ΑΘΕΪΑ - ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

όχι, δεν είναι σοβαροί γιατί κατεβαίνουν με το όνομα «Πειρατές».
δεν μιλάμε για σοβαρότητα, αλλά για διαφήμιση. ομολογουμένως, τους πειρατές τους ξέρεις, άρα όσον αφορά τη διαφήμιση, δούλεψε.

Ποιος είπε ότι η σοβαρότητα είναι απαραίτητο στοιχείο διαφήμισης; δεν μιλώ για το άλλο άκρο, για εξευτελισμό, αλλά για το απαραίτητα «σοβαρό» προφίλ. Ένωση Αθέων διαφημίζουμε, όχι λέσχη πανεπιστημιακών. Ενδεχομένως με μία τέτοια κίνηση να μην προσελκύσουμε τον αριθμό των τακτικών Καθηγητών πανεπιστημίου που θα επιθυμούσαμε, αλλά αν κάνουμε διαφημιστική κίνηση, για να καθορίσουμε το μήνυμα πρέπει να αποφασίσουμε και που απευθύνεται. Αν απευθύνεται στο ΕΥΡΎ κοινό, τότε αυτό ΔΕΝ αποτελείται από καθηγητές Πανεπιστημίου, ούτε καν από αποφοίτους πανεπιστημίου. Ίσως έχω παραφράσει τη λέξη σοβαρότητα με ότι εγώ αντιλαμβάνομαι ως τέτοια (κύρος).

Παραπέμπει; χμ
Κόμμα φίλων της Ένωσης Αθέων
κάτι τέτοιο, αλλά κάτι πιο πιασάρικο κάνοντας καμιά ευκολομνημόνευτη λέξη που θα περιλαμβάνει τα αρχικά της ένωσης (Εν.Α).
πχ Παράταξη Ένωσης Άθεων (ΠΕΝΑ, πένα), κλπ

προς το παρόν ας δούμε την ιδέα πως θα απέδιδε από άποψη διαφήμισης. Το όνομα θα το συζητήσουμε αργότερα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Αλλά είναι η ΜΟΝΗ πολιτική θέση που έχουμε, και δεν ιδρύεται κόμμα με μία πολιτική θέση μόνο: υπάρχουν πάρα πολλοί άλλοι τομείς, οικονομία, κοινωνική πρόνοια, εξωτερική πολιτική... δεν μπορούμε ως άθεοι να έχουμε κοινή γραμμή σε ΟΛΑ αυτά τα θέματα.
Ανυπέρβλητο εμπόδιο. Ξεχάστε το.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αθεΐα είναι πολιτισμική υπόθεση και όχι πολιτική, αν την επιβάλεις θα έχει τα αντίθετα αποτελέσματα. Το ξέρουμε ότι τα σκουπίδια έχουν πέραση, τη θέλουμε ένα καλύτερο κόσμο ή να επιπλέουμε. Η πιο ελαφριά κουράδα βγαίνει στην επιφάνια (νόμος της βαρύτητας). :sci-fi-beamup:
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

λοιπόν, κτήνος, μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειδικά τα παραδείγματα, τα διασκεδάζω και εγώ. Έμαθα και κάτι που δεν ήξερα, συμπαθώ αυτούς που έχουν αρχές, ενώ παλιότερα πίστευα ότι καταπιέζουν τη ζωή μου. Η αυτοπειθαρχία μάλλον χαλάει των Άνθρωπο. Μελάνη έχεις κάνει και εσύ αντιδραστική?

:mrgreen:
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

"...Αλλά ταύτιση της Ένωσης Αθέων με κόμμα δεν μπορεί να γίνει, το απαγορεύει το καταστατικό μας άλλωστε."

Απόλυτα σωστή θέση, ακριβώς γι' αυτό το λόγο έθεσα το θέμα "Πολιτικό Κόμμα". Το να υπάρχουν διαφωνίες είναι θεμιτό, το να υπάρχουν διαφωνίες για τις διαφωνίες είναι πάρα πολύ κακό διότι δεν οδηγεί σε αποτέλεσμα.

Η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού.

Ας γίνει η Ένωση (νομικά) λοιπόν, ας μετρηθούμε όπως ανέφερε και ο συνοδοιπόρος παραπάνω και εάν κάποιος/κάποιοι πιστεύει ότι αξίζει στο μέλλον να το ξαναδούμε το θέμα το συζητάμε εάν πάλι όχι τότε το κλειδώνουμε στο αρχείο.
1 over 7 billions
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 01:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν το κόμμα έχει πολιτικές θέσεις και αντί της αθεΐας προωθεί την ανεξιθρησκεία στην Ελλάδα, τότε θα διάβαζα ευχαρίστως το πολιτικό του πρόγραμμα, όμως υπάρχουν τέτοια κόμματα που στηρίζουν ανεξιθρησκεία και διαχωρισμό κράτους-εκκλησίας, ίσως όχι οι πιο βασικές τους θέσεις, αλλά τις στηρίζουν, επομένως δεν βλέπω το λόγο να δημιουργηθεί τέτοιο κόμμα και να μη στηριχτούν τα υπάρχοντα.

Είμαι απόλυτα ενάντιος στη δημιουργία κόμματος με βασικό σκοπό την προώθηση/διαφήμιση (διαλέξτε όποιο ρήμα θέλετε) μιας θρησκείας ή έστω μιας θρησκευτικής άποψης. Είναι μονοδιάστατο και δεν προσφέρει τίποτα στα προβλήματα της κοινωνίας. Άσε που αν δημιουργηθεί κόμμα αθέων, γιατί να μη δημιουργηθεί και κόμμα μουσουλμάνων, ινδουιστών και πάνω από όλα κόμμα χριστιανών και δε μιλάω για μερικά μικρά κόμματα που είναι εμφανώς χριστιανικά, μιλάω για κόμμα χριστιανών ορθόδοξων. Εκεί να δείτε πλάκα...

Πέρα από το επιχείρημα ότι ίσως ανοίξουμε τους ασκούς του Αιώλου, νομίζω ότι υπάρχει ένα πολύ βαθύτερο. Το θρησκευτικό πιστεύω είναι επιλογή. Στις περισσότερες χώρες του κόσμου, ανάμεσα σε αυτές και η Ελλάδα ασκούνται πιέσεις, υπάρχουν προνόμια, υπάρχει προκατάληψη, σε αρκετές χώρες άνθρωποι διώκονται για τις θρησκευτικές τους απόψεις κτλ., αλλά δεν παύει να είναι απόψεις και ως απόψεις, είναι επιλογές. Με το να προωθήσεις στον πολιτικό χώρο την μια άποψη υπονομεύεις το δικαίωμα της επιλογής.
I don't care if it's a white cat or a black cat. It's a good cat as long as it catches mice.

Extraordinary claims require extraordinary evidence
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλτατε "1 over 7 billions" απόλυτα σεβαστή η άποψή σου, μία μόνο παρατήρηση έχω να κάνω, πήγαινε πίσω στο χρόνο και στη θέση της λέξεως "θρησκεία" βάλε την λέξη "οικολογία".

Όταν τότε πήγε να δημιουργηθεί το κίνημα "οικολογίας" πολύ χρησιμοποίησαν ακριβώς αυτό το επιχείρημα που έθεσες κι εσύ, ότι δηλαδή υπάρχουν πολλά κόμματα που καλύπτουν με τις θέσεις τους τον συγκεκριμένο χώρο κ.λ.π.

Κατά την προσωπική μου άποψη, η οποία μπορεί να είναι 100% λάθος, η θρησκεία στην Ελλάδα του σήμερα δεν είναι επιλογή όπως αναφέρεις, είναι "ασυνείδητη υποχρέωση" που σου γίνεται αμέσως απαραίτητη, χωρίς να το καταλάβεις πριν πάς ακόμα στο σχολείο.

Άντε μετά να ξεκολλήσεις και να βρεις το δρόμο σου, σχεδόν αδύνατο.

Το τραγούδι «Χωρίς Θεό» που παίζει σε άλλο σημείο του παρόντος forum είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα του τι εννοώ.

Μακάρι λοιπόν να ήταν το θρησκευτικό πιστεύω επιλογή, προσωπικά αυτό ακριβώς θα ήθελα αλλά που εσύ βλέπεις ότι αυτό συμβαίνει σήμερα στην Ελλάδα;

Αφήνω τελευταία την φράση σου: «Με το να προωθήσεις στον πολιτικό χώρο την μια άποψη υπονομεύεις το δικαίωμα της επιλογής».

Εκτιμώ ότι με το να προωθείς σε πολιτικό επίπεδο τις απόψεις σου συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που αναφέρεις.

Μην ξεχνάς ούτε στιγμή ότι η διαπλοκή μεταξύ Εκκλησίας και Πολικής είναι απείρως μεγαλύτερη από το κερασάκι του σκανδάλου «Βατοπέδι» που γνωρίζει ακόμα και η γιαγιά μου.
1 over 7 billions
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 01:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεκτά αυτά που λες. Να σχολιάσω τα εξής:
arpcnet έγραψε:Μακάρι λοιπόν να ήταν το θρησκευτικό πιστεύω επιλογή, προσωπικά αυτό ακριβώς θα ήθελα αλλά που εσύ βλέπεις ότι αυτό συμβαίνει σήμερα στην Ελλάδα;
Η Ελλάδα δεν είναι ναός ανεκτικότητας, ούτε είναι και Αφγανιστάν.
Δεν θα σε σκοτώσει κάποιος επειδή είσαι άθεος ούτε θα σε φυλακίσουν. Ναι, το δέχομαι ότι θα σε κατακρίνουν, μπορεί να έχεις προβλήματα στη δουλειά, μπορεί ακόμα και να σε προπηλακίσουν. Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει κρατική καταστολή για τους μη ορθόδοξους χριστιανούς, παρά μόνο η στενομυαλιά των πολιτών του. Με υπομονή μπορείς να συνεχίσεις τη ζωή σου, επομένως θα επιμείνω ότι είναι επιλογή.
arpcnet έγραψε:Εκτιμώ ότι με το να προωθείς σε πολιτικό επίπεδο τις απόψεις σου συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που αναφέρεις.


Ίσως δεν ήμουν ξεκάθαρος. Προφανώς και κοινωνικο-πολιτικο-οικονομικές απόψεις στον πολιτικό λόγο πρέπει να υπάρχουν. Καταθέτεις τις απόψεις σου και τις υποστηρίζεις με επιχειρήματα, γιατί έτσι νομίζεις ότι θα βελτιωθεί η κοινωνία -ή θα κερδίσεις περισσότερες ψήφους ;) -
Τι κερδίζεις όμως αν υποστηρίξεις μια θρησκεία ή μια θρησκευτική θέση. Δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις υπέρ της, γιατί δεν έχουν νόημα τα επιχειρήματα σε θέματα πίστης. Ok, φαντάζομαι η αθεΐα είναι κάτι το προφανές για εμάς και για αρκετούς ακόμα σκεπτόμενους ανθρώπους, άντε σου λέω να παραθέσεις και δέκα επιχειρήματα. Και τι έγινε; Θα μεταπείσεις κανέναν ένθεο; Θα τον πείσεις να είναι πιο διαλλακτικός στις διαφορετικές απόψεις; Θα προωθήσεις την ανεκτικότητα; Θα σταματήσουν τα πάρε-δώσε κράτους-εκκλησίας;
Για αυτό λέω, θέλετε να κάνετε κάτι; Ωραία, κάντε ένα κόμμα με πρώτη θέση την ανεξιθρησκεία και όχι την αθεΐα.
I don't care if it's a white cat or a black cat. It's a good cat as long as it catches mice.

Extraordinary claims require extraordinary evidence
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωραίο παράδειγμα αυτό με τους οικολόγους, κολολόγους, ένα μάτσο αλήτες που οι περισσότεροι θηλάζουν κρατικό χρήμα και είναι συνυπεύθυνη για τη διάλυση τις βιομηχανίας και όχι μόνο. Κλίνουν νταμάρια, βιομηχανίες, τους ενοχλούν τα ψάρια, οι ανεμογεννήτριες τα πετρέλαια. Ας ανέβουν σε μία συκιά σα τις μαϊμούδες και ας μας αφήσουν ήσυχους. Να τους βάλουμε σε ένα ζωολογικό κήπο να χαζεύει ο κόσμος. :animals-panda:
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Η απάντηση του "ktinos" σχετικά με τους οικολόγους δείχνει ότι μάλλον δεν κατάλαβε τι ήθελα να πω σχετικά με το παράδειγμά μου, μπορεί βεβαίως να ήταν και δικό μου λάθος διατύπωσης, η ουσία όμως παραμένει σε αυτό που ήθελα να τονίσω.

Με αυτό που γέλασα "ευχάριστα" και χωρίς παρεξήγηση ήταν στην σκέψη που διατύπωσε σε μερικές παραγράφους ενωρίτερα η φίλτατη "AoratiMelani" και συγκεκριμένα όταν έγραψε "λοιπόν, κτήνος, μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι...".

Είμαι όλος περιέργεια να μάθω εάν μετά την άποψη που διατύπωσε το "ktinos" σχετικά με τους Οικολόγους η "AoratiMelani" συνεχίζει να της αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. Βεβαίως όμως και δεν είναι το ζητούμενο αυτό.

Η άποψή μου για τους Οικολόγους είναι ότι είναι απολύτως απαραίτητο ένα πολιτικό κίνημα οικολογίας γιατί εάν ήξερες τι παγκόσμια παιχνίδια παίζονται με τα ολιγοπώλια και ειδικά με τον κλάδο της διατροφής που τον γνωρίζω πολύ καλά είτε μιλάμε για παραγωγούς είτε για λιανέμπορους τότε δεν θα είχες αυτή την άποψη.

Η απλή ιδέα ότι η Γη δεν ανήκει σε κανέναν είναι το ίδιο σημαντική με την ιδέα της Αθεΐας ή όπως αλλιώς θέλεις ονόμασε την. Εάν λοιπόν αυτές οι ιδέες μπορούσαν να κυριαρχήσουν θα άλλαζαν πολλά πράγματα στην καθημερινή ζωή των απλών ανθρώπων προς το πολύ καλύτερο.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλε arpcnet ήμουν συνδρομητής στη κγρίν πις από το 84, η οποία μετράει και Ανθρώπινα θύματα. Έκανα εξωτερική μόνωση στο σπίτι μου πριν 20 χρόνια, η πρώτη οικονομική λάμπα που αγόρασα ήταν ένα κιλό και κόστιζε όσο ένας πολυέλεος, υπολόγισε πόσα έχω χαλάσει σε ηλιακούς, φοτοβολταϊκα, ανεμογεννήτριες, και σηπτικό βόθρο. Οι οικολόγοι που λες έχουν κοτσάρει μια φίρμα για να πουλάνε μούρη και κυνηγάνε όποιων φουκαρά βρεθεί μπροστά τους και στις πολυεθνικές που λες τη κάνουν αλά γαλλικά.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είμαι οικολόγος, καταναλωτικό γουρούνι είμαι όπως και οι υπόλοιποι, απλά κοροϊδεύω τη συνείδηση μου. Οικολόγοι είναι οι Παπούα, οι Πυγμαίοι και άλλες παρόμοιες φυλές. Αξίζει να παραδειγματιστούμε από το καταστατικό της Κγρίν Πις που απαγορεύει οποιαδήποτε ανάμιξη με τη πολιτική, χορηγίες κομμάτων, κρατών και εταιριών. Όποιος μπορεί ας το ποστάρει. Έχει μέλει εθελοντές επιστήμονες που εκτός τις έρευνες προτείνουν και εναλλακτικές, κάτι που ξεχάσανε οι οικολόγοι. Αν κλείσουν τα νταμάρια που θα μένουμε ? σε καλαμόσπιτα? Και αν κλείσουν τα ιχθυοτροφεία τη θα τρώμε τα εξαφανισμένα ψάρια του Αιγαίου ή τα φύκια?
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

το έχουμε βάλει ήδη στο καταστατικό μας αυτό.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θυμάται κανείς τις πρώτες οικονομικές λάμπες, ήταν σαν οβίδες του Β παγκοσμίου πολέμου και έκανες ένα τσιγάρο μέχρι να αποφασίσουν να ανάψουν. Η συγκεκριμένη μου ψόφησε πάνω στο χρόνο και την έκλαιγα 40 μέρες.
koulis
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011 09:24
Όνομα Ιστότοπου: -

pragmati an sumferi oikonomika na kanoume koma ...ala na valoume kai ala proodeytika themata...pou tha ta sumfonisoume se epomenes sunantisis mas,,,.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Το ότι έχουμε τελείως διαφορετικές πολιτικές ιδεολογίες δεν γίνεται να ξεπεραστεί με τίποτα. Δεν είναι απλά διαφορετικές, είναι αντίθετες κι ασυμβίβαστες. Αυτό που βλέπω γύρω μου είναι πως το θέμα θρησκεία θεωρείται δευτερεύον. Μέσα στην κρίση και στο χαμό ο κόσμος ενδιαφέρεται για οικονομικά, εξωτερική πολιτική, τράπεζες κλπ και αυτά περιμένουν να σχολιάσει το κάθε κόμμα. Η αντίδραση στην αθεΐα είναι λίγο "εδώ ο κόσμος καίγεται κι εσείς χτενίζεστε" - ακόμα κι από άθεους. Προφανώς και διαφωνώ με αυτή την αντιμετώπιση όμως ένα κόμμα με βασική θέση την αθεΐα δεν θα τους άλλαζε γνώμη. Επίσης η αθεΐα είναι κάτι που βρίσκεται παντού, σε δεξιούς, αριστερούς, φασίστες, αναρχικούς, εξωγήινους, τα πάντα. Με το να φτιάξουμε κόμμα και αναγκαστικά να πάρουμε θέση και σε άλλα θέματα αποξενώνουμε κάποιους ανθρώπους που αρχικά θα είχαν κοινό σκοπό μ'εμάς (βέβαια αυτό δεν το βρίσκω απαραίτητα κακό : brrr : ).

Συμφωνώ πως η διαφήμιση είναι πολύ σημαντική πάντως, όμως κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να βρούμε άλλους τρόπους.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Ενδιαφερουσα συζήτηση

with an unexpected twist....

το Ktinos πικραμένος-μετανοημένος οικολόγος!!!

χαχαχαχαχα
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
παιδι της Γης
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2013 23:13
Όνομα Ιστότοπου: -

νομιζω πως για να εξεταστει σοβαρα ενα τετοιο θεμα δηλαδη η δημιουργια αθειστικου κομματος και κατ'επεκταση και η χορηγια του θα πρεπει πρωτα να δουμε κατα ποσο ρεαλιστικος ειναι ο στοχος γιατι δεν υπαρχει μονο το θελω υπαρχει και το μπορω .πως αλλιως θα πεισεις καποιους να το μπατζεταρουν αν δεν τους κανεις να πιστεψουν στην επιτυχια. παραδοσιακα τα κομματα δημιουργουνται εξαιτιας των διαιρετικων τομων που προκυπτουν σε μια κοινωνια και οσο πιο μεγαλη ειναι η σημαντικοτητα της τομης και η ικανοτητα του κομματος να συσπειρωνει τις μαζες γυρω απο αυτην τοσο πιο μεγαλη η ισχυς του κομματος. τετοιες τομες ομως θα πρεπει να ειναι οπως καταλαβαινετε οχι επιφανειακες αλλα θεμελιακες σε μια κοινωνια οπως π.χ. τομεις παραγωγης γη εναντι βιομηχανιας,συντελεστες παραγωγης ιδιοκτησια εναντι εργασιας ,αστικη συγκεντρωση πολη εναντι υπαιθρου.
στην ελλαδα δυστηχως η υπερπλειοψηφια ειναι θρησκοληπτοι με σφραγιδα στο κουτελο. γνωμη μου ειναι πως ενα κομμα εχοντας κυριο πυλωνα την τομη εκκλησιας νς κρατους δεν προκειται να παρει παραπανω ψηφους απο οσα ειναι τα μελη αυτου του φορουμ
γιατι πολυ απλα δεν υφισταται τετοια τομη στην ελληνικη κοινωνια ,
θα πρεπει να επικαλυφθει με καποιο αλλο κοινωνικο φαινομενο που απασχολει και διχαζει τον μεσο πολιτη και επειτα εμμεσα να πετυχεις τον διαχωρισμο ως αναγκαιοτητα
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Στις επόμενες εκλογές, ετοιμάζονται πολλοί να κατεβάσουν δικό τους συνδυασμό ως κόμμα. Θα δουν τα μάτια μας πράγματα απίστευτα, για πολλούς λόγους. Το θέμα μου όμως εδώ δεν είναι να αναλύσω το γιατί.

Ας πάρουμε τη χειρότερη περίπτωση, ότι δηλαδή κατεβαίνουμε ως κόμμα και πέρνουμε μόνο τους ψήφους των μελών μας ή ακόμα λιγότερους. Ε και τι έγινε; τι είχαμε τι χάσαμε;

Αν γίνει όμως κανένα "θαύμα" και απο διαμαρτυρία ή απο άλλους παράγοντες που έως τις εκλογές κανείς δεν ξέρει πως θα διαμορφωθεί η κατάσταση, πάρουμε αρκετούς ψήφους, τόσους όσους δεν περιμέναμε τι θα γίνει τότε;

Επαναλαμβάνω δε ότι επικοινωνιακά θα είμαστε έτσι κι αλλιώς κερδισμένοι αφού το όνομά μας θα ακουστεί θέλουν δεν θέλουν.

Το να προετοιμαστούμε για ένα τέτοιο ενδεχόμενο δεν κοστίζει τίποτα.

Προτείνω δε να βάλουμε και μία ανοιχτή ψηφοφορία, μελών όμως για το πόσοι αντιμετωπίζουν θετικά ένα τέτοιο ενδεχόμενο όχι όμως ψηφοφορία των 3 ημερών αλλά ας πούμε έως το τέλος Σεπτέμβρη και βλέπουμε τι θελει ο καθένας.
Απάντηση