ΑΘΕΪΑ - ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Απάντηση
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Συμφωνώ απόλυτα ότι η μη-απάντηση είναι πολιτική θέση όσο και η απάντηση.

Εννοείς δηλαδή ένα δελτίο τύπου που να εκφράζει την απογοήτευση της ΕνΑ για το ότι δεν στάλθηκε καν εγκύκλιος για την απαλλαγή από τα Θρησκευτικά από τον Κουράκη; Ναι, ίσως θα μπορούσε να είχε γίνει κάτι τέτοιο όταν βγήκε το δελτίο τύπου με τις οδηγίες προς τους γονείς. Τώρα όμως νομίζω ότι είναι αργά.

Αλλά, ρε συ arpcnet, γιατί δεν το πρότεινες, αφού το σκέφτηκες;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα ότι η μη-απάντηση είναι πολιτική θέση όσο και η απάντηση.

Εννοείς δηλαδή ένα δελτίο τύπου που να εκφράζει την απογοήτευση της ΕνΑ για το ότι δεν στάλθηκε καν εγκύκλιος για την απαλλαγή από τα Θρησκευτικά από τον Κουράκη; Ναι, ίσως θα μπορούσε να είχε γίνει κάτι τέτοιο όταν βγήκε το δελτίο τύπου με τις οδηγίες προς τους γονείς. Τώρα όμως νομίζω ότι είναι αργά.

Αλλά, ρε συ arpcnet, γιατί δεν το πρότεινες, αφού το σκέφτηκες;
:text-goodpost:
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η Ένωση Αθέων είναι μια πολιτική οργάνωση.
Η διαφορά με όλες τις άλλες είναι ότι έχει μόνο έναν πολιτικό στόχο.
Εκτός και εάν η επιθυμία αλλαγής του ελληνικού συντάγματος δεν είναι πολιτικός στόχος.

Επομένως το να πάρουμε μια πολιτική θέση σε ένα θέμα, όπως αυτό, είναι κάτι που εκτός του ότι μας αφορά είναι επί πλέον και ο λόγος ύπαρξης της Ένωσης.

Το δικό μου σχόλιο ήταν ότι έπρεπε να γραφτούν στο δελτίο τύπου όλα αυτά που έγραψε ο apeleytheros σε ποστ του εδώ στο forum. Σίγουρα με καλύτερη φρασεολογία αλλά με το ίδιο νόημα.

Περαιτέρω η προσωπική μου επίθεση, όπως χαρακτηρίστηκε, δεν ήταν επίθεση αλλά άμυνα.
Άμυνα στην λογική χαμογελάω από μπροστά και τα σέρνω από πίσω, η οποία λογική είναι το σημαντικότερο εργαλείο στην αποδοχή του τέρατος ως κάτι φυσιολογικό, καθώς το μόνο που κατορθώνει είναι η πλήρη συγκάλυψη της πολιτικής ένδειας, η οποία συγκάλυψη οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην αποδοχή της ένδειας ως κάτι απόλυτα φυσιολογικό.

Για αυτό εξάλλου οι πολιτικοί δεν έχουν κανέναν ενδοιασμό να λένε ότι μαλακία θέλουν χωρίς πρόβλημα.
Από ποιον να το βρουν το πρόβλημα;
Από αυτόν που κάνει πάσο σε όλα προκειμένου να έχει στο μέλλον πολιτική εύνοια υπουργικού επιπέδου;

Το εντυπωσιακότερο είναι βέβαια ότι όλοι όσοι σχολίασαν, σχολίασαν εναντίον μου με μειωτικά σχόλια του τύπου ο γιαλός είναι ίσιος κι εγώ στραβός, είμαι προβληματικός και για αυτό δεν έχω βρει την θέση μου στην κοινωνία και άλλα διάφορα.
Πράγμα το οποίο βέβαια δεν με νοιάζει καθώς χρόνια τώρα έχω καταλάβει την ελληνική πραγματικότητα και για αυτό εξάλλου ζω στο εξωτερικό.

Όχι γιατί στο εξωτερικό είναι καλύτεροι…
Αλλά εδώ οι χειρότεροι δεν είναι Έλληνες…
Με αποτέλεσμα να νοιώθει καλύτερα το όποιο εθνικιστικό εγώ μου… :lol:
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειπε κανεις οτι δεν θελει να βγαλουμε καποια ανακοινωση σε δευτερο χρονο;
Την ωρα που εγινε η συναντηση με τον κουρακη, δεν ηταν καταλληλη μια μετωπικη αντιπαραθεση.
Αυτο το στυλακι της self righteous ηθικοαυνανιστικης drama queen κουρασε...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:Αυτο το στυλακι της self righteous ηθικοαυνανιστικης drama queen κουρασε...
Η προηγούμενη σου ψυχανάλυση απέτυχε…
Θέλεις πραγματικά να αρχίσουμε κάποια άλλη;
kapages ο δικός σου στόχος δεν είναι η εύρεση λύσης αλλά να κρατήσεις ζωντανή την αντιπαράθεση ή να την δημιουργήσεις από του πουθενά όπως έκανες τόσο στο προηγούμενο σου όσο σε αυτό το ποστ περί ηθικοαυνανιστικης drama queen που χαρακτηρίζει εσένα και όχι εμένα.

Εάν πάλι επιθυμείς αντιπαράθεση αυτή την φορά δεν θα στην κάνω την χάρη…
Κουράστηκα να σε βλέπω να εμπλέκεσαι ουρανοκατέβατα προσπαθώντας να μου κάνεις τον δάσκαλο με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς.
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:Ειπε κανεις οτι δεν θελει να βγαλουμε καποια ανακοινωση σε δευτερο χρονο;
Συγγνώμη, θα παίζουμε με τις ανακοινώσεις; Τι σκεπτικό είναι αυτό;

Κάτι τέτοια μου θυμίζουν (κάποια/κάποιον, βάζω και τα δύο για να μην στοχοποιήσω) που στις αρχές όταν εκλέχθηκε ο ΣΥΡΙΖΑ και ρώτησα τι "μαλακίες" κάνουν με την Εκκλησία μου απάντησε ότι απο την 2η τετραετία "μπορεί" να κάνουν κάτι!!!

Προφανώς η κυρία/κύριος ήταν full ΣΥΡΙΖΑ και στοιχηματίζω ότι σήμερα ως "μετάνοια" θα είναι με τον Λαφαζάνη. Επιλογή βέβαια του καθενός είναι να επιλέγει ότι θέλει.

Μιλάμε δηλαδή παραπάνω για τον απόλυτο ιδεοληπτικό δηθεναριστερισμό του σαλονιού στο μεγαλείο του. Πήραμε τώρα την εξουσία και κάνουμε ότι γουστάρουμε.

Τα ψέματα τελείωσαν αριστερά κόμματα είναι το ΚΚΕ και ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ, όλα τα υπόλοιπα είναι δήθεν αριστερά και απόλυτα εγωκεντρικά.

Κλείνω λέγοντας ότι συμφωνώ με τον apeleutheros αλλά και με τον Yianis μετά, ο οποίος λέει μιά μεγάλη αλήθεια ότι η ΕνΑ είναι πολιτική.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:
kapages έγραψε:Αυτο το στυλακι της self righteous ηθικοαυνανιστικης drama queen κουρασε...
Η προηγούμενη σου ψυχανάλυση απέτυχε…
Θέλεις πραγματικά να αρχίσουμε κάποια άλλη;
kapages ο δικός σου στόχος δεν είναι η εύρεση λύσης αλλά να κρατήσεις ζωντανή την αντιπαράθεση ή να την δημιουργήσεις από του πουθενά όπως έκανες τόσο στο προηγούμενο σου όσο σε αυτό το ποστ περί ηθικοαυνανιστικης drama queen που χαρακτηρίζει εσένα και όχι εμένα.

Εάν πάλι επιθυμείς αντιπαράθεση αυτή την φορά δεν θα στην κάνω την χάρη…
Κουράστηκα να σε βλέπω να εμπλέκεσαι ουρανοκατέβατα προσπαθώντας να μου κάνεις τον δάσκαλο με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς.
δεν εστησα καμια ψυχαναλυση, εσυ συνεχως μιλας για τον εαυτο σου και τα προσωπικα σου, και επι αυτων σχολιασα. Επιπροσθετα, δεν εγραψα κανενα απολυτως συμπερασμα (πλην αυτου που θα γραψω τωρα). Αφησα εσενα να αυτοαναιρεθεις, οπως και προβλεψιμα εκανες.
Αν δεν θες να σου σχολιαζουν τα στοιχεια που δινεις για τον εαυτο σου, να μην τα γραφεις.

Τελος, το σχολιο μου ηταν γενικο και απευθυνονταν σε ολες τις κλαψομαριες...και πρωτα σε εσενα φυσικα.
Οποιος θελει να κανει κριτικη, να κατσει σαν πολιτισμενος, ωριμος και συναισθηματικα ισορροπημενος ανθρωπος να γραψει 5 ψυχραιμα πραγματα.
Οχι να απευθυνεται στο θυμικο, στο ηθικο, και δεν ξερω που στο πουτσο αλλου, να κανει αναδρομη στην Ελλαδα, στους Ελληνες, στο πολιτικο συστημα, στους ιλουμινατι, στο ποσο μαγκας ειναι που εφυγε στην Ευρωπη να γλιτωσει και ενα σωρο αλλες μαλακιες...

Με τετοιες γελοιοτητες, προσφερεις ΜΗΔΕΝ αξια με τη παρουσια σου. ΜΗΔΕΝ. Και για αυτο, εαν δουλευες για την Ενωση θα ειχες παρει το πουλο απο ακομα εναν προϊσταμενο...οχι σε 3 μηνες, αλλα σε 3 μερες...και θα κορδωνοσουνα μετα ποσο ηρωικα και περηφανα "παραιτηθηκες"...αιντε γιατι το τραβαγε τελικα η ψυχουλα σου να τo ακουσεις...loser....

ΥΓ. Taso, μπαινω και εγω στο club σου.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

arpcnet έγραψε:
kapages έγραψε:Ειπε κανεις οτι δεν θελει να βγαλουμε καποια ανακοινωση σε δευτερο χρονο;
Συγγνώμη, θα παίζουμε με τις ανακοινώσεις; Τι σκεπτικό είναι αυτό;

Κάτι τέτοια μου θυμίζουν (κάποια/κάποιον, βάζω και τα δύο για να μην στοχοποιήσω) που στις αρχές όταν εκλέχθηκε ο ΣΥΡΙΖΑ και ρώτησα τι "μαλακίες" κάνουν με την Εκκλησία μου απάντησε ότι απο την 2η τετραετία "μπορεί" να κάνουν κάτι!!!

Προφανώς η κυρία/κύριος ήταν full ΣΥΡΙΖΑ και στοιχηματίζω ότι σήμερα ως "μετάνοια" θα είναι με τον Λαφαζάνη. Επιλογή βέβαια του καθενός είναι να επιλέγει ότι θέλει.

Μιλάμε δηλαδή παραπάνω για τον απόλυτο ιδεοληπτικό δηθεναριστερισμό του σαλονιού στο μεγαλείο του. Πήραμε τώρα την εξουσία και κάνουμε ότι γουστάρουμε.

Τα ψέματα τελείωσαν αριστερά κόμματα είναι το ΚΚΕ και ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ, όλα τα υπόλοιπα είναι δήθεν αριστερά και απόλυτα εγωκεντρικά.

Κλείνω λέγοντας ότι συμφωνώ με τον apeleutheros αλλά και με τον Yianis μετά, ο οποίος λέει μιά μεγάλη αλήθεια ότι η ΕνΑ είναι πολιτική.

Μεχρι να μας πεισεις να φτιαξουμε πολιτικο κομμα, οι Ανακοινωσεις και οι Δρασεις της Ενωσης ειναι ο μονος τροπος εκφρασης της.
Τα υπολοιπα που γραφεις εμενα μου φαινονται ασχετα και σε μεγαλο βαθμο ακατανοητα.

Δηλαδη πριν που ειχαμε ΝΔ, η Ενωση εκανε κατι διαφορετικο απο οτι εκανε επι Τσιπρα; Εβαλε νερο στο κρασι της επι Τσιπρα;
Η Ενωση δεν ειναι πολιτικη και φιλοαριστερη, γιατι εαν ηταν πολιτικη, πολυ πριν απο εσας, θα ειχα ξεσηκωθει εγω...που ακουω αριστερα και βγαζω σπυρια...

Για του λογου το αληθες,
εδω viewtopic.php?f=7&t=2577&hilit=%CF%83%C ... %AC#p51651

ειναι ο διαλογος που ειχα το 2010 οταν πρωτομπηκα στο φορουμ και αργοτερα στην Ενωση, οταν λανθασμενα θεωρησα οτι μια συνεντευξη της Μελανι εκανε την Ενωση να μοιαζει με Συριζοφωλια.

Αν για κατι ειμαι περηφανος απο οσα επιθετικα εγραψα τοτε εναντιον της Ενωσης ειναι αυτο το ποστ:

viewtopic.php?f=7&t=2577&hilit=%CF%83%C ... %AC#p51737

Απο τοτε κυλησε βεβαια πολυ νερο στο αυλακι, αλλα ενα πραγμα ειναι σιγουρο. Η Ενωση ειναι ουδετερη κομματικα, ενω οσα υποστηριζει, τα υποστηριζει στη βαση ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΩΝ και ΔΙΕΘΝΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΩΝ από τον ΟΗΕ δικαιωματων ή επιθυμητων αρχων, και οχι πολιτικων ιδεολογιων.

Θα δωσω ενα απλο παραδειγμα για να γινει ακομα πιο κατανοητη η διαφορα "πολιτικης" Ενωσης, με Ενωση που υπερασπιζεται θεμελιωδεις αστικες συνταγματικες αρχες και δικαιωματα, ανεξαρτητως πολιτικης ιδεολογιας.

Ζηταμε διαχωρισμο εκκλησιας και κρατους. Ο λογος που το ζηταμε , ειναι για να διασφαλιστει η συνταγματικη αρχη της ανεξιθρησκειας και της ισοτιμης μεταχειρισης των αθεων. Οχι επειδη εχουμε ιδεολογικο κολλημα με τον κρατισμο ή με την Εκκλησια ή τη θρησκεια.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:ΥΓ. Taso, μπαινω και εγω στο club σου.
Σε αυτό το club θα είναι η τέταρτη φορά που θα μπεις εσύ…
Ελπίζω αυτή την φορά να κάτσεις όντως και να μην χρειαστεί να μπεις για πέμπτη…
Αλλά αμφιβάλλω….
Θα βρεις πάλι μια δικαιολογία για να σπάσεις την βαρουφάκεια σιωπή σου…
Και θα αρχίσεις πάλι τα παραληρήματα σου όπως αυτό μόλις τώρα.
Όπου παραληρώντας καλείς κάποιον (σ.σ εμένα) να γράφει πολιτισμένα…

Οφείλω να ομολογήσω ότι έχεις πλάκα…
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:Ζηταμε διαχωρισμο εκκλησιας και κρατους. Ο λογος που το ζηταμε , ειναι για να διασφαλιστει η συνταγματικη αρχη της ανεξιθρησκιας και της ισοτιμης μεταχειρισης των αθεων και των αλλοθρήσκων. Οχι επειδη εχουμε ιδεολογικο κολλημα με τον κρατισμο ή με την Εκκλησια ή τη θρησκεια.
Με δυο μικροδιορθώσεις :text-yeahthat: :text-+1:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
kapages έγραψε:Ζηταμε διαχωρισμο εκκλησιας και κρατους. Ο λογος που το ζηταμε , ειναι για να διασφαλιστει η συνταγματικη αρχη της ανεξιθρησκιας και της ισοτιμης μεταχειρισης των αθεων και των αλλοθρήσκων. Οχι επειδη εχουμε ιδεολογικο κολλημα με τον κρατισμο ή με την Εκκλησια ή τη θρησκεια.
Με δυο μικροδιορθώσεις :text-yeahthat: :text-+1:

:text-bravo:

Σημείωση: Επειδή δεν μπορώ να έχω αξιόπιστα στατιστικά στοιχεία δεν ξέρω εάν η ΕνΑ ήταν σφηκοφωλιά ΣΥΡΙΖΑ αλλά και να ήταν τι νόημα έχει πλέον, τώρα ξέρουμε με απόλυτη βεβαιότητα τι είναι το κόμμα αυτό ή καλύτερα τι δεν είναι!
ladnerg
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 28 Σεπ 2015 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα σε όλους,
διάβασα τα περισσότερα μηνύματα του νήματος αλλά όχι όλα.
Δε νομίζω ότι ένα πολιτικό κόμμα άθεων θα είχε κάποιο νόημα.

Αντίθετα μια πολιτική κίνηση "Για Ένα Κοσμικό Κράτος" θα είχε ενδιαφέρον. ;)
Η κίνηση θα έχει σαν στόχο τον πλήρη διαχωρισμό Κράτους - Εκκλησίας στα πρότυπα της Γαλλίας και επίλυση όλων των πρακτικών προβλημάτων που σωστά αναφέρεται.
Θα ήταν ένα σημαντικό μέσο πίεσης. Σαν πολιτική κίνηση δεν εννοώ το κόμμα, αλλά ένα "κίνημα" ή "ρεύμα". Ο σκοπός του κινήματος θα είναι η προώθηση προοδευτικών ιδεών που έχουν να κάνουν με το κοσμικό κράτος, τα ανθρώπινα δικαιώματα κλπ.

Μια κίνηση που δεν θα περιορίζει τη συμμετοχή σε άθεους αλλά θα συμπεριλαμβάνει και όσους δεν είναι άθεοι αλλά συμμερίζονται αυτές τις ιδέες. :!:
Επίσης η κίνηση θα διεκδικεί την κάθοδο στις εκλογές ως "τάση" στο κόμμα που θα ήταν διατεθειμένο να προωθήσει έστω μέρος από τα αιτήματά της. Αντικειμενικά από τα κόμματα, αυτά που θα ήταν δυνατόν να συνεργαστούν είναι Πασοκ, Ποτάμι, Ένωση Κεντρώων. Χρυσή Αυγή, ΚΚΕ και ΑΝΕΛ είναι οπισθοδρομικά κόμματα ενώ Σύριζα-ΝΔ είναι μεγάλα κόμματα και δεν θα το έκαναν.
Απάντηση