Προσηλυτισμός & βάπτιση

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Προσηλυτισμός ονομάζεται η προσπάθεια παρακίνησης ατόμων να υιοθετήσουν συγκεκριμένες απόψεις, και κυρίως θρησκευτικές αξίες. H λέξη προέρχεται ετυμολογικά από το "προς" και τον παρακείμενο του ρήματος έρχομαι "ελήλυθα". Αν και ιστορικά χρησιμοποιήθηκε στην Καινή Διαθήκη για να περιγράψει τον εκχριστιανισμό των παγανιστών, σήμερα χρησιμοποιείται για να περιγράψει γενικότερα τις προσπάθειες άλλων θρησκειών να διαμορφώσουν τα πιστεύω ενός ατόμου, θρησκευόμενου ή μη, ώστε να υιοθετήσει την αντίστοιχη θρησκεία. Ο όρος έχει αρνητική σημασία και περιγράφει κυρίως τις βίαιες (σωματικά ή πνευματικά) προσπάθειες που χρησιμοποιούνται για να μεταπεισθεί ένα άτομο.

Το Σύνταγμα της Ελλάδος στο άρθρο 13 παράγραφος 2 [1][2] απαγορεύει τον προσηλυτισμό ο οποίος νομικά ορίζεται πιο περιορισμένα, για να μην θίγεται το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης του θρησκευτικού αισθήματος, ως «η με αθέμιτα μέσα προσπάθεια διείσδυσης στην θρησκευτική συνείδηση του άλλου».
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF% ... F%8C%CF%82
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:... ο οποίος νομικά ορίζεται πιο περιορισμένα, για να μην θίγεται το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης του...
Γνωρίζεις μήπως να μου πεις ποιος νόμος ορίζει τον προσηλυτισμό;
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

ΑΝ 1363/1938 «Περί κατοχυρώσεως διατάξεων των άρθρων 1 και 2 του εν ισχύι Συντάγματος», άρθρα 4 και 5. Κατά το επόμενο έτος τα άρθρα αυτά αντικαταστάθηκαν από το άρθρο 2 του ομότιτλου ΑΝ 1672/1939, το οποίο ορίζει στην παρ. 2 τα ακόλουθα: «Προσηλυτισμός ιδία είναι η δια πάσης φύσεως παροχών ή δι’ υποσχέσεως τοιούτων ή άλλης ηθικής ή υλικής περιθάλψεως δια μέσων απατηλών δια καταχρήσεως της απειρίας ή εμπιστοσύνης ή δι’ εκμεταλλεύσεως της ανάγκης, της πνευματικής αδυναμίας ή κουφότητος άμεσος ή έμμεσος προσπάθεια προς διείσδυσιν εις την θρησκευτικήν συνείδησιν ετεροδόξων επί σκοπώ μεταβολής του περιεχομένου αυτής».
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:ΑΝ 1363/1938 ...προς διείσδυσιν εις την θρησκευτικήν συνείδησιν ετεροδόξων επί σκοπώ μεταβολής του περιεχομένου αυτής».
Με τέτοιους νόμους θα γίνω κι εγώ αναρχικός μου φαίνεται :-)

Δηλαδή εάν η παράθεση αυτή είναι σωστή τότε τζάμπα κονταροχτυπιόμασταν τόσες μέρες…

Εδώ λέει ότι για να υπάρξει θέμα προσηλυτισμού πρέπει τόσο ο ενάγων όσο και ο εναγόμενος να είναι ήδη χριστιανοί και μόνο χριστιανοί.

Εάν δηλαδή μουσουλμάνοι κάνουν πλύση εγκεφάλου στο χριστιανόπουλο και του τάξουν παρθένες στον παράδεισο δεν μπορείς να τους κάνεις μήνυση για προσηλυτισμό!
Θα μπορούσες μόνο εάν ήταν ιεχωβάδες, καθολικοί, προτεστάντες ή κάποια άλλη από τις χιλιάδες version του χριστούλη και μόνον εάν το παιδί σου ήταν χριστιανόπουλο.
Εάν το παιδί σου είναι άθεο τότε όλα είναι θέμα του ποιος θα προλάβει πρώτος, δηλαδή ιεχωβάδες, καθολικοί, προτεστάντες, ορθοδόξου, μουσουλμάνοι, βουδιστές κτλ.

Είναι τόσο γελοία η φάση ή έχω καταλάβει λάθος;
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Έχεις καταλάβει λάθος...
Μουσουλμάνος και χριστιανός είναι ετερόδοξοι, όπως και ο Εβραίος με τον άθεο και τον βουδιστή.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Έχεις καταλάβει λάθος...
Μουσουλμάνος και χριστιανός είναι ετερόδοξοι, όπως και ο Εβραίος με τον άθεο και τον βουδιστή.
Τα δικά σου ελληνικά είναι καλύτερα από τα δικά μου, όπως έχω διαπιστώσει από προηγούμενα post.
Αλλά σε μια πρόχειρη έρευνα της λέξης ετερόδοξος βρήκα στο Βικιλεξικό την ερμηνεία «αυτός που ακολουθεί διαφορετικό θρησκευτικό δόγμα» και στις σημειώσεις «οι Καθολικοί, οι Ορθόδοξοι, οι Προτεστάντες είναι μεταξύ τους ετερόδοξοι Χριστιανοί, ενώ οι Μουσουλμάνοι, οι Εβραίοι, οι Χριστιανοί είναι μεταξύ τους αλλόθρησκοι.»

Για μένα η λέξη αλλόθρησκος περιγράφει καλύτερα τον χριστιανό από τον μουσουλμάνο από την λέξη ετερόδοξος, αλλά μακάρι να έχεις δίκιο.

Υπάρχει τρόπος να βεβαιωθούμε 100% ότι η δική σου ερμηνεία είναι και αυτή σωστή;

Και επί πλέον με ποια λέξη προσδιορίζεται ο άθεος σε ότι αφορά την θρησκεία; Είναι ταυτόσημη του άθρησκου;
Και πως λέγονται οι καθολικοί, ορθόδοξοι, προτεστάντες κτλ μεταξύ τους;

Πάντως εάν η δική σου ερμηνεία στην λέξη ετερόδοξος είναι σωστή τότε έχω από την αρχή δίκιο που λέω ότι η βάπτιση παραβιάζει το άρθρο 13.2 του Συντάγματος περί προσηλυτισμού.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Στο υπουργείο παιδείας, η έννοια του ετερόδοξου είναι αυτή του χριστιανού άλλου δόγματος, ενώ για τα άλλα θρησκεύματα χρησιμοποιούν τη λέξη ετερόθρησκοι.

επίσης εδώ
http://www.minedu.gov.gr/thriskeymata-m ... iskon.html

επίσης στο υπουργείο υπάρχει
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΤΕΡΟΔΟΞΩΝ ΚΑΙ ΕΤΕΡΟΘΡΗΣΚΩΝ - ΤΜΗΜΑ ΕΤΕΡΟΘΡΗΣΚΩΝ
που ασχολείται με μουσουλμάνους κλπ.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Στο υπουργείο παιδείας, η έννοια του ετερόδοξου είναι αυτή του χριστιανού άλλου δόγματος, ενώ για τα άλλα θρησκεύματα χρησιμοποιούν τη λέξη ετερόθρησκοι.
Το ίδιο το Σύνταγμα από ότι ανακάλυψα κάνει τον διαχωρισμό στο άρθρο 59.2
59.2 Αλλόθρησκοι ή ετερόδοξοι βουλευτές δίνουν τον ίδιο όρκο σύμφωνα με τον τύπο της δικής τους θρησκείας ή του δικού τους δόγματος.

Με το γράμμα του νόμου ισχύει αυτό που είπα σε προηγούμενο post. Εάν μουσουλμάνοι τάξουν παρθένες στον παράδεισο σε χριατιανόπουλο δεν τρέχει τίποτα. Εάν όμως ιεχωβάδες του τάξουν λαγούς με πετραχήλια πάνε μέσα για προσηλυτισμό.
Αυτό βέβαια είναι για πολλά γέλια και το πνεύμα του νόμου μάλλον θα επικρατούσε εάν μια τέτοια υπόθεση έφτανε στο δικαστήριο.
Και θα επικρατούσε σίγουρα εάν το κλίμα ήταν θετικό, όπως και είναι τώρα με την άθεη κυβέρνηση.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

....ή έμμεσος προσπάθεια προς διείσδυσιν εις την θρησκευτικήν συνείδησιν ετεροδόξων...
Αυτό πως το ερμηνεύετε;
α) Προσπάθεια των ετερόδοξων να διεισδύσουν στην θρησκευτική συνείδηση.
β) Προσπάθεια διείσδυσης στην θρησκευτική συνείδηση των ετερόδοξων.

Αν είναι το α) τότε με το "ετερόδοξος" μάλλον εννοείται αυτό που πιστεύει ο Yianis δηλ. "χριστιανός μη ορθόδοξος" (αν και μπορεί να σημαίνει και "γενικά κάποιος μη ορθόδοξος χριστιανός").
Αν είναι το β) τότε με το "ετερόδοξος" μάλλον εννοείται αυτό αυτό που πιστεύει ο Άναρχος δηλ. "αυτός που έχει διαφορετική πίστη από αυτόν που προσπαθεί να τον προσηλιτίσει".

Εγώ νομίζω ότι είναι το β).
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:
....ή έμμεσος προσπάθεια προς διείσδυσιν εις την θρησκευτικήν συνείδησιν ετεροδόξων...
Αυτό πως το ερμηνεύετε; ...
Εάν το δούμε με μαθηματικά, δηλαδή αντικατάσταση ίσων, τότε το παραπάνω γράφεται ως εξής:
....ή έμμεσος προσπάθεια προς διείσδυσιν εις την θρησκευτικήν συνείδησιν χριστιανών διαφορετικών δογμάτων...

Ο νόμος αυτός ΑΝ 1672/1939 είναι γραμμένος το 1939 φωτογραφίζοντας τους ιεχωβάδες και άλλες χριστιανικές αιρέσεις καθώς τότε η κοινωνία δεν ήταν πολυπολιτισμική και αμφιβάλλω εάν η ανέγερση ενός τζαμιού στην Αθήνα είχε περάσει ποτέ ως κβαντική πιθανότητα από τα μυαλά των παπάδων.
Άρα δυστυχώς μάλλον η δική μου εξήγηση είναι.

Όπως και να έχει όμως στο πνεύμα και όχι στο γράμμα του νόμου η έννοια του ετερόδοξου μπορεί να γίνει αποδεκτή και σαν αυτή του ετερόθρησκου, καθώς είναι προφανέστατα γελοίο το επιχείρημα ότι δεν τρέχει κάστανο εάν τάξεις παρθένες στον παράδεισο αλλά καταδικάζεσαι εάν τάξεις ηρεμία και γαλήνη που τάζουν ανάμεσα στα άλλα οι ιεχωβάδες.

Η εκκλησία ήταν δίπλα στο σχολείο μου. Δηλαδή οι παπάδες μπαινόβγαιναν... όχι μόνο σε αγιασμούς ή προσευχές… ακόμα και στην τάξη έρχονταν…
Ούτε με το γράμμα αλλά ούτε και με το πνεύμα του νόμου έχει ποτέ η εκκλησία ή το κράτος προσηλυτίσει κάποιον Έλληνα, καθώς όσο πλύση εγκεφάλου και εάν έκαναν την έκαναν σε ομόθρησκο τους, καθώς από 2 ετών είσαι ήδη χριστιανός ορθόδοξος.

Και για αυτό ξαναγυρνάμε εκεί που αρχίσαμε, δηλαδή στην βάπτιση.

Η κηδεμονία των γονέων στα ανήλικα παιδιά τους δεν τους δίνει το δικαίωμα να παραβιάζουν το Σύνταγμα.
Όταν σύγκρινα σε προηγούμενο post την ευθανασία ενός βρέφους με την βάπτιση δεν σύγκρινα το μέγεθος ή το βάρος του «αδικήματος».
Το να μπεις μέσα στο σπίτι κάποιου και να κλέψεις χίλια ευρώ δεν συγκρίνεται με το να μπεις στο σπίτι κάποιου και να του κλέψεις χίλια ευρώ αφού πρώτα του βιάσεις την γυναίκα και στην έξοδο τους κάψεις ζωντανούς.
Είναι όμως και τα δύο παράνομα.
Δεν αντέχει η βάπτιση την σύγκριση με τον θάνατο. Είναι όμως και τα δύο παράνομα καθώς παραβιάζουν το Σύνταγμα.

Άρθρο 13.1 Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη.
Αυτό σημαίνει ότι είναι δικαίωμα μου να είμαι άθεος, όπως δηλαδή γεννήθηκα. Το να με πάνε οι γονείς μου χωρίς την συγκατάθεση μου να με χρίσουν χριστιανό είναι παραβίαση του συντάγματος, άσχετα εάν έχουν την κηδεμονία μου.
Ακόμα και χριστιανοί φιλόσοφοι έχουν αντιταχθεί με την βάπτιση λέγοντας ότι αποδοχή του xριστού πρέπει να είναι εκούσια και όχι ακούσια.
Διαφωνεί κάποιος με αυτό;
Μπορούμε να σχολιάσουμε αυτήν την σκέψη;

Δεν ξέρω εάν είναι η πρώτη φορά αλλά σίγουρα είναι μια από τις ελάχιστες σε ιστορία χιλιάδων ετών όπου οι κυβερνήτες της Ελλάδος είναι δηλωμένοι άθεοι.
Αυτό δίνει μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να βρεθεί η πολιτική βούληση που έλειπε τόσα χρόνια και για αυτό, τουλάχιστον κατά την γνώμη μου, οφείλουμε εμείς οι άθεοι και ειδικά οι οργανωμένοι άθεοι να δράσουν.

Κατά την γνώμη μου οι δράσεις πρέπει να περιέχουν και νομικές κινήσεις τόσο ενάντια στο κράτος όσο και εναντίον των παπάδων, καθώς αυτό ίσως δώσει δημοσιότητα και εάν δοθεί δημοσιότητα τότε θα έρθει η αναμενόμενη στήριξη από τους κυβερνήτες. Ο Τσίπρας έχει δηλώσει ότι θέλει να τους πάρει τα λεφτά!!!!! Αλλά ακόμα και αυτός σαν πρωθυπουργός θα θέλει στήριξη.

Στα δικαστήρια δεν μετράει τι πιστεύεις ούτε μετράει τι είναι λογικό, αυτό που μετράει είναι αυτό που μπορείς να αποδείξεις και αυτό που λέει ο νόμος.

Άρθρο 13.1 Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη.
Το λέει το Σύνταγμα και ο νόμος ότι είναι δικαίωμα μου να είμαι άθεος.

Άρθρο 16.2 Η παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Κράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική, επαγγελματική και φυσική αγωγή των Ελλήνων, την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης και τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες.
Δεν λέει ούτε το Σύνταγμα ούτε κάποιος νόμος ότι η ανάπτυξη της θρησκευτικής συνείδησης είναι η ορθοδοξία.

Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης του άρθρου 13.1 και η αποστολή του Κράτους να αναπτύξει την θρησκευτική συνείδηση του άρθρου 16.2 είναι δημοκρατικότατες έννοιες και όχι κόκκινο πανί όπως εσείς νομίζετε.
Είναι άρθρα τα οποία είναι υπέρ μας και όχι εναντίον μας.

H ανάπτυξη της θρησκευτικής συνείδησης αφορά τόσο τον αθεϊσμό όσο και την ορθοδοξία ή δεν ξέρω τι άλλο.
Εσείς υποθέτετε ότι η ανάπτυξη της θρησκευτικής συνείδησης αφορά την ορθοδοξία αλλά αυτό είναι μια εσφαλμένη υπόθεση.
Είναι σαν το avatar μου… σχεδόν κανείς από εσάς είδε ή βλέπει ότι ο χριστούλης ευλογεί με το κωλοδάκτυλο καθώς υποθέσατε ότι αυτό δεν είναι δυνατόν.
Η υπόθεση όμως δεν είναι η πραγματικότητα, τουλάχιστον όχι πάντα…
Τα δικαστήρια δεν δικάζουν με υποθέσεις αλλά με γεγονότα.

Σας τα έχω πιθανώς ζαλίσει αλλά τώρα με την άθεη κυβέρνηση έχουμε μια τεράστια ευκαιρία και για αυτό εμφανίστηκα από το πουθενά και ποστάρω εδώ.
Και παρ' ότι λατρεύω το χιούμορ όταν έχει να κάνει με τους παπάδες δεν το δέχομαι εύκολα. Το καλλίτερα να μείνω χριστιανός αφού δεν φεύγει το λάδι από το κούτελο είναι όντως χιούμορ εάν γίνει πάνω στην υπερβολή που χρησιμοποίησα.
Εάν όμως γίνει θεωρώντας ότι εγώ σοβαρολογώ όταν έλεγα ότι έπλενα το κούτελο μου με απορρυπαντικό για να φύγει το λάδι, όπως και θεωρήθηκε, τότε δεν είναι εποικοδομητικό χιούμορ αλλά ενοχλητικό.

Δεν ξέρω τι είδους εμπειρίες έχετε εσείς από τους σταυροφόρους. Εγώ όμως έχω χάσει δίκη επειδή στην ανακρίτρια, η οποία στο γραφείο της είχε ένα ολόκληρο εικονοστάσι, δήλωσα άθεος αντί για χριστιανός ορθόδοξος.
Αυτή η ανακρίτρια ήταν φιλικά προσκείμενη με την υπόθεση μου πριν της αποκαλύψω τον αθεϊσμό μου…
Με εδιωξε σχεδόν από το γραφείο της όταν της τον αποκάλυψα και η υπόθεση μου, για αστυνομική βία, δεν έφτασε ποτέ στο δικαστήριο παρ' ότι εγώ είχα αθωωθεί στην δίκη των μπάτσων εναντίον μου.

Δεν είμαι μέλος της ένωσης αλλά δεν έχω και πρόβλημα να γίνω. Δεν θέλω όμως να αναλώσω τον χρόνο μου ποστάροντας στο forum για το πόσο μαλάκες είναι οι παπάδες και όλοι αυτοί που πιστεύουν στην κοκκινοσκουφίτσα. Το ξέρουμε όλοι ότι είναι…

Μπορούμε να κινηθούμε νομικά εναντίον τους τώρα που έχουμε άθεους στην κυβέρνηση; Εγώ έχω την θέληση αλλά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το κάνω μόνος μου.

Μπορώ να έχω μια απάντηση και σε αυτό το ερώτημα;

ΥΓ. Μεταφορά λόγου για να μην παρεξηγηθώ: Εάν από αυτό το κείμενο πάρετε μια ανορθόγραφη λέξη και εστιάσετε την προσοχή σας στο ένα λάθος, τότε πάλι θα χάσουμε το δάσος από τα πολλά δέντρα. Σχολιάζοντας την ουσία θα κερδίσουμε όλοι.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis νομίζω ότι δεν κατάλαβες το ερώτημά μου το οποίο αφορά την αμφισημία της πρότασης.

Οι ετερόδοξοι κάνουν προσπάθεια διείσδυσης ή σε αυτούς γίνεται προσπάθεια διείσδυσης;
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

εγώ νομίζω ότι ένα παιδί/μωρο/νηπιο, πριν μάθει οτιδηποτε για Θεο κλπ,

δεν εχει αθειστικη θρησκευτικη συνειδηση,

εχει ελλειψη θρησκευτικης συνειδησης.

Το εχω γραψει ηδη 2 φορες.


Αρα, αφου δεν εχει αθειστικη θρησκευτικη συνειδηση, δεν τιθεται θεμα προσηλυτισμου, αφου ο προσηλυτισμος προυποθετει την υπαρξη θρησκευτικης συνειδησης(εστω και αθειστικης), την οποια καποιος επηρεαζει / παραβιαζει με αθεμιτα μεσα.

Αν δεχτουμε οτι ενα μωρο εχει αθειστικη θρησκευτικη συνειδηση, τοτε λεμε οτι ολοι οι ανθρωποι γεννιουνται αθεοι και προσηλυτιζονται σε θρησκειες.

Οτι ομως και να δεχτουμε εμεις, το Συνταγμα δεν το δεχεται.
Το Συνταγμα προστατευει την αναπτυξη θρησκευτικης συνειδησης, αρα θεωρει οτι πριν απο την αναπτυξη της, δεν υπαρχει θρησκευτικη συνειδηση.

Οποτε, δεν τιθεται θεμα προσηλυτισμου νηπιων.
Η οικογενεια εχει το πρωτο λογο στη θρησκεια των τεκνων της.
Οι αθεοι καλο ειναι να κοιταξουμε να φτιαξουμε την δικη μας καλη αθεη οικογενεια, και να μην ασχολουμαστε με την ενθεη οικογενεια των χριστιανων.


ΑΝ θες να γινεις μελος της Ενωσης, μπορεις να κοιταξεις το μεγαλο πληθος των δρασεων μας υπερ των δικαιωματων των αθεων, και να μην στεκεσαι σε μια δραση η οποια ειναι καταδικασμενη νομικα και θα μας κανει περιγελο σε ολη την οικουμενη.

Δρασεις που αφορουν εν μερει και οσα αναφερεις περι αθεμιτης επιρροης της Εκκλησιας και του Κρατους στην ελευθερη αναπτυξη θρησκευτικης συνειδησης σε πολιτες και παιδια πλην των ΧΟ, συμπεριλαμβανομενων των αθεων (πχ εκκλησιασμοι, θρησκευτικα, θρησκευτικος ορκος, προσευχη, εικονες, αναγραφη θρησκευματος σε πτυχια, σε κρατικα εγγραφα, στο ληξιαρχιο κ.λπ).

Αλλο αυτο, και αλλο να ζηταμε να απαγορευτει στους γονεις να κανουν χριστιανους τα παιδια τους.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

:text-goodpost: :text-yeahthat:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

kapages έγραψε:...αθειστικη θρησκευτικη συνειδηση, ..
;;; Εδώ κόλλησα...
Και αθεϊστική και θρησκευτική, γίνεται;
Η αθεΐα προϋποθέτει έλλειψι του θείου και η θρησκεία την ύπαρξί του. Πώς μπορεί να συνυπάρχουν στο ίδιο χαρακτηρισμό;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

η αναφορά εγινε για την οικονομία της συζητησης.

Ο προσηλυτισμος προυποθετει βασει της νομικης διατυπωσης θρησκευτικη συνειδηση. Αν το παιδι μου το εχω αθεο, προφανως και (πρεπει να) προστατευεται απο τις διαταξεις περι προσηλυτισμου, εαν κάποιος με αθεμιτα μεσα παρεμβει.

Ισως θα αξιζε να ρωτησουμε εναν δικηγορο αν ενα αθεο παιδι αθεων γονιων προστατευεται απο τις διαταξεις περι προσηλυτισμου.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε: εγώ νομίζω ότι ένα παιδί/μωρο/νηπιο, πριν μάθει οτιδηποτε για Θεο κλπ,
δεν εχει αθειστικη θρησκευτικη συνειδηση,
εχει ελλειψη θρησκευτικης συνειδησης.
Το εχω γραψει ηδη 2 φορες.
εγώ το έχω γράψει περισσότερες. Άρα συμφωνούμε
kapages έγραψε:Το Συνταγμα προστατευει την αναπτυξη θρησκευτικης συνειδησης
Συμφωνούμε κι εδώ και επί πλέον σου εξασφαλίζει την ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης λέγοντας οτι είναι απαραβίαστη.
kapages έγραψε:Η οικογενεια εχει το πρωτο λογο στη θρησκεια των τεκνων της.
Θα ήταν έτσι όπως λες εάν η βάπτιση γινόταν στο υπόγειο του σπιτιού τους.

Αντίθετα γίνεται δημόσια και επίσημα όπου ενάντια στην θέληση σου σε χρίζουν χριστιανό ορθόδοξο εκμεταλλευόμενοι τόσο την φυσική όσο και την νοητική σου αδυναμία να αντιδράσεις, άρα η προστασία του συντάγματος για το απαραβίαστο της ελευθερίας της θρησκευτικής σου συνείδηση όχι απλά παραβιάζεται αλλά ισοπεδώνεται.
Όπως ισοπεδώνεται και η υπόσχεση του συντάγματος να σου προστατέψει την ανάπτυξη της θρησκευτικής σου συνείδησης, αφού πλέον είσαι με το ζόρι ΧΟ
Και δεν είσαι just another ΧΟ αλλά ΧΟ με βούλα και σφραγίδα με την οποία καταχωρείσαι επίσημα στο ληξιαρχείο, το οποίο είναι μια κρατική υπηρεσία, άρα αφορά και μένα και σένα και όλους μας.

Με αυτά τα χαρτάκια του ληξιαρχείου γίνεται η θρησκεία του ανατολικού χριστούλη επικρατούσα στην Ελλάδα και επομένως έχει προνόμια, καθώς ακόμα κι εγώ που είμαι πιο άθεος και από τον αντίχριστο στο ληξιαρχείο είμαι ακόμα ΧΟ, καθώς μόλις πριν από λίγες μέρες έμαθα από εσάς ότι μπορώ να το διαγράψω αυτό το ΧΟ. Άρα είμαι ακόμα στο 90 και βάλε τοις εκατό χριστιανών της Ελλάδος.

Και τόσο εσύ όσο και όλοι όσοι σχολίασαν ισχυρίζεστε ότι καλώς γίνεται ότι γίνεται και εσύ επί πλέον λες ότι θα γίνουμε διεθνώς ρεζίλι εάν πούμε ότι μάγκες με την βάπτιση παραβιάζετε το Σύνταγμα.
kapages έγραψε: Οι αθεοι καλο ειναι να κοιταξουμε να φτιαξουμε την δικη μας καλη αθεη οικογενεια, και να μην ασχολουμαστε με την ενθεη οικογενεια των χριστιανων.
Εγώ ούτε ασχολούμαι ούτε θέλω να ασχοληθώ με τις οικογένειες των άλλων. Απλά λέω ότι εκτός του ότι είναι ανήθικο να αποφασίζεις για άλλους εκμεταλλευόμενος τόσο την φυσική όσο και την νοητική του αδυναμία είναι επί πλέον παράνομο να κάνεις επίσημα βαφτίσια για τους λόγους που ήδη εξήγησα, λόγοι οι οποίοι στέκουν τόσο νομικά όσο και ηθικά.
kapages έγραψε:Αν δεχτουμε οτι ενα μωρο εχει αθειστικη θρησκευτικη συνειδηση, τοτε λεμε οτι ολοι οι ανθρωποι γεννιουνται αθεοι και προσηλυτιζονται σε θρησκειες.
Φυσικά… εκτός και εάν κάποιος πιστεύει ότι είναι θέμα DNA που τα παιδιά των Ελλήνων στην πλειοψηφία τους είναι χριστιανοί ορθόδοξοι, στην Ιταλία καθολικοί, στο Ιράν μουσουλμάνοι, στο Θιβέτ βουδιστές κτλ.
Είναι ουτοπία να πιστεύει κάποιος ότι οι γονείς και ο περίγυρος δεν έχουν καμία σχέση και το θρήσκευμα του ενήλικα είναι δική του επιλογή.
Το θυμάσαι το παιδομάζωμα; Οι Έλληνες αυτοί γίνονταν πιο μουσουλμάνοι από τους τούρκους! Γιατί άραγε;

Και εάν ο πάπας και εσύ ήσασταν γεννημένοι στην Σαουδική Αραβία τώρα αυτός θα ήταν ιμάμης και εσύ ένας άθεος που θα έβλεπε γαϊδάρους να πετάνε για να μην του κόψουν το κεφάλι στην πλατεία τα ψώνια οι μουσουλμάνοι.
kapages έγραψε: Η οικογενεια εχει το πρωτο λογο στη θρησκεια των τεκνων της.
δεν διαφωνώ. Αυτό που λέω είναι να βαπτίζει τα τέκνα της όταν αυτά γίνουν 18 ετών.
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο πρέπει να κλείσεις τα 18 για να ψηφίσεις. Γιατί άμα ψήφιζες στα πέντε σου θα ψήφιζες ότι σου έλεγε η μαμά και ο μπαμπάς…
Και εάν ο Τσίπρας πάταγε το κουμπί να διαγράψει το θρήσκευμα από όλους τους βαπτισμένους Έλληνες και έλεγε μετά ότι για να γίνετε χριστιανοί ορθόδοξοι πρέπει να πάτε με δύο φωτογραφίες και δύο μάρτυρες στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα να συμπληρώσετε μια αίτηση, τότε σε δύο γενεές οι χριστιανοί δεν θα γέμιζαν την Λεωφόρο και το άρθρο 3 του συντάγματος θα αυτοδιαγραφόταν. Και εάν την μεγάλη Παρασκευή κτυπάγανε οι καμπάνες στις 2 το μεσημέρι και καλούσα την αστυνομία, η αστυνομία θα ερχόταν να πιάσει αυτούς αντί να πιάσει εμένα εάν την καλέσω φέτος το πάσχα.
kapages έγραψε:και να μην στεκεσαι σε μια δραση η οποια ειναι καταδικασμενη νομικα και θα μας κανει περιγελο σε ολη την οικουμενη.
Εσύ λες ότι η βάπτιση είναι νομικά αποδεκτή χωρίς να αντικρούεις τα επιχειρήματα μου αλλά αντίθετα λες ότι είναι θέμα προσηλυτισμού, θέμα το οποίο τόσο στο προηγούμενο όσο και σε αυτό το post δεν έθιξα (δηλαδή αυτό του προσηλυτισμού). Αντίθετα είπα ότι προς το παρόν το ξεχνάμε το θέμα του προσηλυτισμού!

Θα γίνουμε περίγελος στην οικουμένη επειδή θα πούμε ότι είναι καλύτερα η αποδοχή του xριστούλη να γίνεται εκούσια και όχι με την βία;

Θα γίνουμε περίγελος επειδή θα καταδικάσουμε την πρακτική ότι λίγο νερό και λίγο λάδι σε κάνουν χριστιανό, σου καθαρίζουν την ψυχή και σου δίνουν ένα επίσημο έγγραφο; (Πρακτική με την οποία έκλεβαν τα μωρά αλλοθρήσκων πριν από λίγα χρόνια.)

Θα γίνουμε περίγελος στην οικουμένη επειδή θα δείξουμε ότι εάν η νομοθεσία υποχρέωνε την βάπτιση μετά τα 18, όπου με πλήρη συνείδηση κάποιος θα γινόταν χριστιανός, τότε αντί για επικρατούσα που είναι τώρα η θρησκεία του ανατολικού χριστούλη θα ήταν μικρότερη μειοψηφία από την τελεία του Γκλέζου;

Θα γίνουμε περίγελος στην οικουμένη επειδή θα πούμε ότι η βάπτιση είναι παιδομάζωμα; Μια πρακτική που μόνο στόχο έχει την εγγραφή ενός ακόμα χριστιανού ορθοδόξου στο ληξιαρχείο; Στόχος που επιτυγχάνεται πανηγυρικά και για αυτό είναι η θρησκεία του ανατολικού χριστούλη επικρατούσα στην Ελλάδα;

Περίγελος είναι να πιστεύεις ότι θα γίνεις περίγελος καταδεικνύοντας όλα αυτά.

Η βάπτιση είναι ανήθικη και αντισυνταγματική κάτω από το υπάρχων Σύνταγμα για τους λόγους που έχω πολλαπλώς εξηγήσει αλλά κανένας σας δεν αντικρούει πάρα μόνο αφορίζει ή αντικρούει πράγματα που εγώ δεν είπα.

θα μας κανει περιγελο σε ολη την οικουμένη!!!!! Καλό ήταν αυτό!!!!

Θα γίνω εγώ περίγελος στον μαλάκα τον ευρωβουλευτή Ζαγοράκη που έλεγε ότι με την βοήθεια του θεού πήραμε το κύπελο το 2004 ή τον καράβλακα τον Αναστασιάδη που στο πρώτο ημίχρονο η παναγιά ήταν μαζί του ενώ στο δεύτερο προφανώς πήγε για ψάρεμα.
Είτε λες θεέ μου βοήθα με είτε λες κοκκινοσκουφίτσα κάνε το θαύμα σου είναι το ίδιο πράγμα. Και θα γίνω εγώ περίγελος αυτών εάν τους μηνύσω για την βάπτιση;
Πλάκα μου κάνεις, έτσι δεν είναι;
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ εγκαταλείπω τη προσπάθεια.

Αν δεν θες να καταλαβεις τη διαφορα αναμεσα στην θρησκευτικη διαπαιδαγωγηση (στην οποια συμπεριλαμβανεται η βαπτιση) και την επισημη καταγραφη της στο ληξιαρχειο, ειναι δικο σου προβλημα.

Η πρωτη ειναι ηθικη και νομιμη, η δευτερη οχι.

Το εγραψα ηδη οτι διαφωνουμε με τη δευτερη, και κανουμε δρασεις <<αναγραφη θρησκευματος σε πτυχια, σε κρατικα εγγραφα, στο ληξιαρχιο κ.λπ. >>
Οποτε παραβιαζεις ανοικτες θυρες με τις αναφορες για κρατικα εγγραφα.

Επισης, αν θεωρεις οτι υπαρχει αθειστικη θρησκευτικη συνειδηση στα μωρα, τοτε εισαι εκτος πνευματος του Συνταγματος, και ειλικρινα, αγγιζεις τα ορια της αθειστικης τζιχαντ.

"Αυτό που λέω είναι να βαπτίζει τα τέκνα της όταν αυτά γίνουν 18 ετών. "

Δεν εχεις δικαιωμα να υπαγορευσεις τετοιο πραγμα. Εχεις δικαιωμα να ζητησεις η βαπτιση να μην αναγραφεται σε κρατικα εγγραφα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:Αν δεν θες να καταλαβεις τη διαφορα αναμεσα στην θρησκευτικη διαπαιδαγωγηση (στην οποια συμπεριλαμβανεται η βαπτιση)
Νομίζω ότι η βάπτιση δεν ακριβώς ζήτημα θρησκευτικής διαπαιδαγώγησης. Κυρίως πρόκειται για Μυστήριο, από τα πολύ βασικά της Εκκλησίας. Το γεγονός ότι τελείται στη νηπιακή ηλικία είναι κυρίως ζήτημα παράδοσης. Ωστόσο οποιοσδήποτε μπορεί να βαπτιστεί σε οποιαδήποτε ηλικία.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι και η ντοματα δεν ειναι ακριβως λαχανικο, ανηκει στα αγγειοσπερμα φυτα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Off Topic
βασικά η ντομάτα είναι φρούτο.
: brrr :
Spoiler: Εμφάνιση
όπως και τα φασόλια, και οτιδήποτε άλλο προκύπτει από το άνθος του φυτού. Λαχανικά λέγονται αυτά που τρώμε τον κορμό του φυτού, για παράδειγμα λάχανα, χόρτα, βολβοί (πατάτες) κλπ Το φυτό της ντομάτας, θα μπορούσε να θεωρηθεί λαχανικό αν ήταν βρώσιμο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση