εμπειρίες από διαγραφή θρησκεύματος

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ανοίγω αυτό το νήμα ώστε να καταθέτουμε όλοι εδώ την εμπειρία μας από τη διαγραφή του θρησκεύματος.
Όσοι το έχουν ήδη κάνει μπορούν να μας πούν πότε, πού και πώς ακριβώς το έκαναν.

Παρακαλώ θερμά όλους όσους θα συμμετάσχουν αύριο στη συλλογική διαγραφή θρησκεύματος να το αναφέρουν εδώ, ώστε να έχουμε μια εικόνα του αριθμού των συμμετεχόντων, καθώς και χρήσιμες πληροφορίες για την ανταπόκριση και την εξυπηρέτηση από τους υπαλλήλους των ληξιαρχείων.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
koyan
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Ακριβώς στις 10:00 το πρωί σήμερα, στο Ληξιαρχείο Καλαμάτας.
Έδωσα την αίτηση και την δήλωση σε μία υπάλληλο, την πήγε στον Ληξιάρχη, και μου ζητήσαν να την αφήσω και να επιστρέψω μετά από μισή ώρα για να έχει τελειώσει με αυτό που έκανε εκείνη την στιγμή.
Του την άφησα στο γραφείο του.
Μετά από μισή ώρα που πήγα, μόλις τελείωνε από αυτό που έκανε. Περίμενα ένα δύο λεπτά, και όταν έφυγε ο άνθρωπος που εξυπηρετούσε μέχρι τότε, πήρε την αίτηση, την διάβασε, και ζήτησε από την κοπέλα να βρει την ληξιαρχική μου πράξη γέννησης (δίνοντάς της την χρονολογία και τον αριθμό).

Ένα μεγάλο βιβλίο κατέβηκε, βρήκε την σελίδα μου (μία σελίδα ανά εγγραφή) αυτός σημείωσε κάτι κάτω αριστερά στον κενό χώρο της σελίδας, και έπειτα σημείωσε τον αριθμό ταυτότητάς μου και μου ζήτησε να υπογράψω.

Ετοίμασε έπειτα ένα "ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗς ΠΡΑΞΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ - ΒΑΠΤΙΣΗΣ", με όλα μου τα στοιχεία επάνω και με το εξής κείμενο στις παρατηρήσεις:

"Κατ. της 18/6/2010 υπεύθυνης δήλωσης του ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΜΟΥΕΔΩ και βάσει της αρ. 687/91 Γνωμοδότησης Νομ. Συμβουλίου του Κράτους) επιθυμεί από σήμερα να διαγραφεί το θρήσκευμά του.
Καλαμάτα 18/6/2010"

Δεν μου φάνηκε να τον παραξενέυει καθόλου η αίτησή μου.

αυτά...
Κ.
Άβαταρ μέλους
Zitanier
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 10:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Αορατη Μελανη, γιατι εχεις τοση μανια με την διαγραφη θρησκευματος;
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Στην Πάτρα, οι υπάλληλοι του ληξιαρχείου δεν γνωρίζουν ότι υπάρχει η δυνατότητα αυτή.

Επαναλάμβαναν ότι για μεταβολές απαιτείται δικαστική απόφαση, αναγνωρίζοντας ταυτόχρονα ότι είναι παράλογο η θρησκεία του καθενός να αποφασίζεται από δικαστήριο.

Έδωσα εκτυπωμένη τη νομοθεσία στο σύνολό της, καθώς και δείγμα της υπεύθυνης δήλωσης, αλλά και της αίτησης (όπου τεκμηριώνεται το σκεπτικό πίσω απ' τη διαγραφή χωρίς αιτιολόγηση). Ο υπάλληλος είπε ότι θέλει λίγο χρόνο να μελετήσει τους νόμους, για να δει αν θα πρέπει να απευθύνει ή όχι ερώτημα στην νομική υπηρεσία του δήμου.

Θα επικοινωνήσω μαζί του πάλι την Τρίτη.

[edit] Χρησιμοποιείς με λάθος τρόπο τη λέξη "μανία", Zitanier.
Άλλο πράγμα να θεωρείς κάτι σημαντικό και να το επιδιώκεις, και άλλο πράγμα να έχεις μανία με κάτι.
Όσο για το γιατί θεωρούμε (όχι μόνο η Μελάνη) σημαντική τη διαγραφή, σου παραθέτω το απόσπασμα απ' το φυλλάδιο:
ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ
Γιατί;
- Επειδή το θρήσκευμα είναι προσωπική υπόθεση και δεν αφορά την πολιτεία.
- Επειδή το θρήσκευμα που καταγράφεται συχνά δεν αντιστοιχεί στις πραγματικές μας πεποιθήσεις.
- Επειδή πολλοί εντάχθηκαν σε θρήσκευμα όταν ήταν ανήλικοι και δεν ήταν σε θέση να επιλέξουν συνειδητά.
- Επειδή πολλοί αισθάνονται θρήσκοι αλλά δεν αισθάνονται μέλη μιας συγκεκριμένης εκκλησίας ή δόγματος.
- Επειδή δεν θέλουμε το θρησκευτικό μας αίσθημα να γίνεται άλλοθι για άσκηση εξουσίας από τις εκκλησίες στο όνομά μας.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Zitanier έγραψε:Αορατη Μελανη, γιατι εχεις τοση μανια με την διαγραφη θρησκευματος;
Το ερώτημά σου μου θυμίζει τους λευκούς που απορούσαν γιατί οι μαύροι έχουν τόση μανία για τα ατομικά δικαιώματα.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σήμερα στο ληξιαρχείο του δήμου Αθηναίων, Μητροπόλεως 60, διαγράψαμε το θρήσκευμά μας τουλάχιστον γύρω στα 10 άτομα.

Στην αρχή η αρμόδια μου είπε ότι δεν μπορεί να μπει παύλα στο θρήσκευμα, πρέπει οπωσδήποτε να γράψει κάτι, και μου είπε ότι θα βάλει "ανεξίθρησκη". Εγώ της απάντησα ότι μπορεί να μπει παύλα, ξέρω άνθρωπο που το έχει κάνει. Με ρώτησε "πού" και της είπα στα Γιάννενα. "Δεν έχουμε καμμιά σχέση με την επαρχία", μου είπε, "δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν εκεί." "Έστω", της λέω, "αλλά σύμφωνα με το νόμο δεν υποχρεούμαι να αποκαλύψω τις θρησκευτικές μου πεποιθήσεις." "Δεν ξέρω τι μου λέτε", απαντάει, "εγώ ξέρω μόνο το άρθρο 13 του Συντάγματος, εκεί δεν λέει τίποτε για παύλα". "Το Σύνταγμα δεν προβλέπει λεπτομέρειες των διαδικασιών, όπως σίγουρα ξέρετε", της λέω, "απλώς θέτει ένα πλαίσιο, και μετά η νομοθεσία το κάνει πιο συγκεκριμένο". Εκνευρίστηκε. "Το άρθρο 13 δεν λέει τίποτε τέτοιο!" μου λέει. "Το έχω το άρθρο 13, θέλετε να το δούμε;" της λέω.

Βγάζω λοιπόν την απόφαση 2281/2001 ΣτΕ και της δείχνω το σημείο 8, που παραθέτιε το άρθρο 13, και λέει επιπλέον: "Κανένας δεν μπορεί να εξαναγκασθεί με οποιονδήποτε τρόπο, να αποκαλύψει είτε αμέσως είτε εμμέσως, το θρήσκευμα ή τις θρησκευτικές εν γένει πεποιθήσεις του, υποχρεούμενος σε πράξεις ή παραλείψεις από τις οποίες θα τεκμαίρεται η ύπαρξη ή η ανυπαρξία τους. Και καμία κρατική αρχή ή κρατικό όργανο δεν επιτρέπεται να επεμβαίνουν στον απαραβίαστο, κατά το Σύνταγμα, χώρο αυτό της συνείδησης του ατόμου και να αναζητούν το θρησκευτικό του φρόνημα, πολύ δε περισσότερο να επιβάλλουν την εξωτερίκευση των όποιων πεποιθήσεων του ατόμου αναφορικά με το θείο."

Μόλις το είδε, σα να μαλάκωσε. "Καλά" μου λέει "αφήστε με να βρω κι εγώ τα χαρτιά μου, στο αναμεταξύ βγάλτε αντίγραφο ληξιαρχικής πράξης γέννησης και ελάτε πάλι". Ώσπου να πάρω το αντίγραφο και να ξαναπάω, είχε αλλάξει στάση. Μου είπε ότι δεν μπορεί μεν να βάλει παύλα, μπορεί όμως να γράψει ότι "επιθυμεί να διαγραφεί το θρήσκευμά της". Αυτό και κάναμε.

Έκανε μια σημείωση στο βιβλίο του ληξιαρχείου, κάτω από την καταχώρηση της βάπτισης, διάβασα, υπέγραψα και έτοιμη!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Είχαμε στήσει τραπεζάκι με ενημερωτικά φυλλάδια έξω από το ληξιαρχείο και μοιράζαμε σε όσους έδειχναν ενδιαφέρον. Είχαμε δυο τρεις που έδειξαν πραγματικό ενδιαφέρον και μας συγχάρηκαν (ο ένας μάλιστα ήταν υπάλληλος του ληξιαρχείου), καθώς και δυο τρεις αντιφρονούντες που μας έβαλαν τις φωνές. Ένας είπε "άμα δε σας αρέσει η Ελλάδα να φύγετε, κουμούνια, ε κουμούνια!", ένας άλλος είπε "αυτό που κάνετε ειναι παράνομο!" τον ρώτησα "σύμφωνα με ποιον νόμο;" κώλωσε λίγο αλλά δεν το έβαλε κάτω, "σύμφωνα με τη δημοκρατία! η δημοκρατία μας είναι χριστιανική!". Επέμενε να φύγουμε, κι εγώ του είπα "πηγαίνετε λοιπόν στην αστυνομία", κι έφυγε. Ένας τρίτος φώναζε "εσείς φταίτε για όλα, γι' αυτό καταντήσαμε έτσι!" και άλλα ασυνάρτητα.

Δείτε τα συναρπαστικά στιγμιότυπα:
Εικόνα

Εικόνα
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

koyan, χαίρομαι που στην Καλαμάτα πήγαν όλα καλά!

zitanier, με κάλυψε η απάντηση του Breadfan, και ιδίως το τελευταίο "γιατί":
γιατί ασκούν εξουσία στο όνομα μας, με την πρόφαση ότι "υπάρχουν 97% ΧΟ στην Ελλάδα".
Ε λοιπόν από σήμερα είναι λίγο λιγότεροι, και μπορούν να λιγοστέψουν κι άλλο.

Η αντίστοιχη εκστρατεία στην Αργεντινή λέγεται "όχι στο όνομά μας", και ομολογώ ότι το σλόγκαν είναι πολύ εύγλωττο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Αυτό το τραπεζάκι κάτι μου θυμίζει. Ψωνίζεις από Τηλεμάρκετινγκ Μελάνη;
Πάντως, μπράβο ρε παιδιά! Κρίμα που δε μας φτούρησε στη Θεσσαλονίκη :(
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ όχι, αλλά ψωνίζει η μαμά μου! :D

Πώς ξέρεις ότι δε φτούρησε? Αφού μου είπες ότι δεν πήγες ο ίδιος!
Εμένα χτες μια γνωστή μου είχε πει ότι θα πήγαινε, ακομη όμως δε βρήκα ευκαιρία να ρωτήσω αν πήγε τελικά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Εννοώ σα διοργάνωση, έτσι με τα τραπεζάκια της, τα σέα και τα μέα της. Αν πήγε ο κόσμος, φυσικά και δεν ξέρω. Θα φροντίσω και τα δικά μου όποτε κατέβω Λάρισα καθημερινή.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
αφηρημενη
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010 17:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχετε υπ’ όψιν ότι πολλοί φοιτητές, λόγω εξεταστικής, δεν μπορούσαν να συμμετάσχουν στην εκστρατεία σήμερα. Γνωρίζω αρκετούς που έχουν σκοπό να διαγράψουν το θρήσκευμα όταν γυρίσουν στις πόλεις τους για το καλοκαίρι. Οπότε ο αριθμός θα αυξηθεί…
Φωτιά στη συνήθεια να μάθεις να βάζεις κι εκεί που όλα μοιάζουν με τάξη φτιαγμένα, εσύ να τ'αλλάζεις.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρον θα ήταν αν μπορούσαμε να μετρηθούμε κάπως...
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Να συμπληρώσω ότι στην κυριούλα στο ληξιαρχείο Αθηνών πρέπει να έπεσε λίγο βαρύ όλο το θέμα. Ήταν πολύ εξυπηρετική βέβαια αλλά νομίζω πως είχε ενοχληθεί με τόσες διαγραφές. Γύρισε σε μια άλλη κοπέλα που δούλευε εκεί και της είπε ότι θα πάει στην κόλαση. Γελούσε βέβαια όταν το είπε αλλά δεν μου φάνηκε και χαρούμενη....
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

OMG OMG OMG OMG. EINAI TO TABLEMATE? AHAHAHAHHAHhahahah :lol: :lol:
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
kavatzas7
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 07:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Ήμουν κι εγώ εκεί, όλα πήγαν καλώς!! Όταν πήγα να υπογράψω με ρώτησαν άν είμαι σε κάποιο παράνομο θρήσκευμα!! : brrr :
Χαιλαιτ ο "Στρατηγός" που μας είπε να φύγουμε απο'δώ...να πάμε αλλού!!! :D
Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Δημαρχείο Αταλάντης, ημέρα Πέμπτη.
Μπαίνω μέσα με το χαρτομάνι μου και κοιτάω να βρω την Σ..., εκτελούσα χρέη Ληξιάρχου. Πουθενά. Ρωτάω τον Π..., Ταμία. "Που είναι η Σ...;", "Αδεια", μου απαντάει. Συνεχίζεται διάλογος πέντε λεπτών ανευ σημασίας, ασχετος με το θέμα μας. Κατευθύνομαι στο Πρωτόκολλο. Εκεί, η τροφαντούλα Μ... συμπλήρωνε κάτι χαρτιά με το μόνιμο χασμουρητό-σήμα κατατεθέν δημοσίου υπαλλήλου. "Καλώς τον!", μου λέει ενθουσιώδης. Της χαμογελάω. "Τι γίνεσαι κούκλα;" της κάνω. "Κοίτα, να καταθέσω μια αίτηση να πάρει πρωτόκολλο, και με το που έρθει η Σ..., της την δίνεις". "Τι αίτηση καλέ;", μου απαντάει και της δίνω την αίτηση. Την διαβάζει. "Ρε Σταθούλη, εγώ δεν ξέρω απ'αυτά!". "Δεν είναι τίποτα μωρέ!", της λέω. "Πρωτοκόλλησέ την εσύ και αμα έρθει η Σ..., την υπογράφει και έρχομαι για τα υπόλοιπα". Μασάει αναποφάσιστη το κάτω χείλος της. "Δεν έρχεσαι καλύτερα την άλλη βδομάδα να το δει και η Σ...;" Ανακαλύπτω ότι η τροφαντούλα Μ... δεν έχει ιδέα για τίποτα και κανέναν. "Έλα πάλι την Τετάρτη που θα έχει έρθει η Σ... να το δει, έτσι;"Παίρνω τα χαρτιά μου και κατευθύνομαι στην έξοδο. Καθώς περνάω από τον Ταμία, μου λέει κάτι σχετικά με την Εθνική Ελλάδας, κάτι σαν "Να ετοιμάζεται ο πελάτης ο Μέσσι τώρα!". "Με τέτοιες δημόσιες υπηρεσίες, τέσσερα θα μας ρίξει και θα είναι λιγα", λέω μέσα μου. Απ'έξω μου, του σκάω ένα χαμόγελο και φεύγω. Η συνέχεια την Τετάρτη - αν έχει επιστρέψει η Σ...
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Έπαψα κι εγώ να είμαι χριστιανός ορθόδοξος και μάλιστα ενώ υπηρετώ τη στρατιωτική μου θητεία, μετά από μία μαραθώνια συζήτηση με την ληξίαρχο. Εκτός απ' το βιβλίο του ληξιαρχείου διέγραψαν το θρήσκευμά μου και από το δημοτολόγιο (απ' τα μητρώα αρρένων). Στην αρχή η ληξίαρχος μου δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα γιατί απαιτούσε οπωσδήποτε να το γράψει ως μεταβολή, δηλαδή απαιτούσε να της πω ποια θα είναι η νέα μου θρησκεία, ή έστω να γράψει άθεος. Χρησιμοποιώντας τα έγγραφα που κατέβασα απ' το blog atheia.gr την έπεισα ότι δεν οφείλω να αποκαλύψω τις πεποιθήσεις μου. Ωστόσο η πράξη καταγράφηκε ως πράξη αλλαγής θρησκεύματος γιατί δεν δέχτηκε ότι υπάρχει "διαγραφή" ως νομική πράξη. Επίσης αρνήθηκε να διαγράψει τα στοιχεία πάνω στο βιβλίο του ληξιαρχείου γιατί μου είπε ότι αυτό είναι παράνομο -κι ας το κάνουν αλλού-, αλλά κόλλησε ένα χαρτί πάνω στο φύλλο το οποίο έγραφε ότι προσήλθα και διεγράφη το θρήσκευμα λόγω μεταβολής των θρησκευτικών πεποιθήσεων.
Πράγμα που μου φαίνεται λογικό, άλλωστε στο βιβλίο καταγράφεται ένα συγκεκριμένο γεγονός μέσα στο χρόνο, δηλαδή η βάπτιση και δε μου φαίνεται και πολύ σωστό να διαγραφεί αφού πράγματι συνέβη.
Αυτό που άλλαξε είναι ότι πλέον δεν θεωρούμαι χριστιανός ορθόδοξος.

Προς τιμήν της η ληξίαρχος έκατσε μέχρι τις 4 η ώρα το μεσημέρι ενώ όλοι οι συνάδελφοί της είχαν σχολάσει, για να καταφέρουμε να βρούμε μια άκρη που θα ικανοποιούσε και εμένα και εκείνη. Παρά την μαραθώνια συζήτηση ήταν πολύ ανοιχτόμυαλη και φιλική, αν και ήταν ένθεη η ίδια. Μου είπε ότι είχε ξανακάνει την διαδικασία αυτή για κάποιον άλλο νέο ο οποίος όμως είχε δηλώσει άθεος. Εγώ για λόγους αρχής όμως προτίμησα να μην προσδιορίσω τις πεποιθήσεις μου.

Με ενημέρωσε επίσης ότι παρά τους νόμους περί προστασίας προσωπικών δεδομένων, την ληξιαρχική πράξη γέννησης μπορεί να την δει ο οποιοσδήποτε. Θεωρείται δηλαδή κρατικό έγγραφο και μπορεί να το ζητήσει όποιος θέλει για όποιον θέλει.
Γκρινιάρης

Η τωρινή σου κατάσταση
Astron έγραψε:και μάλιστα ενώ υπηρετώ τη στρατιωτική μου θητεία
δεν είναι ούτε ενισχυτικό, ούτε επιβαρυντικό της διαδικασίας. Παρά την ισχύουσα επικρατούσα ή και επιβάλλουσα με θρησκευτική ευλάβεια άποψη στα μυαλά των Ελλήνων, στον στρατό δεν υπηρετούν μόνο μέλη της ΧΟ™ εκκλησίας. Άλλωστε, δε νομίζω η ληξίαρχος να σε ρώτησε αν είσαι στρατιώτης, αλλά και να το έκανε δεν ισχύει κάτι διαφορετικό για τους στρατιώτες(ικούς). Έλληνες πολίτες είναι και αυτοί. Δεν χάνουν τα πολιτικά τους δικαιώματα κατά τη διάρκεια της θητείας τους.
Οπότε είτε είσαι στρατιώτης-λοχίας-αντιστράτηγος, είτε είσαι φοιτητής-εργάτης-αγρότης-βιομήχανος, η διαδικασία είναι ίδια και απαράλλαχτη.
Off Topic
Η εισαγωγή στα ΑΣΕΙ δεν απαιτεί κανένα πιστοποιητικό θρησκευτικής ταυτότητας. Η θρησκεία θίγεται μόνο όταν έρχεται σε αντίθεση με τα στρατιωτικά σου καθήκοντα.
Spoiler: Εμφάνιση
[...]ζ. Επισημαίνεται ότι, σε περίπτωση κατά την οποία υποψήφιος-α, μετά την επιτυχία του σε Στρατιωτική Σχολή και την κατάταξή του, αρνείται την εκτέλεση των στρατιωτικών του καθηκόντων λόγω θρησκευτικών ή άλλων δοξασιών και πεποιθήσεων, εφαρμογής τυγχάνουν οι σχετικές διατάξεις των Κανονισμών Οργάνωσης και Λειτουργίας των Σχολών και ενδεχομένως του ΠΚ και του ΣΠΚ.[...]

Από τα προσόντα των υποψηφίων.
ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ - Ακαδημαϊκό έτος 2009-2010
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Γκρινιάρη υπάρχει πολύ μεγάλη προκατάληψη κατά των αθέων στο στρατό. Είχα πολλούς γνωστούς φαντάρους που ενώ ήταν άθεοι/αγνωστικιστές/άθρησκοι προτίμησαν να το κρατήσουν κρυφό όταν είδαν τον τρόπο που αντιμετωπίζονταν οι μη χριστιανοί από ορισμένους στρατιωτικούς. Μάλιστα στην παραμεθόριο είχα ακούσει και το ωραίο ότι "οι άθεοι δεν πάνε στρατό". Ο διοικητής μας ρωτούσε όλους εάν πιστεύουμε και εάν πηγαίνουμε στην εκκλησία όντας ο ίδιος πολύ θρήσκος. Όσοι δε ξέρανε την "στρατιωτική" προσευχή η οποία ήταν αμιγώς θρησκευτική, αντιμετώπιζαν κυρώσεις.
Σίγουρα υπάρχουν και μη χριστιανοί, σα τη δική σου περίπτωση, αλλά η πλειοψηφία των στρατιωτικών την παίρνουν πιο σοβαρά απ' ότι ο υπόλοιπος πληθυσμός καθώς τείνουν να το βλέπουν σα μέρος της εθνικής μας ταυτότητας, είναι δηλαδή "ελληνοχριστιανοί" κι όχι έλληνες.

Δεδομένουν ότι οι περισσότεροι φαντάροι κάνουν εκπτώσεις στην έκφραση των "αιρετικών" τους απόψεων, ίσως να ήταν κάπως αντιφατικό ότι έκανα αυτή τη διαδικασία ενώ υπηρετώ. Για αυτό το επισήμανα.
Απάντηση