να μπει ερώτημα για θρησκευτικές πεποιθήσεις στην απογραφή!

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
lefteris
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Απρ 2011 20:48
Όνομα Ιστότοπου: -

κατα την ταπεινη μου και ανορθογραφη γνωμη,δεν πρεπει ουτε να αναγραφετε ουτε να αναφερετε πουθενα το θρυσκευμα.μπορει εγω να διασκεδαζω με τισ αντιδρασεισ των θρησκευωμενων εχω δει δυο περιπτωσεισ που ενιωσαν πολυ μεγαλη πιεση,ισωσ και αφοριτη.και δεν βρησκω για πιο λογο να αποτελεσω ακομα μια φορα νουμερο καποιασ στατιστηκησ ερευνασ. αλλωστε ειμαι μεγαλο νουμερο απο μονοσ μου
: brrr :
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Επιβεβαιωμένα πλέον δεν περιλαμβάνεται κανένα ερώτημα περί θρησκευτικών πεποιθήσεων στην απογραφή (έχω τα ερωτηματολόγια)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Επιβεβαιωμένα πλέον δεν περιλαμβάνεται κανένα ερώτημα περί θρησκευτικών πεποιθήσεων στην απογραφή (έχω τα ερωτηματολόγια)
Κρίμα. Θα συνεχίσουμε να ακούμε τα εθνικοπατριωτικά περί 97% πιστών για άλλα δέκα χρόνια το λιγότερο, λοιπόν. Τα γκάλοπ (πχ http://www.tovima.gr/politics/article/? ... 06&h1=true , με αποτέλεσμα 20% άθεους) δίνουν μια ακριβέστερη εικόνα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν φέρουν την ίδια βαρύτητα με την απογραφή (κι ας απαντούσαν κάποιοι "Χ.Ο." από παράδοση - το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ήταν πολλοί λιγότεροι από 97%).
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Αυτό το 97% ξέρει κανείς από ποια απογραφή είναι;
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Σύμφωνα με τον κανόνα ότι όλοι οι μη εξαιρούμενοι βαφτίζονται Χριστιανοί, είναι εύκολο να το βγάλεις το 97% αφαιρώντας αυτούς που δεν είναι Χριστιανοί (Πομάκοι, Μουσουλμάνοι/Τούρκοι Θράκης, Εβραίοι)
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Μάλιστα... τόσο αξιόπιστο :P ! Thanks!
Απάντηση