ΑΘΕΪΑ - ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ως σωματείο δεν μπορούμε να κάνουμε μια τέτοια κίνηση, δεν προβλέπεται από το καταστατικό μας, και ως Γραμματεία δεν μπορούμε να την προωθήσουμε μέσα από τους μηχανισμούς επικοινωνίας του σωματείου. Όποιος επιθυμεί να προχωρήσει σε ίδρυση κόμματος, προφανως είναι ελεύθερος να το κάνει, ανεξάρτητα από την Ένωση Αθέων, με όποιον τρόπο μπορεί.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι κατανοητό, φοβίζει η ιδέα, είναι πιθανόν και άλλα πράγματα.

Για να μην ξεχνιόμαστε πάντως, οποιαδήποτε πράξη αφορά την αλλαγή της κοινωνίας-νοοτροπίας, είναι στη ρίζα της «πράξη Πολιτική».

Η τοποθέτηση πάντως ότι «…δεν προβλέπεται από το καταστατικό μας…» σε συνδυασμό με το αυτονόητο ότι «…είναι ελεύθερος να το κάνει, ανεξάρτητα από την Ένωση Αθέων...» δηλώνει πολλά πράγματα.

Για να πω την αλήθεια, αυτή η τοποθέτηση, με έκανε λίγο να νοιώσω σαν μέλος κόμματος που διαφωνεί και κάποιος τότε αρχίζει να του αναφέρει καταστατικά, ψηφίσματα συνελεύσεων, πολιτικές δηλώσεις αρχηγού κόμματος και στο τέλος του λέει και ευγενικά ότι εάν διαφωνείς έχεις το δικαίωμα της ατομικής επιλογής!

Ευελπιστώ να γίνετε κατανοητό γιατί χρησιμοποιώ την τεχνική της υπερβολής για να δηλώσω από πλευράς μου, την εικόνα που μου δημιουργήθηκε στο μυαλό διαβάζοντας την τοποθέτηση της φίλτατης «AoratiMelani».

Είμαστε ομάδα και ο αντίλογος θα πρέπει να είναι θεμιτός. Προσωπικά τον αντίλογο τον αντιλαμβάνομαι μέσα από επιχειρήματα, μέσα από παραδείγματα και μέσα από μελλοντικούς στόχους.

Είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι, η Εκκλησία εάν φοβήθηκε μία φορά και προσπάθησε να εμποδίσει την δημιουργία του σωματείου μας, θα φοβόταν 10 φορές περισσότερο την δημιουργία ενός κόμματος.

Αν διαφωνούμε και στο παραπάνω τότε ή υπάρχει μεγάλη διάσταση απόψεων σε θέματα αντίληψης του τρόπου που λειτουργεί η κοινωνία ή κάποιος δεν έχει την αρμόζουσα πληροφόρηση, πράγμα που είναι λογικό και αποδεκτό.

Το κλείσιμο της πόρτας σε μία ΙΔΕΑ, που στόχο έχει την ενδυνάμωση της Ένωσης και των θέσεων της, είναι η μόνη εύκολη ενέργεια. Σίγουρα αρκετοί πολέμιοι της Ένωσης θα την χειροκροτούσαν.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Κατ αρχήν να ενημερώσω ότι η τοποθέτηση της μελάνης έχει προκύψει μετά από διαβούλευση με τα υπόλοιπα μέλη της γραμματείας. Η γραμματεία είναι υποχρεωμένη να λειτουργεί βάση καταστατικού (το οποίο καλώς η κακώς απορρίπτει ρητά «την υιοθέτηση οποιασδήποτε κομματικής ιδεολογίας» χωρίς διευκρινήσεις "εκτός αν" κλπ), αλλιώς είναι υπόλογη απέναντι στο Νόμο. Επίσης, νομικά, αν γινόταν κόμμα άθεων, θα ήταν εξ ορισμού ανεξάρτητη-διαφορετική οντότητα του Σωματείου «Ένωση Αθέων».

Προσωπικά δεν είμαι αρνητικός απέναντι στη χρησιμότητα μιας τέτοιας κίνησης ως μέσου διαφήμισης. Όμως επίσης προσωπικά, αν το σωματείο απαιτεί Χ% από τον «προσωπικό μου» ελεύθερο χρόνο το κόμμα είναι κάτι εντελώς διαφορετικό το οποίο απαιτεί πλήρη αφοσίωση (και εκτός του προσωπικού χρόνου) (αν δε θέλουμε βεβαίως το αποτέλεσμα να είναι «οι άθεοι πήραν 10-50-100 ψήφους, χα-χα-χα είμαστε χριστιανικό έθνος». αυτές οι ρετσινιές μένουν.). Εγώ (προσωπικά πάλι) δεν μπορώ να τον διαθέσω, και επειδή δεν θα μπορούσα να εμπλακώ σε μία τέτοια κίνηση, δεν μπορώ να την συζητώ.

Ρεαλιστικά μιλώντας, δεν θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή το σωματείο έχει την δύναμη σε ανθρώπους (αριθμό «παθιασμένων» μελών) για να κάνει κάτι τέτοιο, και να περιμένει οποιοδήποτε αποτέλεσμα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

apc

όντας απο αυτούς που έχω γκρινιάξει πολλές φορές για πολιτικά ζητήματα με μέλη του φόρουμ και της ένωσης και της γραμματείας κτλ, θεωρώ οτι η πρόταση για δημιουργία κόμματος , θα δημιουργήσει πολύ περισσότερα προβλήματα και ίσως και μελλοντικές επικρίσεις (τη ρετσινιά που λέει ο απελέυθερος) , απο το όποιο πιθανο ώφελος απο κάποια "διαφήμιση".

Ένα πολιτικό κόμμα έχει πολιτικές απόψεις και στα πολιτικά διαφωνούμε - έχουμε μεγάλη πολυχρωμία.

Κατα τη γνώμη μου αυτή η πολιτική πολυχρωμία ειναι κάπως προβληματική , αλλα ειναι η πραγματικότητα.

Παρότι η 'αριστερή' ας πούμε πολιτική σκέψη εκφράζει πολύ καλύτερα τα αθεϊστικά ζητήματα, ένα τέτοιο αριστερό ας πούμε, αθεϊστικό κόμμα, δε θα στηριζόταν απο το μεγαλύτερο μέρος της Ένωσης αλλα και γενικότερα, αφού θα είχε την ρετσινιά του αριστερού, αλλα δε θα στηριζόταν και απο τους αριστερούς καθώς θα ψήφιζαν για ευρύτερες απόψεις και μια τέτοια κίνηση θα θεωρείτω ίσως και διχαστική. Το ίδιο θα γινόταν και με τη προσπάθεια δημιουργίας ενός μοντέρνου φιλελεύθερου αθεϊστικού κοσμικού κόμματος: οι αριστεροί άθεοι θα το σνομπάραν σίγουρα και οι πιο συντηρητικοί κύκλοι θα ψήφιζαν και αυτοί ρεαλιστικά και όχι ψηφίζοντας ή στηρίζοντας ένα τέτοιο συμβολικό κόμμα.
ζζζζ
Ίσως η καλύτερη κίνηση ειναι η καταστασικής έμπνευσης δημιουργία "εθνικιστικού αθεϊστικού κόμματος" ή ακόμα και "αθεοδαρβινιστικού επιστημονικού πολιτικού κόμματος". Αυτό, ναι θα έφερεν το είδος της διαφήμισης που γουστάρω. Φυσικά μετα θα λέγαμε οτι ήταν μια κακή πλάκα. Κοινώς , να κάναμε ένα κόμμα της πλάκας, ναι μέσα
Παρόλαυτα, δε θεωρώ οτι η πολιτική συζήτηση μεταξύ των βασικών πολιτικών πυρήνων των μελών μας δεν έχει νόημα, οτι δεν πρέπει να συμβαίνει. Το αντίθετο.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Είμαστε ελάχιστοι για τέτοια κίνηση και πιθανότατα να γίνουμε μόνο ρεζίλι και να καταντήσουμε γραφικοί στα μάτια τρίτων, μη σας πω και σε αυτά πολλών εξ ημών.
Όχι, δεν κατακρίνουμε την ιδέα, απλά διαφωνούμε μ' αυτήν. Και μάλιστα, ως εμφατική διευκρίνιση, αναφερόμαστε στην παρούσα χρονική στιγμή. Ίσως στο μέλλον ν' αλλάξουμε γνώμη.

Φανταστείτε και το εξής (παράδοξο):
Να ιδρύσουν κάποιοι ένα τέτοιο κόμμα, και η Ένωση, δεσμευμένη από το καταστατικό της, να μην μπορεί να το υποστηρίξει!
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Το μόνο κοινό των μελών της Ενώσεως είναι ο αθεϊσμός τους και η κοινή θέσις για διαχωρισμό εκκλησίας - κράτους. Πάνω σε αυτό δεν μπορεί να σταθή μία ωλοκληρωμένη πολιτική πρότασις την οποία οφείλει να έχη ένα πολιτικό κόμμα.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

arpcnet έγραψε:Το κλείσιμο της πόρτας σε μία ΙΔΕΑ, που στόχο έχει την ενδυνάμωση της Ένωσης και των θέσεων της, είναι η μόνη εύκολη ενέργεια.
Η πόρτα ανοιχτή είναι.

Η ανάρτησή σου φιλοξενείται στο φόρουμ "Αθεΐα", το οποίο συντηρεί η Ένωση Αθέων με τους πόρους της (χρήματα και ανθρώπινο δυναμικό) προκειμένου να συμβάλλει στην ανάπτυξη της αθεϊστικής κοινότητας. Μέσα από το φόρουμ και τις ομάδες του φέισμπουκ μπορείς να προωθήσεις όσο επιθυμείς την ιδέα σου.

Κάτι παραπάνω δεν μπορούμε να κάνουμε ως Γραμματεία.

Το συζητήσαμε, και κατά τη γνώμη μας δεν μπορεί να τεθεί τέτοιο θέμα, δεδομένου ότι για να ιδρύσουμε κόμμα θα πρέπει να υιοθετήσουμε μια συγκεκριμένη πολιτική ιδεολογία (όποια και αν είναι αυτή) και αυτό θα παραβίαζε το καταστατικό του σωματείου μας.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Το να γίνει διαβούλευση σε μία απλή πρόταση, για να μου δοθεί απάντηση, είναι τιμητικό και για να πω την αλήθεια δεν το περίμενα ούτε βεβαίως το είχα σκοπό.

Με αυτά όμως και τα άλλα χάσαμε κάπου σε όλο αυτό την αρχική ιδέα, ας την επαναλάβω λοιπόν:

"Πόσο στοιχίζει η συμμετοχή μας ως Πολιτικό Κόμμα στις εκλογές;

Εκτίμησή μου είναι ότι το να μοιραστούν άρα και να μας δουν 6.500.000 ψηφοφόροι μέσα από τα αντίστοιχα ψηφοδέλτια είναι ένα τρομερό νούμερο."

Διευκρινίζω, στόχος είναι να έρθουμε σε "ΑΜΕΣΗ" επαφή, να μας δούν, να φτάσουμε "ως ψηφοδέλτιο" στα χέρια δηλαδή 6.216.798 ψηφοφόρων που ήταν σύμφωνα και με τα τελικά στοιχεία αυτοί που πήγαν και ψήφισαν τον Ιούνιο του 2012.

Αν δηλαδή η συμμετοχή μας κοστίζει π.χ. 20.000 euro τότε το κόστος ανά μονάδα είναι 0,003 euro/ψηφοφόρο. Τέτοιο οικονομικό αποτέλεσμα δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο.

Γι' αυτό ρώτησα εάν ξέρουμε ή μπορούμε να βρούμε το κόστος; Αν όχι δεν πειράζει, μία ΙΔΕΑ ήταν.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μπορώ να κοιτάξω να μάθω μέσω γνωστών μου και να σου πω. Υποθέτω ότι μπορείς κι εσύ να ρωτήσεις τους αρμοδίους, υποθέτω θα είναι το Υπουργείο Εσωτερικών, τουλάχιστον εγώ από εκεί θα ξεκινούσα.

Για μένα το θέμα είναι το εξής: λες ότι έτσι θα ΜΑΣ μάθουν. Ποιους περιλαμβάνει όμως αυτό το ΜΑΣ;
Όχι την Ένωση Αθέων βέβαια, μια που αυτή δεν μπορεί να κατέβει στις εκλογές, δεν είναι κόμμα ούτε μπορεί να γίνει.
Τότε ποιους; Κάποια ομάδα που θα λέγεται ξερωγώ "άθεοι ελλάδας" ή κάτι άλλο παρόμοιο.
ΑΥΤΗ η ομάδα θα γίνει γνωστή.

Τώρα το πώς θα λειτουργήσει αυτό γενικά για τους άθεους της Ελλάδας, δεν το ξέρω.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

μια διόρθωση, για να είμαστε ακριβοδίκαιοι
Η ανάρτησή σου φιλοξενείται στο φόρουμ "Αθεΐα", το οποίο συντηρεί η Ένωση Αθέων με τους πόρους της (χρήματα και ανθρώπινο δυναμικό) προκειμένου να συμβάλλει στην ανάπτυξη της αθεϊστικής κοινότητας.
το ανθρώπινο δυναμικό που συντηρεί το φόρουμ δεν περιορίζεται σε μέλη της Ένωσης Αθέων. ειναι άδικη η διατύπωση
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Leo21 έγραψε:το ανθρώπινο δυναμικό που συντηρεί το φόρουμ δεν περιορίζεται σε μέλη της Ένωσης Αθέων. ειναι άδικη η διατύπωση
Ακριβέστατη είναι η διατύπωση. Όλοι όσοι εργάζονται για να συντηρείται το φόρουμ είναι μέλη της Ένωσης Αθέων.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η Ένωση Αθέων έλαβε τρία μηνύματα, δύο γραπτά και ένα προφορικό στον τηλεφωνητή, που θεωρώ υποχρέωσή μου να αναρτήσω στο παρόν νήμα. Παραθέτω τα γραπτά και μόλις μπορέσω θα κάνω και απομαγνητοφώνηση του τηλεφωνικού μηνύματος.
ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ!!!
Γειά σας.

Είμαι ΑΘΕΟΣ, και δεν σκύβω το κεφάλι!

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΟΥΣ ΝΑΖΙ, εμείς οι άθεοι δεν είμαστε ούτε παγανιστές-ούτε ναζί

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ, ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΑΝΤΟΥ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ

ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΣΑΤΑΝΟΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ!!!

Δεν ειναι αστείο να κάνουμε κόμμα, γιατί έχω ακούσει και φωνές που σκύβουν το κεφάλι απο αθέους!

Αν ο ναζί έχει κόμμα, ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ!!!

Εμείς ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΜΕ ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΒΛΑΒΕΣ!!!

Αντιθέτως θεωρούμε εγκεφαλική βλάβη τον Ναζισμό, τον Χριστιανισμό και τον Νεοπαγανισμό

ο Παναθηνα'ι'κός πχ, έκανε κόμμα ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΑ ΚΑΝ ΓΙΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ - ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΓΗΠΕΔΟ!!!

ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΘΕΙΑ - ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ - ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!!!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΜΜΑ - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΡΟΠΗ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ!!!

ναι - ΔΕΝ θα μπουμε στη Βουλή - το ξέρω, ΜΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ

ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΝΑΖΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΝ - ΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ!!!

ΔΕΝ ειναι ντροπή να μάχασε για ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΕΣ εννοιες - όπως ο Αθεισμός!

ανήκουμε στο Μεγάλο εμείς, κι όχι στον Εβραιοχριστιανικό αποκομμένο εγώ - του Ελληνορθόδοξου κρατικοεθνικόφρωνα Ιησού

Πρεπει να πουμε τη γνώμη μας - κι έχουμε άτομα πολυ πιο σοφά απ τους Ναζί

ας μιλησουμε για αθεισμό σε πολιτικό επίπεδο

Μερικοι δουλικοί άθεοι λένε, μα η ένωση αθέων δεν είναι πολιτικό κόμμα, αφού ο άθεος πρέπει ΠΑΝΤΑ να είναι

θύμα του Χριστιανού.

Κόμμα είναι ο Ναζισμός και η Χρυσή Αυγή, τα δικαιώματά μας μέσα στου κοινοβούλιο δεν πρέπει να ακουστούν,

γιατί φοβόμαστε μη μας δείρουν οι ναζί του Ιησού.


ΛΟΙΠΟΝ - ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΘΕΟΣ - ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ - ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ

ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ - ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ 3400 ΨΗΦΟΥΣ πχ

ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΕΚΤΗΜΕΝΟ

ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ

ΝΑΙ - ΕΙΜΑΙ ΑΘΕΟΣ - ΟΧΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ - ΟΧΙ ΔΕΞΙΟΣ - ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΑΘΕΟΣ

ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΑΘΕΟΣ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ - βάζω πάνω απ όλα το να με σέβονται!!! κι όχι το αριστερός-δεξιός


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΝ ΑΘΕΟΣ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩ

ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΥ

ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ!!!!!!!!!!! σας εγγυόμαι απόλυτα για 3400 ψήφους σε εθνικές εκλογές, άρα μόνο παραπάνω θα πάρουμε

πολλοι άθεοι θα ψηφίσουν άλλα - μα 3400 ψήφους στις ΕΓΓΥΩΜΑΙ , μακαρι να είναι και 5000, μα αυτο δεν μπορω να το εγκυηθω

απλα η καταγραφη μας και μόνο ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ!!!

Η Χρυση Αυγη σερνόταν με το 0,1% κι ακόμη και το Πασοκ ηταν πολυ μικρο αρχικα - Η ΑΡΧΗ ΜΕΤΡΑ!!!!
ΕΧΩ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ; ΕΙΝΑΙ ΝΤΟΠΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΘΕΟΣ;
Καλημέρα σας.

Έχω ακούσει κι εγω ότι θα χάσουμε διακεκριμένα μας στελέχη αν πολιτευθούμε.
Ο άνθρωπος είναι ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ πολιτικό ον.

Η Ένωση Αθέων. ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ!!!

Ναι ειναι πολιτικό δικαίωμα η ανεξιθρησκεία - και να είναι πολιτικό δικαίωμα να ΑΠΑΙΤΕΙΣ να σέβονται τις ιδέες σου!

και τα πολιτικά δικαιώματα, τα υπερασπίζονται καλύτερα τα Πολιτικά Κόμματα.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΕΡΟΒΡΑΣΤΟΙ - ΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΟΥΜΕ!!!

ας χάσουμε και δυο φαναντικους νεοδημοκράτες αθέους, και κομμουνιστές αθέους - μα αυτά είναι αβάσιμα.

Ο άθεος, θα βοηθήσει στο πολιτικό μας κόμμα, και ΔΕΝ τον υποχρεώνουμε να το ψηφίσει.

Ο άθεος δεξιός, ο άθεος αριστερός να βοηθήσει όσο μπορεί να κάνουμε κόμμα την Ενωση Αθέων, κι όχι οργάνωση

που μιλά σε αθέους και το κράτος - ΜΑ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ - ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕ ΕΝΤΟΝΑ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ!!!


Εμείς σαν άθεοι, δεν έχουμε το απόλυτο του Ιησού, δεν θα καταδικάσουμε τα μέλη που θα ψηφίσουν κάτι άλλο,

τα μέλη μας θα μας βοηθήσουν, και μετά όσοι θέλουν ας ψηφίσουν και κάτι άλλο - ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΣΤΙΓΙΟ!!!


Η Ελλάδα ως γνωστόν είναι σε περίοδο άνθισης και πλούτου, και η Ένωση Αθέων θα χαλάσει το κάδρο της ευτυχίας αν γίνει κόμμα;;;

Πλάκα κάνουμε;;; ΜΟΝΟ καλο έχουμε να προσφέρουμε!!! ΜΟΝΟ καλό!

όλοι μιλάνε για την βία, εμείς μιλάμε για φιλοσοφία κι επιστήμη!

όλοι μιλάμε για άδικα μέτρα, εμείς μιλάμε για εξορθολογισμό - και όχι ηθική του απόλυτου - μα ηθική της απλής σκέψης!

Δεν θα γίνουμε πλανητάρχες, ναι δε θα μπουμε στη Βουλή, μα θα είμαστε εκεί!

ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΝΑΖΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΑΝΩΝ

Ε ΟΧΙ ΠΙΑ

πρέπει να φανούμε ΠΡΩΤΑ στο κάδρο της Ελλάδας με νούμερα (γιατι το κράτος μιλά για απόλυτη ορθοδοξοκρατία)

και μετά να ζητάμε να μας σεβαστούμε ΩΣ ΟΝΤΑ ΥΠΑΡΚΤΑ = ΟΝΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ


Δεν ειναι ανήθικο να ΜΑΧΕΣΑΙ

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ!!! ΑΡΑ ΑΣ ΤΣΑΛΑΚΩΘΟΥΜΕ, ΑΣ ΖΥΜΩΘΟΥΜΕ, ΑΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΥΜΕ

ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΛΙΤΕΥΟΜΕΝΟΙ - ΟΧΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΚΥΦΤΟΙ, ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΔΙΚΑΙΩΣ ΜΑΣ ΟΝΟΜΑΤΙΖΟΥΝ 98% ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ

ΣΚΥΦΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ ΣΑΒΑΩΘ
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
FarEarth
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012 23:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν γνωρίζω αν η Αθεΐα βρίσκεται πιο κοντά στη Δημοκρατία, αλλά σε σχέση με τη θρησκεία αυτό είναι σίγουρο !Αν θέλουμε λοιπόν Δημοκρατία , πολιτισμένους πολίτες και όχι εκφοβισμένους, τότε οι Πολιτικοί-Φιλόσοφοι όπως ανεφέρει και ο Πλάτωνας, αποτελούν την ιδανική θέση, για αυτό το έργο, της καθοδήγησης των πολιτών και όχι απο πολιτικόθρησκευτικά μορφώματα όπως ακριβώς γίνεται στις ημέρες μας , μεταξύ εκκλησίας και κομμάτων γιατί αυτά, πότε με αργά και πότε με γρήγορα βήματα, οδήγησαν τόσο κόσμο στην έλλειψη ή στην υπερβολή και όπως πολύ έυκολα μπορεί κανείς να παρατηρήσει, για το πώς τόσο καιρό με διάφορες μεθοδεύσεις, ζούσαμε στην υπερβολή(κατανάλωση) και τώρα καλούμαστε να ζήσουμε στην ένδοια της έλλειψης ...!
Φυσικά εύκολα μπορεί κανείς να διακρίνει την υπερβολή της εκκλήσίας στα υλικά μέσα που χρησιμοποιεί ,σε σχέση με το χριστό που δίδασκε την αρετή μέσω της απλότητας ...

Ενα ερώτημα είναι : τι είναι το πολιτικό κόμμα ;και μπορεί αυτό να βοηθήσει το κόσμο να αφυπνιστεί πνευματικά λίγο απο το κόμα που βρίσκετε εδώ και αιώνες τώρα, στρέφωντας τη σκέψη του μακρυα απο το υπόδειγμα της βίας και του φόβου που υπάρχει σχεδόν παντού ;Θα αντιλήφθεί τη σκοπιμοτητα του εκφοβισμού της εκκλησίας και τις στενές σχέσεις της με το κράτος ...;και γενικά είναι ικανό για ηθικά πράγματα ; θα γίνει αυτό αιτία να πλησιάσει ο κόσμος τη φιλοσόφια ; να σταματήσει να διακατέχεται απο τόση βαθιά προκατάληψη για το άγνωστο το καινούργιο και το παλιό ;Θα είναι ικανό ώστε μέσα απο την ορθή εκπαίδευση ο κόσμος να μπορεί γεννά απο μόνος του τις απαντήσεις στα προβλήματα που του δημιουργούνται καθημερινά, είτε απο άγνοια είτε απο συμμόρφωση από τα έτοιμα υποδείγματα που απλόχερα του προσφέρει το πολιτικό και θρησκευτικό κατεστημένο;Θα κατανοήσει το φόβο και θα αναπτύξει τη νοημοσύνη του ; απελευθερωμένος απο το υπόδειγμα της δουλοπρέπειας με όλα τα συνακόλουθά του ; Μπορεί να ανατάξει την ορθή εκπαίδευση ή τουλάχιστον να γίνει μια αρχή... ;Δε θέλω να δημιουργήσω ένα ακόμη υπόδειγμα, αλλά αυτό δεν μια αρχή για επανάσταση εναντίον του κατεστημένου με υγειή κίνητρα ;;;

Όταν τα εργαλεία που χρησιμοποιώ για να κρατώ την κοινωνία μου ηθικά ζωντανή, δεν μπορούν να παράγουν ηθική με τα έργα τους , αλλά αδιαφορούν ή είναι ανίκανα για αυτή , το αποτέλεσμα θα είναι μια ανήθικη αλλά πλούσια σε υλικά αγαθά κοινωνία , προσωπικά θα διάλεγα μια ηθική, ενάρετη κοινωνία και ας μην είχα ποτέ μου iphone :D !Διαφορετικά θα είμαι ένας χοντροκέφαλος φασίστας που θα αναμεταδίδω το φασισμό και διαμέσω της τεχνολογίας, όπως αντάλλασαν μυνήματα αυτοί οι χοντρόμυαλοι νοοκτώνοι φασίστες, που εκτελούν εν ψυχρό ...Η επανάσταση με βια δεν είναι επανάσταση αλλά συμβιβασμός με το παλιό ... και όσο αυτοί οι χοντροκλεφαλοι βασίζουν την επαναστάσή τους στη βία τότε θα κάνουμε ενα κύκλο σαν πολιτισμός και δεν θα απαλαχτούμε ποτέ απο τον πόνο της σύγκρουσης και της βίας σε όλα τα επίπεδα του πολιτισμού μας !Αν αυτές οι χοντροκέφαλες μαϊμούδες κατάφεραν να διαδώσουν τις ιδέες τους, σαν τη πανούκλα μέσω ενός πολιτικού φορέα, τότε ίσως και εμείς μπορούμε να τα καταφέρουμε και να επιρεάσουμε χιλιάδες μυαλά, που απο άγνοια ή συμμόρφωση πράττουν αυτά που πράττουν...
Όποιος τύχει και κουβαλάει την Αλήθεια , θα υποφέρει από το φορτίο, ενώ οι άλλοι θα τον νομίσουν για κακόβουλο.Λίγοι θα καταλάβουν τι κουβαλάει αλλά θα φοβηθούν να πάνε δίπλα του, οι περισσότεροι θα προσπαθήσουν να τον διώξουν μακρυά γιατί ενοχλούνται από Αυτή ...
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Εκφράζω τον εαυτό μου και όχι την Ένωση. Αν και αυτονόητο, το γράφω για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις από τυχόν καλοθελητές.
Το ότι η Ένωση έχει πολιτικού χαρακτήρα αιτήματα δε σημαίνει αυτόματα ότι πρέπει να κάνει πολιτικό κόμμα ή να ταυτιστεί με συγκεκριμένο πολιτικό χώρο. Το δεύτερο δεν επιτρέπεται από το καταστατικό της και από τεχνική άποψη ίσως να μην επιτρέπεται καν το πρώτο: η ταύτιση της Ένωσης με ένα υποθετικό "κόμμα αθέων" θα είναι επίσης θέση υπέρ συγκεκριμένου κόμματος. Το περισσότερο που μπορεί να κάνει είναι να εκφραστεί θετικά ή αρνητικά υπέρ των θέσεων του ενός ή του άλλου κόμματος όσον αφορά τα ζητήματα που την αφορούν άμεσα.

Πέρα από αυτό, το σημαντικό είναι να υπάρξει ευρεία συναίνεση πάνω σε βασικές θέσεις της Ένωσης, συναίνεση που ένα κόμμα μόνο του, είτε λέγεται "αθέων" είτε λέγεται ΝΔ είτε ΣΥΡΙΖΑ κτλ δεν μπορεί να επιτύχει. Ως ομάδα πίεσης μπορούμε να είμαστε πιο ευέλικτοι και ο καθένας στο χώρο του, από φίλους και συναδέλφους μέχρι και άτομα με ίδιες πολιτικές απόψεις, να μιλάει υπέρ πραγμάτων όπως ο διαχωρισμός κράτους - θρησκειών, η ανθρωπιστική παιδεία κτλ. χωρίς ταυτόχρονα να απαρνείται τις λοιπές πολιτικές του θέσεις.

Ήδη η Ένωση πέτυχε μια έστω μικρή νίκη στο θέμα της απαλλαγής από τα θρησκευτικά. Δεν είναι πια υποχρεωτικό να δηλώσει κανείς θρησκευτικές πεποιθήσεις για να απαλλαγεί. Μακάρι να γινόταν να αλλάξουν πιο γρήγορα τα πράγματα αλλά δε γίνεται.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Οι εκτός θέματος δημοσιεύσεις αφαιρέθηκαν.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Έχω τοποθετηθεί στο παρελθόν θετικά απέναντι στην ιδέα, αλλά αν είναι προαπαιτούμενο να υπάρχει πολιτική θέση για όλα τα ζητήματα, είναι όντως πολύ δύσκολο να βρεθεί χρυσή τομή που να ικανοποιήσει σημαντικό ποσοστό ψηφοφόρων για να δείξει κάτι. Αυτό βέβαια θα έχει πρακτική σημασία σε περίπτωση που όντως το κόμμα των άθεων έμπαινε στη βουλή, πράγμα που θεωρώ απίθανο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Άνοιξα το θέμα αυτό 11/05/2012 όταν κάποιοι ελπίζανε ότι υπάρχει πιθανότητα κάποιο από τα ανερχόμενα τότε κόμματα να υποστήριζαν έως τέλους μία από τις βασικές μας θέσεις που είναι ο διαχωρισμός Κράτους και Εκκλησίας.

Όπως πρόσφατα διαπιστώσαμε δυστυχώς το επόμενο κόμμα εξουσίας ούτε κατά διάνοια δεν πρόκειται να κάνει κάτι σχετικό, δυστυχώς. Δεν θέλω να κάνω προβλέψεις ούτε να μπω σε ατέρμονες συζητήσεις, λίγη υπομονή απ' όλους μας και θα φανεί το τι θα κάνει.

Παραμένει λοιπόν για μένα ως μόνος δρόμος, η δημιουργία ενός ξεκάθαρου Πολιτικού Κόμματος με ένα και μόνο στοιχείο, μία και μόνο θέση, αυτή του διαχωρισμού Εκκλησίας και Κράτους. Για όσους λένε δε ότι χρειάζονται και άλλες Πολιτικές Θέσεις για να δημιουργηθεί Κόμμα τους απαντώ ότι και μόνο αυτή η τοποθέτηση δημιουργεί αυτόματα χιλιάδες πολιτικές θέσεις από μόνη της σε πάρα πολλά ζητήματα.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με αυτή την απλή θέση και προχωράμε στο να δημιουργήσουμε στο μέλλον και Πολιτικό Μανιφέστο γιατί είδαμε και αυτοί που έχουν θέση για τα πάντα ότι τελικά δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Στόχος για μένα θα ήταν ένας βουλευτής και εάν κάποιος "παίξει" με τα σενάρια θα δει ότι αυτό είναι πιθανόν τώρα περισσότερο από ποτέ.

Εάν δε κάποιοι θέλουν να δούνε πέρα από προσωπικές πολιτικές θέσεις και τοποθετήσεις θα τους έλεγα ότι πιθανόν, λέω πιθανόν "Κέντρα Εξουσίας" να υποστήριζαν πολύ δυναμικά, ίσως όχι φανερά, αυτή μας την τοποθέτηση γιατί το να βγει ή έστω να απομακρυνθεί-ταρακουνηθεί λίγο η Ελληνική Ορθόδοξη εκκλησία από τα πράγματα θα ήταν προς συμφέρον τους.

Μη θεωρούμε λοιπόν ότι όλα θα είναι αρνητικά, μπορεί να υπάρξουν ευχάριστες εκπλήξεις.

Ολοκληρώνω λέγοντας πως όταν γίνουν οι εκλογές μάλλον θα δημιουργηθεί χώρος να μπουν αρκετοί νέοι παίκτες στο παιχνίδι και κακά τα ψέματα, αυτός που νομοθετεί (βουλευτής) αυτός έχει και την εξουσία, απλά είναι στο χέρι του τι τελικά θα κάνει.
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Παρότι με "γαργαλάει" η ιδέα ένός κόμματος αθέων και προώθηση του διαχωρισμού εκκλησίας και κράτους, θεωρώ ότι δεν αρκεί μια θέση και μόνο για την ίδρυση ενός πολιτικού κόμματος.

Μπορεί όλοι εδώ να είμαστε άθεοι, αλλά αυτό είναι μια συνιστώσα απλά της ζωής μας. Δεν ξέρω κατα πόσο ορίζει την ζωή των υπολοίπων η έλλειψη πίστης, αλλά απο ότι βλέπω και απο φίλους άθεους, η ζωή τους προχωράει κανονικά, και η "ιδιότητα" του αθέου εμφανίζεται μονο σε κάποιες συζητήσεις και σχεδόν ποτέ ακτιβιστικά.

Τι εννοώ; Οτι πρώτα ο μέσος άνθρωπος είναι αγρότης, δικηγόρος, γιατρός, έμπορος, έπειτα είναι αριστερών ή δεξιών ή κεντρόων πεποιθήσεων, επειτα πιθανόν θα έπονται κάποια άλλα χαρακτηριστικά του που θεωρεί ότι τον ορίζουν και εκεί προς το τέλος η έλλειψη ή μη πίστης του σε θεότητες. Το βάζω στο τέλος, επειδη το αν υπάρχει θεός ή όχι θα το σκεφτεί έντονα προς το τέλος της ζωής τους συνήθως. Δεν ορίζει την ζωή του. Για την ώρα ασχολείται με ΕΝΦΙΑ, χαράτσια, τρόικες, ΦΠΑ, διακοπές, φαί το μεσημέρι, κεραμίδι πάνω απο το κεφάλι, θέρμανση και τιμή πετρελαίου κλπ.

Αρκεί λοιπόν για τον μέσο ψηφοφόρο, έστω και τον άθεο θα πώ και όχι τον θεϊστή, να υπάρχει ένα κόμμα με μόνη θέση τον διαχωρισμό εκκλησίας και κράτους για να το ψηφίσει; Εγώ όντας ο ίδιος άθεος θα έλεγα ότι δεν θα ψήφιζα ένα τέτοιο κόμμα. Θα χρειαζόμουν θέσεις τους για περισσότερα θέματα πριν το σκεφτώ. Κι εκει είναι και η παγίδα. Επειδη αυτοί που θα ορίσουν κάποιες θέσεις είναι και αυτοί άνθρωποι που πρώτα ίσως ορίζουν την ζωή τους ως κάτι άλλο. Οπότε αυτές οι θέσεις είτε αρέσει είτε όχι, θα είναι σε κάποιον βαθμό πολιτικές, προσεγγίζοντας ιδεολογίες απο το φάσμα των ανθρώπων που θα κληθούν να τις ορίσουν. ΄
Ετσι αναλόγως το ποιοι θα αποτελούν την ομάδα εργασίας οι θέσεις μπορεί να είναι αριστερές+διαχωρισμός εκκλησίας και κράτους ή δεξιές +διαχωρισμός εκκλησίας και κράτους ή φιλελεύθερες+διαχωρισμός εκκλησίας και κράτους και ούτω καθ' εξής. Πράγμα που θα αποκλείσει τις ομάδες που δεν θα βρίσκουν τον εαυτό τους σε αυτές τις θέσεις.

Η "κόλλα" που ενώνει τους αθέους περιορίζεται στην έλλειψη πίστης και σε έναν βαθμό στην "καταπίεση" που ασκούν οι θειστές και συσπειρώνει την ομάδα παραπάνω. Δεν αρκεί αυτό όμως για την ίδρυση ενός πολιτικού κόμματος κατα την γνώμη μου. Είναι πολύ ετερόκλητη η ομάδα των αθέων για να βρούν κοινές συνιστώσες σε σοβαρά ζητήματα της κοινωνίας ώστε να συστήσουν κόμμα. Μην πάτε μακριά, μια βόλτα στα υποφόρουμ εδω μέσα που μιλάμε για πολιτική ή κοινωνικά ζητήματα θα σας πείσει για το μάταιο του εγχειρήματος. Είναι τόσο διαφορετικοί οι συνομιλητές στην ιδεολογία που πέρα απο την αθεία πολλές φορές μοιάζει να μην υπάρχει καν κοινός τόπος.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

:text-goodpost:
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

"Συνιστώσα" άθεων σε κάθε κόμμα ...

Ps: Ετσι έτσι ... λόμπι , μασόνοι , αμερικανοτσολιάδες ότι τρέμουν οι Ελληναράδες :mrgreen:
État de siège
Απάντηση