Προσηλυτισμός & βάπτιση

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω ότι τώρα το όλο Θέμα βρήκε τη σωστή του διάσταση... :lol:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε: Εγώ εγκαταλείπω τη προσπάθεια.
Όταν ξεκινάς ένα post με την πρόταση «Εγώ εγκαταλείπω τη προσπάθεια.» τότε αυτό σημαίνει ότι μετά την τελεία δεν ακολουθεί κάτι άλλο. Μάλλον έπρεπε να το γράψεις στο τέλος του post λέγοντας ότι μετά από αυτό το post εγώ εγκαταλείπω τη προσπάθεια.
Επί πλέον με τέτοιου είδους προλόγους υπονοείς ότι είμαι μαλάκας που δεν στροφάρει, πράγμα όχι και τόσο ευγενικό για σένα καθώς εμένα καρφάκι δεν μου καίγεται τι υπονοείς.
kapages έγραψε: Αν δεν θες να καταλαβεις τη διαφορα αναμεσα στην θρησκευτικη διαπαιδαγωγηση (στην οποια συμπεριλαμβανεται η βαπτιση) και την επισημη καταγραφη της στο ληξιαρχειο, ειναι δικο σου προβλημα.
Όταν κάποιος δεν καταλαβαίνει αυτό που εσύ λες δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα του άλλου. Μπορεί να είναι και πρόβλημα δικό σου εάν αυτό που λες δεν είναι σωστά διατυπωμένο.
Εάν εσύ λοιπόν πιστεύεις ότι είναι ηθικό να σε σύρουν πάρα την θέληση σου σε μια ιεροτελεστία, να σε βουτάνε σε καζάνια με νερό, να σε λαδώνουν και να σε ονομάζουν επίσημα και με δικαιολογητικό χριστιανό είναι δικαίωμα σου.
Μακάρι όμως να έρχονταν τώρα οι γονείς σου με δυο μπράβους που θα σου σπάσουν την αντίσταση και τον τσαμπουκά και να σε πάνε σε μια εκκλησία να στα κάνουν όλα αυτά. Τότε ίσως καταλάβεις ότι είναι ανήθικο να υποχρεώνεις κάποιον να κάνει κάτι που εσύ νομίζεις ότι είναι σωστό, ασκώντας μάλιστα σωματική βία για να επιτύχεις τον στόχο σου.
kapages έγραψε: Επισης, αν θεωρεις οτι υπαρχει αθειστικη θρησκευτικη συνειδηση στα μωρα, τοτε εισαι εκτος πνευματος του Συνταγματος, και ειλικρινα, αγγιζεις τα ορια της αθειστικης τζιχαντ.
Στο προηγούμενο post θα δεις ότι άλλαξα αυτή την διατύπωση και συμφώνησα με την δική σου, ότι το μωρό δεν έχει θρησκευτική συνείδηση.
Αλλά για άλλη μια φορά σχολιάζεις αυτό που εσύ νομίζεις ότι είπα, παρ' ότι είναι γραμμένο και έχεις την άνεση του χρόνου να το διαβάσεις όσες φορές θέλεις. Αλλά όσες φορές και να το διαβάσεις στο τέλος θα απαντάς για πράγματα που δεν έχω πει.
Και με αυτόν τον τρόπο θα έχεις πάντα δίκιο.
kapages έγραψε: "Αυτό που λέω είναι να βαπτίζει τα τέκνα της όταν αυτά γίνουν 18 ετών. "
Δεν εχεις δικαιωμα να υπαγορευσεις τετοιο πραγμα. Εχεις δικαιωμα να ζητησεις η βαπτιση να μην αναγραφεται σε κρατικα εγγραφα.
Δεν υπαγορεύω τίποτα. Προτείνω μόνο.

Εάν τώρα ο Μήτσος ισχυριστεί ότι δεν επιθυμούσε να πάει να βαπτιστεί αλλά τον πήγαν με το ζόρι πως θα μπορέσεις εσύ να αποδείξεις ότι ο Μήτσος ψεύδεται;
Θα κρίνεις εξ ιδίων ότι στην ηλικία των δύο ετών δεν καταλάβαινες άρα δεν καταλάβαινε και ο Μήτσος; Και εάν εσύ στην ηλικία των 12 δεν καταλαβαίνεις το «wave function collapse» σημαίνει ότι δεν πρέπει να το καταλάβει ούτε και ο Στήβεν Χώκινγκ;
Και εάν εγώ στην ηλικία των πέντε δεν μπορώ να συνθέτω κλασσική μουσική σημαίνει ότι δεν μπορούσε ούτε και ο Μότσαρτ;

Δεν ξέρω πως δουλεύει η ένωση σας αλλά θα επιθυμούσα να μάθω ποιος μπορεί τελειωτικά να απορρίψει την πρόταση μου για νομική δράση καθώς πιστεύω ότι η βάπτιση είναι αντισυνταγματική.
Με τον τρέχοντα νόμο του προσηλυτισμού η πλύση εγκεφάλου που κάνει τόσο το κράτος όσο και η εκκλησία είναι νόμιμη, καθώς δεν τίθεται θέμα αδικήματος αφού δεν μπορείς να προσηλυτίσεις ομόδοξο σου, καθώς από την βάπτιση σου είσαι χριστιανός. Πρέπει να είσαι χριστιανός άλλου δόγματος για να τους κάνεις μήνυση για προσηλυτισμό. Ποια η περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο;

Θα συνοψίσω την πρόταση μου για ευκολία:

Γεννιέσαι χωρίς θρησκευτική συνείδηση.
Το Σύνταγμα λέει ότι αποτελεί βασική αποστολή του Κράτους να σου επιτρέψει την ανάπτυξη της θρησκευτικής σου συνείδησης εξασφαλίζοντας παράλληλα ότι η ελευθερία σου στην ανάπτυξη της θρησκευτικής σου συνείδησης είναι απαραβίαστη.
Παρόλα αυτά σε παίρνουν χωρίς την συγκατάθεση σου και, εκμεταλλευόμενοι τόσο την φυσική όσο και την νοητική σου αδυναμία να αντιδράσεις, με πλήρη επισημότητα σε δημόσιο χώρο σε χρίζουν χριστιανό εκδίδοντας ταυτόχρονα και ένα έγγραφο το οποίο γίνεται αποδεκτό από το επίσημο κράτος.
Μήπως σου ισοπέδωσαν επίσημα την ελευθερία να αναπτύξεις την θρησκευτική σου συνείδηση όπως εσύ επιθυμείς κάνοντας σε με το ζόρι ΧΟ;

Μια ερώτηση είναι μόνο την οποία απευθύνω στην επίσημη ένωση σας.
Μπορεί η επίσημη ένωση να απαντήσει;
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ εγκαταλείπω τη προσπάθεια.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:Εγώ εγκαταλείπω τη προσπάθεια.
Βλέπω ότι το κατάλαβες!

Τώρα πρέπει επίσης να καταλάβεις ότι δεν πρέπει να κρίνεις τους άλλους εξ’ ιδίων. Δεν χρειάζεται να μας το πεις δύο φορές… υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που καταλαβαίνουν με τη πρώτη…
noumac
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Αύγ 2014 11:34
Όνομα Ιστότοπου: -

καλησπερα μετα απο καιρο ξαναμπηκα στο φορουμ και επεσα πανω στο θεμα σας... σκεφτομουν και εγω πριν καιρο να κανω μηνυση στην εκκλησια για το θεμα που συζητατε... βρηκα και εναν αθεο δικηγορο η απαντηση αν δεν βαριεστε ειναι η παρακατω... καταληγει οτι δεν θα ειναι βασιμη μια αγωγη και τεκμηριωνει την απαντηση του.. εγω ειμαι μεσα για μια μηνυση ή αγωγη κατα της εκκλησιας εστω και για λογους εντυπωσιασμου


1. Το άρθ. 16 δεν αναφέρεται στην ανάπτυξη της ορθόδοξης συνείδησης αλλά της θρησκευτικής εν γένει, επομένως σ' αυτούς που φαίνονται ορθόδοξοι, σαν και του λόγου σου, οφείλει να τους αναπτύξει την ορθόδοξη θρησκευτική συνείδηση, στους μάρτυρες του ιεχωβά της δικής τους θρησκείας κλπ. Μάλιστα ο Π. Δαγτόγλου, επιφανής συνταγματολόγος και ανήκων στη συντηρητική παράταξη λέει ότι η διατύπωση του 16 §2 είναι περίεργη και ταιριάζει σε πανηγυρικό λόγο της χούντας. Ο μάρτυρας του Ιεχωβά, δηλ. δικαιούται να προσφύγει προκειμένου να του διδάσκονται τα αντίστοιχα θρησκευτικά, όπως και ο μουσουλμάνος της Αθήνας. Βλέπουμε, λοιπον, πόσο επιτακτική είναι η ανάγκη απάλειψης της θρησκευτικότητας από το Σύνταγμα, ιδίως τώρα που στην Ελλάδα έχουμε έντονη μετανάστευση. Επίσης πρέπει να λάβουμε υπόψη και το δικαίωμα των γονέων να διαπλάθουν τα τέκνα τους σύμφωνα με τις δικές τους φιλοσοφικές πεποιθήσεις, δικαίωμα που προστατεύεται από την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και είναι παραπλήσιο με το δικαίωμα του κράτους να σου επιβάλλει τη δική του ιδεολογία.
Συνεπώς καλά σου 'καναν και σου τα 'πρηξαν με τη θρησκεία, πολύ δε περισσότερο αν οι γονείς σου δεν άσκησαν το δικαίωμα άρνησης.
2. Η Πολιτιεία γενικά δεν υπεισέρχεται στον έλεγχο της κανονικότητας των θρησκειών και θρησκευτικών δογμάτων, δεν ελέγχει με κανένα τρόπο, δηλαδή, αν μια θρησκεία τηρεί τους κανόνες που τέθηκαν από τον ιδρυτή της κλπ. Πολύ σωστά απέχει από τον εσωτερικό έλεγχο, διότι αλλιώς θα μετατρεπόταν σε ιεροδικείο. Θα σου δώσω ένα τρανταχτό παράδειγμα, αντίστοιχο του βαπτίσματος: Όταν εκλέγεται ένας κληρικός ως μητροπολίτης της εκκλησίας της Ελλάδος και την επόμενη μέρα συνήθως χειροτονείται (ακριβώς για να μη προλάβουν να αντιδράσουν οι εχθροί του), το κύρος της χειροτονίας δεν μπορεί να κριθεί από τα δικαστήρια. Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση του Δημητρίου Μπεκιάρη εκλεγέντος ως Μητροπολίτης Λάρισας το 1989 κατά τη χειροτονία του οποίου στίφη χουντικών οπαδών του τ. Μητροπολίτη Θεολόγου αναφωνούσε "ανάξιος" στο ερώτημα του χειροτονούντος αρχιερέα "άξιος;" Σύμφωνα με τους κανόνες τις εκκλησίας ο επικεφαλής αρχιερέας θα έπρεπε να σταματήσει τη χειροτονία και να εξετάσει την ένσταση αλλιώς η χειροτονία είναι άκυρη έναντι του θεού. Αυτό δεν έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση και η αστυνμία εισέβαλε στο ναό και απέβαλε τους "ταραξίες". Κατόπιν οι οπαδοί του Θεολόγου προσέφυγαν στο Συμβούλιο της Επικρατείας για να κηρύξουν άκυρη την εκλογή και τη χειροτονία. Λόγω ενός περίπλοκου νομικού καθεστώτος που ίσχυε τότε, το ΣτΕ κηρυξε άκυρη την εκλογή αλλά όχι και τη χειροτονία, κι έτσι ο Μπεκιάρης ήταν επίσκοπος χωρίς μητρόπολη. Το ΣτΕ έκρινε (για πολλοστή φορά) ότι την όποια τυχόν παρατυπία στη διαδικασία του θρησκευτικού τελετουργικού δεν δικαιούται να την κρίνει. Επειδή όμως ο Μητροπολίτης ασκεί δημόσια εξουσία, το ΣτΕ μπορεί να κρίνει τη νομιμότητα της εκλογής του.
Κατ' ανάλογο τρόπο κανένα κρατικό όργανο δεν δικαιούται να κρίνει αν κατά παράβαση ή μη ενός θρησκευτικού τυπικού βαφτίστηκες ως χριστιανός κατά τη διάρκεια της βρεφικής σου ηλικίας. Παρεμπιπτόντως, ο Ιουστιανιανός ήταν παντρεμένος με το ρωμαϊκό τυπικό, δηλαδή με πολιτικό γάμο "διά χαλκού και ζυγού". Ο γάμος ως μυστήριο προέκυψε αργότερα επί Ισαύρων, οπότε σχεδόν όλοι οι προηγούμενοι πρέπει να πάνε στην Κόλαση για παλλακεία.
3. Η βάπτιση είναι διαφορετικό πράγμα από την ονοματοδοσία. Ακόμη και στο τυπικό της ορθόδοξης εκκλησίας, η ονοματοδοσία γίνεται στον πρόναο - νάρθηκα. Ο κατηχούμενος πηγαίνει να βαφτιστεί έχοντας ήδη όνομα. Πηγαίνει να βαφτιστεί όχι για να πάρει όνομα αλλά για να γίνει χριστιανός. Μάλιστα στη δική μου τη βάφτιση, το 1966, είχε γίνει μία φάση και μάλωσε ο πατέρας μου με τον παπά επειδή ενώ η νονά μου με φώναξε Ανδρέα - Μαρίνο, ο παπάς με αποκάλεσε Μαρίνο σκέτο και με έγραψε στη βεβαίωση βάπτιση Μαρίνο. Ο πατέρας μου πήγε στο Δεσπότη (έξαλλος) ο οποίος είπε σαφέστατα ότι μόνο ο πατέρας έχει δικαίωμα να δηλώσει το όνομα του παιδιού του (τότε έπαιζε η πατρική εξουσία κι όχι η γονική μέριμνα) και ο γραμματέας με έγραψε τελικά Ανδρέα - Μαρίνο με δήλωση του πατέρα μου και όχι με βάση την πράξη βάπτισης. Αυτό σημαίνει ότι και εκείνη την εποχή είχε λυθεί νομικά η διαφορά μεταξύ βάπτισης και ονοματοδοσίας.
4. Όλες οι θρησκείες λένε ψέματα, όχι μόνο η χριστιανική. Το ψέμα γενικά δεν απαγορεύεται. Απογορεύεται ειδικά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπως την ψευδορκία, την ψευδή καταμήνυση κλπ. Σε κάθε περίπτωση μεταξύ της άδικης πράξης (του ψέματος εν προκειμένω) και της βλάβης που υφίσταται ένα πρόσωπο πρέπει να υπάρχει "αιτιώδης συνάφεια", δηλαδή ο άμεσος αιτιώδης σύνδεσμός που προκαλεί τη βλάβη. Στην περίπτωση της θρησκείας κατά τις γενικές κοινωνικές αντιλήψεις που υποχρεωτικά λαμβάνονται υποψη για την ερμηνεία του νόμου δεν υφίσταται κανενός είδους αιτιώδης σύνδεσμός ώστε να είναι βάσιμη μια αγωγή.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

noumac έγραψε: ... βρηκα και εναν αθεο δικηγορο η απαντηση αν δεν βαριεστε ειναι η παρακατω...
Εάν κατάλαβα καλά από την τεκμηρίωση του δικηγόρου θέλησες να κάνεις μήνυση στην εκκλησία επειδή «σου τα πρήζει». Στο ίδιο συμπέρασμα με αυτό του δικηγόρου είχα οδηγηθεί κι εγώ μετά την παράθεση του χρήστη άναρχου για τον νόμο περί προσηλυτισμού.
Από την στιγμή που είσαι ήδη, λόγω βάπτισης, χριστιανός ορθόδοξος δεν τίθεται πλέον θέμα προσηλυτισμού ή πλύσης εγκεφάλου ακόμα και εάν στα διαλλείματα στο σχολείο ακούγεται το «πιστεύω» από τα μεγάφωνα. Εάν ο ορισμός του ετερόδοξου στον ορισμό του προσηλυτισμού είναι αυτός που αναλύσαμε τότε ούτε οι άθεοι ούτε οι μουσουλμάνοι και λοιποί μπορούν να κάνουν κάτι.
Όπως και να έχει μπορείς να μου δώσεις την επαφή με αυτόν τον άθεο δικηγόρο;

Η ένωση αθέων προτείνει να αναθεωρηθεί το Σύνταγμα προκειμένου να χάσει η εκκλησία τα προνόμια που έχει. Καλή σκέψη αλλά θα πάρει δεκαετίες.

Η δική μου πρόταση, με δεδομένη την φιλική διάθεση της σημερινής κυβέρνησης προς τον αθεϊσμό, είναι να χρησιμοποιήσουμε το σημερινό Σύνταγμα (δηλαδή να τους αντιμετωπίσουμε στην ουσία με τα δικά τους όπλα όπως άρθρο 16.2 κτλ) και να κινηθούμε νομικά εναντίον του κράτους, το οποίο ξεκάθαρα αθετεί την βασική του αποστολή να σου αναπτύξει την θρησκευτική σου συνείδηση (16.2), η ελευθερία της οποίας είναι απαραβίαστη (13.1), καθώς αποδέχεται ως επίσημο το έγγραφο που εκδίδει η εκκλησία με το οποίο σε χρίζει χριστιανό δια της βίας και με δόλο σε ηλικία όπου είναι φανερό ότι έχεις αδυναμία να κάνεις ελεύθερη επιλογή.

Εάν δεν δεχόταν το κράτος αυτό το έγγραφο της εκκλησίας τότε δεν θα ήσουν ΧΟ όταν πήγαινες σχολείο και τα θρησκευτικά δεν θα ήταν ένα μάθημα καθαρού προσηλυτισμού στην ορθοδοξία που είναι τώρα αλλά θα είχε αντικατασταθεί από το μάθημα της ιστορίας των θρησκειών, όπου όλες οι θρησκείες θα είχαν την ίδια «προώθηση», ώστε να διαμορφώσεις εσύ ελεύθερα την θρησκευτική σου συνείδηση, όπως ακριβώς λέει το Σύνταγμα.
Επί πλέον δεν θα μπορούσε το κράτος να θεωρήσει ότι η ορθοδοξία είναι η θρησκευτική συνείδηση που πρέπει να σου αναπτύξει και επομένως ούτε εκκλησιασμοί ούτε αγιασμοί ούτε προσευχές ούτε τίποτα άλλο παρόμοιο θα ήταν δυνατόν.

Δεν αμφισβήτησα πουθενά το δικαίωμα των γονέων να διαπαιδαγωγήσουν τα παιδιά τους όπως θέλουν. Μπορούν να βάλουν στους τοίχους των δωματίων των ταπετσαρία με το πρόσωπο του χριστού και της παναγίας εάν το επιθυμούν.
Αυτό που εγώ λέω και ξαναλέω είναι ότι δεν θα πρέπει να έχουν το δικαίωμα ΕΠΙΣΗΜΑ να σε κάνουν χριστιανό.
Το οικοδόμημα της εκκλησίας μπορεί νόμιμα να καταρρεύσει μόνο εάν γίνει εφικτό να αποκτάς εκούσια το θρήσκευμα σου όταν είσαι ενήλικας.
Το έχω πει τόσες φορές και τα σχόλια, με ελάχιστες εξαιρέσεις μέχρι τώρα, είτε είναι τρολιές άσχετες με το θέμα είτε αφορισμοί ότι είμαι αθεϊστής τζιχαντιστής!

ΚΑΙ Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ότι η ίδια η ένωση ζητά ακριβώς το ίδιο πράγμα στο ερωτηματολόγιο της:
Δηλώσεις θρησκεύματος θα γίνονται δεκτές μόνον όσον αφορά ενηλίκους• οι ανήλικοι δεν είναι σε θέση να δηλώσουν θρήσκευμα, ούτε θα πρέπει να επιτρέπεται στους γονείς τους να δηλώνουν εξ ονόματός τους.

Τι να πω…

Εγώ το μόνο που έχω ζητήσει είναι να μου αντικρούσει η ένωση τις θέσεις μου με επιχειρήματα και όχι αφορισμούς του στυλ θα γίνουμε ρεζίλι στην οικουμένη ή αυτό δεν έχει γίνει ποτέ ή ότι είμαι τζιχαντιστής ή να πάω σε ψυχολόγο.

Πόσο δύσκολο είναι;
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Για να καταλάβω, τι ακριβώς θεωρείς αντισυνταγματικό εσύ; Τη βάφτιση του ανήλικου ως πράξη, ή την καταγραφή της από το κράτος; Αν εγώ πάω και βαφτίσω το παιδί μου κανονικά, με όλο το ΧΟ τυπικό, αλλά δεν πάω το χαρτί στο ληξιαρχείο οπότε για το κράτος το παιδί είναι χωρίς θρήσκευμα, τότε παραβιάζω το Σύνταγμα ή όχι;
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ας υποθεσουμε οτι θελω να βαπτισω το παιδι μου Ολυμπιακο.
Κλεινω ενα πρωινο στο Καραισκακη, καλω 100 φιλους και συγγενεις, και μπροστα σε ολους,
δινω στο παιδι μου την ιδιοτητα του Ολυμπιακου, και το γραφω και μελος στον Ολυμπιακο.

Ειναι η προτιμηση σε ομαδες κομματι της ελευθερης αναπτυξης της προσωπικοτητας που προστατευεται απο το Συνταγμα;
Για ορισμενους ανθρωπους ειναι.

Εχω δικαιωμα να το κανω σαν γονιος;
Εχω.

Πρεπει να καταγραφει σε κρατικα καταστιχα ή στο ληξιαρχειο;
Οχι.

Ειναι τοσο απλο.

ΥΓ. Αν η απαντηση στο ερωτημα του Τεμπελοσκυλου ειναι "οχι", ξεκαθαριζει οριστικα η κουβεντα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Yianis έγραψε:...Η δική μου πρόταση, με δεδομένη την φιλική διάθεση της σημερινής κυβέρνησης προς τον αθεϊσμό, είναι να χρησιμοποιήσουμε το σημερινό Σύνταγμα (δηλαδή να τους αντιμετωπίσουμε στην ουσία με τα δικά τους όπλα όπως άρθρο 16.2 κτλ) και να κινηθούμε νομικά εναντίον του κράτους, το οποίο ξεκάθαρα αθετεί την βασική του αποστολή να σου αναπτύξει την θρησκευτική σου συνείδηση (16.2), η ελευθερία της οποίας είναι απαραβίαστη (13.1), καθώς αποδέχεται ως επίσημο το έγγραφο που εκδίδει η εκκλησία με το οποίο σε χρίζει χριστιανό δια της βίας και με δόλο σε ηλικία όπου είναι φανερό ότι έχεις αδυναμία να κάνεις ελεύθερη επιλογή....
Νομίζω ότι αυτή η πρότασις του Γιάννη ξεκαθαρίζει την ουσία της συλλογισμού του.
Η πρότασις αφορά μομφή κατά του κράτους, το οποίο αποδέχεται και υιοθετεί την ουσία ενός εγγράφου το οποίο χαρακτηρίζει τον πολίτη χωρίς την δική του συγκατάθεσι, με αποτέλεσμα ο πολίτης να υποστεί την επίσημη κρατική θρησκευτική προπαγάνδα (υποχρεωτικότης διδασκαλίας θρησκευτικών, εκκλησιασμού κ.λπ.).
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
kapages έγραψε:Εχω δικαιωμα να το κανω σαν γονιος;
Εχω.
Ειδικά για τον γαύρο, όχι. Θεωρείται παιδική κακοποίηση. : brrr :
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε: Αν εγώ πάω και βαφτίσω το παιδί μου κανονικά, με όλο το ΧΟ τυπικό, αλλά δεν πάω το χαρτί στο ληξιαρχείο οπότε για το κράτος το παιδί είναι χωρίς θρήσκευμα, τότε παραβιάζω το Σύνταγμα ή όχι;
Για να σου απαντήσω θα πρέπει να μου πεις πως θα αντιμετωπίσει το κράτος το παιδί σου όταν αυτό πάει σχολείο.
Θα το αντιμετωπίσει σαν άθρησκο ή σαν χριστιανό ορθόδοξο αφού το βάφτισες;
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Νομίζω ότι αυτή η πρότασις του Γιάννη ξεκαθαρίζει την ουσία της συλλογισμού του.
Η πρότασις αφορά μομφή κατά του κράτους, το οποίο αποδέχεται και υιοθετεί την ουσία ενός εγγράφου το οποίο χαρακτηρίζει τον πολίτη χωρίς την δική του συγκατάθεσι, με αποτέλεσμα ο πολίτης να υποστεί την επίσημη κρατική θρησκευτική προπαγάνδα (υποχρεωτικότης διδασκαλίας θρησκευτικών, εκκλησιασμού κ.λπ.).
Είναι η πρώτη φορά στην ζωή μου που θα ευχαριστήσω έναν αναρχικό από τα βάθη της καρδιάς μου…

:text-bravo: :text-bravo: :text-bravo:
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Yianis έγραψε:
Τεμπελόσκυλο έγραψε: Αν εγώ πάω και βαφτίσω το παιδί μου κανονικά, με όλο το ΧΟ τυπικό, αλλά δεν πάω το χαρτί στο ληξιαρχείο οπότε για το κράτος το παιδί είναι χωρίς θρήσκευμα, τότε παραβιάζω το Σύνταγμα ή όχι;
Για να σου απαντήσω θα πρέπει να μου πεις πως θα αντιμετωπίσει το κράτος το παιδί σου όταν αυτό πάει σχολείο.
Θα το αντιμετωπίσει σαν άθρησκο ή σαν χριστιανό ορθόδοξο αφού το βάφτισες;
Το κράτος δεν ξέρει ότι το βάφτισα. Επίσης το κράτος δεν ξέρει αν πηγαίνουμε, αν κάνω ευχέλαια σπίτι μου ή αν το παιδί μου λέει την προσευχή του πριν κοιμηθεί. Το κράτος δεν ξέρει απολύτως τίποτα για τη θρησκευτική διαπαιδαγώγηση που έχω δώσει στο παιδί μου.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Το κράτος δεν ξέρει ότι το βάφτισα. Επίσης το κράτος δεν ξέρει αν πηγαίνουμε, αν κάνω ευχέλαια σπίτι μου ή αν το παιδί μου λέει την προσευχή του πριν κοιμηθεί. Το κράτος δεν ξέρει απολύτως τίποτα για τη θρησκευτική διαπαιδαγώγηση που έχω δώσει στο παιδί μου.
Η αντισυνταγματικότητα της βάπτισης που εγώ υποστηρίζω είναι ότι το κράτος αποδέχεται το γεγονός ότι εσύ 2 ετών είσαι χριστιανός, σε αντίθεση με το Σύνταγμα σύμφωνα με το οποίο σου εγγυάται την ελευθερία να αναπτύξεις ελεύθερα την θρησκευτική σου συνείδηση.

Εάν όμως το κράτος θεωρούσε το παιδί σου άθρησκο όταν αυτό θα πήγαινε σχολείο και θα πέταγε στα σκουπίδια το πιστοποιητικό ΧΟ που ούτως ή άλλως θα εκδώσει η εκκλησία, τότε βάση του τρέχοντος συντάγματος πρέπει το κράτος να του διδάξει το κοράνι με τον ίδιο ζήλο που διδάσκει και το χριστιανικό ευαγγέλιο τώρα στο μάθημα των θρησκευτικών.
Επί πλέον δεν θα μπορεί να κάνει προσευχή σε όλες τις θρησκείες που υπάρχουν γιατί θα προσεύχονται οι μαθητές για κανά δυο χρόνια συνέχεια :-)
Άρα θα ζούσαμε σε ένα κοσμικό κράτος και θα είχαμε γλιτώσει όλοι.

Τώρα εσύ ρωτάς εάν θα ήταν αντισυνταγματική η βάπτιση σε αυτήν την περίπτωση.
Εάν υπήρχε ένας νόμος ο οποίος έλεγε ότι δεν μπορείς σας ανήλικος να έχεις δηλωμένο επίσημα θρήσκευμα τότε πάρε το παιδί σου πήγαινε το στον Ευρώτα ή στον Ιορδάνη ποταμό και βάφτισε το ότι θέλεις. Και μετά έκδωσε όσα πιστοποιητικά θέλεις με όσες σφραγίδες θέλεις.

Βασικά όμως το να παίρνεις ένα μωρό ενάντια στην θέληση του και να το τρέχεις σε ιεροτελεστίες δημοσίου χαρακτήρα, στις οποίες δεν έχει επιλέξει να συμμετάσχει, είναι ανήθικο και θα έπρεπε να απαγορεύεται ούτως ή άλλως.

Αφού όμως το κράτος γράφει το πιστοποιητικό βάπτισης στα παλιά του τα παπούτσια και την γλιτώνουμε όλοι όπως είπα παραπάνω, η βάπτιση δεν θα είναι πλέον αντισυνταγματική βάση του άρθρου 13.2 & 16.2.

Θα είναι όμως αντισυνταγματική βάση του άρθρου 5.2 όπου το κράτος σου εγγυάται την προστασία της τιμής. Δεν νομίζω να είναι τιμητικό για σένα σε έναν δημόσιο χώρο όπως είναι η εκκλησία να σε βουτάνε σε καζάνια με νερό, να σε λαδώνουν και μετά να σε περιφέρουν ολόγυμνο σε κοινή θέα ανθρώπων οι οποίοι είναι παρόντες χωρίς την συγκατάθεση σου. :D
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Εγώ προσπαθώ να καταλάβω αν θεωρείς αντισυνταγματική την τελετή από μόνη της, την επιβολή από τους γονείς της δικής τους θρησκείας στο παιδί, την αποδοχή από το κράτος ότι το ανήλικο ανήκει σε μια συγκεκριμένη θρησκεία, ή οποιοδήποτε συνδυασμό των τριών. Κατάλαβα ότι κυρίως εννοείς το τρίτο και συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτο να καταγράφεται το θρήσκευμα ενός ανηλίκου (ή κι ενήλικα εδώ που τα λέμε), αλλά δεν μπορώ να αποφανθώ αν είναι αντισυνταγματικό, δεν έχω τις απαραίτητες νομικές γνώσεις.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Yianis έγραψε:...Η δική μου πρόταση, με δεδομένη την φιλική διάθεση της σημερινής κυβέρνησης προς τον αθεϊσμό, είναι να χρησιμοποιήσουμε το σημερινό Σύνταγμα (δηλαδή να τους αντιμετωπίσουμε στην ουσία με τα δικά τους όπλα όπως άρθρο 16.2 κτλ) και να κινηθούμε νομικά εναντίον του κράτους, το οποίο ξεκάθαρα αθετεί την βασική του αποστολή να σου αναπτύξει την θρησκευτική σου συνείδηση (16.2), η ελευθερία της οποίας είναι απαραβίαστη (13.1), καθώς αποδέχεται ως επίσημο το έγγραφο που εκδίδει η εκκλησία με το οποίο σε χρίζει χριστιανό δια της βίας και με δόλο σε ηλικία όπου είναι φανερό ότι έχεις αδυναμία να κάνεις ελεύθερη επιλογή....
Νομίζω ότι αυτή η πρότασις του Γιάννη ξεκαθαρίζει την ουσία της συλλογισμού του.
Η πρότασις αφορά μομφή κατά του κράτους, το οποίο αποδέχεται και υιοθετεί την ουσία ενός εγγράφου το οποίο χαρακτηρίζει τον πολίτη χωρίς την δική του συγκατάθεσι, με αποτέλεσμα ο πολίτης να υποστεί την επίσημη κρατική θρησκευτική προπαγάνδα (υποχρεωτικότης διδασκαλίας θρησκευτικών, εκκλησιασμού κ.λπ.).
Περιμενε,
αν δεν υπηρχε το κρατικο εγγραφο της βαπτισης,
και ο γονέας δηλωνε με υπευθυνη δηλωση στο σχολειο οτι το παιδι του ειναι ΧΟ και θελει τη βοηθεια του κρατους ωστε να αναπτυξει τη θρησκευτικη του συνειδηση περαιτερω, συμφωνα με το Συνταγμα,

δεν θα υπηρχε προβλημα;

Εγω θεωρω οτι το Συνταγμα θελει ακριβως αυτο, να βοηθησει τα παιδια των θρησκευομενων να αναπτυξουν θρησκευτικη συνειδηση, συμφωνα με τις επιθυμιες των γονεων τους.

Το οποιο δεν ειναι αθεμιτο, απλως δεν θα επρεπε να γινεται στα σχολεια.
ΑΝ πχ το κρατος εδινε στο γονεα ενα κουπονι για συμμετοχη σε κατηχητικα ή εδινε στο παιδι δωρεαν βιβλια περι της ορθοδοξιας (ή του μουσουλμανισμου, ή της αθειας κ.λπ), δεν βλεπω το προβλημα.

Γενικα, πρεπει να ξεκαθαρισουμε οτι:

Δεν ειναι αντισυνταγματικο το να επιλεγει ο γονεας τη θρησκεια του παιδιου του.
Δεν ειναι αντισυνταγματικη η βαπτιση σαν θρησκευτικη τελετη .
Δεν ειναι καν αντισυνταγματικη η βοηθεια του κρατους προς το γονεα ωστε να αναπτυξει τη θρησκευτικη συνειδηση του παιδιου του.

Ειναι αντισυνταγματικο να γινεται στα δημοσια σχολεια, επειδη επιφερει διακρισεις
Ειναι αντισυνταγματικο το κρατος να διατηρει τη πληροφορια της θρησκειας του παιδιου μετα την ενηλικιωση του, δεδομενου οτι εχει παρελθει πλεον η περιοδος της παιδικης ηλικιας, και ο ενηλικος μπορει να αναπτυξει πλεον ακομα περισσοτερο ή να διαφοροποιησει τη συνειδηση του.

Αρα, το προβλημα δεν ειναι η βαπτιση, ουτε η ηλικια του παιδιου και η ελλειψη επιγνωσης, ουτε ο προσηλυτισμος.

Το προβλημα ειναι ο δημοσιος τροπος που επιλεγει το κρατος ωστε να βοηθησει στην αναπτυξη της θρησκευτικης συνειδησης των πολιτων, που επιφερει διακρισεις.
Το προβλημα ειναι οτι το κανει μονο για τους ΧΟ.
Το προβλημα ειναι οτι παραβιαζει τα προσωπικα δεδομενα τους μετα την ενηλικιωση.

Και τα τρια αυτα προβληματα εμεις σαν Ενωση τα εχουμε επισημανει.
Αν μπορουμε να κανουμε μηνυση επι αυτων, να το δουμε...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

kapages έγραψε:...ΑΝ πχ το κρατος εδινε στο γονεα ενα κουπονι για συμμετοχη σε κατηχητικα ή εδινε στο παιδι δωρεαν βιβλια περι της ορθοδοξιας (ή του μουσουλμανισμου, ή της αθειας κ.λπ), δεν βλεπω το προβλημα. ...
Το κράτος δεν έχει καμμία απολύτως υποχρέωσι να αναπτύξη την θρησκευτική συνείδησι κανενός. Όποιος πολίτης το επιθυμεί ας τρέξη με δικά του έξοδα στις εκκλησιές του και στα κατηχητικά του να μορφωθή θρησκευτικώς.
Το κράτος έχει την υποχρέωσι να παράσχη στα παιδιά του την εγκυκλοπαιδική γνώσι των θρησκειών, φιλοσοφικών και κοινωνικοπολιτικών θεωριών, και μέχρις εκεί.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

16.2. H παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Kράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική, επαγγελματική και φυσική αγωγή των Eλλήνων, την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης και τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες.

Διαφωνω και εγω, αλλα το λεει το Συνταγμα
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Off Topic
kapages έγραψε:...αλλα το λεει το Συνταγμα
Θα σού 'λεγα κάτι για το σύνταγμα... αλλά άσ'το... :lol:
Για προπαγάνδα, κατηχήσεις και ξέπλυμα χρήματος και νοός, στις κατά τόπους εκκλησιές, κόμματα, φιλοσοφικές ακαδημίες και κήπους... εκτός Εξαρχείων... :lol:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:16.2. H παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Kράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική, επαγγελματική και φυσική αγωγή των Eλλήνων, την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης και τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες.

Διαφωνω και εγω, αλλα το λεει Συνταγμα
Δεν ήρθα εδώ για να τσακωθώ με κανέναν. Ούτε ήρθα εδώ για να περάσω την ώρα μου τρολάροντας.
Ήρθα γιατί στην κυβέρνηση έχουμε άθεους και στην δική μου κρίση τουλάχιστον αυτό είναι μια μοναδική ευκαιρία να προωθηθεί το κοσμικό κράτος.

Για αυτό λοιπόν δεν θα κριτικάρω το γεγονός ότι αυτό είναι το τρίτο σου post μετά από δύο φορές που είπες ότι εγκαταλείπεις την προσπάθεια. Ούτε θα κριτικάρω τον σαρκασμό σου και τις χωρίς λόγο προσβολές σου στο πρόσωπο μου.
Και δεν θα το κάνω γιατί δεν επιθυμώ την ρήξη αλλά την συμπόρευση.

Και για αυτό θα απαντήσω στην παράθεση σου σχετικά με το άρθρο 16.2 του συντάγματος.

Αυτό το άρθρο είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του παπαδίστικου κράτους μέσα στο οποίο ζούμε. Από την στιγμή που σκας μύτη στο σχολείο και είσαι ΧΟ, λόγω της βάπτισης, τότε το κράτος έχει την υποχρέωση να σου αναπτύξει την θρησκευτική σου συνείδηση, όπως ρητά λέει το το άρθρο που παρέθεσες. Και αυτό ακριβώς κάνει με όλη αυτή την προπαγάνδα που γίνεται στα σχολεία, όπως είπε και ο Άναρχος.
Και η μαγεία των παπάδων που έγραψαν το Σύνταγμα είναι ότι αντί να την ονομάσεις προπαγάνδα και πλύση εγκεφάλου την ονομάζεις υποχρέωση του κράτους.

Και ούτε προσηλυτισμό μπορείς να το ονομάσεις καθώς σύμφωνα με το νόμο που παρέθεσε ο Άναρχος δεν υπάρχει θέμα προσηλυτισμού αφού είναι αδύνατον να προσηλυτίσει ένας ΧΟ κάποιον άλλον ΧΟ.
Δηλαδή ενώ το 13.2 του συντάγματος απαγορεύει τον προσηλυτισμό δεν είναι αδίκημα προσηλυτισμού το ότι το κράτος σου κάνει πλύση εγκεφάλου καθώς είσαι ήδη ΧΟ όταν πας στην πρώτη δημοτικού.

Ένας μουσουλμάνος Έλληνας που πάει στην πρώτη δημοτικού δεν μπορεί να κάνει μήνυση στο κράτος για προσηλυτισμό καθώς δεν είναι ετερόδοξος του κράτους, όπως ορίζει ο νόμος που παρέθεσε ο Άναρχος, αλλά ετερόθρησκος και άρα δεν τρέχει κάστανο.

Αυτό που μπορεί να κάνει ο μουσουλμάνος Έλληνας είναι να απαιτήσει από το κράτος να εφαρμοστεί και για αυτόν το άρθρο 16.2 του Συντάγματος της Ελλάδος, δηλαδή να του αναπτύξει το κράτος και την δική του θρησκευτική συνείδηση προσφέροντας του έναν καθηγητή ισλαμικής φιλοσοφίας.
Ποια η περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο;

Και καταλήγουμε στην πραγματικότητα που ζούμε όλοι μας τόσα χρόνια…

Που είναι τώρα η αχίλλειος πτέρνα αυτού του οικοδομήματος;
Αυτό που λέω τόσες μέρες τώρα, δηλαδή ότι το κράτος παραβιάζει το Σύνταγμα όχι επειδή κάνει πλύση εγκεφάλου στα σχολεία αλλά επειδή δέχεται ως επίσημο έγγραφο το παράνομο πιστοποιητικό βάπτισης της εκκλησίας και άρα όταν πας σχολείο είσαι ήδη χριστιανός επομένως σε ταράζει στην πλύση εγκεφάλου και το ονομάζει αυτό υποχρέωση να σου αναπτύξει την ΧΟ θρησκευτική σου συνείδηση, την οποία απέκτησες όταν σε βουτήξανε στο καζάνι με το νερό!!!!

Εάν έφτανες στην πρώτη δημοτικού άθρησκος τότε θα έπρεπε να σου αναπτύξει μια γενική παιδεία για όλες τις θρησκείες και όχι μία συγκεκριμένη, την ορθοδοξία.

Δηλαδή φαντάσου μια τάξη με 40 άθρησκους και 2 χριστιανούς. Δεν θα μπορούσε να κάνει θρησκευτικά ορθοδοξίας που κάνει τώρα ούτε αγιασμούς, προσευχές κτλ.

Την στιγμή λοιπόν που δέχεται αυτό το παράνομο πιστοποιητικό βάπτισης της εκκλησίας σαν επίσημο έγγραφο αποδίδοντας επίσημα το θρήσκευμα του ΧΟ στο βρέφος τότε παραβιάζει όχι ένα άρθρο αλλά όλο το Σύνταγμα καθώς αυτό το πιστοποιητικό βάπτισης είναι ένα παράνομο προϊόν το οποίο αποκτήθηκε με δόλο και βία όπως έχω ήδη αναπτύξει και δεν έπρεπε να γίνει αποδεκτό.

Για αυτό λοιπόν είναι η βάπτιση αντισυνταγματική.

Δεν είναι η τελετή αντισυνταγματική (εμπάς περιπτώσει!) ούτε είναι αντισυνταγματική η επιθυμία των γονέων σου να σε κάνουν χριστιανό.
Αντισυνταγματικό είναι το γεγονός ότι κατά παράβαση του άρθρου 13.1 περί ελευθερίας της θρησκευτικής συνείδησης σου επιβάλλουν τον χριστιανισμό με δόλο και βία στην ηλικία των 2 ετών.
Αυτό είναι αντισυνταγματικό, καθώς ο χριστιανισμός δεν είναι δική σου επιλογή και επομένως πάει περίπατο η υπόσχεση του συντάγματος να σου εξασφαλίσει την ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης, δηλαδή να επιλέξεις εσύ τι θέλεις να γίνεις και όχι οι άλλοι για σένα!!!!!

Και μετά, όπως είπα ήδη, εκδίδουν ένα παράνομο πιστοποιητικό, το οποίο γίνεται επίσημα αποδεκτό από το κράτος και αρχίζει το πανήγυρι που όλοι ξέρουμε και το οποίο λεπτομερώς ανέπτυξα παραπάνω.


Άρα η αχίλλειος πτέρνα του οικοδομήματος είναι να αποδείξεις ότι το πιστοποιητικό βάπτισης είναι ένα παράνομο προϊόν και αφού είναι παράνομο δεν έπρεπε να γίνει αποδεκτό από το κράτος.

Πιστεύω ότι αυτό αποδεικνύεται εύκολα, όπως έχω ήδη αναπτύξει και για αυτό κατά την γνώμη μου πρέπει να κινηθούμε νομικά.

Παιδιά πέστε μου ότι είναι πλέον ξεκάθαρο…
Άναρχε βοήθα με λίγο γιατί εσύ το έχεις αντιληφθεί μου φαίνεται…
Απάντηση