Προσηλυτισμός & βάπτιση

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Οπως εγραψα ηδη παραπανω, και να μην υπηρχε πιστοποιητικο βαπτισης, μια υπευθυνη δηλωση των γονεων θα ειχε το ιδιο αποτελεσμα.

Οποτε ολη σου η επιχειρηματολογια οτι δηθεν αυτο ειναι το αδυνατο σημειο του συστηματος, παει περιπατο.

Η τυχον ακυροτητα ενος εγγραφου δεν καταστα αυτιματως ακυρες ολες τις συνεπειες που απορρεουν απο το εγγραφο αυτο, αν αυτες εδραζονται σε πραγματικα δικαιωματα. Βασικο αστικο δικαιο.
Αρα και ακυρο να ειναι το πιστοποιητικο, ειναι εγκυρο το δικαιωμα των γονιων να ζητησουν θρησκευτικη παιδεια για τα παιδια τους.
Δεν θα εφτανες, οπως λες, αθρησκος στο σχολειο. Θα πηγαινες σχολειο, και ο γονιος θα προσκομιζε ενα χαρτι της Εκκλησιας (δηλαδη ενα πιστοποιητικο) οτι εγινε βαπτιση, ή θα εκανε υπευθυνη δηλωση. Και ολα θα ηταν τα ιδια στη συνεχεια.

Επισης δεν αποδεικνυεις πουθενα οτι αυτο το εγγραφο ειναι ακυρο.
Τα επιχειρηματα περι δολου, ηλικιας, ελευθεριας θρησκευτικης συνειδησς δεν ευσταθουν νομικα, αφου ηδη παραδεχτηκες οτι εχουν οι γονεις δικαιωμα να κανουν θρησκευτικη βαπτιση, και να διαμορφωσουν τη θρησκεια του παιδιου τους.
Εινια λοιπον νομιμη η βαπτιση, αλλα παρανομο ενα εγγραφο που λεει οτι εγινε;

Το επιχειρημα της κακης χρησης του εγγραφου, επισης δεν ευσταθει νομικα, αφου θα πρεπει να διορθωθει η χρηση και οχι το εγγραφο.
Οπως εγραψα
"Ειναι αντισυνταγματικο να γινεται στα δημοσια σχολεια, επειδη επιφερει διακρισεις
Ειναι αντισυνταγματικο το κρατος να διατηρει τη πληροφορια της θρησκειας του παιδιου μετα την ενηλικιωση του, δεδομενου οτι εχει παρελθει πλεον η περιοδος της παιδικης ηλικιας, και ο ενηλικος μπορει να αναπτυξει πλεον ακομα περισσοτερο ή να διαφοροποιησει τη συνειδηση του."

Στην ουσια η κρατικη επισημοτητα του πιστοποιητικου, ειναι μια μορφη δηλωσης προς το κρατος της επιθυμιας του γονιου το κρατος να αντιμετωπιζει το παιδι του σαν ΧΟ, και συνεπως να του παρεχει τις σχετικες διευκολυνσεις που απορρεουν απο το αρθρο 16.2.

Εν πασει περιπτωσει, αυτη ειναι η αποψη μου, δεν υπαρχει καμια ελπιδα νικης σε μια τετοια μηνυση εναντιον του πιστοποιητικου βαπτισης.
Πρεπει να εστιαζουμε στο τροπο που το κρατος επιτελει τα καθηκοντα του ητοι
"Το προβλημα ειναι ο δημοσιος τροπος που επιλεγει το κρατος ωστε να βοηθησει στην αναπτυξη της θρησκευτικης συνειδησης των πολιτων, που επιφερει διακρισεις.
Το προβλημα ειναι οτι το κανει μονο για τους ΧΟ.
Το προβλημα ειναι οτι παραβιαζει τα προσωπικα δεδομενα τους μετα την ενηλικιωση."

Αν βρεθει κανενα Μελος της ενωσης και θεσει το ζητημα για ψηφοφορια, θα ψηφιζω εναντιον.

ΥΓ. Δεν σε προσεβαλλα σε κανενα σημειο.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Yianis έγραψε:
Δεν είναι η τελετή αντισυνταγματική (εμπάς περιπτώσει!) ούτε είναι αντισυνταγματική η επιθυμία των γονέων σου να σε κάνουν χριστιανό.
Αντισυνταγματικό είναι το γεγονός ότι κατά παράβαση του άρθρου 13.1 περί ελευθερίας της θρησκευτικής συνείδησης σου επιβάλλουν τον χριστιανισμό με δόλο και βία στην ηλικία των 2 ετών.
Αυτό είναι αντισυνταγματικό, καθώς ο χριστιανισμός δεν είναι δική σου επιλογή και επομένως πάει περίπατο η υπόσχεση του συντάγματος να σου εξασφαλίσει την ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης, δηλαδή να επιλέξεις εσύ τι θέλεις να γίνεις και όχι οι άλλοι για σένα!!!!!
Μόνο εγώ βλέπω αντίφαση ανάμεσα σε αυτά; Δεν είναι αντισυνταγματική η επιθυμία τον γονέων να σε κάνουν χριστιανό, αλλά είναι αντισυνταγματικό το ότι σου επιβάλλουν τον χριστιανισμό σε ηλικία 2 ετών; Και ποιος τον επιβάλλει, ο φούφουτος; Οι γονείς το κανουν.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Πήγα να γράψω πολλά αλλά βαρέθηκα στην πορεία...
Μόνο ένα πράγμα θα πω. Στην Τουρκία η ονοματοδοσία γίνεται από τους γονείς χωρίς θρησκευτικά πιστοποιητικά, ενώ ο θρησκευτικός γάμος δεν αναγνωρίζεται... Όποιος θέλει να είναι επίσημα συζευγμένος πρέπει να τελέση πολιτικό γάμο. Ναι... στην ισλαμική γείτονα. Ο Κεμάλ έκανε δουλειά εκεί.
Αντε να πω κι ένα δεύτερο... :D
Το κράτος ούτε δικαίωμα έχει, ούτε υποχρέωσι να γνωρίζη τις όποιες πεποιθήσεις των πολιτών του και πολύ περισσότερο να τις καταγράφη. Αυτές εκφράζονται συλλογικά μέσω εκλογών και δημοψηφισμάτων.

Γιάννη, νομίζω ότι σήμερα είναι καταδικασμένη η όποια κίνησις μέσω νομικών διαδικασιών, ασχέτως νόμων και συνταγμάτων. Θεωρώ ότι μία τέτοια κίνησις θα είχε τύχη σε ένα κοσμικό κράτος... Όχι στην χριστιανόπληκτη Ελλάδα. Η μη αναγραφή του θρησκεύματος σε δημόσια έγγραφα είναι ένα από τα πολλά (απ)αιτήματα της Ενώσεως. Και οι δυνάμεις της είναι πολύ μικρές για να ανταποκριθούν με συνέπεια σε μία χρονοβόρα και απαιτητική διαδικασία.

Και πάλι πολλά έγραψα... για τα δικά μου δεδομένα. Την συμπάθειά σας.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Τεμπελόσκυλο έγραψε:... Δεν είναι αντισυνταγματική η επιθυμία τον γονέων να σε κάνουν χριστιανό, αλλά είναι αντισυνταγματικό το ότι σου επιβάλλουν τον χριστιανισμό σε ηλικία 2 ετών; Και ποιος τον επιβάλλει, ο φούφουτος; Οι γονείς το κανουν.
Και το κράτος συναινεί... και επαυξάνει.
Αντισυνταγματικό, ίσως, δεν είναι... αλλά η ανάπτυξις θρησκευτικής συνειδήσεως θα έπρεπε να ελλείπη από το σύνταγμα ως υποχρέωσις του κράτους έναντι των πολιτών. Αυτό το ζητά και η Ένωσις αλλωστε...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Ναι, δεν διαφωνώ καθόλου, αλλά άλλο το "θέλω να αλλάξει το Σύνταγμα" και άλλο το "κάτι είναι αντισυνταγματικό".
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-yeahthat: :text-yeahthat: :text-yeahthat:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Τεμπελόσκυλο έγραψε:...Και ποιος τον επιβάλλει, ο φούφουτος; Οι γονείς το κανουν.
Εγώ γι' αυτό λέω ότι οι γονείς πρέπει να έχουν την ευθύνη μόνο της ανατροφής των παιδιών... Είναι οι πλέον ακατάλληλοι να διαπαιδαγωγήσουν. Με ποίες γνώσεις άλλωστε θα το κάνουν; Η εκπαίδευσις και διαπαιδαγώγησις είναι έργο (συμφέρον και υποχρέωσις συνάμα) της κοινωνίας. Αλλά δυστυχώς στην κοινωνία των τειχών (κάγκελα παντού...) αυτό είναι αναπόφευκτο.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το Σύνταγμα έγραψε:Άρθρο 13.1 Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη.
Αυτό σημαίνει ότι κανείς δεν μπορεί να παραβιάσει την ελευθερία να ορίσω την θρησκευτική μου συνείδηση όπως επιθυμώ.
Το Σύνταγμα μου εγγυάται την ελευθερία να προσδιορίσω τον εαυτό μου ως μουσουλμάνο, ορθόδοξο χριστιανό, καθολικό, άθεο, ινδουιστή ή ότι άλλο θέλω.
Κανείς δεν μπορεί να παραβιάσει αυτήν την ελευθερία.
Η λέξη κανείς περιλαμβάνει και τους γονείς μου. Δηλαδή οι γονείς μου δεν μπορούν να μου ορίσουν και επιβάλλουν ποια θρησκεία εγώ θα ακολουθήσω στην ζωή μου και ποια θρησκευτική συνείδηση θα επιλέξω. Δεν μπορούν να καθορίσουν την θρησκευτική συνείδηση που προσδιορίζει εμένα.
Νομίζω ότι το λέει ξεκάθαρα το Σύνταγμα και δεν χρειάζεται να είσαι νομικός για να το καταλάβεις.

Μπορούν βέβαια να μου προτείνουν να γίνω χριστιανός ορθόδοξος ή μουσουλμάνος ή άθεος, χωρίς αυτό να είναι αντίθετο με την προσταγή του Συντάγματος.
Το να μου προτείνουν να γίνω χριστιανός ορθόδοξος είναι αυτό που εσείς ονομάζετε χριστιανική διαπαιδαγώγηση. Δεν μου ορίζουν την θρησκεία μου γιατί εάν η διαπαιδαγώγηση προσδιόριζε την θρησκεία μου τότε εγώ θα ήμουν τώρα χριστιανός και όχι άθεος που είμαι.
Το ίδιο και όλοι εσείς που πιθανολογώ είχατε χριστιανική ανατροφή και διαπαιδαγώγηση.

Αυτό που εγώ λέω ότι είναι αντίθετο στο άρθρο 13.1 είναι ότι οι γονείς μου/σου/του/της παίρνουν ένα πιστοποιητικό βάπτισης, ή μια δική τους δήλωση έαν θέλετε, την υπογράφουν αντί εμού ότι είμαι χριστιανός και την πηγαίνουν στο κράτος (ληξιαρχείο).
Εάν την δήλωση αυτή την βάζανε σε ένα συρτάρι του σπιτιού τους δεν θα υπήρχε κανένα θέμα.

Το πρόβλημα δημιουργείται την στιγμή που το κράτος (ληξιαρχείο) αποδέχεται την δήλωση ότι εγώ είμαι χριστιανός ορθόδοξος και με εγγράφει στα μητρώα του επίσημου κράτους ως χριστιανό ορθόδοξο. Δηλαδή είμαι επίσημα ΧΟ!!!!!
Δηλαδή μου παραβίασαν την ελευθερία της θρησκευτικής μου συνείδησης όπως ρητά επιτάσσει το Σύνταγμα προσδιορίζοντας με χριστιανό με μια δήλωση η οποία δεν έχει την υπογραφή μου και ούτε συνοδεύεται από δική μου εξουσιοδότηση ή πληρεξούσιο.

Δεν επιθυμώ χρήστη "Τεμπελόσκυλο" & χρήστη "tasos_didymoteicho" να αλλάξω το Σύνταγμα. Λέω ότι το κράτος δρα αντίθετα με τις επιταγές του Συντάγματος όταν αποδέχεται δήλωση τρίτων και προσδιορίζει επίσημα την θρησκευτική μου συνείδηση ως ΧΟ καθώς αυτό είναι δική μου δουλειά να το προσδιορίσω, όπως ακριβως επιτάσσει το Σύνταγμα.
Και όχι απλά δική μου δουλειά.
Απαραβίαστα δική μου δουλειά.

Η δουλειά των γονέων σου είναι να σου προτείνουν το οτιδήποτε σαν θρησκεία. Να σου δώσουν χριστιανική ανατροφή και διαπαιδαγώγηση όπως μου έδωσαν εμένα οι γονείς μου και κατά πλειοψηφία και οι δικοί σας. Η διαπαιδαγώγηση δεν σου ορίζει την θρησκευτική σου συνείδηση. Στην επηρεάζει. Στο τέλος εσύ είσαι αυτός που δηλώνει την θρησκευτική σου συνείδηση ανεξάρτητα με τις επιθυμίες των γονέων σου και όλα είναι νόμιμα.

Το κράτος παραβιάζει το Σύνταγμα όχι μόνο επειδή δέχεται μια δήλωση που αφορά εμένα με υπογραφή τρίτων χωρίς εξουσιοδότηση ή πληρεξούσιο αλλά επίσης διότι αποδεχόμενο αυτή την δήλωση μου προσδιορίζει επίσημα το θρήσκευμα και την θρησκευτική μου συνείδηση σε αντίθεση με το Σύνταγμα που λέει ότι αυτό το ορίζω απαραβίαστα εγώ.

Σε αυτά όλα τα παραπάνω που ακριβώς δεν συμφωνείτε;
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

εχω καποιες επιμερους ενστασεις αλλα επι της ουσιας δεν διαφωνω.
Εφτασες στο ιδιο συμπερασμα με αυτο που εγραψε η Μελανι στην αρχη του Θεματος, 5 σελιδες πισω (για να μην αναφερω τα ενδιαμεσα).

Δεν πρεπει το κρατος να δεχεται τη δηλωση οτι βαπτιστηκες ΧΟ σαν επισημη καταγραφη θρησκειας.

Ουτε το πιστοποιητικο το ιδιο ειναι αντισυνταγματικο, ουτε η βαπτιση σαν πραξη, ουτε η διαπαιδαγωγηση.
Το κρατος εχει επισης δικαιωμα να βοηθησει τους γονεις να αναπτυξουν τη θρησκευτικη σου συνειδηση συμφωνα με την επιθυμια τους.

Το οτι σε βοηθαει το κρατος να αναπτυξεις ΧΟ θρησκευτικη συνειδηση βασει γονικης επιθυμιας, δεν συνεπαγεται οτι εισαι ΧΟ ή οτι εχει δικαιωμα να σε καταταξει σαν ΧΟ.

Αντισυνταγματικη ειναι η επισημη ταμπελα.

Άρα... αν κατι μπορει να προσβληθει νομικα ειναι το τελευταιο.
Και τιποτα παραπανω.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Είμαι πενήντα ετών και η συμμετοχή μου σε αυτό το forum ήταν η δεύτερη φορά που αποφάσισα να εμπλακώ με τα κοινά, καθώς είδα μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία τώρα που στην κυβέρνηση έχουμε άθεους.

Η πρώτη φορά ήταν τον Μάιο του 2010 στο περίφημο «να καεί να καεί το μπουρδέλο η βουλή», όπου αντί να καεί το συγκεκριμένο μπουρδέλο κάηκε ένα άλλο 150 μέτρα ποιο κει, το οποίο δυστυχώς είχε μέσα αθώους εργαζομένους οι οποίοι έφυγαν από την ζωή εξ' αιτίας πράξεων ηλιθίων που σίγουρα δεν εκφράζουν εμένα.

Το άλλο το μπουρδέλο που την γλίτωσε είχε μέσα τύπους που η δουλειά τους είναι να κάνουνε ρουσφέτια, όπως ο σημερινός πρόεδρος της δημοκρατίας, ο κύριος Παυλόπουλος, ο οποίος την περίοδο 2004-2009 προσέλαβε στο δημόσιο 850 χιλιάδες Έλληνες, δηλαδή όλους όσους δεν πρόλαβε να προσλάβει το ΠΑΣΟΚ τα προηγούμενα χρόνια.

Είδατε στην τηλεόραση που προσπαθούσαν να κάνουν ντου από τα σκαλιά που οδηγούν στον προαύλιο χώρο της Βουλής;
Έκανα απέλπιδες προσπάθειες να τους πείσω ότι ντου από τα σκαλιά σημαίνει ότι δύο άντε τρεις το πολύ μπάτσοι θα ήταν αρκετοί να απωθήσουν χίλιους από εμάς χωρίς χημικά και με τα χέρια στις τσέπες. Τους έλεγα λοιπόν να πάμε από την Βασιλίσσης Σοφίας όπου είναι ίσιωμα και θα τους κάνουμε καροτσάδα, ακριβώς όπως τους είχαμε κάνει καροτσάδα στον χώρο του άγνωστου στρατιώτη.

Ότι και να έλεγα αυτοί με είχανε γειώσει αλλά εγώ με ηχηρή παρουσία επέμενα ώσπου έρχεται από το πουθενά ένας μπάτσος και ψεκάζει μόνο εμένα! Μάλλον θα σκέφτηκε ότι ήμουν πολύ κοντά να τους πείσω.
Σας έχουν ποτέ ψεκάσει με χημικά;
Τα είδα όλα.
Νόμιζα ότι θα πεθάνω και με την βοήθεια άλλων οπισθοχώρησα αργά και με κόπο μέχρι την Αμαλίας. Το τελευταίο που είδα με την άκρη του ματιού μου ήταν τους απόγονους του Μιλτιάδη να προσπαθούν να κάνουν ντου από τις σκάλες όπου δύο τρεις μπάτσοι τους απωθούσαν με τα χέρια στις τσέπες που λέει ο λόγος.
Γύρισα σπίτι μου.

Εδώ σε αυτό το forum είμαστε όλοι συμπολεμιστές και αποπειράθηκα ηχηρά και με επιμονή να σας δείξω ότι πιθανώς να υπάρχει μια Κερκόπορτα πίσω από τα τείχη.
Με μόνη εξαίρεση τον Άναρχο όλοι οι άλλοι με ψέκασαν.
Δηλαδή αυτή την φορά δεν με ψέκασαν οι μπάτσοι πίσω από τα τείχη αλλά οι συμπολεμιστές μου!

Αρχιψεκαστής ο χρήστης kapages ο οποίος αφού με σάρκασε, πρόσβαλλε, ειρωνεύτηκε και επιδεκτικά με απαξίωσε αποχωρώντας δύο φορές από την συζήτηση και επιστρέφοντας άλλες τρεις στο τέλος με κάποιες επιμέρους ενστάσεις μάλλον συμφώνησε επί της ουσίας από ότι κατάλαβα και αποφάνθηκε ότι πιθανώς κάτι να γίνεται.
Την ίδια στιγμή όμως φρόντισε να πάει σε άλλο post για να με ψεκάσει λέγοντας ειρωνικές αναλήθειες, οι οποίες επιβεβαιώνονται ως αναληθείς καθώς εδώ ευτυχώς δεν λέμε αλλά γράφουμε με αποτέλεσμα οποίος επιθυμεί μπορεί να ανατρέξει στα γραφόμενα μου και να το διαπιστώσει.
Επί πλέον τελείωσε το post με μια μεγαλοπρεπή ειρωνεία του τύπου «Για αυτό υπάρχουν Συνταγματικά Δικαστήρια»
Δεν ξέρω εάν το γνωρίζεις αγαπητέ kapages αλλά το Σύνταγμα της Ελλάδας δεν προβλέπει σύσταση και λειτουργία Συνταγματικού Δικαστηρίου.

Θα ακολουθήσω όμως την σοφή συμβουλή του χρήστη kapages την οποία παραθέτω αυτούσια, δηλαδή χωρίς τόνους καθώς δεν τους χρησιμοποιεί:
«Οι αθεοι καλο ειναι να κοιταξουμε να φτιαξουμε την δικη μας καλη αθεη οικογενεια, και να μην ασχολουμαστε με την ενθεη οικογενεια των χριστιανων.»

Για να επιχειρηματολογήσω για την πιθανή Κερκόπορτα, η οποία είναι περισσότερο πιθανή από αρκετές δικές σας ενέργειες, αθέτησα την υπόσχεση που έδωσα στα παιδιά μου να πάμε για σκι.

Αύριο φίλε kapages και λοιποί φίλοι ψεκαστές να ξέρετε ότι την ώρα που θα με ψεκάζετε εγώ θα κάνω πράξη την συμβουλή σου και θα ασχολούμαι με την οικογένεια μου κάνοντας σκι στις Άλπεις, καθώς εάν δείτε την IP διεύθυνση μου θα διαπιστώσετε ότι δεν μένω στην Ελλάδα.

Όσο και να με ψεκάσετε αποκλείεται να με πιάσει το ψέκασμα εδώ στα «ψηλά βουνά»

Η χρήστης AoratiMelani είναι από τα διοικητικά στελέχη της ένωσης η οποία σύμφωνα με τα δικά της λεγόμενα είχε βγει και στον Αντένα. Η AoratiMelani λοιπόν επικρότησε πανηγυρικά το συγκεκριμένο post του χρήστη kapages που εκτός από την συμβουλή του να πάω να ασχοληθώ με την οικογένεια μου το υπόλοιπο post ήταν θέσεις που δεν είχαν καμία σχέση με αυτά που εγώ έλεγα.
Αυτά που εγώ έλεγα ήταν σχεδόν τα ίδια τόσο στο πρώτο μου post όσο και στο τελευταίο μου το οποίο έγινε κατανοητό επί της ουσίας. Η διαφορά ήταν στην επιχειρηματολογία καθώς διαπίστωσα ότι έπρεπε να αναλύσω και τα ευκόλως εννοούμενα.

Κυρία AoratiMelani θα ήθελα να κλείσω με εσάς λέγοντας ότι το ψέκασμα δεν είναι ο καλύτερος τρόπος να προσελκύσετε νέα μέλη. Και ειδικά μέλη τα οποία επανειλημμένα σας ενημέρωσαν ότι επιθυμούν να βοηθήσουν όπως μπορούν.

Εύχομαι πάντως να πετύχετε τους στόχους σας καθώς η δική σας νίκη θα είναι και δική μου.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν δεν είχαμε επιχειρηματολογησει, ακομα θα πιστευες οτι η βαπτιση ειναι προσηλυτισμος, οτι η Εκκλησια και οι γονεις παραβιαζουν το Συνταγμα και οτι το πιστοποιητικο βαπτισης ειναι παρανομο προιον.


παραθετω μερικα σταχυολογηματα...

"Ποιος νόμος αφήνει ατιμώρητους τόσο τους γονείς μας που έδωσαν την συγκατάθεση τους όσο και την εκκλησία που έπραξε ενάντια στις επιταγές του άρθρου 13 παράγραφος 1 & 2 του Συντάγματος;"

"Είναι η βάπτιση αντισυνταγματική, ναι ή όχι; Εγώ λέω ναι.

"Όταν το Σύνταγμα από την μια μεριά λέει ότι ο προσηλυτισμός απαγορεύεται και από την άλλη σε παίρνουν οι παπάδες σε βουτάνε σε ένα καζάνι με νερό μετά σε λαδώνουν και σε χρίζουν χριστιανό από άθεος που ήσουν χωρίς την δική σου συγκατάθεση, τότε εδώ έχουμε παραβίαση του συντάγματος. "

"Και που ακριβώς λέει ότι οι παπάδες μπορούν να παραβιάζουν το Σύνταγμα και να σε προσηλυτίσουν στον χριστιανισμό σε ηλικία που εσύ δεν έχεις ούτε φυσικές ούτε νοητικές άμυνες;"


κανεις μετα μια μικρη οπισθοχωρηση.....

"Αφού όμως το κράτος γράφει το πιστοποιητικό βάπτισης στα παλιά του τα παπούτσια και την γλιτώνουμε όλοι όπως είπα παραπάνω, η βάπτιση δεν θα είναι πλέον αντισυνταγματική βάση του άρθρου 13.2 & 16.2.

Θα είναι όμως αντισυνταγματική βάση του άρθρου 5.2 όπου το κράτος σου εγγυάται την προστασία της τιμής. Δεν νομίζω να είναι τιμητικό για σένα σε έναν δημόσιο χώρο όπως είναι η εκκλησία να σε βουτάνε σε καζάνια με νερό, να σε λαδώνουν και μετά να σε περιφέρουν ολόγυμνο σε κοινή θέα ανθρώπων οι οποίοι είναι παρόντες χωρίς την συγκατάθεση σου. "


αλλα επανερχεσαι δριμυτερος με..

"Την στιγμή λοιπόν που δέχεται αυτό το παράνομο πιστοποιητικό βάπτισης της εκκλησίας σαν επίσημο έγγραφο αποδίδοντας επίσημα το θρήσκευμα του ΧΟ στο βρέφος τότε παραβιάζει όχι ένα άρθρο αλλά όλο το Σύνταγμα καθώς αυτό το πιστοποιητικό βάπτισης είναι ένα παράνομο προϊόν το οποίο αποκτήθηκε με δόλο και βία όπως έχω ήδη αναπτύξει και δεν έπρεπε να γίνει αποδεκτό."

για να φτασεις τελικα να πεις,

"Εάν την δήλωση αυτή την βάζανε σε ένα συρτάρι του σπιτιού τους δεν θα υπήρχε κανένα θέμα.

Το πρόβλημα δημιουργείται την στιγμή που το κράτος (ληξιαρχείο) αποδέχεται την δήλωση ότι εγώ είμαι χριστιανός ορθόδοξος και με εγγράφει στα μητρώα του επίσημου κράτους ως χριστιανό ορθόδοξο. Δηλαδή είμαι επίσημα ΧΟ!!!!!
Δηλαδή μου παραβίασαν την ελευθερία της θρησκευτικής μου συνείδησης όπως ρητά επιτάσσει το Σύνταγμα προσδιορίζοντας με χριστιανό με μια δήλωση η οποία δεν έχει την υπογραφή μου και ούτε συνοδεύεται από δική μου εξουσιοδότηση ή πληρεξούσιο."



αυτο που ειπανε ολοι οι συνομιλητες απο την αρχη.
δηλαδη με το τελευταιο ποστ αποδεχτηκες τη βαπτιση και αποδεχτηκες την εκδοση πιστοποιητικου.

Καλο για σενα, αλλα μην προσπαθεις να μας βγαλεις και τρελους, οτι δεν καταλαβαμε οτι αυτο εννουσες απο την αρχη.

ΔΕΝ ΕΓΡΑΦΕΣ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΗ ΜΕΣΗ Η ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.

-------------

Βλέπω ότι επιμενεις να παραθετεις πραγματικα ή φανταστικα ανεκδοτα απο τη ζωη σου.
Οτι δεν μιλουσες στη μανα σου επειδη σε βαπτισε
οτι επλενες το μετωπο σου για να φυγει ο αγιασμος
οτι εδιωξες το δικηγορο στα μισα της δικης και υπερασπιστηκες πετυχημενα τον εαυτο σου,
ή οτι ηθελες να οδηγησεις ενα πληθος κοσμου στο να καψει τη Βουλη. Και οτι αυτο ηταν η πρωτη συμμετοχη σου στα κοινα.

Μας λες τωρα οτι εισαι στην Ελβετια και ηθελες να πας για σκι με τα παιδια σου.

οκ, καλή τύχη.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Θυμάσαι kapages την ιστορία που σου είπα με την δίκη, όπου στα μέσα της διαδικασίας απέλυσα τον δικηγόρο μου και αθωώθηκα υπερασπίζοντας τον εαυτό μου μόνος μου;
Ξέρεις πως το έκανα;
Φώναξα στο βήμα για μάρτυρες υπεράσπισης τους δύο κατήγορούς μου και τους ζήτησα να αποδείξουν ως αληθινά όλα όσα ισχυριζόμουν εγώ για αυτούς.
Τι είπες; Δεν γίνονται αυτά τα πράματα;
Γίνονται και παραγίνονται και δες πως ακριβώς:

- Μάρτυς kapages ανέβα στο βήμα και απέδειξε ενώπιον όλων ότι άλλα λέω εγώ και άλλα καταλαβαίνεις εσύ.
- Μάλιστα ανεβαίνω
- Πες μας μάρτυς kapages από δύση προς ανατολή από πού ξεκινούν, που τελειώνουν και από πόσες χώρες περνούν οι Άλπεις
- Ξεκινούν από Γαλλία τελειώνουν Σλοβενία και περνούν συνολικά από 8 χώρες
- Μπράβο μάρτυς kapages, από γεωγραφία σκίζεις. Πες μας τώρα που είπα εγώ ότι θα πάω για σκι;
- Είπες ότι θα πας για σκι στις Άλπεις
- Και τι κατάλαβες εσύ μάρτυς kapages
- Εγώ κατάλαβα ότι είσαι στην Ελβετία
- 1 στα 8 πόσο είναι στα 100;
- 12,5%
- Μπράβο kapages και στα μαθηματικά σκίζεις. Και πως γίνεται η πιθανότητα του 12,5% βεβαιότητα της τάξης του 100% και βάλε;
- Το δίνεις σε μένα και στο κάνω πραγματικότητα με την kapages virtual reality engine
- Έχασες kapages. Δεν είμαι στην Ελβετία αλλά στην Αυστρία, λυπάμαι!!!
- Δεν πειράζει δόξα να έχει ο θεός
- Πες μου μάρτυς σε ποιο post είπα εγώ ότι είσαι τρελός
- Σε κανένα
- Τότε γιατί είπες στο προηγούμενο post ότι σε είπα τρελό;
- Γιατί μπορεί να καταλαβαίνω άλλα από αυτά που λες αλλά καταλαβαίνω πλήρως αυτά που δεν λες.

Έπρεπε εδώ και πάρα πολλές μέρες να καταλάβεις ότι σε αυτήν την συζήτηση ο αέρας φυσάει κόντρα και όφειλες να σταματήσεις το ψέκασμα…
Ελπίζω να το κατάλαβες και να μην ξαναψεκάσεις...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

:lol: :lol:

αλλο ενα παραδειγμα ελλειψης ορθολογισμου μέσω της αναγωγης του μερους στο ολον.

Σε αφηνω στις φαντασιωσεις σου.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αναρχος έγραψε:νομίζω ότι σήμερα είναι καταδικασμένη η όποια κίνησις μέσω νομικών διαδικασιών, ασχέτως νόμων και συνταγμάτων. Θεωρώ ότι μία τέτοια κίνησις θα είχε τύχη σε ένα κοσμικό κράτος... Όχι στην χριστιανόπληκτη Ελλάδα.
:text-yeahthat:
Κι εγώ θεωρώ ατελέσφορη μια τέτοια κίνηση, γι' αυτό και δεν ασχολούμε άλλο με το θέμα ούτε σε επίπεδο συζήτησης.
Είτε μπορεί να σταθεί νομικά είτε όχι, με τα σημερινά δεδομένα στην Ελλάδα θεωρώ ότι είναι καταδικασμένη.

Προτιμώ να εστιάσω σε πράγματα που έχουν κάποια μικρή πιθανότητα επιτυχίας, καθώς επίσης και στην κοινωνική αλλαγή και στην διατύπωση συνολικών αιτημάτων διαχωρισμού (όπως η πρόταση που έχουμε κάνει) τα οποία σίγουρα δεν θα ικανοποιηθούν άμεσα αλλά θα βρίσκονται πάντα μπροστά ως το ιδανικό προς το οποίο θα κινούμαστε σταδιακά μέσα από μικρότερα και ρεαλιστικότερα βήματα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
Αναρχος έγραψε: ... Όχι στην χριστιανόπληκτη Ελλάδα.
AoratiMelani έγραψε:Κι εγώ θεωρώ ατελέσφορη μια τέτοια κίνηση, γι' αυτό και δεν ασχολούμε άλλο με το θέμα ούτε σε επίπεδο συζήτησης.
Εάν η Ελλάδα είναι χριστιανόπληκτη τότε τι είναι η παπική Ιταλία;
Έχετε ακούσει για την κυρία Soile Lautsi;
Η κυρία Soile Lautsi αναστάτωσε όλη την Ευρώπη και ο απόηχος δεν έχει εξαφανιστεί και ούτε θα εξαφανιστεί με μια πρόταση η οποία δεν είχε καν την νομική βάση της δικής μου πρότασης.

Σε μια «δημοκρατική» ένωση όπου οι αποφάσεις παίρνονται υποτίθεται συλλογικά η δική μου πρόταση, η οποία ακόμα και από την κύριο πολέμιο της στο τέλος έγινε αποδεκτή ως βάσιμη, δεν προτείνεται ούτε για ψηφοφορία αλλά θάβεται, με επιχειρηματολογία του στυλ «αποφασίζουμε και διατάσσουμε», από «υψηλά» ιστάμενα μέλη με κίνητρα μάλλον προσωπικά παρά αντικειμενικά.
Αυτό που μόλις τώρα έγραψα δεν μπορώ να το αποδείξω και σίγουρα θα πυροδοτήσει νέα ψεκάσματα.

Αλλά ακόμα και άδικο να έχω η επόμενη λογική εξήγηση του θαψίματος είναι ο φόβος ανοικτής και δημόσιας αντιπαράθεσης με την Ελλάς – Ελλήνων – χριστιανών πραγματικότητα.
Ούτε αυτό μπορώ να αποδείξω και σας παρακαλώ να ψεκάσετε κόσμια.

Αλλά ακόμα και σε αυτό να έχω άδικο πόσο στοιχίζει μια νομική συμβουλή επί του θέματος;
Στοιχίζει τρίχες κατσαρές και άρα η ερώτηση για τους πραγματικούς λόγους που θάβεται η πρόταση μου, η οποια νομικά τουλάχιστον είναι κλάσεις ανώτερη από αυτήν της κυρίας Soile Lautsi, αφήνει ανοικτά και αναπάντητα ερωτήματα.
Και αυτά τα αναπάντητα ερωτήματα πολλαπλασιάζονται εάν σκεφτεί κανείς ότι ο φανερός λόγος της απόρριψης είναι η «χριστιανόπληκτη Ελλάδα» την στιγμή που αυτή η «χριστιανόπληκτη Ελλάδα» κυβερνάται για πρώτη φορά εξ ιδρύσεως της από άθεους, όπως επανειλημμένα έχω γράψει.

Όπως και να έχει εάν αναλύσετε την δική μου σύντομη παρουσία στην ένωση σας και περισσότερο από όλα τα ψεκάσματα που μου έγιναν από, κατά τα άλλα, «συντρόφους», τότε θα καταλάβετε γιατί αυτοί που πιστεύουν στην κοκκινοσκουφίτσα κυβερνούν την ανθρωπότητα από καταβολή της, δηλαδή χιλιάδες και χιλιάδες χρόνια.
Αυτό μπορώ να το αποδείξω επομένως καλύτερα να μην το ψεκάσετε….

Όπως και να έχει θα σας ευχηθώ και πάλι καλή τύχη, καθώς η δική σας νίκη θα είναι και δική μου.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ακριβώς την υπόθεση Lautsi σκεφτόμουν. Η αρχική απόφαση ήταν υπέρ της, αλλά τελικά ανατράπηκε στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο ανθρώπινων δικαιωμάτων. Σίγουρα έγινε ντόρος αλλά είχε και μεγάλα έξοδα (το ευρωπαϊκό στοιχίζει μερικά χιλιάρικα, από 3 έως 6 αν δεν απατώμαι) για να χάσει τελικά την υπόθεση. Προτιμώ να κάνω ντόρο με διαφορετικό τρόπο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

"Πόσο στοιχίζει"... (μια νομική συμβουλή, ή οτιδήποτε άλλο) εξαρτάται από πόσα μπορεί να διαθέσει το ταμείο μας, το οποίο είναι εξαιρετικά μείον και τρέχουν ένα σωρό ανειλημμένες υποχρεώσεις. Άρα η προσωπική μου γνώμη είναι ότι στοιχίζει πάρα πολύ σε σχέση με το μηδαμινό ή ανύπαρκτο (επίσης κατά την προσωπική μου γνώμη) αποτέλεσμα που μπορεί να φέρει.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Yianis έγραψε:Θα συνοψίσω την πρόταση μου για ευκολία:

Γεννιέσαι χωρίς θρησκευτική συνείδηση.
Το Σύνταγμα λέει ότι αποτελεί βασική αποστολή του Κράτους να σου επιτρέψει την ανάπτυξη της θρησκευτικής σου συνείδησης εξασφαλίζοντας παράλληλα ότι η ελευθερία σου στην ανάπτυξη της θρησκευτικής σου συνείδησης είναι απαραβίαστη.
Παρόλα αυτά σε παίρνουν χωρίς την συγκατάθεση σου και, εκμεταλλευόμενοι τόσο την φυσική όσο και την νοητική σου αδυναμία να αντιδράσεις, με πλήρη επισημότητα σε δημόσιο χώρο σε χρίζουν χριστιανό εκδίδοντας ταυτόχρονα και ένα έγγραφο το οποίο γίνεται αποδεκτό από το επίσημο κράτος.
Μήπως σου ισοπέδωσαν επίσημα την ελευθερία να αναπτύξεις την θρησκευτική σου συνείδηση όπως εσύ επιθυμείς κάνοντας σε με το ζόρι ΧΟ;

Μια ερώτηση είναι μόνο την οποία απευθύνω στην επίσημη ένωση σας.
Μπορεί η επίσημη ένωση να απαντήσει;
Η Γραμματεία της Ένωσης Αθέων συζήτησε για το θέμα και κατέληξε στο ότι για την κίνηση που ζητάς δεν υπάρχει σαφήνεια και δεν είναι επαρκής η αιτιολόγηση της για να διαμορφωθεί μια προτεινόμενη δράση. Ωστόσο αν θέλεις μπορείς να γραφτείς μέλος και να φέρεις το θέμα στην Mόνιμη Hλεκτρονική Συνέλευση, διαμορφώνοντας μια συγκεκριμένη πρόταση δράσης και κατόπιν να ζητήσεις την υλοποίηση της, εφόσον εγκριθεί.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Η Γραμματεία της Ένωσης Αθέων συζήτησε για το θέμα και κατέληξε στο ότι για την κίνηση που ζητάς δεν υπάρχει σαφήνεια και δεν είναι επαρκής η αιτιολόγηση της για να διαμορφωθεί μια προτεινόμενη δράση. Ωστόσο αν θέλεις μπορείς να γραφτείς μέλος και να φέρεις το θέμα στην Mόνιμη Hλεκτρονική Συνέλευση, διαμορφώνοντας μια συγκεκριμένη πρόταση δράσης και κατόπιν να ζητήσεις την υλοποίηση της, εφόσον εγκριθεί.
Δεν ήξερα ότι μπορώ να ξεχριστώ από χριστιανός που με έχρισαν με το ζόρι.
Το έμαθα από εσάς και παραθέτω από την ιστοσελίδα σας:
Αν δεν μπορούμε να πάμε αυτοπροσώπως, η δήλωση γίνεται μέσω εκπροσώπου στον οποίο παραχωρούμε συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο για το σκοπό αυτό. Προσοχή εδώ: όχι απλή εξουσιοδότηση αλλά συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο

Δηλαδή εάν θέλω να βγάλω από πάνω μου τον ορισμό της θρησκευτικής μου συνείδησης ως χριστιανό, ορισμός ο οποίος μου επιβλήθηκε κατά παράβαση του Συντάγματος, και δεν μπορώ να το κάνω μόνος μου χρειάζεται συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο.

Να χριστώ όμως χριστιανός, δηλαδή να ορίσω εγώ επίσημα την δική μου θρησκευτική συνείδηση ελεύθερα και απαραβίαστα όπως λέει το Σύνταγμα, δεν χρειάζεται καν η φυσική μου παρουσία. Χρειάζεται απλά μια δήλωση υπογεγραμμένη από τρίτους χωρίς συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο ή απλή εξουσιοδότηση.
Προσοχή εδώ: πριν μου πείτε ότι οι γονείς μου δεν είναι τρίτοι, πρέπει να λάβετε υπόψη σας ότι ο νόμος δίνει την κηδεμονία μου στους γονείς μου. Δεν υπάρχει νόμος που λέει ότι ασκώντας την κηδεμονία μου οι γονείς μου μπορούν να παραβιάσουν τα συνταγματικά μου δικαιώματα, όπως αυτό το συνταγματικό μου δικαιώμα που λέει ότι η ελευθερία του ορισμού της θρησκευτικής μου συνείδησης είναι απαραβίαστα δική μου υπόθεση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και αυτό είναι για την ένωση σας ασαφές;;;;;;

Φυσικά έχω εκθετικά αντίθετη άποψη αλλά δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε καθώς εάν περίμενα να συμφωνώ με όλους θα ήμουν τεράστιος βλάκας.

Ούτε εσείς χρειάζεται όμως να συμφωνήσετε μαζί μου που πιστεύω ότι υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να έρθει το κοσμικό κράτος στην Ελλάδα με ένα τάμα στην παναγιά της Τήνου πάρα από τις δράσεις της ένωσης σας.

Σε κάποια άλλη συζήτηση σας υπέδειξα ότι δεν χρειάζεται να παρακαλείτε τις δημόσιες υπηρεσίες να σας απαντούν. Έχουν υποχρέωση από το Σύνταγμα να σας απαντήσουν.
Αλλά μάλλον και αυτό ασαφές είναι.

Δεν με χρειάζεστε σαν μέλος.
Και δεν επιθυμώ να είμαι ούτε υποστηρικτής σας.

Παρακαλείσθε να με ενημερώσετε πως μπορώ να αποσύρω/αναιρέσω την υποστήριξη μου προς την ένωσης σας.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

αν είχες μεγαλύτερη ψυχραιμια, θα εβλεπες οτι λαβαμε πολύ σοβαρα τις προτασεις σου και απαντησαμε με αναλυτικο και κριτικο τροπο σε οσα επιχειρηματα παρεθεσες.

Εσυ ο ιδιος πρεπει να αναλογιστεις σε πιο γνωστικο επιπεδο θα ησουν αν δεν ειχες μπει στο φορουμ αυτο.

"Αν δεν είχαμε επιχειρηματολογησει, ακομα θα πιστευες οτι η βαπτιση ειναι προσηλυτισμος, οτι η Εκκλησια και οι γονεις παραβιαζουν το Συνταγμα και οτι το πιστοποιητικο βαπτισης ειναι παρανομο προιον. "

Καταληξαμε απο κοινου μετα απο πολυ προσπαθεια (ασχετως ποιος φταιει), οτι (παραθετω δικα σου λογια)...

"Εάν την δήλωση αυτή την βάζανε σε ένα συρτάρι του σπιτιού τους δεν θα υπήρχε κανένα θέμα. Το πρόβλημα δημιουργείται την στιγμή που το κράτος (ληξιαρχείο) αποδέχεται την δήλωση ότι εγώ είμαι χριστιανός ορθόδοξος και με εγγράφει στα μητρώα του επίσημου κράτους ως χριστιανό ορθόδοξο. Δηλαδή είμαι επίσημα ΧΟ!!!!!
Δηλαδή μου παραβίασαν την ελευθερία της θρησκευτικής μου συνείδησης όπως ρητά επιτάσσει το Σύνταγμα προσδιορίζοντας με χριστιανό με μια δήλωση η οποία δεν έχει την υπογραφή μου και ούτε συνοδεύεται από δική μου εξουσιοδότηση ή πληρεξούσιο.¨"

Τα περι συμβολαιογραφικου εγγραφου που αναφερεις στη συνεχεια ειναι περιττα και λαθος.
Γενικα, στη προσπαθεια σου να αποδειξεις την αποψη σου, παρασυρεσαι σε λαθος αλλα αχρειαστα επιχειρηματα και χανεται η ουσια.

Η ουσια ειναι οτι κακως ενας ανθρωπος χαρακτηριζεται (με οποιον νομιμο τροπο) επισημως σαν ΧΟ χωρις να το δηλωσει ο ιδιος, και πρεπει αυτος να δηλωσει (με οποιον νομιμο τροπο) εκ των υστερων οτι δεν ειναι.

Δεν γνωριζω αν αυτο μπορει να καταρριφθει επι της βαση του Συνταγματος. Θα ηθελα να το μαθω.

Εγω προσφερω τα μισα εξοδα και εως 250 Ευρω, για να παμε τουλαχιστον σε ενα δικηγορο-συνταγματολογο να παρουμε μια εμπεριστατωμενη αποψη. Δεν εχω ιδεα ποσο χρεωνουν. Μακαρι να μπορουσα να διαθεσω περισσοτερα, αλλα ανα πασα στιγμη κινδυνευουμε να χρεωκοπησουμε.

Αν αυτη η αποψη ειναι θετικη, δεν βρισκω το λογο γιατι να μην το κυνηγησουμε περαιτερω. Αν μη τι αλλο, καλο θα ειναι για το ονομα της Ενωσης Αθεων. Και να μην το κηνυγησουμε, καλο ειναι να εχουμε εμπεριστατωμενα επιχειρηματα για ενα τετοιο κομβικο ζητημα.

Δεν ειμαι πολεμιος καμιας προτασης σου ουτε προκατειλλημενος. Πριν φυγεις εντελως απο το φορουμ, διαβασε αυτο λιγο, και θα δεις οτι στην αρχη ειναι πολυ ευκολο να τσακωθεις.

viewtopic.php?f=7&t=2577&p=51737#p51694

αλλα και πολύ ευκολο να τα ξαναβρεις.

viewtopic.php?f=7&t=2577&p=51737#p51737
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Απάντηση