Θρησκευτικα συμβολα στο Πανεπιστημιο

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια χαρα και παλι!

Λοιπον, εκτος απο την (χριστιανικη) εκκλησια που λεγαμε οτι υπαρχει στο ΕΜΠ υπαρχουν και οι εικονες σε ολες τις αιθουσες (χριστουλιδες συνηθως, καμια φορα παρεα με την μανουλα τους).

Η αληθεια ειναι οτι με ενοχλει αρκετα οποτε σκεφτομουν να κανω τιποτα, (κατα προτιμηση κατι περισσοτερο χιουμοριστικο παρα δραστικο), οπως για παραδειγμα να τοιχοκολλησω διπλα απο τις εικονες του χριστου καμια εικονα της Ζυμαρωτητας Του.

Τι λετε? Να επιχειρησω ή θα καψει κανενας θυμωμενος οχλος?
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

The first rule of Project: Mayhem is you do not ask questions.
:naughty:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αν δεν ήμουν πολιτικώς ορθό άτομο, θα σου πρότεινα να αποκαθηλώσεις όλες τις εικόνες κάποια στιγμή που δε θα σε βλέπουν, και να δεις τι θα γίνει. Στοίχημα ότι δεν θα τις ξαναβάλουνε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειπαμε, να γλιτωσουμε τον οχλο ε?
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Στοίχημα ότι δεν θα τις ξαναβάλουνε.
Πάω στοίχημα ότι θα καταλάβουνε ότι κάτι λείπει από τη στάμπα στον τοίχο, από τα χρόνια απλυσιάς και αβαψίας (για ελληνικό πανεπιστήμιο μιλάμε, βάφονται ανά 30 χρόνια και αν :P)
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Smoking Mirror
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2010 17:37
Όνομα Ιστότοπου: -

δοκίμασε λίγο λίγο....
κάθε βδομάδα βγάζε κι από ένα αμφιθέατρο.... :p
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν ηταν στα αμφιθετρα καλα θα ηταν, αυτα ειναι λιγα! Ειναι και στις αιθουσες ομως, που ειναι αρκετες...
Παντως,κυριως θελω να δωσω με μια χιουμοριστικη χρεια την υπαρξη της "αλλης" πλευρας, γι'αυτο ζηταω γνωμες!
Άβαταρ μέλους
Smoking Mirror
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2010 17:37
Όνομα Ιστότοπου: -

προτιμώ πάντως να κολήσεις κάτι δίπλα παρά να τις κατεβάσεις.
καταρχήν δεν θα σε κατηγορήσει κανείς ότι πήγες να τις βουτήξεις....
δεύτερον, θα είναι εμφανές το μύνημα (αλλιώς όντως μπορεί να μην το πάρει κανείς χαμπάρι) και αρκετά πιο εύγλωττο.
τρίτον.... με την αποκαθήλωση μπορεί να στραβώσει πιο πολύ ο κόσμος... έτσι νομίζω...
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Αν με ενδιέφερε η μελέτη αντιδράσεων, θα έβαζα κάποιο απόσπασμα από το κοράνι και θα μια κρυφή κάμερα. Θα είχε πολύ γέλιο να βλέπεις φάτσες και να ακούς περισπούδαστα επιχειρήματα για το αν και πώς θα πρέπει να απομακρυνθεί το κοράνι (το κέντρο της Αθήνας κόντεψε να πάρει φωτιά δύο φορές, επειδή κάποιος αστυνομικός πέρασε κάποιο απόσπασμα για πατσαβουρόχαρτο).

Μετά, στο πλαίσιο πάντοτε της μελέτης αντιδράσεων, θα έβαζα και το γνωστό Α. Θα έβαζα και στοίχημα για τον χρόνο dt, που θα περάσει μέχρι να το αποκαθηλώσουν.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Συμφωνώ απόλυτα με το προηγούμενο σχόλιο της smoking mirror.

Αν έχεις κέφι λοιπόν κόλλα κάτι δίπλα. Ας πούμε μια ημισέληνο, ένα αστέρι του Δαβίδ, κι ένα ιπτάμενο μακαρονοτέρας. Ή ό,τι νομίζεις εσύ.

Και πες μας τι απόγινε!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Smoking Mirror έγραψε:προτιμώ πάντως να κολήσεις κάτι δίπλα παρά να τις κατεβάσεις.
καταρχήν δεν θα σε κατηγορήσει κανείς ότι πήγες να τις βουτήξεις....
δεύτερον, θα είναι εμφανές το μύνημα (αλλιώς όντως μπορεί να μην το πάρει κανείς χαμπάρι) και αρκετά πιο εύγλωττο.
τρίτον.... με την αποκαθήλωση μπορεί να στραβώσει πιο πολύ ο κόσμος... έτσι νομίζω...
Έτσι. Ειδικά το τρίτο σημείο.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Οκ, το 'χω! Τωρα που το σκεφτομουν ομως, πολλοι μπορει να μην ξερουν καν τι ειναι το μακαρονοτερας... :think:
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Νομίζω το έχω ξαναπεί: Δοκίμασα πέρυσι (όταν το θέμα των θρησκευτικών συμβόλων ήταν και επίκαιρο) να κατεβάσω την εικόνα από την τάξη μου (Γ' Λυκείου). Το θέμα το ανέφερε αρχικά ένας καθηγητής που είχα (άθεος μάλλον) και το συζητήσαμε στην τάξη. Ενώ οι περισσότεροι δεν έπαιρναν θέση, εγώ είπα τα γνωστά επιχειρήματα - πως το θεωρώ πλύση εγκεφάλου και με υποτιμά η ύπαρξη τέτοιων συμβόλων στα σχολεία κτλ. Όταν μου είπε ο καθηγητής "αν θες πήγαινε να την κατεβάσεις", σηκώθηκα επί τόπου και την κατέβασα. Και με το που γύρισα σηκώθηκαν 2 συμμαθητές (average χριστιανοί (!!!)) και την ξαναέβαλαν στη θέση τους... Βριστήκαμε λίγο και έληξε εκεί το θέμα. Μόλις σχολάσαμε, κατέβασα την εικόνα ξανά και την έβαλα στο συρτάρι της έδρας. Το επόμενο πρωί ήταν πάλι πάνω στον πίνακα!!! Δεν έδωσα συνέχεια (δεν με έπαιρνε κιόλας :D ).

Και όχι το Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας δεν το αναγνωρίζει ΚΑΝΕΙΣ :P (τσεκαρισμένο) !

Πάντως στο πανεπιστήμιο δεν ξέρω τι παίζει. Στη σχολή μου απ' ότι έχω δει δεν έχουμε εικόνες, αλλά ακόμα και αν υπήρχαν και τις κατέβαζε κάποιος δεν νομίζω να αντιδρούσε κανείς.

Πάρ' την και ανακύκλωσε την: έχει 99% πιθανότητες να βγει κάτι καλύτερο (με 1% πιθανότητα να ξαναγίνει το ίδιο ή κάτι σχετικό!)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Periklis έγραψε:Τωρα που το σκεφτομουν ομως, πολλοι μπορει να μην ξερουν καν τι ειναι το μακαρονοτερας... :think:
Γι' αυτό ακριβώς πρότεινα να βάλεις ΚΑΙ ημισέληνο ΚΑΙ αστέρι του Δαβίδ. Και αν βάλεις μακαρονοτέρας, φρόντισε να διαλέξεις μια εικόνα κατανοητή απ' όλους:
Συνημμένα
touched_by_his_noodly_appendage.jpg
touched_by_his_noodly_appendage.jpg (226.43 KiB) Προβλήθηκε 10537 φορές
001fsmbig+copy.jpg
001fsmbig+copy.jpg (143.96 KiB) Προβλήθηκε 10537 φορές
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ θα σου πρότεινα κάτι καλύτερο ακόμα: να έρθεις σε επαφή με το ΕΠΣΕ και τον Παναγιώτη Δημητρά, ώστε να συμμετάσχεις κι εσύ στο αίτημα προς το Υπουργείο Παιδείας για την απομάκρυνη των συμβόλων, Μια ελάχιστη αλλαγή στη διατύπωση της πρώτης παραγράφου, θα έκανε το κείμενο να ταιριάζει και στην περίπτωσή σου. Υποθέτω πως μέσα στο χώρο του Πανεπιστημίου θα βρεις και άλλους συμφοιτητές να υποστηρίξουν την κίνησή σου, ή πού ξέρεις, να θελήσουν και αυτοί να υποβάλουν το ίδιο αίτημα.
Όσον αφορά τις εικόνες μέσα στις τάξεις, θα μπορούσες να κολλήσεις δίπλα τους μιαν αφισσέτα που να ενημερώνει τους συμφοιτητές σου για το εν λόγω αίτημα και πώς να έρθουν σε επαφή με το ΕΠΣΕ.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ θα σου έλεγα να τα κάνεις όλα, αλλά μια που δεν είμαι στη θέση σου, λέω να κάνεις αυτό που σε εκφράζει περισσότερο.

Πάντως αν βρεθούν άτομα να κάνουν αυτό που προτείνει η Βέρα, θα ήταν ευχής έργον.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Καθηστε να το ανοιξουμε το μαγαζι ( γιατι εχουμε καταληψη) και απο'κει βλεπω αντιδραση και πραττω αναλογως!
Άβαταρ μέλους
Giannis1987
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011 02:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Παλιό θέμα, αλλά είμαι νέο μέλος και το διάβασα, τι να κάνω. Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό το σκηνικό που περιγράφεις. Στο Πανεπιστήμιο του Πειραιά δεν έχω δει ούτε ένα θρησκευτικό σύμβολο.

Εκτός άμα μετρήσεις ότι το "οικόσημο" μας είναι ο Ποσειδώνας :lol: . Το οποίο εγώ βέβαια το χαίρομαι. Όχι σαν το Αριστοτέλειο, που είναι ονομασμένο από τον ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ και έχει στο "οικόσημο" του τον Άγιο Δημήτριο
Απάντηση