Camping στον ...Άθω;

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

:music-trumpet:

Άβατο, ένα μεσαιωνικό κατάλοιπο στην Ευρ.Ένωση - (Ροΐδη Εμμονές)

Νομίζω επιβάλλεται να συμπεριλάβουμε κινήσεις κατά του Αβάτου στην to-do list της Ένωσης.

Κάτι τόσο ακραίο, ηλίθιο, και μισογυνιστικό νομίζω θα βρει ενάντιους ακόμα και πολλούς πιστούς.

Μπορούμε να ασχοληθούμε γενικότερα με το θέμα Άγιον Όρος: από το ξεπούλημα των μοναχών στον Σουλτάνο & στους Ναζί, τις λαμογιές του Βατοπεδίου, την ανώφελη συντήρηση των καλόγερων από τον φορολογούμενο πολίτη (αν ισχύει κάτι τέτοιο) και φυσικά above all το Άβατο.

Όταν "δέσει" η Ένωση (και εφόσον συμφωνεί ofc) προτείνω να οργανώσουμε ενημερωτικές συζητήσεις, διοργανώσεις κτλ σχετικά με το θέμα, ίσως να κινηθούμε νομικά (εξάλλου το Ευρωκοινοβούλιο ψήφισε το '03 υπέρ της άρσης του Αβάτου), να φτιάξουμε κανά group στο facebook και αν όλα πάνε καλά και δημιουργηθεί "ντόρος" γύρω από το θέμα, βλέπουμε τι κάνουμε (see title :D ).

Το θέμα αφορά γενικότερα κάθε πολίτη της Ε.Ε, καθώς το Άγιον Όρος είναι η μοναδική περιοχή της Ευρώπης που υπάρχει άβατο για τις γυναίκες. Σίγουρα θα βρει ανταπόκριση από κάποιους γνωστούς άθεους bloggers ή οργανώσεις. ΚΑΙ από οργανώσεις για την ισότητα των 2 φύλων, φεμινιστικές κ.α.

Τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Η ύπαρξη του άβατου είναι μεγάλη ξεφτίλα.
Θα πρέπει, όταν μεγαλώσουμε, να κάνουμε οργανωμένες κινήσεις, σε συνεργασία και με τις αθεϊστικές και ανθρωπιστικές οργανώσεις της Ευρώπης.
Ρεαλιστικός πρώτος στόχος δεν θα είναι η άρση, αλλά να ανεβάσουμε το awareness.
Το camping δεν είναι άσχημη ιδέα. Αλλά πρέπει να υπάρξουν και νομικές κινήσεις.

Απορίες:
Την Παναγία την αφήνουν να μπαίνει στο περιβόλι της, ή την πιάνει κι αυτή το άβατο;
Δίνει το κράτος επιδοτήσεις από ευρωπαϊκά προγράμματα στο Άγιο Όρος; (Χέζει η αρκούδα στο δάσος;)
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

η εκκλησια της ελλαδος ειναι ο βασικος συνεταιρος του κρατους
πληρωνει κοσμο μισθο να την υπηρετει
εχει περιουσια σε γενναιες μεριδες/ποσοστα του πλουτου της χωρας
εχει νομοθεσια και το συνταγμα για την προστασια της


ΟΤΑΝ ΕΠΙΑΣΕ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ ΑΘΩΣ ΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΤΗΝ ΕΣΒΗΣΕ

γνωστος που πηγε να βρει την¨"ησυχια" του (για 3-5 μερες) μου ειπε: απαράμιλλη ομορφια, φυση με μονοπατια , καμμια ανθρωπινη παρεμβαση στο τοπιο (εκτος απο τα κτηρια-μονες)

ιδανικο για camping

Μονο που οι landlords αντι για καραμπινες εχουν τα κανονια του πολεμικου ναυτικου
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πριν ετοιμάσετε τα τσαντίρια και τις κουβέρτες, διαβάστε και αυτό εδώ το άρθρο στο ιστολόγιο Αναμόρφωση Περί του Αβάτου του Αγίου Όρους καθώς και αυτήν εδώ την συζήτηση που ξεκίησα εγώ στο 12830: Αίτημα κατάργησης του αβάτου του Αγίου Όρους για επίσκεψη στο ναό της Αρτέμιδας. Υπάρχουν αρκετά ενδιαφέροντα σχόλια (στο 12830 κάποια στιγμή πρότειναν να ναυλώσουν ένα καϊκι και να πάνε, πράμα που κολλάει ωραία με το κάμπινγκ :) ). Καλό θα είναι να ενημερωθούμε καλά για τη νομική διάσταση του θέματος.

Προσωπικά, το άβατο είναι από τα τελευταία πράγματα που με απασχολούν. Θεωρώ άλλα ζητήματα προτεραιότητες (κατάργηση μισθοδοσίας των κληρικών, κατάργηση των θρησκευτικών στα σχολεία, και το άλλο με τον Τοτό).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ με την ΑΜ αλλά ως μακροχρόνιος στόχος δεν είναι κακός. Δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση πάντως: το ημιαυτόνομο καθεστώς του Άθω ρυθμίζεται από το ίδιο το Σύνταγμα. Σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου είναι η γνωστοποίηση του θέματος. Μια καλή πρόταση κατά τη γνώμη μου θα ήταν να κηρυχτεί η χερσόνησος εθνικός δρυμός ή έστω ένα μεγάλο τμήμα της.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεται αλλά το άβατο αφορά όλα τα θυληκά.. όχι μόνο τις γυναίκες.. για αυτό το λόγο έχουν και τα μετόχια ώστε να μπορούν να εκτρέφουν θυληκά ζώα και να έχουν μέλισσες.. παρανοϊκό ε; :)
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Πριν αρκετά χρόνια πήγα τρείς - τέσσερις φορές σε ένα από τα ιστορικότερα μοναστήρια του Άθ(ε)ω, γιατί έμπλεξα με κάτι ιδιοκτησίες τους. Την τελευταία φορά δεν πήγα για τέτοιο σκοπό (ευτυχώς είχαμε καθαρίσει) και ο πονηρός ο Ηγούμενος το κατάλαβε.
"Να σε ρωτήσω κάτι, μου είπε, αλλά θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά. Πιστεύεις σε θεό"?
"Τώρα, τί θέλεις να ακούσεις, του είπα, αλήθεια ή ψέμματα"?
"Την αλήθεια είπε".
"Όχι δεν πιστεύω, του είπα, είμαι υλιστής".
"Σε συγχαίρω, είπε, γιατί έχεις το θάρρος της γνώμης σου. Ξέρεις πόσους έχω συναντήσει που μου λένε ψέμματα".
"Τώρα θα σε ρωτήσω και κάτι άλλο, είπε. Αυτή τη φορά γιατί ήρθες"?
"Ξέρω ότι έχεις κάποιους πάπυρους του Αριστοτέλη, είπα, και θέλω να δω τα, τέλος πάντων, πρωτότυπα".
"Δεν γίνεται, είπε, αυτά είναι τα άδυτα των αδύτων"! Και μου τόκοψε σταράτα!

Δεν του είπα από που είχα τις πηγές μου αλλά γνώριζα πολύ καλά ότι είχαν καλέσει κάποιον ειδικό Γάλλο, που με λέϊζερ έψαχνε τις αλλοιώσεις των κειμένων και ένας άλλος καλλιγράφος καλόγερος αντέγραφε τα αποκαταστημένα. Για σκεφτείται πόσο δυνοπάθησαν ακόμη και τα ακαταλαβίστικα!
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτοί οι παραχαράκτες παιδιά δεν πιστεύουν και είναι πράγματι "αθεόφοβοι". Διότι στο τέλος της "Αγίας Γραφής" που υποτίθεται ότι τηρούν, έχει μιά βαρειά κατάρα για όσους αλλοιώνουν κείμενα.
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάκης έγραψε:Αυτοί οι παραχαράκτες παιδιά δεν πιστεύουν και είναι πράγματι "αθεόφοβοι". Διότι στο τέλος της "Αγίας Γραφής" που υποτίθεται ότι τηρούν, έχει μιά βαρειά κατάρα για όσους αλλοιώνουν κείμενα.
Να τους καεί το laptop; :D
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Απάντηση