Έγγραφο σε Εισαγγελία Θεσ/νίκης κατά του Άνθιμου

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μόλις ανακάλυψα, μέσω του batcic, το παρακάτω άρθρο του ποινικού μας κώδικα:
Άρθρο 196
Κατάχρηση εκκλησιαστικού αξιώματος
Ο θρησκευτικός λειτουργός που κατά την ενάσκηση των έργων του ή δημόσια και με την ιδιότητά του προκαλεί ή διαγείρει τους πολίτες σε εχθροπάθεια κατά τις πολιτειακής εξουσίας ή άλλων πολιτών τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών ετών.
Μου ήρθαν στο μυαλό τα καραγκιοζιλίκια του Άνθιμου και πέρασε αμέσως από το σεξοπορνοδιαστροφικό μου μυαλό η φαεινή ιδέα να στείλουμε έγγραφο στην αντίστοιχη εισαγγελία Θεσ/νικης (ξέρετε, να επιληφθεί -αυτεπάγγελτα, ως οφείλει-, ν' ασκήσει τα κατά νόμο καθήκοντά της ή κάτι τέτοιο), με κοινοποίηση στα μμε φυσικά.
Just for the fun, αν μη τι άλλο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Καλή ιδέα
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Στην βραση κολλάει το σίδερο.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Προς
Εισαγγελία Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης

Με κοινοποίηση στα Μ.Μ.Ε.

Θέμα: "Ενδεχόμενη παράβαση άρθρου 196 Π.Κ."

Μέσω του ηλεκτρονικού τύπου έχει περιέλθει στην αντίληψή μας η από 19 Αυγούστου ομιλία του Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης κ. Άνθιμου, στην οποία, με αφορμή, εξ όσων έχουμε πληροφορηθεί, φήμες για ίδρυση σκοπιανόφωνου ραδιοφωνικού σταθμού στη Μελίτη Φλώρινας, φέρεται να δήλωσε κατά λέξη:

"Είναι δυνατόν; Μπορούμε εμείς οι Έλληνες να κάνουμε ραδιοφωνικό σταθμό σε οποιοδήποτε χώρο των Βαλκανίων. Τι συμβαίνει εδώ; Θα κάνουν λέει και τηλεοπτικό σταθμό; Εάν είναι ναι εγώ με την νεολαία και όσους θέλετε, θα το πω όπως το αισθάνομαι και δεν ξέρω τι θα γίνει. Τουλάχιστον 40 – 50 πούλμαν πρέπει να πάμε εκεί και να τα κάνουμε όλα γυαλιά καρφιά, διότι δεν γίνεται αλλιώς."

Θεωρούμε ότι εκ τούτου προκύπτει παράβαση από τον ανωτέρω ιεράρχη του άρθρου 196 του Π.Κ. και παρακαλούμε, κατά την κρίση σας, να εξετάσετε το ενδεχόμενο άσκησης ποινικής δίωξης εναντίον του.

Για τη Γραμματεία της Ένωσης Αθέων
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

καλή ιδέα, αλλά να διαλέξουμε τα στοιχεία μας προσεκτικά. Μη φανεί πχ ότι "υποστηρίζουμε" την παρουσία του σταθμού της fyrom η κάτι τέτοιο. Καλύτερα να περιμένουμε κανένα φλογερό του λόγο για τους γκέι η τους άθεους :) Βασικά μερικοί έχουν blog και βρίζουν αβέρτα..
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα συνταχθώ με τον κόμη κι όχι με τον απελεύθερο, τόσο για το σχόλιο του πρώτου, όσο και για το γεγονός ότι δεν μας αφορούν οι βρισιές αλλά το ότι, στη συγκεκριμένη περίπτωση ξεκάθαρα "Ο θρησκευτικός λειτουργός (που) κατά την ενάσκηση των έργων του ή δημόσια και με την ιδιότητά του προκαλεί ή διαγείρει τους πολίτες σε εχθροπάθεια κατά (της πολιτειακής εξουσίας ή) άλλων πολιτών..." Βγάζει μάτια. Πού θα ξαναβρούμε τέτοια καραμπινάτη αφορμή;
Εξάλλου, φαντάζεστε τη δημοσιότητα; Μέχρι και οι (λογικοί) θρησκευόμενοι θα μας υποστηρίξουν. Μη σας πω ότι θα μας σχολιάσει αργότερα και το ράδιο αρβύλα... :mrgreen:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Απελεύθερε καλύτερα να μην χάνονται ευκαιρίες. Τάσο αν και δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός, μια χαρά μου φαίνεται το κειμενάκι :) (αν και το "σκοπιανόφωνου" σε επίσημο έγγραφο μου κάνει λίγο biased).
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Έχω πει κάμποσες φορές, μεταξύ αστείου και σοβαρού, ότι τύπους σαν τον Άνθιμο, τον Αμβρόσιο, τον Πειραιώς Σεραφείμ και άλλους πρέπει να τους κάνουμε επίτιμα μέλη της Ένωσης Άθεων. Αυτή τη φορά θα μιλήσω εντελώς σοβαρά, γιατί το θέμα είναι σοβαρό.

Κατανοώ και σέβομαι τις απόψεις που εκφράστηκαν, και συμμερίζομαι την αηδία των φίλων μου σε αυτό το φόρουμ για τις δηλώσεις του Άνθιμου. Όμως νομίζω πως η ελευθερία της έκφρασης πρέπει να περιλαμβάνει και τις εκφράσεις μίσους, ακόμα κι αν αυτές προκαλούν εχθροπάθεια.

Δεν δέχομαι ότι αν αύριο πάνε όντως 40 ή 50 πούλμαν και τα κάνουν γυαλιά καρφιά, θα φταίει ο Άνθιμος που τους παρότρυνε.
Οι άνθρωποι οφείλουν να μην είναι πρόβατα, να χρησιμοποιούν τη σκέψη τους και να είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους.

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η παράβαση του άρθρο ΠΚ196 είναι σαφής. Όμως λέω ότι είμαι κατά του άρθρου, όπως είμαι και κατά του 198 (αυτό με τη βλασφημία) και του 199 (αυτό με την περιύβριση θρησκείας).

Με το παραπάνω συμφωνεί και η Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, όπως φαίνεται σε αυτό το εξαιρετικό άρθρο, στο οποίο επαναδιατυπώνει την πάγια πρότασή της για διαχωρισμό Κράτους - Εκκλησίας.

Εμείς ως Ένωση Άθεων, οφείλουμε να αναδείξουμε αυτές τις δηλώσεις όσο μπορούμε, αλλά όχι να επιχειρήσουμε να τον τιμωρήσουμε γι' αυτές με βάση το άρθρο 196, και ας είναι τρισάθλιες και κατάπτυστες. Αντίθετα, θα πρέπει να είμαστε ευγνώμονες που ο Άνθιμος είναι ελεύθερος να τις κάνει, και να ελπίζουμε ότι θα συνεχίσει να είναι ελεύθερος να τις κάνει.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Δεν δέχομαι ότι αν αύριο πάνε όντως 40 ή 50 πούλμαν και τα κάνουν γυαλιά καρφιά, θα φταίει ο Άνθιμος που τους παρότρυνε.
Οι άνθρωποι οφείλουν να μην είναι πρόβατα, να χρησιμοποιούν τη σκέψη τους και να είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους.
Τι λες βρε breadfan, είσαι υπέρ του να επιτρέπεται να βγαίνει ένας άνθρωπος -ο οποίος αποδεδειγμένα επηρεάζει τυφλά πολύ κόσμο- και να παροτρύνει τους οπαδούς του να τραμπουκίσουν έναντι άλλων πολιτών; Ξανασκέψου το λίγο.
Η θέση σου είναι σαν να λες "Δεν κλειδώνω το αυτοκίνητό μου, οι άνθρωποι οφείλουν να μην κλέβουν"
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Comte de Toulouse έγραψε: Ξανασκέψου το λίγο.
Αφενός, προσπάθησα να διατυπώσω την άποψή μου με τρόπο που δείχνει ότι το σκέφτηκα σοβαρά, και δεν έγραψα επιπόλαια ότι κατέβασε η κούτρα μου. Φαίνεται ότι δεν τα κατάφερα. :)

Αφεδύο :mrgreen: : Ρε άνθρωπε, δύο απανωτά strawman σε τόσο μικρό post? : brrr :

Να ξεκινήσουμε από τα εύκολα: Άλλο πράγμα να κλειδώνεις το αυτοκίνητό σου, και άλλο πράγμα να κλειδώνεις τον Άνθιμο στη φυλακή. Και φυσικά, οι άνθρωποι πρέπει να τιμωρούνται όταν σου κλέβουν το αυτοκίνητο (btw για το δικό μου, χάρη θα μου κάνουν), αλλά όχι όταν δηλώνουν "θα σου κλέψω το αυτοκίνητο".

Με αδικείς όταν με παρουσιάζεις υπέρ του να παροτρύνει κάποιος τους οπαδούς του να τραμπουκίσουν έναντι άλλων πολιτών, λες και είμαι ευχαριστημένος με τις δηλώσεις του. Αυτό που λέω είναι ότι η ελευθερία της έκφρασης πρέπει να επιτρέπει και τις εκφράσεις μίσους. Μήπως τα γηπεδικά συνθήματα δεν προτρέπουν σε βία; Οι μισές από τις ομιλίες στην Πλατεία Συντάγματος δεν προέτρεπαν τους αγανακτισμένους να κρεμάσουν τους βουλευτές; Τι είναι αυτό που κάνει τους θρησκευτικούς λειτουργούς να ανήκουν σε ειδική κατηγορία που χρειάζεται ειδικό άρθρο λογοκρισίας στον ποινικό κώδικα;

Για την ιστορία, το άρθρο αυτό δεν φτιάχτηκε για να προστατεύσει τους πολίτες ή τους πολιτικούς απ' τους παπάδες. Φτιάχτηκε για να περιορίσει την ελευθερία έκφρασης των αλλόθρησκων παπάδων. Όπως λέει και εδώ ο φίλος μου ο 40ακος, στην αιτιολογική έκθεση του Ποινικού Κώδικα του 1933, που πρωτοκαθιέρωσε τη σχετική διάταξη, αναφέρεται: «Η διάταξις αύτη θα είναι ίσως ιδιαζόντως χρήσιμος παρ’ ημίν όπου, μετά την επέκτασιν του Κράτους, υπάρχουσι μεγάλοι αλλόθρησκοι πληθυσμοί, των οποίων η εν δεδομένη περιστάσει θρησκευτική εκμετάλλευσις ενδέχεται βαρείας να έχη διά το Κράτος συνεπείας». Θα περίμενε κανείς να με χαροποιεί το γεγονός ότι η παραπάνω διάταξη γίνεται τώρα μπούμερανγκ εναντίον της κυρίαρχης θρησκείας, αλλά δεν είναι έτσι.

Πως κρίνουμε άξια φυλάκισης την ανοιχτή προτροπή σε τραμπουκισμό, όπως αυτή του Άνθιμου, αλλά ανεχόμαστε τις κρυφές προτροπές, όπως αυτές του Μιχαλολιάκου της Χρυσής Αυγής, επειδή δεν είπε ποτέ κατά λέξη "σπάστε τα κεφάλια των μεταναστών"; Όταν κάτι προεδράρες αθλητικών σωματείων δυναμιτίζουν το κλίμα και οι οπαδοί τους πάνε και μαχαιρώνονται ή σπάνε τα κεφάλια των άλλων, τους ανεχόμαστε γιατί δεν είπαν κατά λέξη "σπάστε τα κεφάλια των οπαδών της αντίπαλης ομάδας"; Λίγη ειλικρίνεια δεν βλάπτει. Τέτοιες έμμεσες προτροπές γίνονται κάθε μέρα, και τις ανεχόμαστε, γιατί αυτό είναι το νόημα της ελευθερίας της έκφρασης.

Η ηθική αυτουργία πριν την τέλεση του αδικήματος είναι επικίνδυνο πράγμα. Δεν λέω να περιμένουμε τον Άνθιμο να τα κάνει λαμπόγιαλο και μετά να τον πιάσουμε. Μπορούμε να τον πιάσουμε όταν θα βάζει τον κόσμο στα λεωφορεία στην Πλατεία Αριστοτέλους (που δεν θα το κάνει, φυσικά, διότι κακόψυχος μπορεί να είναι, αλλά τόσο μαλάκας δεν είναι). Ή, αν βρεθούν κάποιοι χαζοί και προσπαθήσουν να το κάνουν μόνοι τους, να πιάσουμε αυτούς ακριβώς την ώρα που πάνε να το κάνουν, και στη συνέχεια, σύμφωνοι, να μπουζουριάσουμε και τον ηθικό αυτουργό τους.

Το πρόβλημα με το hate speech είναι ποιος αποφασίζει πότε προκαλείται η εχθροπάθεια. Το ίδιο πρόβλημα έχει και η βλασφημία και η καθύβριση θρησκείας. Θέλω να ρίχνω τις χριστοπαναγίες μου ελεύθερα. Θέλω να μπορώ να λέω ότι οι χριστιανοί είναι ψυχασθενείς, η θρησκεία τους ηλίθια και ότι ο Μυστικός Δείπνος είναι μια αλληγορία για την τελευταία παρτούζα που έκανε ο Ιησούς με τους μαθητές του. Και θέλω να μπορώ να φωνάζω με ντουντούκα στο δρόμο ότι πρέπει να κόβουμε τα κεφάλια όσων κόβουν κλειτορίδες.

Το να μη δώσω το ίδιο δικαίωμα στον Άνθιμο, είναι σαν να δέχομαι δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Θα ευχόμουν να μην είχε κάνει αυτές τις δηλώσεις (και πολλές άλλες). Δεν είμαι χαρούμενος που τις κάνει, παρόλο που κάνει πολλούς ανθρώπους να αηδιάζουν απ' τους εκπροσώπους της "θρησκείας της αγάπης". Και θα ευχόμουν οι φανατικοί ισλαμιστές να μην φώναζαν "Behead those who insult Islam", παρόλο που κάνουν πολλούς ανθρώπους να αηδιάζουν απ' τους εκπροσώπους της "θρησκείας της ειρήνης". Ειλικρινά, θα προτιμούσα να παίζω με την κόρη μου αντί να κάθομαι να γράφω κείμενα σαν αυτό εδώ. Αλλά δεδομένου ότι υπάρχουν άνθρωποι με αυτά τα πιστεύω, είναι ζωτικής σημασίας να μπορούν να τα εκφράζουν ανοιχτά. Η τιμωρία τους πρέπει να έρθει με την απαξίωση, όχι με τη φυλάκιση και τη φίμωση.

Είμαι αντίθετος λόγω αρχής, και ας με πονάει που ενδεχομένως θα χάσουμε πολύτιμη έκθεση στα ΜΜΕ που τόσο χρειαζόμαστε. Ξαναλέω ότι σέβομαι και κατανοώ την αντίθετη άποψη, και ζητώ ταπεινά, ως πατόψαρο του political compass, την κατανόησή σας για τη δική μου αν την κρίνετε επιζήμια για την Ένωση. Σε περίπτωση που κάποιος κακός το σκεφτεί (να του καεί το βίντεο), δηλώνω ότι αν θελήσουμε να ψηφίσουμε εδώ υπέρ της δράσης όπως έχει προταθεί μέχρι στιγμής, δεν θα φέρω αντίρρηση ως μέλος της Γραμματείας (τρομάρα μου). Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, προτιμώ να καθίσω να σκεφτώ και να προτείνω εναλλακτικούς τρόπους να εκθέσουμε τον Άνθιμο για αυτές τις δηλώσεις του.

Κλείνω με λίγο Χριστόφορο, σε μία, κατά τη γνώμη μου, απ' τις καλύτερες ομιλίες του. Δεν έχει πολύ καλό ήχο, και θέλει να κατέχεις καλά το άθλημα των Αγγλικών, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
[youtube]f2nyBOucJcc[/youtube]
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

καλή ιδέα, αλλά να διαλέξουμε τα στοιχεία μας προσεκτικά. Μη φανεί πχ ότι "υποστηρίζουμε" την παρουσία του σταθμού της fyrom η κάτι τέτοιο. Καλύτερα να περιμένουμε κανένα φλογερό του λόγο για τους γκέι η τους άθεους :) Βασικά μερικοί έχουν blog και βρίζουν αβέρτα..
Γιατι να φανει κατι τετοιο; ΚΑι να φανει, τι μας νοιαζει;

Το μονο που μας ενδιαφερει νομιζω ειναι η θρησκευτικη παροτρυνση για ασκηση βιας.
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

εγω συμφωνω με τον Breadfan, το εμμεσο κοστος της απαγορευσης του Hate Speech μου φαινεται τεραστιο και οδυνηρο.
Ομως, ο νομος ειναι νομος. Μπορουμε να διατυπωσουμε αν θελουμε (παροτι δεν προβλεπεται στο καταστατικο) δημοσιως τις ενστασεις μας για την υπαρξη του Νομου, αλλα εφοσον υπαρχει πρεπει να εφαρμοζεται. Δεν θα ειχε ενδιασμους η Εκκλησια να εφαρμοσει το νομο εναντιον μας.

Επειδη ομως και ο Απελευθερος εχει πολυ σωστη αποψη, εγω προσωπικα δεν γουσταρω να φανουμε σαν υπερασπιστες ενος ηλιθιου σκοπιανικου εθνικισμου. αυτο θα εχει βαρυτατο κοστος απο αποψη δημοσιας εικονας της Ενωσης.
Και οπως εχω ξαναγραψει, δεν πρεπει να δινουμε την εντυπωση οτι ειμαστε παραρτημα της συριζοαριστερας, αφου δεν ειμαστε, και η αθειια αγκαλιαζει ολοκληρο το πολιτικο φασμα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Σεβαστή και εμπεριστατωμένη η άποψή σου, μπρεντ, όμως, πάρα πολύ απλά, για όλα τα υπόλοιπα τα οποία συγκρίνεις (Μιχαλολιάκους κ.λπ.) δεν υπάρχει (εξ όσων γνωρίζουμε, πάντα) άρθρο του Π.Κ. Εφόσον υπάρχει τέτοιο άρθρο για την περίπτωσή μας, δεν βλέπω το λόγο να μην το επικαλεστούμε. Αν αυτό αποτελέσει αφορμή να εκσυγχρονιστεί ο Π.Κ. και να απαλειφθεί αυτό (μαζί, ενδεχομένως, με το αντίστοιχο περί βλασφημίας), ακόμη καλύτερα για όλους.
Εξάλλου, ίσως να μην καταλάβατε το εξής πολύ απλό: εμείς, ουσιαστικά, δεν ζητάμε απολύτως τίποτα από την εισαγγελία. Το μόνο που κάνουμε, νομικίστικα, αν θέλετε (πού 'σαι αμόρφωτη;) είναι να φέρνουμε επίσημα το θέμα στην αντίληψή της (εισαγγελίας), προκειμένου να μην μπορεί να επικαλεστεί (πονηρά) ότι δεν το γνώριζε/άκουσε, και γι' αυτό δεν προέβη στα κατά νόμο.

Όλο το ζουμί, στ' αυτεπάγγελτα διωκόμενα εγκλήματα, είναι να περιέλθουν εν γνώσει των αρμόδιων αρχών, καθώς, από κει και πέρα, είναι υποχρέωσή των να ενεργήσουν.

Υ.Γ. Ξαναείπα ότι κακή δημοσιότητα δεν υπάρχει.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστοί ζητούν... να τα κάνουν "γυαλιά καρφιά" παρέα με τον Μητροπολίτη Άνθιμο!
Spoiler: Εμφάνιση
Έτοιμοι να συστρατευτούν με τον Μητροπολίτη Άνθιμο δήλωσαν εκατοντάδες άνθρωποι, όπως τουλάχιστον είπε ο ίδιος ο Μητροπολίτης στο κήρυγμά του. "Θα πάμε...

όπου θέλετε μου είπαν εκατοντάδες άνθρωποι που επικοινώνησαν μαζί μου για την λειτουργία φιλοσκοπιανού σταθμού στην Φλώρινα" τόνισε από άμβωνος ο κ. Άνθιμος. Κάλεσε μάλιστα τους πιστούς να βγουν στους δρόμους για να ψάλλουν τον Θούριο, τον εθνικό ύμνο και το Τη Υπερμάχω «για να αντισταθούμε στην λαίλαπα της παγκοσμιοποίησης».
Τι λέγατε;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τείνω να συνταχθώ με τον breadfan για τους λόγους που τόσο ωραία ανέπτυξε.

Να θυμίσω ότι και τότε που η Ενω.Ουμ.Ε κινήθηκε με έγκληση κατά του Αμβρόσιουγια αντίστοιχο λόγο με βάση αντίστοιχη νομολογία, μετά από πολλή συήτηση, σκέψη και περίσκεψη, οι περισσότεροι από εμάς προτιμήσαμε να απέχουμε.

Να ρωτήσω κάτι όσους τάσσονται υπέρ της πρότασης του Τάσου:
Πιστεύετε ότι όντως θα κινθεί νομικά η εισαγγελία, ή το προτείνετε για λόγους καθαρά επικοινωνιακούς;
Αν είναι το πρώτο, μην έχετε αυταπάτες: τίποτα δεν θα του κάνουνε.
Αν είναι το δεύτερο, μήπως μπορούμε να βρούμε άλλον τρόπο να το αξιοποιήσουμε το θέμα;

Θα προτιμούσα, λόγου χάρη, ένα δελτίο τύπου που να σχολιάζει το γεγονός.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση