Αυτοαφορισμός απο την εκκλησία

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

tiresias eosforos έγραψε:
Το ΥΣΕΕ δε σημαίνει απαραίτητα δωδεκάθεο, αλλά και το δωδεκάθεο δεν είναι θρησκεία! ;)
[Χα-Χα-Χα] :lol:[/quote]

εγω προσπαθησα να τους κατανοησω και δεν μπορεσα.... απο την στιγμη που μιλανε για θεους και για πατρωες θρησκειες εσυ τι νομιζεις οτι ειναι...????
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τι λένε οι ίδιοι στην ιστοσελίδα τους:
Το Ύπατο Συμβούλιο των Ελλήνων Εθνικών (Υ.Σ.Ε.Ε.) έχει τη νομική μορφή της αστικής μη κερδοσκοπικής εταιρείας (Ν. Π. Μη Κερδοσκοπικό, Πρωτοδ. Αθηνών 8201 / 7.71997, τροπ. 7896 / 20. 6.2001, τροπ. 4261/1.4.2003) και ιδρύθηκε τον Ιούνιο του «1997» με σκοπό την ηθική και φυσική υποστήριξη, αλλά και παλινόρθωση της Εθνικής, Πολυθεϊστικής, Ελληνικής Παραδόσεως, Θρησκείας και Καθημερινού Τρόπου στην σύγχρονη Ελληνική κοινωνία που δυναστεύεται από πνευματική κλειστότητα και θεοκρατία.
Νομίζω ότι είναι αρκετά ξεκάθαρο: υποστηρίζουν την παλινόρθωση της πολυθεϊστικής παραδόσεως.

Και φυσικά το δωδεκάθεο είναι θρησκεία. Ειλικρινά, το να κάθομαι να λιβανίζω τον Διά αντί για τον Γιαχβέ δεν μου φαίνεται και πολύ εκλυστικό. Θυμίζει την παροιμία με τον Μανωλιό. Τα βρίσκω σκέτα καραγκιοζιλίκια όλα αυτά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

εγω προσπαθησα να τους κατανοησω και δεν μπορεσα.... απο την στιγμη που μιλανε για θεους και για πατρωες θρησκειες εσυ τι νομιζεις οτι ειναι...????
Νομίζω ότι έχω πρόβλημα! :|
Οι "θεοί" στους οποίους αναφέρεστε, είναι μόνον σύμβολα και τίποτε περισσότερο.
Τα βρίσκω σκέτα καραγκιοζιλίκια όλα αυτά.
Κι εσείς δίκιο έχετε!
:violin:
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

tiresias eosforos έγραψε:
εγω προσπαθησα να τους κατανοησω και δεν μπορεσα.... απο την στιγμη που μιλανε για θεους και για πατρωες θρησκειες εσυ τι νομιζεις οτι ειναι...????
Νομίζω ότι έχω πρόβλημα! :|
Οι "θεοί" στους οποίους αναφέρεστε, είναι μόνον σύμβολα και τίποτε περισσότερο.
Τα βρίσκω σκέτα καραγκιοζιλίκια όλα αυτά.
Κι εσείς δίκιο έχετε!
:violin:
δεν μπορω αλλους συμβολισμους..... απο την στιγμη που υπαρχει λατρεια, απο την στιγμη που μιλανε για θεους, υπαρχει λατρεια ειναι το ενα και το αυτο.... μπορει να ειναι καλυτεροι απο τους χριστιανους αλλα δεν χρειαζονται
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

1. Τι στην ευχή τα θέλουμε τέτοια σύμβολα;

2. Πώς είσαι σίγουρος ότι δεν θα βρεθούν κάποιοι να πάρουν τα σύμβολα κυριολεκτικά;

3. Ο δωδεκαθεϊσμός (πολυθεϊσμός, whatever) είναι θρησκεία. Μην κοροϊδευόμαστε τώρα, και μην προσπαθούμε να τον παρενδύσουμε. Μια θρησκεία νεκρή και θαμμένη, που μερικοί γραφικοί θέλουν να αναβιώσουν νομίζοντας ότι έτσι διασώζουν το "αρχαίο ελληνικό πνεύμα". Ας διασώσουμε καλύτερα το νέο ελληνικό πνεύμα, ή ακόμα καλύτερα το νέο παγκόσμιο πνεύμα. Ας κρατήσουμε από τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό μόνον όσα έχουν νόημα και χρησιμότητα ΣΗΜΕΡΑ, με τις γνώσεις που διαθέτουμε. Ας κάνουμε το ίδιο και με τον αρχάιο κινεζικό, ινδικό, σουμεριακό κλπ πολιτισμό - με την παγκόσμια κληρονομιά μας.

Ειλικρινά δεν συμμερίζομαι διόλου το κόλλημα των εθνικών. Δεν βρίσκω να οδηγεί πουθενά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι στην ευχή τα θέλουμε τέτοια σύμβολα;
Όλοι έχουν σύμβολα, ακόμα κι αυτοί που «δεν έχουν» (μεταφορικά το λέω).
Πώς είσαι σίγουρος ότι δεν θα βρεθούν κάποιοι να πάρουν τα σύμβολα κυριολεκτικά;
Δεν είμαι, έχουν βρεθεί και τέτοιοι!
Ο δωδεκαθεϊσμός (πολυθεϊσμός, whatever) είναι θρησκεία. Μην κοροϊδευόμαστε τώρα, και μην προσπαθούμε να τον παρενδύσουμε. Μια θρησκεία νεκρή και θαμμένη, που μερικοί γραφικοί θέλουν να αναβιώσουν νομίζοντας ότι έτσι διασώζουν το "αρχαίο ελληνικό πνεύμα".
Ας μη γελιόμαστε όμως ότι είναι μόνον αυτοί, γιατί είναι και οι άλλοι, οι όμοιοι μ’ εμάς!
Ας διασώσουμε καλύτερα το νέο ελληνικό πνεύμα, ή ακόμα καλύτερα το νέο παγκόσμιο πνεύμα. Ας κρατήσουμε από τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό μόνον όσα έχουν νόημα και χρησιμότητα ΣΗΜΕΡΑ, με τις γνώσεις που διαθέτουμε. Ας κάνουμε το ίδιο και με τον αρχάιο κινεζικό, ινδικό, σουμεριακό κλπ πολιτισμό - με την παγκόσμια κληρονομιά μας.
Μόλις διατυπώσατε την θέση μελλών του ΥΣΕΕ
Ειλικρινά δεν συμμερίζομαι διόλου το κόλλημα των εθνικών. Δεν βρίσκω να οδηγεί πουθενά.
Δεν το βρίσκετε μάλλον γιατί δεν έχετε την ενημέρωση ενός εθνικού.

:violin:
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Ο τίτλος του thread είναι "Αυτοαφορισμός από την εκκλησία", και ανήκει στην ενότητα "Συζητήσεις για την Αθεΐα".
Αγαπητέ tiresias eosforos, είσαι ελεύθερος αν θέλεις να ανοίξεις ένα άλλο και να παρουσιάσεις τις θέσεις του ΥΣΕΕ.
Αλλά ας κρατήσουμε μια συνοχή, κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε ότι όλος αυτός ο οφτοπικισμός πρέπει να σταματήσει, ή τουλάχιστον να περιοριστεί στην ενότητα "εκτός θέματος".
Το λέω φιλικά, και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Το λέω φιλικά, και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση αγαπητέ breadfan.
Έχω ήδη τοποθετηθεί στην σελίδα 2 του παρόντος σχετικά με το θέμα "Αυτοαφορισμός από την εκκλησία". Αν όμως δεχθώ ερώτηση οφείλω ν’ απαντήσω. Συζήτηση κάνουμε άλλωστε,... η μήπως όχι!?
Αντί λοιπόν να μου «κολλήσετε» την στάμπα του ΥΣΕΕ κοιτάξτε πρώτα την ροή της συζητήσεως.
:violin:
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

tiresias eosforos έγραψε:
Το λέω φιλικά, και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση αγαπητέ breadfan.
Έχω ήδη τοποθετηθεί στην σελίδα 2 του παρόντος σχετικά με το θέμα "Αυτοαφορισμός από την εκκλησία". Αν όμως δεχθώ ερώτηση οφείλω ν’ απαντήσω. Συζήτηση κάνουμε άλλωστε,... η μήπως όχι!?
Αντί λοιπόν να μου «κολλήσετε» την στάμπα του ΥΣΕΕ κοιτάξτε πρώτα την ροή της συζητήσεως.
:violin:
ισως να φταιω εγω με τις αναρτησεις μου.....
παντως το θεμα με το ΥΣΕΕ το εχουμε ανοιξει εδω viewtopic.php?f=36&t=563
και αν θελεις να απαντήσεις tiresia γραψε εκει. παντως το θεμα αφορισμος απο την εκκλησια νομιζω οτι εχει κλεισει αφου δεν βλεπω να σε αφοριζει κανενας(και ο αφορισμος ειναι τοσο ηλιθιος, ειναι σαν να σε παρασημοφορουν και να σε κανουν ηρωα) το θεμα απο οτι καταλαβα εχει γυρισει στην αποποιηση του βαπτισματος για να μην μας θεωρουν πιστους
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ τράβηξα την συζήτηση εκτός θέματος (ντροπή, και είμαι και συντονίστρια!). Αλλά και πάλι δεν μπορεί να περιορίζεται κανείς στενά στο θέμα - αρκεί να μην το απρατραβάει εκτός, όπως κάναμε εμείς. Εγώ τουλάχιστον δεν θα το τραβήξω άλλο εδώ.

Για το θέμα του "αυτοαφορισμού" νομίζω ότι είναι σχήμα οξύμωρο, δεν μπορεί κανείς να αφορίσει τον εαυτό του. Μπορεί μόνον να αποστατήσει, αλλά δεν προβλέπεται τυπική διαδικασία για την αποστασία εκ μέρους της εκκλησίας. Γι' αυτό (μεταξύ άλλων) πρότεινα την αποποίηση βάπτισης.

Με ενδιαφέρει πάντως να ακούσω πώς το βλέπουν και άλλοι, αν δοκίμασε κανείς ποτέ να το κάνει (να αποστατήσει ή να αφοριστεί) και τι αντιμετώπιση είχε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
emma
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 01 Αύγ 2009 23:20
Όνομα Ιστότοπου: -

ειτε αποστασια ειτε αποποιηση βαπτισης (που μου καθεται πιο καλα) αν γινει μαζικα το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο. αρκει να προχωρησει
Ubi dubium ibi libertas
Εικόνα
Εικόνα
Γκρινιάρης

Το θέμα «έπαιξε» και σε άλλο νήμα και ποιο συγκεκριμένα στο νήμα αποβάπτιση.
Η εκτίμηση μου είναι ότι ο μόνος σκοπός που μπορεί να πετύχει είναι αυτός του εντυπωσιασμού.
Δεν εκτιμώ ότι έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω στην ουσία της αθεϊας του αποβαπτιζόμενου.
Άβαταρ μέλους
emma
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 01 Αύγ 2009 23:20
Όνομα Ιστότοπου: -

εχει να προσφερει ακριβως αυτο που ειπες τον εντυπωσιασμο. μας εχουν πρηξει τα ουμπαλα οι παπαδες τοσα χρονια αν γινει κατι μαζικο θα προκαλεσει αισθηση.

αν πχ σκασει κανας σημαντικος αριθμος και το ζητησει αυτο. δε θα μπορουν να πουν τπτ μετα
Ubi dubium ibi libertas
Εικόνα
Εικόνα
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

emma έγραψε:εχει να προσφερει ακριβως αυτο που ειπες τον εντυπωσιασμο. μας εχουν πρηξει τα ουμπαλα οι παπαδες τοσα χρονια αν γινει κατι μαζικο θα προκαλεσει αισθηση.
αν πχ σκασει κανας σημαντικος αριθμος και το ζητησει αυτο. δε θα μπορουν να πουν τπτ μετα
Εδώ ακριβώς έρχετε και η προπαγάνδα των... :shhh:
Πέρισι έγιναν οι πρώτοι γάμοι και σύντομα και τα βαφτίσια φαντάζομαι!
Ενώ για πρώτη φορά έγινε και ορκομοσία στον Ε.Σ. στο όνομα των... :shhh:
Δεν σας λέω άλλα.. :whistle:

:violin: :violin: :violin: :whistle: :violin: :violin: :violin: :violin:
Άβαταρ μέλους
emma
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 01 Αύγ 2009 23:20
Όνομα Ιστότοπου: -

δε διευκρινιζεις τι εννοεις;
Ubi dubium ibi libertas
Εικόνα
Εικόνα
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

:naughty:

:violin: :violin: :violin: :whistle: :violin: :violin: :violin:
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τειρεσία αγόρι μου, έτσι όπως πας με τα βιολιά, σε λίγο δεν θα σε φτάνει ούτε η Συμφωνική της Βιέννης!!!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Αλήθεια σας αρέσει;;;
{{{Τις φαιδρότητες περί άγρας προσηλύτων λέω να τις περάσω στο ντούκου για να μην εκπέσω από τον παράδεισο της νηφαλιότητας}}}.
Ωραίο πράγμα η νηφαλιότητα, όσο για την αταραξία, άλλοοο φρούτο, το τρώς και μένεις!!!
:shhh:
Μμμ.. θέλετε ένα;
:whistle:
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Για μόνιμο, μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα πάντως είναι απαραίτητο να μη βαφτίσουμε τα παιδιά μας. Όταν μεγαλώσουν, ας βαφτιστούν αν το θέλουν.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Για μόνιμο, μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα πάντως είναι απαραίτητο να μη βαφτίσουμε τα παιδιά μας. Όταν μεγαλώσουν, ας βαφτιστούν αν το θέλουν.
Συμφωνώ με την προϋπόθεση ότι αυτοί οι νέοι πρέπει να λάβουν κάποιες αξίες, μια συγκεκριμένη παιδεία που θα τους κάνει άξιους πολίτες κι όχι «υπηκόους» ούτε «ιθαγενείς». Κοιτάξτε την ταυτότητα σας και θα καταλάβετε τι εννοώ.
Στο μεταξύ, η συγκεκριμένη παιδεία, κι όχι κάτι μετέωρο, εξασφαλίζει ότι τα παιδιά μας δεν πρόκειται ποτέ να δεχθούν τον χριστιανισμό ή όποιο άλλο σκοταδισμό. Απόδειξη γι αυτό αποτελεί η περίπτωση της Σκυθόπολης όπου δεκαεννέα εκατομμύρια Έλληνες 19εκ. σφαγιάστηκαν από τους χριστιανούς με την κατηγορία ότι ήταν Έλληνες και ήθελαν να παραμείνουν Έλληνες! Παρατηρήστε ότι την ίδια χρονική περίοδο το αποστολικό έργο έχει τελειώσει και ο χριστιανισμός έχει εδραιωθεί για τα καλά. Πολύ πριν εδραιωθεί όμως, μια συγκεκριμένη εντολή τον έχει κάνει να εξαπλωθεί ραγδαία σαν τη μούχλα!
Η εντολή αυτή είναι.: «Μετά πρώτης και δευτέρας νουθεσίας να παραιτείσαι»
Το "μετά πρώτης και δευτέρας νουθεσίας να παραιτήσαι" τέθηκε στους "αγίους αποστόλους" με σκοπό να παρακάμψουν τους αμφισβητίες και ιδιαίτερα τους Έλληνες ρήτορες της εποχής τους. Οι απόστολοι δε μπορούσαν να ξέρουν ποιοι είναι ρήτορες και ποιοι όχι, πράγμα που αναιρεί και την θεοπνευστία τους επίσης. Το γεγονός ότι δεν ήξεραν, φαίνεται από την ίδια την εντολή! Δεν υπάρχει λόγος να δώσει ο θεός μια τέτοια εντολή σε αποστόλους και μάλιστα θεόπνευστους, με την δικαιολογία ότι έτσι θα αποφύγουν τους αμφισβητίες, γιατί ως θεόπνευστοι μπορούσαν να ξέρουν ήδη εκ των προτέρων! Αυτό με την σειρά του, μας δείχνει και το βαθύτερο κίνητρο εκείνων, που εμπνευστήκαν την εν λόγο εντολή. Δηλαδή, μην αργοπορείτε ψάξτε τους ανθρώπους εκείνους που θα δεχθούν τον «λόγο του θεού», χωρίς πολλές ερωτήσεις κι αντιρρήσεις. Το βαθύτερο λοιπόν κίνητρο, φαίνεται να είναι η αναζήτηση των αδαών!
Πως όμως προστατεύεις τους αδαής;
Τους μαθαίνεις να σκέφτονται, με Αριστοτέλη, Σωκράτη, Πλάτωνα, Πυθαγόρα, Επίκουρο, Ευκλείδη, Πύρρωνα κλπ. Κι εν συνεχεία τους δείχνεις τον δρόμο της Άμεσης Δημοκρατίας.
Κλειδωμένο