την δουλειά κάνει. Να ελέγχει εάν οι νόμοι είναι συμβατοί με το Σύνταγμα.
Έχεις δει ποτέ να αλλάζει το Σύνταγμα επειδή ένα άρθρο του δεν είναι συμβατό με τον νόμο;;;;;;;
Ξέρεις πόσες φορές λέει το Σύνταγμα ότι διατάξεις, νόμοι, αποφάσεις υπουργών και ένα κάρο άλλο πράγματα καταργούνται αυτομάτως εάν δεν είναι συμβατά με το Σύνταγμα;
Δεν κουνάω εγώ το δάκτυλο στους συνομιλητές μου… εσύ το βλέπεις να κουνιέται καθώς αγνοείς βασικές αρχές λογικής προκειμένου να σου βγουν αυτά που λες.

Και πραγματικά προσβάλεις τον εαυτό σου αγνοώντας το γεγονός ότι δεν υπάρχει άρθρο στο Σύνταγμα που να απαγορεύει από τον γονέα να γράψει τον γιο του στο καράτε.

Κάνεις δεν εμποδίζει τον γονέα να κάνει πλύση εγκεφάλου υπέρ του χριστιανισμού στον γιο του καθώς αυτό δεν έχει έννομα αποτελέσματα.
Η έννομη ένταξη του όμως σε θρήσκευμα έχει. Και αυτό απαγορεύεται από το 13.1 του Συντάγματος.

Στο ξαναγράφω γιατί σου ξέφυγε: η μαμά καταδικάστηκε για προσηλυτισμό του τετράχρονου γιου της επειδή ο γιος της είχε βαπτιστεί και όχι επειδή έπαιρνε χριστιανική διαπαιδαγώγηση από τον πατέρα.
Η βάπτιση είχε έννομα αποτελέσματα και όχι η διαπαιδαγώγηση. Με την βάπτιση καταπατείται η θρησκευτική ελευθερία και όχι με την διαπαιδαγώγηση.
Για αυτό τον λόγο είναι πλήρως συμβατές οι διεθνείς συμβάσεις με το ελληνικό Σύνταγμα. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΝΟΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Η ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΜΕ ΤΟ 13.1 ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ.
Η ΒΑΠΤΙΣΗ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΕΝΝΟΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

Γιατί δεν το καταλαβαίνεις;
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα αρθρα περι δικαιωματων τα εβαλα κατω απο την επικεφαλιδα:
Η βαπτιση, σαν τελετη, ειναι συνταγματικη, νομιμη και συμβατη με τα διεθνως αναγνωρισμενα δικαιωματα των παιδιων:
Σαν τελετη.

κενο
κενο
κενο

Σαν πιστοποιητικο, επισης ειναι νομιμοτατο. Βεβαιωνει κατι αληθες.

κενο
κενο
κενο

Συμφωνουμε οτι τυγχανει κακης χρησης.
Αυτο δεν σημαινει οτι επειδη συμβαινει αυτο, η τελετη η ιδια ή το πιστοποιητικο βαπτισης σαν εγγραφο ειναι αντισυνταγματικο.
Αλλα οτι η χρηση τους, ειναι αντισυνταγματικη.

Αρα, δεν εχει νοημα η επιθεση στη τελετη ή στο εγγραφο, αλλα στη κακη χρηση τους.

Η Ενωση, οπως επεσημανε η Μελανι απο τη πρωτη πρωτη σελιδα του νηματος, ειναι εναντιον της κακης χρησης του πιστοποιητικου.

Με αγαπη,
Γιωργος
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η θρησκευτική διαπαιδαγώγηση των γονέων δεν έχει έννομα αποτελέσματα και επομένως είναι πλήρη συμβατή με το άρθρο 13.1 του Συντάγματος και όλες τις διεθνείς συμβάσεις,
Η βάπτιση όμως έχει έννομα αποτελέσματα.

Αυτό δεν το λέω εγώ…
Το λέει ο Άρειος Πάγος.
Και αποφάνθηκε o Άρειος Πάγος με αυτόν τον τρόπο γιατί μόνο έτσι θα μπορούσε να καταδικάσει την μητέρα για προσηλυτισμό του τετράχρονου γιου της, καθώς ο ισχυρισμός ότι το παιδί είχε χριστιανική διαπαιδαγώγηση από τον πατέρα δεν στέκει νομικά αφού δεν έχει έννομα αποτελέσματα η θρησκευτική διαπαιδαγώγηση του γονέα.

Ο Άρειος Πάγος, σε περίπτωση που δεν γνωρίζετε, είναι το ανώτατο ακυρωτικό δικαστήριο της πολιτικής και ποινικής δικαιοσύνης της Ελλάδας.
Δηλαδή παραπάνω δεν έχει…

Αλλά στα αρχίδια σας τι λέει ο Άρειος Πάγος…
Εσείς ξέρετε καλύτερα.

Το έχω ξαναπεί αλλά δεν κρατιέμαι και θα το ξαναπώ: ο Καμμένος και κάθε Καμμένος στους ώμους τους δικούς σας υψώνεται σαν γίγαντας.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

αν ισχυε αυτο που λες, δεν θα ειχαν δικαιωμα με υπευθυνη δηλωση οι γονεις να παρουν απαλλαγη απο τα θρησκευτικα αν ειχαν προηγουμενως βαπτισει το παιδι τους. Αφου, οπως λες, η βαπτιση υπερτερει της γονικης θρησκευτικης διαπαιδαγωγησης.
Ουτε θα ειχαν δικαιωμα να αλλαξουν θρησκεια στο παιδι τους.
Επισης, αν αθεοι γονεις υιοθετησουν ενα βαπτισμενο ορφανο, οφειλουν να σεβαστουν τη βαπτιση!

Το εγραψα και πριν, η βαπτιση χρησιμοποιηθηκε σαν τεκμηριο πρωτης πιστης, ελλειψει αλλων ισχυροτερων οπως η κοινη γονικη βουληση. Τοτε, ναι, εχει εννομα αποτελεσματα. Δυο ισοτιμοι γονεις τσακωνονταν, ο ενας ειχε ενα εξτρα χαρτι, αυτο της βαπτισης.
Και να μην το ειχαν το χαρτι, ο ενας γονεας θα πηγαινε στο δικαστηριο ενα βιντεο με τη βαπτιση. ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ!
Αν και οι δυο γονεις ειχαν γινει Χιλιαστες, η βαπτιση δεν θα ειχε καμια αξια.
Αν οι δυο γονεις δεν ειχαν βαπτισει το παιδι τους, αλλα το ειχαν παει κατηχητικο, με χαρτι ή με μαρτυρες, και παλι θα υπηρχε καταδικη.

αν ηταν στην αρχη χιλιαστες, και ειχαν γραψει το παιδι στο κατηχητικο των χιλιαστων,
και στη συνεχεια η μητερα γινοταν ΧΟ και βαπτιζε το παιδι, η μητερα θα καταδικαζονταν.

Η βαπτιση σαν χαρτι ειχε ενομμα αποτελεσματα, οσα θα ειχε και ενα βιντεο της βαπτισης, ή 10 μαρτυρες της βαπτισης, ή μια εγγραφη σε κατηχητικο.

Τελος, φερε μου ΕΝΑΝ νομο, ΕΝΑΝ, στον οποιο να αναγραφεται το χαρτι της βαπτισης, σαν ενα στοιχειο που επηρεαζει κατι. Μιλας για εννομα αποτελεσματα. Φερε εναν νομο λοιπον, που να αναφερει μεσα τη βαπτιση!

Να δουμε μετα, αν δεν υπηρχε η βαπτιση, αν της κανουμε μηνυση και τη καταργησουμε, ο Νομος αυτος θα επαυε να εχει εφαρμογη, ή αντιθετα θα εφαρμοζοταν με αλλα ισοδυναμα μεσα;

Τελος παντων Γιαννη, αυτη ειναι η γνωμη μου αδερφε. Το να διαφωνεις το δεχομαι, αλλα οχι να λες οτι ειναι και στα αρχιδια μας η υποθεση.
20 σελιδες γραφουμε. Σε δικηγορους πηγαμε. Ψηφοφοριες καναμε.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είπα εγώ ότι η βάπτιση έχει έννομα αποτελέσματα.
Ο Άρειος Πάγος το είπε.

Σε αντίθεση με αυτά που λέτε εσείς, τα οποία είναι αυθαίρετες σκέψεις, εγώ παρέθεσα αποφάσεις του ανώτατου δικαστηρίου της Ελλάδος.

Και δεν θα πάω πολύ πίσω για να βρω όλες αυτές τις αυθαίρετες σκέψεις.
Θα πάρω την πρώτη σου παράγραφο από την τελευταία σου δημοσίευση:
αν ισχυε αυτο που λες, δεν θα ειχαν δικαιωμα με υπευθυνη δηλωση οι γονεις να παρουν απαλλαγη απο τα θρησκευτικα αν ειχαν προηγουμενως βαπτισει το παιδι τους. Αφου, οπως λες, η βαπτιση υπερτερει της γονικης θρησκευτικης διαπαιδαγωγησης.
Ουτε θα ειχαν δικαιωμα να αλλαξουν θρησκεια στο παιδι τους.
Επισης, αν αθεοι γονεις υιοθετησουν ενα βαπτισμενο ορφανο, οφειλουν να σεβαστουν τη βαπτιση!

Εσύ δηλαδή λες ότι εάν οι άνθρωποι πάρουν μια απόφαση κάποια στιγμή δεν θα πρέπει να μπορούν να την αλλάξουν ποτέ τους στο υπόλοιπο της ζωής τους.
Και εννοείς ότι αυτό το είπα εγώ.
Σε τέτοιο επίπεδο είναι τα επιχειρήματα ΟΛΩΝ σας και όχι μόνο τα δικά σου kapages.

Ας πούμε το σούπερ επιχείρημα του Τεμπελόσκυλο:
Τεμπελόσκυλο έγραψε:Αυτό που λέει η συνταγματολόγος και που υπογράμμισα είναι αυτό το οποίο έλεγα εγώ επί πόσες σελίδες. Ότι το 16.1 δικαιολογεί γενικότερα θρησκευτικά, και όχι ντε και καλά ορθόδοξα όπως λέει ο Τζερόνιμο. Αντιθέτως, τα υποχρεωτικά ορθόδοξα θρησκευτικά παραβιάζουν το 13. Γι' αυτό το λόγο έφερα εδώ το απόσπασμα, κι ελπίζω να μην παρερμηνευτεί όπως όλα τα υπόλοιπα που έχω πει στο παρόν νήμα. Over and out.
τα υποχρεωτικά ορθόδοξα θρησκευτικά παραβιάζουν το 13.1 του Συντάγματος επειδή σε επιταγή του 16.2 το κράτος υποχρεώνει τους επίσημα χριστιανούς ορθόδοξους σε χριστιανικά θρησκευτικά δίνοντας μάλιστα και απαλλαγή σε όσους δεν είναι χριστιανοί ορθόδοξοι.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!;;;;;;;;;;;
Και το έλεγε μάλιστα για πόσες σελίδες!!!!!!!!!!!!!!!;;;;;;;;;;;;;;;;
Δίκιο έχει…
Την διδασκαλία του Κομφούκιου έπρεπε να τους υποχρεώνει…
Και έγραψε και στο τέλος της δημοσίευσης «Over and out».

Μάλιστα…
Αυτό είναι το επίπεδο των επιχειρημάτων ΟΛΩΝ σας.

Και ο apeleytheros που συντάσσεται με όλα αυτά στην υπογραφή του μιλάει για ορθολογισμό…
Καταλάβατε γιατί ο Καμμένος είναι υπουργός άμυνας αντί να πουλάει σουβλάκια;
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

"Και εννοείς ότι αυτό το είπα εγώ."

Εννοουσα ότι ειναι παρεπομενο λογικο συμπερασμα από αυτό που είπες εσύ, το οποιο συμπερασμα δεν ισχύει, οπως ειναι γνωστο. Άρα είναι άτοπο αυτό που λες εσύ επειδη ειναι ατοπο το παρεπομενο συμπερασμα απο αυτο.

Ο Άρειος Πάγος είπε "εννομα αποτελεσματα". Δεν ειπε ότι η βαπτιση υπερτερει γενικα της γονικης διαπαιδαγωγησης. Αυτο το λες εσυ, και ειναι το δικο σου αυθαιρετο συμπερασμα, που στηριζεται σε μια ειδικη υποπεριπτωση οπου διαφωνουσαν οι γονεις.
Σου εδειξα οτι αυτο που λες ειναι ατοπο.
Δεν εισαι ειδικος για να κρινεις τη νομικη σημασια της φρασης "εννομα αποτελσματα" του Αρειου Παγου. Εχουμε παει σε ειδικους για αυτο.
Και με τη χρηση απλης λογικης φαινεται ομως ότι δεν την ερμηνευεις σωστα και της δινεις διασταλτικο και γενικο χαρακτηρα.

Εγω λοιπον σου ανταποδιδω το χαρακτηρισμο και θεωρω οτι η δικη σου επιχειρηματολογια ειναι υποδεεστερου επιπεδου.

Σε καθε περιπτωση ομως, Η ΟΥΣΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΗ.
Το χαρτι ειναι νομιμο γιατι λεει κατι αληθες. Η τελετη ειναι νομιμη. Τα τυχον παρανομα , αντισυνταγματικα κλπ αποτελεσματα, προερχονται από την κακη χρηση του χαρτιου.

Οποτε, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΣ, δεν εχει καμια απολυτως τυχη η επιθεση στο χαρτι και στη τελετη.
Μονο στην εννομη χρηση τους.

Επισης, περιμενω ακομα εναν Νομο ωστε να αποδειξεις στη πραξη τα εννομα αποτελεσματα του πιστοποιητικου της βαπτισης.
Εγω θεωρω οτι και ενα βιντεο της βαπτισης, θα ειχε το ιδιο αποτελεσμα, στη συγκεκριμενη υποθεση.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εννοουσα ότι ειναι παρεπομενο λογικο συμπερασμα από αυτό που είπες εσύ,
Τα «λογικά» συμπεράσματα τα οποία εξάγεις από τα λεγόμενα μου είναι δικά σου συμπεράσματα τα οποία έχουν εξαχθεί με την δική σου «υποκειμενική» επεξεργασία των λεγομένων μου.
Εάν εγώ πω ότι έχω τώρα μια μαύρη γάτα και πω επίσης ότι πριν από τρία χρόνια είχα επίσης μια άλλη μαύρη γάτα και εσύ βγάλεις το «λογικό» συμπέρασμα ότι όλες οι γάτες στον κόσμο είναι μαύρες εγώ τι φταίω;

Κοίτα kapages… εμείς την έχουμε κάνει αυτήν την συζήτηση σε σημείο ad nauseam και δεν επιθυμώ να την ξανακάνω πάλι μαζί σου.
Εκτίμησα λάθος ότι ο csar και ο απελεύθερος ήθελαν να συζητήσουν και γι’ αυτό ξεκίνησα πάλι.

Ξαναλέω λοιπόν ότι δεν επιθυμώ να κάνω αυτήν την συζήτηση πάλι μαζί σου.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα σου αφιερωσω δυο τραγουδακια απο τη πατριδα... :D

ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ


ΚΑΙ ΛΕΓΕ ΛΕΓΕ
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Στον ιστότοπο της Ένωσης Αθέων και συγκεκριμένα σε αυτήν την ιστοσελίδα δίνονται οδηγίες για τον τρόπο απαλλαγής από το μάθημα των θρησκευτικών.
Οι οδηγίες χωρίζονται σε δύο ενότητες όπου η πρώτη δίνει οδηγίες σε μαθητές / μαθήτριες που έχουν βαπτιστεί και η δεύτερη σε μαθητές / μαθήτριες που δεν έχουν βαπτιστεί.

Η Ένωση Αθέων παραδέχεται στον ιστότοπο της, εμμέσως πλην σαφώς, ότι η βάπτιση έχει ουσιώδη σχέση με την υποχρέωση των μαθητών να παρακολουθήσουν χριστιανικά θρησκευτικά.

Εδώ όμως σε αυτό το νήμα τα μέλη της γραμματείας της Ένωσης, αυτά τα οποία έχουν πάρει μέρος στην συζήτηση, ισχυρίζονται ότι εγώ λέω ασυναρτησίες όταν υποστηρίζω ότι η βάπτιση έχει ουσιώδη σχέση με την υποχρέωση των μαθητών να παρακολουθήσουν χριστιανικά θρησκευτικά.

Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου…
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Μάθε να διαβάζεις επιτέλους
Για μαθητές/τριες που βαπτίστηκαν Χριστιανοί/ές Ορθόδοξοι και καταχωρίστηκε θρήσκευμα στο ληξιαρχείο μέσω της κατάθεσης σε αυτό του πρακτικού της βάπτισης και εφόσον κατά την αρχική εγγραφή τους στο σχολείο έχει κατατεθεί απόσπασμα ληξιαρχικής πράξης γέννησης που αναφέρει και το θρήσκευμα
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάθε να διαβάζεις επιτέλους
1. Για μαθητές/τριες που βαπτίστηκαν Χριστιανοί/ές Ορθόδοξοι και καταχωρίστηκε θρήσκευμα στο ληξιαρχείο...
Μπορείς να δηλώσεις χριστιανός ορθόδοξος στο ληξιαρχείο χωρίς να έχεις βαπτιστεί;
Ή ακόμα καλύτερα μπορεί να σε θεωρήσει το κράτος χριστιανό ορθόδοξο χωρίς να έχεις βαπτιστεί μόνο και μόνο επειδή η ορθοδοξία είναι η επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα;
Off Topic
Και καλά θα κάνεις να μην είσαι ειρωνικός γιατί αυτό μπορώ να το κάνω εγώ καλύτερα από σένα.
Άσε που είσαι διαχειριστής και μέλος της γραμματείας και οφείλεις να επιδεικνύεις αυτοσυγκράτηση ακόμα και εάν σου είχα δώσει το δικαίωμα να με ειρωνευτείς.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Yianis έγραψε:Οι οδηγίες χωρίζονται σε δύο ενότητες όπου η πρώτη δίνει οδηγίες σε μαθητές / μαθήτριες που έχουν βαπτιστεί και η δεύτερη σε μαθητές / μαθήτριες που δεν έχουν βαπτιστεί.

Η Ένωση Αθέων παραδέχεται στον ιστότοπο της, εμμέσως πλην σαφώς, ότι η βάπτιση έχει ουσιώδη σχέση με την υποχρέωση των μαθητών να παρακολουθήσουν χριστιανικά θρησκευτικά.
Αυτό που λες 2 ποστ παραπάνω είναι ψέμα. Η διάκριση δεν είναι "βαπτισμένοι-αβάπτιστοι" αλλά "δηλωμένοι ως ΧΟ στο σχολείο - όχι". Οπότε είτε σου λείπει η στοιχειώδης ικανότητα να διαβάζεις και να κατανοείς αυτά που διαβάζεις, είτε λες ευθέως ψέμματα για να φανεί ότι έχεις δίκιο σε αυτά που υποστηρίζεις εδώ και 23 σελίδες. Διάλεξε.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εάν θέλετε να διεκδικήσετε αυτό σας το δικαίωμα έχετε τις εξής δυνατότητες:
  1. Για μαθητές/τριες που βαπτίστηκαν Χριστιανοί/ές Ορθόδοξοι
  2. Για μαθητές/τριες για τους οποίους/ες δεν δηλώθηκε βάφτιση στο ληξιαρχείο…

Ψέματα;
Θες να πεις ότι λέω ψέματα επειδή το 2 υπονοεί ότι θα μπορούσες να είχες βαπτιστεί αλλά να μην το δηλώσεις;

Δεν μου λες ρε φίλε….
Δύο φορές σου έστειλα εσένα email με την διεύθυνση μου για να μου στείλεις τα ψηφοδέλτια για να ψηφίσω στις εκλογές της Ένωσης και ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΈΣΤΕΙΛΕΣ με αποτέλεσμα να μην μπορέσω να ψηφίσω ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:
Μπας και από το πολύ αραλίκι και τεμπελιά τελμάτωσε το μυαλό σου;

Έλα τώρα απελεύθερε να μου πεις γιατί γίνομαι επιθετικός.
Μήπως θα έπρεπε να του μάθεις να συμπεριφέρεται καλύτερα;
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

@yanis, πράγματι έχεις θέμα μνήμης, γιατί απ ότι θυμάμαι, τελικά ψήφισες.

το 1ο περιλαμβάνει:
όσους γονείς βάπτισαν, το δήλωσαν ΚΑΙ στο ληξιαρχείο ΚΑΙ στο σχολείο.

Το 2ο επίσης είναι σαφέστατο, περιλαμβάνει:
και όσους γονείς δεν βάπτισαν,
και όσους γονείς βάπτισαν αλλά δεν το δήλωσαν στο ληξιαρχείο
Off Topic
(και κατ επέκταση δεν θα μπορούσαν να το δηλώσουν στο σχολείο)
και όσους γονείς βάπτισαν, το δήλωσαν στο ληξιαρχείο αλλά δεν το δήλωσαν στο σχολείο.

edit:
Οι οδηγίες αφορούν την διαδικασία απαλλαγής χωρίς αποκάλυψη θρησκεύματος, με θετικό η αρνητικό τρόπο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Όχι Yanis, ψέμματα επειδή στο 1 ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ η γαμημένη η βάφτιση. Πρέπει ΚΑΙ να έχει καταχωρηθεί στο ληξιαρχείο, ΚΑΙ να έχεις πάρει πιστοποιητικό γέννησης που να ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ θρήσκευμα, ΚΑΙ να το προσκομίσεις στο σχολείο για την εγγραφή. Άρα προφανώς και η διάκριση δεν είναι μεταξύ όσων έχουν κάνει βάφτιση και όσων όχι.

Κατάλαβες τώρα;

Off Topic
Τα mail τα έστειλες στην Ένωση και όχι σε μένα προσωπικά, εκτός αν τα έστειλες στον προσωπικό μου λογαριασμό και δεν τα είδα. Οπότε για την όποια παρεξήγηση, η οποία σημειωτέον λύθηκε αναίμακτα απ' ό,τι θυμάμαι, δεν ευθύνομαι εγώ προσωπικά αλλά όλη η Γραμματεία εξίσου.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχετε δίκιο…
Και ναι απελεύθερε ψήφισα…
Έδωσα 6 σταυρούς με επιστολική ψήφο με το ταχυδρομείο…
Έχω πράγματι αδύναμη μνήμη…

Σε όλα έχετε δίκιο…

Είμαι ψεύτης και αγύρτης…
Άσε που είμαι και μαλάκας…
Γιατί μόνο μαλάκας πρέπει να είμαι για να ασχολούμαι μαζί σας…

Γεια σας…
Off Topic
It is indeed your will that sets your mind in motion.
And if they say you don’t have a mind they are wrong.
The lack of will is the problem.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο υπεύθυνος μελών της Ένωσης Αθέων έγραψε: Καλημέρα.

Σας ενημερώνω ότι έχετε διαγραφεί από τα μητρώα της Ένωσης Αθέων, όπως ζητήσατε. Επίσης αφαιρέθηκαν οι σχετικές προσβάσεις από το λογαριασμό σας στο φόρουμ (Yianis).
Θα ακολουθήσει επικοινωνία από τον Ταμία της Ένωσης σχετικά με την απόδειξη της συνδρομής.

Σας ευχαριστούμε για τη στήριξή σας.

Ο υπεύθυνος μελών
Δεν μου λες απελεύθερε…
Έχω αδύνατη μνήμη ή δεν μου έστειλες ποτέ την απόδειξη για την συνδρομή μου, όπως υποσχέθηκε ο υπεύθυνος μελών;
Όπως δεν μου έστειλες και κάτι άλλο το οποίο υποσχέθηκες δύο φορές να μου στείλεις;

Είστε πολύ μικροί, τόσο σε ηλικία όσο και σε πνεύμα, για να μου κουνάτε εμένα το δάκτυλο και να με αποκαλείτε ψεύτη με αδύναμη μνήμη.
Παρα πολύ μικροί, ειδικά στο πνεύμα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρωτιέμαι εάν το διάβασε κανείς αυτό το άρθρο…

Εσείς που έχετε ανάγκη την αυθεντία προκειμένου να set your mind in motion πρέπει να το διαβάσετε.
Διεθνές Σύμφωνο για τα Ατομικά και Πολιτικά Δικαιώματα έγραψε: Άρθρο 18.- 1. Κάθε πρόσωπο έχει δικαίωμα στην ελευθερία σκέψης, συνείδησης και θρησκείας.
Αυτό το δικαίωμα περιλαμβάνει την ελευθερία να έχει ή να υιοθετεί κανείς τη θρησκεία ή την πεποίθηση της επιλογής του, καθώς και την ελευθερία να εκδηλώνει τη θρησκεία ή την πεποίθησή του, ατομικά ή από κοινού με άλλους μέσω της λατρείας, πράξεων ιεροτελεστίας, πρακτικής και διδασκαλίας.
Σύμφωνα με τον καθηγητή Συνταγματικού δικαίου το παραπάνω άρθρο είναι μέρος του δικού μας Συντάγματος.
Βέβαια το λέει και το ίδιο το Σύνταγμα ότι οι κυρωμένες διεθνείς συμβάσεις είναι μέρος του ελληνικού δικαίου και υπερισχύουν από κάθε άλλη αντίθετη διάταξη νόμου αλλά εσείς δεν μπορείτε να σκεφτείτε μόνοι σας και χρειάζεσθε τον ειδικό.

Θα πρέπει τώρα εσείς, ή κάποιος ειδικός, να βρείτε έναν νόμο ή ένα άρθρο ή μια επικυρωμένη διεθνή σύμβαση όπου ορίζεται ως πρόσωπο μόνο ο ενήλικας και όχι το παιδί.

Εάν δεν βρείτε τότε το βρέφος είναι πρόσωπο καθώς, όπως πολύ σωστά είπε κάποιος Το τι στέκει νομικά, είναι διαφορετικό από το τι μας αρέσει εμάς η το τι θεωρούμε ότι θα έπρεπε
Και θα πρέπει να πείτε πως ακριβώς το πρόσωπο επέλεξε την νόμιμη, επίσημη και με έννομα αποτελέσματα ένταξη του σε επίσημη θρησκεία στην ηλικία του ενός έτους.

Το αυθαίρετο συμπέρασμα ότι οι γονείς έχουν δικαίωμα να καταπατούν τις συνταγματικές ελευθερίες του βρέφους στα πλαίσια της γονικής μέριμνας είναι ακριβώς αυτό, δηλαδή ένα αυθαίρετο συμπέρασμα το οποίο δεν προκύπτει από κανένα νόμο ή άρθρο του Συντάγματος.
Ίσα ίσα το αντίθετο καθώς σε περίπτωση που ο γονέας είναι παιδόφιλος και εκμεταλλεύεται το παιδί του στα πλαίσια της γονικής του εξουσίας τότε το Σύνταγμα, οι νόμοι και οι διεθνείς συμβάσεις προστατεύουν το παιδί από την καταπάτηση των συνταγματικών του δικαιωμάτων.

Η θρησκευτική διαπαιδαγώγηση των γονέων μου στην ορθοδοξία δεν είναι αντίθετη ούτε με το Σύνταγμα ούτε και με το άρθρο 2 του προσθέτου πρωτοκόλλου της Ευρωπαϊκής Σύμβασης Δικαιωμάτων του Ανθρώπου διότι εγώ τώρα είμαι άθεος και επομένως όντως επέλεξα και προσδιόρισα μόνος μου την θρησκευτική μου ταυτότητα συμφωνα με το Σύνταγμα και τις διεθνείς συμβάσεις.
Αντίθετα είμαι τώρα έννομα χριστιανός ορθόδοξος επειδή βαπτίσθηκα και η βάπτιση με εντάσσει σε οργανωμένη θρησκεία και επομένως έχει έννομα αποτελέσματα αφού επισήμως είμαι ακόμα χριστιανός ορθόδοξος και όχι άθεος που είμαι στην πραγματικότητα.

Επομένως η αρχή η οποία προσδίδει έννομα αποτελέσματα στην τελετή της βάπτισης παραβαίνει τόσο το άρθρο 13.1 του ελληνικού Συντάγματος όσο και το επικυρωμένο Διεθνές Σύμφωνο για τα Ατομικά και Πολιτικά Δικαιώματα, το οποίο είναι υπεράνω όποιου αντίθετου ελληνικού νόμου.

Δεν κάνω πουθενά λάθος στο σκεπτικό μου.
Θα κάνω λάθος μόνο εάν βρείτε ένα άρθρο, έναν νόμο, μια διεθνή και επικυρωμένη σύμβαση η οποία ορίζει το πρόσωπο ως ενήλικα και όχι ως homo sapiens.

Αλλά έχετε ήδη αποδείξει όλοι σας ότι η συνοχή της ομάδας και η διατήρηση της «συναδελφικότητας» είναι υπεράνω λογικής.
Και αυτό έχει ως αποτέλεσμα τον απελεύθερο, ο οποίος υπογραφεί ορθολογιστής, να λέει ότι Το τι στέκει νομικά, είναι διαφορετικό από το τι μας αρέσει εμάς η το τι θεωρούμε ότι θα έπρεπε και στην πράξη αυθαίρετα να ισχυρίζεται ότι το βρέφος δεν είναι πρόσωπο χωρίς να παραπέμπει τον νόμο, το άρθρο ή την σύμβαση που επικυρώνει το αυθαίρετο συμπέρασμά του.

ΥΓ @apeleytheros
Είμαι επιθετικός όταν αμύνομαι.
Σου έχω πει απελεύθερε να πας από την αρχή αυτού νήματος και να μου βρεις που πέταξα εγώ πρώτος πέτρα.
Δεν χρειάζεται να πας στην αρχή.
Πήγαινε μόνο δύο τρεις δημοσιεύσεις πιο πίσω.
Θα δεις ότι τον προειδοποίησα κιόλας: Και καλά θα κάνεις να μην είσαι ειρωνικός γιατί αυτό μπορώ να το κάνω εγώ καλύτερα από σένα.
Άσε που είσαι διαχειριστής και μέλος της γραμματείας και οφείλεις να επιδεικνύεις αυτοσυγκράτηση ακόμα και εάν σου είχα δώσει το δικαίωμα να με ειρωνευτείς.

Παρ' όλα αυτά συνέχισε να με ρωτάει εάν μπορώ να διαβάσω και να με αποκαλεί ψεύτη καθώς πετώντας λάσπη στον ανεμιστήρα είναι άμυνα και ορθολογισμός σύμφωνα με το τεμπελόσκυλο.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Για την λάσπη που πετάς εσύ στην Ένωση, γαργάρα, ε; Σου εξηγήσαμε 2 άτομα ότι οι προϋποθέσεις για την πρώτη περίπτωση είναι να ισχύουν ταυτόχρονα
1. Να έχει γίνει βάπτιση
2. Να έχει δηλωθεί στο ληξιαρχείο
3. Να έχει δηλώθεί το παιδί στο σχολείο ως ΧΟ με χαρτί από το ληξιαρχείο
αλλά εσύ κουκουρούκου και ειρωνεία, και "η Ένωση δέχεται τη βάπτιση". Μπορεί να λείπεις χρόνια από δω, αλλά εξακολουθείς να είσαι κλασικός ελληνάρας: "διαμαρτύρομαι συνέχεια, αγνοώ τα επιχειρήματα, φωνάζω δυνατότερα απ' τους υπόλοιπους, άρα έχω δίκιο".

Μετά απ' αυτά λοιπόν, εγώ προσωπικά δεν επιθυμώ πλέον να έχω κανένα πάρε-δώσε μαζί σου.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Που ακριβώς πέταξα λάσπη στην Ένωση;
Για σένα η κριτική είναι λάσπη;
Με τόσα που έχεις πει και έχεις υποστηρίξει διόλου απίθανο να θεωρείς την κριτική λάσπη.

Εγώ αυτό που είπα κι εσύ το λες λάσπη είναι:
Η Ένωση Αθέων παραδέχεται στον ιστότοπο της, εμμέσως πλην σαφώς, ότι η βάπτιση έχει ουσιώδη σχέση με την υποχρέωση των μαθητών να παρακολουθήσουν χριστιανικά θρησκευτικά.

Που ακριβώς είναι η λάσπη σε αυτή την πρόταση Ελληνάρα που άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις;

Λες αλλά εσύ κουκουρούκου και ειρωνεία, και "η Ένωση δέχεται τη βάπτιση".
«Δέχεται τη βάπτιση» με «παραδέχεται ότι η βάπτιση» έχει εκ διαμέτρου αντίθετο νόημα, ειδικά όταν λέω «εμμέσως πλην σαφώς».

Όλα αυτά που έγραψες
1. Να έχει γίνει βάπτιση
2. Να έχει δηλωθεί στο ληξιαρχείο
3. Να έχει δηλώθεί το παιδί στο σχολείο ως ΧΟ με χαρτί από το ληξιαρχείο

είναι ακριβώς αυτό που είπα κι εγώ, ότι δηλαδή Η Ένωση Αθέων παραδέχεται στον ιστότοπο της, εμμέσως πλην σαφώς , ότι η βάπτιση έχει ουσιώδη σχέση με την υποχρέωση των μαθητών να παρακολουθήσουν χριστιανικά θρησκευτικά.

Μήπως θα πρέπει πρώτα να πας να μάθεις να διαβάζεις και μετά να κάνεις «set your mind in motion» ώστε να καταλαβαίνεις καλύτερα αυτά που διαβάζεις;

Και τέλος θα ήθελες μήπως να σου πω το επίπεδο αυτού ο οποίος νιώθει ότι πρέπει να βγάλει δημόσια ανακοίνωση ότι δεν επιθυμεί να έχει πάρε δώσε με κάποιον άλλον;

Εγώ δεν είμαι ο ελληνάρας που διαμαρτύρεται συνέχεια.
Είμαι ένας άνθρωπος που ρωτάει το ίδιο πράγμα συνέχεια και οι ελληνάρες απαντάνε για άλλα από αυτό που εγώ ρωτάω.

Παραδείγματος χάριν ποιος είναι ο γαμημένος νόμος που αφαιρεί από τους ανήλικους τα συνταγματικά τους δικαιώματα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Έλα τώρα να μου απαντήσεις ότι έχει συννεφιά στην Αθήνα…

The time has come to set your mind in motion dude…

ΥΓ
Και το προσωπικά τι σημαίνει δηλαδή; Ότι σαν μέλος της γραμματείας θα μου απαντάς και θα μου στέλνεις τα ψηφοδέλτια για να ψηφίσω όπως έκανες την τελευταία φορά ή την απόδειξη της πληρωμής της συνδρομής μου που μου είπες ότι θα σταλθεί τον Γενάρη και ακόμα την περιμένω;
Πρόσεχε Ελληνάρα γιατί όπως είπα και σε προηγούμενη δημοσίευση είσαι πολύ μικρός στην ηλικία και μικρότερος στο πνεύμα για να μου κουνάς εμένα το δάκτυλο.
Απάντηση