Άρνηση ορκωμοσίας στο Πανεπιστήμιο Πατρών

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
triapoulakiakathontan
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010 20:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα ήθελα να ενημερώσω τα λοιπά μέλη ότι σήμερα στην ορκωμοσία της σχολής μου μου αρνήθηκαν την συμμετοχή γιατί δήλωσα ότι δεν σκοπεύω να φορέσω τήβεννο (νεόφερτο "έθιμο" των τελευταίων 3 ετών) και να ορκιστώ σε θρησκευτικό όρκο.

Με δικαιολογία ότι θα "ξεφτύλιζε" την διαδικασία και την "γιορτή" η παρουσία μου δεν μου έδωσαν το πτυχίο και αύριο έχω συνάντηση με τον πρύτανη μάλλον για "κατ' ιδίαν" ορκωμοσία στο... σύνταγμα (!). Τώρα το πως θα ορκιστώ στο σύνταγμα... τρέχα γύρευε, μάλλον στην "τιμή μου" θα εννοούσαν αλλά ούτε που ξέρουν.

Παρόλο που τους αντιπρότεινα να μου δώσουν το πτυχίο μετά την τυπική τελετή και πάλι ο αντιπρύτανης που ήταν σήμερα υπεύθυνος (λόγω απουσίας του πρύτανη) αρνήθηκε.

Αύριο σκοπεύω να καταθέσω ερώτηση με αριθμό πρωτοκόλλου για το για ποιο λόγο υπέσθην διακριτική μεταχείριση για θρησκευτικούς λόγους και κατά συνέπεια προσβολή προσωπικότητας και θα σας κρατήσω ενήμερους.

Αν υπάρχουν άλλες προτάσεις για τις κινήσεις μου θα ήθελα να τις ακούσω.

ΥΓ. Για την ώρα δεν γράφω ονόματα
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Εγώ πάντως τήβεννο φόρεσα (ευτυχώς σε μας είναι μόνο σε phd), αλλά ζήτησα να μην ακολουθήσω το τυπικό. Αναγορεύτηκα μαζί με τους υπόλοιπους, αλλά με άλλες χειρονομίες και απουσία επανάληψης του όρκου (όπως μου υπέδειξαν ότι προβλέπεται σε αυτές τις περιπτώσεις). Τελοσπάντων, δεν το είχα ψάξει περαιτέρω. Ειρήσθω εν παρόδω, θυμάμαι την αντιπρύτανη να ρωτάει κάτι τη γραμματέα γνέφοντας προς το μέρος μου (δε γνωριζόμαστε). Τελικά, τον στιγματισμό δεν τον γλύτωσα τώρα που το ξανασκέφτομαι...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
triapoulakiakathontan
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010 20:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Η επιστολή που θα τους δώσω αύριο:

Αγαπητέ κ. Πρύτανη,

Κατά την προγραμματισμένη ορκωμοσία της Σχολής ..., τμήμα ... της 12 Δεκεμβρίου 2011 την οποία σαν απόφοιτος της σχολής θέλησα να παρακολουθήσω, δεν μου επιτράπηκε η συμμετοχή από τους υπαλλήλους υποδοχής και τον αντιπρύτανη κ. ... που σας αντικαθιστούσε.

Παρόλο που βρέθηκα εγκαίρως στον χώρο, ενημερώθηκα ότι για να λάβω μέρος θα πρέπει υποχρεωτικά να φορέσω τήβεννο, κάτι το οποίο δεν επιθυμούσα και το οποίο μόλις τα τελευταία χρόνια συμβαίνει για άγνωστο λόγο υποχρεωτικά. Στην συνέχεια και ανεξάρτητα αυού ενημέρωσα ότι δεν μπορώ να ορκιστώ σε όρκο που περιλαμβάνει αναφορές και επικλήσεις στον «θεό» (άραγε ποιον;) κάτι το οποίο - εκτός της προφανούς προσβολής στην Επιστήμη την οποία το Πανεπιστήμιο υποτίθεται υπηρετεί - έρχεται σε αντίθεση με τα θρησκευτικά πιστεύω μου (συγκεκριμένα με την έλλειψη αυτών καθώς είμαι άθεος).

Όπως γνωρίζετε, η υπουργική απόφαση 63557/Β1 (ΦΕΚ 1062/ 14-7-2004 τ. Β) περί εσωτερικού κανονισμού Λειτουργίας του Πανεπιστημίου Πατρών, δεν αναφέρει πουθενά υποχρέωση συγκεκριμένης ένδυσης για την συμμετοχή στην τελετή αποφοίτησης. Επιπλέον, όλα τα χρόνια φοίτησης στο πανεπιστήμιο, όπως είναι λογικό, δεν προβλέπεται ή εφαρμόζεται οποιαδήποτε παρόμοια πρακτική υποχρεωτικής ενδυμασίας που παραπέμπει σε άλλες εποχές. Ταυτόχρονα η υποχρεωτική συμμετοχή στην τελετή μόνο με αποδοχή θρησκευτικού όρκου έρχεται σε ευθεία αντίθεση με την αποστολή του Ιδρύματος όπως περιγράφεται στο ίδιο έγγραφο, όπου μεταξύ άλλων αναφέρει πως «Οιαδήποτε διάκριση, η οποία σχετίζεται με το χρώμα, το φύλο, την εθνικότητα, τη θρησκεία ή την ιδεολογία, θεωρείται ανεπίτρεπτη».

Οι εναντιώσεις μου (πάντα σε ευγενικό και κόσμιο ύφος σεβόμενος τον χώρο και τους λοιπούς παρευρισκόμενους) συνάντησαν την πλήρη άρνηση του κ. Αντιπρύτανη στην εξεύρεση λύσης – έστω και με την (μειωτική για το πρόσωπό μου) πρότασή μου να παραλάβω το πτυχίο μετά το πέρας της τυπικής διαδικασίας. Χαρακτηριστικά την στιγμή που αφαιρούσε το πτυχίο μου από τα υπόλοιπα, σχολίασε ότι «δεν θα επιτρέψει να ξεφτιλιστεί η διαδικασία και η γιορτή», προφανώς εννοώντας πως αυτό θα συνέβαινε με την παρουσία μου μαζί με τους λοιπούς πτυχιούχους συμφοιτητές.

Μετά τα παραπάνω θεωρώ ότι η συμπεριφορά των υπαλλήλων, του κ. Αντιπρύτανη, και κατά συνέπεια του Πανεπιστημίου Πατρών, που υποχρεώνει ή επιτρέπει να αποκλείονται από την επίσημη τελετή πτυχιούχοι που καλύπτουν τα τυπικά προσόντα αναγκάζοντάς τους σε ορκωμοσία σε άλλη ημέρα και χώρο από τους συμφοιτητές τους συνιστά διάκριση και προσβολή της προσωπικότητάς μου.

Θα παρακαλούσα λοιπόν να μου απαντήσετε εγγράφως:

1. Τους λόγους που δεν μου επιτράπηκε η συμμετοχή στην επίσημη τελετή.

2. Την διαδικασία, σύμφωνα με τις αρχές που επικαλείται το πανεπιστήμιο αλλά και τους νόμους, το Σύνταγμα και την λογική αναφορικά με την ορκωμοσία πτυχιούχων, ώστε να μην τύχουν αυτοί διάκρισης με βάση τα θρησκευτικά τους πιστεύω ή την έλλειψη αυτών.

3. Τους λόγους που δεν εφαρμόστηκαν αυτοί στην περίπτωσή μου.

4. Τους λόγους για τους οποίους υποχρεώνει τους πτυχιούχους φοιτητές να φέρουν συγκεκριμένη υποχρεωτική ενδυμασία.

5. Τις διαδικασίες στις οποίες σκοπεύει να προβεί το πανεπιστήμιο ώστε να μην ξανασυμβεί παρόμοιο γεγονός και στο πως σκοπεύει να ενημερώσει τους πτυχιούχους φοιτητές που δεν πιστεύουν σε θεό ή πιστεύουν σε περισσότερους του ενός και υποχρεώνονται να λάβουν μέρος στην ορκωμοσία ως έχει θεωρώντας πως δεν υπάρχει εναλλακτική λύση (όπως άλλωστε μου επισημάνθηκε από τους υπαλλήλους υποδοχής).

5. Τους τρόπους με τους οποίους σκοπεύει να επανορθώσει την ηθική βλάβη την οποία μου προκάλεσαν οι πράξεις και παραλείψεις σας.

Το παρόν συντάσσεται με την επιφύλαξη κάθε νομίμου δικαιώματός μου.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ενας πολυ ωραιος ορκος ειναι αυτος.
http://www.teiath.gr/userfiles/panos/do ... otokol.pdf
χωρις καμια αναφορα σε Θεο.
Αναφερει βεβαια στο τελος κατι για το Εθνος μας.
Τι γινεται για οσους εχουν διαφορετικη εθνικη συνειδηση, ή και καθολου εθνικη συνειδηση (είναι δηλαδή άεθνοι;).

γενικα ο καθενας μπορει να εχει χιλια κολληματα με το τελετουργικο, με το κειμενο μιας ορκωμοσιας ή ακομα και με την εννοια της ορκωμοσιας την ιδια.
Καθε πανεπιστημιο εχει μια διαδικασια απονομης πτυχιων, αν δεν σου αρεσει, παρε το πτυχιο σου σκετο. Αλλα την ιδια ημερα. Ειναι σαφης διακριση το να σε διωξει. Ειναι εξοργιστικο. Εισαι πτυχιουχος εστω και μια ημερα λιγοτερη απο τους αλλους, αυτο συνιστα τεραστια ηθικη προσβολη.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

triapoulakiakathontan έγραψε:Η επιστολή που θα τους δώσω αύριο:
... και ανεξάρτητα αυτού ενημέρωσα ότι δεν μπορώ να ...
μια χαρά, συνέχισε σε πολιτισμένο ύφος αλλά έτσι, δωσ᾽ τους νά καταλάβουν :
:violence-pistoldouble:
:violence-rapidfire:
:violence-minigun:

Από κει και πέρα το ερώτημα είναι μέχρι που είσαι διατεθειμένος να το φτάσεις ανάλογα βέβαια και με τι θα σου απαντήσουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ατίθασος Γιός την 13 Δεκ 2011 08:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εάν κάνουν μαλακίες, παρά το πολύ σεμνό και δίκαιο της επιστολής, γάμησέ τους με την ευχή μου. Νομίζω ότι μια τέτοια περίπτωση αποτελεί κατάφορη διάκριση, σε βαθμό που «σηκώνει» αγωγή.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πάρα πολύ ωραία.

Τι θα έλεγες για κοινοποίηση στο Συνήγορο του Πολίτη; (εν γνώση του Πρύτανη).
Να βάλεις πάνω πάνω "προς Πρύτανη μπλα μπλα" και από κάτω "κοινοποίηση: Συνήγορος του Πολίτη" και να ταχυδρομήσεις ένα αντίγραφο και στον Συνήγορο.

Ενδεχομένως να ήταν καλό να κοινοποιηθεί και στην αρμόδια διεύθυνση του Υπ.Παιδείας.
Πρέπει να ληφθεί μια απόφαση κεντρικά για το θέμα αυτό, σίγουρα δεν είσαι ο μόνος που βρίσκεται σε αυτήν την θέση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
triapoulakiakathontan
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010 20:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Μίλησα με δικηγόρο ο οποίος μου πρότεινε και αυτός να περιμένω πρώτα 15 μέρες για να λάβω απάντηση από το πανεπιστήμιο και στην συνέχεια να ενημερώσω τον συνήγορο του πολίτη μαζί μετά επόμενα βήματα αν χρειαστούν.

Τελικά σήμερα με όρκισαν παρουσία του πρύτανη του... πρώην πρύτανη (που έτυχε να είναι στο γραφείο), του προέδρου της σχολής και της γραμματέας της σχολής. Η διαδικασία επινοήθηκε εκείνη την στιγμή, δίνοντάς μου το χαρτί του όρκου και λέγοντάς μου "μη διαβάσεις αυτό που σε ενοχλεί για τον θεό" και "ορκίσου στο σύνταγμα". Συγνώμη τους λέω δεν γίνομαι βουλευτής ή μέλος ΔΕΠ για να ορκιστώ στο σύνταγμα, "ε τότε τι να σου πω ορκίσου στην τιμή σου".

Ατομικά δεν έχω "πειραχθεί" ιδιαίτερα και ο λόγος που το τραβάω είναι περισσότερο για να ανοίξω δρόμο για τους επόμενους και να τους κάνω να καταλάβουν στο πανεπιστήμιο ότι δεν είναι απλό πράγμα αυτό που έγινε. Εμένα μπορεί μόνο να μου γκρίνιαξε (και πίεσε) η μάνα μου που ήρθε στην τελετή και φύγαμε "άπραγοι" (φυσικά δεν είχα ενημερώσει λοιπούς συγγενείς που θέλανε να έρθουν γιατί δεν με ενδιέφερε αλλά και γιατί είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο αν και δεν το πίστευα). Η μάνα μου ξέρει ότι είμαι άθεος και αφού της εξήγησα 2-3 φορές κατάλαβε γιατί έχει σημασία για μένα. Όμως υπάρχουν περιπτώσεις (ξέρω τέτοιες) ατόμων που δεν μπορούν να πουν στους συγγενείς τους ότι είναι άθεοι (όπως και εγώ δεν θα ήθελα να στενοχωρήσω την βαθιά χριστιανή γιαγιά μου που έτσι και ήταν στην ορκωμοσία και το μάθαινε θα πάθαινε εγκεφαλικό).

Προφανώς δεν είναι τίποτε άλλο από μια τυπική διαδικασία η οποία παραμένει για να συγκινούνται οι μανούλες για το παλικάρι τους/κόρη τους που μεγάλωσε και να προσδώσει μια "αίγλη" αμερικανιάς. Παρόλα αυτά, δεν παύει να είναι υποχρεωτική για την απόκτηση πτυχίου. Υπάρχουν άτομα που θέλουν να κάνουν αιτήσεις για πανεπιστήμια του εξωτερικού και μπλέκουν γιατί δεν έχουν πάρει επίσημα πτυχίο αν δεν παραστούν στην ορκωμοσία η οποία ακόμα και αν τελειώσεις αρχές Σεπτέμβρη γίνεται συνήθως το νωρίτερο κατά τέλος Νοέμβρη. Τα ελληνικά πανεπιστήμια δέχονται την βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών για τα μεταπτυχιακά, η οποία όμως δεν είναι πτυχίο.

Μετά την... ορκωμοσία πέρασα και από το πρωτόκολλο και πήρα νουμεράκι οπότε εις αναμονή απάντησης.

ΥΓ1. Ο πρύτανης μετά το τυπικό μου ευχήθηκε χαριτολογόντας (;) "να κρατάω πάντα ψηλά την τιμή μου"
ΥΓ2. Αστείο (ή προσβλητικό για πιστούς και άθεους) τμήμα του όρκου "θα ζήσω σύμφωνα με τις επιταγές της επιστήμης, υπηρετώντας αυτήν ως... θρησκεία"
ΥΓ3. Το επίμαχο σημείο "Είθε να είναι σε μένα (...) ο Θεός βοηθός στη ζωή"
ΥΓ4. Το χαρτί τιτλοφορείται "ΕΝΟΡΚΗ ΥΠΟΣΧΕΣΗ" και συνεχίζει "Αφού κρίθηκα άξιος του πτυχίου ... ορκίζομαι Ενώπιον του Πρυτάνεως και ... και παρέχω αυτή την υπόσχεση". Δηλαδή έχουν μπλέξει και οι ίδιοι μεταξύ υπόσχεσης (πολιτικό), όρκου (θρησκευτικό), γενικά προοδευτικού κειμένου περί επιστήμης, καλοσύνης, ειρήνης κλπ με την τελευταία αναφορά επίκλησης στον θεό για να δέσει το γλυκό.
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό που έχω να σου πω είναι ένα τεράστιο μπράβο. Και για την απόφασή σου και για το πώς χειρίστηκες το όλο θέμα και για την επιστολή σου και για όλα. Η περίπτωσή σου είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα των παρενεργειών της παράνοιας του μη διαχωρισμού της θρησκείας από τα κοσμικά πράγματα. Go for it, έκανες ένα δυνατό ξεκίνημα, νομίζω ότι πρέπει σαν ένωση να σε στηρίξουμε και να το αναδείξουμε το θέμα σου δυναμικά. Μπορείς αν θες να το φτάσεις πολύ μακρυά (Ευρωπαικά Δικαστήρια κλπ). Κράτα μας ενήμερους, εγώ προτίθεμαι να το δω πολύ ζεστά το όλο θέμα.
triapoulakiakathontan
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010 20:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Και μιας που πήραμε φόρα, θα τους αφήσω και αυτό αύριο:
---
Αγαπητέ κ. Πρύτανη,
Είμαι αναγκασμένος να επικοινωνήσω και πάλι γραπτώς μαζί σας για να σας επισημάνω ότι μετά την ορκωμοσία που έλαβε χώρα στο γραφείο σας την 13/12/2011 παρουσία σας, του προέδρου του τμήματος και της Γραμματέας του τμήματος και κατά την οποία ορκίστηκα στην τιμή μου διαβάζοντας τον όρκο χωρίς αναφορά στο επίμαχο τμήμα που αναφέρει επικλήσεις στον «Θεό», μου παραδώσατε τον φάκελο με το πτυχίο και μεταξύ άλλων, έγγραφο με τον όρκο που όμως περιλαμβάνει τις θρησκευτικές αναφορές.

Σύμφωνα με αυτό το έγγραφο φαίνεται να βεβαιώνετε την «ένορκη υπόσχεση» που έδωσα με τις θρησκευτικές αναφορές στις 12/12/2011, κάτι το οποίο φυσικά ουδέποτε συνέβη.

Καταλαβαίνω πως το προεκτυπωμένο σε τυπογραφείο έγγραφο αυτό (όπως και όλα τα υπόλοιπα του φακέλου) είχαν ετοιμαστεί σε προγενέστερο χρόνο για την επίσημη ορκωμοσία της προηγούμενης ημέρας και θέλω να πιστεύω πως μου παραδόθηκαν ως έχουν από απροσεξία ή άγνοια των γεγονότων.

Θα παρακαλούσα λοιπόν να μου αποστείλετε το έγγραφο με τον όρκο όπως τον έδωσα ενώπιον σας, εκτυπωμένο σε απλό χαρτί για να μην επιβαρυνθεί το πανεπιστήμιο με πρόσθετα έξοδα τυπογραφείου.

Για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
---

ΥΓ. Τρίτη και 13 με όρκισαν τι περίμεναν; :-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xarxar την 14 Δεκ 2011 15:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: μετά από προτροπή του χρήστη
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

^^^^^
και είναι και ο ερμής ανάδρομος

ωραίος, κόφτους τον κώλο, αγωγή χαλαρά τσου μπάσταρδους
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αλλιως παρ το πτυχιο και σηκω και φευγα,ετσι κι αλλιως ολη φασαρια για αυτο το πτυχιο γινεται κι αφου το υπολοιπο το μασκαραλικι ευτυχως το γλυτωσες τοτε ποιο το προβλημα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
triapoulakiakathontan
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010 20:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν μου ταιριάζει αυτή η λογική...
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ασε που μπορει να χρειαστει να πεσεις ξανα στην αναγκη τους για κανα μεταπτυχιακο αργοτερα γιαυτο και μην τους πολυκουρδιζεις μη σε βαλουν στο ματι.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

Απλά για την Ιστορία:
Γνωρίζω περίπτωση κοπέλας που ορκίστηκε
(ΣΘΕ ΑΠΘ, τμήμα Χημείας)
χωρίς να φοράει την τήβεννο -ήταν το μόνο άτομο με τζιν ανάμεσα σε δεκάδες τηβεννιοφόρους.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μπράβο, πολύ καλά έκανες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
petsoukos
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010 18:38
Όνομα Ιστότοπου: Computerman
Επικοινωνία:

kapages έγραψε:ενας πολυ ωραιος ορκος ειναι αυτος.
http://www.teiath.gr/userfiles/panos/do ... otokol.pdf
χωρις καμια αναφορα σε Θεο.
Αναφερει βεβαια στο τελος κατι για το Εθνος μας.
Τι γινεται για οσους εχουν διαφορετικη εθνικη συνειδηση, ή και καθολου εθνικη συνειδηση (είναι δηλαδή άεθνοι;).

γενικα ο καθενας μπορει να εχει χιλια κολληματα με το τελετουργικο, με το κειμενο μιας ορκωμοσιας ή ακομα και με την εννοια της ορκωμοσιας την ιδια.
Καθε πανεπιστημιο εχει μια διαδικασια απονομης πτυχιων, αν δεν σου αρεσει, παρε το πτυχιο σου σκετο. Αλλα την ιδια ημερα. Ειναι σαφης διακριση το να σε διωξει. Ειναι εξοργιστικο. Εισαι πτυχιουχος εστω και μια ημερα λιγοτερη απο τους αλλους, αυτο συνιστα τεραστια ηθικη προσβολη.
Το αναφέρεις λες και είναι κάτι αρνητικό. Εθνικισμός δεν είναι ντροπή, είναι υποχρέωση του κάθε Έλληνα και κάθε ανθρώπου άλλου έθνους. Αν με αποκαλέσουν εθνικιστή θα τους πω και ευχαριστώ.

Τώρα αν κάποιος σπουδαστής δεν είναι Έλληνας ας (πρόσεχε) ζητήσει να πάρει διαφορετικό όρκο με άλλους, που όπως λες είναι «άεθνοι».
Δεν μπορείς να νικήσεις ένα troll...το αφήνεις να ψοφήσει από την «πείνα»
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Μπα, η ορθοδοξία είναι μεγαλύτερη υποχρέωση. :whistle: (Γεμίσαμε πλασματικές υποχρεώσεις, γαμώ το κέρατό μου... Μήπως πρέπει, όπως προτείνει, εμφατικά μάλιστα, εκείνο το ηλίθιο γκρουπ του φβ, να παντρευόμαστε μόνο μεταξύ μας, μη χαθεί η... καθαρότητα του γένους;)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

petsoukos έγραψε:
kapages έγραψε:ενας πολυ ωραιος ορκος ειναι αυτος.
http://www.teiath.gr/userfiles/panos/do ... otokol.pdf
χωρις καμια αναφορα σε Θεο.
Αναφερει βεβαια στο τελος κατι για το Εθνος μας.
Τι γινεται για οσους εχουν διαφορετικη εθνικη συνειδηση, ή και καθολου εθνικη συνειδηση (είναι δηλαδή άεθνοι;).

γενικα ο καθενας μπορει να εχει χιλια κολληματα με το τελετουργικο, με το κειμενο μιας ορκωμοσιας ή ακομα και με την εννοια της ορκωμοσιας την ιδια.
Καθε πανεπιστημιο εχει μια διαδικασια απονομης πτυχιων, αν δεν σου αρεσει, παρε το πτυχιο σου σκετο. Αλλα την ιδια ημερα. Ειναι σαφης διακριση το να σε διωξει. Ειναι εξοργιστικο. Εισαι πτυχιουχος εστω και μια ημερα λιγοτερη απο τους αλλους, αυτο συνιστα τεραστια ηθικη προσβολη.
Το αναφέρεις λες και είναι κάτι αρνητικό. Εθνικισμός δεν είναι ντροπή, είναι υποχρέωση του κάθε Έλληνα και κάθε ανθρώπου άλλου έθνους. Αν με αποκαλέσουν εθνικιστή θα τους πω και ευχαριστώ.

Τώρα αν κάποιος σπουδαστής δεν είναι Έλληνας ας (πρόσεχε) ζητήσει να πάρει διαφορετικό όρκο με άλλους, που όπως λες είναι «άεθνοι».
Μήπως εννοείς εθνισμός ?



ps: im back :P
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Επ, καλώς το παιδί.
It is by will alone I set my mind in motion.
Απάντηση